Twee in cel is 'onvergeeflijke misstap' lEMONSTRATIE TEGEN MESTBOEKHOUDING Taart van Hennie Huisman 'Honden kunnen zich ook vergissen' Koopvaardij wil bescherming van eskader in Golf wegnemen int een pressie EP niet erg zuiver BINNENLAND HOOGLERAAR KELK IN NEDERLANDS JURISTENBLAD: ESTEMCOMMENTAAR DESKUNDIGE TIJDENS ZITTING IN ZAAK 'PASKAMERMOORD' [STEM BINNENLAND WOENSDAG 27 JANUAR11988 T28 EKEL (ANP) - Naar schatting enkele duizen- caat op rozen, maar hij kar i boeren hebben dinsdagavond in het Bra- FLANK NAVO itse Boekei deelgenomen aan een protestde- nstratie tegen de mestwetgeving. Poging PvdA tot uitstel invoering 25 gulden faalt Iokk een reden 's "te redenering van de SEP niet zo zuiver, jabben steeds gewezen op de milieu-nadelen van kolenge- Q centrales. Aan dat element wordt ditmaal totaal voorbij- CDA wil inzicht in vernieuwing van atoomwapens Bij Campina 110 banen weg NIEUWSOVERZICHT Eerste Nederlander met ruilhart overleden Twee extra feestdagen in maand mei Minister Van den Broek naar Spanje Willems volgt Van Es wellicht op Nog geen CAO voor wegvervoer VS-hulp aan Suriname verrast Den Haag 'SEP zet politiek onder druk' ■raag |t als ndse pren. Ise- ht. heeft fcort- ge- van linsi- een fel of geen onderzoek naar het leid van de officier van just; tie, de minister van Justit; zal naar de omvang van zijl verliefdheid op het AmeriJ kaanse systeem in woorden daden min of meer trouw blij, ven aan de Nederlandse prak tijk. Voor Korthals Altes een onderzoek het veiligsï Daaruit zijn argumenten t peuren, die - zonder strijdig t zijn met de rechtspraktijk het belijden van politiek ideeën mogelijk maken. Af] wijzing van een onderzoelj versterken de verdenking va. openlijke sympathie voor hefl Amerikaanse strafrechtssysJ teem. Voor een schadeclaim vi Doedens hoeft Boone niet het ministerie van Justitie wachten. Ook zonder zijn actie ligt er het door een rech ter geconstateerde feit van onrechtmatige arrestatie opsluiting. Op zich al vol. doende om een eis tot vergoe ding van materiële en imma teriële schade in te dienen Zoeken naar versterking van die eis zet een pleitende advo jTERDAM (ANP) - Het [een 'onvergeeflijke mis- 1 zijn, indien de Tweede jer ingaat op het voor van minister Korthals van justitie om onder aarden een (beperkt) bi gedetineerden rrM [tweeën in een cel onder >ngen. dergelijk besluit zou bo- jjen 'liederlijk' zijn ten jen van het toch al overbe- gevangenispersoneel. Utrechtse hoogleraar in het straf(proces)recht, C. Kelk, schrijft dit in het Nederlands Juristenblad van deze week. Prof. Kelk uitte al eerder kri tiek op de meermanscel en con stateert nu, dat de regerings partijen - anders dan een jaar geleden - niet meer tegen zijn: 'de ruggegraat van bepaalde kamerleden uit de kring van het CDA en de WD heeft het plotsklaps begeven'. De introductie van de meer manscel leidt volgens Kelk tot 'forse vormen' van agressie en fysiek geweld, die 'zonder twij fel veelal in de sexuele sfeer gelegen zullen zijn'. Ervarin gen in de Verenigde Staten wijzen daarop en ook de situa tie in legerplaatsen geeft te denken. Kelk vindt het onvergeeflijk, dat een gevangene in een meer manscel zijn privacy geheel kwijt raakt. Privacy is er in een gevangenis toch al nauwe lijks. Hij concludeert, dat een meermanscel 'een flagrante schending' inhoudt van het 'alom geprezen' stelsel van de 'geïndividualiseerde tenuit voerlegging van de vrijheidbe- nemende sancties'. Het voorstel om - tijdelijk - meermanscellen in te richten is als bekend maar een van de maatregelen, die de minister in een brief aan de kamer voor stelt, ter opheffing van het cel lentekort in Nederland. Prof. Kelk vraagt zich in het Juris tenblad af of alle cellencapaci teit wel