Culturele prijs van Axel IN STREEKMUSEUM HET LAND VAN AXEL Prijswinnaars tekenwedstrijd Vermandere in 't Kaaike AXEL ISOLEREN? Versluis en Willeboer VLAAMSE VOLKSZANGER IS TREKPLEISTER Daverende vrijdag in Axel MHIiyEfh! ACTIVITEITEN INDE GEMEENTE Nieuw!! VOORTAAN GEEN ONGEWENSTE TEUFOONTJES MEER!! A.M. ELECTRONICA DINSDAG 26 JANUAR11988 DUITSLAND 1 DUITSLAND 2 O DUBBELE BEGLAZING/VOOBZETBAMEN O GEIS0LEEBD PLEXIGLAS VOOR DAKBEGLAZING O ROLLUIKEN O KOZIJNEN. RAMEN. DEUREN INFO-AXEL pESTEM GIDS ONDER EINDREDACTIE VAN TON KOOMEN EN EDDY DE SCHRIJVER AXEL - In de raadsverga dering van augustus vorig jaar besloot de Axelse ge meenteraad om een jaar lijkse culturele prijs in te stellen. Met deze culturele prijs hoopte het Axelse ge meentebestuur het culturele en maatschappelijke leven te stimuleren en een vorm van waardering te tonen aan hen die zich op cultureel of maatschappelijk vlak in de gemeente Axel zeer actief tonen. De omschrijving van de doelgroep werd bewust ruim gesteld, teneinde te voorko men dat bepaalde culturele en/of maatschappelijke ac tiviteiten niet voor waarde- ring in aanmerking zouden komen. In feite wordt de toekenning van deze cultu rele prijs in sterke mate be paald door de personen die anderen (of zichzelf) aan melden voor deze prijs. Zo kan zowel een persoon die zeer actief is binnen het Axelse verenigingsleven als een amateur-kunstschilder voor deze prijs in aanmer king komen. Ook een mu ziek- of andere vereniging kan, bijvoorbeeld na het le veren van een unieke pres tatie, aangemeld worden. De enige voorwaarde die aan de aanmelding gesteld wordt, is de beperking dat de aan te melden prestatie niet reeds op een andere wijze (bij voorbeeld door het behalen van een titel of kampioen schap) gewaardeerd is. Zoals men zich wellicht nog kan herinneren, werd de eerste culturele prijs in 1987 uitge reikt aan de Axelse boek handelaar en kindergalerie houder, Roby Bellemans. Immers, de activiteiten van Roby Bellemans hebben steeds een (al dan niet grote) invloed op de hedendaagse en in dit geval Axelse cul tuur. Buitengewoon positief vond de adviescommissie het feit, dat Roby Bellemans zijn activiteiten met name richt op de jeugd en de leer lingen van bijvoorbeeld de basisscholen op een voor de gemeente aantrekkelijke manier, het in contact bren gen met kunst en cultuur. Uit handen van de wethou der van cultuur, J. M. van Schaik, ontving Roby Belle mans derhalve de culturele prijs 1987, zijnde een bedrag van 500,-. Ook deze keer zullen alle aanmeldingen worden be oordeeld door de welzij ns- commissie, waarin zowel raadsleden als vertegen woordigers van het Axelse culturele leven zitting heb ben. Deze adviescommissie brengt na een besloten ver gadering een bindend advies uit aan het college van bur gemeester en wethouders. Vervolgens zal het college in overleg met de te huldi gen persoon of groepering een bijeenkomst beleggen. Tijdens deze huldigingsbij eenkomst zal aan de win naar of winnares van de Axelse culturele prijs een bedrag van ƒ500,- worden overhandigd. Indien men een persoon of groepering kent, die naar men meent deze culturele prijs verdient, wordt men vriendelijk verzocht deze voor 20 februari schriftelijk aan te melden bij het Axelse college van burgemeester en wethouders. Aantrekkelijke exposities AXEL - Het is inmiddels gewoonte geworden dat er in het Axelse streekmuseum Het Land van Axel ieder jaar een aantal interessante exposities te be wonderen is. Naast de vaste collectie in het streek museum, nemen ook de exposities een eigen plaats in het Axelse museum in. Het is tevens gebruike lijk, dat er behalve aan kunst ook aandacht wordt besteed aan het ambachtelijke- en