even. UITBLAZEN Telt voor de 40-jarige VVD alleen de toekomst? Kinderen eisen recht op zelfbeschikking 4W' NIJPELl Zondebok v/h redder KIN Voordeel DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 29 JANUAR11988 -DESTEM- ANNELIEZE VAN DER STOEL: BIJ RECHTS IS NIETS TE HALEN. WEL IN HET MIDDEN O U PESTEMB VAN Redder in Nood tot Zondebok. Zo kan de bijna tienja rige loopbaan van Frans Swarttouw bij Fokker worden samengevat. Hij kwam in 1978 uit de Rot terdamse haven vandaan om Fokker uit de put te trekken. Daar slaagde hij in. Nu bijna twee jaar geleden - in april 1986 - hoorde ik hem filo soferen over zijn vertrek en op volging. Hij was, zei hij toen, net als Daan Krook die toen nog naast hem zat, midden-vijf tig en het werd zoetjesaan tijd om naar opvolgers uit te zien. Zijn vertrek bij Fokker zal hij toen niet hebben voorzien zoals het zich nu dreigt te af te spe len. 1985 was een prima jaar geweest voor Fokker. Er werd een recordaantal van 111 vlieg tuigen verkocht. Er waren wel wat proble men met de ontwikkeling van de twee nieuwe vliegtuigen, be kende hij. Fokker had dan ook wel een ontzettend grote hap hooi op zijn vork genomen met het ontwikkelen van twee nieuwe vliegtuigen tegeüjk. „Maar wat wil je?" vroeg Swarttouw zichzelf en zijn ge hoor in april '86, „we hebben met de F27 en de F28 prachtige klantenbestanden opgebouwd. Die moeten we toch zien te be houden? De concurrentie zit namelijk ook niet stil." Boven dien: de belangstelling voor beide nieuwe vliegtuigen was groot en serieus. De afzetmoge lijkheden zagen er gezond uit, al zag het er ook naar uit dat de daling van de energiekosten menige luchtreder in de verlei ding bracht wat langer door te vliegen met zijn oudere, niet zo zuinige vliegtuigen. WIMKOCK en je kreeg nog waar voor je dollars. Ik heb Frans Swarttouw nooit tête-a-tête gesproken, wel tijdens groepsgesprekken. Op persconferenties en in de Fok- ker-chalets op de grote lucht vaartbeurzen van Farnborough en Le Bourget. Elke industrie die zichzelf respecteert heeft op zo'n luchtvaartshow een eigen chalet, een bouwsel van vrolijk gestreept tentdoek met een re ceptie erin, een bar, een restau rant en een conferentiezaaltje. In het chalet ontvangt en fê teert men zijn relaties. Ik heb Frans Swarttouw verschillende keren bezig gezien in zijn cha lets. Afgezien van de momen ten dat hij zich ontspande en een borrel meedronk, maakte hij een ernstige en allesbehalve luidruchtige indruk. De luid ruchtigheid hoort bij de media- Swarttouw, evenals de uitda ging die hij graag tegenover journalisten en camera's uit straalt. In zijn chalet heb ik Frans Swarttouw zich nooit uitdagend zien gedragen, niet tegenover relaties en zelfs niet tegenover de pers. Zelfverze kerd, dét wel. Dat moet ook wel want, zo heeft hij het ooit zelf uitgedrukt, 'het runnen van een tent als Fokker is een bik kelharde job'. Misschien is Frans Swart touw tè bikkelhard geweest en heeft hij te veel stafmedewer kers van het terrein gejaagd, waardoor er meer duurbetaalde vertraging optrad dan onver mijdelijk was, zoals de Tweede Kamer schijnt te denken. Mo gelijk. Maar Frans Swarttouw en Fokker hebben, meer dan iets anders, vooral ook doodge wone pech gehad. De ene pech op de andere. De RSV-enquête bezorgde de regering een over dreven koudwatervrees als het om het verstrekken van kredie ten aan de industrie ging. Zo kreeg Fokker steeds wel wat, maar nooit voldoende. Daar door slonk het eigen vermogen als sneeuw voor de zon. De lage energieprijs maakte dat Fokkers potentiële klanten op hun gemak de kat uit de boom konden kijken. De ern stigste tegenslag evenwel is de aanhoudend lage dollarkoers. De dollar dreigt zelfs de hele Fokker-onderneming naar de rand van de afgrond te slepen. De crash van hoogvlieger Frans Swarttouw is een heldere illustratie van het begrip onder nemersrisico. Met wat minder pech en een dollar van 2,80 was hij, verder voor hetzelfde geld, de golden boy onder