Pleisters op de pensioenbreuk Leslie Manigat: geleerde, schrijver en opportunist Beurskrach 1987: 't Is (weer) de schuld van 't kapitaal ZONDE] ELECTORALE BASIS VAN NIEUWE PRESIDENT HAITI IS WEL UITERST SMAL >E STEM C rde op zat -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 26 JANUAR11988 lE STEM Bit JEN HAAG - De e Randstad verdi jke versterking v Super Haags hoogstandje Hartslag Moe Agenda Op de korrel Oplossing Staatssecretaris De Graaf: 'Pensioenbreuk als een soort natuurwet'. - foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie DE pensioenbreuk - het verlies aan pensioenrecht door verlies van werk of verandering van baan - wordt een klein beetje minder pijnlijk, maar het zal nog wel lang duren voordat de breuk geheeld is. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) laat niet na keer op keer de pensioen breuk voor te stellen als een soort natuurwet. Iets wat er is en waarmee je maar hebt te leven. In interviews gaf hij onlangs nogmaals duidelijk te kennen niets te voelen voor de pensioenplicht, waarvoor zijn voorganger en tegenwoordig burgemeester van Nijmegen, Ien Dales, zich zo sterk maakte. Ondanks de opstelling van De Graaf is er de laatste ja ren toch wel enige beweging aan het pensioenbreukfront opgetreden. In 1985 spraken de sociale partners in de Stichting van de Arbeid een aantal zaken af, waaronder het instellen van een onder ling circuit. In dat circuit moeten pensioenrechten van het ene fonds naar het an dere worden overgeheveld, zonder dat de zo gevreesde breuk optreedt. In de stich ting werd tevens afgespro ken dat in 1988 de eerste re sultaten zichtbaar moesten zijn. Onlangs toonde de secreta ris van de nieuwe Vereniging van Bedrijfspensioenfond sen, mr. De Vlam, de eerste resultaten van de tot nu toe verrichte arbeid. Hij kon trots melden dat 94 procent, van alle menserl die van baan' veranderen geen pensioen breuk meer zullen onder gaan. Fonds A is nu bereid om de verplichting van fonds B over te nemen, als een nieuwe werknemer bij hem in de verzekering stapt. Fonds A doet alsof hij de be trokken werknemer aan het einde van de rit veertig jaren in dienst heeft gehad. Toch is nog niet het hele vraagstuk voor werknemers uit de wereld. De verschil lende fondsen moeten nog af spraken maken over het op peil houden van 'oude' aan spraken. Wie inmiddels een of meer keer van baas en pensioenfonds is veranderd, ziet vaak dat zijn of haar pensioenaanspraak niet wordt aangepast aan loon stijgingen, promoties en in flatie. Het opgebouwde recht wordt op die manier ieder jaar minder waard. Met de afspraken tussen de fondsen over de overdracht van aan spraken is dit probleem in sommige gevallen verholpen, maar lang niet altijd. Er zijn nog steeds fondsen die niet in het 'circuit' zitten en bovendien indexeert niet ieder fonds op dezelfde ma nier. De Vereniging van Be drijfspensioenfondsen wil de aangesloten fondsen nu zo ver krijgen dat ze de aanpas singen op elkaar gaan af stemmen. De Vlam en de zij nen waarschuwen overigens wel voor te grote voortva rendheid. De fondsen moeten gezamenlijk maar eens goed uitrekenen of bruin deze kar wel kan trekken. Veel minder terughoudend is de vereniging in zijn ad vies over de problemen voor mensen die vroeg zijn opge houden met werken en aan spraken overhouden die - te gen de tijd dat het fonds gaat uitkeren - nauwelijks meer wat-voorstellen. Hiervoor zou^ De Vlam het liefst een aan passing aan de inflatie willen hebben. Minder goed nieuws is er voor werklozen. In de aanbe velingen van de stichting stond dat de breuk voor werklozen geheeld moet worden. Voor één categorie werklozen lijkt een oplos- sinkje in zicht. Wie ouder is dan 40 jaar toen hij of zij werkloos werd kan binnen kort gewoon zijn pensioen