ORT Steffi Graf verplettert Chris Evert Wilander verstoort feestvreugde Titel nr. 51 voor Hans Vultink SPORT Dijkstra wil l allround SLAGEN PAT CASH VERSLAGEN IN ADEMBENEMENDE VIJF-SETTER DE STEM SPORT 5 MAANDAG 25 JANUAR11988 1 voor Frans Maas Nederlandse amateurs Mahmood/ Rodell nnaar in Brighton en uitsluiting MELBOURNE - Het had zo mooi kunnen zijn. Heel Australië viert deze dagen feest, omdat het dinsdag 200 jaar geleden officieel gesticht werd. Blaren VAN DER SMISSEN BOEKT RECORDGEMIDDELDE WK driebanden op de tocht Cross 'Bloeiende amandelbomen' Clerc en Van der Zee in herkamp Nederland verslaat België Barrios snelle halve marathon Protest waterpolo-arbiters Harrewijn maakt selectie bekend Persson wint Open Engelse Stamsnijder tweede in Denzlingen Voorn betrokken bij dopingzaak lerbert Dijkstra wil deelnem d voor allrounders, die een we pische Spelen in Alma Ata woi onschaatser, die in Calgary tien kilometer, verwacht in c veroveren. nschap plaatsen zich de nuninu onale titelstrijd, die komend we< t gereden. De overige twee rijd, ische wedstrijden aangewezen. R tart verschijnen in Alma Ata. Di te nemen aan de strijd om het nat lkmaar. Visser en Kemkers hun tickets v< ïllen. „Naast die twee heeft Gemse odig, die de laatste zestien halen, zen voor de toekomst niet in gevj Ie laatste zestien op basis van m kilometer. Een goed klassement vi print, maar het gaat er mij om dat een eindklassering tussen de tien it de wedstrijd in Alma Ata Dij aden in dit seizoen. „Ik neem daar dan voorbereiden op het wieiers p wil me vroeg bij de ploeg hebix didaten behoor voor de Olympisc O VERZICHT T2 Door Leon Krijnen MELBOURNE - De wed strijd begon buiten, maar eindigde binnen op dezelfde baan. In de eerste Grand Slam-finale in de geschie denis die op die manier werd afgewerkt, versloeg Steffi Graf haar vroegere voorbeeld Chris Evert met 8-1 en 7-6 (7-3). Het gedenkwaardige duel werd door de grillige weersomstan digheden in Melbourne in drie parten verdeeld. Tijdens het eerste deel, dat een kwartier in beslag nam, terwijl er toen al enkele druppels regen vielen, liwamen Graf en Evert niet van de baselines af en werd het 2-1 voor de Westduitse num mer een. Daarna begon het te gieten. Terwijl de officials van de Australische Tennisbond met tegenzin besloten om het dak te sluiten, zagen Evert en Graf in de kleedkamers hoe de jonge Mike Tyson de oude Larry Hol mes aan diggelen sloeg. Intus sen hadden de speelsters bin nen van de nood een deugd ge maakt door de parade van oud kampioenen, die pas na de fi nale op het programma stond, te vervroegen. Rod Laver, Mark Edmondson, Evonne Cawley-Coolagong, John New- combe en enkele, soms kreu pele coryfeeën uit een nog ver der verleden paradeerden on wennig over het gifgroene en enigszins verende rubber. Evert - die als Australisch kampioene van 1982 en 1984 eigenlijk ook aan die show van old-timers mee had mogen doen - en Graf verbeten intus sen hun zenuwen. Na ander half uur keerden ze terug on der de felle lichten van de bin nenbaan. Daar werd na het in slaan een herhaling van het duel tussen Tyson en Holmes opgevoerd. Acht games lang, van 2-1, via 6-1 in de eerste, tot 5-1 in de tweede set, liet de 18- jarige nummer één haar 33-ja- rige tegenstandster alle hoeken van de baan zien. Op het moment dat haar eer ste titel in het jarige 'Kanga- roe-land' binnen bereik was, werd Graf door de zenuwen bevangen. Evert rook haar kans, brak de opslag voor de •eerste keer en baande zich slag