plaats rlands ;nschap iooi' Overgrote deel stookolie opgeruimd Eede heeft zijn burgemeester terug Drie bussen ZWN beschadigd bij oprijden veerpont RAAD TOEZICHT ZIEKENHUIS VERWERPT VOORSTEL CHIRURGEN Politierechter mild voor wapenbezitters Gemeenten voelen niets voor rioolbelasting Verschillende tracés WOY ter discussie Ziekenfonds betaalt alleen begeleiding door verloskundige s%^ TOP BIJ ONZE SHOWROOM JET NAAST TITEL Goed seizoen Mentaal an DORST NATUURBESCHERMERS HEBBEN HANDEN VOL AAN VERJAGEN VOGELS OOSTBURG - De Raad van Toezicht van de zie- tenhuisgroep 'Zeeuwsch-Vlaanderen' heeft het voorstel van de chirurgen-maatschap om het Oostburgse Antoniusziekenhuis om de veertien jagen in het weekeinde te sluiten resoluut ver worpen. Aandrang Verzamelwoede toete Toezegging Traditie ALLEEN OOSTBURG VRAAGT INWONERS TACHTIG GULDEN PER JAAR WOENSDAG 27 JANUARI 1988 GS: GEEN AFGEROND STANDPUNT Bijdrage Onbespreekbaar ZWANGERE VROUWEN NIET NAAR ARTS Onduidelijkheid zense jeugdbiljarter die net p. - FOTOWIMKOOYMAN. rambole, die hem de natio nale titel bezorgde". „Achteraf bezien heeft hij wel geluk gehad en ik pech, maar als men van te voren tegen me gezegd had ■je eindigt als tweede', dan zou ik daar direct voor ge tekend hebben. Ik mag niet vergeten dat bij verlies in die slotpartij ik slechts vierde of vijfde geworden was," stelt hij nuchter. „Achteraf bezien ben ik de voorlaatste ronde in de fout gegaan. Ik wist dat koplo per Hofman verloren had en als ik tegen het enige meisje dat aan die titel strijd deelnam zou winnen, kwam ik aan de leiding. Maar juist in die voorlaat ste ronde, de enige keer in zowel het districts-, ge westelijk- als nationaal kampioenschap, was ik nerveus. Dat kostte me de partij en naar later bleek ook de titel." Toch kan de biljarter uit Terneuzen terugblikken op een goed seizoen. „Ik werd ongeslagen districtskam pioen in Hulst. Daar was ik al dik tevreden mee. En ik werd derde in het geweste lijk kampioenschap en mocht naar de nationale ti telstrijd. Toen had ik het geluk dat de twee mij voor afgaande spelers te hoog stonden met hun algemeen gemidelde." Ook in die gewestelijke eindstrijd moest hij tot op de bodem gaan om de kwa lificatie af te dwingen. Er waren nog meer kapers op de kust voor die derde plaats. Na één gewonnen en drie verloren partijen leek er in 't Houtenkwartier te Hulst geen eer meer voor hem te behalen. Maar door de resterende drie partijen in winst om te zetten pakte hij nog de derde plaats en kwalificeerde zich voor het NK. Hij heeft dit seizoen heel wat ervaring opgedaan, die hem van pas kan komen in de nabije toekomst. „Zeker, ik heb veel geleerd op men taal gebied. Maar ook tech nisch ben ik goed vooruit gegaan door de instructies van Louis van der Hooft. Ik voel nu al dat ik in de vijfde klas goed mee kan. Daar naast hebben die kam pioenschappen me de sti mulans gegeven om het bil jarten wat serieuzer te be naderen. Dus meer spelen en met meer overgave," be sluit hij. Alle Toyota modellen in voorraad! Steeds grote keus uit 100 „First Class" occasioi Speelhuislaan 156a Breda Telefoon 076-712000 DE STEM VAN ZEELAND Sn onze verslaggever MIDDELBURG/GOES - Hjkswaterstaat heeft het jootste deel van de hon- ierd ton zware stookolie op Grevelingendam en de ijiilipsdam in de Ooster- (helde opgeruimd. Het thor, de Plaat van Oude- onge, wordt gemaaid, lijkswaterstaat voert het jet olie besmeurde gras en jlanten af. je stookolie was afkomstig