echt wordt gebruikt. Hij bepleit bovendien een uitbreiding van andere dan celstraffen. Hij noemt in dit verband de dienstverlening en vermogenssancties, hoge boetes met andere woorden voor bij voorbeeld drugshandelaren. zonder. assaal boerenprotest pis de boeren is de mest- iving in de praktijk onuit- aar. Er is te veel papieren pslomp aan verbonden vin- ie en bovendien brengt de twetgeving te veel kosten zich mee. Door dat laatste de boeren dat ze ten op- van het buitenland in slechte concurrentiepositie te verkeren. Volgens de moet de overheid op- voor de kosten die ge moeten worden om iele overtollige mest te •ken. lagavond werd besloten ie leden van de Eerste en Ie Kamer een brief te waarin aandacht wordt igd voor de mestproble- „Deze demonstratieve :omst en onze actie om lestboekhoudingen in te tien moet vooral ook wor- gezien als een noodkreet in Turkije. In 1919 trok een groot leger het gC^van de orga^satoren' on TiirlHia hinnpn ÏTr wr^nrlon fnpn in mü V.an.Qe OTganibd lOTen. groot deel van hen gaf gehoor aan de oproep van het iniserende comité om de aanslagen voor de mest- ihouding over 1987 in te leveren. Die papieren wor- ijj een notaris in bewaring gegeven. De boeren wil- proberen een proefproces uit te lokken. onder de boeren om het lid maatschap van de NCB op te zeggen. Hoeveel er daarvan zijn ingevuld was dinsdag avond nog niet bekend. leas Papandreou, eerste minister van nland. - fotoap :n Turkije binnen. Er woonden toen in ruim een miljoen Grieken en Grieken- ilde het gebied waar zij woonden bij id trekken. Deze oorlog wordt door de i de 'Kleinaziatische Catastrofe' ge en wordt als een dieptepunt in het be- in de moderne Griekse staat gezien. t d mestwetee- riekse leger werd door Atatürk finaal SSt en. Na de oorlog vond er een bevol- twisseling plaats: alle Turken die in ïland woonden moesten naar Turkije Grieken in Turkije werden naar Grie- gestuurd. Zo kreeg Griekenland in een im een miljoen vluchtelingen te ver- jdens de bijeenkomst werd fuw felle kritiek geleverd li Noordbrabantse Christe- Boerenbond NCB. Deze [lisorganisatie zou zich vol de boeren hebben moeten jen dat is niet gebeurd. „De heeft te veel geluisterd Den Haag en niet naar was een veelgehoorde op ting. Dinsdagavond wer- ook formulieren verspreid Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren vergeefs ge probeerd de invoering op 1 februari tegen te houden van de eigen bijdrage van 25 gulden voor ziekenfondspa tiënten, die een specialist bezoeken. PvdA-woordvoerder Van Ot- terloo diende een motie in om de invoering van deze eigen bijdrage uit te stellen tot na het moment dat het kabinet zijn plannen voor een algemene volksverzekering, zoals voor gesteld door de commissie- Dekker, naar de kamer stuurt. CDA en WD lieten evenwel weten aan dat uitstel geen be hoefte te hebben, zodat de eigen bijdrage doorgezet kan wor den. eze oorlog was de openlijke strijd voor periode van ontspanning die volgt, in 1930 uit in een bezoek van de Griekse nt Venizelos aan Atatürk, president irkije. In de Turkse hoofdstad Ankara Venizelos enthousiast ontvangen door ring en het Turkse volk. Tijdens het be- wistpunten uit het verleden regelden, periode die hierop volgde was de rela- oorlog trad er een verslechtering op. De ting in Davos kan daarom een verbete- ihouden en dat is alleen maar gunstig stabiliteit van de Zuid-west flank van ro. aagae ciefou- jndere it kin- ren in verzet- onbe- ls het iel op- lan ge ts niet jeweest :n over de ge- om een huwe- van de moeder igelijks i in een ;enheid matige) nderen oewer- ïdiging »pt te- ichttien ks of reeks gen be- Op die verzor- net het mn een ïeel op- Ver met de ïven te- an. Een nieuwd, 1 In een :n twee volwassenen naar een