voor slag, punt voor punt een weg terug in de wedstrijd, maar in de tie-break moest de ouderdom toch buigen voor de jeugd. Wie gaat Steffi stoppen dit jaar? Met haar kracht, haar snelheid en haar zwiepende fo rehand lijkt ze nu al onver slaanbaar op iedere onder grond waar ze niet gedwongen wordt om naar het net te gaan. Ivan Lendl werd jarenlang ge plaagd door zijn gehandicapte backhand, die hem van de ere podia op de Grand Slam-toer- nooien weg hield. Toen die backhand eenmaal begon te lo pen, in het voorjaar van 1984, was er geen houden meer aan. Als Steffie Graf leert om de bal aan haar linkerkant net zo furieus aan te pakken als aan haar rechterkant, en ze oefent nog wat op de volley, dan heeft ze geen zwak punt meer. Nu de Australische Open Kampioen schappen, net als vroeger, weer in het voorjaar worden gehou den, kan in 1988 nog maar een vrouw het Grand Slam win nen: Steffi Graf. „Dat snap ik ook wel", aldus Graf, toen ze daar na afloop van de finale die buiten begon, maar binnen ein digde, op gewezen werd, „maar dat is nog allemaal zo ver weg, daar denk ik nog niet aan". Gezien haar brandende am bities mag dat als een leugentje beschouwd worden. Net als voor Ivan Lendl, die zijn droom voor minstens een jaar in de koelkast heeft moeten stoppen, is dat het hoogstbereikbare voor een tennisser op aarde: het winnen van de vier grote toernooien, Melbourne, Parijs, Londen en New York binnen een kalenderjaar. De Duitse degelijkheid in actie. Graf versloeg in twee sets haar opponente Chris Evert (6-1, 7-6 (7-3)). - fotoanp tleet Frans Maas heeft tijdens intï iden in Tennesee (Verenigde State ïkstapsprong verbeterd tot 16,14 m 115,85 meter al op zijn naam. Metz van Sprint uit Breda zes centime ijd om de Europese indoorkampioe Budapest. _frlandse amateurelftal heeft zaterc oefenwedstrijd bij een toernee do de 6-0 en 5-1 overwinningen een eer een magere 1-0 voor de ploeg v tegen Sterling Macedonia, kampio le Westaustralische competitie, wi rt Velten van de zaterdag-eerstekli Staten Bank-bridgetoernooi heeft ood en de Amerikaanse wereldkan nbetwiste top-paar als winnaars io kwam vrij snel aan de top van ziekte tobbende Rodwell kon n jenoten Eisenberg en Sontag halve rnamen. Pas in de laatste ronde kee "iet Patrick Cash, maar Mats terug aan de top. ar Leufkens/Westra speelde een ze rechte thriller, die viereneen- ;de op twee punten van de winnaa emla/Reiplinger, maar kreeg 'slech ld op basis van het resultaat uit hl (3-1), 3-6,6-1,8-6. Alles is nog hagelnieuw aan Batman Avenue in Melbourne, maar na veertien dagen is er in de nieuwe 'Australian Open' al aardig wat historie opgebouwd. Zweed Jörgen Persson heeft in Brig Van China ^lijk Veertien dagen strijd werden jj (je iaatste dagen van het met drie De twee se kampioen veroverde in de kud el door op weg naar de finale de nu* temooM-tttooond vereld, de Chinezen Jiang Jialiang stïeaJ,n cie eindstrijd had de jon vijfsetters in de halve finales e Noordkoreaan Kim Song Hui (3-0) na leed weinig schade, al was de n ioene He Zhili in de finale tegen ha aalfde op de wereldranglijst) eenve Nederland kon zaterdag met de ee pisch kandidaat Paul Haldan verlo ortuinlijk van de Westduitser Wos e de tweede ronde door Griffiths, land, te verslaan. In de tweede ron peler van De Veluwe (3-0). t-kampioen op 500 meter ;or Zjelezovski heeft zaterdag tijde npioenschappen van de Sovjetunie ter opgeëist. Met 37.22 seconden li Goeljajev, momenteel betrokken!) d de Noor Krosby, ruim voor. Goelj 