Nieuw leven in oude receptuur Asbak vol peuken kan voortaan heerlijk geuren Klopboormachine voor de doorsnee-klusjes C IF I E K Skieën in 't groen en modderballet in Tirol ujjj srmvi ACADEMIE BUIGT ZICH OVER WAT MEN VROEGER AT WINTERSPORTLEED IN DEALPEN VERGELIJKEND WARENONDERZOEK: AAN1 Skiën op de groene Alpenwelden. Vanal het topje 200 meter naar beneden, en dan houdt het i De Oostenrijkers hebben aan het einde van de laatste strookjes sneeuw matten neergelegd, de overgang naar de modder wat aangenamer te maken.FOTO GUY VAN GRINSVEN Bakker Jos Elens geeft aanschouwelijk les aan de cursisten, die vaak zelf kok of restaurateur zijn. De studie gaat vergezeld van een paar mooie grote pinten. FOTO LEO VAN VELZl -■"N Een spotje met halogeen licht, gericht op fraai kristal, geeft een heel eigen, speels en sfeervol effect. Eigenlijk is een asbak net zo iets als een stinkende kattebak. Waarom zou je in die as bak dan ook geen vulling doen, waardoor die vieze peukenlucht ten minste wordt geabsorbeerd? Een slimme (Franse) gedachte, die kort geleden heeft geresulteerd in een licht gepar fumeerd korrelprodukt, dat volgens de importeur, Bejoco Trading in Landgraaf, niet al leen voor een aangename binnenlucht zorgt maar de peuk ook onmiddellijk dooft. Het kleine beetje warmte in de peuk zorgt er nog net voor dat er de nodige reukstoffen vrij komen die de atmosfeer wat verfrissen. Al is stoppen met roken natuurlijk de beste en gezondste oplossing. Hoe dan ook: de asbak dient van een 2 cm dik laagje te worden voorzien. Waarbij er volgens de importeur zelfs sprake is van „een decoratieve functie: een fleurige kleur in het interieur. Als men meerdere kleuren mengt, onstaat er zelfs een leuk effect". Er kan namelijk gekozen kan worden tussen geel, blauw, oranje of groen met respectievelijk citroen-, lavendel- jungle of passiebtoemgeuren. Wil men de sigaret of sigaar doven, dan moet het gloeiende gedeelde in dat laagje worden gedrukt. Sablador behoudt zijn geur ca 10 dagen en is gedurende die tijd steeds opnieuw te gebruiken, al dienen de peuken dan natuurlijk wei steeds verwijderd te worden. Wie de proef eens op de som wil nemen: voor f 25 krijgt u vier busjes met verschillende geuren thuisgestuurd. Overigens: voor in de auto is het produkt in elk ge val wel een uitkomst. De klopboormachlne Is qua verhouding tussen prijs en prestaties voor de niet al te fanatieke klusser de beste koop. Dit Is het belangrijkste aankoopadvies, dat de stichting VWO geeft na een vergelijkend onder zoek naar drie typen boormachines: klop- of slagboormachines, accuboormachines en elek- tropneumatische hamerboormachines. Het onderzoek vond plaats In samenwerking met Belgi sche, Britse en Duitse consumentenorganlsaies. Klopboormachines zijn breed Inzetbaar: over het algemeen boren ze goed In hout en metaal. In beton en steen doen ze er wat langer over dan hun elektropneumatische broers. Schroeven- draalen lukt vooral goed bij apparaten met een regelbaar toerental en dank zij hun grotere ver mogen In vergelijking met schroevendraaiers. Accuboormachines presteren op het gebied van boren veel minder dan klopboormachines. Dit komt doordat de accu te snel uitgeput raakt en de toerentallen eigenlijk te laag zijn voor bo ren In hout en metaal. In wezen zijn het veredelde schroevendraaiers, vooral geschikt voor schroeven In hout, want schroeven in metaal gaat problematisch. De hamerboormachines kunnen weliswaar uitstekend met beton en steen overweg, maar presteren minder in hout en metaal. Bovendien zijn ze een stuk duurder. Ze brengen hun geld niet op, wanneer u incidenteel een gaatje in beton of steen moet boren. Eventueel