op bouw vanaf het nulpunt Vruchten van een voorgaande band horen er niet bij. Zij ko men voort uit een voorbij ge luk en dus zullen zij moeten verdwijnen om iets van nieuwe harmonie met nieuwe vriend of vriendin te kunnen opbouwen. Zowel ouder als kind heb ben iets tegen gezamenlijk een nieuw gezicht delen. Vol gens Carla van Wamelen ver zetten kinderen zich dus tegen het al te snel opduiken van een vriend voor moeder of vriendin voor vader. Heeft de inwonende ouder volgens on verbiddelijke natuurwetten, wie ze schendt haalt zichzelf door de gehaktmolen, de breuk van het huwelijk en het verleden goed verwerkt dan is er inmiddels zoveel tijd ver streken, dat kinderen een nauwe relatie met de alleen staande ouders hebben opge bouwd. In zo'n geval bestaat er eveneens bezwaar tegen in dringer of indringster. Een volwassene stuit niet immer op de 'vereisten' van gescheiden gezin van het kind. In de volgende afleve ring daarover meer. Wil men het beste voor de opgroeiende generatie dan houdt men re kening met de gevoelens van het kind. Afgaand op de prak tijk van alle dag houden meet alleenstaande ouders reke ning met zichzelf dan met de nieuwe generatie, die zij zen hebben voortgebracht. Serie met afleveringen op: 27, en 29 Januari. VOORSTANDERS van kernenergie worden nerveus. De ramp - - Jet Russische Tsjernobyl heeft bij het grote publiek de ogen -orden er verdragen ondertekend die p4ncji q6 door atoomwetenschappers verkochte boodschap kernenergie veel veiliger is dan menigeen zelfs maar durft te moeden, heeft een forse deuk opgelopen. en heidelanden góed. Pasjia de Tweede 'de eerste dagen na de ramp beloofden veel politici om eens «ukkelijk naar de omvang van hun eigen kernenergie-pro- ma's te kijken. Zij moesten wel, want in veel landen liepen •onstranten te hoop tegen de bouw van nieuwe kerncentra- De belofte om de zaken kritisch te aanschouwen, werd ech- »aak afgegeven met in het achterhoofd de gedachte dat dit pstens tot uitstel van de geplande programma's zou kunnen ten. Wanneer de effecten van Tsjernobyl eenmaal zouden zijn igeëbd, zou het niet moeilijk moeten zijn om de kernergietrein f op de rails te krijgen. kt is dus niet helemaal gelopen zoals werd verondersteld. lr de grotere waakzaamheid van de tegenstanders van kern- '9ie, werden met de regelmaat van de klok nieuwe onregel- 'gheden aan de kaak gesteld. Met als klap op de vuurpijl de [re Nukem-Mol. Hoewel niet kan worden bewezen dat splijt en op illegale wijze hun weg naar Pakistan hebben gevon- is er in ieder geval sprake van grove nalatigheid bij het sport van nucleaire afvalstoffen. J laatste incident was zelfs voor de Westduitse bondskanse- Kohl aanleiding om zijn sterke twijfels te uiten over de veilig- 1 van de nucleaire industrie. Een opmerkelijk geluid omdat {zich tot nu toe een fervent voorstander van kernenergie "I getoond. 'Kien deze ontwikkelingen is het best te begrijpen dat de 'standers van het gebruik van kernenergie ongerust beginnen 'OrdenZo ook de Samenwerkende Electriciteits-Produktiebe- 'en (SEP). Zij sporen de Nederlandse politiek aan om zo snel jelijk een besluit te nemen over de eventuele bouw van we kerncentrales. Wanneer het kabinet de beslissing voor 1uit blijft schuiven, dan - zo voegt de SEP er min of meer drei- Jj aan toe - zullen de Nederlandse electriciteitsproducenten overgaan tot het bouwen van kolengestookte centrales. 