37.48 seconden. De derde plaats v 37.51 noteerde. neralda en Manuela Ossendrijver zi mn uitsluiting uit de Nederlandse volg van een reeks incidenten tijde twee weken geleden in Gronings sjes buiten de Nederlandse ploeg vo vallen. Short-trackschaatsen is irt. STANDEN De 'Bicentennial Fleet', een verzameling gerenoveerde of nagebouwde driemasters en andersoortige oude brikken, stoomt op naar Sydney om daar dinsdag het middelpunt van de feestelijkheden te worden. In Melbourne was een eigen feestje op poten gezet. In het nieuwe, honderd miljoen gulden kostende 'National Tennis Centre' zou de lokale favoriet Pat Cash het feest inluiden met het behalen van de Australische titel. Maar een ijskoude Zweed, on dersteund door een fanatieke horde blauw en geel geverfde Noormannen, gooide een flinke kwak roet in het feestmaal. Wilander trok na een regel- uur in beslag nam, aan het laatste en langste eind; 6-3,6-7 droomwedstrijden. van de heren mochten er we zen, de finale van gisteren ont popte zich tot het absolute hoogtepunt van het toernooi. Dat Cash niet won was jammer «oor de Australiërs, maar zelf zat hij er niet zo mee. „Ik heb het al vaker gezegd", gromde hij onafgedaan na afloop, „en Ik wil het nog wel een keer zeg gen. Het interesseert me niet of ik win of verlies. Het enige dat ik wil, is goed spelen. Dat heb ik vandaag gedaan, ik kon niet beter, maar die vent aan de an dere kant van het net speelde nog beter. Als hij drie keer een lob over me heen kan slaan die op de achterlijn valt, dan is hij op zo'n dag de beste. Mijn voe ten zitten onder de blaren en ik heb links en recht blauwe te nen. Wat moet ik nog meer?" Vrijdag versloeg Cash serve rend en vollerend Ivan Lendl. Gisteren zocht hij opnieuw on vervaard en consequent de aanval. Twee dagen eerder was hij 123 aan het net verschenen, gisteren stond hij niet minder dan 156 keer op zijn meest ge liefde stek. Opnieuw was hij er succesvol, want hij scoorde daar in bijna zestig procent van die pogingen. Vrijdag had hij minder aanvallen nodig om van Lendl te winnen, maar toen maakte hij zelf nauwelijks fouten. Dat was het cruciale verschil met het duel tegen Lendl, want nu maakte Cash veel te veel fouten, 48 om pre cies te zijn. Tegen Wilander, Mats Wilander, de 'ijzige' Zweed, in actie tegen Pat Cash. - foto ap sportievste spelers van het cir cuit. Toen hij op zeventienjarige leeftijd in de finale van Roland die er maar 21 maakte, is dat dodelijk. Noem de naam Wilander en bijna iedereen denkt dat de Zweed al bijna grootvader moet zijn. In 1982, over enkele maanden alweer zes jaar gele den, won hij in Parijs zijn eer ste Grand Slam-toernooi, en toch is hij vandaag de dag pas 23 jaar oud. Al lang multi-mil- jonair in elke denkbare munt soort - gisteren won hij ruim 200.000 gulden - en één van de Garros van Guillermo Vilas won, had hij zich twee dagen eerder al onsterfelijk populair gemaakt. Dat was op match point in de halve finale tegen José-Luis Clerc toen de scheidsrechter 'game, set and match' in het voordeel van Wi lander uitriep. Wilander wei gerde vervolgens het punt, om dat de passeerslag die hij zo juist langs de Argentijn had geslagen ook volgens hem uit was geweest. Niemand weet waar de Zweedse invasie in Melbourne vandaan is gekomen, ook Wi lander niet, maar de Scandina- viërs, die hun gezicht en vaak ook het bovenlichaam in de kleuren van de Zweedse vlag geschilderd hadden, zijn een belangrijke steun voor Wilan der geweest. Niet alleen het