de indus triëlen geweest. Ondernemen biedt goede en kwade kansen. De ondernemer zal zijn kansen zo nauwkeurig mogelijk bere kenen, maar per saldo moet hij gokken. Launching customers met namen als Swissair en KLM: het was niet niks in de wereld van de vliegtuigbouw. Swissair meldde zich als eerste voor de Fokker 100. Om dat te vieren vlogen we in de nazomer van 1985, op uitnodiging van Fok ker, per F28 naar Ziirich. We aten er met de Swissair-top en reisden vervolgens per trein verder naar Luzem, waar onder meer een bezoek aan het Ver- kehrshaus op ons programma stond. Daar stond, als was hij gloednieuw, een Fokker F-VII opgesteld, prachtig gerestau reerd door vrijwilligers van Swissair. In de jaren twintig en dertig, voor de komst van het geheel metalen vliegtuig, was de F-VII een van de meest suk- sesvolle verkeersvliegtuigen in de wereld. Net als veel later de F27 en straks wellicht de F50 en de F100. Nog vroeger in het jaar wa ren we met ongeveer hetzelfde gezelschap naar de Engelse East Midlands gevlogen, naar Derby, waar de Rolls Royce vliegtuigmotoren vandaan ko men. We zagen er, vanachter geluiddicht glas, de nieuwe Tay-motor voor de Fokker 100 op de testbank draaien. Een nauwkeurig vergelijkend onder zoek van Rolls Royce had de F100 als verreweg de meest economische van zijn klasse aangewezen. De vooruitzichten waren goed. De economie trok aan. Het vliegverkeer nam toe IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIK Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice* Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. Door Jan Greyn „ALLEEN DE toekomst telt. We moeten niet naar incidenten in het verleden kijken," riep partijvoorzit ter Ginjaar vorige week nog uit bij de presentatie van het liberaal-conserva tieve discussiestuk van de commissie Geurtsen. Iemand had hem gevraagd over de titel van het stuk 'Liberaal Bestek '90' iets te maken had met zijn ver langen naar de tijden van het geldverslindende kabi net Van Agt-Wiegel (dat zonder succes het bezuini gingsbeleid Bestek '81 pro pageerde). Nee, was Gin- jaars korte maar duide lijke antwoord - en hij was toen nog wel minister van Milieu. Heeft de WD bij gelegenheid van de viering van het veer tigjarig bestaan deze week, vandaag is er in het Bredase Turfschip een bijeenkomst met feestredes en muziek, niettemin reden om met te vredenheid terug te blikken? Onze Haagse redactie vroeg de visie van Annelieze van der Stoel (33), WD-gemeen- teraadslid in Amsterdam, lid emancipatieraad, geboortig uit Bergen op Zoom en rij zende ster in de WD-gelede- ren. En sinds haar deelname aan het tv-panel van Marcel van Dam, het VARA-gezicht van de WD. „Was veertig jaar geleden naast de WD maar een con servatieve partij ontstaan, of had het CDA die conserva tieve rol in de politiek maar op zich genomea Dan was de huidige VVD een stuk libera ler geweest. Nog liberaler dan nu." Annelieze van der Stoel laat er geen verschil van me ning over bestaan, ze zou de WD liefst in het midden van het politieke spectrum willen. Precies zoals WD-fractie- voorzitter Joris Voorhoeve op zijn bekende toespraak het vorig jaar in het Brabantse Haaren zei. „Maar omstan digheden in, maar ook buiten de partij verhinderen dat vooralsnog," redeneert Van der Stoel. De terugblik op veertig jaar Volkspartij voor Vrijheid en Democratie strandt in het be gin al direct. Niet omdat de geïnterviewde jonger is dan het onderwerp, maar omdat het huiskonijn van Annelieze van zich doet horen. Het beestje hoest zich haast een ongeluk. Daar moeten we maar niet van opkijken, ver zekert Annelieze, het is een hardnekkige verkoudheid die zelfs niet met antibiotica te bestrijden bleek. En het dier loopt er geen levensgevaar door, verzekerde de dieren arts haar. Het konijn moet een ver koudheid hebben opgelopen vanwege een kleine onvolko menheid in de bouw van de woning van zijn bazin. Zij be sloot enkele jaren geleden sa men met enkele CPN'ers - on der wie