'nd moet worden dat de energieproducenten een eigen ver- '°ordelijkheid hebben ten aanzien van het energiebeleid. !n.eer zij menen te moeten waarschuwen voor een dreigend Wekort, moeten ze dat niet nalaten, et is echter vooral de wijze waarop de boodschap is verpakt, e de terechte kritiek van de Tweede Kamer heeft opgeleverd. Is niet juist om pressie uit te oefenen in een zo belangrijke 'als de bouw van nieuwe kerncentrales. De Nederlandse re- J9 is een van de weinige landen die het onderzoek naar de neid van centrales serieus neemt. Wanneer voor dat onder den langere tijd nodig is dan aanvankelijk was voorzien, dan 'hiervoor begrip worden opgebracht. Ook door voorstanders Ke'nenergie. ®r dan hun energie te verspillen aan het onder druk zetten Miitici, zouden de energieproducenten de verdere ontwikke- an de nucleaire technologie kunnen trachten te bevorderen, ai op het punt van de veiligheid valt nog een hoop werk te ««en. Kernenergie heeft vooral het voordeel dat het een "e energiebron is. Een eerste vereiste is echter dat die goed KRO-presentator Hennie Huisman van de populaire 'Soundmix-show' tracteerde dins dagmiddag de Hilversumse PTTers op een taart. Ze kregen die voor het verwerken van 157.000 binnengekomen stemkaarten, die uiteindelijk bekend moeten maken welke vijf kandidaten zich voorde finale van het programma hebben geplaatst. De vakjury brengt ook vijf kandidaatwinnaars in. Vandaag verwacht de KRO nog hon derdduizend kaarten in ontvangst te nemen. - fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De CDA- fractie wil opheldering van minister Van Eekelen (De fensie) over de door de NAVO al in 1983 afgespro ken vernieuwing van kern wapens. Iedere aanpassing of uitbrei ding van het bereik van de hui dige kerntaken moet in het parlement uitgebreid en iedere keer apart besproken worden, vindt het CDA. CDA-woordvoerder Frinking liet de bewindsman gisteren weten dat zijn fractie nog geen standpunt heeft ingenomen over de vraag welke kerntaken behouden en welke afgestoten kunnen worden, maar dat hij van Van Eekelen wel een standpunt wenst. Zoals bekend zouden bij plaatsing van kruis raketten in Woensdrecht de kerntaken van de f-16 en de Orion vliegtuigen verdwijnen. Nu er geen kruisvluchtwapens naar Nederland komen, wil de CDA-fractie bezien welke van de vier kerntaken (de Lance- raket, de nucleaire artillerie, de f-16 en de Orion) moeten blij ven. Minister Van Eekelen wil de kerntaken van de f-16 en Orion behouden en tegelijk het bereik van de artillerie (van 20 naar 40 kilometerjen de Lance (van 120 naar 350 kilometer) vergroten. De NAVO wil de f-16 in de toe komst uitrusten met zoge naamde 'stand-offwapens'; dat zijn wapens die vanaf vliegtui gen worden afgevuurd en een bereik hebben van enkele hon derden kilometers. Daarmee kan vanuit West-Europa Sov jet-grondgebied bereikt wor den zonder dat gebruik wordt gemaakt van in het INF-ak- koord 'verboden' kernwapens met een bereik van meer dan 500 kilometer. De bewindsman zal vandaag antwoord geven op Frinkings vragen. VEGHEL (ANP) - Door het inzakken van de wereld markt voor gecondenseerde melk moeten bij een pro- duktiebedrijf van DMV Campina bv in het Bra bantse Bergeijk de komende maanden 110 van 370 ar beidsplaatsen verdwijnen. De concern-directie van het moederbedrijf in Veghel gaat ervan uit dat gedwongen ont slagen niet nodig zijn. De over bodige werknemers kunnen in tern worden overgeplaatst of gaan vervroegd met pensioen. De problemen worden vol gens de woordvoerder van DMV Campina veroorzaakt door het wegvallen van grote exportmarkten. Verder speelt de dollarkoers een rol. Door C.Manders AMSTERDAM - Opgepast met honden als die op het politiebureau de dader van een moord of een ander ern stig misdrijf moeten aan wijzen. Mensen kunnen zich vergissen, honden ook. Zelfs de best afgerichte speur honden. Deze waarschuwing kwam gis teren van niemand minder dan de bekende prof. Froentjes, ja renlang directeur van het Ge rechtelijk Laboratorium te Den Haag. Het Amsterdamse ge rechtshof hoorde hem