hondengehuil heeft zich een eigen plaats verworven in Mel bourne. Ook het gebaar dat Wilander vrijdag spontaan in gevoerd heeft, de vingers in een hoek van negentig graden naar het voorhoofd, werd gisteren links en rechts nageaapt. „Vooral in de tweede set'heb ik het beste tennis kunnen la ten zien dat ik ooit gespeeld heb", aldus een opmerkelijk frisse Wilander na afloop. Tja, die twee onmogelijke returns in de voorlaatste game, de be slissende break, die komen dan ook nog een keer. Dat zijn van die dingen die je op zo'n mo ment nodig hebt om te winnen. Het is misschien jammer dat ik het feest van Australië een beetje verstoord heb, maar mijn humeur gaat er echt niet op achteruit..." Er kwamen de afgelopen da gen bijna 250.000 bezoekers naar het 'National Tennis Cen tre'. Het toernooi was begroot op 23.000 man. Niet alleen daarom wordt met vertrouwen' Australische tenniskampioenschappen naar de toekomst gekeken. Het niveau van het tennis, vooral van het afgelopen weekend en de reacties van de deelnemers laten er geen twijfel over be staan dat, blessures daargela ten, volgend jaar geen enkele speelster of speler uit de top-20 in Melbourne zal ontbreken. Van het stiefkindje van de Grand Slam toernooien is het 'Australian Open' tot het erelid van dat kwartet statige oude dames geworden. UITSLAGEN Finales Herenenkel: Wilander (Zwe) - Cash (Aus) 6-3, 6-7 (3-7), 3-6,6-1, 8- 6. Damesenkel: Graf (WD1) - Evert (VSt) 6-1,7-6 (7-3). Herendubbel: Leach/Pugh (VSt) - Bates/Lundgren (Gbr/Zwe) 6-3, 6- 2,6-3. Damesdubbel: Navratilova/Shri- ver (VSt) - Evert/Turnbull (VSt/ Aus) 6-0,7-5. Gemengddubbel: Novotna/Pugh (Tsj/VSt) - Navratilova/Gullikson (VSt) 5-7,6-2,6-4. Junioren herenenkel: Anderson (Aus) - Florent (Aus) 7-5,7-6 (7-4). junioren damesenkel: Faull (Aus) - Derly (Fra) 6-4,6-4. ronde: Heus- irink - - Van :holma aars - Dolle- tsenO- k 1-1, wen - Goudt 2-0, Schotantë Kaarjenbrink 1-1, Okken Splunteren 1-1. Dames groep A: tweede r<£ M. Nicolai - A. Nicolai 1-1» ders - Smit 0-2, Andries - 2-0, Smit - Andries 0-2, A. NjJ - Wanders 0-2, Blom - M. NW1 1-1; derde ronde: Wanden Blom 2-0, Andries - A. Nicol*1 0, Koenz - Smit 1-1. Dames groep B: tweede Van Dijk - Janssen 0-2, Lantej Rijndertsen 1-1, Bosman - Duinen 0-2. e: Ok- uuinen u-z. j fcren - Dames groep C: tweede rotf Irink - Verhoef - Göbel 2-0, Graas - y' Kuijk 2-0, Hartkamp -SchoW 0-2; derde ronde: Van Kw* Hartkamp 2-0, Göbel - Graas Van Setten - Verhoef 1-1. rink - Teer k 2-0; link 1- Leeu- iri sky channel 13.50 Parijs-Dakar. 21.30 Motorsport nieuws- 22.05 Spaans voetbal. super channel tl 22.30 Brazilian football- 23.35 Ski-report. 23.40 Worstelen. Door Hein Groothuis BERKEL-ENSCHOT Van verzadiging is bij Hans Vultink nog geen sprake. Als zijn werk - hij heeft een zaak in speelau tomaten en, samen met een compagnon, een biljart centrum en is elk jaar goed voor 85.000 kilometer in de auto - het toelaat, neemt hij nog met graagte deel aan nationale kampioen schappen. in wezen als recreatie-biljar ter, want de tijd ontbreek hem om veel te trainen. Deson danks blijft de vijftigjarige Eibergenaar dank zij zijn na tuurlijke aanleg een geduchte concurrent voor de jonge gar de. Vultink bewees dat weer eens in Berkel-Enschot, waar hij zijn 51ste ereklasse-titel in de wacht sleepte door Christ van der Smissen in de finale van het Nederlands kam pioenschap bandstoten gede cideerd te verslaan. ..Het kan raar lopen", ver telde de grijze eminentie van het Nederlandse biljarten met een