het streekge- beuren. Met name de twee laatstge noemde onderwerpen blijken ieder jaar weer de grote pu bliekstrekkers te zijn. In het jaar 1987 overtroffen de kant klosexpositie en de demon stratiedag van oude ambach ten, verzorgd door de vereni ging 'Den Ouwen Woagen', bijvoorbeeld alle andere be- zoeksaantallen met een zeer ruim verschil. Op grond van dit feit, zal qok aan deze twee onderwer pen gedurende het komende seizoen weer de nodige aan dacht worden geschonken. Be halve voor de wisseltentoon stellingen, kan men natuurlijk ook voor het vaste interieur van het streekmuseum eens binnenstappen in het pand Noordstraat 11. Deze vaste col lectie is namelijk zeer de moeite waard. Men ziet er on der meer het interieur van een boerenkeuken en kamer anno 1880, een prachtige verzame ling kanten mutsen, een com pleet overzicht van de Axelse klederdracht met bijpassende sieraden, een fraaie wagen schuur met oude boerenwa gens en authentieke land bouwwerktuigen op de bin nenplaats van het museum en voorts een uitgebreide verza meling munten en penningen. Wat men in 1988 op tentoon- stellingsgebied zoals mag ver wachten, is samengevat in het hierna volgende overzicht: Woensdag 6 tot en met zater dag 30 april: expositie van olieverfschilderijen door Jac. de Jonge uit Vogelwaarde. Woensdag 4 tot en met zater dag 28 mei: expositie van ver zameling schelpen, eigendom van de heer G. J. de Zeeuw uit Zaamslag. Woensdag 1 tot en met zater dag 25 juni: expositie van houtsnijwerken en werken van gebakken en gepatineerde klei door George Vroye uit Eeklo. Woensdag 29 juni tot en met zaterdag 23 juli: Petrie Klinckhamers uit Maastricht met een expositie van goua ches en etsen. Woensdag 27 juli tot en met zaterdag 13 augustus: karak terpoppen, vervaardigd door mevrouw Paula Sarneel-Roe- giers uit Sas van Gent en bronzen beelden, vervaardigd door mevrouw Marion van Puyvelde uit Nieuw-Haam- stede. Woensdag 17 augustus tot en met vrijdag 2 september: ex positie van fotowerken ver vaardigd door leden van de fo toclub Axel. Zaterdag 3 september: demon stratiedag van oude ambach ten (kantklossen, spinnen, bo ter maken, vlasbewerken en meerdere zaken) door leden van de vereniging 'Den Ouwen Woagen'. Woensdag 7 september tot en met zaterdag 1 oktober: origa- mie-expositie (Japanse rouw- kunst) door Lydia Goedege- bure uit Kapelle, met onder meer twee demonstratiemid dagen. Het streekmuseum zal ook dit seizoen geopend zijn van woensdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur en tij dens de maanden juli en augustus tevens op de vrijdag avond van zeven tot negen uur. AXEL - De tekenwed strijd voor de Axelse jeugd die de Stichting Streekcen- trum Axel heeft gehouden in het kader van de Sint Nico- laasactie, is een groot succes geworden. Er wérden in to taal meer dan 130 tekenin gen ingeleverd. De jury die de tekeningen moest beoordelen, had dan ook lang geen gemakkelijke taak. De prijswinnaars zijn inmiddels bekend en hebben hun prijs ontvangen van de kerstman, die in de zaak van Fotohandel Jos Bleijenbergh in Axel onlangs de prijsuit reiking voor zijn rekening nam. Ook de jeugdige win naars en winnaressen van de kleine huisdierenshow kregen daar hun prijzen uit gereikt. De kleine huisdie renshow in het kader van de Axelse jaarmarkt, georgani seerd door de Stichting Streekcentrum Axel in sa menwerking met Ter Ver betering, was eveneens een daverend succes. De uitslag van de teken wedstrijd luidt als volgt: Categorie tot en met 6 jaar: Arianne Hoebé, Axel; Den- nie Vervaeck, Axel; Annaly van Hecke, Axel; Debbie Mattelé, Axel; Dennie Ver- cruysse, Axel. Categorie 7 en 8 jaar: Jan- neke Jansen, Zaamslag; Debby