voormalig CPN-ka- merlid Ina Brouwer - een on derkomen pakhuis op de Am sterdamse Wallen te verbou- Annelieze van der Stoel CDA is flink verrechtst Vier generaties WD: van links naar rechts mr. P. Oud f. mr. E. Toxopeus, mr. D. Stikker t en H. Wiegel. - fotoanp wen tot een serie gerieflijke, moderne woningen. Alles liep van een leien dak; alleen ver gaten de timmerlieden dat Van der Stoels woning werd opgeleverd zonder plinten De deuren kieren bijgevolg aan de onderkant op een voor een konijn wel erg ongezonde wij ze. Het bouwproject samen met toch bepaald niet geest verwante communisten geeft iets weer van Van der Stoels onbevangen kijk op de poli tiek. „Politieke doelstellingen worden niet zelden gedwars boomd door vreemde, soms persoonlijk getinte strate gieën die tot in lengte van ja ren ellende aanrichten. Hans Wiegel en Ed van Thijn heb ben gezorgd voor een polari satie tussen PvdA en WD die we niet eerder kenden. Daar hebben we nog last van. Niet individuele leden van de twee partijen, maar wel de achter bannen als geheel." Het ergert Van der Stoel nog zeer, dat Hans Wiegel - ondanks het vele goeds dat hij voor de liberalen in de WD deed - de WD deed opschui ven in de richting van het CDA. „Dat hielp onze partij op het regeringspluche. Maar zo kort mag je niet denken in de politiek. Het heeft de WD op zijn plaats, rechts van het midden gehoudea We zitten, net zoals de PvdA, vast aan het CDA als we willen rege ren. En weet je wat het ergste is? Daardoor wordt ver bloemd dat het eigenlijk de WD en de PvdA zijn die in dit land de ideeën aandragen. Lubbers doet nu wat Wiegel jaren riep, het CDA heeft ga ren gesponnen van de ideeën die Joop den Uyl had." Annelieze van der Stoel kent de geschiedenis van de WD - logischerwijs - alleen uit de geschiedenisboeken. Maar het begin van de WD veertig jaar geleden als af splitsing van de Partij van de Arbeid en met name het ver trek van de vrijzinnig demo craten uit die partij, is vol-, gens haar een belangrijke les voor de politieke geschiedenis. Sociaal-democraten en libe ralen/vrijzinnig-democraten hadden zich vlak na de oorlog voorgenomen samen werk zaam te zijn in een brede poli tieke partij. Dat liep al snel spaak omdat toch het typische verschil bleef opduiken als een zeurende kiespijn: de so ciaal-democraten willen de overheid de zwakke laten be schermen, de liberale vrijzin nig democraten willen alles richten op de individuele ont plooiing. En nog is dat het meest fundamentele verschil van opvatting. „Veel dingen die WD en PvdA intussen schei den hebben daar al lang niets meer mee te maken, maar zijn afgeleid van de opgefokte po larisatie. Hoewel de polarisa tie niet alleen de schuld mag krijgen. De nadrukkelijk wens om mee te regeren in dit - fotoanp land en de rol van het CDA daarbij tellen niet minder mee." Annelieze van der Stoel komt uit een ARP-gezin. Va der was hervormd predikant. Annelieze werd geacht te zwijgen als de grote broers met vader in discussie waren over de problemen des levens. „Liesje, hou je mond als de groten praten," hoorde ze vaak. Een van die groten richtte later samen met Ed Nijpels in Bergen op Zoom de JOVD op, de jongerenorgani satie van de WD. Annelieze had uiteindelijk voor haarzelf uitgemaakt dat ze óf lid van de PvdA, óf van de WD zou wordea „De op voeding met nadruk op de eigen verantwoordelijkheid op het zelf nadenken, moet toch de doorslag hebben gege ven. Daarom werd het de WD, al had die toen ook trekjes die me niet bevielen. En nog. Maar dat hoeft je niet te weerhouden, je in te span nen in een bepaald gezel schap." PvdA en WD werkten al leen in de kabinetten Drees- Van Schaik ('48-'51) en Drees I ('51-'52) samen. Daarna wis selden ze elkaar af in de oppo- sitiebanken, waarbij de VVD vaker de ministerssteek droeg. „En Wiegel en Van Thijn hebben in de jaren ze ventig nog driftig olie op het vuur gegooid. Het CDA kon zich lekker in het midden van de macht ophouden dank zij die