brede grijns op het ge acht. „Ik kwam zonder illusie ™er naar toe. Na de goede start (twee overwinningen net behoorlijkse gemiddeldes H.G.) groeide echter het ver trouwen. En dat werd nog poter door mijn goede partij «gen Arnouts in de kruisfi nales". Vultink, die met Van der Smissen Nederland vertegen woordigt bij het Europees Kampioenschap bandstoten, dat van 24 t/m 27 maart in Groningen wordt gehouden, het zijn winstpartij tegen Ar nouts (150-34 in 10 beurten) Dat ik een keer niks heb, daar lig ik niet wakker van". POULEA Van de Ven74 13 5,69 23 Vijfde ronde seizoen ZOU worden na wat lk Van der Smissen150 8 18,75 99 heb meegemaakt (het overlij- Vultink59 8 7,37 23 den van zijn vader en een van der Ven11917 7,oo 21 grote werkdruk - H.G.). Vol- De Brui]n15017 8,82 59 eend jaar zal ik proberen een Velthuis150 21 7,14 50 goede regeling te treffen, zo- Klijn89 21 4,23 24 dat ik meer kan trainen". Voor Jos Bongers zat er Burgman150 818,75 47 bijna een finaleplaats in. De Bongers150 818,75116 Nijmegenaar strandde tegen Koorevaar79 9 8,77 31 Christ van der Smissen op een Jaspers150 916,66 49 zeer schlemielige wijze. Hij Amouts1501311,53 55 miste na zijn 125ste carambole Pijl9113 7,00 26 het volgende punt, terwijl de Vijfde ronde ballen in nagenoeg ideale po- .22 }8 4>" 12 sitie lagen. Zonder die misser fnouts150 8 8,33 40 zou Van der Smissen normaal inrmnon 2a gesproken uitgegaan rijn. Nu JJ f moest Bongers met lede ogen Koorevaar15020 7,50 20 aanzien hoe Van der Smissen de hem nog ontbrekende vier poule A: 1. Van der Smissen caramboles maakte. Bongers 5-10 17,04 99 kon er maar niet over uit dat 2. Vultink.....5- 6 8,79 73 hij rijn serie niet had kunnen nfff6"t <$7 59 voortzetten. „Ik speelde de bal 5. velthuis5-4 6,62 73 met hetzelfde tempo als bij 6.Klijn5- 2 6,15 53 mijn laatste twee punten. Die Poule B: l. Arnouts5-10 9,37 55 derde keer viel de speelbal in- 2. Bongers5- 7 9,23 lie eens stil en rolde terug. Ik heb 4' BurgmairiZ!!!!"ZZ 5- 5 7,93 47 er geen idee van hoe dat kon. 5. Koorevaar5- 2 5,96 43 Misschien is er een vuiltje op 6. Pijl5- 0 5,01 33 de tafel gekomen". Halve finales: Bongers had niet alleen Vuitink.1501015,00 64 vanwege de gemiste finale 10 zwaar de pest in. „Ik baal er- vanger sïntorai";." 1501113,63 48 van dat ik altijd die geintjes tegen hem heb Het vorig jaar AmoSts!....!.?. "."Üiso 1311,53 39 miste hij in de finale tegen Bongers11313 8,69 31 mij een bal en ging gewoon Finale: door", aldus Bongers, die dit Vultink1501311,53 38 seizoen evenals Arnouts met Van der Smissen.... 9013 6,92 15 lege handen zal blijven, door- Eindstand: 1. Vultink (9,91), 2. dat er geen enkel kaderkam- ï»Vï pioenschap gehouden zal wor- Jaspers (11,25), 6. Burgman' (7,93), den en ook geen triathlon-tl- 7. Van de Ven (8,44), 8. De Bruijn telstrijd. „Ik heb de laatste (f.77), 9. Velthuis (6,62), 10. Kiyn drie jaar zeven titel behaald. f-Jf -u-Koorevaar (s.96).12- Pol Hans Vultink pakt zijn 51ste ereklasse titel. - foto archief de stem volgen door een goede finale, die hij met 150-90 in 13 beur ten in zijn voordeel besliste. In die eindstrijd stond de con ditioneel nog ijzersterke Gel derlander, die zijn lichaam fit houdt met voetbal en tennis, steeds aan de positieve kant van de score. Hij hoefde niet eens perfect te spelen ('Door dat ik te weinig getraind had, maakte ik kleine foutjes') om onbedreigd de zege te behalen. Daarvoor was de tegenstand van Christ van der Smissen te gering. Dat was aan een kant een