t in Tirol s I Halogeen licht brengt sfeer Ananas Cactussen gedijen bij verwaarlozing 1 DËÏËClÖR DE STEM SCHITTERENDE AANVULLING OP DE NORMALE GLOEILAMP BIIS AAN TAFEL Koolmonoxyde - test VRIJDAG 29 JANUAR1118 S3 VRIJDAG 29 JANUAR11988 i §„1 Tl Nv. '*wm toole grote pinten. FOTO LEO VAN VELZl na, indien mogelijk Nederland onder de lomen, waar de aca- :heiden doch trouw ift, vooral hier in het lederland werkt men indige kringen. Daar pte tijd een paar van dat men zelf ook [ilinaire deel van de el is blijven liggen, dat moeilijk van de pberen dat wel te sti- nog steeds opgeld woord van de aca- |n: 'Het verhaal van is een lange en (tie van vreterij tot ta- iter naar beneden, en dan houdt het i ikjes sneeuw matten neergelegd, IFOTO GUY VAN GRINSVEN nderen aan de Heer. Westendorf is ervan iet de wraak van de el Alpenwouden zijn nder het kapmes om naken voor het leger Eens moest dat fout nu. Een spotje met halogeen licht, gericht op fraai kristal, geeft een heel eigen, speels en sfeervol effect. Twee halogeen-bronnen verlichten deze werktafel. Een tegen het plafond, de ander geplaatst op het bureau In een sierlijke en ranke armatuur. Volop prettig licht. Door Hans Bours Sinds de uitvinding van de gloeilamp zo'n honderd jaar geleden, is er op licht- gebied heel wat gebeurd. Tientallen jaren was, althans in woonhuizen, de ballongloeilamp met een wol- framgloeispiraal het enige kunstlicht. De komst van energiezuinige SL, P1 en TL-D lampen betekende een enorme verbetering. De levensduur van dit soort lampen is vijf tot zes maal langer dan van een normale gloeilamp en het stroomverbruik aanzienlijk geringer tegen dezelfde lichtopbrengst. En sinds enkele jaren is er dan weer een nieuwe ontwikke ling; halogeenlampen voor particu liere toepassingen. Een halogeenlamp bestaat uit een combinatie van een gloeidraad, kwartsglas, lampvorm en een gas mengsel waaraan halogeengas is toegevoegd. Halogeenlampen heb ben een langere levensduur, tot twee maal zo lang, als normale gloeilam pen. Dat komt doordat deeltjes die door de gloeidraad afgestoten wor den zich niet op het lampgas afzet ten (zoals bij normale gloeilampen) maar op de gloeidraad terugkeren. Het afzetten van gloeidraaddeeltjes op het lampglas bij een normale gloeilamp herkent u door het zwart worden van het glas. VERSCHILLEN De verschillen tussen een normale gloeilamp en een halogeenlamp zijn zeer opvallend. Halogeenlicht is hel der, sprankelend wit en de lamp zelf is veel kleiner dan de normale gloei lamp. Daardoor kunnen de armatu ren, geschikt voor halogeenlampen, veel kleiner zijn. En dat biedt ontwer pers weer veel vormgevingsmogelijk- heden. Dat blijkt uit de talloze, vaak heel ranke, armaturen die nu te koop zijn. PERFECT Halogeenlampjes worden veelal ge monteerd in een reflector van hoog waardig aluminium, aan de voorzijde afgesloten door helder of mat glas. Door die reflector kan het licht heel nauwkeurig gebundeld worden waardoor het bij uitstek geschikt is als accentverlichting. Bijvoorbeeld voor het aanlichten van bepaalde objecten zoals kunst en siervoorwerpen, verzamelingen, schilderijen, etc. Daarnaast zijn halo geenlampen met name geschikt voor het helder verlichten van een hob by/werkplek of als bureau-verlich ting. Zijn de reflector halogeenlampen alleen geschikt als accentverlichting, halogeenlampen met een normale fitting kunnen zo in iedere (gesloten) armatuur worden gedraaid. Deze Double Envelope lampen zijn dus geschikt voor algemene verlichting, bijvoorbeeld in de woonkamer. HOOG-ENLAAGVOLT Halogeenlicht is natuurlijk al veel langer bekend. Denk maar aan kop lampen van auto's, industriële werk- verlichting (bijvoorbeeld bouw), toonzalen en etalages. In al deze ge vallen gaat het om hoogvolt-halo- geen (220 volt). In de particuliere sector worden meestal laagvolt-halogeenlampen gebruikt. Deze zijn, zoals gezegd, veel kleiner en hebben veel minder stroom nodig. Wel moet bij deze lam pen de spanning van het lichtnet via een transformator van 220 volt wor den teruggebracht tot 6, 12 of 24 volt. In de meeste armaturen is de transformator in de lampvoet wegge werkt. Laagvolt halogeenlampen