zijn deze ap paraten te huren. Menig vergeeld archiefstuk mocht al dus weer eens zijn schatten prijsge ven. Bovendien geeft men desge vraagd adviezen aan restaurants, en dat zijn er steeds meer, die een 'ouderwets potje' willen koken. Een speciale taalcommissie zorgt daarbij voor een ook op dit punt getrouwe begeleiding. Tevens kent de acade mie het 'Thomas van der Noot-ere- merk', een waardering voor het op het culinaire aspect van een be paalde streek gebaseerde eindwerk van een hotelschool, universiteit of toeristische school. Vanzelfsprekend denken de leden van de academie, immers allen 'eet-hobbyïsten', ook aan de eigen inwendige mens, wat een paar keer per jaar uitmondt in een gezamenlijke streekgebonden schranspartij. FRANSEKEUKEN De academie haalt luchthartig het fornuis onder dé Franse keuken van daan, die zich veel zou hebben toe geëigend van de originele Neder landstalige keuken. Frankrijks top kok Bocuse Kan het wat dat betreft wel schudden. Jos Derison, secreta ris van de academie, merkt hierover op: „Wel, in feite bestaat er geen Franse keuken. Het was de Bourgon dische keuken die overgebracht werd naar Frankrijk en waar de Bel gen en Nederlanders nu van zeggen: 'Dat is de Franse keuken'. Terwijl wij Franse boekjes hebben teruggevon den, 'L'Art de Cuisine' uit 1899, die een volledig Nederlands menu opge ven met daaronder 'origineel', dus overgenomen". Het zit de leden van de academie niet echt hoog. Toch willen zij in een notitie wel even dui delijk maken - het kon niet uitblijven - waar de frieten nu eigenlijk vandaan komen. „Voor de Fransen is dat geen probleem: uiteraard komen ze uit de Franse keuken. Wat dacht je wel!". Om vervolgens bij monde van Jan Lambin, culinair journalist en ondervoorzitter van de academie, te refereren aan ene Fritz, die reeds in 1862 in Antwerpen een 'frietkot' zou hebben uitgebaat, dat geïnspireerd door de Krimoorlog (1835-1865) twee porties frites verkocht, een grote 'Russen' en een kleine 'Kozak ken'. CURSUS Eén belangrijke activiteit van de aca demie is nog onvermeld gebleven: een lessencyclus over streekgebon den gastronomie. Geen kookcursus dus, want dat zou een te simplisti sche benadering zijn van de serieuze intenties van de academie. Niet voor niets krijgen de deelnemers aan de lessen - zo'n dertig stuks, meest koks, restaurateurs en mensen uit het onderwijs - aan het eind van 'de cursus' het 'Vervolmakingsattest al gemene specialisatie streekgebon den gastronomie'. Voor het zover is moet men eerst VRIJDAG 29 JANUAR1118 heel wat kennis tot zich nemen, voorgeschoteld door docenten die zich op het betreffende gebied ex pert mogen noemen. Op iedere les- avond maken geïnviteerde koks de theorie ook aanschouwelijk, zodat men thuis gevoeglijk het diner kan overslaan. Achtereenvolgens komen onder meer kruiden en fruit, kaas, groente, vis en wijn aan de beurt, uiteraard volgens de streekgebonden keuken. Waarbij pennevruchten van met de academie gelieerde deskundigen als fundament dienen. Weet u bijvoorbeeld wat een 'Geels hartje' is? Bakker Jos Elens bakte ze op een van de avonden bruin. Het bleek om een hartvormig broodje te gaan met een aandoen lijke historie. Jos Derison nam zelf de les over 'de bierkeuken' voor zijn rekening, zich daarbij regelmatig de keel sme rend met een helder 'tapje'. Zijn be toog: niet alleen wijn kan een ge recht verfijnen, met bier gaat het ook, dat is bovendien goedkoper, wat zeker vroeger telde. TE FLAUW Albert van Wassenhove voegde de daad bij het woord met zijn 'witlof taart met Agnusbier', 'konijnerugfilet met frambozenbier' uit de rookkast en als desert 'Sabayon met trappis tenbier en