'Ze denken dat ik gevaarlijk ben' President van Sri Lanka voor overleg naar India BUITENLAND eek RAUWERE SAMENWERKING OP GEBIED VAN ECONOMIE EN DEFENSIE STAATS oudkunde OP SCHOOL, BVENDIGEB METDE, RANT ER BH OUD-PRESIDENT BURUNDI IN BRUSSEL IN BALLINGSCHAP KZAAMHEDEN (NI/V) NIEUWSOVERZICHT Zes ton voor familie slachtoffers Herald Dehaene nieuwe Belgische onderhandelaar Nicaragua doet VS nieuwe voorstellen Amerikaanse toerist weer in Europa Nijvel-proces krijgt politieke lading Minister Van den Broek in Noordjemen de STEM BUITENLAND ZATERDAG 23 JANUAR11988 VS doet nieuw wapenvoorstel aan Sovjets EN 1 BETALEN V* >^ssssssss^&s»ia LONDEN (RTR) - Het Britse Hooggerechtshof heeft vrijdag bepaald dat de familie een slachtoffer van de ramp met de veerboot Herald of Free Enterprise, die vorig jaar in maart voor de Belgische kust verging, 165.000 pond (bijna zes ton) krijgt als schadevergoeding. Het hoge bedrag, dat als een pre cedent wordt gezien voor komende gevallen, gaat naar een ge zin waarvan de vader bij de ramp om het leven kwam. Het bedrag ligt boven het gemiddelde dat onder de Britse wet als schadevergoeding wordt toegewezen. De regeling is het re sultaat van onderhandelingen tussen de advocaten van de fa milie en P&O European Ferries. De veerboot kapseisde voor de haven van Zeebrugge vlak na vertrek naar Engeland met open laadkleppen. In totaal kwamen daarbij bijna 200 mensen om het leven. BRUSSEL - De Belgische koning Boudewijn heeft gisteren de demissionaire minister van Sociale Zaken, Jean-Luc Dehaene, aangewezen als zijn nieuwe politiek onderhandelaar. De be noeming van een CVP'er lag voor de hand, nadat eerder op de dag de sociaal-democratische minister van Staat Willy Claes van zijn taak als onderhandelaar werd onthevea Nu door tegenwerking van de Vlaamse christen-democraten de vorming van een rooms-rode coalitie onmogelijk is ge maakt, mag Dehaene gaan proberen of een drie-partijen-kabi- net (liberalen en sociaal- en christen-democraten samen), dan wel voortzetting van het oude centrum-rechtse kabinet moge lijk is. Binnen de CVP behoort Dehaene (47) tot de absolute zwaargewichten. WASHINGTON/SAN JOSE (UPI) - De Nicaraguaanse presi dent, Daniel Ortega, wil met de Amerikaanse regering onder handelingen beginnen over wapenverminderingen in zijn land, het naar huis sturen van de Cubaanse en Sovjetadviseurs en beperking van de militaire hulp die Nicaragua van zijn bond genoten ontvangt. Dit hebben Nicaraguaanse functionarissen donderdag in Washington verklaard. De Nicaraguaanse regering zei verder dat zij humanitaire hulp aan de opstandelingen in haar land zal toestaan, als een staakt-het-vuren wordt bereikt. Volgens Nicaragua zal Ortega de Amerikaanse president, Ro nald Reagan, deze week een brief schrijven waarin hij om her vatting van de besprekingen tussen Washington en Managua vraagt. Tegelijkertijd maakte een Nicaraguaanse regeringsdelegatie in de Costaricaanse hoofdstad San José bekend dat Managua een internationale commissie in het leven wil roepen die erop zou moeten toezien dat de politieke en burgerlijke rechten van opstandelingen die de wapens neerleggen in het kader van een staakt-het-vuren worden geëerbiedigd. Verder zouden de 'con tra's' na een het ingaan van een bestand ook humanitaire hulp mogen ontvangen. AMSTERDAM (ANP) - De Amerikaanse toerist komt weer naar Europa. Zijn 'consumentengedrag' is echter veranderd. Hij mijdt meer en meer de zogenoemde hotelketens en wil in plaats daarvan 'eenvoudige' Europese