rechten blijven opbouwen. De fondsen hebben daarvoor een potje gecreeërd van 260 miljoen gulden. Werklozen onder de 40 j aar blijven met de breuk zitten. Zij bouwen na afloop van de nWW-uitkering (maximaal na 2 jaar) niet langer pen sioenrechten op. De Vlam merkte vorige week terecht op dat deze werklozen met het probleem zitten dat ze geen baas meer hebben en daarom geen rechten opbou wen. De bedrijfspensioen fondsen zien voorlopig wei nig mogelijkheden om dit probleem op te lossen. „Het is een vraagstuk van maat schappelijke solidariteit", schrijven de fondsen. Ze zeg gen geen geld te hebben om die solidariteit te betalen. Anders gezegd: deze pen sioenbreuk moet maar door de overheid worden opgelost. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand: j 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rankrplfltipt!' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. ran onze Haagse redactie lEN HAAG - Justit een HET 36E staatshoofd van Haïti zegt dat zijn hoofddoel zal zijn de eco nomie van het straatarme land op te vijzelen en de sociale wonden te helen die veroorzaakt zijn door 30 jaar dictatuur. „Politiek is de kunst of de we tenschap van het beheersen van menselijke en nationale reserves ten behoeve van de gemeenschap. Dat is wat ik van plan ben," aldus de 57-ja- rige Leslie Manigat, een voor malig balling, in een inter view. „Ik geloof in democratie. Het Haïtiaanse volk heeft de mocratie nodig en verdient democratie en ik zal in geen geval een instrument zijn voor de terugkeer van de di- catatuur naar Haïti," aldus Manigat, die werd gekozen bij verkiezingen die door een overgrote meerderheid van de bevolking werden geboycot. Leslie Francois Manigat werd op 16 augustus 1930 ge boren in Port-au-Prince. Hij komt uit een geslacht van po litici en leraren. Zijn grootva der Francois was generaal, presidentskandidaat en am bassadeur in Frankrijk aan het eind van de vorige eeuw. Zijn oom Edmee was in 1950 ambassadeur in Venezuela. Manigat bezocht de beste scholen in de hoofdstad en studeerde politicologie in Pa rijs en keerde in 1953 terug naar Haïti om les te geven aan de universiteit van Port-au- Prince en chef te worden van het bureau voor politieke za ken van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Een studentenstaking in 1960 veranderde het leven van Manigat. Dictator Francois 'Papa Doe' Duvalier, op wie Manigat in 1957 nog had ge stemd, beschuldigde Manigat van opruiing, sloot de univer siteit en sloot hem in 1961 en kele weken op. Drie jaar lang probeerde Manigat vergeefs het land uit te komen en in 1963, een jaar voor Papa Doe zichzelf tot president voor het leven maakte, kregen hij en zijn ge zin een vrijgeleide om Haiti te verlaten. Manigat keerde terug naar Parijs en haalde in 1967 zijn doctoraat in internationale betrekkingen, een jaar voor zijn naam verscheen op een dodenlijst van Duvalier. Tot 1986 gaf Manigat les in Frankrijk, Venezuela en het Caribisch gebied. Hij schreef in totaal 13 boeken, was mede-auteur van 14 andere boeken, richtte zijn partij voor Progressieve Democratie op en gaf gastcolleges in meer dan 20 andere landen. Mani gat spreekt Frans, Creools, Engels en Spaans. „Ik heb mijzelf nooit com munist genoemd om de dood eenvoudige reden dat ik dat niet been en nooit ben ge weest. Ik hoor bij niet-com- munistisch links." Manigat zal moeten probe- Manigat, de nieuwe pre sident van Haïti: „Verkie zingen zoals in het Westen zijn in een land zonder de mocratische traditie als Haïti onmogelijk". - fotoap ren iets te verbeteren aan een Haïti met een werkloosheids cijfer van 50 procent, een analfabetisme van 80 procent, schrijnende ondervoeding, besmettelijke ziektes, gebrek aan openbare diensten en zeer geringe overheidsinkomsten. Hij