als ge tuige deskundige bij de behan deling van de zogenaamde pas- kamermoord. In deze zaak stond (en staat voorlopig nog) terecht een Zaanse fietsenhandelaar. Door de Haarlemse rechtbank is hij vorig jaar veroordeeld tot 12 jaar gevangenistraf (de eis was tien jaar) wegens moord op Sandra van Raalte in de paska mer van haar boetiek in Zaan dam op 30 november 1984. De rijwielhandelaar heeft altijd ontkend, ook nu voor het hof. En zijn advocaat, Doedens, probeert nu al maanden (de zit ting duurt vanaf september) het hof ervan te overtuigen dat de rechtbank het mis had. Speurhond Tim van het Zaanse politiekorps speelt in deze moordzaak een hoofdrol. Het vonnis van de rechtbank steunt namelijk voor een groot (misschien wel het grootste) deel op de 'getuigenis' van die Tim. Op het Zaanse politiebureau zijn acht sorteerproeven ge houden, waarbij Tim de dader moest aanwijzen. Ze lieten de hond eerst ruiken aan de zak doek waarmee de moordenaar Sandra de mond had dichtge- propt en aan een reep gordijn waarmee ze was gekneveld. Vervolgens werden de hond zes buisjes voorgehouden. In één ervan zat een voorwerp met de geur van de rijwielhan delaar, in de andere iets van vijf politieagenten. Keer op keer rende de hond regelrecht van de zakdoek en de gordijn- reep naar de rijwielhandelaar. Prof. Froentjes: „Ik sta heel kritisch tegenover deze sor teerproeven. 30 jaar lang heb ik gezien hoe hondengeleiders van de politie met hun honden werken. En ik kan niet anders zeggen dan dat we uiterst voor zichtig moeten zijn met de re sultaten van dergelijke proe ven." „Die hele hondengeschiede nis is alleen maar ervaring. Hoe een hond zich van zijn reukvermogen bedient, door welke factoren hij zich laat lei den, waarom hij op basis van bepaalde geuren iemand aan wijst en een ander niet, daar weten we niets van. Daar is in ons land nooit wetenschappe lijk onderzoek naar verricht. „Daarom zeg ik: pas op als je iemand op grond van zo'n hon- denproef gaat beschuldigen van het plegen van een ernstig misdrijf. Ik heb het meege maakt dat in zo'n sorteerproef nota bene de rechter-commis- saris door de hond werd aange wezen als dader van een bij zonder ernstig misdrijf." Die voorzichtigheid was vol gens Froentjes hier des temeer geboden omdat de sorteerproe ven in 1986 waren gehouden, twee jaar na de moord. Boven dien was gebleken dat de gor- dijnreep en de zakdoek al die tijd op zeer twijfelachtige ma nier waren bewaard in een la op het Zaanse politiebureau. Maar het Openbaar Ministe rie gelooft stellig in de deugde lijkheid van Tims sorteerproe ven (en dus in het daderschap van de rijwielhandelaar) en had de hulp in geroepen van een internationaal erkende ex pert op het terrein van dierlijk reukvermogen, prof Neuhaus uit Duitsland. Neuhaus had het hof schriftelijk laten weten dat de sorteerproeven zoals die door Tim waren uitgevoerd 10C procent waren. De verdediging van de rij wielhandelaar bracht daarte gen niet alleen de deskundig heid van Froentjes in stelling. Ook die van een andere profes sor, Koster uit Utrecht. Deze professor bekritiseerde vooral het feit dat de geleider van Tim bij de sorteerproeven aanwezig was geweest en ook had gewe ten in welk buisje de geur van de verdachte zat. „Tussen de hond en zijn ge leider is een soort communica tie die niet zintuiglijk is waai te nemen. De geleider is zich daar zelf niet eens van bewust maar hij stuurt zijn hond wel degelijk naar het buisje van de verdachte. En als je de hond dan na een paar proeven ook nog eens gaat belonen, dan weet zo'n hond precies welk buisje hij de volgende keren moet aanwijzen," Koster twijfelde ook aan de wetenschappelijke kwaliteiten van Neuhaus' bevindingen. Volgens hem had Neuhaus