ÈKËURD. Opbrengst school niet voor voetbal BEGINNE 2KRUKKE WIJIti PAK HUIS 16P9 Bonte kraai en blauwe kiekendief '99 18,99 7.99 Ontw ikkeling Antwerpse linkeroever in de knel bouwrijp maken EWONERS OUDE DRUDIJCK, POORTERSLAAN EN ZOUTESTRAAT Wijfels Hulst over N ONS WERKlubsidie Streek-VVV 1 George izj Sponselee De Rietvliet te kijk Gemeente Hulst: meer VOLVO Occasions RREL iUX SCHIETINGEN PLAATSELIJK NIEUWS ALC. HELE LITER -fiSTEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 27 JANUAR11988 B EN W VAN HULST WUZEN VOORSTEL VV GRAAUW AF PPENDIJK TO'S KNEUZEN ctie itie, aanpassingen. Want ;^egkeTnSS- NEDERLAND helpt, ZOV66 i Als daar nu ook nog zeven middelen toelaten, waar SÏSSTSl lijke voorzieningen échtte ïhieten. Voor iedere Ieigen woning bezitten zijn idicapte! Dankzij het ►tijk buro, regionale Jlenten, afdelingen en ZO n »bij overigens niet alleen )0 vrijwilligers rondom onze ikse collecte. [ieClingedijk, die op prak- eheim jrdnr. 2013800 VB Amersfooi Tel.: 033-63 521 giro 625 Keuze Veranderd Doortrekker Koewacht Clinge Axel HAVENSCHEPEN JAN DEVROE: UITDIEPEN VRASENEDOK DRINGEND NODIG OPEN DAG DONDERDAG 28 JANUARI IN HULST EN SINT-JANSTEEN eceptie Kips A, ba-sti stand klaur/axtra's 98.000 rood 66.000 donkerrood 50.000 zilver metallic 40.000 rood schuifdak 5.000 wit 50.000 donkerrood 14.000 rood getint glas 40.000 antraciet 30.000 rood metallic 2000 cc motor 50.000 antraciet 2000 cc mo tor 47.000 groen met. LPG 2000 cc motor 60.000 rood 24.000 donkergroen met. 160.000 beige 160.000 donkerrood 100.000 groen metallic 60.000 blauwgrijs metallic 130.000 wit 56.000 blauw 1500 cc motor 123.000 beige 63.000 donkergroen met., schuifdak, 5-speed beige metallic LPG T22 onze verslaggever ILST/GRAAUW - De ge- ente Hulst denkt er niet om de opbrengst van te verkopen kleuter- ool in Graauw te stoppen je aanleg van een tweede tbalveld voor het dorp. gemeester en wethouders ten dat de plaatselijke tbalclub in een brief laten en. Graauw leeft al lang de vurige wens om een tweede voetbalveld. De club is bereid zelf fors de handen uit de mou wen te steken. Maar dan nog kost het veld zo'n 150.000 gul den. En dan is de ook al nood zakelijke renovatie van het huidige veld nog buiten be schouwing gelaten. De W Graauw heeft de ge meente deze maand in een opti mistische bui om een financiële bijdrage van 130.000 gulden ge vraagd. Daarbij heeft men voorgesteld de opbrengst van de kleuterschool aan de club te geven. „Wij vertrouwen erop dat u een voor ons gunstige be slissing zult nemen", besluit de voetbalvereniging, „wij hebben momenteel inclusief dames tien elftallen, het wordt een on houdbare toestand". B en W denken er echter an ders over. In hun antwoord wijzen ze op de omvangrijke wensenlijst van de gemeente en de slechte toestand van de ge meentekas. De gemeenteraad heeft uit de lange lijst voor dit jaar de prioriteiten geprikt en daar zit het Graauwse voetbal veld niet bij. „Zelfs voor een voor Graauw zeer belangrijke aangelegenheid, de reconstruc tie van de riolering, zijn de fi nanciën nog niet rond", aldus B en W. De opbrengst van de kleuter school in het veld stoppen wij zen B en W af. Ze stellen dat de gemeentelijke inkomsten en uitgaven één geheel vormen. „Het zou geen goede zaak zijn wanneer wij de realisering van zaken in een bepaalde kern zouden laten afhangen van toe vallige omstandigheden. En de verkoop van de kleuterschool is zo'n