zal ook het hoofd moe ten bieden aan druk uit het leger, dat de macht in handen heeft sinds Jean-Claude 'Baby Doe' Duvalier in fe bruari 1986 naar Frankrijk vluchtte. De populaire oppositielei ders op Haïti, die de verkie zingen van 17 januari hebben geboycot, noemen Manigat een opportunist en Duvalie- rist omdat hij wel aan de ver kiezingen deelnam. In bin nen- en buitenland is men er van overtuigd dat de verkie zingen van vorige week on eerlijk waren en dat er op grote schaal is gefraudeerd. Ook volgens de door de auto riteiten verstrekte cijfers kan Manigat nauwelijks rekenen op de steun van meer dan 10 procent van het totale elekto- raat. De Federatie van Latijns- amerikaanse christendemo cratische partijen erkent de verkiezingen die ruim een week geleden in Haïti zijn ge houden. De organisatie is daarmee de eerste die de ver kiezingen in een officiële ver klaring geldig noemt. Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken liet vorige week weten dat de verkiezingen niet vrij of de mocratisch waren, maar dat zij toch van plan is de nieuwe regering te erkennen. De 75 miljoen dollar bevroren hulp blijft echter in Washington totdat Haïti democratischer wordt. De verdediging van Mani- gat: verkiezingen als die in het Westen bestaan zijn niet mogelijk in een land zonder democratische traditie; het Ie- ger is de overheersende factor in de Haïtiaanse politiek en zijn verhouding met het leger moet groeien; hij zal opposi- tieleiders vragen deel te ne men in de regering; hij buitenlandse hulp vragen om de ontwikkeling van het 1 te financieren. Manigat ontkent dat hij door het leger is uitgekozen als nieuwe president. „Het le ger zegt de macht te willen overdragen. Zij willen af van de politieke verantwoorde lijkheid. Dat geloof ik," zei hij. Zijn persoonlijke doelstel ling, zo zei hij, is het verbete ren van de betrekkingen tus sen de relatief welgestelde stedelingen met een lichte huid, die nakomelingen zijn van de Europese kolonisten, en de straatarme afstamme lingen van de Afrikaanse sla ven die 95 procent van de be volking vormen. Haiti telt miljoen inwoners.(AP) 'aar de handelwijze ftsen die ongene ieke kinderen een zc 'euthanasiepil' gev «jnister Korthals Altes e) heeft dit gisteren /oord op schriftelijke an CDA- en SGP-ka lai. De zaak kwam ve Kr ran onze Haagse redactie ^vendien is nog hele liddelen van ministe ■jaat) werkelijk effect oek naar gedaan wor 'ertegenwoordigers van vervoerbeelrij ven, jeenten Rotterdam, am, Den Haag, NS en 1 jn Milieu maakten dit gi Door Pieter-Jan Dekkers 'ZWARTE Maandag', 19 oktober 1987: de New Yorkse effectenbeurs ondergaat de grootste koersval uit de geschiedenis. Europa en het Verre Oosten volgen. De paniek in de financiële wereld slaat toe. De grote verliezers zijn de kleine, particuliere beleggers die zich door de hausse-stemming van voorgaande jaren hebben laten verleiden tot een 'gokje' op de beurs. In Nederland raken ze in twee dagen tijd twee miljard gulden aan zuur verdiende spaarcentjes kwijt. De 'schuldigen': de grote beleggers, die zich tijdig terugtrokken, de banken die de nietsver moedende kleine belegger via kredietverlening aanmoedigden te profiteren van de 'boom', de Vereniging voor de Effectenhandel die van be leggen een soort nationale sport had gemaakt en De Nederlandsche Bank, die niet ingreep toen de banken maar doorgingen kredieten te verstrekken met aandelen als onderpand. De 'slachtoffers' hadden het in oktober 1986 allemaal kunnen lezen in het boekje 'Stop-loss' van Pauline van de Ven. Als een van de weini gen waarschuwde zij toen de kleine beleggers voor de gevaren van die hausse en kondigde en passant een heuse 'krach' aan. Dat boekje verscheen echter in een periode dat op de Amsterdamse Beurs de bomen