ekomst? W wil verdubbeling kinderbijslag ezeW NIJPELS MAANT LANDBOUW INZAKE BESTRIJDINGSMIDDELEN Een atlas van Blaeu 'Zieke kantoorgebouwen' besmetten werknemers Voordeel van de twijfel Vissers 'kisten' AID'ers BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR 070-498798. NEE, DIT IS NIET HET WINNENDE LOTNUMMER, MAAR ONS NIEUWE TELEFOONNUMMER. Tj DE STEM BINNENLAND VRIJDAG 29 JANUAR11988 IN HET MIDDEN LUNTEREN (ANP) - Minister Nijpels (Milieube heer) heeft de landbouw donderdag gemaand uiterst voorzichtig te zijn met het gebruik van bestrijdingsmiddelen die de kwaliteit van het grondwater kunnen aantasten. Onderzoek naar neusverkoudheid door mest MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ Rechercheur Sietsma veiligheidsman bij Philips Strenge controle op fraude met studiebeurs êrTF NIEUWSOVERZICHT KNOV: bevoordeel export kleine bedrijven Honderd miljoen aan medicijnen verspild Beslag op vliegaslading opgeheven PPR: debat over schade aan fruitbomen Sanering kottervloot kost vissers geen geld Ondanks uitstel lesgeld nog niet betaald Anti-Olivetti motie door KUB aangenomen leden en gemeenteraadsleden intussen wel beter. Maar dat suddert maar door. Als het weer op kiezen aankomt den ken WD en PvdA weer dat ze de grootste regeerkans met het CDA hebben. En hupsa- kee, daar gaan we weer." De ferme aanvallen van zo wel PvdA als CDA op het jongste discussiestuk in de WD acht Annelieze van der Stoel onterecht, hoewel be grijpelijk van de PvdA. Reac ties van D66 beroeren haar niet, omdat die partij „al te zeer risicoloos linkse politiek wil bedrijven, een soort CDA." „Je kunt niet verwachten dat de PvdA zal roepen dat het een fraai links stuk is. Maar Kok heeft wat erg over spannen gereageerd. En dan helemaal het CDA. Dat par tijvoorzitter Van Velzen over een kille houding ten opzichte van de uitkeringsrechtigden durft te spreken, is echt te dol. In het rapport wordt niet echt afgeweken van het kabinets beleid. En als het CDA dat te kil vindt, moet het er wat aan doen." Ze reageert opvallend fel op de CDA-kritiek, maar dat heeft - verklaart ze later - te maken met het feit dat ze een 'zuidelijke liberaal' is: „Dan heb je een wat andere hou ding ten opzichte van het CDA, voorheen KVP." Maar dan verder sprekend over het rapport Liberaal Be stek '90 - „een wat ongeluk kige naam" - legt ze de na druk op het stimuleren van individuele kwaliteiten van mensen. „Jarenlang hebben we werklozen een uitkering geven. En dat was 't. Maar dat is niet genoeg. Je moet men sen uit hun isolement helpen Scholing en dergelijke helpen daarbij prima. Ja toch?" Een zwak punt in het dis cussierapport gevonden? „Het ontbreken van een duidelijke paragraaf over euthanasie, is slecht. En het onderdeel min derheden is ook niet best. Ne derland zit helemaal niet vol met buitenlanders. De vier grote steden, ja, die hebben nogal wat buitenlandse men sen binnen hun grenzen. Ver tel mij wat, ik hoef maar hier op straat te kijken. Maar dan nog is het misschien meer een probleem van de witte Neder lander, dan van de gekleurde inwoners." De toekomst van de WD - en wellicht ook de toekomst van Annelieze van der Stoel - ligt in het politieke midden. „Het CDA is sinds 1982 al flink verrechtst. Dat maakt het voor de WD wat makke lijker. Maar intern in de par tij moet nog veel gepraat wor den. Gelukkig hebben we nu wat houvast voor die discus sie aan het rapport van de commissie Geurtsen - als we maar niet teveel compromis sen sluiten. Mensen moeten op de WD stemmen, en niet op mannetjes, zoals eertijds op Wiegel. Bij rechts zit voor ons in elk geval geen winst. Laat het CDA daar maar heen- schuiven. Wordt het