omstandigheid". Ferzet tegen woonwagens 00% Van voor- aran- rant- t«l*foon 01150*97455 onze verslaggever IJLST - De gemeente Hulst kan rekenen op he- verzet van de omwonenden tegen de drie ge- jerde locaties voor nieuwe woonwagencentra de gemeente. tblijkt uit een regen van verontruste telefoontjes die bet Hulster stadhuis is binnengekomen, nadat de loca- vorige week bekend werden. gaat daarbij om drie moge- beden, in de Poorterslaan de Zoutestraat in Hulst en J i de Oude Drijkdijck in t-Jansteen. buurtbewoners in Sint-Jan- n hebben maandagavond toppen bij elkaar gestoken zich over de plannen bera- Daaruit is volgens de be- gebleken dat de hele hevige bezwaren heeft de aanleg van een woon- icentrum. Er is dan ook ioten zo snel mogelijk een Itekeningenactie op touw m. Door dit protest ho lde bewoners te bewerkstel- dat de Hulster politiek in streep door de Steense Itie zet. Mgens omwonenden is de atie Oude Drijdijck wel heel J li even grote afstand van dachte centrum wonen, om die reden grote be uren. buurtbewoners zijn vooral ':eerd over het feit dat zij buiten zijn gehoudea is allemaal erg geheim ge len. Achter onze rug om. hebben het uit de krant moeten lezen. En nu horen we weer dat de hele kwestie don derdag in een besloten verga dering van de gemeenteraad wordt besproken. We vinden dat gewoon geen stijl. Of heb ben ze soms iets te verbergen?" Wethouder G. van de Voorde verzekert dat er niets achter de schermen beklonken wordt. „De definitieve vaststelling van de locaties gebeurt in een openbare raadsvergadering". Van de Voorde zegt de bezwa ren van de omwonenden te kunnen begrijpen. „Maar het is een opdracht die we opgelegd hebben gekregen. We moeten volgens het provinciaal woon wagenplan drie nieuwe centra aanleggen. Die moeten voldoen aan de normen die daarvoor te genwoordig worden gesteld. Die mensen bijvoorbeeld mid den in de polder zetten is uitge sloten". Volgens Van de Voorde maakt de keuze van de locaties weinig uit voor het aantal protesten. „Waar je zo'n centrum ook si tueert, er zullen hoe dan ook al tijd bezwaren komea Maar wij hebben geprobeerd toch loca ties uit te zoeken die zo weinig mogelijk problemen opleve ren". Behalve de bewoners van Sint-Jansteen zien ook de om wonenden in de Zoutestraat en de Poorterslaan de komst van een woonwagencentrum niet zitten. „Er hebben al heel wat verontruste mensen naar de gemeente gebeld", weet de wet houder. Ook in de Poorterslaan wordt momenteel een handte keningenactie voorbereid. De locaties komen donderdag aan de orde in een geheime zitting van de Hulster gemeenteraad. ST - In politiek Hulst zijn twijfels gerezen over het Irag dat de gemeente dit jaar moet storten op de reke- i? van de Streek-VW Zeeuwsch-Vlaanderen. s' kregen de raadsleden een aangepast. ratel om dit jaar zestien per inwoner subsidie te fen, maar daaroverheen is en nieuw voorstel gekomen 'een bijdrage van achttien B bedrag van zestien cent gebaseerd op de begroting '1988 die de Streek-VW op Hulster stadhuis heeft ge beerd. Die bleek sluitend, ibij uitgegaan is van een 'age van zestien cent per oner voor de gemeenten in t-Zeeuwsch-Vlaanderen, 'middels heeft de Streek- echter aan de bel getrok- 'en de gemeente gewezen op gemaakte afspraak dat dit achttien cent zou worden 'geteld. B en W hebben "0P het voorstel in die geest In de politieke wandelgan gen blijkt dit echter niet zo vanzelfsprekend te worden