verdienste van de ex-com- mando, die drommels goed weet hoe hij het een tegen stander lastig moet maken. Als Vultink miste liet hij bijna steeds zeer groot spel achter. „Ik zie graag drieban den", grapte de Eibergenaar. Van der Smissen was echter ook geen schaduw van de spe ler, die tot de eindstrijd grote indruk had gemaakt en in to taliteit zonder meer de beste speler van het toernooi was. „Een finale is toch altijd een aparte wedstrijd", verzuchtte de Willebrorder. „Ik had ver schrikkelijk veel last van de warmte. Op een gegeven ogenblik kon ik de keu bijna niet meer door mijn vingers krijgen. Maar dat is niet het enige. Het bleef ook steeds maar scheef lopen bij mij. Als ik de ballen eenmaal verza meld had, was het snel weer kapot. Ik kwam niet in mijn spel. En om succes te hebben, moet het echt een beetje lo pen. Bij Hans deed het dat wel. Hij maakte bijvoorbeeld een lossebander over de hele lengte van de tafel, die via de korte en lange band bedoeld was, maar het deed het alleen via de korte band". Van der Smissen, die dit seizoen dus een nieuwe dub belslag zag mislukken (vorig jaar werd hij zowel bij het driebanden als het bandstoten kampioen), hield aan het toer nooi wel een fraaie troostprijs over. Hij bracht het nationale record algemeen gemiddelde, dat reeds in zijn bezit was met 13,20, op 14,55. „Ik ben ook best tevreden met mijn presta ties", aldus de Westbraban der. „Met zo'n record, een tweede plaats, na al Neder lands kampioen driebanden te zijn geworden, en deelname aan het Europees kampioen schap mag ik natuurlijk niet mopperen". Aan de verbetering van het record droeg ook Hans Vul tink zijn steentje bij. De Gel derlander legde zaterdag avond, toen hij reeds zeker was van een plaats in de kruisfinales, doordat Harrie van der Ven verrassend ver loren had van Jean-Paul de Bruijn, Van der Smissen na melijk niets in de weg. „Toen speelde ik zeer ongeconcen treerd, omdat er niets meer op het spel stond. Bovendien wilde ik Christs gemiddelde niet kapot spelen. Ik heb hem er zelfs een keer op attent ge maakt dat hij de verkeerde bal wilde pakken". Het NK bandstoten was to taal een aangelegenheid van de gevestigde orde, want be halve Vultink, die als enige de poules overleefde ondanks twee nederlagen (tegen Van der Ven en Van der Smissen), en Van der Smissen maakte ook Jan Arnouts (derde) en Jos Bongers deel uit van het laatste kwartet. Voor Jan Ar nouts was het brons het hoogst haalbare. „Ik mag niet klagen. Ik heb constant ge speeld en maar een nederlaag geleden, tegen Vultink, die in het begin veel te ver weg liep om nog terug te komen. Een echt goede partij was er niet bij. Dat heeft natuurlijk te maken met het feit dat ik in totaliteit te weinig gebiljart heb. Het was een beetje te voorzien dat het een verloren NIEUWSOVERZICHT BERKEL-ENSCHOT (ANP) - Het toernooi om het officieuze wereldkampioenschap driebanden, in september te Amers foort, gaat mogelijk niet door. De organisatie heeft in overleg met de KNBB en de Europese biljartfederatie CEB besloten het toernooi 'in heroverweging' te nemen. De bonden verwijten de wereld-biljartunie UMB, onder wier auspiciën het toernooi wordt gehouden, onbehoorlijk bestuur. Aan het wereldtoernooi doen profs en amateurs mee. Vorig jaar september in Madrid zouden UMB, CEB en de prof-orga nisatie BWA hebben afgesproken dat de beste zeven BWA-be- roepsspelers in Amersfoort zouden verschijnen. De UMB spreekt in haar voorschriften echter niet meer van de beste ze