OPVANGTEHUIS VOOR TEGENVALLENDE HUISDIEREN J. Verplanken uit Sas van Gent wint Stem-puzzel WV-DIRE( "MS" ja JANSEN b.v. DE STEM EXTRA OP MAANDAG 25 JANUAR11988 Ongelukkig Eigen bijdrage Vogelpark Raadsel buik COKS VAN EYSDEN Miljonair van beroep Allah Oe Akbar! Respons Tom van Kampen MIDDELBURG - De provinciale VW Zeeuwsch-Vlaanderei van Streek-WV en Promotie Zeeuwse wordt volgens Provir recteur Adri Bonte maand beter. Harmonica T48 Als de papegaai niet praat Papegaaien zijn populaire huisdieren. Maar vaak valt het beest tegen. De papegaai praat niet, imiteert niet, geeft geen koppies, maar begint daarentegen te bijten en te krijsen. Soms terroriseren ze het complete gezin. En wat moet je dan? In Geldrop is sinds kort een opvang centrum voor deze ongewenste papegaaien, gesticht door de NOP (Nederlandse Opvang Papegaaien). Een unieke stichting, waar al zo'n 160 papegaaien, kaketoes en ara's zijn ondergebracht. Als de papegaaien binnenge bracht worden, blijven ze eerst even in de eigen kooi. Uiter aard worden ze onderzocht door de dierenarts. Daarna gaan ze met kooi naar een grote volière vol soortgenoten. „Na een tijdje zetten we de kooi open en kan de papegaai zelf kiezen wanneer hij eruit wil. Soms duurt het wel veertien dagen voordat ze eruit vliegen, want in de eigen kooi voelen ze zich toch veiliger", aldus Van Meegen. Vogels die een gebrek heb ben, worden eerst regelmatig behandeld door de dierenarts voordat ze bij him soortgenoten kunnen. Van Meegen: „Som mige papegaaien zijn er echt erg aan toe. Maar de meesten komen er wel bovenop. Deze blinde (hij wijst op een vogel in een aparte kooi) reageert al weer een beetje. Vaak komt het gewoon door verkeerde voe ding dat ze blind worden. En zelfs voor de gebrekkige pape gaai vinden we wel een part ner". Door Simone de Hoogen OP DE GROTE fabriekszolder van een meubelfabriek in Gel- drop wordt al gauw duidelijk waar het om gaat. In de kooien zitten de meest zielige beestjes. Een geelkuifkaketoe, door zijn baas buiten gezet. „Midden in de winter, u snapt wel, al zijn teentjes er afgevroren. Zo kre gen wij hem binnen", vertelt Tonny van Meegen, voorzitter en mede-oprichter van de NOP. Van een andere papegaai zijn de vleugels afgeknipt. Van Meegen weer: „Zijn baas was bang was dat hij anders weg zou vliegen. En daar vond hij hem te duur voor". Weer een andere papegaai, een blinde amazone, is door zijn bezitter naar Geldrop gebracht omdat hij zo saai was en nergens op reageerde. Maar niet alleen zielige pa pegaaien worden afgegeven bij de NOP. Zo zijn er mensen die om de een of andere reden niet meer voor hun huisdier kunnen zorgen. „Bijvoorbeeld omdat ze er bepaalde ziektes van krijgen of omdat hij gevaarlijk is voor de kinderen. Of bejaarden die bang zijn dat de papegaai hen zal overleven. En dat beest is voor hun net een kind. Dus wil len ze ervoor zorgen dat hij een goed tehuis krijgt", zegt Van Meegen. Een pension zoals voor kat ten en honden is dit opvang centrum niet. Er is niet genoeg ruimte om de vogels van va kantiegangers op te vangen. Soms wordt er wel een uitzon dering gemaakt, uiteraard te gen betaling. In geval van hulpverlening maakt het op vangcentrum iets sneller een uitzondering. Van Meegen: „Een man moest een paar maanden in het ziekenhuis blijven. Hij wist niet waar hij zijn papegaai moest laten. In zo'n geval vangen we het beest wel op. Maar hij blijft wel in zijn eigen kooi, om te voorko men dat hij een vriendinnetje vindt. Als hij daar later weer van moet scheiden, wordt hij er niet gelukkiger op". In Nederland is te weinig be kend over de papegaai en zijn soortgenoten. Zelfs dierenspe ciaalzaken weten, volgens Van Meegen, soms niet precies wat voor voedsel een papegaai moet hebben. Ook menige dierenarts is