aanvaard. Immers, de Streek- VW heeft geen nieuwe begro ting ingestuurd waaruit zou blijken dat die achttien centen per inwoner dit jaar broodno dig zijn om de eindjes aan elk aar te kunnen knopen. Voor de gemeente Hulst gaat het overi gens om een bedrag van rond de 350 gulden dat men meer kwijt zou zijn. De subsidie komt donderdag aan de orde tijdens de vergadering van de gemeenteraad. De Saeftinghe, slaapplaats van onder andere de blauwe kiekendief. - FOTOARCHIEF DE STEM Als wij aan de winter den ken, hebben we toch heel ander weer in gedachten dan dat van nu. Nou moe ten we natuurlijk geen mossels roepen voor we aan den dijk zijn, want al les is nog mogelijk. „Het is nog geen avond," zei de kraaienvanger, het is al meer begin februari gaan vriezen en goed ook, zodat we konden schaatsen tot eind maart. Bij dat winterse beeld, daar horen van oudsher bonte kraaien bij. Zag je die vroe ger in de polders verschijnen, dan wist je dat de winter aan staande, dat er verandering op til was. Het was dan ook een heel tegenstrijdige ge waarwording, een aantal ja ren geleden, bonte kraaien te ontmoeten in juli. Het was in Denemarken aan de Oostzee kust, niet zo gek ver de Duitse grens over. De kleine gasten speelden in de zon op het strand, den ouwen heer lag een stukje landinwaarts onder de bosjes. Ineens het schorre gekrijs van kraaien. Een koppel bon te, midden in de zomer, het voelde alsof je met je wanten aan moest gaan zwemmea Een vreemde vogel is het daar niet. Hij broedt er. De west grens van hun broedgebied schuift daar zowat heen en weer tussen Groningen en het IJzeren Gordijn; het ene jaar wat dichterbij - soms in - ons land dan het andere. Dat ver andert van jaar tot jaar. Ook bij ons is er wat veran derd. Het is er niet meer bij om zomaar een eindje rond te trekken om zeker bonte kraaien te zien: in lang niet iedere polder zie je ze nog. Wel in de uitgestrektheid van de Saeftingher schorren; in de rustige Putting bij Hengst dijk (mededeling Jo de Roos aldaar: elke winter zo'n stuk of vier), de Koegorspolder bij Sluiskil en De Braakman (naar gegevens van Marcel Capello uit Temeuzen), in het westen rond Oostburg en aan de zeekant bij het Zwin. Sterk acheruit gegaan de bonte kraaien, ook alweer door allerlei ellende in de we reld? Zo lijkt het bij ons, maar het ligt anders. Ze ko men niet meer zover zuidelijk om te overwinteren. Uitzwer men in de wintermaanden over een groot stuk Europa was vooral van belang om de kost op te scharrelen. Die noodzaak schijnt veel minder te zijn omdat ze binnen het broedgebied of er vlakbij vol doende (menselijk) afval kunnen vinden, veel meer dan voorheen. Verre en ge vaarlijke tochten maken en elders de winter aankondigen is niet meer nodig; de over vloed ligt comfortabel vlakbij en de bonte kraai is een ordi naire vuilnisbeltvolger ge worden. Nou ja, ordinair, dat deden ze hier ook, leven van wat links en rechts van de kar viel, maar het is nu dich ter bij huis te vinden. Een andere wintergast in onze streken is de blauwe kiekendief. Een grijs ge kleurde slanke vogel met lange staart (Wat is lang? Al tijd nog veel minder dan die van een fazant bijvaorbeeld) en lange smalle vleugels. Het vrouwtje is bruinachtig. Man en vrouw hebben eene hel derwitte stuit, de overgang van rug naar staart, en dat is een goed kenmerk. Het on derscheidt de blauwe kieken dief van de bruine die dit niet heeft en die 's winters trou