Kolijn, Axel; Philip Ysebaert, Axel; Brian de Rijcke, Axel; Annelies Ver- nimmen, Axel. Categorie 9 tot en met 12 jaar: Karin Kostermans, Terneuzen; Kim van Itegem, Axel; Mario van Drongelen, Axel; Ilona Quaak, Axel; El len Kolijn, Terneuzen. De uitslag van de kleine huisdierenshow ziet er als volgt uit: Categorie poezen: 1. Caro- lien de Thay, Axel. Categorie honden: 1. C. de De jeugdige prijswinnaars en winnaressen bijeen tij dens de prijsuitreiking door de kerstman in Fotohandel Bleijenbergh in Axel. - -FOTO JOS BLEIJENBERGH. Bruin, Overslag; 2. Kim van Itegem, Axel; 3. Daniëlle Noens, Axel. Categorie knaagdieren: 1. Jethro Hermsen, Axel; 2. Van Drongelen, Axel; 3. Zandstra, Axel. Categorie gevogelte: 1. W. de Klerk, Axel; 2. Zandstra, Axel. ZUIDDORPE/AXEL - In het Zuiddorpse gemeen schapshuis 't Kaaike op het Dorpsplein worden dit thea terseizoen twee voorstellingen gehouden, te weten een optre- AXEL - In navolging van de succesvol verlopen daverende vrijdagen vorig jaar, houdt de Stichting Streekcentrum Axel vrijdag 29 januari opnieuw een 'Daverende vrijdag*. De Axelse middenstanders zullen deze vrijdag - tevens weer koopavond - naar buiten treden met verschillëhde ver rassingen en stuntkoopjes. Een buitengewone attractie voor het winkelende publiek. den van de Vlaamse volkszan ger Willem Vermandere en een voorstelling voor kinde ren. Willem Vermandere trad al eens eerder met veel succes op in Zuiddorpe, op grond waar van de werkgroep besloot, zijn optreden te herhalen. Zaterdag 30 januari: een avondje Willem Vermandere met zijn programma 'Zo ge zegd, zo gezongen'. Wat Willem Vermandere zingt is de perfecte weerspie geling van hoe hij aankijkt te gen de wereld, de maatschap pelijke ontwikkelingen, de po litieke warwinkel en de rela ties tussen mensen onderling. Hoewel Vermandere al zo'n twintig jaar een vaste waarde is in de Vlaamse kleinkunst- wereld, is hij in Nederland nog niet zo bekend bij het grote publiek. Echter, voor wie hem eenmaal aan het werk heeft gezien, blijft zijn optreden bij als een getuigenis van een groot woordkunstenaar, een talentvol musicus, een zanger die de aandachtige luisteraar ontroert en filosofisch inspi reert. Willem Vermandere verstaat het als geen andere zijn publiek te bespelen en te ontroeren. Het is zeer de moeite hem eens te gaan beluisteren, want dankzij de swingende mede werking van zijn vier muzi kanten wordt een fraai klank decor geschapen waarin Ver mandere zijn liedjes wellui dend aan de man weet te bren gen. Wat Willem Vermandere brengt is puur handwerk, niet ingeblikt en niet afhankelijk van al te veel techniek. Er staat daar immers een man op de planken die vooral iets te vertellen en te zingen heeft en dat is nogal wat anders dan al die elektronica op de buis. Het zal het publiek opvallen dat Willem Vermandere rijper is geworden, droefgeestiger ook als men merkt hoe vaak hij het over oorlog en raketten, vrede, vriendschap, liefde en de onmacht daartoe heeft. Een en ander is echter de perfecte weerspiegeling van de manier waarop Vermandere tegen het gebeuren in de wereld aan kijkt. Aanvang 20.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 10,-. De Vlaamse volkszanger Willem Vermandere Van harte beterschap j, 'Van harte beterschap' ichenkt de NOS opnieuw „ndacht aan Aids. Voor de jeeste Nederlanders is Aids .en kwaal, die homo's en Dinsdag 26 januari: sportinstuif voor geestelijk gehandicapten in christelijke LTS te Axel van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 27 januari: kindervoor stelling poppentheater 'Opgepast' in cultureel centrum De Halle, aanvang 14.30 uur. Toegangsprijs ƒ2,50. Donderdag 28 januari: sport-over- dag-instuif