verderfelijke polarisatie." „Wiegel is uiteindelijk tot inkeer gekomen, getuige zijn oproepen tot een nationaal kabinet. Onze achterbannen hebben echter nog steeds het idee van vijandelijkheid. Wij zijn dat voor de PvdA, de WD is dat voor veel sociaal democraten. In persoonlijke contacten weten veel kamer leden en gemeenteraadsleden intussen wel beter. Maar dat suddert maar door. Als het weer op kiezen aankomt den ken VVD en PvdA weer dat ze de grootste regeerkans met het CDA hebben. En hupsa- kee, daar gaan we weer." De ferme aanvallen van zo wel PvdA als CDA op het jongste discussiestuk in de WD acht Annelieze van der Stoel onterecht, hoewel be grijpelijk van de PvdA. Reac ties van D66 beroeren haar niet, omdat die partij „al te zeer risicoloos linkse politiek wil bedrijven, een soort CDA." „Je kunt niet verwachten dat de PvdA zal roepen dat het een fraai links stuk is. Maar Kok heeft wat erg over spannen gereageerd. En dan helemaal het CDA. Dat par tijvoorzitter Van Velzen over een kille houding ten opzichte van de uitkeringsrechtigden durft te spreken, is echt te dol. In het rapport wordt niet echt afgeweken van het kabinets beleid. En als het CDA dat te kil vindt, moet het er wat aan doen." Ze reageert opvallend fel op de CDA-kritiek, maar dat heeft - verklaart ze later - te maken met het feit dat ze een 'zuidelijke liberaal' is: „Dan heb je een wat andere hou ding ten opzichte van het CDA, voorheen KVP." Maar dan verder sprekend over het rapport Liberaal Be stek '90 - „een wat ongeluk kige naam" - legt ze de na druk op het stimuleren van individuele kwaliteiten van mensen. „Jarenlang hebben we werklozen een uitkering geven. En dat was 't. Maar dat is niet genoeg. Je moet men sen uit hun isolement helpen Scholing en dergelijke helpen daarbij prima. Ja toch?" Een zwak punt in het dis cussierapport gevonden? „Het ontbreken van een duidelijke paragraaf over euthanasie, is slecht. En het onderdeel min derheden is ook niet best. Ne derland zit helemaal niet vol met buitenlanders. De vier grote steden, ja, die hebben nogal wat buitenlandse men sen binnen hun grenzen Ver tel mij wat, ik hoef maar hier op straat te kijken. Maar dah nog is het misschien meer een probleem van de witte Neder lander, dan van de gekleurde inwoners." De toekomst van de WD - en wellicht ook de toekomst van Annelieze van der Stoel - ligt in het politieke midden. „Het CDA is sinds 1982 al flink verrechtst. Dat maakt het voor de WD wat makke lijker. Maar intern in de par tij moet nog veel gepraat wor den Gelukkig hebben we nu wat houvast voor die discus sie aan het rapport van de commissie Geurtsen - als we maar niet teveel compromis sen sluiten. Mensen moeten op de WD stemmen, en niet op mannetjes, zoals eertijds op Wiegel. Bij rechts zit voor ons in elk geval geen winst. Laat het CDA daar maar heen- schuiven. Wordt het mis schien ook die typische eigen schap kwijt om mee te kleu ren met de partij waarmee het regeert. Echt het is net een kameleon, dat CDA." Door Jan van de Ven ALS VOLWASSENEN uit elkaar gaan, bepalen vol wassenen wie verder voor de kinderen zorgt. Kinde ren vinden dat niet eerlijk. Tien- tot twaalfjarigen willen zelf uitmaken bij wie ze een thuis vinden. In hun keuze laten zij zich voornamelijk door hun ge voel leidea Kinderen weten uit ervaring, dat vader een baan heeft, daarvan moe thuiskomt en eigenlijk te weinig tijd vrij maakt om samen te spelen. Moeder komt er in hun visie beter af. Zij is thuis als ze uit school komen, zorgt voor kin deren en huishouden. Met de rol van moeder zijn ze beter af. En toch laten kinderen bij een gedwongen keuze tussen vader en moeder zich niet lei den door dit soort overwegin gen. De kwaliteit van het con tact met elk der ouders is voor hen doorslaggevend. De kwaliteit van het con tact met ouders weegt heel zwaar als de Europese com missie voor de rechten van de mens in een geschil tussen ouders en kinderen een uit spraak moet doen. De