wel haast tot in de hemel groeiden. Tientallen 'des kundigen' verdienden handenvol geld aan boe ken over beleggen en zelfs de Vereniging van Effenbezitters - toch een belangenorganisatie - beloofde beleggers gouden bergen. Een groot scheepse reclamecampagne moest ook de kleine man over de streep helpen ('Sinds kort heb ik twee aandelen. Kan ik nu gewoon shag blijven roken'?). Pauline van de Ven zelf heeft in rekord-tijd haar boek 'Stop-loss' geactualiseerd en onder de titel 'De beurskrach van '87' opnieuw uitge bracht. Dat was overigens niet eens zoveel werk, want de meeste hoofdstukken uit haar eerste boek kon ze zonder belangrijke aanpas singen overnemen. Een bewijs temeer voor het inzicht, dat zij al in okober 1986 toonde. Op 'Zwarte Maandag' doken de koersen op Wall Street met 22,6 procent omlaag. Dat was tien procent meer dan op 28 oktober 1929 en daarmee werd deze krach de grootste uit de fi nanciële geschiedenis. Van de ene op de andere dag zakte de waarde van alle op WallStreet genoteerde aan delen met 500 miljard dollar. 'Een bedrag waarvoor alle Nederlanders bij elkaar vij f j aar lang zouden moeten werken', schrijft Van de Ven veelbetekenend. In de weken na de krach verloren de op de Amsterdamse Beurs genoteerde aandelen een derde van hun waarde. Sommige fondsen, waaronder die van Nederlandse internatio nals, verloren zelfs de helft van hun waarde. Van de Ven handhaaft in haar geactuali seerde boek de stelling dat de effectenbeurs meer lijkt op een casino dan op het eerbied waardige financiële instituut, dat allerwege is aangeprezen als uitermate 'betrouwbaar'. De Beurs zelf had zich tot 'Zwarte maandag' ge presenteerd als 'het draagvlak van het natio nale economische leven', als 'de kapitaalver schaffer van excellente Nederlandse bedrijven' en een gelegenheid 'waar de stropdas verplicht was'. Dat die kleine belegger als het ware met die stropdas is gewurgd zal het Beursbestuur, de banken en de grote beleggers een zorg zijn. De rol van de banken - en uiteraard ook die van hun toezichthouder, De Nederlandsche Bank - schildert Pauline van de Ven als 'lang zamerhand klassiek' voor Nederland. Eerst hebben die banken miljarden verdiend aan overkreditering tijdens de periode van huizen speculatie, daarna hebben ze 30.000 bedrijven met overkreditering naar de ondergang gedre ven en vervolgens hebben ze zonder scrupules 10 miljard gulden uitgeleend aan beleggers, die daarmee konden speculeren op de Amster damse Beurs. Ze signaleert nog een onaardig trekje van de banken. Direkt na de krach stelden die zich soepel op. Hun klanten werden niet gedwongen hun aandelen (uiteraard met verlies) te verko pen om hun leningen af te lossen. Die klanten waren daarmee in hun schik, want ze kregen enig uitstel om hun zaken op orde te brengen. Een adempauze dus. Achteraf blijken ze extra 'gepakt' te zijn. Want de banken hebben die adempauze ge bruikt om hun eigen voorraad aandelen terug te brengen. Mede daardoor zakte de koers ver der en tegen de tijd dat beleggers door de ban ken alsnog werden gedwongen hun aandelen bezit te liquideren, waren die zover gezakt dat de meesten met een schuld aan de bank bleven zitten. Over de schuldvraag heeft de afgelopen tijd iedere financiële deskundige wel een bijdrage geleverd. Zo viel te beluisteren dat de compu ters het hebben gedaan, dat de optiebeurzen het hebben gedaan en dat de Amerikaanse president Reagan het heeft gedaan. Het Amerikaanse begrotingstekort, de stij gende rente en de toenemende inflatie zijn ook als oorzaken voor de krach aangewezen. Waarbij men gemakshalve maar voorbijgaat aan het feit dat in de periode van de hausse dat tekort al enorm was, de rente hoger en de in flatie eveneens. Van de Ven noemt dat 'tegenstrijdig' wijst op