L RS ïr (m/v) B. V. 1 J LEO VISSER IS NIET VAN PLAN OM OP HET EK VERSTOPPERTJE TE SPETEN 'Ik kan me niet veroorloven ergens een grove steek te laten vallen' of Elektronika. ZATERDAG 23 JANUARI 1988 ET EEN beetje mazzel ordt hij morgen tegen het allen van de avond in Den aag op de kunstijsbaan De ithof gekroond tot Europees ampioen all-round. Als op- olger van bij die pillen-af- ire betrokken en in Den aag afwezige Rus Nikolai iljajev. !gen weg Heiden Gewapend A63 internationaal opererende |ektronika- en Hi-Tech sec- i toeleverancier fijnmecha- i eigen produktiefaciliteiten eiten en mede vormgeven eken wij een: vestigingen in Breda en t managen van een afdeling Itbouw van onze onderne- I hoog in zijn vaandel. Ge- brganisatie denken wij aan unctie, kunnen hun sollici- SLAAPKAMER NODIG 300 m' multl slaapkamers jjjfiÉRBEDEKKING NODIG 200 ROLLEN MULTITAPIJT ertda-Setatuntmg 32-076-711134 Dongec^st.-josaplBtraat K-01623-2I241 DE STEM JT >0 filialen -in onze keukenwinkels en an binnenkort een aantal laarom met spoed: NWINKELS IN DE ID EN WEST-BRABANT en wij enthousiaste ceur hebben voor deze branche. ils verkoper werkzaam bent in 1-, auto-, confectie-, technische In aanmerking voor deze inte- wel bereid zijn een volledig jilgen. vulling is het rijbewijs BE en gezond en dynamisch it dan een bondige sollicitatie- recente pasfoto naar: l 6100 AC ECHT. It u in de linker-bovenhoek: "iterondernemingen- de jk ruim 200.000 afnemers frinkwater geproduceerd enten in de provincie, lelingen, verspreid over 'roduktiemaatschappij teit in Limburg en ordt gevraagd een lijk Pensioenfonds en de ektekosten Regeling. ig dat men in of in de itandplaats woonachtig is sn. Bij verhuizing kan een worden verleend in de chtingskosten. vrouwen in dienst nemen, uitdrukkelijk gevraagd te jgelijkheid van kinder- rtogenbosch aanwezig. natie met betrekking tot gewenst telefonisch genomen met de heer Ing. ng Algemene Dienst, '73-154432 of met tuten, afdeling Personeels- 73-154497. tend schriftelijk en tot 14 chijnen van deze adver- in de bedrijfsdirecteur de N.V. P.N.E.M., HA 's-Hertogenbosch, van nr. 87-T-316in de Jk benader het EK heel serieus. Ik zeg niet dat ik ga winnen, maar ik zal me wel kapot knokken om zo dicht mogelijk hij die eerste plaats te geraken - FOTO WOUT STEENSMA wRobvanDeursen brokje geluk zal daarbij nood- kelijk zijn, omdat dit EK een van laatste toernooien is die in de litenlucht zal worden afgewerkt. gezien de ervaringen van het Euro- a schaatstreffen van 1983 op dezelfde 'te, waar door de wisselende omstan- ïheden de overwinning van Hilbert e der Duim na afloop sterk ter dis- ®ie stond, kunnen het van het Noord- ï-strand met de wind aangevoerde M, de zeewind zelf en (toen) een ver- wd dweilschema de topper maken of ■eken. tw Visser zelf schuift de rol van fa- net maar al te graag door naar de •moren' Zweed Tomas Gustafson, de %e, Noorse kampioen van dit sei- Rolf Falk-Larsen en naar Gerard rokers. Zo zit hij nu eenmaal in elk- «scheiden, af en toe een tikkeltje "legen en gesteld op rust rond zijn SOMS dringt het besef even tot hem door. Nu in het Nederlandse schaatsen het tijdperk Hein Vergeer het einde nadert, weet Leo Visser dat hem de komende jaren een zwaardere taak wacht. Sa men met Gerard Kemkers zal hij tegen wilen dank het voortouw moeten nemen. De afgelopen twee jaar - Visser maakte zijn debuut in de kern ploeg tijdens het WK-all-round in Inzeil 1986- voelde hij zichge- lukkig in de schaduw van 'brutaaltje' Vergeer. Zijn voorbeeld toch uit hetzelfde Zuidhollandse dorp Haastrecht. Maar het li chaam van Vergeer lijkt te blokkeren. Verzet zich tegen de gro tere snelheid, die tegenwoordig wordt gevraagd om bij de abso lute top te kunnen blijven behoren. Terwijl zijn dorpsgenoot dui delijk bezig is aan de weg terug naar de anonimiteit, sloeg Leo Visser, sinds 13 januari dit jaar 22 jaar, de tegenovergestelde richting in. ■"Ik zal er voor knokken' allerhoogste tijd om Leo Visser zelf het woord te laten. „Inderdaad, ik h straks met Kemkers op 22-jarige *h]fl de oudste van de ploeg. Wat er «mende week ook met Hein Vergeer Kurt; hij stopt in ieder geval aan het van