heel zijn onderzoek gebaseerd op proeven met zijn eigen hond (Putsch). Ook hield hij zijn lite ratuur niet bij. En vooral dil laatste is het ergste wat weten schappers elkaar kunnen ver wijten. Om het allemaal van prof Neuhaus zelf te horen, over weegt het hof de Duitse des kundige naar Amsterdam te noden, voor 9 februari, wan neer de zitting zal worden voortgezet. De speurneus van Tim heeft Vrouwe Justitia aar het twijfelen gebracht en ei zullen zeker nog twee of drie zittingsdagen voor nodig zijn voor het 'onderzoek ter terecht zitting' kan worden afgesloten. ROTTERDAM (ANP) - De eerste Nederlander die in een Ne derlands ziekenhuis een harttransplantatie onderging is afge lopen weekend overleden. De 44-jarige G. de Keijzer uit Gouda kreeg zijn ruilhart in juni 1984 in het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis. Sedert deze eerste harttransplantatie in een Ne derlands ziekenhuis hebben in het Dijkzigt Ziekenhuis 33 pa- tienten een ruilhart gekregen. De eerste Nederlandse hart transplantatie ging nog met een kleine politieke rel gepaard, omdat het Dijkzigt Ziekehuis en het Leidse Academisch Zie kenhuis tot de harttransplantatie overgingen zonder een ad vies van de Gezondheidsraad over harttransplantaties in Ne derland af te wachten. DEN HAAG (ANP) - De dag na Bevrijdingsdag, 6 mei, en de dag na Hemelvaart, 13 mei, zullen een aantal overheidsinstel lingen gesloten zijn in het kader van de adv bij de overheid. Daarom zullen deze dagen worden gelijkgesteld aan algemeen erkende feestdagen wat betekent dat termijnen die op die da gen aflopen in plaats daarvan aflopen op de daarop volgende maandag. Dat maakte het ministerie van Justitie dinsdag be kend. Het gaat om termijnen die in wetten en algemene maat regelen van bestuur worden genoemd. Voor 6 en 13 mei geldt dus dezelfde regeling die geldt wanneer een termijn afloopt op zaterdag, zondag of een algemeen erkende feestdag. Te denken valt hierbij bij voorbeeld aan beroepschriften bij rechtbanken die aflopen binnen dertig dagen, aldus een woordvoerder van het ministerie. DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek brengt 4 februari een bezoek aan Spanje, zo heeft de woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag dinsdag meege deeld. Hij zal in Madrid besprekingen voeren met zijn Spaanse collega Francisco Fernandes Ordonez. Een voorgenomen be zoek aan Portugal, voorafgaand aan dat aan Spanje, gaat niet door. De agenda voor de besprekingen in Madrid is open, wat betekent dat ieder mag opbrengen wat hem van belang lijkt. Het ligt voor de hand dat behalve de Oost-West betrekkingen, wapenbeheersing en de NAVO, ook de samenwerking binnen de Europese Gemeenschap en de Westeuropese Unie ter sprake zullen komen. DEN HAAG - Wilbert Willems, lid van provinciale staten van Noord-Brabant voor klein-Iinks, zal hoogstwaarschijnlijk An- dreé van Es opvolgen als lid van de PSP in de Tweede Kamer. De partijraad van de PSP krijgt volgende week een voorstel van deze strekking. Andreé van Es wil over enige tijd haar ze tel in de Tweede Kamer beschikbaar stellen, omdat ze in alle rust moeder wil worden. Na verloop van tijd wil ze haar zetel dan weer innemen. Gesprekken binnen het partij kader van de x PSP hebben geleid tot de oplossing dat Wilbert Willems gedu rende het zelfgekozen zwangerschapsverlof van Van Es ka merlid wordt. Hij heeft zich naar verluidt bereid verklaard de zetel weer beschikbaar te stellen, zodra Van Es kenbaar maakt weer toe te zijn aan het kamerwerk. DEN HAAG - Werknemers en werkgevers in het wegvervoer zijn er gisteren opnieuw niet in geslaagd een CAO af te sluiten voor de 70.000 mensen in deze bedrijfstak. De kans op akties is desondanks iets afgenomen omdat FNV en CNV voor overleg teruggaan naar hun leden. Het overleg heeft betrekking op het uiterste bod dat de werkgevers gisteren na zeven uur onder handelen hebben gedaan. Het bod behelst een loonsverhoging van bijna 1 procent en twee extra vakantiedagen voor iedereen onder de 39 jaar. Ouderen krijgen een extra dag. Het aanbod van de werkgevers zal door de bonden met een neutraal advies worden voorgelegd aan de leden. De bonden zijn de onderhan delingen begonnen met een eis van 3 procent loonsverhoging en 5 extra vakantiedagen. