'Harde confrontatie niet uitgesloten' Ver, Statenlid Braban stelt vragen over uitbreiding basis ADVIES BEWONERSCOMMISSIE BOMENBUURT: TEKEN NOG NIET Voorzitter Lievensberg wil bemiddelen BINNENSCHIPPERS VERTREKKEN VANDAAG BOOS NAAR HET BINNENHOF POLITIERAPPORT EZOND] PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 3 DONDERDAG 28 JANUAR11988 TERNEUZEN - De bewo nerscommissie van de Bo- menbuurt in Terneuzen ad viseerde de buurtbewoners gisteravond op een informa tieavond in de kantine van de woningbouwvereniging Terneuzen het contract voor groot onderhoud vooralsnog niet te tekenen. Kruimels Spuugzat CONFLICT OOGARTS EN PATIËNTEN 'HF,FT. VERVELENDE ZAAK' ESTEM Inbraken Boormachine weg Terneuzen Westdorpe D'Ancona: 't Gaat om meer dan een baan Zelfstandigheid Terneuzen herdenkt Triniteitskerk Samenwerkinj 5 I 1 T16 Bezwaren renovatie blijven Van onze correspondent De bezwaren richten zich niet op het bouwkundig aspect van de renovatie, maar op de financiële gevolgen voor de bewoners. Ondanks de negatieve gevoelens die de bewonerscommissie koestert ten aanzien van de woningbouwvereni ging, wilde men niet ingaan op het plan van André van Himme van Links Perspektief (LPT), die de be woners adviseerde niet mee te wer ken aan de renovatie. „Er is al een contract getekend met de aannemer. Theoretisch zouden we dus de wo ningbouwvereniging onder druk kunnen zetten. De bewonerscommis sie wil echter nadrukkelijk geen poli tiek bedrijven. Daarbij komt dat de financiële positie van de woning bouwvereniging niet rooskleurig is, vooral niet nu geruchten de ronde doen dat directeur Engelsma een claim van 800.000 op tafel heeft ge legd", aldus Jan Broekhoven namens de bewonerscommissie. Manager E.J. van Exter sprak ten aanzien van het advies van LPT zelfs van chantage. „Het onder druk zetten van onze bouwvereniging door het groot onderhoud niet aan te gaan om dat het contract al getekend is, is pure chantage. Wij zijn afgegaan op de po sitieve reactie die wij kregen op onze renovatieplannen. Inmiddels hebben twintig bewoners de overeenkomst voor een basispakket dan wel uitge breid met een keuzepakket getekend. Voor onze modelwoningen is zoveel belangstelling, dat we extra ope ningstijden hebben ingelast". Ongeveer zestig procent van de honderd bewoners bezocht gistermid dag en -avond de informatiebijeen komst. Na een uiteenzetting over de op stapel staande renovatie volgde er een vragenronde. De bewonerscom missie diende acht eisen in bij de wo ningbouwvereniging. Een van deze eisen is afzien van de huurinhaal. Jan Broekhoven: „Veel bewoners realise ren zich niet dat zij vanwege de pun- tenstijging (huurharmonisatie) glo baal 340 gulden huur gaan betalen. En dat is dan in het huidige beleid, tewijl bekend is dat de regering van de huursubsidie af wil". Het antwoord van manager Van Exter: „De prijzen zijn in tot stand gekomen in samenwerking met de landelijke ombudsman stadvernieu- wing (LOS). Daarnaast hanteren wij het principe dat de huurprijs per punt redelijk uit moet komen, dus gelijke kwaliteit, gelijke prijs. Daartegen over staat dat dit jaar de gewone huurverhoging wordt overgeslagen". Groot verzet kwam er gisteravond van de bewoners die reeds in hun wo ning een cv-installtie hebben van de woningbouwvereniging. Zij betalen voor hun inmiddels verouderde ketel installatie gemiddeld 35 meer dan de bewoners die de cv nu aan laten leggen. „Een bijzondere oneerlijke en onverteerbare zaak", aldus een van de bewoners. Van Exter: „De cv-in- stallatie is opgenomen in de kale huur en dus in juridische termen nagelvast aan het huis verbonden. Zodoende is deze niet uit het pakket te halen". Een poging om de woningbouwvereniging zover te krijgen de oude ketel te ver vangen door een energiezuinige ketel had geen succes. De Nederlandse binnenschippers zijn het beu. Ze willen af van het conflict met de ver laders, maar weten zich inmiddels gedwarsboomd door minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat. Vandaag