zijn te koop in 15, 20, 35, 50 en 75 Watt. De prijzen variëren van zo'n 15 gul den voor een 12 V/20 W lampje tot zo'n 40 gulden voor een 12 V/50 W reflector staaflamp. OPPASSEN Halogeenlampen mogen op een dim mer worden aangesloten, de levens duur van de lamp zal echter vaak korter zijn. Dat komt omdat de halo geenlamp alleen optimaal werkt wanneer de gloeidraad een be paalde temperatuur heeft, namelijk de temperatuur bij branden op volle sterkte. Wordt de lamp gedimd, dan wordt de temperatuur van de gloei draad lager en kan het halogeenpro- ces zelfs stoppen, met als gevolg een veel kortere levensduur. Dit geldt zowel voor hoog- als laagvolt halogeenlampen. I Een dimmer mag u dan ook alleen gebruiken wanneer de halogeen lamp regelmatig op volle sterkte brandt. Nog iets waarmee u moet op passen; bij het verwisselen van een halogeenlampje mag u het lampje zelf niet aanraken. Door het vet van de vingers worden, wanneer de lamp brandt, de vingerafdrukken in het glas ingebrand en kan de lamp knap pen. Gebruik daarom bij het verwis selen een papiertje of doekje. Raakt u het lampje per ongeluk toch aan, maak het dan met alcohol schoon voordat u het lampje laat branden. Bij de Double Envelope lamp met normale fitting heeft u hier geen last van, de halogeenlamp wordt name lijk beschermd door een extra glazen omhulsel dat u gewoon mag vast pakken. Halogeen is een heel aparte vorm van verlichting, niet bedoeld als ver vanger van de normale gloeilamp maar juist als aanvulling. Het helder witte sprankelende licht roept een heel eigen sfeer op en biedt heel eigen mogelijkheden. Sfeer en mo gelijkheden worden nog versterkt door de heel aparte eigentijdse vormgeving van de speciaal voor ha logeenlampen ontworpen armatu ren. Ananas savitus L. Is de Latijnse naam voor een plant die vooral In het Caraïbische gebied voorkomt. Ana nas wordt gekweekt voor de verwer king In bloemstukken of als potplant verkocht. Daarnaast draagt het ge was roodachtlg-gele eivormige schijnvruchten, waarvan het vrucht vlees al honderden Jaren in onze streken wordt geconsumeerd. Met name als nagerecht of In een sa lade Is de ananas niet meer weg te denken. Met de ontdekking van de Nieuwe Wereld werd tevens de ana nas ontdekt. Fernando Columbus schreef In de zestiende eeuw een boek over het leven van zijn be roemde vader waarin vele wetens waardigheden over diens reizen wer den vermeld. Zo berichtte Chrlstof- fels zoon dat zijn vader in 1493 tij dens diens tweede reis naar de Nieuwe Wereld op het eiland Guada- loupe voor het eerst ananas zag. Spanjaarden gaven de vrucht de naam 'Pina' omdat hij zoveel over eenkomsten vertoonde met de pijn appel. Eigenlijk Is er bij de ananas geen sprake van één vrucht maar van een verzameling van vergroeide vruchtjes. In het begin van de 17de eeuw kwam de ananas als geschenk voor Oliver Cromwell naar Engeland. Korte tijd later waren de Franse fijn proevers aan de beurt, die het er spoedig over eens waren dat het hier een regelrecht geschenk uit de he mel betrof. Aanvankelijk kon alleen de adel het zich permitteren om van de exotische lekkernij te genieten. De eerste ananasplanten werden in diezelfde eeuw naar Europa ge bracht. Lelden zou de eer toekomen de eerste ananas onder glas te heb ben geproduceerd in 1650. TEELT Naarmate de verbindingen per schip beter werden, was het rendabel om vruchten in plaats van planten naar Europa te verschepen. Rond de eeuwwisseling werd de ananasteelt in Europa verdrongen door de goed kopere, uit warmere streken geïmpor teerde vruchten. Hawai en het grote eilandengebied daaromheen behoort nog steeds tot de grootste producen ten en neemt ongeveer 70% van de wereldhandel voor zijn rekening. Bij het kopen van ananas kan door een lichte vingerdruk worden gecon troleerd of het vruchtvlees meegeeft. Is dit het geval dan is de vrucht vers. De schil moet egaal donker zijn en mag aan de onderkant geen donkere plekken vertonen. De eenvoudigste manier om de ananas schoon te ma ken is de volgende: snij de verse ana nas in plakken. Verwijder de harde schil, zodat mooie ronde schijven overblijven. Verwijder eveneens de zwarte pitten