Zeeland krijgt medische scanner toch 199 pot 1,89 1,29 MTT-KROES PRAAT MET BELGEN OVER VERVUILING WESTERSCHELDE TA Boeren en sporters kampen met regenval Minister Smit-Kroes zet Zeeland klem in kwestie steun veren Tholen protesteert tegen plannen Dees Steun van provincie bedrijvenopleiding Zeeuwsch-Vlaanderen JAREN BETER Olieramp Oosterschelde aanleiding Kamervragen Eén chirurgenmaatschap voorlopig van de baan SMAAL AUTOGLASSERVICE iekenhuis erneuzen erder klaar ONNEDAKEN 3 JAAR GABANTIE TEL 076-22 55 77s'lH^l DONDERDAG 28 JANUARI 1988 KOGEL NA JAREN TOUWTREKKERIJ EINDELIJK DOOR DE KERK Risico's Slibstortingen Mest 'BEHOORLIJKE RAMPENREGELING ONTBREEKT' POLITIEK VREEST CHANTAGE Afspraken Wrevel VOOR MEDISCHE ZORG NAAR ZEELAND OOSTBURGSE CHIRURG: 'MAATREGELEN OP TERMIJN NOODZAKELIJK' Mosselfeesten in augustus emelk, -| :ta, 635 All* eutowlten Glee In rubber op meel Gelaagd en gehard Perspex en lexan Auto-alarm Aluminium schuiframen Zonnedaken DE STEM VAN ZEELAND n onze verslaggever iES - Na jaren van amb- ke en politieke touw- ijckerij krijgt Zeeland nog een mobiele com- itertomograaf. In een ief aan GS zette staatsse- itaris Dees daarvoor deze (k het licht op groen. CT-scanner is een geavan- erd apparaat om diagnoses te jlen. Zeeuwse patiënten >sten voor het gebruik er- n tot nu toe de provincie uit >land heeft de scanner jewezen gekregen voor een proefperiode van drie jaar, maar gedeputeerde W. Don (volksgezondheid) verwacht dat de provincie die periode on geschonden doorkomt. Het ap paraat wordt volgens hem steeds belangrijker om diagno ses te stellen. Daarom is het zelfs niet denkbeeldig dat binnen afzien bare tijd elk van de drie streek ziekenhuizen in Zeeland over een eigen vast apparaat zal be schikken. Voor de mobiele computertomograaf mag Zee land 1,8 miljoen gulden beste den. Daarvan moet ook een dieplader voor het transport worden bekostigd. Het provin ciebestuur heeft het voor elk aar gekregen dat de scanner wordt betaald uit de pot 'kleine bouwprojecten' van volksge zondheid. Daarnaast is al een bedrag van ongeveer zes ton beschik baar dat de Stichting Kanker preventie Zeeland de afgelopen jaren bijeen sprokkelde onder bevolking en bedrijfsleven. Moedeloos geworden door de voortdurende weigering van Den Haag om de belofte aan Zeeland waar te maken, stond de stichting eind vorig jaar op het punt zichzelf op te heffen. Don zag toen echter nog een lichtpuntje en verborg gisteren zijn trots dan ook niet. Volgens de gedeputeerde zal de mobiele scanner een aanzienlijke be sparing op taxi- en ambulance- T27 kosten opleveren. Reizen naar België, Brabant en de Randstad zij n er voortaan niet meer bij De verwachting is ook dat veel meer Zeeuwen 'onder de scanner' zullen gaan. Landelijk ligt het scannergebruik nu op negen per duizend patiënten, in Zeeland op nog geen drie per duizend. „Omdat het voor Zeeuwen zo slecht bereikbaar was", aldus Don. Het is de bedoeling nu ver schillende leveranciers te be naderen om snel hun offertes te kunnen beoordelen. Nog dit jaar moet de mobiele scanner over de Zeeuwse wegen rijden. Apparaat en dieplader worden gestationeerd op Walcheren. een consumptieverbod vis nonze verslaggever EN HAAG/TERNEUZEN - Minister Smit- roes van Verkeer en Waterstaat vindt invoe- ng van een consumptieverbod voor vis uit de it oostelijk deel van de Westerschelde (thans an kracht voor schelpdieren) niet noodzakelijk. normen die de Warenwet hieraan stelt worden niet erschreden. Smit-Kroes zegt 'met een gerust gevoel esterschelde-vis te consumeren wanneer die op de me taart staat'. onderhoud. Kom nü naar ons toe, Loet al heel gek lopen wilt u het niet as worden over de prijs, na II Sedan v.a. f 26.545.