OF UN 9. 'pnieuw Westduitser ontvoerd in Libanon Maatregelen van Colombia tegen drugterrorisme etere betaalbaar. iMERIKAANS CONGRES TWIJFELT NOG STEEDS terneuzenb.v. s tot in 1989 nieu\ er kosten van be- r aflossing of rente] emt Fiat voor z'i s snel onze show- eg te rijden in 'n no! STATIE. aam foordse landen overwegen vorm van litaire hulp aan zuidelijk Afrika BUITENLAND SUMATRA CUM LAUDE lESTEM BUITENLAND DONDERDAG 28 JANUAR11988 ALLE TYPEN KWALITEITS-KEUKENS TEGEN LAGE PRIJZEN VAN IKLASSIEK EIKEN TOT MODERN KUNSTSTOF DESIGN [eagan heeft woensdag zijn nieuwe, sterk aange- Soldaten moesten Palestijnen mishandelen UTOBEDRIJF P. OTTEN B.V., 40 35 ETTEN-LEUR: EDIJK IF, TEL. 01140 - BEDRIJF LIGTVOET B.V., OSENDAAL: AUTOBEDRIJF .V., MR. F. J. 3 03 NIEUWSOVERZICHT Tegenstanders bewind Khomeini vermoord Omvangrijke amnestie in Roemenië 'Duif Amirav uit Herut-partij Filipijnse gevangenen bevrijd Jaarwinst AT and T twee miljard dollar Brinkman bij opening expositie in Rome Mubarak ontvangen in YS Economie YS groeide met 4,2 procent Groot medicijnengebrek in Suriname T21 GEN VOORBEHOUDEN. 10.00 - 17.00 uur, YRUT (REUTER/DPA) Gewapende mannen heb- woensdag een West- tser van Libanese af- ;t ontvoerd in het door ië gecontroleerde weste- jk deel van de Libanese ifdstad Bayrut. Dit heeft politie bekendgemaakt. ibekende mannen sprongen drie wagens, sleurden Iph Schrei in een van de wa- s en gingen er snel vandoor. |t alles gebeurde in de buurt hotel 'Bristol' in het voor- leüjk door islamieten be- woonde West-Bayrut. De ontvoering van Schrei betekent dat er nu twee West duitsers in gijzeling worden gehouden in Libanon. In totaal worden er 25 buitenlanders vermist. Aangenomen wordt dat zij zijn ontvoerd. In een jaar tijd zijn er in Bayrut drie Westduitsers ge- kidnapped. Op 17 en 23 januari vorig jaar werden de Siemens- technicus Alfred Schmidt en de Hoechst-manager Rudolf Cor- des ontvoerd. Dat was nadat op de luchthaven van Frankfurt de shi'itische vliegtuigkaper Mohammed Ali Hamadi gear resteerd was. Schmidt werd op 7 september vrijgelaten. Cordes zit nog altijd vast. De ontvoering van Schrei valt samen met het proces dat momenteel in Düsseldorf wordt gevoerd tegen Hamadi's broer, Abbas Hamadi. Deze staat terecht wegens ver meende betrokkenheid bij de ontvoering van Cordes en Schmidt. Schrei werkte als ingenieur bij de 'Isaco Civil Engineering'. De 30-jarige Schrei heeft een Westduitse vader en een Liba nese moeder. Het grootste ge deelte van zijn leven bracht hij door in Libanon. Dat liet zijn vrouw Rana weten, met wie hij in augustus vorig jaar trouwde. In het verleden hebben aller lei radicale islamitische orga nisaties de verantwoordelijk heid opgeëist voor de ontvoe ringen van de buitenlanders. Het is niet duidelijk of het een en dezelfde groepering betreft. De bekendste groep is de 'Isla mitische Jihad', maar bekend zijn ook de 'Islamitische Hei lige Oorlog voor de Bevrijding van Palestina' en de 'Organisa tie voor Revolutionaire Ge rechtigheid'. Veel waarnemers in Libanon geloven dat de pro-Iraanse 'Hezbollah' achter een deel van de organisaties zit. De Hezbol lah werd veel genoemd in ver band met de ontvoering van Cordes en de vrijgelaten Schmidt. De organisatie ver eert de Iraanse leider Khomei- Onder de buitenlanders die nog worden vastgehouden be vinden zich Amerikanen, Fransen en Britten. Een