an de VT Vlaardingen die sndagmiddag lek raakte na (it aanvaring met de Belgi- jhe coaster Rapide IV. Leden tan de diverse vogelwachten ajn nog steeds in de weer om vogels die naar het schor trek- len, te verjagen. „Het water is nu geheel olie- trij", zegt Jos Geluk avn Rijks- waterstaat. „De olie is voor een deel van de oevers verwijderd. Een klein percentage is ver dampt. Op de stenen glooiing liggen nog grote plakken olie. Die worden weggehaald. Wat blijft is de oliefilm. Die is heel moeilijk weg te krijgen. Nu is dat nog wat kleverig. Eventu eel wordt dat afgedekt met zand". Rijkswaterstaat verwacht nog een paar dagen bezig te zijn met de verwijdering van de olie. Iedere laagwaterpe- riode komt de schoonmaak ploeg in actie. Tot nu toe is er ongeveer veertig ton opge ruimd. Gisteren werden nog enkele tientallen met olie be smeurde vogels aangetroffen. Gisteren vond er overleg plaats tussen de milieugroepe ringen en Rijkswaterstaat. „Dat is een overleg dat regel matig gebeurt", zegt Jos Geluk. „Nu lag de nadruk natuurlijk op de Oosterschelde". De mi lieugroeperingen constateer den dat er geen rampenplan is. „Er is wel een alarmeringsre geling", zegt Thijs Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF). „We hebben Rijkswaterstaat gevraagd wat ze verder doen aan preventie, aan het voorko men van dergelijke rampen. Of er geen reglementering voor het voervoer van gevaarlijke stoffen moet komen, dat soort zaken. Daar kwam geen duide lijk antwoord op. Rijkswater staat heeft beloofd alles eens op een rijtje zetten en daar later op terug te komen". Jos Geluk: „Er zijn geen spe cifieke draaiboeken. Dat kan ook niet, er is geen enkele ramp die zich voltrekt zoals jij dat voorziet. Je hebt te maken met zoveel verschillende factoren. De windrichting, de plaats waar de ramp gebeurt, enzo voorts. Wel is er een alarme ringssysteem. Dat richt zich vooral op de communicatie". De Zeeuwse Milieu Federatie vond verder dat Rijkswater staat niet over het juiste mate riaal beschikt om dergelijke rampen in de Oosterschelde te bestrijden. „Je zit met een paar problemen", zegt Jos Geluk daarover. „Wat voor materieel heb je nodig en waar leg je het. Als je bijvoorbeeld een sluis moet passeren, ben je meestal al te laat. Bovendien is het ook een financiële kwestie. Dit soort gevallen wordt telkens nader besproken. En natuurlijk wordt daar lering uitgetrok ken. Het eenvoudigste zou zijn geen schepen meer door de Oosterschelde te laten varen. Maar zo simpel is het niet. On gelukken waaraan een tech nisch mankement ten grond- T27 slag liggen, kunnen altijd ge beuren". Het WD-Tweede Kamerlid Te Veldhuis laakt het ontbre ken van een deugdelijk ram penplan voor de Oosterschelde. Dat blijkt uit vragen die hij gisteren schriftelijk heeft ge steld aan minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) en staatssecretaris De Graaff- Nauta (Binnenlandse Zaken). Te Veldhuis wil weten wat de gevolgen op korte en lange termijn zijn van deze onvrij willige lozing en wat de gevol gen hadden kunnen zijn als de wind niet toevallig uit gunstige (zuidelijke) richting had ge waaid, maar uit ongunstige (noord-oostelijke). De WD'er kritiseert de wijze waarop de lozing te lijf werd gegaan. De opzuigslangen voor olie bleken niet berekend te zijn op hele dikke olie en raakten vrij spoedig verstopt. 