oorzaken, die eerder binnen dan bui ten de beurs moeten worden gezocht. De koer sen waren losgeraakt van de werkelijkheid en hielden geen enkel verband meer met de pro- duktie- en winstverwachtingen van bedrijven Alle typische hausseverschijnselen uit 1923 waren aanwezig, constateert ze: fantasieprij zen voor aandelen, de elkaar steeds sneller op volgende omzetrekords, de kranten boordevol beursnieuws, de beurscompetitie, nieuwe emissies en de sterk expanderende kredietverlening met de gekochte effecten als onderpand. Bij al die duidelijke voortekenen was bij een analyse van de krachten die de hausse in stand hielden, in te zien dat de onevenwichtigheden in de markt ontstellend veel groter waren dan in de jaren twintig, toen computers en optie beurzen niet eens waren uitgevonden. Over de gevolgen is Van de Ven kort: er is heel wat geld herverdeeld. Eind september 1991 bedroeg de waarde van alle Nederlandse aan delen 216 miljard gulden. Na de krach was dat nog slechts 151 miljard gulden. Dat vermogensverlies zal de koopkracht aantasten, al is nu nog niet exact te zeggen hoe dat uitpakt. Nieuwe emissies zijn voorlopig uit den boze en menig bedrijf zal daardoor voorge nomen investeringen bij gebrek aan kapitaal op de lange baan schuiven. De uitvoer zal min der snel groeien en de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven wordt een stuk minder florissant. Het 'medicijn'? Loonmatiging, roepen kabi net en ondernemers in koor. Waarmee de wer kende man en vrouw de rekening krijgt gepre senteerd van een uit de hand gelopen en door overheid, banken en ondernemers bevorderde situatie. *De beurskrach van '87' door Pauline van de Ven XJitg. Balans, 146 pag. MINISTER De Korte (Econo mische Zaken) keerde verle den week donderdag terug van een dertiendaags bezoek aan Indonesië, Hongkong en Zuid-Korea. Als een waar achtige handelsreiziger bracht hij een half etmaal na aankomst op Schiphol (ter nauwernood van zijn jet-lag bekomen) verslag uit van zijn bevindingen in de oost. De opbrengst van de missie bleek wat magertjes, ondanks vele inspanningen. Wat hele en halve toezeggingen over meer samenwerking en inves teringen in Nederland, daar bleef het uiteindelijk bij. In Indonesië kreeg hij de halve belofte dat Djakarta een aan tal Fokkers-100 wil kopen in 1990 - als Fokker dan nog be staat. De Korte schroomde niet te vertellen dat hij op de precaire toestand van Fokker had gewezen, maar zijn ge sprekspartner, professor Ha bibie had hem bemoedigend laten weten dat 'de Neder landse overheid doet wat zij kan'. De Korte had dat als een compliment opgevat, want Habibie was jaren geleden nog wel professor in de vlieg tuigbouw geweest in Duits land, dus die weet er veel van. En Habibie had De Korte ver zekerd dat de F-100 een uit stekend toestel is, dat nog wel tot in de volgende eeuw in de lucht kan blijven (als het daar ooit terecht komt). Habibie verzuimde overi gens meer dan een vriendelijk briefje aan zijn collega te schrijven, waarin hij beloofde eventueel na 1990 nog eens en kele F-100's te kopen. De Korte had er alle begrip voor, want „Indonesië kampt met grote financiële problemen". EINDREDACTIE PIETER EGGEN De liberale minister-han delsman bezocht daarna Hongkong („waar ik 22 jaar geleden heb gewoond en ge werkt"). Daar deed hij geen zaken, maar raakte hij wel overtuigd van de fenomenale economische prestaties. De verbazing daarover sloeg om in diepe bewonde ring in Zuid-Korea. Dat land, zo spiegelde De Korte voor, had in 25 jaar tijd het wonder van Japan geëvenaard. Zijn gesprekspartner in Seoel was de minister van Economische Planning. „Die man is een soort superminister, aan wie andere ministers moeten rap porteren. Dat de man belang rijk is, bleek wel uit het feit dat hij