van de bekendste is de speciale afge zant van de Anglicaanse kerk Terry Waite. De ontvoerde Ralph Ru- dolf Schray. - FOTO ANP inder hulp voor Contra's nonze correspondent laste hulpplan voor de Nicaraguaanse Contra's spresenteerd. n die presentatie zijn verschillende dagen van inten- |eve discussies met leiders uit het Congres vooraf ge- ian. Volgende week woensdag moet het Congres over i nieuwe hulpplan beslissen en dat zal wellicht aanlei- ig geven tot het meest verhitte debat van Reagans atste regeringsjaar. enteloos krediet met een minimum tel alogusprijs van uw nieuwe Fiat Panda j rekening. U betaalt dus in die periode j ari 1989 geen kosten van belang hoeft van uitgaande dat zijn oor- inkelijke steunplan voor de itra's - 270 miljoen dollar ir twee jaar - geen schijn kans maakte bij het Con- heeft de president veel tater bij de wijn gedaan. Zelfs plan van enkele weken ge in om dan toch minsten c w» ioen dolt-»- - ^untra's -li, neeft Reagan laten De president heeft het igres nu om 36.25 miljoen lar gevraagd. Daarvan zijn ts 3.6 miljoen dollar voor aankoop van munitie, wa- en luchtdoelrakettea |En dat bedrag wil de presi- it pas op 31 maart betaal- stellen om het Sandinis- bewind in Managua de te geven zich geheel naar kt Middenamerikaanse vre- tplan te voegen. Het over- ite deel van het geld dat igan nu aan het Congres is bedoeld om de Con 's op de been te houden. Dat ld moet derhalve worden uit leven aan voedsel, kleding, ;port en bevoorrading. |Toch is het zelfs nu de vraag Reagans sterk verlaagde Ipaanvrage het de volgende ik zal halen. Tal van demo- Bten in het Huis van Afge- gden zijn, nu de Midden- irikaanse vredesgesprek- volop aan de gang zijn, k tegen iedere hulp aan de itra's gekant. Bovendien de Iran-Contra-affaire ird dat de rebellen, ook Itder officiële hulp van de irikaanse regering, vrij op de been kunnen blij- Op dit ogenblik twijfelen nog ®en de 20 en 30 voornamelijk pde zuidelijke staten afkom- republikeinse afgevaar- Rden over hoe ze de volgende k zullen stemmen. Opinie gen hebben uitgewezen |t een meerderheid van de Tikanen nog steeds tegen inging van hun land in de burgeroorlog in Nicaragua is. Veel Amerikanen vrezen dat Nicaragua een tweede Vietnam gaat worden. De twijfelaars in het Huis realiseren zich dat in een verkiezingsjaar hun positie zeer wankel is. Zij houden hun blik dan ook meer gericht op hun achterban, dan op Wash ington. Intussen doet het Witte Huis er alles aan om de afgevaardig den, die nog geen beslissing hebben genomen, voor zich te winnen. Bij enkele twijfelende afgevaardigden is Reagans idee om de strikt militaire hulp aan de Contra's pas op 31 maart betaalbaar te stellen, in goede aarde gevallen. Mocht het Congres de hulp- aanvrage volledig afwijzen, dan betekent dat het defini tieve einde van Reagans Mid denamerikaanse politiek die voornamelijk is gericht op de verdrijving van de Sandinisti- sche regering van Nicaragua. De Amerikaanse federale in lichtingendienst FBI is zeker zes jaar lang de gangen nage gaan van honderden personen en groeperingen die zich ver zetten tegen het Middenameri- ka-beleid van de regering- Reagan. Dit is woensdag ont huld door het Centrum voor Constitutionele Rechten (CCR), een organisatie van juristen uit New York. Een woordvoerder van de FBI, Gregory Jones, heeft woensdag gezegd dat de na speuringen van de FBI naar