mis schien ook die typische eigen schap kwijt om mee te kleu ren met de partij waarmee het regeert. Echt het is net een kameleon, dat CDA." ANP toel Va- ~nt. te oers aren ens. de ze oten Ed de ani- elijk dat van op- de eid oet ege- de ook elen. niet an- -1- al- rees- il wis- ppo- WD "teek Van ze- ip het i kon n van ik zij itie." k tot zijn onaal innen is het Wij A de ciaal- üijke imer- aken. jon- hade gro- leef- ewust doen, n zij itua- t ge- chei- niets n het eigen n een i heeft a van be- jekers nenen jong aan te «en er- rakea n het aj met oij de erecht van Wamelen ondervraagde groep zou het liefst afwisse lend enkele dagen bij moeder en vader doorbrengen. De ouders moeten dan wel vlak bij elkaar wonen. Zo reeel zijn kinderen wel. En van lieverlee zien zij toch lichtpuntjes in het ver anderde gezin. Ze mogen zelf standiger zijn, krijgen meer verantwoordelijkheid Kinde ren voelen ook meer verant woordelijkheid, vooral als ze met vader samenwonen. De volwassene laat het kind ver sneld doorgroeien naar vol wassenheid. Voor ouder en kind een uitdaging, die zeker door het kind gretig wordt aangegrepen. Het bestaan van licht puntjes doet niets af aan de wetensehappelike stelling, dat scheiden een kinderprobleem is. Carla van Wamelen pleit aan het slot van haar proef schrift voor meer eerbiedi ging van kinderrechten mid dels wettelijke maatregelen. Zo blijft iemand aan de vei lige kant van het probleem. Een pleidooi voor minder echtscheidingen zou immers niets uithalen. En dat is nu juist wat kinderen willen. 'Sommige ouders mogen scheiden', maar de mijne niet. Literatuur: Ouderschap en ouderlijk gezag na scheiding Carla van Wamelen, Tjeenk Willink Zwolle. Serie met afleveringen op: 27, 28 en 29 januari. T28 UTRECHT (ANP) - Het CNV wil in ongeveer vijf jaar de kinderbijslag staps gewijs verdubbelen. Boven dien moet vanaf circa '92 iedere vrouw na de geboorte jan haar kind een half jaar lang een ouderschapsuitke ring krijgen van 500 gulden schoon per maand, joorvoering van de CNV- ilannen kost in totaal circa vijf niljard gulden extra per jaar, maar dat moet de samenleving I maar voor over hebben, zo iei CNV-voorzitter H. Hofstede donderdag bij de presentatie jan de plannen. Hofstede betitelt de CNV- plannen als een vorm van een 'broodnodige armoedebestrij ding'. Langzamerhand kunnen met name de laagst betaalden in ons land het zich financieel nog nauwelijks permitteren om kinderen te onderhouden, con stateerde hij. De verdubbeling van de kin derbijslag zou betekenen dat de uitgaven voor de kinderbijslag zouden stijgen van 5,7 miljard nu naar circa 10 miljard gul den. De gefaseerde verdubbe ling zou moeten worden be taald door de premies - die door de werkgever worden be taald - te verhogen van 2,6 pro cent nu naar uiteindelijk vier of vijf procent. Invoering van de ouder schapsuitkering - waarvoor nieuwe wetgeving noodzake lijk is - zou de gemeenschap jaarlijks een half miljard extra gaan kosten. Dat geld zou kun nen worden opgebracht door de belastingen de komende jaren iets minder te verlagen dan het kabinet van plan is of door de kinderbijslagpremie te verho gen. Hofstede beaamde dat de po litieke partijen en de werkge vers niet staan te trappelen om de CNV-verlangens te verwe zenlijken. „Maar men moet be seffen dat Nederland - door werkgevers en politici te pas en te onpas afgeschilderd als een sociaal paradijs - qua kind vriendelijkheid beschamend ver achter loopt". Het CNV heeft uitgezocht dat België, Frankrijk, de Bondsrepubliek Duitsland en Zweden op dit punt koploper zijn. Wat betreft bijvoorbeeld huursubsidies, ouderschapsre gelingen en tegemoetkomingen in de belastingsfeer