-:''"Met 1.6 ïemotor, 1.8 liter benzine injektie- .0 liter dieselmotor, 4-speed, 5-speed it. Ook leverbaar als Liftback vanaf en we OES/TERNEUZEN snk zij de zachte winter het nieuwe streekzie- nhuis in Terneuzen al in rember van dit jaar ge- ed komen. Dat is heel wat rder dan de planning E. Er was rekening te gehouden dat de bouw voorjaar 1989 zou duren. deputeerde W. Don deelde gisteren mee in Goes, waar de eerste spa in de grond ik voor de bouw van een cen- m voor revalidatie in dag indeling bij het Ooster- eldeziekenhuis. Wanneer de «ndance van dit centrum in meuzen kan worden ge- wd, is nog niet duidelijk, 'gens Don ligt de aanvraag het ministerie van WVC. •n heeft nog altijd hoop de lendance mee te kunnen ne- n in de bouwstroom van het •"eekziekenhuis. Of dat lukt ogt onder meer af van de wtvarendheid waarmee vvinciale Staten het Zeeuws leidspian revalidatie vast- ellen. Terneuzen krijgt een depen- nce vanwege de reistijd naar maar er komt niet meer een basisuitrusting voor validatie in dagbehandeling. 'x meer specialistische be- ndelingen en voor revalida- tijdens opname (klinische validatie) zijn alle Zeeuwen "gewezen op Goes, waarbij 'Is bekend ook Zonneveld in Btkapelle (kinderrevalidatie) "rit ondergebracht, voorlopig kunnen patiënten Goes alleen terecht voor ghehandeling. Als opname ^zakelijk is, zijn ze nog «ge tijd aangewezen op voor gingen buiten de provincie, aanvraag om deze klinische validatie ook in Goes moge- i te maken is wel de deur uit Gedeputeerde Don prees gis- "ln sarnenwerking tussen Henhuizen, provinciebestuur andere instellingen die de 3Y0TA s hebben 2 jaar garantie tot E£« uw van het nieuwe centrum mogelijk maakten, «ar hij pleitte ook voor meer. ,(ï!s, .één organisatie nodig, ta,- evenals trouwens één enting Zeeuwse ziekenhui- 1 In dit verband prees Don samenwerking tussen het ïcmatrisch Ziekenhuis Zee- ,5, l^ZZ) in Goes en het .^ziekenhuis Terneuzen. Psychiatrische afdeling van Zeeuws-Vlaamse zieken- valt onder het PZZ. Een wrbeeld, vond Don. Carina II Sedan tblijkt uit haar antwoord op hriftelijke vragen van het dA-Tweede Kamerlid J. Li ly. Zij bevestigt wel dat in oostelijke bekken van de esterschelde de basiskwali- Isnormen voor oppervlakte- lier worden overschreden Ti die reden zegt zij toe op- iuw met de zuiderburen te praten over maatregelen nonze verslaggever disonlaan 7 - Tel. 01640-41250 BREDA - Van Hertumweg 7-13 -Tel. 01100-14810» /AN ABEELEN B.V. - Scherpdeel 20 - Tel- •AUTOBEDRIJF KREBBEKX - Pr. Reinier- ."RGEN-AUTOM.BEDRIJFANDREAEB.V.- *Off. Agent 53 die de vervuiling vanuit België moeten tegengaan. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) verwacht echter weinig van de plannen van de minis ter. „Het is niet de eerste keer dat minister Smit-Kroes aan kondigt om de zaken in inter nationaal verband aan te pak ken. Momenteel hechten we echter weinig waarde aan deze uitspraken, om de doodeenvou dige redenen dat de onderhan delingen met België over de waterverdragen in het slop zit ten. De kabinetsperikelen in België zorgen ervoor dat er voorlopig öp 'dit vlak weinig te verwachten valt," aldus ZMF- coördinator J. de Vries. De