wens afwezig is of op zijn minst uiterst zeldzaam en van de grauwe. Daar mist het mannetje het wit, bij het vrouwtje is de stuit grij zer. De grauwe kiekendief is een doortrekker, geen wintergast. De blauwe dus wel; hij leeft in hetzelfde gebied als de bonte kraai; het wijde Saef tinghe, de open polders. Niet te verwarren met de zwaar dere, tragere buizerd met (re latief) korte staart en bredere vleugels. Ook dat is een win tergast in de polder, maar liefst in de nabijheid van bos sen of bomenrijen en het is trouwens sinds enkele jaren een broedvogel ten onzent. Via Henk Castelijns van de vogelwerkgroep van De Steltkluut kregen we een overzichtje van de tellingen op de slaapplaatsen van de blauwe kiekendief tijdens de winter 1987-1988, de huidige dus. In november zijn er to taal twaalf (kan iets meer zijn, want in Saeftinghe was het mistig) geteld. Twee man nen en tien vrouwtjes. Van die twaalf kwamen er min stens zes in Saeftinghe sla pen. In december waren het er 33 (drie mannen op dertig vrouwtjes), waarvan er nege nentwintig in Saeftinghe slie pen. De januaritelling leverde veertig vogels op, waaronder slechts vier mannetjes. Zes endertig vogels overnachtten in de schorren. 's Morgens zwerven die vo gels dan weer uit over de pol ders. Opvallend is dat er overwegend vrouwtjes over winteren bij ons. Dat is een al jaren bekend fenomeen: mannen zijn hier zeldzaam. Mannen van de blauwe kie kendief dan. Die trekken wat meer naar het oosten toe door en overwinteren wat zuidelij ker en derhalve doen ze onze contreien niet aan. Opmerke lijk is dan wel, als er ergens in de polders een mannetje gaat jagen, dat dat dan jaren achtereen een 'mannetjesge- bied' blijft. De Grote Een- dragtpolder bij Griete is zo'n voorbeeld en Den Dullaert bij Térhole. Ze hebben binnen die uitgestrektheid duidelijk hun eigen jachtgebied, er wordt niet zomaar wat aan gerommeld en ze keren jaar na jaar terug naar hetzelfde overwinteringsgebied. Als je dat zo bekijkt let dat allemaal heel nauw, nauwer dan wij weten of willen inzien vaak. KAARTING - De kaartclub 'Op 't Zand' hield een kam pioenschap in bieden met roem. Er waren bekers en vleesprijzen. Uitslag: 1. W. Pladdet, 2. R. Coone, 3. R. van Daele. BINGO - Ruim 122 personen namen deel aan de bingomi- dag van de Algemene Bond voor Ouderen in gemeen schapscentrum Malpertuus. Uitslag: 1. J. de Wit, Clinge; 2. mevrouw Delaruelle, Hei kant; 3. M. Piersens, Axel; 4. M. Kegels, Heikant; 5. me vrouw Aerts, Clinge. BINGO - De Katholieke Bond voor Ouderen houdt vrijdag, aanvang 13.30 uur, in ge meenschapshuis Malpertuus een bingowedstrijd voor per sonen boven de vijftig jaar. KAARTING - In de kantine van de voetbalvereniging Axel werd een kaarting ge houden waaraan 46 personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. Arjan de Beer, 2. Giancarlo Ambrosini, 3. Cyriel de Deijn. Jokeren: 1. Lenie Pieters, 2. Jean-Pierre Lensen, 3. me vrouw Dieleman. KAARTING - Kaartclub Ons Genoegen hield een kaarting voor haar leden. Uitslag bie den: 1. Peter Asselman, 2. Ma- chiel Kayser, 3. Henk Borgt. Jokeren: 1. Mia van Gink, 2. Lilian van Ham, 3. mevrouw Sponselee. Stand kampioen schap bieden: 1. Henk Borgt 388 punten, 2. Adrie Scheele 324,3. Peter Asselman 322. Jo keren: 1. Riet Bosch 131, 2. Wim Kempe 126, 3. Ankie Verhelst 123 punten. NIEUW-NAMEN - Bejaarden- schieting, zaal Sleepbootje, 23 schutters: hoge vogel: E. de Wil de; eerste zij vogel: A. Cap; tweede zijvogel: A. de Waal, al len Nieuw-Namen; grootste aan tal (6): J. den Dhoei, Verrebroek. KOEWACHT - Bejaardenschie- ting, zaal P. de Vlieger, 47 schut ters: hoge vogel: P. van Remor- tel, St.