roomijs', allemaal nieuwe lekkernijen met de streekgebonden keuken als uitgangspunt. Van Was senhove oogstte veel succes met zijn gekokkerel, hoewel een enkele ter zake kundige cursist 'n 'te flauw' Door Jo Cortenraedt De groene Alpenweiden ruiken fris en in het zon netje is het in een trui heerlijk toeven. De palen, die de hoogte van de sneeuw moeten aan- geven, staan als verdwaalde bonestaken langs de weg. Duizenden Nederlandse winterspor ters trekken nog dagelijks met een ongekende vastberadenheid naar het topje op 2.000 meter, waar het laatste restje grauwe sneeuw de ge dachte aan de ski-vakantie levend moet houden. Maar met z'n allen op een kluitje maken de toeristen er een compleet modderballet van. De wintersport in Tirol beleeft een dramatisch seizoen. „Sinds 1934 is het niet meer zo erg geweest", zo vertellen de dorpsoudsten van Wes- tendorf, het plaatsje dat in de winter bijna volledig wordt veroverd door de Nederlanders. Veel Limburgers, Brabanders en vooral Gelderlanders houden hier hun jaarlijkse ski-vakan tie. Dat het met kerstmis nog wel eens kwakkelen is, kan gebeuren, maar eind januari zou héél Tirol toch onder een dik pak sneeuw moeten liggen. Maar niets van dat alles. Een aan tal mensen heeft de reis afgezegd, maar de meesten hebben nu een maal geboekt en betaald, dus moe ten ze wel. Hostess Riny van De Jong-lntratours heeft er een dagtaak aan de mensen bezig te houden. „We zetten de bus bijna dagelijks in om onze klanten naar andere gebie den te brengen waar wel sneeuw ligt. Maar die zijn hier in de buurt prak tisch niet meer te vinden. Ik heb dit in de elf jaar dat ik hier zit, nog niet meegemaakt. Vanavond staat een tocht met de arreslee op het pro gramma. Die gaat wel door, maar dan op wieletjes. Dat is lang niet zo leuk. We doen ons uiterste best. Maar er is geen sneeuw en dus ook geen sfeer." DOORGLIJDEN Boven op de berg krioelt het van de skiërs, die met z'n allen op het enige stukje sneeuw ploeteren. Na 200 me ter afdaling moeten ze alweer met de lift naar boven, want dan gaat het wit over in het groen. De doorbijters die op de laatste stroken witgoed tóch door willen gaan, blijven weldra in de modder vaststeken. In een normale winter kun je doorglijden tot bene den in het dal, voor de deur van het café waar in de namiddag de après- ski begint. Dat festijn, dat voor veel vakantie- vierders het hoofddoel vormt, begint bij gebrek aan sneeuw veel vroeger dan gebruikelijk. En de meeste feest neuzen komen niet in ski-uitrusting, maar in hun alledaagse kloffie. Al leen de laatsten der Mohikanen hou den hun zware ski-schoenen aan. Maar de modder gaat èr veel minder makkelijk vanaf dan normaal de sneeuw. GELUK De vooruitzichten voor Tirol beloven nog niet veel goeds, al is er een paar dagen geleden wel wat sneeuw ge vallen. Alleen boven 1500 meter blijft de sneeuw liggen. In de dalen wordt het smeltwater. Andere delen van Oostenrijk hebben meer geluk, zeker aan de zuidkant van de Alpen waar inmiddels flink wat gevallen is. Maar als je geboekt hebt voor Tirol, kun je niet zo gauw je bestemming wijzi gen. Een stel Brabanders viert carnaval gewoon een maand eerder en een hele bus dorstigen is al bijna twee weken bezig met après-ski. Dag in, dag uit. De drank komt hun zo lang zamerhand de neus uit. NATUUR De Tirolers zelf geloven er niet meer in voor dit jaar. Sommigen schrijven het uitblijven van de winter toe aan domme pech, anderen aan de Heer. Een boerin in Westendorf is ervan overtuigd dat het de wraak van de natuur is. Teveel Alpenwouden zijn al gesneuveld onder het kapmes om de weg vrij te maken voor het leger wintersporters. Eens moest dat fout