ZMF-woordvoerder is ver der van mening dat de con sumptie van vis uit de ooste lijke Westerschelde ontraden moet worden. „Ik geloof dat de normen die in het kader van de warenwet gesteld worden op zich niet overschreden worden. Aangetoond is wel dat er con centraties cadmium, kwik en lood in de vissen worden aan getroffen. De zieke exemplaren vertonen bulten en zweren, maar niet elke vis in de Wes terschelde is ziek. Ik denk ech ter dat mensen die dagelijks vis uit dit deel van de zeearm con sumeren bepaalde risico's lo pen," benadrukt hij. „Maar ja," zo voegt De Vries er aan toe, „al zit er zieke vis in het oostelijk bekken, de exem plaren die gevangen worden zijn natuurlijk geen graadme ter voor de situatie ter plaatse. Die is gewoon slecht en het is wachten op waterkwaliteits- verbeterende maatregelen van Belgische zijde." Ook burgemeester A. Kessen van de gemeente Hontenisse is er alles aan gelegen om de wa terkwaliteit van de Wester schelde verbeterd te krijgen. „Als de minister daadwerkelijk stappen wil ondernemen, dan vind ik dat prima," stelde hij gisteren. Vooralsnog probeert het gemeentebestuur van Hon tenisse zelf, met het oog op een verdere uitbouw van de re creatievoorzieningen aan de oevers van de Westerschelde, de vervuiling te bestrijden. Kessen: „In navolging van de gemeente Reimerswaal (en Oostburg, red) willen we de slibstortingen in het gemeente lijke gebied aan banden leggea We zullen dan ook volgende maand de raad verzoeken om een voorbereidingsbesluit in het kader van het bestem mingsplan voor het buitenge bied te nemen, waardoor het storten van verontreinigde se dimenten in de schorgebieden van de baan is." „Als de minister," zo ver volgde Kessen, „daadwerkelijk vis uit de Westerschelde wil consumeren, dan zijn wij best bereid om haar eens uit te no digen om met het college eens een Westerscheldeschotel te verorberen. Dat is hier een vaste prik op de menukaart, al hoewel ik besef dat het meren deel van de vis niet uit de Wes terschelde afkomstig is." De Hulster plantsoenendienst doet pogingen het voetbalveld in Sint-Jansteen te fatsoeneren. foto de stem/coaj.de boer Van onze verslaggever HULST - Hoewel er nog geen sprake is van een noodsituatie, hebben boe ren en plantsoenendiensten in Zee land volop last van blankstaande velden en akkers. De plantsoenendienst van de gemeente Hulst was gisteren volop bezig het hoofd- veld van de voetbalvereniging Steen in St. Jansteen weer een redelijk normaal aanzien te geven. Het veld had al langer te kampen met een slechte afwatering, maar door de overvloedige regenval van de laatste tijd is het helemaal kommer en kwel. De medewerkers van de plantsoe nendienst probeerden gisteren door het graven van greppeltjes de waterafvoer te bevorderen. Ook de boeren hebben last van de re genval, maar vanwege de tijd van het jaar valt de schade nogal mee. Zo hebben de veehouders nauwelijks iets met de wateroverlast te maken, omdat de koeien in januari toch op stal staan. Alleen schapenhouders zijn in een aantal geval len gedwongen hun schaapjes op het droge te halen. Het uitrijden van mest geeft wel proble men. De zware landbouwtrekkers zou den op zompige weiden en akkers onmid dellijk vast komen te zitten. Volgens een woordvoerder van het Landbouwcen trum in Goes hebben de graslanden over het algemeen weinig te lijden onder de last van het water. Pas als gras langere tijd onder water staat, verstikt het