die zich in de rand be vinden en steek met een appelboor het houtige middenstuk eruit. De schijven kunnen dan - indien ge wenst - in stukjes worden gesneden. BEIGNETS Indien u de ananas niet 'puur' wenst te eten kunt u het volgende eens pro beren: ananasbeignets. Daarvoor hebt u nodig: - 8 schijven ananas -enkele eetlepels Kirsch -125 gram bloem -1 eetlepel brandewijn -1 dl. bier en 1 /2 dl. water -1 el - snuifje zout -1 lepel olie - fijne suiker Maak een kuiltje in de bloem en doe er het ei, de brandewijn en het zout in. Meng dit voorzichtig en voeg ge leidelijk het bier en het water toe. Vervolgens het deeg vanuit het mid den goed mengen. Als het deeg een homogene massa vormt moet het on geveer een uur, afgedekt met folie, rusten. Daarna wordt de lepel olie toegevoegd. Het deeg heeft de ste vigheid van een dik pannekoekbe- slag. Het mag niet te vloeibaar zijn, omdat het anders de ananas niet vol doende omhult. De schijven ananas moet u vóór u met het beslag begint in de Kirsch marineren. Hierna laat u de schijven goed uitlekken, waarna ze in het beslag worden gedompeld. Tenslotte worden ze in olie of frituur vet gebakken totdat ze gezwollen en goudbruin zijn. Laat ze na het bakken uitlekken op keukenpapier en be strooi ze met fijne suiker. Door Hans Veldhuis Er zijn maar weinig planten die het 's winters in een verwarmde kamer nog goed uithouden. Of u moet dagelijks met de plantenspuit aan de slag om de droge lucht wat dragelijker te ma ken. Maar een bekende uitzondering daarop vormt wel de cactus. Typi sche droogteplanten, hoewel ze ook heel goed zijn ingesteld op wisse lende dag- en nachttemperaturen. Want juist om aan die extreme groei- omstandigheden het hoofd te kun nen bieden zijn de bladeren omge vormd tot stekels - uitzonderingen daargelaten. Juist daarom zijn cactussen maar ook vetplanten gewaardeerde huis genoten. De laatste groep heeft vle zige stammen en/of bladeren, waarin ze een vochtvoorraad op slaan. In huis vragen ze niet alleen een lichte plaats maar ook weinig water. In elk geval minder naarmate hun groei afneemt en dat begint in de nazomer al. Voorbeelden van vet planten zijn het lantaarnplantje, de wasbloem, agave en aloë evenals de jaarrond verkrijgbare kalanchoë. Overigens is de benaming vetplant eigenlijk wat vreemd, droogteplant zou een betere omschrijving zijn. Ook alle planten die tot de cactus familie behoren zijn droogteplanten. Meestal stekelige planten, hoewel er ook uitzonderingen zijn. Zoals de pe- reskia aculeata 'godseffiana', die nog wel een bladplant is. Min of meer een tussenvorm is te vinden bij de bladcactus of epiphyllum en bij de paas- of kerstcactus, resp. rhipsa- lidopsis en zygocactus. De oor spronkelijke vormen van de laatste twee bloeien in het voorjaar en in de cember, maar de tegenwoordige, moderne typen worden gedurende een groot aantal maanden van het jaar aangeboden. PLASTIC POT Zowel cactussen als vetplanten wor den gerekend tot de zogenaamde succulenten, waarin het Latijnse woord sucus voor sap zit. En dat is precies wat deze planten zijn: sap pig. Voor de verzorging betekent dit dat ze weliswaar niet al te veel water vragen, maar vooral dat het grond- mengsel doorlatend moet zijn. Wat teveel water is dan niet direct scha delijk. En eigenlijk mag de grond ook best af en toe aan de droge kant zijn. Vooral voor een plastic pot hoeft de hoeveelheid water in de winter zelfs maar erg klein te zijn. DROOG EN KOEL Ze krijgen alleen in de groeiperiode, zo tussen maart en augustus, extra voeding. En als het even kan, wor den ze in de winter koeler gezet, hoewel dat al heel goed op de ven sterbank bereikt kan worden. Mijn lidcactus bijvoorbeeld blijft daar zo mer en winter staan en hij bedankt daar elk voorjaar voor met een zeer rijke bloei. Maar cactussen kunnen een temperatuur verdragen die maar net boven het vriespunt blijft. En me nige soort bloeit pas echt rijk als deze droog en koel kan overwinte ren. Voor liefhebbers van vetplanten en cactus sen bestaat er een speciale vereniging, Succulenta, met een eigen tijdschrift. Voor meer informatie: Mauritshof 124, 3481 VN Harmeien. 