in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar en kosten voor deel name 2,50. Vrijdag 29 januari: basketbalwed strijd dames: Voorwaarts 2-Vol- harding 2 in sporthal 't Sportuus, aanvang 19.30 uur. Basketbalwedstrijd heren: Voor waarts 1-BV Oostburg 1 in sport hal 't Sportuus, aanvang 21.00 uur. Daverende vrijdag in winkel straten Axel met vele koopjes. Zaterdag 30 januari: weekmarkt kern Axel. Basketbalwedstrijd dames: Voorwaarts 1-Scheldesport 1 in sporthal 't Sportuus, aanvang 12.30 uur. Optreden Willem Vermandere in gemeenschapshuis 't Kaaike te Zuiddorpe, aanvang 20.00 uur. Toe gangsprijs 10,-. Maandag 1 tot en met zaterdag 13 februari: tentoonstelling over de watersnoodramp in 1953 in christe lijke openbare bibliotheek in Axel. Maandag 1 februari tot en met woensdag 30 maart: leespro gramma voor de jeugd van de ba sisschool in de christelijke open bare bibliotheek te Axel. Dinsdag 2 februari: sportinstuif voor geestelijk gehandicapten in christelijke LTS te Axel van 19.00 tot 20.30 uur. Donderdag 4 februari: sport-over- dag-instuif in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar en kosten voor deel name 2,50. Vrijdag 5 februari: kaartavond Ons Genoegen in clublokaal Breda Bar, aanvang 20.30 uur. Zaterdag 6 februari: weekmarkt kern Axel. Optreden van de jazz-zangeres en saxofoniste Rosa King in cultu reel centrum De Halle, aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 10,-. Zondag 7 februari: voetbalwed strijd Axel-MOC'17 op terrein in Axelse wandelbos, aanvang 14.30 uur. Dinsdag 9 februari: sportinstuif voor geestelijk gehandicapen in christelijke LTS Axel van 19.00 tot 20.30 uur. Donderdag 11 februari: sport- overdag-instuif in sporthal 't Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname vanaf 16 jaar en kosten voor deelname 2,50. Zaterdag 13 februari: weekmarkt kern Axel. Kaartavond Showband Axel in het clublokaal aan de Tuinstraat, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 16 februari: sportinstuK drugsgebruikers treft, met voor geestelijk_ gehandicapten inlmdere woorden: ver van hun christelijke LTS te Axel van 19.01 In deze aflevering be- Donderdag' 18 februari: sport. kÜkt ^eter Mt€nh°rS,t 0nde,r overdag-instuif in sporthal t meer, hoever het onderzoek Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur Nederland is gevorderd. Deelname vanaf 16 jaar en kostai «a( tne beschikt men al- voor deelname 2,50. Tot nu toe DescniKt men al- Vrijdag 19 februari: kaartavond IK® over het medicijn AZT, Ons Genoegen in clublokaal Bred) dat de Aids-patiënt enige Bar, aanvang 20.30 uur. teriichting geeft. Opnieuw Lerarenconcert Zeeuwse Mu. j. ziekschool in cultureel centrum ft ff>rdt gepraat met Andre, Halle, aanvang 20.00 uur. Toe- die ook VOHg jaar in het gangsprijs 5,-. N'OS-programma te gast was klmA^el ,ebnuri: weekmarkt in die met AZT wordt be- Bingo-avond Showband Axel In bandeld. clublokaal aan de Tuinstraat, aan. [21.30] Morgentaler- affaire Der Baron und selne Bilder aan. vang 20.00 uur. Toneelvoorstelling 'Nee schat, nu niet', gespeeld door toneelvereni. ging ODI uit Vogelwaarde in cul. tureel centrum De Halle, aanvani 20.00 uur. Toegangsprijs ƒ7,50. jr. Morgentaler is een Cana- Soos voor alleenstaanden in ge. w arts, die in zijn land be- ^«Xcht^aanvt rucht is geworden om rijn 20.00 uur. Krijd voor het recht op abor- Dinsdag 23 februari: sportinstuil (US. De dokter vervult zelf de tot 20.30 uur. Reeds zes jsïr vecht dr. Mor- Donderdag 25 februari: sport gentaler tegen politie en jus- overdag-instulf in sporthal 1 «fe. Hoewel abortus volgens Sportuus van 13.30 tot 15.00 uur. r9nadese wet niet verhn- Deelname vanaf 16 jaar en kosten