door zuurstofgebrek. Het geploegde akkerbouwland wordt sneller aangetast. De regen zorgt ervoor dat de bovenste grondlaag dichtslibt; de structuur van de grond wordt te vast. Het lijkt vreemd, maar vorst kan dat herstellen. Enkele nachtjes met een tem peratuur onder nul en de ijskristallen hebben de grond weer los gemaakt „Maar dan moet er geen water meer op het land staan, anders heeft ook vorst geen nut", aldus de woordvoerder van het Landbouwcentrum. „De boeren moe ten zorgen dat er een zo goed mogelijke ontwatering is. Veel kunnen ze er helaas niet aan doen; iets anders dan met een schopje greppeltjes graven zit er in de meeste gevallen niet in". DEN HAAG (ANP) - In de Tweede- kamerfracties van PvdA en WD zijn vragen gerezen over de middelen waarmee olierampen als die van 24 ja nuari in de Oosterschelde worden be streden en over het ontbreken van een behoorlijke rampenregeling voor deze zeearm. PvdA-woordvoerder Lilipaly heeft minis ter Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) schriftelijk gevraagd of het materiaal van Rijkswaterstaat ter bestrijding van ver vuilde vaarwegen wel is aangepast aan alle denkbare omstandigheden. Lilipaly wijst de minister op het oordeel van de milieu- en natuurbeschermingsor ganisaties dat de overheid in gebreke is ge bleven bij de vaststelling van een doelma tig rampenplan voor de Oosterschelde. Te Veldhuis (WD) informeert, eveneens schriftelijk, naar mogelijk nadelige gevol gen voor het milieu in de Oosterschelde en verlangt tevens inzicht in de gevolgde rampenbestrij dingsoperatie. Dit kamerlid wil van Smit-Kroes en van de staatssecretaris van binnenlandse za ken horen welke verbeteringen in de ram penbestrijdingsorganisatie in het alge meen en voor de Oosterschelde in het bij zonder noodzakelijk zijn. Beide kamerleden leggen de bewindslie den de vraag voor wanneer er een defini tief rampenplan voor de Oosterschelde komt en op welke termijn de materiële uit rusting in overeenstemming zal zijn ge bracht met de behoefte. Van onze verslaggever OOSTBURG/TERNEUZEN - De vor ming van één chirurgenmaatschap in Zeeuwsch-Vlaanderen is voorlopig van de baan. De beslissing van de Raad van Toezicht van de ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaan deren om niet over te gaan tot een halve ring van de weekeinddiensten in het Anto- nius-ziekenhuis in Oostburg betekende een streep door de rekening van de plannen van de chirurgen. Ook ziet het er nu niet naar uit dat één van de Oostburgse chirurgen zal verhuizen naar de Kanaalzone, wat tevens de bedoe ling was. De woordvoerder van de chirurgen maatschap in de Kanaalzone, G. Widders- hoven, liet eerder deze week doorscheme ren dat dit het geval zou zijn wanneer er tot een fusie van de twee chirurgen-maat schappen zou komen. De Oostburgse chirurg J. van Kleef ver wacht echter dat de kwestie van de week einddiensten en de fusie van de maat schappen nog aan de orde komt bij vol gende overlegbesprekingen met de Raad van Toezicht. „Officieel zijn we door de raad nog niet op de hoogte gebracht van zijn beslissing. Ook de argumentatie die aan het besluit om ons voorstel te verwerpen is bij ons nog niet bekend. Het is nu nog moeilijk te over zien wat er verder gebeuren gaat, maar in principe komt er nu geen grote maatschap. Gevolgen voor de zorgverlening in de streek zal dit evenwel niet hebben," aldus Van Kleef. Ook van een eventuele verhuizing van de Oostburgse