is ons land hekkesluiter. De kinderbijslag dekt amper 30 tot 45 procent van de werkelijke kosten die een kind met zich meebrengt en vooral de laagstbetaalden komen in de problemen. Lid maatschappen voor sportclubs kunnen er bijna niet meer af en de kosten van boeken en an dere leermiddelen zijn nauwe lijks nog te dragen, vooral op de middelbare school. De ouderschapsuitkering van 500 gulden per maand zou vanaf de bevalling moeten worden uitgekeerd en niet in een later stadium omdat vlak na de geboorte de kosten het hoogst zijn. Bovendien zouden de vrouwen dankzij die extra uitkering financieel wat extra armslag kunnen krijgen en zich makkelijker bijvoorbeeld onbetaald verlof kunnen per mitteren. Overigens vindt het CNV ook dat het zwanger schapsverlof moet worden uit gebreid van 12 tot 14 weken. 'Wees zuinig op grondwater' i algeheel verbod van dergelijke middelen dient te rorden overwogen als zij op grote schaal worden ge bruikt, aldus Nijpels. Hij heeft dit donderdag gezegd tij- s de akkerbouwconferentie van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Lunteren. Sljpels wees op de maatregelen lie nodig zijn om de drinkwa- lerfunctie van het grondwater Ie beschermen. Daarom zijn in techermingszones van drink- Katergebieden reeds bestrij- lingsmiddelen verboden, die de bewortelingszone uit- ipoelen en zo een risico vormen roor de kwaliteit van het grondwater. Voor een algeheel rerbod van deze middelen, als jj op grote schaal worden ge bruikt, zijn volgens Nijpels twee redenen. „In de eerste plaats om de huidige water wingebieden ook voor de toe komst te beschermen. In de tweeede plaats is dit nodig om bet grondwater dat in de toe komst bestemd kan worden voor de produktie van drink water te beschermen." Als voorbeeld noemde Nij- :ls de plantenbestrijdings- middelen Atrazin en Simazin. Recent is overeenstemming be reikt het gebruik van deze middelen binnen twee jaar te beëindigen, aldus Nijpels. Gelet op de belangen van de landbouw gaat het verbod op bet gebruik van een bepaald middel in de meeste gevallen gepaard met een bepaalde ora- achakelingsperiode, maar er njn, aldus Nijpels, gevallen waarin geen ruimte is voor een dergelijke periode. „Het gaat ian om nieuwe gegevens van ernstige aard over de giftigheid van een stof. Het is dan in |eders belang dat het gebruik van een dergelijke stof zo snel mogelijk wordt gestopt." Van de Nederlandse boeren en tuinders mag volgens de be windsman dan ook begrip wor- den verwacht 'voor de nood- aak maatregelen te nemen om bet gebruik van bestrijdings middelen drastisch te gaan verminderen en bepaalde zelfs helemaal niet meer te gebrui ken.' „Het zou voor de Neder landse land- en tuinbouw een slechte zaak zijn, als men de naam gaat krijgen van grote vervuiler. Wij hebben geza menlijk de taak ervoor te zor gen dat het zover niet komt", aldus de minister. Milieu-organisaties en was middelenfabrikanten zijn het inmiddels roerend eens met de ministers Nijpels en Smit- Kroes over de noodzaak de fos faatbelasting van de Neder landse oppervlaktewateren drastisch te verminderen. Over de manier waarop dit moet ge beuren, wordt echter verschil lend gedacht. Dit bleek donderdag in de Tweede Kamer, waar belang hebbende organisaties hun zegje mochten doen tijdens een hoorzitting over de fosfaatbe- perkende maatregelen die de ministers van milieu en van verkeer en waterstaat in hun fosfaatnotitie hebben opgeno men. In de notitie gaan de minis ters er van uit dat op rijkswa- terzuiveringsinstallaties in de regel defosfatering zal worden toegepast waarbij een aanpak in fasen ertoe moet leiden dat vanaf 1995 al het afyalwater van fosfaat