-Jansteen; eerste zij vogel: E. Janssens, Moerbeke; tweede zij vogel: M. de Kint, St.-Jan steen; grootste aantal (4): Ch. Ongenae, Koewacht. KOEWACHT - Zaal P. de Vlie ger, 67 schutters: hoge vogel: R. Ivens, Stekene; eerste zij vogel: J. de Waal; tweede zij vogel: L. Dul laert, beiden Koewacht; grootste aantal (3): E. Fierens, Lokeren. KOEWACHT - Zaal P. de Vlie ger, 44 schutters: hoge vogel: D. Janot, Stekene; eerste zij vogel: J. de Waal, Koewacht; tweede zij- vogel: E. Fierens, Lokeren; grootste aantal (3): Th. van Vliembergen, Koewacht. KOEWACHT - Zaal P. de Vlie ger, 39 schutters: hoge en eerste zij vogel: E. Janssens, Moerbeke; tweede zij vogel: G. Deyaert; grootste aantal (4): R. Ongenae, beiden Koewacht. ZUIDDORPE - Zaal Onder de Linden, 35 schutters: eerste hoge en tweede zij vogel: M. van Hoe- ke, Zuiddorpe; tweede hoge vo gel: E. Goossens, Koewacht; eer ste zij vogel: E. Janssens, Moerbe ke; grootste aantal (6): C. de Ca- Luwé em J. van Grembergen, beiden Koewacht KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 37 schutters: hoge vogel: M. Suy, St.-Jansteen; eerste zijvogel: P. van Meelen, Graauw; tweede zij- vogel: E. Janssens, Moerbeke; grootste aantal (4): R. Ongenae, Koewacht. KWADENDAMME - Zaal s Lands Welvaren, Vooruitgang, 50 schutters: Wip 1: eerste hoge vo gel: W. Smid, Diana; tweede hoge en eerste zij vogel: G. Haasdonk, Willem Teil; tweede zij vogel: C. Jeremiasse, Zorgvlied; derde zij- vogel: P. de Jonge, Vooruitgang; vierde zij vogel: W. Zandee, St- Sebastiaan: extra hoge vogel: J. de Bruin, St.-Andries; extra zij- vogels: G. Haasdonk, Willem Teil en mevrouw De Jonge, ADLM. Wip 2: beide hoge vogels: L. de Jonge ADLM; eerste zij vogel: C. Stouthamer Edele Handboog; tweede zij vogel: J. de Koeyer, Diana; derde zij vogel: C. Jere miasse, Zorgvlied; vliegende vo gels: F. Ossewaarde, Doel naar Hoger en L. van Dijke, St.-Sebas- tiaan; grootste aantal (6): F. Os sewaarde, Doel naar Hoger. GOES - Koningsschieting, Ja- coba van Beieren, St.-Sebastiaan en Doel naar Hoger, 27 schutters: koning: A. de Schipper. 'S-HEERENHOEK - Concordia, zaal De Korenbeurs, 31 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: C. Jere miasse, Zorgvlied; tweede hoge en derde zij vogel: N. Pankow, Vrije Schutters; derde hoge en eerste zij vogel: F. Koens, Spes Nostra; tweede zij vogel: P. Vette, Concordia; vierde zij vogel: D. Rentmeester, Willem Teil; vijfde zij vogel: M. Verdonk, Concordia; grootste aantal (12): M. Wisse, Concordia. Wip 2: beide hoge vo gels: L. de Jonge, ADLM; eerste zij vogel: L. Verdonk, Concordia; tweede zij vogel: C. Rentmeester, Willem Teil; derde zijvogel: J. van de Dries, Concordia; vierde zij vogel: D. Rentmeester, Willem Teil; vijfde zij vogel: M. Verdonk, Concordia; extra hoge vogels: G. van Garsel, Soranus 2 en J. van de Dries, Eensgezinbdheid; grootste aantal (10): W. de Jong, VIOS; vliegende vogels: M. Wis se, Concordia en mevrouw Ver- beem Spes Nostra. KWADENDAMME - Zaal De Kroon, Victoria, 35 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: L. de Jonge, ADLM; tweede hoge vo gel: W. Smid, Diana; eerste zij vo gel: L. Rentmeester, Willem Teil; tweede zij vogel: A. Wisse, St.