de I niet verDO- voor deelname 2,50. d6Q is, hebben de Abortuskli- Vrijdag 26 februari: basketbal- jjeken voortdurend te lijden M^n3mms^:rthaT^K aanvang 19.30 uur. irtsen worden gearresteerd Zaterdag 27 februari: weekmarkt en patiënten geverbaliseerd, kern Axel. [n feite gaat de documentaire Basketbal wedstrijd dames; betekenis van de de- Voorwaarts 1-Volharding in sport- ,ver °f. DrleJ?e S,Va ae ae hal 't Sportuus, aanvang 20.00 uur. iwcratie m Canada. Jeugdkaarting 'Jeugdhavei Axel' van 14.00 tot 17.00 uur. Deel. name gratis. Optreden Maller Bent (ZuidL Amerikaanse muziek) in cultureel^ centrum De Halle, aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs 5,-. Dinsdag 1 maart: sportinstuif voor geestelijk gehandicapen in christe- Bj ke LTS te Axel van 19.00 tot 203] woensdag 2 maart: filmvoorstel In 1932 begon in de Villa Fa- ling Jeugdhaven Axel in het club- VOnta te Lllgano de geschie- gebouw voor de jeugd, aanvang denis van een kunstcollectie, •^Ondervoorstelling met het duo öe ?™st <lie van de Engelse 'Joke en clown Miko' in gemeen- toningin de grootste partlCU- schapshuis 't Kaaike te Zuiddorpe, iere verzameling ter wereld aanvang 14.00 uur. Toegangspriji 'Der Baron und seine Bil- Donderdag 3 maart: sport-over- Baat over de kunstwer- dag-instuif in sporthal 't Sportuus tën van de grootindustrieel van 13.30 tot 15.00 uur. Deelname iaron Hans Heinrich Thys- ntS^f2warenkOStenVOOrdeel «n-Bornemisza. De baron Vrijdag 4 maart: kaartavond Om ®l 6®® Stichting in het leven Genoegen in clublokaal Breda Bar, oepen, die zijn verzameling aanvang 20.30 uur. 10et overnemen. Hij bezit Filmvoorstelling Jeugdhavei wprken van Alhiwht Axel in het clubgebouw voor de J?1 J AIDrecnt jeugd vanaf 12 jaar, aanvang 16.30 ütirer, Lucas Cranach, Ru- uur. iens, El Greco, Goya, Chagall Vrijdag 4 maart tot en met vrijdii Mondriaan. 1 april: winkelweekactie Kassa- geluk-envelop'. Organisatie Stich ting Streekcentrum Axel. Zaterdag 5 maart: weekmarb kern Axel. Kaartavond Showband Axel h het clublokaal aan de Tuinstraat aanvang 20.00 uur. Optreden 'Lobo and the Pearls' Peter Douglas en Lynn in gemeen- schapscentrum De Vlaschaard in Koewacht, aanvang 20.00 uur. Toe-l^n de vooravond van de fan Ba^ltbiwedstrijd dJ"*Wereldoorlog laat Za- Voorwaarts 1-Souburg 2 in sport-w^^Si diverse historische n- hal 't Sportuus, aanvang 13.30 uur. Zondag 6 maart: koffieconcert nul ]jen in het Wenen van rond de Chileense gitarist Fei Gonzales in cultureel centrum Halle, aanvang 11.00 uur. Toe gangsprijs 5,-. Met het plaatsen van een eenvoudig toestelletje krijgt u alleen die gesprek ken door die u wenst. Geen hijgers meer die u nog lastig vallen. Voor nadere informatie kunt u bellen tussen 18.00 en 24.00 uur naar 01157-1794. SLUISKIL Nederland jaarwisseling geschiede- lis hebben gemaakt. Als in- erviewer ontmoet hij Alma iahler, die verslag uitbrengt ran haar ervaringen met de omponist Gustav Mahler, lij voert gesprekken met de ehilder Oskar Kokoschka, e Poolse vorst Radziwill en iigmund Freud. Tot slot raat Zanussi met Adolf Hit- ir, die in het lazaret van zijn lorlogsverwondingen her- lelt. door: met K0M0-keur en 10 jaar garantie. o.a. voor serres, terrasoverkappingen PVC, aluminium geïsoleerd in kunststof/hardhout (hokje aankruisen) ARNESTEINWEG 27 MIDDELBURG TEL. 01180-29056 Vraag vrijblijvend prijsopgaaf door onze advertentie in open enveloppe zonder postzegel te zenden aan Antwoordnummer 222,4330 VB Middelburg 22.10 Erloschene Zeiten turen bij elkaar komen, die ïuske en Wiske: 12tj, lun jullie fth ft- JH utnj buna onatr ét wielen nrplttttrd Qrnbone BENT VET VEK5CHIL tussen BEN HENN/L £/y ben V/t/end..

de Stem | 1988 | | pagina 18