reizen de binnenschippers naar het Haagse Binnenhof. Daar willen ze met het overhandigen van een petitie de leden van de Tweede Kamer duidelijk maken dat de binnenvaart langzaam maar zeker vastloopt. Volgens de schip pers is dat te wijten aan het 'wanbeleid' van de minister. Zij wil het Rotterdamse ver- ladersbedrijf Granaria een vergunning voor eigen vervoer geven. Op die manier kan het bedrijf buiten de schippersbeurs om lading vervoeren. De minister wil pas 1 mei een beslissing nemen. Veel te laat, menen de schippers. „Op deze manier worden de schippers naar een harde confrontatie toegedreven", zegt Jan de Vries van de schip- persbond ONS. Door Romain van Damme TERNEUZEN - Op de schip persbeurs in Terneuzen is die ochtend geen sprake van een grimmige stemming. In de beurszaal wachten de bin nenschippers op wat er ko men gaat Dat is niet veel. De beursmeester heeft weinig vracht aan te bieden Vandaag hebben de schippers zelf wat aan te bieden. Een petitie, bestemd voor de leden van de Tweede Kamer. Om hen duidelijk te maken dat het zo niet langer kan De binnenschippers voeren al ja renlang strijd met de verla ders. Sommige verlaadbedrij- ven bieden buiten de schip persbeurs om vracht aan. Dat is een doorn in het oog van de binnenschippers die het no dige werk uit hun handen zien glippen en de prijzen zien dalen De druppel die de emmer deed overlopen is Granaria, een bedrijf uit Rotterdam. Dat bedrijf vroeg een in schrijving voor eigen vervoer aan bij de overheid. De mi nister wilde die inschrijving vorig jaar wel verlenen, maar werd vervolgens op de vin gers getikt door het College van Beroep van het Bedrijfs leven. De motivatie van de minister om Granaria een in schrijving te verlenen was volgens dat college onvol doende. „Er is geen sprake van eigen vervoer", zegt Jan de Vries van de Onafhankelijke Nederlandse Schippersbond (ONS). „Granaria heeft een aantal duwboten uit Ham burg aangeschaft, goed voor 16.000 torn Een particulier gaat daarmee varea Die heeft bijvoorbeeld veel min der te maken met wachttij den. Voor de binnenschippers blijven dan de kruimels over. Dit soort constructies is de doodsteek voor de binnen schippers. Want wat zeggen dan de andere verlaadbedrij- ven, o, als het zo gaat, doen we dat ook op die manier". Minister Smit-Kroes liet we ten zo snel mogelijk een be slissing te nemen over het verlenen van een inschrij ving. Granaria diende name lijk opnieuw een aanvraag in. Die beslissing is uitgesteld. Pas 1 mei wil de minister zeg gen of ze de inschrijving ver leent. Ze wil dat de betrokken organisaties, de verladersor ganisatie EVO en de schip- persorganisaties, eerst verder onderhandelen over het zoge naamde Van der Doef-ak- koord. Dat akkoord is genoemd naar de burgemeester van Vlissingen (oud-staatssecre taris van Verkeer en Water staat). Hij werd onlangs ge vraagd om te bemiddelen in het zich al jaren voortsle pende conflict. Van der Doef stelde voor het eigen vervoer te bevriezen en daarna even tueel afbouwen. Daar is on der meer een wetswijziging voor nodig. „Dat is het pro bleem niet", zegt Jan de Vries. „Daar valt best over te praten. Maar wat valt er nou te onderhandelen als je weet dat Granaria wellicht een in schrijving krijgt. Dan heeft het geen zin om rond de tafel te gaan zitten. Volgende week maandag is er weer een on derhandelingsronde. Daar zullen we zeker naar toe gaan, als die bijeenkomst doorgaat". Overigens zijn zo wel de verladersorganisatie en de schippersorganisaties van mening dat er nu al ge sproken kan worden van een mislukte bemiddeling. De binnenschippers zijn dat gebakkelei inmmiddels spuugzat, de afgelopen dagen Vergeven vrachten worden op het bord genoteerd kwam het een paar keer tot ongeregeldheden. Vorige week donderdag dwongen en kele tientallen beursschippers een contractschipper bij de Beatrixsluis in Nieuwegein terug te keren' naar Rotter dam waar geladen was. Vol- Kalmte op de