volgens hem onvoldoende bekend met papegaaien. „Er zijn dierenartsen die op ver zoek vleugels van papegaaien afknippen. Stom. Dat is toch hetzelfde als bij een mens een been afhakken", zegt Van Mee gen. De bezitter kan er vaak niets aan doen dat de vogel zichzelf iets aandoet. Ze weten niet wat er in het beest omgaat. Als een papegaai schreeuwt of zijn veren begint uit te trekken, wil dat vaak alleen maar zeg gen dat hij ongelukkig is. Papegaaien zijn kolonie- -dieren. Tegelijkertijd zijn ze monogaam. Dat wil zeggen: ze zoeken in de vrije natuur een partner voor het leven. In een kooi in de huiskamer voelen ze zich daarom wel eens eenzaam. „We willen de mensen bewust maken van dit dierenleed zodat Papegaaien-opvang er Tonny van Meegen: „Er is niet genoeg ruimte om de vogels van vakantiegangers op te vangen." „In Nederland is te weinig bekend over de papegaai en zijn soortgenoten.- foto's zuidned. fotosureau ze zelf besluiten hun vogels hier te brengen. Daarbij moe ten ze weten dat lang niet elke papegaai kan leren praten of wat dan ook. Mensen verwach ten meestal veel te veel van zo'n beest", aldus Van Meegen „Zowel de eigenaar als de vogel zijn niet blij met zo'n situatie. Veel mensen modderen dan toch maar door. Of omdat ze ondanks alles toch gehecht zijn geraakt aan hun papegaai óf omdat ze hun duurgekochte huisdier liever niet terugbren gen naar de handelaar". De papegaaien die naar de NOP gebracht worden, blijven daar voor de rest van hun le ven. De vogels worden niet doorverkocht. Bij de NOP zit ten de papegaaien samen met hun soortgenoten in een ruime volière. Ze krijgen de juiste voeding, medische verzorging en twee maal per week 'een tropische regenbui'. Het pand is elektronisch beveiligd, 's nachts loopt er een waakhond rond en de politie surveilleert regelmatig. „Dat moet ook wel. U moet zich realiseren dat de meeste vogels die hier zitten, erg kostbaar zijn. Voor je het weet worden ze gestolen". Voor mensen die een sterke band hebben met hun voorma lig huisdier, zijn er drie maal per week bezoekmogelijkhe- den. Daarvan wordtdankbaar gebruik gemaakt. Mensen ko men uit alle delen van het land om hun papegaai te bekijken. Van Meegen: „Dan zie je ook hoe intelligent zo'n papegaai is. Hij herkent zijn baas na een jaar nog." Van de ex-eigenaar wordt een bijdrage van tenminste tien gulden per jaar verwacht. De stichting is namelijk afhanke lijk van donateurs. Momenteel zijn er zo'n 300, maar dat is nog niet de helft van het aantal dat nodig is om de boel draaiende te houden. Van Meegen had het geluk dat de eigenaar van de fabriek waarin hij werkt de gehele zolder gratis beschik baar stelde. Het timmerwerk is door de oprichters zelf verricht en de dierenarts verzorgt de vogels gratis. „Wat we tekort komen leggen we zelf bij. Er zijn wel eens mensen die zich afvragen waarom ik niet een paar vogels verkoop en van dat geld bijvoorbeeld een nieuwe auto aanschaf, maar daar heb ben we dit opvangcentrum na tuurlijk niet voor gesticht". Hoe kom je er nou op om een opvangcentrum voor zieke, overjarige, gewonde of dakloze papegaaien te beginnen? Tonny van Meegen was een paar jaar geleden nog hande laar in vogels, maar veran derde daardoor juist in vogel- beschermer: „Ik kwam steeds meer vogels tegen met een ge brek en kwam er achter dat een vogel zonder veren ook een vogel is. Doordat die beestjes geen handelswaarde meer heb ben, worden ze vaak afge maakt. Ik vond dat daar iets aan gedaan moest worden." In 1985 begon hij met één pape gaai. Dat er behoefte was aan zo'n opvangcentrum is nu wel duidelijk. Vorig jaar februari werd de NOP een officiële stichting. Men is nu van plan om het opvangcentrum uit te bouwen tot een soort vogel park. „Dat willen we dan open stellen voor het publiek, na