- Andries; derde zij vogel: J. Ver- muë, Jacoba van Beieren; vierde zij vogel: J. de Rijke, Edele Hand boog; extra hoge vogel: P. Boon man, Willem Teil; grootste aan tal (8): C. Stouthamer, Edele Handboog; vliegende vogels; H. van Stee, Diana; J. Doene, Victo ria en G. Haasdonk, Willem Teil. Wip 2: eerste hoge vogel: G. Haasdonk Willem Teil; tweede hoge vogel: L. de Jonge, ADLM; derde hoge vogel: L. Rentmees ter, Willem Teil; eerste zij vogel: P. Repkes, Victoria; tweede zij- vogel: J. de Rijke, Edele Hand boog; derde zij vogel: G. Haas donk, Willem Teil; vierde zijvo- vel: M. Slabber, Doel naar Hoger; grootste aantal (8): W. Boudens, Willem Teil; extra zij vogels: A. Wisse, St.-Andries en P. Repkes, Victoria. Van onze verslaggever HULST - De Hulster scholengemeenschap voor lager be roepsonderwijs De Rietvliet houdt morgen, donderdag, een open dag. Overdag staat de school open voor de leerlingen van de basisscho len, 's avonds voor alle belangstellenden. Ruim 300 basisschoolkinderen met hun begeleiders hebben de uitnodiging aanvaard om nader kennis te komen maken met de zeven afdelingen van het lbo die op de Rietvliet gevolgd kunnen worden. Het gaat om timmeren, metselen, mechanische techniek, elektrotechniek, verzorging, textielverwerking en administratie. Tevens krijgen de bezoekers een goed beeld over het informatica- onderwijs op de school. In de aula geven de beide schooldecanen informatie over de mogelijkheden op en na 'De Rietvliet'. Vanaf 18.30 uur zet de school zijn deuren open voor belangstel lenden. De opening van dit avondgedeelte gebeurt op sportieve wijze. De docenten die wekelijks een balletje slaan in de bedrijfs- volleybalcompetitie, nemen het op tegen het Nederlands meisjes- kampioensteam van Morres. Scheidsrechter is Jo Everaert, trai ner van deze meisjesploeg en tevens docent aan de Rietvliet. De schoolleiding zal tijdens het avondgedeelte ook de tekenin gen van de nieuw te bouwen lokalenvleugel presenteren. Daaraan wordt op zeer korte termijn begonnen. SAAUW - De receptie ter Eenheid van het 25-ja- dienstverband van di- teur Kips van de Rabo- 1* in Graauw is op vrij- 19 februari. e'een die de directeur met Jubileum wil feliciteren is welkom in het dorpshuis, receptie duurt van 19.30 tot Van onze verslaegever Sas van Gent, Canadaln. 4 Oostburg, Schoolstraat* Temeuzen, Schuttershofweg 11 Vlissingen, Hermesweg 25 Hoogerheide, DoetstraaU Made, Stationstraat 19 Breda, Ginnekenweg4 enkele dagen 11.000.- tot 4.000.- 0CCASIONKORTING ons bedrijf Terneuzen ^ïliestr. 10 Tel. 01150-14486 Door Piet de Bont ANTWERPEN - De ont wikkeling van de Ant werpse haven op de linke roever dreigt in de knel te komen als de Belgische staat niet snel met 200 mil joen frank over de brug komt. Volgens Jan Devroe, de Ant werpse schepen (wethouder) voor de haven, is dat geld drin gend nodig voor het uitbagge ren van het nieuwe Vrasene- dok, waar nog maar een 'laag je' water in zit. Het moet veer tien meter worden uitgediept. Aan het Vrasenedok zouden zich tal van overslag- en trans portbedrijven willen vestigen, maar pas dan als dit havenge bied per schip bereikbaar is. Het stadsbestuur van Ant werpen heeft het uitbaggeren van deze haventak op de linke roever nummer één gezet op het wensenlijstje dat het nieuwe Belgische kabinet op zijn bordje krijgt, zodra dat aantreedt. Door België zonder regering zit, kan Antwerpen op dit ogenblik