schipperbeurs. Stilte voor de storm? foto's de stem cor j. de boer gens de beursschiper werd er vracht vervoerd van een firma die niet over de juiste vergunning beschikte. In het afgelopen weekend werd laad-en losapparatuur van het verladersbedrijf Schouten-Giessen in Deven ter beschadigd. Volgens een woordvoerder is de vestiging van het bedrijf voorlopig bui ten dienst. De eigenaar van een in Krimpen aan den IJs- sel afgemeerd binnenschip werd door veertig kwade col lega's overgehaald geen vrachten aan te nemen van Schouten-Giessen. Het be drijf bood volgens de schip pers de vrachten buiten de beurs om aan. De binnenschippers zelf zijn ook verdeeld. Een deel van hen vindt dat de goedwil lende verladers door de acties gedupeerd worden. De meer derheid is echter van oordeel dat harde acties niet ge schuwd moeten worden. Daarbij denkt men aan boy cot-acties die men wil voeren als er veel vracht is. Daar ziet het in Terneuzen echter nog niet naar uit. Immers, het aanbod is gering. „Er is mo menteel weinig werk", zegt een van de aanwezige schip pers. „Om het enigszins te kunnen bolwerken moet je toch om de tien dagen een reis hebben. Dat lukt nauwelijks. En dan deze toestanden daar nog eens bovenop. En er speelt nog veel meer. Op deze manier valt er voor ons niet zoveel eer meer te halen". Van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - De andere specialisten in het Bergse ziekenhuis Lievens- berg blijken behoorlijk in hun maag te zitten met het conflict tussen oogarts O. Lopes Cardozo en een aan tal van zijn patiënten. Houdt medisch directeur J. Krijger nog een slag om de arm, staf-voorzitter A. Vosmer spreekt ronduit van 'een heel vervelende zaak'. Zodanig ver velend dat hij 'niet ongenegen' is om het voortouw te nemen in een bemiddelingspoging. Dat zou kunnen inhouden dat van uit Lievensberg zelf contact wordt opgenomen met het zie kenfonds MZB. Zoals De Stem eerder be richtte heeft de directie van dit Bergse ziekenfonds de klachten van patiënten van Lopes Car dozo gebundeld en opgestuurd naar het medisch tuchtcollege in Eindhoven. De patiënten be weren dat ze de spreekkamer van de oogarts niet in komen als ze niet contant betalen voor een behandeling. Vosmer vindt dat alle be trokken partijen rond de tafel moeten gaan zitten. „Ik heb nog niet officieel vernomen dat een klacht is ingediend bij het me disch tuchtcollege. Maar als het klopt, lijkt me dat een slechte zaak", aldus de staf-voorzitter. „Er moet een oplossing komen volgens het harmonie-model. Afgezien daarvan lijkt me het medisch tuchtcollege niet de aangewezen instantie om een uitspraak te doen in een derge lijk conflict. Voor dit soort ge schillen lijkt me een civiel rechtelijke procedure logi scher". De staf-voorzitter van Lie vensberg blijkt bereid om des noods zelf een bemiddelingspo ging te ondernemen door con tact te zoeken met het MZB. Lopes Cardozo liet De Stem eerder weten dat hij geen be hoefte heeft om het zieken fonds te bellen. Hij wil best af wachten wat het medisch tuchtcollege zegt. Medisch directeur J. Krijger van Lievensberg wil liever niet op de zaak ingaan voordat hij daar officieel over is ingelicht door de betrokkenen. Hij vindt het in dit stadium veel te vroeg om Lopes Cardozo te verzoeken het conflict minnelijk te schik ken. „Er is kennelijk sprake van een ernstige wrijving tus sen Lopes Cardozo en enkele patiënten. Ik voel er niets voor om de oorzaak daarvan bij voorbaat al bij het ziekenhuis personeel te vermoeden". AXEL/SAS VAN GENT - Dinsdagavond werd tijdens afwezigheid van de bewoners ingebroken in een tweetal be jaardenwoningen aan de Sin- gelweg te Axel. In beide ge vallen wordt een geldbedrag vermist. Men had zich toe gang verschaft door het for ceren van een deur. Daags daarvoor werd ingebroken in een tweetal bejaarden wonin gen aan de Ivoystraat te Sas van Gent. Daarbij werd vo circa duizend gulden aan aJiT- tant geld buitgemaakt. SLUIS - Woensdagmidd omstreeks 15.00 uur is