Straatsburgse commissie gaat in de beoordeling van een zaak dan ook in beginsel uit van de belangen van het kind. Als een kind is gebaat bij af wijzing van een ouderlijk verzoek, dan zal de mensen rechten-commissie de belan- gen van de ouder achterstel len. Verscheidene malen moest een ouder teleurgesteld ervaren, dat zijn rechten min der zijn dan die van zijn kind. De Nederlandse rechter let niet zozeer op de kwaliteit van het contact tussen ouders en kind als hij over voogdij en toeziend-voogdij moet beslis sen. De Nederlandse rechter wijst kinderen toe aan de moeder, tenzij overduidelijk komt vast te staan dat toewij zing aan de vader een ver standiger besluit is. Hij luis tert naar kinderen, omdat de wet hem niet anders toestaat. Diepgaand met een kind van gedachten wisselen en uitein delijk de wil van het kind la ten voorgaan ligt niet in de lijn van de vaderlandse recht spraak. Er zou geen tijd voor zijn. In ons stelsel kan het voor komen, dat een ouder in het geniep kinderen tegen de partner opzet om toch vooral de voogdij toegewezen te krij gen. Opzetjes komen niet aan het licht, zolang rechters geen wroeging krijgen van hun op pervlakkige taak en kinderen zich koest houden Het ligt niet in de aard van kinderen, zo blijkt uit het onderzoek van Carla van Wamelen, om een voorkeur voor een van de ouders uit te spreken. Naar hun mening gevraagd vertel len kinderen, dat uitspreken Hoe denken kinderen over echtscheiding? Niemand vraagt ernaar. Zelfs na maatschappe lijke aanvaarding van echt scheiding wordt er angstig over gezwegen. Voor Carla van Wa melen aanleiding kinderen op te zoeken en te vragen hoe zij over uit elkaar gaan van ouders denken. Haar bevindingen zijn neergelegd in 'Ouderschap en ouderlijk gezag na scheiding'. Daarin neemt zij het op voor kinderen, een verwaarloosde groep van voorkeur in hun optiek automatisch afwijzing in houdt. Wie voor moeder kiest, is tegen vader en omgekeerd. Als het echt niet anders kan, zal een kind op grond van de eerder gisignaleerde gevoelsoverwegingen tot een keus komea Liefst niet recht streeks en ook niet aan zo maar iemand. Als een kind het voor het zeggen heeft, ver telt hij zijn voorkeur met veel omhaal van woorden aan een vertrouwd persoon. Een fami lielid of een huisvriend komt voor het uitspreken van voor keur in aanmerking. Een kind dwingen tot het uitspreken van een voorkeur voor moeder of vader bete kent een kind geestelijk be schadigen. Geen rekening willen houden met de verlan gens van een kind gedurende en na echtscheiding brengt ook schade toe. Evenals trou wens het opblazen van een gezin, omdat een kind daar mee zijn veilige beschutting verliest. Volgens professor Max Lesnik Oberstein in een inter view met NRC/Handelsblad lijden kinderen het meest on der het toebrengen van geestelijke schade. Hoe ver oorzaken ouders schade bij kinderen? Door kinderen af te wijzen, te isoleren, te terrori seren, te veronachtzamen en te corrumperen. In de turbu lenties van een echtscheiding kan gemakkelijk een van die factoren schade veroorzaken. Lesnik Oberstein: „Hoe jon ger de geestelijke schade wordt aangebracht, hoe gro ter de gevolgen op latere leef tijd zijn". Zijn ouders zich al bewust van wat zij een kind aandoen, anders handelen kunnen zij niet. Zo er in een gezinssitua tie over scheiding wordt ge sproken, over de eigen schei ding krijgen de kinderen niets te horen. Ouders vinden het vreselijk moeilijk over eigen scheiding te praten. Aan een mening van de kinderen heeft niemand behoefte. Carla van Wamelen haalt wat dat be treft andere onderzoekers aan: Kinderen - zo menen ouders - zouden nog te jong zijn om het onderwerp aan te snijden. Kinderen zouden er van maar overstuur raken. Maar kinderen ervaren het als extra belastend dat zij met hun problemen niet bij de scheidende ouders terecht kunnen. Met het verstrijken van de tijd keert de rust wel weer te rug. Kinderen blijken heel creatief in het bewaren van een