tuurlijk tegen betaling van en tree. Daarmee kunnen we dit werk financieren". Wat de NOP nadrukkelijk niet overweegt, is de pape gaaien terug te sturen naar de natuur. Van Meegen: „Dat kunnen ze niet meer. Waarom niet? Omdat ze niet meer bang zijn van mensen en honden. Ze zouden zich zo weer laten van gen of laten opvreten". Pape gaaien kunnen, volgens Van Meegen, best wel in een huis kamer leven. "Maar dan wel met een partner en in een ruime voliere. Een park is na tuurlijk het meest ideaal, om dat de vogels daar in een zo normaal mogelijke situatie kunnen leven". DE BUIK. De spiegel van de ziel, is hij wel eens genoemd. In het Verre Oosten denkt men zelfs dat de ziel in de buik zit en hoe meer buik - denk maar aan de Boedha- hoe meer verstand. De Grie ken dachten daar ook zo over en het woord schizofrenie herinnert ons eraan want 'schizo' betekent gespleten en 'freen' middenrif. Maar in medische ogen is de buik niet meer dan een opbergplaats voor onze darmen. In een anatomische atlas, en in werkelijkheid natuur lijk ook, ziet dat er allemaal knap ingewikkeld uit. Schijn bedriegt een beetje, want zou je die darmkluwen ontwarren dan blijkt het één buis te zijn met één begin en één eind. Ons voedsel begint zijn zes tot zeven meter lange reis in onze mond om dan, goed gekauwd en met enzymen voorbewerkt via de slokdarm neer te dalen in de maag. Onderwijl heeft het twee wondertjes gepas- seert, de slokdarm, die je in staat stelt om te drinken ook al sta je op je hoofd, en de klep tussen de slokdarm en maag die boeren wél maar voedsel, behoudens noodgevallen, niet in omgekeerde richting door laat. Goed. Als de maag het voedsel heeft gemengd en voorverteerd met bijtende maagzuur (zonder zichzelf aan te vreten, ook al een won dertje), schuift het voedsel door naar de dunne darm, waar eerst het zuur wordt ge blust, dan het voedsel overgo ten met verterende sappen uit darm, galblaas en pancreas, waarna de darmvlokken met fluwelen vingertjes in de voorbijtrekkende brei roeren om er de voedingsstoffen uit te pikken. In de laatste twee meter dikke darm wordt de massa met daar aanwezige bacteriën verder afgebroken, dan ingedikt om dan het li chaam te verlaten met de be kende geur, kleur en samen stelling. Tot zover is de darm eigen lijk een lopende band met wat High-Tech uit de bio indu strie er in. Maar anders dan andere lopende banden gaan onze darmen zonder onder- houdsreparatie meestal, o wonder, een leven lang mee. Meestal, dus niet altijd. Soms gaat er iets mis, -bedorven voedsel, gaatje in de maag, galsteen, ontstoken blinde darm-, en wordt de eigenaar ziek. Bij ziekte hoort een oor zaak, en door de oorzaak te verhelpen kan de dokter de ziekte bestrijden. Dit ook meestal maar niet altijd. Al een jaar of twee honderd zit ten dokters opgescheept met het nog steeds niet opgeloste raadsel van darmklachten die geen lichamelijke oorzaak lij ken te hebben, het Prikkel bare Darm Syndroom ofwel PDS. De patiënt klaagt over onverwacht opkomende zeu rende of krampende buikpijn, dat hij dan weer eens obstipa tie heeft, dan weer eens diar ree en dat alles eventueel be geleid door een bonte stoet van vage klachten als een op gezet gevoel, klamme handen, winderigheid, zuurbranden en misselijkheid. Voordat u nu met de krant in de hand naar de dokter rent snel even dit. Deze rij klachten is zo vaag dat ieder een er bij tijd en wijlen last van heeft. Darmklachten ko men bij gezonde mensen heel vaak voor, men schat bij een op de drie mensen, en die kunnen onmogelijk allemaal ziek zijn. En wanneer spreek je nou van obstipatie? Uit on derzoek blijkt dat slechts drie keer per week 'afgaan' nog normaal kan worden ge noemd, maar er zijn heel wat mensen die dit abnormaal vinden en denken dat ze ob stipatie