vice-premier is", zei De Korte, die in Nederland een soortgelijke positie (al thans, die van vice-premier) bekleedt. Om aan te geven hoe hard de Koreanen werken memo reerde hij aan een bezoek aan de electronische fabriek, waar de mensen liefst 58 uur werk ten en dat bij een ziektever zuim van 0,1 procent. „Toch wel iets om bij stil te staan", zei De Korte, die zijn verba zing nog meer allure gaf: „Bij ons bezoek was er niemand die van zijn werk opkeek. Er werd gewoon doorgewerkt". „PAS als de benzine vijf gul den kost stap ik in de trein". Ben Hennekam, CDA-kamerlid steunt verkeersplannen Smit- Kroes. HET leek wel of iemand wat verveeld krabbels op het pa pier had gezet. Of misschien was het zelfs wel een stukje van een electrocardiogram, dat was uitvergroot. In het laatste geval dachten we dat de patiënt in kwestie enkele benauwde ogenblikken moest hebben doorgemaakt. „Dok ter, het komt toch wel goed, hè Niets van dit alles. Wat we hier voor ons hadden is het produkt van een heus ont werpbureau. Maandenlang hebben de ontwerpers die schuil gaan achter de mistige naam BRS/ Premsela Vonk gestudeerd op een nieuwe huisstijl voor het ministerie van Economische Zaken. Geen zichzelf respecterende instelling kan het tegenwoor dig stellen zonder huisstijl. Een duidelijk en opvallend vignet waaraan vooral de snelheid van werken, het jeugdige en vlotte elan van de organisatie vanaf stralen; daar gaat het om. Economische Zaken zat al sinds jaren en dag met de mo notone en o zo degelijke blauwgedrukte kantlijn, waarin een EZ-merkje zat verwerkt. Toen de nieuwe ploeg be windslieden onder leiding van Rudolf de Korte in de zomer van 1986 de panden aan de Bezuidenhout betrok, was er behoefte aan een nieuwe aan- De nieuwe huisstijl van Economische Zaken. Het lijkt een electrocardio gram, maar als U de krant een kwartslag draait zijn de letters EenZte lezen. pak, zo heet het bij de voor lichting van EZ. Eén van die nieuwe ideeën was een andere huisstijl. Hoofd voorlichting Gerlof Boosman schat de kos ten van de hele operatie op 'enkele tonnen'. Maar, zo houdt hij ons voor, een deel van het geld wordt ook weer terugverdiend „door efficiën- cy-verbetering. De secreta resses hebben nog maar twee soorten formulieren op hun bureau liggen en dat waren er eerst veel meer". HOEZO, ambtenaren lui Het ministerie van Binnenlandse Zaken is een woeststromende bergrivier, die de niet-oplet- tende werknemer snel te machtig is. Dat althans mo gen we opmaken uit de nood kreet die Dick Houwaart (voorzitter de Anne Frank stichting, voorzitter van het Journalistenforum van de TROS en in zijn vrije tijd hoofd-voorlichting van het ministerie van Binnenlandse Zaken) slaakt in het perso neelsblad 'Torentje'. Houwaart meldt dat in de „elf jaar dat ik nu deel uit maak van de Biza-werk- en leefgemeenschap" het minis terie misschien wel „dertien keer geheel ondersteboven is gehaald". En Houwaart wordt al moe als hij denkt wat er nog allemaal tot het jaar 2000 zal veranderen onder de be zielende leiding van minister Van Dijk en zijn opvolgers. Al die aanpassingen hebben Houwaart, zo verklapt hijeen beetje stuurs gemaakt. „Soms is het verstandiger de veran- deraar de vraag voor te hou den water tegen is op niet- veranderen". Houwaart heeft één troost. Over enkele jaren zal de VUT hem verlossen van de veran deringskwelling. En mocht hij daar niet op kunnen wachten, dan zullen de vele schnabbels buiten de Biza-deur de pijn wel verzachten. DE Tweede Kamer begint de week met een voortzetting van de begroting van Volks gezondheid. De kamerleden willen Brinkman en Dees nog eens aan de tand voelen over de plannen met de commissie- Dekker voor een algemene basisverzekering en de voor genomen bezuinigingen. De kamer bespreekt de begrotin