het CISPES veeleer betrekking hadden op vermeende crimi nele activiteiten van de betrok kenen dan op hun beweegre denen en overtuigingen. Hij zei dat de FBI de grondwettelijke rechten van het Amerikaanse publiek heeft te eerbiedigen, en er geen belang bij heeft deze te schenden. Vrouwen in de Gaza-strook smeken om vrijlating van hun zonen. JERUZALEM (AP) - Een Israëlische soldaat heeft aan de krant Hadashot verteld dat hij opdracht had gekregen in het wilde weg Palestijnse vluchtelingen in elkaar te slaan. Hij vertelde dat het beleid tot felle discussies bin nen het leger heeft geleid, maar dat niemand geweigerd heeft het bevel uit te voeren De 20-jarige soldaat, die diende in een niet nader genoemd kamp in de bezette Gazastrook, vertelde het populaire dagblad dat zijn eenheid opdracht had gekregen willekeurige huizen binnen te gaan en de aanwe zige jongemannen mee te ne men en in elkaar te slaan. Palestijnen die niet direct hun deuren voor de soldaten openden werden nog ernstiger mishandeld en sommigen wer den naar speciale verhoor plaatsen in het kamp gebracht om daar verder in elkaar te worden geslagen. Een reden daarvoor is er vaak niet. Het verslag van de soldaat is direct in tegenspraak met uit spraken van regeringsfunctio narissen die zeiden dat mensen alleen in elkaar mogen worden geslagen om een eind te maken aan rellea De Jerusalem Post meldde dat in de stad Ramallah gere geld arrestanten naar het Ma nara plein worden gebracht en daar bij een muur worden mis handeld. Die muur zit vol bloedvlekken. Sinds minister van defensie Rabin vorige week meldde dat er opdracht was gegeven rel schoppers in elkaar te slaan als humaan alternatief voor neer schieten, zijn honderden men sen door soldaten mishandeld. Het grootste ziekenhuis in de Gazastrook meldde woensdag dat opnieuw zeven mensen wa ren opgenomen met verwon dingen als gevolg van slaag. Onder hen waren een jongetje van vijf jaar met een gebroken hand en drie vrouwen. In de stad Gaza werden twee journalisten van CBS in elkaar geslagen die hadden gefilmd hoe een Palestijnse jongen door soldaten was gearresteerd en geslagen. BOGOTA (RTR) - De regering van Colombia heeft om vangrijke maatregelen tegen het drugsterrorisme in het vooruitzicht gesteld, naar aanleiding van de ontvoering van en moord op een procureur-generaal van de repu bliek. President Virgilio Barco maakte bekend dat politie en leger worden versterkt en dat een kleine 10.000 nieuwe rech ters, officieren van justitie en inspecteurs van politie worden aangesteld. Voorts zal het gebruik van particuliere helikopters sterk aan banden worden gelegd en zal het leger intensiever op het wegennet controles gaan uit voeren. De burgemeesterskandidaat van Bogota, Andrés Pastrana, die een week geleden in Bogota werd ontvoerd, vertelde dat zijn belagers hem per helikop ter naar de boerderij brachten waar hij maandag door de poli tie werd bevrijd, enkele uren nadat het met kogels door- zeeiae nj K van de procureur- generaal, Carlos Mauro Hoyos, was gevonden. In een televisierede tot de natie zei Barco dat op een spoedvergadering van het ka binet een 'Nieuw statuut voor de verdediging van de demo cratie' van 50 artikelen was goedgekeurd, gemaakt naar het voorbeeld van terreurbe- strij dings wetgeving in de Bondsrepubliek, Spanje, Italië en Groot-Brittannië. (ADVERTENTIE) ■USHA (ANP) - De