gezuiverd wordt. Verkoop en gebruik van fos faatvrije wasmiddelen zal worden gestimuleerd en wel zodanig dat na 1990 in Neder land geen fosfaat meer in was middelen zal worden toegepast. DEURNE - Er komt een we tenschappelijk onderzoek naar de klachten van chro nische neusverkoudheid, benauwdheid en geïrri teerde ogen van mensen die wonen in het Peelgebied. Dat gebeurt op verzoek van de Werkgroep bio-industrie en volksgezondheid in Deurne. Volgens de werkgroep is het mestoverschot de veroorzaker van de klachten. AMSTERDAM (ANP) - Veel kantoorgebouwen in Neder land zijn zo ziek dat de mensen die erin werken worden be smet. De diagnose van de ziekte is een ondeugdelijke air conditioning of luchtverversing. De symptomen voor de werk- met een werkelijk milieu-ge- In hotel Krasnapolsky in Amsterdam werd gisteren een voor Europa unieke an tieke boekenbeurs geopend. Een van de pronkstukken van de beurs is deze Blaeu- atlas uit 1659. Geschat wordt dat de atlas 100.000 gulden zal opbrengen. - fotoanp ZAL HET SURINAAMSE leger zich naar de grondwet schikken? Oat is de grote vraag voor de pas geïnstalleerde regering van pre sident Shankar. Gemeten naar onze democratische maatstaven, zouden de militairen zich vanaf nu definitief in hun kazernes moe ten terugtrekken. Maar wat voor alle Zuidamerikaanse landen 9aldt, gaat zeker voor Suriname op: in deze nog jonge staat moet «et begrip democratie anders worden geïnterpreteerd dan in onze westerse samenleving. In Suriname is bijvoorbeeld het leger oen factor van groot belang. De militairen hebben niet voor niets herhaaldelijk laten weten dat ze zich niet zomaar aan de kant la ten zetten. President Shankar realiseert zich deze problemen terdege. Het niet zo verwonderlijk dat hij zich bij tijd en wijle gedraagt als oen koorddanser. Diplomatiek naar alle kanten en vooral niet al te vriendelijk in de richting van Nederland. Dat zou alleen maar de woede van Bouterse en zijn aanhang oproepen. Ondanks de 'porseleinen kast' waarin de Surinaamse regering zich bevindt, zijn de huidige ontwikkelingen bepaald bemoedi gend te noemen. De militairen hebben zich nog niet al te nadruk- ijk gemanifesteerd. Daarbij moet worden aangetekend dat het onlangs gepubliceerde rapport van Amos Wako, de speciale on derzoeker van de mensenrechtencommissie van de Verenigde Naties, ongetwijfeld in het voordeel van Shankar werkt. Wako Komt tot de conclusie, dat tijdens het bewind van Bouterse 150 'ot 200 burgers door het leger zijn vermoord. Bouterse heeft er °oucf"een maar baat °m Z'°h alt,lans voorlopig - koest te Oud-minister de Gaay-Fortman - hij heeft namens de Neder- andse regering de inhuldigingsplechtigheden van de regering onankar bijgewoond - heeft tijdens zijn verblijf in Suriname ook Positieve indrukken opgedaan. Het is daarom de hoogste tijd dat oe Nederlandse regering haast maakt met het herstel van de vol- eoige betrekkingen met Suriname. Een bespreking op ministers niveau moet op korte termijn te realiseren zijn. Dat hoeft nog niet eteen te leiden tot de totale hervatting van de ontwikkelings- uip, maar in de periode van besprekingen zou in ieder geval de 'umanitaire hulp moeten worden opgevoerd. h Gaay-Fortman heeft met eigen ogen kunnen aanschouwen oe hard die hulp nodig is. Het opvoeren van de noodhulp zal oor Suriname ongetwijfeld als een bewijs van goede wil worden igelegd. Nederland moet de nieuwe ploeg van Shankar dit "Oordeel van de twijfel geven. nemers zijn onder meer misse lijkheid, hoofdpijn, droge huid, overgevoeligheid en ademha lingsproblemen. De remedie is grotere aandacht voor het schoonhouden van de aircondi tionings-systemen. Die zijn vaak een