schijn-eenheid. Waar mo gelijk willen zij hun tijd eer lijk tussen vader en moeder delen. Dwars tegen alle uit spraken van volwassenen in blijven zij hun gevoel volgen. De helft van de door Carla van Wamelen ondervraagde groep zou het liefst afwisse lend enkele dagen bij moeder en vader doorbrengen. De ouders moeten dan wel vlak bij elkaar wonen. Zo reeel zijn kinderen wel. En van lieverlee zien zij toch lichtpuntjes in het ver anderde gezin. Ze mogen zelf standiger zijn, krijgen meer verantwoordelijkheid. Kinde ren voelen ook meer verant woordelijkheid, vooral als ze met vader samenwonen. De volwassene laat het kind ver sneld doorgroeien naar vol wassenheid. Voor ouder en kind een uitdaging, die zeker door het kind gretig wordt aangegrepen. Het bestaan van licht puntjes doet niets af aan de wetenschappelike stelling, dat scheiden een kinderprobleem is. Carla van Wamelen pleit aan het slot van haar proef schrift voor meer eerbiedi ging van kinderrechten mid dels wettelijke maatregelen. Zo blijft iemand aan de vei lige kant van het probleem. Een pleidooi voor minder echtscheidingen zou immers niets uithalen. En dat is nu juist wat kinderen willen. 'Sommige ouders mogen scheiden', maar de mijne niet. Literatuur: Ouderschap en ouderlijk gezag na scheiding. Carla van Wamelen, Tjeenk Willink Zwolle. Serie met afleveringen op: 27, 28 en 29 januari. UTRECHT (ANP) CNV wil in ongev' jaar de kinderbijslg gewijs verdubbelen dien moet vanaf iedere vrouw na de van haar kind een lang een ouderscha ring krijgen van 50 schoon per maand. Doorvoering van plannen kost in totaal miljard gulden extra maar dat moet de sar er maar voor over h zei CNV-voorzitter H donderdag bij de p van de plannen. Hofstede betitelt LUNTEREN (A]j heer) heeft de uiterst voorzich bestrijdingsmidc grondwater kun Een algeheel verb worden overwoger bruikt, aldus Nijpe dens de akkerboi Christelijke Boerer Nijpels wees op de ma die nodig zijn om de terfunctie van het gr te beschermen. Daaro beschermingszones v£ watergebieden reeds dingsmiddelen verbc uit de bewortelings; spoelen en zo een risic voor de kwaliteit grondwater. Voor een verbod van deze mid zij op grote schaal wi bruikt, zijn volgens twee redenen. „In plaats om de huidig wingebieden ook voo komst te bescherme tweeede plaats is dit het grondwater dat i komst bestemd kan voor de produktie v; water te beschermen. Als voorbeeld noei pels de plantenbes middelen Atrazin en Recent is overeenstei reikt het gebruik middelen binnen twi beëindigen, aldus Nij Gelet op de belangi landbouw gaat het het gebruik van eei middel in de mees gepaard met een bep: sachakelingsperiode, zijn, aldus Nijpels, waarin geen ruimte i: dergelijke periode, dan om nieuwe gege ernstige aard over de van een stof. Het i ieders belang dat he van een dergelijke st mogelijk wordt gestof Van de Nederland en tuinders mag volgi windsman dan ook be den verwacht Voor zaak maatregelen te het gebruik van bes middelen drastisch verminderen en bepr helemaal niet meer ken.' „Het zou voor landse land- en tuil slechte zaak zijn, al naam gaat krijgen vervuiler. Wij hebl zal het surinaa.. Dat is de grote vraag sident Shankar. Ger zouden de militairen ten terugtrekken. M geldt, gaat zeker voc het begrip demoers onze westerse same een factor van groot herhaaldelijk laten w ten zetten. President Shankar !S niet zo verwonde! een koorddanser. Di vriendelijk in de rich] woede van Bouterse Ondanks de 'pors zich bevindt, zijn d< gend te noemen. De kelijk gemanifesteerc onlangs gepubliceer derzoeker van de rr Naties, ongetwijfeld komt tot de conclus tot 200 burgers doo ous alleen maar bas houden. Oud-minister de C [andse regering de Shankar bijgewoonc Positieve indrukken pe Nederlandse reg( ledige betrekkingen n|veau moet op kort< pieteen te leiden tol hulp, maar in de per humanitaire hulp mo De Gaay-Fortman hoe hard die hulp n door Suriname onge uitgelegd. Nederlam voordeel van de twijf

de Stem | 1988 | | pagina 2