hebben. Maar goed, men schat dat ongeveer 15 procent van alle mensen last heeft van dit Prikkelbare Darm Syndroom (PDS) en dat van hen een derde tot de helft met zijn klachten naar de dokter gaat. Wat nu? De dok ter zal dan nauwkeurig on derzoek moeten plegen om andere ziekten uit te sluiten want de klachten slaan in hun vaagheid tegelijk overal op en nergens. Dus: wat eet u pre cies?, hoe vaak gaat u naar de wc en wat ziet u daar? komt het in de familie voor?, aan gevuld met lichamelijk on derzoek en eventueel röntgen foto's. Als de dokter dan geen oorzaak voor uw klachten kan vinden dan noemt hij de kwaal PDS. Zo'n soort diagnose heet een 'diagnose per exclusio- nem'. Dat klinkt heel in drukwekkend, maar betekent in feite: we begrijpen er geen barst van, maar ja, het beestje moet een naam hebben. Be schouwen ze je met deze klachten als een aansteller? Ook dat niet, dat er geen li chamelijke oorzaak gevonden zijn wil nog niet zeggen dat de klachten onzin zijn, die zijn wel degelijk reëel. Aan theo rieën over de oorzaak geen gebrek natuurlijk. Men denkt aan allergie, een gestoorde vertering, een al te prikkel bare darm enzoverder maar niemand weet er het fijne van. Geen wonder dat de the rapie bij gebrek aan oorzaak ook niet alles te bieden heeft. Die ten met vezelrijke voeding geldt als "de hoeksteen" van de behandeling, maar of die vezels ook echt helpen is on danks stapels onderzoek nog steeds niet duidelijk. Het zelfde geldt voor een hele reeks medicijnen. PDS is voor huisartsen en specialisten een crux medicorum, een 'groot probleem', want van degenen die met deze klachten de spe cialist bezoeken heeft de helft na vijf jaar nog steeds klach ten. Het probleem zou wel eens kunnen zijn dat deze kwaal gewoon niet past in de diag nostische hokjes van de licha melijke geneeskunde. Het zou best eens kunnen zijn dat bij PDS de psyche, de geest, op een of andere manier niet goed samenwerkt met een overigens normaal maag darmkanaal. Dat het een met het ander te maken heeft weet een ieder die het 'dun door zijn broek heeft voelen lopen', zijn 'gal heeft gespuugd', of bij stress buikkrampen kreeg. Geen wonder dat medisch psychologen zich op het PDS probleem hebben gestort, zij het met mager resultaat. Uit gangspunt was dat mensen met deze kwaal het meeste lijden "aan het lijden dat men vreest", angstig zijn, weinig incasseringsvermogen hebben en dat alles op hun darmen afreageren. Maar hordes psy chologisch onderzoek konden niet of nauwelijks psychisch verschil aantonen tussen mensen mét en mensen zon der PDS: We zijn allemaal ongeveer even gek. Dat de buik het klankbord van onze emoties is staat buiten kijf. Maar óf slechte emoties een slechte darmwerking kunnen oproepen, en als dat zo is, wat je daar tegen kunt doen, zal misschien altijd een raadsel blijven, diep verborgen in de geheimzinnige spelonken van onze buik. BREDA - De winnaars van de tweedelige Stem-puzzel, waarvan de afleveringen op 24 en 31 december van hei vorig jaar in deze krant stonden, zijn bekend. De Stem-puzzel bleek de puzzelaars onder de lezers bijzonder aan te spreken. Een kleine 12.000 abonnees stuurden hun oplossingen in. De eerste prijs, een CD-speler, is gewonnen door J. y P. Verplanken uit Sas van Gent. De tweede prijs, eer magnetron-oven, gaat naar A. Weterings in Breda. De derde prijs, een cadeaubon ter waarde van 100,- is ge. wonnen door Annie Suijkerbuik in Zundert. De vijf troostprijzen (een cadeaubon ter waarde var 50,-) zijn gewonnen door H. Verkooijen uit Dongen, A. Reinieren uit Bavel, I. C. Franse uit Hulst, M. Hermans uit Etten-Leur en B. van Elzakker-Gommers uit Heerle. De winnaars krijgen hun prijs zo snel mogelijk thuisbe zorgd. OP DE jeugdpagina's van Studio lees ik wat kinderen later allemaal willen worden. Eentje weet het zeker: filmster. Een beetje hoog gegrepen mis schien, ze geeft het toe, 'Maar als je niets wilt, word je nooit beroemd'. Die komt er wel.... De toekomstige agente van po litie zal het ook een eind schop pen. Ze weet goed te vertellen, waar het op aan zal komen in dat beroep. 