twee- of driesterrenho tels en -pensions (bed and breakfast). Ook is deze toerist af van de 'tien landen in 21 dagen'-reizen. Hij wil nu gemiddeld drie landen in dezelfde periode bezoeken. Dit is vrijdag in Amsterdam gebleken, waar 160 Amerikaanse touroperators in de Stadsschouwburg over het Amerikaans toerisme naar Europa in 1988-1989 congresseerden, in het licht van de lage dollarkoers, de beursrisis van 19 oktober en de op handen zijnde presidentsverkiezingen in de VS. Het Amerikaans toerisme naar Europa, dat sinds 1986.op een laag pitje staat (het Tsjernobyl-effect en de angst voor terro ristische acties tegen Amerikanen), maakt weer een opleving door. Nederland blijkt vorig jaar 15 procent meer Amerikaanse toeristen te hebben geboekt ten opzichte van 1986. BRUSSEL - Behalve een flink aantal officieren van de Belgi sche rijkswacht, blijkt ook de staatsveiligheid in België nauwe banden te hebben onderhouden met minstens twee verdachten van de moord op FN-topman Juan Mendez. Dat is gebleken bij de voortzetting van het onderzoek naar de activiteiten van de Bende van Nijvel, waarvan een klein deel, de zogenaamde 'Borinage-tak', deze week vier dagen heeft te rechtgestaan voor het Assisenhof in het Waalse Mons. Nadat eerder al gebleken was dat het wapen waarmee Mendez werd vermoord ook is gebruikt bij roofovervallen die tot voor kort aan de zogenaamde 'Borinage-tak' van de Bende van Nijvel werden toegeschreven, is nu komen vast te staan dat de huur van een aantal garageboxen op naam van oud-rijkswachtoffi cier Bouhouche door de staatsveiligheid werd betaald. Nog on duidelijk is of dat in opdracht van de staatsveiligheid, of door individuele agenten is gebeurd. Bouhouche zelf, die in voorar rest zit, wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord op Mendez. Bij hem thuis en in één van zijn garages zijn behalve vuurwa pens die aan Mendez hebben toebehoord ook speciale geweren gevonden, die in de oudejaarsnacht van '81 werden buitge maakt bij een roofoverval op de kazerne in Etterbeek van de anti-terreurbrigade van de rijkswacht, de In justitiële kring in België wordt met steeds meer verwondering geconstateerd hoe het Nijvel-proces, dat zich aanvankelijk op het vlak van ordi naire roofmoorden bewoog, een politieke lading krijgt, met vertakkingen tot hoog in het opsporingsapparaat. :ng Middelburg iddelburg ibliotheek, gericht op de regio heel Zeeland (wetenschappo. neert ook als dienstverlenend d. De Zeeuwse bibliotheek is an de grootste bibliotheken In projectgroep algemene zaken ations, marketing, de culturele ciële aanpak van de dienstver- vraagd ssen de werkeenheden public ewerkers. Binnen de project- n van staf, besturen en adhoc ing van de uitwerking van de n agenda, maken van afspra- -retariaat ariaat overleggroepen, 9 o. notuleren it het diploma bestuursambte- keur blijkend uit het diploma drukwerkvoorbereiding 8. Dit betekent dat aanstelling Daar de functie wordt uitgeoe- t deelbetrekking) bedraagt het et maximum van het functieni- mogelijkheid de functie uit te sitie als de provide Zeeland: en hiertoe. Frans-Duitse as nu formeel Het oude paleis van de Imam vlakbij de Noordjemeniti- sche hoofdstad Sana'a. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Noordjeme- nitische woestijnplaatsje Marib (oude hoofdstad van het rijk van Sheba) waarin een nieuwe stuwdam en irrigatiewerken landbouw mogelijk moeten maken, zo heeft zijn woordvoerder meegedeeld. De streek is ook in oudheidkundig opzicht interes sant, maar de plaatselijke bevolking ziet archeologen voor goudzoekers aan en j aagt ze weg. De minister brengt sinds woensdag een officieel bezoek aan Noordjemen. In de hoofdstad Sana'a heeft hij het zogenoemde 'Holland-Huis' bezocht, een op initiatief van een medewerker van de Nederlandse ambassade gerestaureerd huis in klassiek Jemenitische bouwstijl. Nederland draagt ook bij aan de kos ten van het bestraten van de oude binnenstad van Sana'a. PARIJS (DPA/AFP) - Frankrijk en je Bondsrepubliek Duitsland heb ben vrijdag hun samenwerking op bet gebied van defensie en economie geformaliseerd. president Francois Mitterrand en bonds kanselier Helmut Kohl zetten in de salon ran het Elysee hun handtekening onder je akkoorden voor het oprichten van een gemeenschappelijke raad voor veiligheid en defensie en voor een economisch-fi- aanciële raad. De plechtigheid had een extra historische di mensie. Op de dag af 25 jaar geleden bekrach tigden president Charles de Gaulle en bonds kanselier Konrad Adenauer in dezelfde salon ket Frans-Duitse vriendschapsverdrag. De gezamenlijke raad voor veiligheid en de fensie zal zich onder meer bezighouden met het opzetten van de Frans-Duitse brigade, de eerste gemengde troepeneenheid in West-Europa, gohl zei onlangs in een vraaggesprek met de franse krant Le Monde dat de raad een 'strate gie' en een 'gezamenlijk beleid op het terrein oan de ontwapening' moet uitwerken. Ook is het naar zijn mening wenselijk dat er een 'gemeen schappelijke benadering van het Oostblok' komt. In een verklaring zeiden Kohl en Mitterrand ervan overtuigd te zijn dat de Europese eenheid onvolledig zal blijven als veiligheid en defensie jaar geen onderdeel van uitmaken. De militaire samenwerking tussen Frankrijk en de Bondsre publiek doet volgens hen niets af aan him soli dariteit met de Europese Gemeenschap en de NAVO. Groot-Brittannië en Italië staan evenwel kri tisch tegenover de Frans-Duitse as. Zij zijn bang dat de nieuwe Frans-Duitse militaire structuren de NAVO zullen verzwakken en een wig zullen drijven tussen de Europese bondge noten en de Verenigde Staten. Toch zijn het de Verenigde Staten die de militaire samenwer- De Franse president Mitterrand (r.) en de Duitse bondskanselier Kohl ondertekenen de documenten voor de formalisering van de economische en militaire samenwerking. fotoanp king tussen Frankrijk en de Bondsrepubliek het meest hebben toegejuicht. De Amerikaanse mi nister Frank Carlucci (Defensie) onderstreepte onlangs dat Washington 'de Frans-Duitse dia loog zeer wenselijk' acht en daarin geen enkele bedreiging voor de NAVO ziet. Londen lijkt weinig gelukkig te zijn met de 'gemeenschappelijke strategie' van de Bondsre publiek en Frankrijk, dat niet in de militaire structuur van de NAVO zit. De positie van Italië is evenwel enigszins ambivalent. Net als Neder land en Spanje heeft het immers laten weten geïnteresseerd te zijn in deelneming aan de Frans-Duitse brigade. Moskou en de DDR tonen zich er erg bezorgd over dat Bonn zo nauw samen gaat werken met een onafhankelijke kernmacht. Volgens het Sovjetrussische persbureau Novosti 'hoopt Pa rijs de Bondsrepubliek op te nemen in de Franse nucleaire strategie'. Als Bonn op deze wijze toe gang zou krijgen tot kernwapens 'zou dat zeer gevaarlijke gevolgen hebben'. De gemeenschappelijke economisch-finan- ciële raad, het andere facet van de Frans-Duitse samenwerking, zal vier keer per jaar samenko men om het economische en monetaire beleid van beide landen op elkaar af te