nauwelijks zaken doen met Brussel. „Ons dossier is klaar", aldus de Antwerpse havenschepen. Devroe maakt er geen geheim van dat ook de verdere verdie ping van de Westerschelde - door de in Antwerpen intens gehate Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, Neelie Smit-Kroes, aan de zo geheten Maasverdragen ge koppeld -, de zuivering van de Schelde en de gelijke behande ling van de Belgische havens op het lijsfje prijken, dat naar Brussel gaat. Volgens Devroe wordt in België de betekenis van de Antwerpse haven voor het land nog altijd onderschat. In de ha ven vinden 75.000 mensen em plooi en daarmee is zij de grootste werkgeefster van Bel gië. Jaarlijks draagt de Ant werpse haven 75 miljard frank aan de Belgische staat af en aan deviezen leveren de haven activiteiten ieder jaar zo om en nabij de veertig miljard op. Voor de Antwerpse haven wordt 1988 een belangrijk jaar. Begin september - mogelijk zelfs al een maand eerder- wordt de Berendrechtsluis, 's werelds grootste sluis die in het noordelijk havengebied is ge bouwd, operationeel. Even zag het er naar uit dat de sluis als gevolg van het faillissement van het Antwerpse bedrijf, dat de bedieningsapparatuur van sluisdeuren en bruggen zou le veren, later gereed zou komen. Nu het ministerie van Open bare Werken heeft besloten om zelf als aannemer van deze werken te fungeren, is het ge vaar voor vertraging geweken. In het voorjaar van '89 zal koning Boude wijn de sluis ope nen. In '89 komt ook de nieuwe containerterminal gereed, die ten zuiden van de Berendrecht sluis in aanbouw is. Aanleg- kosten: 3,4 miljard frank. De staat betaalt zestig procent, Antwerpen veertig procent van deze kosten. De 1200 meter lange kade wordt geëxploiteerd door het Antwerpse overslag- en trans portbedrijf Hessenatie. Voor de Antwerpse haven schepen is dit jaar op politiek terrein een voortrekkersrol weggelegd. Devroe, die in de zomer van '85 Jan Huyghebaert als sche pen voor de haven opvolgde, wordt lijsttrekker voor de CVP bij de gemeenteraadsverkie zingen van dit najaar. In maart wordt zijn lijst bekend ge maakt. In Antwerpen leveren de so cialisten doorgaans de burge meester, de CVP de havensche pen. Van onze verslaggever HULST - De gemeente Hulst gaat op korte termijn weer wat stukken bouwgrond bouwrijp maken in het gebied Sint-Jansteen Noord (Oude Galgenstraat) en in het plan Tragel. B en W kondigen dat aan in een overzicht van de nog beschik bare voorraad bouwrijpe grond in de gemeente. In het plan Tragel liggen nu nog zeven bungalowkavels braak en ongeveer 45 lappen grond voor vrijstaande of twee-aan-een-woningen. Bouwlustigen in het plan Ros- kamstraat kunnen nog kiezen uit zes bungalowpercelen en 28 kavels vrijstaand of twee-aan- een. B en W zeggen deze hoe veelheden beperkt te vinden en volgens hen is het dan ook no dig meer grond bouwrijp - te maken. Ze verwachten dat dit jaar voor de bouw van premie A- en C-huizen in ieder geval 32 percelen grond verkocht zul len worden. In de overige kernen van de gemeente is, zo blijkt uit het overzicht, nog genoeg grond aanwezig. In de Clingepolder bij Clinge liggen nog 24 bunga lowkavels, 26 percelen voor vrijstaand of twee aaneen en nog vijftien lappen grond voor woningwetwoningen. In de dorpen Nieuw-Namen, Graauw en Heikant liggen res pectievelijk achttien, 25 en tien kavels bouwgrond bouwrijp voor diverse categorieën.

de Stem | 1988 | | pagina 13