chirurg naar de Kanaalzone is momenteel geen sprake meer. „Ik heb daar niets te zoeken," reageerde Van Kleef. Daaraan toevoegend: „Overigens is er geen sprake van dat een van de Oostburgse chi rurgen in Terneuzen zou gaan wonen, wel is er gesproken over een woonplaats tussen Terneuzen en Oostburg, bijvoorbeeld Ij- zendijke." Van Kleef verwacht dat in de nabije toe komst chirurgen en ziekenhuisbestuur nog wel eens op de kwestie terug zullen komen. „De situatie op demografisch gebied blijft natuurlijk ongewijzigd. Op het moment werken er in Oostburg twee chirurgen op een bevolking van pakweg 23.000 zielen. In de Kanaalzone zijn er drie op een bevol king van 80.000 mensen. Daarbij komt nog dat het Oostburgse team is uitgebreid met een orthopeed. Dat betekent dat een deel van onze taken door hem wordt overgeno men. Ik verwacht dan ook dat op de lan gere termijn toch maatregelen noodzake lijk zullen zijn. Nu hebben we na tweeën half jaar onderhandelen een goed onder bouwd stuk op tafel gelegd dat door de Raad van Toezicht verworpen is. We zijn dan ook benieuwd naar de argumentatie van de Raad," aldus Van Kleef. Van onze verslaggever MIDDELBURG - In de slepende onderhandelin gen over een rijksbij drage aan de Zeeuwse veren, heeft minister Smit-Kroes het Zeeuwse provinciebestuur volledig klem gezet. Als GS geen handtekening zetten on der de overeenkomst die de rijksbijdrage tot en met 1989 regelt, zal ze de bijdrage voor dit jaar niet overmaken. Dat blijkt uit een brief van de minister aan GS, die dui delijk bedoeld is om een ferme punt te zetten achter de slepende kwestie. Aange zien het gaat om een bij drage van ongeveer 31 mil joen gulden, kan de provin cie zich amper uitstel per mitteren; het renteverlies zou dan te groot worden. GS klampen zich nu vast aan afspraken met het mi nisterie over het tijdstip waarop de onderhandelin gen over een volgende pe riode - 1990 tot en met 1994 - moeten zijn afgerond. Als de handtekeningen eenmaal zijn gezet, kan het ambtelijk vooroverleg vlot van start gaan. De bedoeling is dat GS in april volgend jaar zaken kunnen doen met de minis ter. De onderhandelingen over een volgende periode vormden tot nu toe het struikelblok om de nu lo pende (in mei '85 gesloten) overeenkomst te bekrachti gen. Vooral een artikel waarin staat dat de rijksbij drage afloopt als niet tijdig overeenstemming wordt be reikt over de jaren 1990-1994, boezemde de Zeeuwse poli tiek angst in. Bevreesd voor chantage door de minister - 'als je niet akkoord gaat, krijg je niks' - gaven pro vinciale staten GS geen toe stemming om te tekenen. Smit-Kroes slaat daarop nu keihard terug. Ze herinnert eraan dat ze tot nu toe - on danks het ontbreken van een handtekening - steeds trouw aan het begin van ieder jaar de rijksbijdrage heeft overgemaakt. Wreve lig roept ze daarom de dwarsliggende Zeeuwen tot de orde: „Tot mijn spijt zie ik mij daarom genoodzaakt de rijksbijdrage in de ex ploitatie van de Wester- scheldeveren voor 1988 eerst dan aan u over te maken, nadat de overeenkomst ook door u is ondertekend en aan mij is teruggezonden. Daartoe voeg ik een reeds door mij ondertekend exem plaar bij deze brief." GS zijn al gezwicht voor zoveel druk. Ze vragen pro vinciale staten om in de ver gadering van 5 februari het zelfde te doen. Dit alles met een hoopvolle verwijzing naar de afspraken over 'een strak tijdschema'. Van onze verslaggever THOLEN - B en W van