'Werther' in Noord-Spanje I MASSAAL HUNKEREN NAAR 'DE ROMANTISCHE JAREN YUFTIG' Hollywood-rekruten in 'academy'-klucht Baby-oppas in Chicago Precies tien jaar geleden was de film 'Grease' het grote kassucces. Paardestaarten, vetkuiven, schoolfuiven, vakantieliefdes, tienerverdriet en danspartijen in de stijl van de jaren vijftig deden het geweldig bij de jonge bioscoopbezoekers en hun ouders. Dansvloer Herenigd EO boos over liedje van Robert Long VRIJDAG 29 JANUARI 19! DE STEM Gil J SPEELFILMS OP TV NEDERLAND NEDERLAND 00K IN DE BIOSCOOP 1 DUITSLAND 5 Paul Verhoeven filmt met Schwarzenegger Suske en W Hambone 1 Her bobhjb. inece DE STEM= T2 Van onze filmredactie Elisabeth Sue speelt in 'A night on the town' een tiener die een avondje moet babysitten bij de buren. Ze heeft net de bons gekregen van een knappe knul en denkt nu een rustig avondje voor de buis te kunnen doorbrengen. Maar een van huis weggelopen vriendinnetje belt haar op haar babysitadres op, dat ze in moeilijkheden zit. Of ze haar maar even wil komen ophalen. De babysit laadt de kinderen van de buren in haar auto; een zevenjarig meisje en een 14-jarige jongen die haar in stilte aanbidt, en diens vriendje. Het viertal belandt in het gevaarlijke grotestadsleven van Chi cago. Onderweg krijgen ze namelijk een klapband en ze hebben geen geld bij zich, waardoor zij zich noodgedwongen tot allerlei verdachte figuren moeten wenden. Achterna gezeten door gang sters proberen zij de duistere binnenstad te ontvluchten, het vriendinnetje te vinden en weer op tijd terug te zijn voordat de ouders thuis komen. Een mengeling van tienerkomedie en thriller gemaakt door Chris Columbus, die eerder scenario's schreef voor Spielberg-pro- dukties als 'Gremlins', 'Pyramid of Fear' en 'The Goonies'. Een beetje griezelen en lachen dus om een niet echt geslaagde maar wel aardige amusementsfilm, waar jongeren ongetwijfeld plezier aan beleven. 'A night on the town' van Chris Columbus draait in Cinem'actueel 3 in Bergen op Zoom. 4Grease', tien jaar na de gekte Door Dirk Vellenga Of de glans van toen nog aanwezig is, kan vanavond be oordeeld worden, want dan zendt de BRT 'Grease' uit (20.55 uur op het eerste net). De film werd gedragen door John Travolta en Olivia New ton-John. Travolta was een jaar eerder een absolute ster geworden door de spectaculaire discofilm 'Saturday Night Fe ver'. De toen 23-jarige soepele macho-acteur was daarvoor in Amerika bekend als de wat slome schooljongen in de tv-se- rie 'Welcome back, Kotter'. Zijn tegenspeelster Olivia was 4 jaar ouder en had in 1978 al een behoorlijke carrière ach ter de rug als zangeres. Gebo ren in Engeland, verhuisde ze als kind naar Australië. Haar eerste successsen beleefde ze weer in Engeland in het begin van de jaren zeventig. Via het country-genre veroverde ze daarna Amerika. Het keurige, smetteloze image van de blonde zangeres werkte subliem en in 1974 kon ze een fraaie boerderij betrekken aan de Californische kust. De film werd in 1978 uitge bracht, maar het verhaal be stond al veel langer. Jim Ja cobs en Warren Casey schreven de musical 'Grease' over de rock-en-roll jaren in 1970 en de eerste uitvoering vond plaats in een klein theatertje in Chi cago. Langzaam groeide de aandacht, eerst moesten de ja ren zestig helemaal uitgewoed zijn. De musical bereikte ten slotte New York en werd daar opgekocht door Robert Stig- wood, manager van de Bee Gees en expert in gigantische theaterprodukties. In 1978 was de tijd rijp. Dansen was weer in, disco's over de hele wereld waren elk weekend overvol. Jongelui wilden actie en spanning op de dansvloer. Luisteren naar concerten, klet sen in bruine cafés en filosofe ren over methoden om de we reld te verbeteren, dat was de finitief verleden tijd. De een voudige degelijkheid van de ja ren vijftig raakte opnieuw in trek. Elvis was een jaar eerder overleden, zijn muziek had op eens een nieuw, jong publiek gekregen. „Ik kan me de jaren vijftig niet echt herinneren", bekende