uit winkel van de heer G. aan Nieuwstraat een boorrn chine ontvreemd. De waat-i TrTrVFPR FFN n van de boormachine is 2? ONGEVEER EEJN O Twee winkelende manp1 Westzeeuwsvla worden van de diefstal vej js momenteel ouder dacht, maar voorlopig q breekt van hen ieder spoor. BRIDGE - Leden van de bridgeclub Emergo speelden in restaurant De Milliano de vijfde ronde van de tweede wintercompetitie. De uitsla gen zijn als volgt: Groep A: 1. Mevrouw Biesbroeck en de heer Risseeuw, 2. Echtpaar Hamelink, 3. Dames Sand- rini-Visser. Groep B: 1. Heren Bregonje-Van Geel, 2. Me vrouw Buijze en de heer Koopman, 3. Mevrouw Ho man en de heer Meulenbe Groep C: 1. Echtpaar Entt aar. Op zich een ge| itellende gedachte jngere generaties, veneens op hopen lijd van de allersterl te bereiken. Onderz< van de Zeeuwse Pro dale Planologische ven, 2. Mevrouw Van Lee (PPD) merkten in 1£ wenen de heer Vogels, y analyse van de grafische gegevens laatste jaren dat ou< jen in het Zuidwest ren Schoenmaker-Van Aals BINGO - De karabijnJ nbaargemakkt houdt zaterdag 30 januaj ging dsn oldersinN aanvang 19.30 uur, een b% avond in café 't Oude Raej huys. WOENSDRECHT - Mevrouw R. Barto (Provinciale SI tenlid voor de PvdA in Noord-Brabant) zet vraagtekens! de onduidelijkheid over het aantal hectares waarm groeienae generatie vliegbasis Woensdrecht moet worden uitgebreid. Zij heeft Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant vragen ge steld over de tegenstrijdigheid tussen het uitwerkingsplan, dat over 35 hectaren spreekt, en de plankaart, die 50 hectaren aangeeft. Defensie vroeg in eerste in stantie 35 hectaren voor uit breiding. Later werd dit gewij zigd in 50 hectaren. Nadere stu dies van Defensie wezen uit, dat feitelijk 45 hectaren nodig zal zijn. Een woordvoerder van Defensie heeft dit in december in een commissievergadering te Woensdrecht medegedeeld. Tot nu toe is, ook bij de ge meente Woensdrecht, niet dui delijk of de tekst of de plan kaart bepalend is in deze kwes tie. Van onze correspondent OOSTBURG - Ex-staatsse cretaris en huidig voorzit ster van de vaste commissie 'Rechten van de vrouw' in het Europese parlement, Hedy d'Ancona, was gister avond gastspreekster van de vrouwengroep Lotje in het cultureel centrum Den Hoekzak te Oostburg. Het thema van de avond was de economische zelfstandigheid zowel voor man als vrouw. Een thema dat volgens de gast spreekster niet te verwezenlij ken is met de huidige ongelijke machtsverdeling tussen man nen en vrouwen. Nog steeds worden in allerlei organisaties de sleutelposities door mannen bekleed. Zij beslissen nog steeds over de vrouw. Dit moet doorbroken worden. „Het gaat om veel meer dan een baanlje. Onze basisdoel stelling is voor iedereen zelf standigheid", zo hield zij het gehoor, bestaande uit een zes tigtal vrouwen en enkele man nen, voor. Zij had echter goede hoop dat dit in 1990 verwezen lijkt zal zijn. Dan komt er vol gens het regeringsbeleid voor iedereen vanaf achttien jaar werk. Dan komt de vrouw op gelijke hoogte met de man. „Onze woeste plannen van 1968 staan in een nota en wor den dan beleid. Twintig jaar terug nog een utopie, dus we hebben wel wat bereikt Een stormachtige ontwikkeling toch als we bedenken dat er tussen 1918 - het vrouwenkies recht- en 1968 in vijftig jaar tijd niets aan de positie van de vrouw was veranderd". De felle voorvechtster van de emancipatie tussen man en vrouw werd ingeleid door Riet Breemer, lid van de werkgroep Lotje. Zij uitte haar ongenoe gen onder meer over het feit dat het vrouwenhuis aan de Nieuwstraat in Oostburg dicht moet. Waarom, zo vroeg zij zich af. „Willen de gemeenteraads leden van de Nieuwstraat een bankstraat maken". Het enige wat zij in deze zaak vroeg is eerlijke open onderhandelin gen met de bestuurders, „want we hebben in het verleden toch wel degelijk bewezen dat er een behoefte is aan ons vrou wencontact". Het gebied, waar de bas moet worden uitgebreid, om» 70 hectaren. Indien de uitbre ding