joordse landen (Zweden, foorwegen en Denemar- zijn bereid vormen van ffitiare hulp te overwegen »r de landen van zuide- Afrika die worden ge- Wen door 'Zuidafri- aanse agressie en destabi- satie'. een persconferentie in de wizaniaanse stad Arusha na f bijeenkomst van de foordse ministers van buiten- Mse zaken met hun collega's de frontlij nstaten beklem- ïnden de Noordse ministers aerisdag dat zij niet betrok- willen raken in een mili- conflict, direct of indirect. Maar, aldus de Zweedse mi- st«r Sten Andersson, we heb- ■a veel geld gestoken in deze po en we hebben belang bij e bescherming van onze in dringen. Wapenzendingen '®den niet overwogen, maar ^vormen van 'niet-dodelijke "ataire hulp', zoals bijvoor- ft'd communicatie-appara- 'Jtr en andere uitrusting voor pleger. "ports besloten de Noordse »den en de frontlij nstaten iiü**" *1 dj hun politiek beraad zul len institutionaliseren. Voor taan zal elke twee jaar een mi nistersconferentie worden ge houden. De Noordse ministers kondigden aan dat zij andere landen zullen benaderen om hen te vragen zich aan te slui ten bij de sanctiemaatregelen die zij tegen Zuidafrika hebben getroffen. Vooral voor Denemarken, dat als lid van de Noordse groep en van de Europese Ge meenschap een brugfunctie kan vervullen, is daar een taak weggelegd. De Deense minister Uffe Elleman-Jensen wil een studie naar de veranderingen in handelspatronen van en naar Zuidafrika: voorkomen moet worden dat EG-landen het effect van de Noordse sanc ties teniet doen door uitbrei ding van hun handel met Zuid afrika. Elleman-Jensen had meer twijfels over vormen van mili taire hulp dan zijn Zweedse collega. „We bestuderen de kwestie, maar wei met een sceptische instelling, zodat u misschien de uitkomst wel kunt raden." Hij beklemtoonde dat Denemarken altijd alleen hulp van humanitaire aard heeft willen geven en ook geen wapens exporteert. Het is moeilijk een scheidslijn te trekken tussen 'niet-dodelijke militaire hulp' en andere mili taire hulp, maar levering van communicatie-apparatuur voor de bescherming van pro jecten zou aanvaardbaar kun nen zijn, aldus de Deense mi nister. Voor alle Noordse landen zal een vorm van militaire hulp een breuk betekenen met hun traditie, waarin vanouds sterk de nadruk ligt op ontwapening. Maar de Noordse landen beho ren tot de grootste donors van zuidelijk Afrika en zien met name in Mozambique en An gola geregeld projecten in rook opgaan als gevolg van de rebel len-activiteit in deze landea De bijeenkomst van de Noordse ministers met hun col lega's uit Mozambique, Angola, Zambia, Botswana, Tanzania en Zimbabwe werd gehouden aan de vooravond van de jaar lijkse SADCC-conferentie, het economische samenwerkings verband van de landen van zuidelijk Afrika met de donor landen. Nederland wordt op de SADCC-conferentie vertegen woordigd door minister Piet Bukman van ontwikkelingssa menwerking. "Ik rook al zo'n twaalf jaar sigaren, waarvan de laatste drie uitsluitend deze. Daar heb ik altijd een paar typen van in huis. Een La Reina of La Donna als ik overdag een rapport schrijf en als ik de tijd heb dan ga ik me te buiten aan een grote Alta Gracia. Omdat ik ook barok- fluit speel, rook ik natuur lijk met mate, maar wèl graag goed." Van cigartlbs tot grote coronas, in cederhouten kistjes en in dozen. OUD KAMPEN GENEVE (DPA) - Meer dan 14.000 tegenstanders van het