Olivia Newton-John. „Maar ik hou gewoon van het beeld van die jaren. Omdat alles niet open en bloot gebeurde, zoals nu, was het veel romantischer". Onschuldige liefde, eerlijke ro mantiek, geen rottigheid, daar ging het allemaal om in 'Grea se'. Newton-John was onmiddel lijk te porren voor deze 'ouder wetse musical zonder naaktge- doe of geweld'. Ook John Tra volta nam ruime afstand van de seksuele obsessies van de ja ren zeventig. Hij had gewei gerd een naaktscène te spelen in 'Saturday Night Fever' en de opdringerigheid van brutale bakvissen lag hem niet. „Oudere vrouwen hebben meer warmte en diepte", zei hij. „Ik hoef niet zoveel indruk op ze te maken". In de zomer van 1978 effen den de hits 'You're the one that I want', 'Hopelessly devoted to you' en 'Grease' de weg voor de film, die werd geregisseerd door Randal Kleiser. Miljoenen zagen Sandy verliefd worden op Danny, maar Danny is de grote bink van de school en kan dus niet zomaar voor haar val len. Twee grote schoolgebeur- tenissen, een danswedstrijd en een autorace (met de 'Greased Lightning'!) drijven de twee tenslotte toch in eikaars armen. Sinds het succes van 'Grease' wordt om de paar jaar geroe pen dat de 'fifties' terug zijn en Olivia Newton-John en John Travolta in 'Grease', vanavond te zien op de Belgische tv. verschijnen er films en platen die de onbedorven sfeer van toen proberen op te roepen. Er is zelfs een 'Grease 2' gemaakt, met andere acteurs, maar die film is bijna onopgemerkt ge bleven. Muziek- en dansfilms met jonge acteurs zijn er ge noeg geweest, maar het succes van het duo Travolta-Olivia is nooit geëvenaard. In 1983 werden Olivia Newton- John en John Travolta hereni gd, maar de magie bleef uit. De film 'Two of a kind' ging over twee gewone mensen die een hemelse missie krijgen, er werd niet in gezongen en het publiek was niet geïnteres seerd. Olivia had nog een paar jaar aardige platensuccessen (en de film 'Xanadu'), maar is het sinds 1984 kalmer aan gaan doen. Ze trouwde met Matt La- tanzio en werd in 1986 moeder. Na 'Grease' werd John Tra volta bedolven onder aanbie dingen. De hoofdrol in 'Ameri can Gigolo' over een jongen die zich uitleent aan rijke vrouwen gaf hij in een laat stadium te rug, volgens persberichten om dat zijn vader op sterven lag. Mogelijk had hij toch moeite met de niets verbloemende film die het tegendeel was de van reine, o zo fatsoenlijke 'Grease'. Richard Gere viel voor hem in. Travolta werd ook gepolst voor het derde deel van 'The Godfa ther', maar die film is er nooit gekomen. Wel was Travolta te zien in 'Moment by moment' en 'Urban Cowboy'. Die laatste film bracht hem weer redelijk veel succes. Hij moest er een cow boyhoed voor opzetten en een Van onze filmredactie 'Werther' van de Spaanse cineaste Pilar Miró is een intellectuele betoogfilm, die in een onderkoelde stijl gevoelens als me lancholie, radicalisme, liefde en doods verlangen tracht uit te drukken. Miró was in de eerste helft van de jaren tachtig directrice van het Nationale Filmbureau in Spanje en is thans hoofd van de Spaanse staatstelevisie. Samen met Marcel Camus heeft de cineaste een vrije, moderne interpretatie gegeven van Goethe's filosofische roman 'Das Leiden des jungen Werthers'. Werther is hier een onge veer dertigjarige leraar Grieks, die van de na tuur houdt, gedreven is en vaak in botsing komt met de gevestigde orde. Een stille idealist die op het platteland van Noord-Spanje zijn intrek heeft genomen in een afgelegen huis waar hij zijn avonden le zend doorbrengt. Van zijn schooldirecteur krijgt hij de opdracht om privéllessen te geven aan een moeilijke jongen, zoon van een veer tigjarige, gescheiden vrouwenarts. Werther en de wat oudere vrouw worden verliefd op elk aar. Als zij weer contact krijgt met haar ex- man pleegt Werther zelfmoord. Ondanks de romantische liefde die zij bele ven, is er een zeer afstandelijke, ingetogen vormgeving met intellectuele dialogen tegen de achtergrond van uitgelezen lokaties, die bij de kijker nauwelijks enige ontroering kunnen opwekken. De passie wordt eerder vertolkt door de muziek van Massenet. Een knappe film die zeker bewondering afdwingt maar lang niet iedereen zal bevallen. 