stemmen. Volgens een in Parijs verstrekte taakom schrijving is de doelstelling van de defensieraad tweeledig. Op politiek gebied zal de raad wor den belast met het uitwerken van een gemeen schappelijk defensieconcept en met het verster ken van het bilaterale overleg over ontwape ningszaken. Op het technisch vlak zal hij zich bezighouden met het organiseren van gemengde militaire eenheden, gezamenlijke oefeningen en gemeenschappelijke wapenprojecten. De toekomstige Frans-Duitse brigade zal worden gestationeerd in de buurt van Stuttgart in het zuiden van de Bondsrepubliek. Zij zal on der leiding staan van een Franse generaal. kleding DAMES- EN HERENKLEDING Donaldson Ciao Marco Polo In wear Matinique Chipy Esprit Op zondag open van 10.00 tot 14.00 uur. De Amerikaanse onder handelaar voor ruimtewa- pens, Henry Cooper. - fotoap GENEVE (RTR/UPI) - De Verenigde Staten hebben wijdag in de onderhande lingen in Genève een ont werpverdrag voor de ruim- tewapens op tafel gelegd. In liet ontwerp houdt Wash ington vast aan het recht een raketdefensiesys- ieem in de ruimte te statio neren. De Sovjetunie is te gen plaatsing van een der gelijke SDI-defensie, ook wel 'Starwars' noemd. Henry Cooper, de Amerikaanse onderhandelaar in de werk- groep ruimtewapens, presen teerde het plan in een bijeen komst met zijn Sovjetrussische tegenhanger, Joeri Koeznetsov. tater verklaarde Cooper te genover de pers dat het ont werpverdrag de VS toestaat tor te gaan met het SDI-on- derzoek naar een anti- raket systeem in de ruimte. Het is voor het eerst sinds de onderhandelingen in Genève bijna drie jaar geleden begon- n®, dat de VS een ontwerpver drag indienen met betrekking tet de ruimtewapens. Cooper zei te hopen dat het Hogelijk is de twee concept- overeenkomsten samen te voe- gon tot een verdrag. Maar uit jjta toelichting werd duidelijk dot Washington en Moskou nog steeds diepgaand van mening Schillen over SDI. Voor Jean-Baptiste Bagaza, voormalig president van het Afrikaanse Burundi, is 1988 minder prettig begonnen. Al sinds eind november verblijft hij aan de rand van de ste delijke agglomeratie van Brussel op een hotelkamer. Ge dwongen, want zijn eigen land mag hij - na een staats greep die zich voltrok terwijl hij in het Canadese Quebec de top van Franstalige landen bezocht - niet meer in. Bagaza (41) heeft al sinds vorig najaar geen contact meer met zijn vrouw, zijn vier kinderen en overige familie. En moet nu ook binnen twee weken België nog uit. Door Frans Boogaard BRUSSEL - „Het is natuur lijk mijn probleem dat ik binnenkort België uit moet en Burundi niet in mag, maar het is zeker niet alléén mijn probleem. De Belgi sche regering, die voor mij onderhandelt met het re gime in mijn land, zit er ook knap moeilijk mee. Ik heb daar alle begrip voor." Minzaam glimlachend in de lobby van zijn Brusselse hotel en vriendelijk tot en met, doet Jean-Baptiste Bagaza, voor malig president van de rond vijf miljoen inwoners tellende Middenafrikaanse republiek Burundi, zijn verhaal. Interviews, zeker politieke interviews, heeft hij tot nu toe gemeden, juist om het overleg tussen de Belgische en Burun dese regering niet te beïnvloe den. Maar nu de tijd dringt en zijn Belgische verblijfsvergun ning 2 februari verloopt, ziet hij geen reden meer om te zwij - gen. Zelfs niet over zijn politieke ambities: „Ik heb nog steeds veel aanhang. Als ik opnieuw president kan worden, zal ik het niet laten". Bagaza kwam in '76 aan de macht, niet na verkiezingen, maar na de in sommige Afri