dit seizoen met lange baan- 'aatsen. Zodra Vergeer eenmaal naar marathons is overgestapt, zijn Kern ei en ik de 'ervaren' jongens. Dat is eigenlijk. Ik sta er in principe niet stu. in een ploeg lost zoiets zich van- °p. Ik ben niet zo'n leiderstype. Ten- dat geloof ik. Wordt de bal in |n richting gespeeld, heb ik daar in geval geen moeite mee. Ik heb het bij Vergeer gezien. Hij was en is nog steeds meer bezig met dingen buiten het schaatsen, zoals het geven van inter views, dan wij. Tegenwoordig ga ik meer mijn eigen weg. In het eerste jaar ben je toch voorzichtig. Ik kwam van Jong Oranje, van Leen Pfrommer. Aan Gemser moest ik wennen. Ook al bleek hij een prima vent en een uitstekend trainer. Ik had het geluk dat Kemkers gelijk mee over ging. Daardoor stonden we samen sterker. Konden we er met z'n tweeën over praten. We tastten de boel af. Voorzichtig. Nu niet meer. Ik durf zelfs fouten te maken. Dat maakt me niet veel uit. Dat hoort er bij." Voor de Olympische Winterspelen van Calgary, die op zaterdag 13 februari beginnen, geldt Leo Visser als een van dé medaille-kandidaten op de vijf- en de tien kilometer. Vandaar misschien dat hij het Europees kampioenschap vandaag en morgen met dat beeld in zijn achterhoofd een beetje gereser veerd zal benaderen. „Ben je gek, voor eigen publiek wil ik altijd vlammen. Calgary ligt nog ver ge noeg weg om volledig van dit EK te kunnen herstellen. Hoe diep ik waar schijnlijk ook zal moeten gaan. Er staan op De Uithof 350 supporters speciaal voor mij uit Haastrecht en omgeving langs de baan. Die kan en wil ik niet te leurstellen door er vanuit te gaan, dat Calgary veel en veel belangrijker voor mij is. In werkelijkheid moet ik daar vanuit gaan, maar dat kan ik dus niet. Als ik dat deed, had ik mijn plaats be schikbaar moeten stellen en moeten blijven trainen. Nee, ik benader het EK heel serieus. Ik zeg niet dat ik ga win nen, maar ik zal me wel kapot knokken om zo dicht mogelijk bij die eerste plaats te geraken." De afwezigheid van Guljajev in Den Haag kan de spanning alleen maar ver hogen. Immers, de door de doping-af- faire van zijnvoetstuk gevallen dubbel- kampioen van vorig seizoen, bouwde zijn grote meerkamp (500, 1500, 5000 en 10.000 meter) op vanuit de twee korte af standen. Hilbert van der Duim had daar in zijn tijd ook een handje van, terwijl Vergeer in 1985 en 1986 (Eskilstuna en Oslo) 'woonde' op de mijl en de vijf kilo meter. In Den Haag lijkt vandaag en morgen de klok teruggedraaid te wor den naar de periode van voor '77, toen een stayer pur sang als Piet Kleine we reldkampioen kon worden. De mannen van de lange adem vertonen sinds het indoor-tijdperk in het schaatsen meer progressie dan de raffelaars op het kor tere werk. Leo Visser schrikt een beetje van die stelling. „Het zou kunnen, maar als ik op de 500 meter een seconde op iemand van de kanshebbers verlies, moet ik al twintig tellen op de tien kilometer op hem terugpakken. Ik heb eens een vi deo-band gezien van het WK in 1977 in Heerenveen. Dat toen in een week ver plaatst werd van Da vos, waar geen ijs lag, naar Nederland. De Noor Stens Stensen stond na zijn tien kilometer ge beiteld. Hij zou de kampioen zijn, maar Eric Heiden had nog een klein kansje. In het hol van Piet Kleine, zijn tegenstan der op de tien, bleef hij maar meezwie- ren. En Heiden haalde het. Op z'n tand vlees, maar hij pakte die titel. Dat kan in Den Haag ook gebeuren. Als er goed ijs ligt, kan een niet zo'n goede stayer, die na drie afstanden eerste staat in het klassement zich vastbijten. Zwaar ijs, dat lijkt me wel in zo'n geval in het voordeel van ons stayers. Op dat mo ment komt op aan op puur kracht. En dat hebben wij nu eenmaal meer dan de technische glijers". De basis voor een eventueel Europees kampioenschap ligt volgens Leo Visser in de wet van de gelijkmatigheid. „Ik kan het me niet veroorloven om ergens een grove steek te laten vallen. Dat sprak ik al met mezelf af. Ik geloof dat een vent als de Noor Geir Karlstad op de sprint twee seconden op de rest laat lig gen, dat hij gezien is. En die kan toch een beetje gas geven op de lange afstan den. Een klassements-wedstrijd is nu eenmaal iets bijzonders. Van alles een klein beelje goed, maakt het eindresul taat uitstekend. Maar vergeet vooral Tomas Gustafson niet. Gustafson zette in Inzeil reeds een 38'er neer en in Inns bruck, dus ook buiten, kwam hij op de vijf kilometer tot 6.58. Dat laatste vooral heeft veel indruk op me gemaakt."