'Werther' van Pilar Miró draait in Filmhuis Con cordia in Breda (tot en met 3 februari). HILVERSUM (ANP) - De Evangelische Omroep heeft uit protest tegen het draaien van het liedje 'Country-music' van Robert Long in het NOS-pro- gramma 'Met het oog op morgen' van 21 januari, zijn medewerking aan de Radio Olympia-uitzendingen op geschort en de beschikbaar gestelde radiozendtijd voor de Olympische winterspe len weer teruggetrokken. Volgens een woordvoerder van de NOS zou dit betekenen dat de 1000 meter schaatsen voor heren in de nacht van 8 op 9 fe- bruari niet op de radio kan worden verslagen. In een brief aan het hoofd van de NOS-radio, Eijgenhui- zen, stelt de EO dat de inhoud van het liedje 'dermate gods lasterlijk en krenkend is voor de godsdienstige gevoelens van hen die geloven in God, schep per van hemel en aarde en va der van de here Jezus Christus, dat het ten gehore brengen daarvan in een NOS-pro- gramma onaanvaardbaar is'. Bovendien zegt de EO het 'te betreuren dat met dit liedje het EO-programma Country-trail (elke woensdag om 11.00 op Ra dio 3) over de hekel wordt ge haald'. Volgens de EO 'ver draagt dat zich niet met het ka rakter van de NOS als samen werkingsorgaan van de omroe pen en met het gezamenlijks- heidskarakter van de NOS- programma's'. NOS-radio had donderdag nog geen commentaar op de brief van de EO. Wel zal Eij- genhuizen op korte termijn een gesprek hebben met de Evan gelische Omroep. Scène uit de klucht 'Luchtmacht Academie'. Van onze filmredactie Nu 'Police Academy' al de vierde afleve ring achter de rug heeft, achtte de vrouwe lijke Hollywood-producer Hannah Hemp stead de tijd rijp voor een kleine variant op het genre. In 'Hollywood Airforce' (Luchtmacht Acade mie) wordt een zooitje ongeregeld gerecruteerd uit de Hollywood-studio's om zijn land te die nen ten tijde van de Cuba-crisis in 1961. Als gevolg van het Varkensbaai-incident heeft president Kennedy tot een verplichte militaire melding opgeroepen. Om daar onderuit te kun nen, melden allerlei figuren uit Hollywood zich voor de Nationale Garde waar zij alleen in de weekends hoeven op te draven. Onder hen een roddeljournalist, een bokser, een begrafenison- - FOTO ARCHIEF DE STEM mechanische stier berijden in een honky-tonk-bar, maar dat bleek toch weer goed te zijn voor een handig georgani seerde rage. In de thriller 'Blow Out' van Brian De Palma was hij weer zichzelf, een char mante slomerik. Sylvester 'Rambo' Stallone regisseerde hem in de film 'Staying Alive', die een vervolg moest zijn op 'Saturday Night Fever', maar het lukte niet echt. De timing van 'Grease' was kennelijk ide aal geweest. Dat geluk heb je niet twee maal binnen tien jaar. - FOTO CONCORDE FILM dernemer met filmsterren als klant, een scena rioschrijver en studiopersoneel. Een brulboei van een sergeant moet hen discipline bijbren gen. Ondertussen houdt de garde zich bezig met heel wat minder militante zaken, zoals de brandbaarheid van scheten. In een dergelijke wanordelijke toestand treft een congreslid het zooitje aan en dreigt met actieve dienst op een afgelegen eiland waar kernkoppen staan opge steld. Om bij de volgende inspectie een goede indruk te maken, besluiten de Hollywood-maf- kezen een show op te voeren. Een dolle boel waarvoor sexy verpleegsters worden aange trokken. Het spektakel maakt zowaar indruk op de hoge bezoekers, waaronder een verrukte Roemeense ambassadeur. Hollywood Airforce' (Luchtmacht Academie) draait in Mignon in Breda. ZATERDAG Capriolen (Duitsland 1937, Did. 1,16.00 uur). Gustaf Grüj gens in een door hemzelf geregisseerde komedie over journalist, die eigenwijze vrouwen niet kan uitstaan. Tick.tick.tick.