kaanse landen meer geijkte methode van een simpele staatsgreep. In dit geval zelfs tegen zijn eigen Tutsi-neef Mi chel Micombero, onder wiens bewind in april '72 bij tot dan toe ongekende binnenlandse gevechten naar schatting 50- a 100.000 Hutu's, de eeuwig on derdrukte meerderheidsgroep in het land, het leven lieten. Na Micombero, de eerste president van het voormalige Belgische mandaatgebied, kwam dan ook de machtsover name van '76 voor veel Burun- dezen niet als een onaange name verrassing. Of, zoals Ba gaza twaalf jaar nadien zelf zegt: „Het was eigenlijk geen échte staatsgreep. Er vielen geen slachtoffers; we hebben geen instituties omver gewor pen of niks. Het is allemaal heel makkelijk gegaan." Eenmaal aan de macht voerde Bagaza een strak eco nomisch beleid, dat de vooral op het platteland geconcen treerde Hutu-meerderheid in zijn land ten goede kwam. En hoewel ook Bagaza de Hutu's bleef onderdrukken, wat hem in scherp conflict bracht met de katholieke kerk in Burundi en tal van mensenrechtenorgani saties, zag hij zelfs kans zijn presidentsmandaat te legalise ren door verkiezingen. Nog ruim twee jaar had hij voor de boeg, toen hij vorig na jaar als staatshoofd van het Franstalige Burundi de top van Franstalige landen in Canada bezocht. Terwijl in Quebec Ba gaza zich door de internatio nale pers breeduit liet fotogra feren in het vererende gezel schap van zijn Franse collega Mitterrand, nam bij hem thuis worden, maar als dat niet kan: soit." Dat het in werkelijkheid zo simpel niet ligt, en zeker in Bu- jumbura niet, heeft Bagaza in middels aan den lijve onder vonden. Hij was al een keer bijna thuis, eind november, toen het Sabena-toestel waar mee hij vloog geen toestem ming kreeg om te landen, zodat het, via Ruanda, mét alle an dere passagiers én een bederfe lijke lading, onverrichterzake terug naar Brussel moest. Sindsdien zijn ook de betrek kingen met de Belgische lucht vaartmaatschappij, die hardop klaagt over een schadepost van 25 miljoen frank (bijna 1,4 mil joen gulden) danig bekoeld. En mag de ex-president voor het nog steeds geldige ticket waar over hij beschikt, op Zaventem niet verder dan de vertrekhal komea Dat Bagaza in Bujumbura persona non grata is, staat voor hem ook zonder brief als een paal boven water vast, want ook in Brussel worden zijn gangen - door leden van de Bu rundese ambassade, waarvan sommigen nog door hemzelf zijn aangesteld - nauwlettend nagegaan. Op 10 januari, toen Bagaza weer een poging deed om met behulp van Sabena het kille Belgische klimaat te ontvluch ten, werd hij op Zaventem luidruchtig begroet door broe der Frans, een Belgisch missio naris die acht jaar in een cen trum voor mentaal gehandi capten in Gitega werkte, voor dat hij vorig jaar augustus door het toenmalige Burundese staatshoofd, kolonel Bagaza, met een enkele vlucht Brussel op het vliegtuig werd gezet. Bagaza, grinnikend: „Het was voor mij een onplezierige avond, omdat ik er ook toen niet in geslaagd ben het land te verlaten; maar om het komi sche van de situatie hebben we allebei toch nog wel even har telijk moeten lachen". mmwwm e selectie betrokken. Inlichtin- se of de heer C. Hamann. Een g worden toegezonden. Tel. ofd personeelszaken Zeeuwse onder vermelding van vacatu- bruari 1988. een andere leider van de Tutsi- clan, majoor Pierre Buyoya, in alle stilte de macht over. Wéér zonder bloedvergieten, en wéér zonder bestaande instituties omver te werpen. Sindsdien heeft Bagaza het merendeel van zijn tijd in Brussel doorge