- Het indoor-schaatsen van tegenwoordig werkte speciaal grens-verleggend op de lange afstanden. Het feit dat inmiddels Karlstad en Leo Visser de barrière van veertien minuten op de tien kilometer doorbraken, spreekt wat dat betreft boekdelen. Zeker, omdat binnen het we reldje van de internationale schaatstop- pers zelf die prestaties nauwelijks ver bazing wekten. Het werd en wordt als een normaal en logisch gevolg van het moderne schaatsen beschouwd. Leo Visser kijkt even naar de in de zon blinkende, besneeuwde toppen van het Alpen-gebergte rond het Zwitserse Davos, waar hij en Gerard Kemkers plus Hein Vergeer zich voorbereidden op het EK. „Het zit tegenwoordig anders in het koppie. Zo'n 6.58 van Gustafson buiten was twee jaar geleden nog on denkbaar geweest. Ja, op Medeo, niet in Innsbruck. Je ging er gewoon vanuit dat je zoiets niet kon halen. Door het in door-schaatsen hebben velen de knop pen kunnen omdraaien. Niets is in feite meer onmogelijk. Buiten werkt dat door. Eenmaal het gevoel hebben dat je constant onder de zeven minuten rijdt binnen, geeft je buiten ook een kick. En kijk maar naar de ontwikkelingen in het randgebeuren. Nu iedereen binnen harder gaat, zoekt men voordelen in an dere zaken. Zoals nog meer aërodyna mische pakken; windafgevlakte schoe nen en ijzers van andere materialen. Voor mij een teken dat onze sport in een stroomversnelling raakte. Op kleine dingen moeten tienden van seconden gewonnen worden. Dat houdt in dat het schaatsen eindelijk volwassen wordt. Dat vormt voor mij het grote voordeel van het indoor-tijdperk." Hein Vergeer staat vandaag en morgen in Den Haag met angst en beven aan de start. De confrontatie met het Neder landse publiek vreest hij meer dan zijn tegenstanders. De fluitconcerten vorig jaar in het overdekte ijsstadion van Heerenveen bij het WK en de World Cup suizen nog in zijn oren. Leo Visser trekt zijn wenkbrauwen op. Een zeer pijnlijke ervaring voor zijn maatje, zo weet hij duvels goed. „Ik heb daar veel van geleerd. Dan zie je hoe relatief suc ces is. Ik vind het grandioos als mensen voor mij juichen, maar een uurtje laten denk ik tegenwoordig toch: als ik op mijn bek ga, fluiten ze ook naar mij. Ik ben door die klote ervaringen van Hein er niet harder op geworden. Dat geloof ik niet, nee. Je kan het niet maken om de mensen op de tribunes te negeren. Alleen, als het mij zou gebeuren, verrast het me niet meer. Ik ben er wel tegen gewapend. Een voordeel, al voel ik me niet bepaald gelukkig met het besef dat het kan voorkomen." Schaatsen betekent soms vallen en opstaan. Dit seizoen schoof Leo Visser, die toch niet bekend staat als een duike laar, twee keer onderuit. Eerst tijdens de Nederlandse afstandenskampioen- schappen in Heerenveen op de vijf kilo meter en het eerste weekeinde van het trainingsstage in Davos op de sprint. De analyse leerde de Haastrechter dat val len hem geen angstcomplex zal bezor gen. „In Heernveen ben ik mezelf van geen fout bewust. Ik heb de video wél tien keer afgedraaid, maar kon niets on- dekken wat ik fout deed. Dat kan. Hier in Davos kwam coach Henk Gemser na het zien van de video-beelden naar me toe. Hij zei: „Voor dat je vandaag weer op het ijs stapt, wil je ik vragen of je al weet wat je verkeerd hebt gedaan." Ik reageerde gelijk. Doordat ik mijn buik spieren niet genoeg aanspande, liep de schaats te ver weg en toen kostte het te veel moeite om mijn slag weer gecoördi neerd te krijgen. En daardoor raakte de punt van de schaats het ijs en lag ik op mijn platte neus. Zodra je de oorzaak van een valpartij hebt ontdekt, is het probleem over. Ja, het verhaal van die ezel en die steen. Maar ook... vallen hoort er bij. Al bid ik God op m'n blote knietjes dat het in Den Haag mij be spaard blijft. Het zou voor eeuwig zonde blijven."

de Stem | 1988 | | pagina 9