be wind van ayatollah Ruhollah Khomeini in Iran zijn in de afge lopen zes jaar geëxecuteerd. Dit getal komt voor in een rapport van de speciale rapporteur van de Verenigde Naties voor de mensenrechten in Iran, Reynaldo Galindo Pohl. Pohl baseert zijn bevindingen op uitlatingen van Iraanse vluchtelingen, aangezien hij geen toestemming krijgt het land zelf te bezoeken. Het rapport zal komende maandag door een speciale commissie van de VN worden behandeld. Pohl komt tot de conclusie dat in Iran de mensenrechten 'evenals vroeger' worden geschonden. BUKAREST (DPA) - Naar aanleiding van de zeventigste verjaardag van partijleider en president Nicolae Ceau- sescu (zie foto) is in Roemenië een omvangrijke amnestie afgekondigd. Het persbureau Agerpres meldde dinsdag dat diegenen die tot korte vrij heidsstraffen zijn veroor deeld op vrije voeten zullen worden gesteld. Gevangenen die tot straffen boven de tien jaar zijn veroordeeld, zien hun straftijd gehalveerd, en alle doodstraffen zijn omge zet in twintig jaar gevange nisstraf. JERUZALEM (AFP) - Moshe Amirav, een van de 'duiven' bin nen de rechtse Israëlische Herut-partij van premier Shamir, is dinsdagavond uit zijn partij getreden nadat hij door de leiding fel was aangevallen wegens zijn contacten met Palestijnen die banden hebben met de PLO. Amirav verscheurde zijn lidmaatschapskaart van de Herut nadat de disciplinaire raad van de partij besloot hem uit het centraal comité te zetten en hem elke verantwoordelijke post in de beweging te ontzeggen. Ter rechtvaardiging van zijn be sluit deelde de raad mee dat Amirav, die zich heeft uitgespro ken voor een vergaande vorm van zelfbestuur voor de bezette gebieden, het traditionele standpunt van de partij heeft 'ge schonden'. MANILA (RTR) - In het uiterste zuiden van het Filipijnse hoofdeiland Luzon hebben zwaar bewapende communistische verzetsstrijders zeven opstandelingen bevrijd bij een aanval op een gevangenis. Dat heeft een woordvoerder van het leger dinsdag bekendgemaakt. Bij de bevrijdingsactie ontsnapten ook 22 gevangenen die vastzaten vanwege 'gewone' misdaden als verkrachting en moord. Volgens deskundigen maakt de spectaculaire actie duidelijk dat nauwelijks sprake is van enige coördinatie tussen het mili taire hoofkwartier in de hoofdstad Manila en regionale kazer nes. President Corazon Aquino heeft dinsdag de militairen op nieuw opgeroepen de opstandelingen van het communistische NPA (New People's Army) met 'kracht' te bestrijden. NEW YORK (VWD) - Het Amerikaanse telecommunicatiecon- cern AT and T heeft in het vierde kwartaal van 1987 een netto winst geboekt van 498 miljoen dollar, zo is woensdag bekend gemaakt. In dezelfde periode van 1986 was er een verlies van 1,17 miljard dollar als gevolg van de kosten van sanerings maatregelen. Over geheel 1987 steeg de winst van 139 miljoen tot 2,04 miljard dollar. De winst per aandeel bedroeg in het vierde kwartaal 0,46 dollar en over het gehele jaar 1,88 dollar. In 1986 bedroeg de winst per aandeel slechts 0,05 dollar. De to tale nettowinst in dat jaar zou zonder de bijzondere lasten zijn uitgekomen op 1,84 miljard dollar ofwel 1,64 dollar per aandeel. De omzet van AT and T steeg in het vierde kwartaal van 8,53 miljard tot 8,60 miljard dollar. Over het gehele jaar was er een geringe daling van de omzet van 34,09 miljard tot 33,60 miljard dollar. ROME - In