bracht. Met lezen en wandelen, en met Belgische tv-program- ma's. Bagaza: „Kort na de staats greep, die volkomen onrecht matig was, heb ik geprobeerd terug te keren, maar de nieuwe machthebbers weigeren mij toe te laten. Ze denken dat ik ge vaarlijk ben, dat ik problemen zou maken. Ze begrijpen niet dat ik in de eerste plaats terug wil om mijn familie, mijn vrouw en kinderen weer te zien. En om gewoon als burger aan het werk te kunnen gaan op mijn landerijen. Desnoods voor de rest van mijn leven. Ik wil graag opnieuw president ^CAdO^°t pOD° lp0L^S lO'. NEW DELHI/COLOMBO (IPS)-De Srilankaanse pre sident Junius Jayewardene begint maandag een vijf daags bezoek aan India voor besprekingen met premier Rajiv Gandhi. Het belangrijkste onderwerp van gesprek is het vredesak koord dat beide leiders bijna een half jaar geleden onderte kenden, maar dat nog steeds niet is uitgevoerd. Het Indische leger moest in het noorden en oosten van Sri Lan ka, waar de meeste van de 1,8 miljoen Tamils wonen, erop toezien dat de Tamil guerrilla strijders hun wapens neerleg den. Maar de belangrijkste Ta- milgroep, het Bevrijdingsfront van Tamil Eelam (LTTE), wei gerde en India stuurde meer militairen. Naar schatting be vinden zich nu 45.000 soldaten op het eiland. De Srilankaanse oppositie- leidster Sirima Bandaranaike eiste vandaag het vertrek van de Indische troepen. „Het ak koord is getekend zonder de minste poging tot wederzijds overleg, laat staan overeen stemming", zei Bandaranaike in een boodschap tot tot de In dische bevolking en de regering in Delhi. Volgens Bandaranaike, leid ster van de Srilankaanse Vrij heidspartij (SLFP) en ex-pre mier van Sri Lanka, is de Sin- galese meerderheid tegen de Indische aanwezigheid. „Het enige wat de Indiërs doen is een wankel, corrupt regime" steunen. De SLFP verzet zich tegen het vredesplan omdat de Noor delijke en Oostelijke Provincie één administratief bestuur krijgen, waarvoor overigens nog steeds verkiezingen moe ten worden gehouden. Volgens de SLFP krijgt de Tamil-min- derheid in feite een eigen staat en daarmee haar zin. De Indische vredesmacht verdreef de Tamil-tijgers na een bloedige strijd weliswaar uit hun bolwerken in en rond de noordelijke stad Jaffna, maar veel strijders zijn naaar het oosten getrokken. Hier is de rust geenszins weergekeerd en vinden bijna dagelijks aanval len op Indische militairen, isla mieten en Singalezen plaats. Velen in Colombo en New Delhi geloven dat verkiezingen voor de provinciale raden het vredesakkoord een duw in de rug zullen geven en het geweld wellicht zal afnemen. Volgens Jean-Baptiste Bagaza samen met president Mitterrand op de top in Quebec in september '87. - fotoap ,v.aO<e° \s\x° ka de Indiër Sreedhar van het In stituut voor Defensie-onder zoek en Analyse in Delhi, is een stembusgang half mei te ver wachten. Maar hij betwijfelt of de Tamils klaar zijn voor de politiek. Er zijn meer dan 42 verschil lende Tamil-groepen in het Zuid-India en Sri Lanka met even verschillende standpun ten en eisen. De meeste zijn volgens Sreedhar voor verkie zingen, maar over de campagne die ze moeten voeren bestaat grote onduidelijkheid en hun plannen zijn vaag. Sreedhar, die onlangs in de Zuidindische stad Madras een conferentie bijwoonde waar ook Tamil-militanten aanwe zig waren, denkt dat deze Ta mils steun winnen van gema tigde Singalezen als ze de wa- Junius Jayewardene bij de ontvangst door premier pens neerleggen. Gandhi vorig jaar in India. - fotoap

de Stem | 1988 | | pagina 5