3 X PEN VOOR DIABETICI Alle honderdduizend diabetespa tiënten (suikerpatiënten) in Ne derland komen in aanmerking voor een gratis insuline-pen. Een blijvend geschenk van Nordisk Nederland, onderdeel van de Deense gelijknamige stichting van en voor suikerpatiënten, die deze maand tien jaar bestaat. De pen, de Insuject-X, kost normaal ruim honderd gulden. Hij vervangt het dagelijkse ritu eel van spuit klaar maken, de juiste hoeveelheid insuline opzui gen en injecteren. Het nieuwe in strument is geschikt voor alle suikerpatiënten en kan een grote ommekeer in hun leven beteke nen. Een keer in de week hoeft er maar een patroon te worden ver vangen. De pen is op aanvraag via de huisarts verkrijgbaar. Volgens een woordvoerder van de stich ting zijn er genoeg pennen in voorraad, maar het kan, gezien de verwachte drukte, even duren voordat hij wordt toegezonden. Er is een speciale infolijn voor deze actie geopend: 070-469500, te bellen tussen 9 en 18 uur. PLAATJE REDTLEVENS DETECTOR EUOOPE DIST V*NNEER HET OOG VER KLEURT NAAR GRUSOF ZmRTOAN DREIGT ER GEVAAR Vanaf volgende week is er een klein plastic plaatje in de winkels te koop dat niet veel groter is dan een lucifersdoosje maar dat wel levens kan redden. Het ding sig naleert namelijk onmiddellijk de aanwezigheid van koolmonoxyde in de lucht. Ook als er sprake is van een zeer geringe, maar toch gevaarlijke concentratie. Het lijkt geen overbodig artikel als we het aantal mensen in ogenschouw nemen, dat jaarlijks in Nederland overlijdt aan kool- monoxyde-vergiftiging. Dat zijn er zo'n twintig tot dertig. En hon derden mensen die het uiterst giftige gas hebben ingeademd, moeten in het ziekenhuis behan deld worden. Koolmonoxyde komt meer voor in de atmosfeer dan menig een denkt. Het is volkomen reuk en smaakloos zodat het zintuige- lijk niet kan worden waargeno men. Maar al bij concentraties rond 0,02 procent kunnen er ver schijnselen optreden van hoofd pijn en misselijkheid. Als de hoe veelheid gas toeneemt, kan dat leiden tot bewusteloosheid en uiteindelijk tot de dood. Koolmonoxyde, ook wel kolen damp geheten, komt vrij bij ver brandingsprocessen. In het da gelijkse leven kan dat het geval zijn bij geisers, cv-ketels, open haarden, kacheltjes, gasfornui zen, auto's (denk aan bijvoor beeld defecte uitlaten), caravans, motorboten, werkplaatsen en ga rages. Is er ook maar een spoortje van het gas in de omrin gende lucht aanwezig, dan ver kleurt een deel van het plaatje van bruin naar grijs of zwart. Simpel, maar volgens het bedrijf dat de detector op de markt brengt, Detector Europe Distri bution in Malden, heel effectief. Te koop in onder meer doe-het- zelf-zaken, drogisterijen, kam- peerwinkels, tankshops en gara ges voor 4,95. GEURTJE VOOR BABY Wie zijn of haar baby wil parfu meren, kan gerust zijn. Speciaal voor kinderen van nul tot twaalf jaar heeft Irène Clayeux in Parijs, wereldwijd befaamde topont- werpster van baby- en kinderkle ding, vooreen wereldprimeur ge zorgd: een geurlijn, toegepast in zeep, shampoo of eau de toilette. De 'Maëlle pour TEnfant' werd voor het eerst geïntroduceerd in 1986. In december j.l. was het nieuwe geurpakket goed voor een 'Janus de I'Industrieeen of ficiële Oscar die jaarlijks wordt toegekend voor het meest unieke produkt-idee. De geurmakertjes zijn allemaal officieel uitgetest en volkomen veilig bevonden voor de tere ba by- en kinderhuidjes. Ze prikken ook niet in de oogjes. ProCosmétiques in Weesp brengt de Maëllelijn op de markt. Niet goedkoop: zeep f 13,95, shampoo f 14,95 en eau de toilette (100 ml.) f 49,95. VOCHT WEG UIT MUUR Hafort BV in Amersfoort zegt de ideale oplossing te hebben ge vonden voor optrekkend vocht in muren. De Aquaplan Wall Injec tor is voor doe-het-zelvers ge makkelijk aan te brengen. Een volledige set is verkrijgbaar in doe-het-zelfzaken en bestaat uit injektiekokers, toevoertuiten, slangetjes, steenboor, plamures. snelcement en handschoenen. Prijs: f 199. Een eventuele navul ling van vijf liter kost f 145. Het systeem veroorzaakt vrijwel geen muurbeschadigingen en als het karwei geklaard is, laat het nage noeg geen zichtbare sporen na.

de Stem | 1988 | | pagina 17