gaan, zo zegt zij nu. Door René Oosterhoff op het programma, indien mogelijk wil men ook in Nederland onder de pannen zien te komen, waar de aca demie een bescheiden doch trouw aantal leden heeft, vooral hier in het zuiden. Derison: „In Nederland werkt men veel met heemkundige kringen. Daar heb ik 'r de laatste tijd een paar van bezocht, hoorde dat men zelf ook vindt dat het culinaire deel van de heemkunde te veel is blijven liggen. Maar men krijgt dat moeilijk van de grond. Wij nu proberen dat wel te sti muleren". Of om een nog steeds opgeld doend stichtelijk woord van de aca demie te bezigen: 'Het verhaal van de gastronomie is een lange en moeizame evolutie van vreterij tot ta felgenot'. Als Brabants kind kreeg ik vroeger na de hoogmis steevast balkenbrij of bloedworst bij de boterham. Vraag daar nu maar eens een slager om; er zijn er die het niet hebben. En wie hoort er nog ooit van 'krollen- nieuwjaar' of het Antwerpse semini- broodje? Het klinkt iets anders dan zuurkool met worst of hutspot met klapstuk. Toch gaat het hier om een zelfde soort gerechten, afkomstig van een oude, streekgebonden dis ofwel gastronomie uit vervlogen tij den. De in het Belgische Leuven onder dak vindende 'Academie voor de Streekgebonden Gastronomie' heeft de studie naar die oude tafelgeneug ten tot haar taakstelling gekozen. Een van de doelen is om bekende gerechten aan de vergetelheid te ontrukken, opdat restaurateurs gaan inzien dat die vaak uit de eigen stad en streek stammende gerechten niet zouden misstaan op de menukaart. Want wie zou er deze winter niet eens een Diesterse kruidkoek, niertjes op Balegemse wijze, Aal- sterse uien of moluwe met kerremel- saus, vis en gesculpteerde patatten- puree, het Sint-Lambertusdrepke, Delacrekoekjes, het Hasselts vinster- mieke of een Antwerps handje op zijn bord willen vinden, al was het al leen maar om even 'te proeven'? CULTUURPATROON De in 1981 ten burele van de Toeris tische Federatie van de provincie Antwerpen opgerichte academie stelt dat gastronomie een deel van het cultuurpatroon is, tegelijkertijd haar werkterrein begrenzend van Nederland 'onder de grote rivieren' tot en met Vlaanderen in Frankrijk. Vorig jaar werd de academie door het ministerie van de Vlaamse Ge meenschap officieel erkend als be horende tot de groep van oudheid en volkskundige verenigingen. On derzoek en informatie-verstrekking staan dan ook hoog in het vaandel van de beslist niet alledaagse 'eet- club', hetgeen driemaandelijks zijn neerslag vindt in een voor de circa 450 leden bestemd tijdschrift. Daarin zagen al allerlei publikaties van meer en minder bekende gastro nomen het licht, zoals onlangs het nog onuitgebrachte werkje 'Eten en drinken in de Nederlandse folklore', dat bij toeval werd ontdekt op een stoffige zolder. Hti SCHILDERIJEN Ook vragen de leden van de acade mie zich wel af wat er zoal in de tin nen en kruiken op de schilderijen van Breughel en diens kunstbroe ders gezeten mag hebben, om dat vervolgens tot in detail uit te pluizen. liet horen. Maar de Vietnamese kok Tran Khank Long, in het dagelijks leven werkzaam bij de Tierbrau in Leuven, kon het gebodene in elk geval waar deren. RONDREIZEN Evenals een collega, de restaurateur Gustav van Praat: „Zo kan ik me nog wat opwerken om m'n gasten eens wat anders te kunnen bieden. Het tweede weekend van iedere maand heb ik nu een themamenu, dus keu ken met bier, met witlof, mosselen of gewoon 'de Brabantse keuken'. En ik merk dat de mensen daar toch op af komen, dus ga ik ermee door". Vandaar ook dat de academie met de cursus wil gaan rondreizen. Ant werpen en Gent staan als volgende

de Stem | 1988 | | pagina 16