broedplaats voor schimmels, micro-organismen en bacteriën die ongehinderd in de kantoorruimten-en tuinen worden geblazen. Deze conclusie valt te trek ken uit het verhaal van de Am sterdamse GG&GD-medewer- ker H. van Vugt, een arbeids- hygiënist die binnenkort een aantal gemeentelijke gebou wen gaat onderzoeken op het zogenoemde 'sick building syn drome'. Volgens Van Vugt worden steeds meer kantoorgebouwen in Nederland en daarbuiten mechanisch geventileerd, maar wordt het aantal luchtverver singen sterk beperkt omdat het zo'n aantrekkelijke bezuini gingspost is. „Daardoor treedt in steeds meer gebouwen het 'sick building syndrome' op", aldus Van Vugt. „Uit een on derzoek van de World Health Organisation blijkt dat het aantal gerapporteerde gevallen die dezelfde symptomen be schrijven nu zo groot is, dat het aannemelijk is om vast te stel len dat we te maken hebben zondheidsprobleem" Slechte luchtverversing kan een scala van klachten onder werknemers tot gevolg hebben. Als een aantal werknemers een combinatie van minstens vijf van die klachten vertoont, is het gebouw dus ziek en moet er volgens Van Vugt een grondige analyse van het luchtverver singssysteem gehouden wor den. Volgens Van Vugt worden de problemen die 'zieke gebou wen' veroorzaken onderschat. „We controleren voortdurend ons drinkwater en geven mil jarden uit aan brandpreventie. Maar als we diezelfde voor schriften laten gelden voor luchtbehandeling zou er geen airconditioning bestaan". Volgens de GG&GD-man moeten luchtverversingssyste men beter worden schoonge maakt en moet er ook beter ge let worden op de plaats waar de lucht van buiten wordt aan getrokken. „Ik ken voorbeelden waar de toevoerpijp van het systeem naast de pijp gebouwd is voor de afvoer van de toilet ten in het gebouw. Kun je na gaan wat er weer naar binnen wordt gezogen. Vaak wordt ook het straatvuil het systeem in geblazen. Dat komt uiteindelijk weer terecht in de kantoren". K. Sietsma FOTOANP (ADVERTENTIE) Als u voortaan de Staatsloterij aan de lijn wilt krijgen, moet u 070-498798 draaien. Het scheelt een paar cijfers met het oude nummer. Maar zoals u weet kan dat het verschil uitmaken tussen niks en een half miljoen. AMSTERDAM (ANP) - De chef van de Amsterdamse recherche, K. Sietsma (44), gaat het korps verlaten. Hij gaat werken als veilig heidsmanager bij Philips in Eindhoven. Politiewoordvoerder K. Wil ting deelde dit in de nacht van woensdag op donderdag desge vraagd mee. Sietsma was onder meer be trokken bij de opgeloste ont voeringen van F. Heineken en Valerie Jelgersma. Hij heeft als adviseur gewerkt voor het re chercheteam in de zaak-Heijn. Sietsma was betrokken bij de opzet van de eerste pseudo- koopteams in de hoofdstad. Dat zijn teams die infiltreren in de Amsterdamse harddrugswe reld om informatie uit die kringen te verkrijgen. Sietsma is 25 jaar in overheidsdienst ge weest. Hij ziet de baan bij Phi lips volgens Wilting 'als een nieuwe uitdaging'. De Amsterdamse politie be treurt het vertrek van deze 're chercheur in hart en nieren. Het is jammer dat iemand met zulke capaciteiten vertrekt', dus Wilting. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Dienst Studiefinanciering in Gro ningen wil strenger gaan controleren of studenten frauderen bij hun aanvraag voor een studietoelage. Het gaat daarbij vooral om studenten die aangeven uitwo nend te zijn en op grond daar van een hogere toelage krijgen, maar die feitelijk nog bij hun ouders wonen. Dat kan enkele honderden guldens per maand schelen. Die strengere controle wordt niet in de laatste plaats ingege ven door het opmerkelijke feit dat dit jaar aanzienlijk meer studenten hebben opgegeven op kamers te wonen dan in voorgaande j aren. Momenteel worden de stu denten louter steeksproefge- wijs gecontroleerd. .ai- Van onze verslaggever SCHEVENINGEN - In de Nederlandse vis sershavens heerst een nieuwe rage: het 'kis ten' van AID-ers. Door het plaatsen van vis- kisten onder de wielen van auto's van deze in spectie-ambtenaren worden de auto's im mobiel gemaakt. Dit tot leedvermaak van de omstanders. Het verschijnsel is tot nu toe geconstateerd in Den Helder, Den Oever, en Scheveningen. Overigens blijken toe kijkende vissers van harte bereid de AID-ers te helpen om hun voer tuigen uit de 'parkeerkis- ten' te tillen. In enkele gevallen is daarbij blik schade ontstaan. Van de daders ontbreekt tot nog toe ieder spoor. U hebt waarschijnlijk wel gezien dat ik een paar daagjes afwe zig was. Dat komt zo: ik ben gaan solliciteren bij Philips. Ze hadden daar een baantje als hoofd public relations vrij, dus ik met mijn vele losse contacten dacht van: kom laat ik het eens proberen. Ik ben het dus niet geworden. Dat komt vooral door het merkwaardige beleid dat ze bij Philips voeren. Een hoofd public relations dat veel relaties met velerlei publiek heeft gehad, zien ze in Eindhoven liever niet komen. Bij Philips zijn ze namelijk bang voor aids. Een of ander licht heeft daar bedacht dat een mogelijke aids-drager alleen maar geld zal kosten. Ik heb ze nog proberen uit te leggen dat met aids in huis Philips zijn voorgenomen reorganisatie via natuurlijke af vloeiing vele malen sneller kan doen verlopen en dus geld kan besparen, maar daar wilden ze niet aan. Begrijp me goed: ik heb geen aids, maar toen ze me bij Philips met een aids-test confronteerden, heb ik voor de eer bedankt. Bovendien: mijn ervaringen met Philips-apparatuur zijn dus danig dat ik geen enkel vertrouwen in een door dat bedrijf uit gevoerde test heb. Ze zullen in Eindhoven hun beleid moeten wijzigen, want op deze voet doorgaan, betekent keer op keer tegen de lamp lopen. Over lampen gesproken; straks krijgen we deze alternatieve slogan: Met Philips stel je je in een kwaad daglicht MERIJN RIJSWIJK (ANP) - De regering moet de export van kleinere bedrijven fiscaal bevoordelen. Het eigen kapitaal van een be drijf krijgt daardoor meer 'uithoudingsvermogen' wat de uit voer ten goede kan komen. Dit is vooral van belang met het oog op 1992, het jaar waarin de handelsbelemmeringen binnen de EG volledig afgeschaft moeten zijn. Voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) heeft dit donderdag gezegd. Kamminga wil verder dat de regering milieubeschermende in vesteringen van het kleine bedrijfsleven financieel stimuleert. Het steekt het KNOV dat het kabinet grote ondernemingen op dit gebied wel heeft gesteund en het midden- en kleinbedrijf achter het net vist. MAASTRICHT (ANP) - Jaarlijks gaan in Nederland ten min ste honderd miljoen gidden aan niet gebruikte medicijnen ver loren. Tot die conclusie zijn de apotheker R. Oostwegel en de arts J. Benders, beiden uit Maastricht, gekomen op grond van een ingesteld oriënterend onderzoek. Hun bevindingen hebben zij donderdag bekendgemaakt. Per apotheek, zo is de onderzoe kers gebleken, wordt elk jaar een hoeveelheid medicijnen ter vernietiging aangeboden ter waarde van gemiddeld 100.000 gulden. Met inbegrip van apotheekhoudende artsen en zieken huizen komen ze uit op een totaal bedrag van honderd miljoen gulden dat aan ongebruikte medicijnen wordt ingeleverd. MAASTRICHT (ANP) - Het door de Justitie verleden week vrijdag aan drie schepen in de havens van Stein en Maastricht opgelegd vaarverbod is donderdagmorgen opgeheven. Dat heeft de officier van justitie