'Oostburg' in weekend open fan onze verslaggever Volgens de Raad zou een dergelijke maatregel in strijd lijn met de regels, vastgelegd in het fusiebesluit van de ïiekenhuizen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Eet voorstel van de chirurgen- naatschap veroorzaakte eind vorige week veel deining in Oostburg. Het college van bur ster en wethouders tTeesde dat de weekeindslui- een bedreiging zou vormen voor de kwaliteit van de zie lenhuiszorg in de regio. werd dan ook, met .'leun van de Oostburgse raad, im bij ziekenhuisbestuur en directie aan te dringen om de voorgestelde maatregel niet te aten doorgaan. Volgens G. Widdershoven, woordvoerder van de chirur- [en, werd de maatregel voor uit efficiency-overwe- gingen. De kwaliteit van de wgverlening zou, volgens niet te lijden hebben van halvering van de weekend diensten in Oostburg. In Oostburg werd gisteren op gelucht ademgehaald. Waarne mend burgemeester J. Tho- maes was zeer verheugd over de beslissing van de Raad van Toezicht. „Een heel verstandig besluit van de raad, moet ik zeggen. Afspraken die in het verleden gemaakt zijn, moeten nagekomen worden en niet an ders," aldus Thomaes. Het gemeentebestuur van Oostburg, zo liet Thomaes we ten, zal in de toekomst alert blijven op ontwikkelingen in de ziekenhuissector. „De noodzaak om met het ziekenhuisbestuur om de tafel te gaan zitten", vervolgde Tho maes, „is er niet echt meer, maar als de raad vindt dat we toch eens met het bestuur moe ten praten over de ontwikke lingen in de zorgsector, dan lijkt het me mogelijk om zo'n gesprek te arrangeren." 'an onze correspondente MIDDELBURG - Van 'boze bijbedoelingen' was, zo bleek Jinsdag tijdens de zitting van de politierechter in Mid- lelburg, geen sprake in de zaken tegen twee jongens en vee mannen, die terecht stonden op beschuldiging van wboden wapenbezit. liep voor de betrokkenen 'an ook met een 'sisser' af en leen van de mannen werd ver oordeeld tot de onvoorwaarde lijke gevangenisstraffen die ®titie in dit soort zaken 'ach- er de hand' heeft. ja 2l-jarige Middelburger P. had zich laten meeslepen 'oer zijn verzamelwoede en zo [°cht hij in de loop van 1986 tot 'Pril '87 van een kennis drie 'weren uit de Tweede We- eldoorlog, die hij later overi gens weer ruilde voor legerkle- ding. Wat hij niet wist was dat de 'apens (onbruikbaar gemaakt wenmateriaal) eerder gesto- waren uit de sportschool Jan de kazerne in Middelburg. had zich in de herkomst van wapens niet verdiept, omdat eigenlijk munitieverzame- aar was, waarvan hij een .rote hoeveelheid in de duinen ;n ln een oude bunker in Vlis- !,ngen had gevonden. Jat 'stiekeme gedoe' waarmee aj zijn verzameling had omge- 6n, had te maken met het feit vooral de moeder van V. "et mocht weten waar hij mee ,21g was. V. werd veroordeeld een boete van 900 gulden, Jaarvan de helft voorwaarde- w, met een proeftijd van twee De 20-jarige J. van der E. uit Yerseke had zich (gedreven door een jachtinstinct dat hem van huis uit was meegegeven) in het voorjaar van 1987 een kogelgeweer aangeschaft met bijbehorende munitie. Geheel in de stijl van de familie (allen jagers met bijbehorende jacht aktes) wilde de jongeman met het wapen zijn sporen op het gebied van de wildjacht ver dienen. Intussen is ook Van der E. bezig met het behalen van de benodigde papieren en als 'steun in de rug' kreeg hij dan ook een geheel voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd van drie weken, plus een boete van 750 gulden. De 44-jarige Rotterdammer H. van O. kocht in het voorjaar in België een kogelgeweer en een