(USA 1969, Did. 1,23.05 uur). De ste zwarte sheriff in een zuidelijke staat stuit op verhitte verzet van de blanke bevolking. Jim Brown in een drat van Ralph Nelson. Planet of the apes (USA 1967, Did. 2, 20.15 uur). Drie asti nauten maken een noodlanding op een onbekende plane Er blijken menselijk wezens te leven, die sprekend op gor la's lijken. Met Charlton Heston. De Duitse tv brengt ook vier vervolgfilms. Riso amaro (Italië 1949, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Het t roemde neo-realistische drama 'Bittere rijst' met Silvar Mangano. Als seizoenarbeidster in de Po-vlakte wordt verliefd op een dief. Trouble in paradise (USA 1932, België 1, 16.30 uur). Een van een serie Ernst Lubitsch-komedies bij de BRT. Hertie Marshall en Miriam Hopkins spelen een oplichters-ech paar, dat de safe van een rijke Parijse dame wil kraken. ZONDAG Ludwig auf Freiersfüssen (W.Duitsland 1969, Did. 1, 14. uur). Laatste film in de serie 'Lausbubengeschichte waarin kwajongen Ludwig zich opwerpt om een Berlijn jongedame de bergen te laten zien. Vertigo (USA 1958, Did. 1, 20.15 uur). Thriller van Alfrt Hitchcock met James Stewart in de rol van een ex-politi man met hoogtevrees. In een nieuwe baan krijgt hij o] dracht een jonge vrouw met waanvoorstellingen (Kim No vak) te schaduwen. Flipper (USA 1962, Did. 2, 15.30 uur). Jongetje Sandy on fermt zich over een gewonde dolfijn, die hij Flipper noem Voorloper van de bekende tv-serie. MAANDAG The shootist (USA 1976, Ned. 2, 20.07 uur). Laatste film va John Wayne, die als ongeneeslijk zieke revolverheid laatste levensdagen rustig wil doorbrengen, maar geen rui krijgt. La vela incantata (Italië 1982, Did. 1,23.00 uur). Twee broe trekken in de jaren twintig met een mobiele bioscoop doo Italië. De oudste sluit de ogen voor het fascisme als hij schieters nodig heeft. Boeiende film met Massimo Ranis en Paolo Ricci. WOENSDAG Les princes (Frankrijk 1983, Did. 2, 22.40 uur). Eerste fik van cyclus gewijd aan minderheden in Europa. Zigeunerfa milie in Zuid-Frankrijk komt op straat te staan en moe zwervend bestaan gaan leiden. Bitter portret van de uit Al gerij e afkomstige regisseur Tony Gatlif. O nêcem jiném (Tsjechoslowakije 1963, Did. 3 WDF, 23.0 uur). Experimentele film van Vera Chytilova met een dub belportret van twee vrouwen, een topsportster en een huis vrouw, die niets met elkaar gemeen lijken te hebben. The merry widow (USA 1934, België 2,20.15 uur). Ernst Lu bitsch-komedie gebaseerd op Lehars 'Lustige Witwe'. Rijk weduwe Jeanette MacDonald brengt het koninkrijk Mar showia in staat van alarm als zij plotseling naar Parijs ver trekt. Maurice Chevalier moet haar zien terug te halen. DONDERDAG Cops and robbers (USA 1972, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Twe Newyorkse agenten beginnen uit verveling diefje te speler maar na de eerste geslaagde inbraak willen ze meer. Satin sche thriller van Aram Avakian met Cliff Gorman en Jo seph Bologna. 20.28 Soundmix Show Vanavond brengt de 1 finale van de Sou Show voor de eerste ke op het scherm. Uit de i" voorronden met in tot; deelnemers zijn tien ten overgebleven. Vi; hen werden de vorige in de halve finale do publiek gekozen, mas dat zijn, is nog niet b De andere vijf zijn voorronden door de aangewezen, te weten Wilson, Tina Turner, I na, Anita Meyer en Benson. De jury besta: keer uit kijkersp Iedere kandidaat krij eigen telefoonnummt) uitslag wordt pas een ter, na de uitzendin 'Brandpunt', bekend maakt In 't holst van de nac& De detectives O'Brii Giambone uit de serie holst van de nacht' r een onderzoek instelle; een moord op de raceb.- deze dubieuze wereld,] de mafia een flinke vi de pap heeft, is de van een populair reij vermoord. Als jou; Kirkwood samen met litiemannen een kijk nemen, heeft hij een oi ting met verstrekken volgen. 