mr. J. Oosterhof bekendgemaakt. Uit het inmiddels afgeronde laboratoriumonderzoek is geble ken dat de ladingen vliegas slechts in zeer geringe mate ver ontreinigd zijn met arseen. Er is, aldus Oosterhof, wel sprake van overtreding van de wet chemische afvalstoffen, maar deze overtreding rechtvaardigt niet langer de getroffen maatregel gezien de grote schade die de schippers lijden van het aan de ketting liggen van hun schepen. Door de opheffing van het vaarverbod gaat de door de schippers aangespannen procedure tegen Justitie niet door. DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de PPR-fractie in de Tweede Kamer, mevrouw Beckers, wil komende week een spoeddebat met minister Smit-Kroes van Verkeer en Water staat over een geheim onderzoeksrapport van Rijkwaterstaat naar schade aan fruitbomen door het strooien van zout op snel wegen tegen gladheid. De minister weigert het rapport open baar te maken en Rijkswaterstaat wijst alle aansprakelijkheid voor eventuele schade aan de boomgaarden van de hand. Het rapport is volgens een woordvoerder van de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) opgesteld nadat uit haar kring schadeklachten waren gekomen over het strooien van zout door Rijkswaterstaat in de winter '84/'85. Omdat er tijdens het strooien een harde wind stond, waaide veel strooitzout in aan wegen grenzende boomgaarden. RIJSWIJK (ANP) - De Nederlandse vissers dragen, ondanks een beginseluitspraak daartoe vorige week, voorlopig geen geld bij aan de sanering van de Nederlandse kottervloot. Een meerderheid van het bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten heeft donderdag, toen het bestuur de details van de voor de inning van de bijdrage noodzakelijke verorde ning besprak, bepaald dat de ingangsdatum van de verorde ning op een later tijdstip wordt vastgesteld. Bovendien spraken enkele vertegenwoordigers van de vissers zich in het geheel te gen de verordening uit. De visserij zou aan de sanering van de kottervloot maximaal tien miljoen gulden bijdragen. DEN HAAG (ANP) - Leerlingen in het voortgezet onderwijs die begin februari nog steeds het lesgeld van 1030 gulden niet geheel hebben betaald, moeten er op rekenen dat zij van school worden gestuurd. Hierop leggen verschillende organisaties van schoolbesturen de nadruk. Aanvankelijk moest het geld voor 1 december bij de scholen binnen zijn, maar onder politieke druk gaf minister Deetman de besturen wat meer tijd om het lesgeld voor leerlingen van 16 jaar en ouder te innen. Leerlingen die alsnog voor 1 februari 1988 betaalden, moch ten worden meegeteld voor de bekostiging van de school. Hij wilde daarmee voorkomen dat de scholen de dupe worden van ouders die weigeren lesgeld te betalen. TILBURG (ANP) - Aan de Katholieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg is een ernstig conflict ontstaan over de relatie van de universiteit met de computergigant Olivetti. Donderdag nam het hoogste orgaan binnen de universiteit, de universi teitsraad, met twintig stemmen voor en acht tegen een motie aan waarin het college van bestuur wordt opgeroepen de rela tie met Olivetti te verbreken. Dit naar aanleiding van de be trokkenheid van het concern met Zuidafrika. Het college van bestuur weigerde donderdag echter de aangenomen motie uit te voeren. Als reactie hierop kondigde de universiteitsraad donderdag aan nu gebruik te zullen gaan maken van het begrotingsin strument, waarmee alle besluiten over aanschaf van appara tuur geblokkeerd kunnen worden. Eén en ander kan reeds in maart gestalte krijgen, wanneer op de KUB de begroting wordt vastgesteld voor onder meer automatisering.

de Stem | 1988 | | pagina 3