revolver, omdat hij daar 'wel eens mee wilde schieten'. Hij vond zijn 41-jarige vriend H. van W. uit St. Annaland be reid met hem 'op pad' te gaan en gekozen werd voor Zeeland, omdat daar over het water geen ongelukken zouden kun nen gebeuren. Op 12 mei had het tweetal eerst wat geoefend op drijvend hout, maar toen er een fazant en vervolgens een haas in het vizier kwamen, werd de verleiding te groot. Beide dieren werden neerge legd en dinsdag werd het twee tal door de politierechter ver oordeeld tot twee weken voor waardelijk plus een boete van 1000 gulden voor Van O. en 500 gulden voor Van W. Van onze verslaggever EEDE - Het portret van burgemeester P. Buyck van de voormalige gemeente Eede is na jarenlange omzwervingen weer terecht gekomen in het West- Zeeuws-Vlaamse grensdorp. Gisteren werd het portret in een zwaar vergulde lijst opgehangen in het dorpshuis Het Hof van Eede. „Waar," zo stelde H. van Rie van de beheerscommissie van het ge meenschapshuis, „het natuurlijk thuis hoort ook." Het kunstwerk van de voormalige bur gervader van Eede werd eind 1986 door zijn kleinzoon Albriek Buyck, die weer in het bezit gekomen was van het portret nadat het een lange reis langs familieleden ge maakt had, geschonken aan het gemeente bestuur van Aardenburg. Toen dit ter ore kwam van de leden van de beheerscommissie van het Eedese dorpshuis dienden deze een verzoek in om het kunstwerk in Eede te mogen ophangen. „Het heeft lang geduurd, maar uiteindelijk kregen we deze week toestemming om het werk op te halen. Een jaar geleden was ons overigens al een toezegging gedaan dat we het portret konden krijgen," aldus Van Rie. Dinsdagmiddag werd de beeltenis van Pieter Jacobus Buyck, in bijzijn van Al briek, aan de spijker gehangen in het dorpshuis. Buyck, die burgemeester was van Eede van 1853 tot 1891, kreeg het portret van de dorpsbevolking bij zijn 25-jarig ambtsjubi leum in 1878, dat door de inwoners van dorp en ommelanden met veel verve ge vierd werd. Pieter Buyck bleef aan het roer in Eede tot 1891. Op zijn verzoek werd hem toen eervol ontslag verleend. Hij was toen 82 jaar. Ter wijl vader de dorpsolitiek vaarwel zei, maakte zijn zoon Augustus zijn intrede als raadslid. De traditie bleef op die manier bewaard en werd zelfs in latere jaren voortgezet, omdat ook Augustus' zoon Ernst en diens zoon Robert in de raad te rechtkwamen. Meer dan 125 jaar achtereen zat er dan ook een Buyck in de Eedese raad. In 1941 werd de gemeente opgeheven en werd Eede bij Aardenburg gevoegd. Het portret van Buyck is een van de wei nige culturele erfstukken van de Eedese gemeenschap die de Tweede Wereldoorlog hebben weten te overleven. Het kunstwerk werd in 1972 aangetroffen bij een klein dochter van de oud-burgemeester in het Belgische Brugge. Na haar dood kwam via Georges Buyck, die de zwaar beschadigde rijk geornamenteerde lijst liet restaureren, in handen van Albriek, die het stuk vervol gens schonk aan de gemeente Aardenburg. De laatste etappe van de jarenlange om zwervingen van het werk werd gisteren gereden. Pieter Buyck is terug waar hij hoort: in Eede. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggevers TERNEUZEN/OOST- BURG/HULST - De meeste Zeeuws-Vlaamse gemeen ten gaan er niet toe over een rioolrecht in te voeren om met de daarmee verkregen gelden kapitaalintensieve rioleringswerken uit te voe ren. De enige uitzondering tot nu toe is Oostburg, dat met ingang van 1988 een dergelijke retributie heeft ingevoerd: ongeveer tachtig gulden per aansluiting. Onlangs heeft de directeur van de Vereniging van Nederlandse gemeenten in een brief geadvi seerd rioolrecht in te voeren of bestaande met maximaal 35 procent te verhogen om op die manier het nodige geld voor aanpassing van de Nederlandse rioleringen te kunnen financie ren. „Dank zij dit rioolrecht kun nen wij per jaar anderhalf mil joen gulden stoppen in sane ring en uitbreiding van onze rioleringen", aldus de Oost burgse wethouder van Open bare Werken A. de Feijter. Ook in Sas van Gent kampt men met de noodzaak renova ties aan het rioleringsnet uit te voeren. „Wij moeten er nog de nodige miljoenen inpompen, maar er wordt niet aan gedacht hiervoor belastingverhogingen in te voeren of een rioolrecht te lanceren. Je kunt de Sasse bur gers niet blijven belasten. Van onze verslaggever MIDDELBURG - De mi lieu-effectrapportage (MER) over de Wester- schelde oeververbinding moet over meerdere tra cés gaan. De zogenaamde MER-commissie heeft er tegenover het provincie bestuur geen twijfel over laten bestaan dat dat een wettelijke verplichting is. Gedeputeerde Staten zijn daarmee enigszins in verle genheid gebracht. De twee kandidaat-bouwers hebben in hun offertes maar één haalbaar tracé opgenomen: oostelijk van Terneuzen. Om die reden zijn GS gisteren nog niet tot een eensluidend standpunt over de WOV ge komen. „Het is zoeken naar een goede formulering van die twee wat tegenstrijdige ge gevens", zegt gedeputeerde R. Barbé. Het zou hem niet verbazen als er volgende week een standpunt uitrolt dat neerkomt op aanvaar ding van het oostelijk tracé, tenzij de milieu-effectrap portage dat totaal afwijst. „Maar dat is een persoon lijke inschatting", aldus Barbé. De WOV-discussie binnen het college leverde gisteren weinig problemen op. GS blijven achter het project staan en hebben ook uitge sproken daarvoor een jaar lijkse provinciale bijdrage over te hebben. Hoe hoog die moet worden wil het college laten afhangen van onder handelingen met minister Smit-Kroes. Van haar wordt in februari een uitspraak over de WOV verwacht. Het provinciebestuur wil ook graag meepraten over de concessie die de minister aan de bouwers moet verle nen. Omdat nog zoveel af hangt van gesprekken met de minister, zullen GS voor lopig nog geen afgerond voorstel doen aan Provin ciale Staten. Wel is gedeputeerde Barbé bereid om in een vergade ring van statencommissies vragen over de WOV te be antwoorden. Waar hij dat tot nu toe moest doen als voorzitter van de stuurgroep WOV, weet Barbé zich vanaf volgende week ge steund door GS. De vragen zullen ook betrekking heb ben op de door een van de kandidaat-bouwers (Exploi tatiemaatschappij Wester- schelde, EW) geopperde mo gelijkheid om een tunnel niet in maar op de Wester- scheldebodem te leggen. Volgens EW is zo zelfs een westelijk tracé nog finan cieel haalbaar. De oplossing is door Rijkswaterstaat ech ter als onbespreekbaar van de hand gewezen. Het risico van een zwevende tunnel onder de druk bevaren Wes- terschelde, vooral op anker plaatsen, zou veel te groot zijn. Ook Barbé acht het niet waarschijnlijk dat die op lossing nog in beeld komt. „Maar ik kan niet nooit zeg gen, omdat je niet weet wat een eventuele nadere studie nog zou kunnen opleveren". Van onze verslaggever KRUININGEN/PERKPOLDER - Drie bussen van de ZWN hebben bij het oprijden op de enkeldekker - die tijdelijk is ingezet op de dienst Kruiningen-Perkpolder - een kapot carter opgelopen. De bussen moesten aan de 'overkant' langs de weg gezet worden en passagiers kregen even later vervangend vervoer aangeboden, „Het blijkt dat bij extreem hoge waterstanden wij met een volle bus niet ongestraft de boot op kunnen", aldus een woordvoerder van de ZWN. „Daarom dat afgelopen week einde een ander soort bussen is ingezet op de lijndienst die over Kruiningen/Perkpolder rijdt. Die bussen voldoen ook aan de wettelijk gestelde eisen maar staan wat hoger op de benen en lopen in die bepaalde omstan digheden geen schade op". De drie bussen waarvan het carter moest worden vernield, zijn inmiddels in de werkplaat sen van de ZWN gerepareerd. „Dat kost ons ongeveer vijf honderd gulden per bus." „De schade zal de ZWN waarschijnlijk voor eigen re kening moeten nemen, want de vervoersvoorwaarden van de PSD laten waarschijnlijk geen ruimte in dit geval een schade claim in te dienen", zo werd ge zegd. Wanneer de dienst op Kruiningen/Perkpolder weer wordt uitgevoerd met de dub beldekkers komen ook de oor spronkelijk bussen terug. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Zwangere vrouwen in de Axel en Ter neuzen moeten zich laten begeleiden door de twee verlos kundigen, die sinds november in die gemeenten wonen. Daarom dat een meerjaren planning is opgesteld, zodat de slechtste gedeelten elk jaar kunnen worden aangepakt", aldus gemeentesecretaris J. Zwartelé. „We doen dat binnen het ka der van de normale begroting, we zouden best wat meer wil len doen maar dat is dan te merken in de portemonnee van onze burgers. Dus roeien we met de beperkte (financiële) riemen die we hebben". VERVOLG OP PAGINA ZEELAND 3 Alleen in dat geval worden de kosten van begeleiding en be valling door het ziekenfonds vergoed. Dit stelt directeur C. Wellhüner, directeur van het Algemeen Ziekenfonds voor West-Brabant en Zeeuwsch- Vlaanderen (AZWZ). Amper een maand geleden lieten de huisartsen echter we ten dat zwangere vrouwen in de Kanaalzone zelf mochten kiezen door wie ze geholpen wilden worden. Deze medede ling kwam nadat de huisartsen en verloskundigen een samen werkingsovereenkomst hadden gesloten. Volgens Wellhüner is er door de mededeling van de zijde van de huisartsen onduidelijkheid ontstaan over de zwanger schapsbegeleiding. „De bepa lingen van de Ziekenfondswet brengen met zich mee dat een ziekenfondsverzekerde, die zwanger wordt, zich voor de begeleiding en zwangerschap moet wenden tot een in de woonplaats of omgeving gev- stigde verloskundige. Alleen dan kunnen de kosten vergoed worden. Die wet is er nu een maal en daar kunnen we niet vanaf wijken," aldus Wellhü ner. Indien de verloskundige ech ter niet in de gelegenheid is om de begeleiding van een zwan gere vrouw op zich te nemen, dan kan zij zich op kosten van het ziekenfonds wenden tot de huisarts. Om duidelijkheid te schep pen in heel de situatie heeft het fonds de huisartsen in de regio op de hoogte gesteld van de maatregel. Ook de personeels leden van het ziekenfonds zijn geïnstrueerd over de kwestie. „Verontruste verzekerden kunnen dan ook altijd bij het fonds terecht voor informatie. Middels een briefje aan de ver zekerden hopen we verder dui delijkheid over de kwestie te scheppen," aldus de directeur. Zwangere vrouwen, die om medische redenen onder be handeling koment van een gy naecoloog, kunnen zonder meer rekenen op een vergoeding van de kosten door het fonds.

de Stem | 1988 | | pagina 11