gen van Defensie en de Navo- bijdrage van Nederland. Don derdag komt dan nog de pas- poort-kwestie aan bod. De Senaat spreekt alleen in commissieverband over en kele milieuzaken. BOEREN voelen zich overval len, milieu-activisten klagen steen en been, de partijen zijn verdeeld, of liever het gigantische over schot, is daar de oorzaak van Er is al heel wat over af praat en geschreven. Vlak voor de jaarwisseling ver scheen de mestnotitie van de ministers Braks (Landbouw! en Nijpels (Milieu). De heren zijn het ogen schijnlijk eens. Grote mestfa- brieken moeten de hopen stront verwerken tot bruik bare korrelmest, die vervol gens geëxporteerd moet wor den. Deze oplossing krijgt pu- bliekelij k de warme steun van CDA, VVD en de PvdA. in de wandelgangen van hel Binnenhof geven de politici toe dat de technische maatre gelen te laat komen en ge® oplossing bieden voor de am- moniakvervuiling van hel milieu. En of het buitenland staat te springen om de Ne derlandse mestkorrels word' al even hard betwijfeld. Dat de politiek met de open de korrels omarmt, heef' alles te maken met de natuur lijke neiging van politici eerst een gemakkelijke oplossing k kiezen en dan pas de moeilij' ke. Die moeilijke is de ver kleining van de veestapel Voordat je die aanpakt krijg je eerst nog te maken met de landbouwlobby. En dat ka» lang knokken worden, zoals D66'er Doeke Eisma recent verzuchtte, met een varia»' op de traditionele huwelijks' belofte: „Tot de schijt o»5 doodt". onderzoek ins an de Tweede Kamer jk. De verkeersdeskuj it de Tweede Kamer 1 en naar de bezwaren v I/oordvoerders tegen de tst van Smit-Kroes. ns-directeur Ploeger Jaarde dat de Neder poorwegen mee kunne ai aan de filebestrijdin de spitsuren maxim rocent meer reizigers t oeren. „Daar moeten di iëkstreinen voor ingezet m. Dat kost 730 miljoe en extra. Maar dat be foor de NS een exploitat es van ongeveer 31 n lilden omdat we die iet voortdurend kunnen jden," zo liet hij weten. Een woordvoerder ve ereniging van Neder «meenten (VNG), Kret, at de tolheffing en de an nieuwe tunnels het f leem niet oplost. „Maa alf ei is in ieder geval an een lege dop," zo zei h istend. 1 tegenstelling tot de gro ieenten en de NS den hchting Natuur en Milit e filebestrijding echt toi ukken gedoemd is. Volgt lichting leveren alle vc Dmen maatregelen van r Smit-Kroes uitein op. „Ze zuigen itoverkeer aan, het roe srs nieuwe files op en de ampzalige verzuring leen nog maar toe," atuur en Milieu. ,De enig mogelijke oplé de verstopte randsf samenhangend plar gericht is het autovc verminderen, bijvoor middel van een branc ■oor WPI oorr effing," zo stelt de Stic oor. NEEN CATASTROFAL <ele tientallen vogels he 3 eens honderden voge ebad' in de Oosterschei hebben we het alleer de olieramp op de Oo 'eten op langere termi ft echter geen milieu-s ren dat honderd ton ruw dat van de Oosterschei i zorgen. te olieramp nabij de Pt 'ede in korte tijd. Twee antische olielozing door ernstige verontreinigin .duizenden vogels tot g tertom, In nauwelijks js'agen gepleegd op b leu. Politici roepen bij d °T het hardst dat er e "ster Neelie Smit-Kroes )r een kernachtige uitsp Net als het Euro-park [er Smit voor strenge sti jen bittere noodzaak, z staat. Vorig jaar registre -■naar schatting goed v boetes zo laag blijven 'die hun afvalolie op ze toewei de meeste EG-Ie »en tegen het milieu ni rden verwacht dat op k worden genomen. De '9en is een zaak van de tende kwestie ook is. H -r de EG-landen het eef ''everklaring. Nederland is echter nie dragen. Justitie zou bij >ten Unnen °Pzetten orT te aanvaring op de Oos eg of die drukbezette v, =owse Milieu Federatie teling voor de Oosterse 'onale politici zich blijve jaal verband, maar dat -'gen huis orde op zake

de Stem | 1988 | | pagina 2