ven, maar van zeven BW A-spelers. Bovendien dient de stich ting TEB, die het toernooi organiseert, de reis- en onkostenver goedingen voor de prof spelers te betalen. Ook dit zou in strijd zijn met het protocol van Madrid. Volgens Dick van der Meer, voorzitter van TEB, betekent dit dat het toernooi geen 125.000 gulden, maar zeker twee ton zal kosten. ALBUFEIRA (ANP) - Elly van Hulst is zondagmiddag als elfde geëindigd in de cross van de 'Bloeiende Amandelbomen' in het Portugese Albufeira. Zowel bij de heren als dames was de twaalfde editie van deze veldloop in de Algarve zeer sterk bezet omdat vele buitenlandse atleten daar een trainingskamp in de winter opslaan. Bij de dames, die 6000 meter moesten lo pen, ging de overwinning naar Angela Tooby uit Wales in 20 minuten en 1 seconden. Zij had veertien seconden voorsprong op de Belgische Veronique Collard en zestien op haar zus Su san. Elly van Hulst finishte in 20.54. Bij de heren won de Portu gees Jose Regalo, die voor de tien kilometer 30 minuten en 2 se conden nodig had. De Engelsman Gary Steines bezette de tweede plaats in 30.04 en de Portugees Ezequiel Canario werd derde in 30.11. DEN HAAG (ANP) - De herkamp tussen Rob Clerc en Hendrik van der Zee, als derde gelijk geëindigd in het laatste toernooi om het wereldkampioenschap te Moskou, zal op 26 februari in Leeuwarden beginnen. Alleen de derde aankomende plaatst zich rechtstreeks voor het in juli in Brazilië te houden wereld- kampioenschap.De eerste helft van deze zes partijen tellende barrage wordt van 26 tot 28 februari in Leeuwarden gespeeld. De laatste drie partijen volgen een week later in Dordrecht. In dien de herkamp geen winnaar oplevert zal het lot beslissen wie van de twee spelers zich samen met Europees kampioen Gérard Jansen plaatst voor het wereldkampioenschap. De ver liezer kan zich nog voor het Wereldkampioenschap plaatsen via het nationale kampioenschap. WAALWIJK (ANP) - Het Nederlands handbalteam heeft in de laatste oefenwedstrijd voor het wereldkampioenschap van de C-landen in Portugal met 18-17 gewonnen van België. De rust stand in Waalwijk, waar Tachos-doelman Peter Bassa voor eigen publiek uitblonk, was 10-6. Bassa, die zijn 50e interland wedstrijd afwerkte, bewaakte in de tweede helft de voorsprong beter dan de aanvallers. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Robert Fiege (6/2), Berendsen (3), Coenders (2), Joop Fiege (2), Broos (2), Schuur, Habraken en Engelvaart (al len 1). Nico Beekman heeft zondag definitief afgehaakt voor Portugal wegens een knieblessure. De kans is zeer klein dat bondscoach Ton van Linder voor hem nog een vervanger zal oproepen. Van Linder heeft nog wel geprobeerd Wil Jacobs over te halen mee te gaan, maar de ervaren international kon wegens zijn werk zaamheden geen gevolg geven aan die uitnodiging. NARA (Reuter) - De Mexicaanse atleet Arturo Barrios, die goed geld verdient bij stratenlopen, heeft zondag in de Japanse stad Nara zijn conto gespekt door een halve marathon te win nen in een erg sterk deelnemersveld. De 25-jarige Barrios, die in Rome vierde werd bij het wereld kampioenschap op de 10.000 meter, bedwong het heuvelachtige en winderige parcours van 21 kilometer in 1 uur, 2 minuten en 3 seconden. Uitslag: 1. Barrios (Mex) 1.02.03, 2. Treacy (Ier) 1.02.22, 3. Akutsu (Jap) 1.02.25, 4. Jones (GBr) 1.02.28, 5. Smith (GBr) 1.03.25, 6. Kita (Jap) 1.03.28, 7. Shahanga (Tan) 1.03.36, 8. Kato (Jap) 1.03.37, 9. Honda (Jap) 1.03.43,10. Shibuya (Jap) 