aanwezigheid van de Italiaanse president Fran cesco Cossiga en de Nederlandse minister van Cultuur Eelco Brinkman is gisteravond in Rome de Van Gogh-tentoonstel- ling geopend. De belangstelling in Italië voor het werk van de Nederlandse meester is enorm. Voor 'Van Gogh-toeristen' wor den er zelfs busreizen naar de hoofdstad georganiseerd. De tentoonstelling duurt tot 4 april. Met verdubbelde bewaking en verlengde openingstijden wil de directie van het Nationale Museum voor Moderne Kunst in Rome de toeloop te lijf gaan. Maar zelfs al bij de persbezichti ging van woensdag was het zo druk dat de journalisten lange rijen vormden voor de toegangsdeuren. Wanneer er tien jour nalisten naar buiten gingen, mochten er weer tien naar binnen. Te verwachten valt dat er de komende dagen kilometerslange rijen voor het Romeinse museum zullen ontstaan. WASHINGTON (AP) - President Hosni Mubarak van Egypte heeft op de eerste dag van zijn bezoek aan de Verenigde Staten besprekingen gevoerd met de ministers van Buitenlandse Za ken en van Defensie, George Shultz en Frank Carlucci. Ook heeft hij een ontmoeting gehad met de ministers van Land bouw en van financiën. Vandaag wordt de Egyptische president op het Witte Huis ont vangen voor besprekingen met president Ronald Reagan. Mu barak is bezig aan een rondreis langs verscheidene westerse landen om steun te zoeken voor zijn vredesinitiatief voor het Middenoosten. Hij probeert ook economische hulp te krijgen. Egypte gaat gebukt onder een buitenlandse schuldenlast van 44 miljard dollar. WASHINGTON (VWD/UCN) - Het bruto nationale produkt van de Verenigde Staten is over het laatste kwartaal van vorig jaar met 4,2 procent op jaarbasis gegroeid. Over geheel 1987 is de economische groei hiermee uitgekomen op reëel 2,9 procent, zo heeft het ministerie van handel woensdag in Washington bekendgemaakt. Het groeicijfer werd in de valutahandel met lichte teleurstelling ontvangen. In Amsterdam moest de dollar koers met bijna een cent terug tot 1,8755 gulden. De reële eco nomische groei vorig jaar was even groot als die over 1986. In het derde kwartaal van 1987 nam het bnp omgerekend op jaar basis met 4,3 procent toe, in het tweede kwartaal met 2,5 pro cent en in het eerste kwartaal met 4,4 procent. De groei in het vierde kwartaal is volgens het ministerie van handel vooral toe te schrijven aan uitbreiding van de voorraden en vergroting van de export. SCHIPHOL (ANP) - In Suriname heerst een onrustbarend ge brek aan geneesmiddelen. Dat heeft oud-minister W.F. de Gaay Fortman woensdagavond op Schiphol verklaard bij zijn terugkeer uit Suriname. De Gaay Fortman heeft in Parama ribo de beëdiging bijgewoond van de nieuwe Surinaamse pre sident en de nieuwe regering. De ex-bewindsman heeft van de Surinaamse politieke leiders te horen gekregen dat Suriname kampt met een ernstig gebrek aan medicamenten. Hij zei deze boodschap over te zullen brengen aan de Nederlandse regering. De Gaay Fortman toonde zich onder de indruk van de houding van het Surinaamse volk, dat enthousiast reageerde op de machtswisseling in Paramaribo. „De situatie deed mij denken aan de omstandigheden in Nederland toen de Duitsers na de Tweede Wereldoorlog waren vertrokken." Het viel hem op dat alle raciale groepen op 'overweldigende' wijze hun steun be tuigden aan de nieuwe, gekozen leiders.

de Stem | 1988 | | pagina 5