'Je moet niet je ge duld verliezen en je moet goed kunnen schieten'. Opletten bij voetbalwedstrijden, dat ziet ze helemaal zitten, maar ketting botsingen niet, 'die hoop ik nooit mee te maken'. Onthullender nog vond ik de uitleg van sommige kinderen, waarom ze een bepaald vak be slist nooit zouden kiezen. Niet op een kantoor zitten, dat is saai en warm. Geen tandarts worden, die moet altijd in vieze monden kijken. Piloot is te ge vaarlijk. Een bewust-levende jongen verkondigt niet in een fabriek te willen werken, want 'ik wil niet meedoen aan giflo zingen en vuilverbranding'. Dan vertelt een ander dat ie per se geen bouwvakker wil wor den. Geprikkeld door de nobele instelling van de vorige ver wacht ik een uitleg in de trant van: 'dan moet je misschien kantoren bouwen die altijd leeg blijven staan, of hele dure hui zen waar alleen maar stinkend rijke mensen in kunnen wo nen'. De reden is veel simpeler, deze jongen stapt niet in een beroep waarin je weinig ver dient. Er komt nog een schepje bovenop: 'ik wil namelijk mil jonair worden'. Mijn oom heel vroeger, die wou dat ook: 'ik wor' later pas toor of miljonair'. Ikzelf heb het hem nooit horen zeggen, want toen ik die oudste broer van mijn vader bewust leerde kennen, toen was hij al iets: werkloos. 'Had-ie beter pastoor kunnen worden', smaalde de familie, want of dat in een grote bewerkelijke stadsparo- chie was of op een klein dorp, je zat dan in elk geval aan de goeie kant van de maatschap pij, oordeelde men. Als klein kind kon ik die gedachtengang zonder moeite volgen. De pas toor van onze parochie was een echte meneer, voor wie kinde ren renden en bogen, zo iemand zou vast geen armoe lij den. Mijn oom en zijn gezin de den dat besüst wel. 'Hij wou toch miljonair zijn, niet werken en slapend rijk worden zeker. Nou, werken hoeft-ie niet, maar geld hebben ze ook niet, die stakkerds'. Dat laatste zag ik als kind eigenlijk niet zo erg. Het leven van mijn neefjes speelde zich in mijn ogen niet anders af dan het mijne. Ze gingen naar school, maakten huiswerk en kregen om vier uur thee met een biskwietje aan de grote huiskamertafel. Later beg ik dat hun blijdschap als aanbelde meer het koekje snoepje gold dan mij. In wone doen dronken ze I thee. Dat van die tomatenso dat maakte me eigenlijk het best duidelijk dat er. aan de hand was bij mijn oj en tante. Mijn vader kwam in vooroorlogse crisisjaren we waar ook af en toe thuis mei mededeling dat hij loonsvo ging had gekregen. Dan heen er een paar dagen een gedni stemming, dat voel je goed kind. Maar wij aten norm dingen en bij ons stond nietl hele keukenkastje vol mei matensoep. Bij elk bezoek kr gen we een blik mee naar en soms kwam mijn oom op fiets er een paar brengen, was lekker, zo een of tweekf in de week, maar mijn net( moest die tomatensoep wel neus uit komen, dacht ik. All als ik bij hen naar de wc p liep ik even naar de keuken" altijd stond er een rijtje vand blikken in de kast, er k\ nooit een eind aan en het nooit wat anders. 'Waan nooit andere soep?' Dan we geprobeerd mij de economic! te leggen van doorgedraaide maten en regeringssteun werklozen. 