de gemeente Tholen pikken het niet dat staatssecretaris D. Dees hét eiland Tholen en Sint- Philipsland voor dé medische zorg bij West-Brabant weg wil halen om ze bij Zeeland'Önder te brengen. Er zijn inmiddels protestbrie ven de deur uitgegaan, bestemd voor zowel de staatssecretaris als het college van GS van Zee land. Burgemeester H. van der Munnik van Tholen heeft aan gekondigd, dat het gemeente bestuur het daar waarschijn lijk niet bij zal laten. „Als het nodig is gaan we naar Den Haag om hierover op het mi nisterie eens mondeling van gedachten te wisselen", aldus Van der Munnik. Tegen de plannen van de staatssecretaris rees eerder al verzet van de zijde van de Stichting Instellingen Gezond heidszorg Westelijk Noord- Brabant en de Vereniging Re gionale Instellingen Geeste lijke Gezondheidszorg Weste lijk Noord-Brabant. Ook van uit de Brabantse staten is erte gen geprotesteerd. Tholen en Sint-Philipsland zijn voor wat betreft de ge zondheidszorg van oudsher aangewezen op de ziekenhui zen in Bergen op Zoom en Roosendaal. Patiënten zouden, als Dees niet van mening ver andert, in de toekomst naar Goes en Vlissingen moeten. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Als Zeeuws-Vlaamse bedrijven hun praktijkopleidingen gaan bundelen in één centrum, kun nen ze rekenen op steun van de provincie. GS hebben be sloten om daarvoor 125.000 gulden uit te trekken, een derde van de begrote bouwkosten. Voorwaarde is wel dat de be drijven (die daarvoor weer hun eigen samenwerkingsver banden hebben) en de Zeeuwse-Vlaamse gemeenten ieder ook een derde voor hun rekening nemen. Het provinciebestuur, dat het geld haalt uit het Fonds Bij zondere Voorzieningen, maakt van de gelegenheid gebruik om nog meer voorwaarden te stel len. Een daarvan heeft maar zijdelings te maken met het nieuwe opleidingscentrum: het college gaat uit van 'een posi tieve benadering ten aanzien van de deelname van de pro- Van onze verslaggever PHILIPPINE - Traditiege trouw zullen de Mosselfees ten in Philippine dit jaar weer eind augustus worden gehouden. De voorbereidin gen zijn in volle gang, zo laat het bestuur van de Stichting Mosselfeesten Philippine weten. De opening van het mosselsei zoen 1988/'89 is gepland op vrij dag 8 juli. Dan vindt tevens de verkiezing van de Mossel wijn plaats. De Mosselfeesten wor den gehouden op zaterdag 27 en zondag 28 augustus. vincie Zeeland in het regionale bestuur arbeidsvoorziening'. In dat regionale bestuur moe ten volgens een nieuwe opzet van het kabinet, werkgevers, werknemers en overheden sa men de arbeidsbureau's gaan beheren. De provincie heeft er nooit een geheim van gemaakt een zetel in het bestuur te wil len en gebruikt nu ook de sub sidie om dat te bereiken. Een voorwaarde is verder dat de provincie en het contactcen trum onderwij s-arbeid in Zee land betrokken worden bij de werkzaamheden van het oplei dingscentrum. In het centrum willen de be drijven hun praktijkopleidin gen zoveel mogelijk bundelen. Het gaat vooral om de leerlin- genstelsel-opleidingen, de sta ges in het kort middelbaar be roepsonderwijs, en het aanbod van vakopleidingen voor vol wassenen. Bovendien kan de inmiddels aangetrokken coör dinator de voorlichting, bege leiding en acquisitie naar niet- aangesloten bedrijven centraal aanpakken. De aanloopkosten van het project zijn gedekt door een subsidie van het arbeids bureau Zeeuwsch-Vlaanderen.

de Stem | 1988 | | pagina 13