20.50 Prince of the city De bijna drie uur d film "Prince of the city waar gebeurd verhas corruptie onder New politiemensen. De gesi nis is in feite het lev< haal van een detective de film Danny Ciello genoemd. Ciello was ii ren zestig leider van e ciale onderzoekscon van de narcotica-b Als er een onderzoe corruptie onder de wordt ingesteld, is hi; mee te werken op waarde dat zijn direct ga's buiten schot blijv ter ontkomt hij er to aan hun namen te noe A JU 'Fatal Attraction' van Adrian Lyne wordt geprolongeerd ii Casino 1 in Breda en Cinem'actueel 2 in Bergen op Zoom Angstaanjagende thriller over de wraak van een eenzamt vrouw (Glenn Close) op haar getrouwde minnaar (Michael Douglas). Het lijkt erop dat Hollywood een boodschap met deze griezelige geschiedenis; overspel moet tegenwoor dig gestraft. Vanwege het gevaar van aids? 'Dirty Dancing', vlotte muziek- en dansfilm, gaat wetr door in Grand Theater in Breda, City 2 in Roosendaal, Roxy 1 in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst Jong meisje raakt in de jaren zestig haar onschuld kwijl door het dansen van de 'dirty mambo'. 'Oei Ciornie' (Zwarte Ogen) van Nikita Mikhalkov blijft in Cinésol 2 in Breda. Amusante film over een gehuwde bon-vivant (Marcello Mastroianni), die tijdens zijn bezoek aan een kuuroord verliefd wordt op een Russische dame Een Italiaanse produktie gebaseerd op verhalen van Tsje-' chow en geregisseerd door de Russische regisseur va» 'Piano Méchanique' en 'Oblomov'. •Full Metal Jacket', de oorlogsfilm van Stanley Kubrick, is te zien in Centraal in Geertruidenberg, City 1 in Roosen daal en De Koning van Engeland in Hulst. The Last Emperor* van Bertolucci over het leven van de laatste keizer van China gaat door in Casino 3 in Breda. 'Stakeout' van John Badham is geprolongeerd in Casino! in Breda. Komisch bedoelde thriller met Richard Dreyfuss en Emilio Estevez als politiemannen die ontsnapte gevange nisboef moet opsporen. Statisch en zonder veel spanning. 'Innerspace' is nog steeds te zien in Casino 4 in Breda en ook in Luxor in Terneuzen. Amusante achtervolging door de ingewanden van een supermarktbediende, die als een micro-ruimte fungeert voor een astronaut. 'De Reddertjes', de spannende en aandoenlijke Disney-te- kenfilm, blijft in Casino in Breda. 'Bigfoot and the Hender sons', over een familie die zich ontfermt over een kolossaal beest met menselijke trekjes, is te zien in Roxy 2 in Bergen op Zoom en De Konign van Engeland in Hulst. 'Donna Donna' van Hans en Luc van Beek blijft nog altijd in Cinésol 1 in Breda en draait ook in De Nobelaer in Etten- Leur. Schuchtere jongeman (René van 't Hof) wordt verliefd op buurvrouw (Simone Walraven) en krijgt uiteindelijk de vrouw van zijn dromen, een fotomodel. Als komedie niet ge heel geslaagd 'Havinck' van Franz Weisz, naar het boek van Mar Brouwers, is te zien in Luxor in Terneuzen. 'Hector" met Ur- banus draait nog in City 1 in Roosendaal en Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom. 'Ginger e Fred', weemoedige parodie op de media van Fellini, draait vanavond in Filmhuis Oosterhout en zondaE bij Filmliga Dongen. Met Marcello Mastroianni en Giulietta Masina als voormalig tapdansduo dat als bejaard paar zijn kunsten voor de televisie moet vertonen. Van onze verslaggever AMSTERDAM/MAASTRICHT - De Nederlandse filmma ker Paul Verhoeven gaat, na het wereldwijde succes van zijn film 'Robocop', opnieuw een speelfilm in Amerika op nemen. De film zal 'Total Recall' gaan heten. De hoofdrol wordt gespeeld door bodybuilder/acteur Arnold Schwarzenegger. Verhoeven heeft het contract voor de film afgelopen weekeinde getekend. Volgens Verhoeven wordt 'Total Recall' een sf-film die speelt in het jaar 2050 op aarde én op Mars. „Het is uiteraard weel een actiefilm, maar met totaal andere ingrediënten dan Robocop" aldus Verhoeven in een gesprek met deze krant. 20.15 Ein Fall für Zwei Matula staat op het pi een cursus vliegen dee men, als hij 1500 mar zijn laatste bemiddel dracht ontvangt. Voor de adressen van de g heren overhandigt, hij naar de achtergro de opdracht De twee jaren geleden in het I land een ongeluk vervoorzaakt en doorg zijn. Enkele dagen lat Matula, dat een van di is neergeschoten. '2>/T wjl r £V£N NAKN

de Stem | 1988 | | pagina 18