'Ze kunnen ook wel eens kippen do« draaien voor die soep?' Mij ouders gaven het op, aan kritisch doorlichten van sta turen kwamen we nooit toe. Tegenwoordig is mijn pi bleem meer, waarom sommij mensen zo hun best doei miljonair te worden. Nog afj zien van de lvenslange dreig van ontvoering, maar wat is leuk aan? Duizend maal dl zend, dat is een miljoen. Mi met vijfhonderd maal duia of 'slechts' honderd keer d zend guldens op zak kun jee een ontzettend comfortabel ven leiden. Wat voegen die tra nullen daar nog aan tl Bovendien heb ik het vage voel, dat je ze in aantal - tegen elkaar kt wegstrepen, de miljonairs en werklozen. Wanneer van alt jongeren er niet eentje m miljonair zou willen worden nu niet en ook later niet-d hoefde misschien ook nieffl meer werkloos te worden. Als u wandelend door Am sterdam op vrijwel iedere auto dezelfde achterruit sticker zag met de tekst: Loof den Heer en Zijn ge kruisigden Zoon, zou u zich wellicht afvragen: wat is hier aan de hand? Zou uw verbazing niet uitgroeien tot verontrusting als u ver nam dat hetzelfde ver schijnsel zich voordeed in Londen en New York. Alle maal dezelfde sticker: Praise the Lord and His crucified Son? Kunt u zich de verbazing en verontrus ting voorstellen van David Wheeler, die in zijn BBC- radiopraatje 'Analysis' ver telde hoe hij in de miljoe nenstad Cairo tijdens de doorlopende verkeersop stoppingen dezelfde sticker zag op vrijwel elke auto met de tekst - voor hem vertaald - 'Allah is groot en Mohammed is Zijn Profeet'. Het heilig vuur, ontstoken door de Ayatolla Ruolla Chomeini breidt zich naar alle Islam landen uit, steeds hoger oplaaiend. Griezelig! vond David. Ik zet in schier verblindend helder proza uiteen hoe het mogelijk is dat door de gra tie Gods de ziel van een diepkrankzinnige lust moordenaar nog volkomen gaaf is (alleen de geest is ziek) en u reageert met 'Zou 't?' Beseft u dat een dergelijke reactie u stem pelt tot een non compos mentis platschedel Ka- naak? 'Oezo?' Tot mijn spijt bezit ik geen Thomas Kempis concor- dantium, zodat ik niet kan opzoeken waar in wel* werk van de Heilige Tho mas ik zijn stelling kan vinden: Zij die veel reizen in verre landen word® daardoor zelden heilig- heb alleen de Engelse ver taling en die luidt: 'They who travel much in foreign lands seldom thereby he- come holy' uit 'Holier than Thou', in The Listener van 22 augustus 1985. Hoe heef Thomas dat gezegd in't La tijn? Is de Engelse vertaling correct? Rel< Van onze verslaggever „Regelmatig vindt overl deze drie partners en wij het voortouw niet altijc moet worden genomen. D geëigende partner doen. Klooviaan Ed Stijns ver len HULST - De bonte avoni Den Dullaert in Hulst was ment. Het brengen van streekgebo den verhalen en gedichtjes, g lardeerd met liedjes met r mantische of pittige tekst blijkt een goed recept om ho derden mensen een onbezorg avond te bezorgen. Ondanks de zorgvuldi tijdsplanning liep ook tweede editie weer wat u „Waarschijnlijk komen er ti< reclameren dat het weer zwa uitliep", vertelde coördinat George Sponselee. „Daartege: over zijn er dan 490, die zulh vinden dat ze waar voor hl geld hebben gekregen met ai derhalf uur langer amuseme dan voorzien." De zaal in het gemeei schapscentrum in Hulst overvol. De toeschouwers lo gen een bonte mengeling v; Programma-onderdelen d voor ieder wat wils boden. I vertolkers van het volkslied, leden van Ambras, openden i avond met mooie liedjes. 2 verrasten menigeen aan h eind van het programma m e«i eigen creatie van Pi Scheerders 'Van verre gek men, van verre terug'. Julien Blommaert als nieuv komer in het gezelschap hie het publiek voor „Uit een ou< harmonica komt ook muzie maar je moet er op kunnt spelen". Zijn oude leermeest res Anneke Wauters verteli over de Kauter en heel wat ii jvoners uit het Land van Hul herkenden zichzelf in de ve telsels over de Eerste Commi (ADVERTENTIE) gedipl. orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN iemor orthc schoen steunzolen inlays voor a sport- trimschoen jsedijk 60. Breda Grote Zwanenstraat 21. Hulst (Z.\

de Stem | 1988 | | pagina 4