zo'n 45 hectaren is, bij er 25 hectaren over van een tuurgebied, dat intensief wok gebruikt door de militaire r school in Bergen op Zoom. M vrouw Barto meent dat Defe sie hiermee een te grote legt op het gebied, dat wordt gebruikt voor creatie. De Woensdrechtse wethoi der J. Wils (Ruimtelijke Oré ning) zegt gelukkig te zijnrn de vragen van mevrouw Bart Het college heeft begin de maand zelf een brief aan Ged. puteerde Staten gestuurd a meer duidelijkheid in de te krijgen. Met het uitgang: punt van Defensie, dat de plai kaart meer geldigheid hee dan de tekst van het uitwe kingsplan neemt het colleg geen genoegen. De gemeente Woensdrecht evenmin gelukkig met forse uitbreiding. Woensdre stelt dat er altijd sprake is land. Een reden hiei Icon niet worden aar voerd of het zou 'de gezonde lucht' moet zoals de onderzoeke ten. Hoe het ook zi; een goede lucht is Z( nog geen Florida va derland, zoals de pr< ciebestuurders oppe Het voorzieningenn van de provincie is i menteel nog ontoere om te kunnen voldoe ïe behoefte van de ren. De druk op de h verleningsinstantie; stellingen wordt gro Een impressie. Door Conny van Grembe weest van een uitbreiding vs 35 hectaren. „Dat is al met pi] E**», in het hart. Want dat is allhet Oostburgse bejaa helft van de hei", aldus Wils, Van onze correspondent TERNEUZEN - De paroch. van de H.-Willibrordus Terneuzen herdenkt zond; 31 januari het feit dat Triniteitskerk aan de bert Thymstraat 25 jaarg leden in gebruik werd gent men. De eerste steen voort kerk werd 29 april 1962 gt legd en 27 januari 1963 wei de kerk door bisschop G.i Vet ingewijd. De bouw van de kerk werd het begin van de zestiger jan noodzakelijk wegens de li breiding van Terneuzen inzu delijke richting. Aan vankei was de Triniteitskerk bedoe als hulpkerk, naast de Wil brorduskerk in de binnensts Vanwege verzakkingen, ve oorzaakt door de kanaalwe ken, werd de Willibrorduske eind 1968 noodgedwongen sloten en later afgebroken. leen de toren bleef behouden» is nu eigendom van de P meente Terneuzen. Zondag 31 januari wordt» 10.00 uur in een plechti eucharistieviering het 25-jar jubileum van de kerk geviei Na de eucharistieviering k een expositie worden beziet tigd. Onder het genot van kop koffie kan men 25 jaar rugblikken. De tentoonstelt probeert ook de contouren de eerstkomende 25 jaar beeld te brengen. Vanwege jubileumviering vervallen diensten van 09.15 en 10.30» deze dag. Het ligt in de bedoeling in het jaar in het kader deze jubileumviering aam' te schenken aan de inhoi lijke betekenis van kerk-ïï Zo staat voor het week» van 12 en 13 maart een pi tatie gepland over de dien» functie van de kerkgeiW schap. In de maand mei, r» Pinksteren, wordt onder dere het doorgeven en van geloof benadrukt. Door toedoen van de ting Welzijn voor Ouder de besturen van de be denbonden en sozen den nog eens 2700 beja de protestlij st, die op jaarsdag richting T burg verstuurd werd. Het percentage oude: Zeeuwsch-Vlaanderen schril af bij dat in landsdelen. In de drie Zeeuws-Vlaamse gem ligt het rond de twinti cent. In de Kanaalzone regio Oost-Zeeuwsch- deren ligt het percenta duidend lager, maa neemt niet weg dat in jes als Nieuw-Namen kant een kwart van de ners de vijfenzestig seerd is. De landelijke overschrijden net elf pr Het voornemen va provinciaal bestuur aantal plaatsen in de v gin gs tehuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen met 85 zaakte eind vorig jaar consternatie bij bestuu huis De Burght werden 500 handtekeningen meld tegen het ontr spreidingsplan dekoorden van de pro» M De bestuurders van jaardentehuizen in de bielden zich echter ge Voorzitter J. Bliek vereniging Protestant 'egt uit waarom. „In de wereld is zoveel aan de dat we er geen goed aan om vooruit te lopen op hande maatregelen die den afgekondigd. Pas eenmaal doorgevoerd den, dan zullen de bes ders zelf maatregelen ti om de door de overhedc ?1 ff gs, /U. ■!<0 s* Jx%- Bejaarden worden Veten.

de Stem | 1988 | | pagina 16