1.03.47. DEN HAAG (ANP) - De waterpolocommissie van de KNZB en de scheidsrechters in de hoofdklasse zijn zeer ontstemd over de nominatie van oud-bondscoach George Geurtsen als arbiter voor de Olympische Zomerspelen van Seoul. Naast Fred van Dorp is Geurtsen als tweede scheidsrechter kandidaat gesteld namens Nederland en niet Peter Bökelman, die er het meeste aanspraak op kon maken. Ook de internationale scheidsrech ters vereniging heeft daar zijn bevreemding over uit gesproken. De polocommissie heeft niets tegen Geurtsen, vorige week na zijn Olympische nominatie opgestapt als manager bij lands kampioen AZC Alphen, als persoon bij de Spelen, maar wel als arbiter. „Van ons mag hij als adviseur naar Zuid-Korea en om het internationale voorzitterschap van Klaas van de Pol te steunen, maar niet als scheidsrechter. Geurtsen heeft nota bene drieënhalf jaar lang geen wedstrijd op internationaal ni veau gefloten", zei Delftenaar Piet de Raad, voorzitter van de waterpolocommissie over de rel die is ontstaan. DEN HAAG (ANP) - Bondscoach Harrewijn heeft zondag de voorlopige selectie bekend gemaakt voor het Europese kwalifi catie-duel van woensdag 27 januari in Amsterdam tegen Enge land. Van de groep van twaalf vallen er maandag na een oefenduel tegen Canadians twee af. In de selectie zijn drie spe lers opgenomen van Harrewijn's vereniging Den Helder: Root- selaar, De Waard en Ten Velde. Van landskampioen Den Bosch zijn twee spelres geselecteerd: Schilp en Korthout. De groep van twaalf: Rootselaar, De Waard, Ten Velde (Den Helder), Hagens (Akrides), Schilp en Korthout (Den Bosch), Heijdeman en Kragtwijk (Weert), Van Helfteren en Van Egmond (DAS), Van der Ark (Donar) en Camero (Canadians). BRIGHTON (Rtr) - De Zweed Jörgen Persson heeft zaterdag in Brighton de open Engelse tafeltennistitel veroverd. In de fi nale versloeg de 21-jarige Europees kampioen uit Malmö de Noordkoreaan Kim Song Hui in drie games: 21-19, 21-19 en 21- 15. Bij de dames ging de overwinning naar de Chinese Li Huifen, die haar landgenote en wereldkampioene He Zhili in vier ga mes de baas bleef, uitslagen finales Heren: enkelepel: Persson (Zwe) - Hui (NKo) 21-19, 21-19, 21-15. Dub belspel: Grubba/Kucharski (Pol) - Jialiang/Zengcai (Chi) 19-21,22-20, 26-24. Dames: enkelspel: Li Huifen (Chi) - He Zhili (Chi) 12-21, 22-20, 21-13, 21-16. Dubbelspel: Popova/Guergueltsjeva (Sov/Bul) - Zhili/Zhimin (Chi) 21-18,21-17. DENZLINGEN (SID) - Hennie Stamsnijder is zaterdag als tweede geëindigd in de veldrit in Denzlingen (West-Duitsland). De Tukker werd in de eindsprint verslagen door de Belg Ro land Liboton. Het tweetal had zich in de slotfase losgemaakt uit een kop groep van vier, waartoe aanvankelijk ook de Westduitsers Kluge en Thaler behoorden. Het duo kwam met 24 seconden achterstand als derde en vierde over de streep. Frank van Ba- kel werd zesde op 37 seconden. Uitslag: 1. Liboton (Bel) 20,4 km in 54,35 minuten, 2. Stamsnijder (Ned) op 0,01, 3. Kluge (Wdl) op 0,24, 4. Thaler (Wdl) op 0,24, 5. Zweifel (Zwi) op 0.27,6. Van Bakel (Ned) op 0,37,7. Groenendaal (Ned) op 0.41. KNEGSEL (ANP) - Bij het paard Concern van springruiter Al- bert Voorn zijn tijdens een dopingcontrole op het internatio nale concours hippique van Birmingham in juni sporen van het verboden middel Thiobromine aangetroffen. De 31-jarige rui ter uit Knegsel moest naar aanleiding hiervan zijn verdiende prijzengeld inleveren en zijn naam werd uit de uitslagen ver wijderd.

de Stem | 1988 | | pagina 13