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering lijkt onaange naam verrast door de Amerikaanse beslissing om de na de de cembermoorden van 1982 opgeschorte ontwikkelingshulp voor Suriname te hervatten. Hoewel de VS en Nederland de afgelopen jaren regelmatig van gedachten hebben gewisseld over Suriname en ontwikkelings hulp wijst alles er op dat Washington geen overleg heeft ge pleegd over hervatting daarvan en Den Haag zelfs niet van te voren op de hoogte heeft gesteld van het besluit. Uit wat maan dag in Washington en dinsdag in Den Haag van officiële zijde werd gezegd, blijkt dat Nederland en de VS duidelijk andere opvattingen huldigen over de omstandigheden waaronder de hulp kan worden hervat. In Nederland verschillen bovendien de coalitiepartners, WD en CDA, van mening: de christen-de mocraten willen in een eerder stadium weer hulp gaan geven dan de liberalen. DEN HAAG - De Samenwerkende Elektriciteitsproducenten (SEP) proberen de Tweede Kamer en het kabinet aan te zetten om zo snel mogelijk een besluit te nemen over de eventuele bouw van nieuwe kerncentrales. Dat is de unanieme reactie van kamerleden en zegslieden van minister De Korte (Economische Zaken). SEP-voorzitter ir. N. Ketting zei deze week in een interview met het blad van het VNO 'Onderneming' dat de elektriciteitsbedrijven niet langer kunnen wachten met investeringsbeslissingen. Volgens een woordvoerder van Economische Zaken is het kabinet nog steeds van plan begin volgend jaar een standpunt in te nemen over de plaats van kernenergie in de stroomvoorziening. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en Van Eekelen (Defensie) hebben een vertegen woordiging van de Nederlandse koopvaardij toegezegd zich te willen inspannen voor de vorming van een Europees marine-eskader ter bescherming van schepen die de Perzi sche Golf doorkruisen. De vertegenwoordigers van de koopvaardij deden een klem mend beroep op de bewindslie den om oorlogsschepen in de Golf te handhaven en samen werking met andere Europese landen na te streven. Nederland heeft nog tot april twee mijnenjagers in de Golf. Over eventuele verlenging van de aanwezigheid moet nog een besluit worden genomen. Eerder poogden de bewinds lieden al de zeven landen van Westeuropese Unie (WEU) on der een gezamenlijke vlag te krijgen, maar die poging strandde. Vijf van de zeven WEU-landen (Groot-Brittan- nië, Italië, Frankrijk, België en Nederland) hebben al marine schepen in de Golf, maar nauwe samenwerking is be perkt tot België, Nederland en Engeland. De bewindslieden zullen deze week al contact op nemen met de WEU-landen; Van Eekelen is voorzitter van de WEU. Minister Van Eekelen had vorige week al contact met zijn WEU-collega's. Daarbij werd het idee geopperd om een eska der van waarschijnlijk vijf schepen te vormen. Westduits- land en Luxemburg zullen in elk geval niet deelnemen. Westduitsland wil niet bui ten het NAVO-gebied opere ren, maar zond ter compensatie wel schepen naar de Middel landse Zee - om de afwezigheid van Italiaanse schepen 'op te vullen'. Luxemburg heeft geen marine, maar betaalt wel mee aan het Nederlands-Belgische eskader. v

de Stem | 1988 | | pagina 3