afval Vernietigend oordeel over munitie politie Definitief afscheid Staking Van den Bergh en Jurgens ten einde 'Aantal fiscale rechercheurs verminderen' I )e?e\ya IN VOORJAAR VALT BESLISSING OVER AANPASSING REGEERAKKOORD Twistende bonzen BINNENLAND VERWOESTENDE UITWERKING EVEN GROOT ALS BIJ STOPKOGEL Eigendommen met hulp van politie gemerkt ADVIES VAN WERKGROEP MINISTERIE VAN FINANCIËN T5 OESTEM BINNENLAND ZATERDAG 23 JANUARM988 DEN HAAG - Het kabinet zal nog dit voorjaar een besluit nemen over een eventuele aanpassing van het regeerakkoord. DE STEM COMMENTAAR Smit-Kroes: voorlopig geen rem op autogebruik Eis 16 jaar en tbr voor brute moord Toch nog subsidie Kleine Komedie NIEUWSOVERZICHT Erasmusprijs voor Ledoux De Koning boos op Vrij Nederland 'Beatrix-bomen' in 560 gemeenten Lubbers: WD-nota is 'partijstuk' Joods lyceum mag Aram Brucker weigeren Dierenbevrijdingsfront bestraft ar de mening van ir. p eweg, hoofd van het '-Laboratorium voor toffen en Emissies in oven is netjes werken belangrijke manier om 1 in de industrie te voor- en. Hij stelt een top tien industriële activiteiten 'e het milieu door afval- koming het meest kun- ontzien. Langeweg noemt r meer de metaalbewer- de etheen- en propeen- trie, de organische ba- dustrie, de producenten verf, drukinkt, kleurstof- f osforzuur en geneesmid- n, en de houtimpregneer- ie bedrijfstakken moeten voorzorgsmaatregelen ne er plekke opnieuw in het es gebruiken van wat blijft. anpassing van het pro- tieproces, waardoor min- afval ontstaat, ter omgaan met machi- en systemen: beter onder- d, beter meten en zorgvul- behandeling. et vervangen van grond- "en en hulpstoffen door der schadelijke, et opnieuw ontwerpen of "ormuleren van de eind- ukten. et de vijf vuistregels van eweg kunnen ook de houdens hun voordeel n. Want we maken alle- al nog veel overbodige p. 'Vervuiling Voorkomen rdeliger' mag van hem de uwe versie worden van het ude 'Laat niet als dank r 't aangenaam verpozen, eigenaar van het bos de "lenende dozen. is de laatste aflevering in de serie r blijft ons afval?* ngaven. En Transnuklear pte Belgisch atoomafval Duitse kerncentrales. In feite is er sprake van ee schandalen. Het ene dt haar oorsprong in Mol in de daar geaccepteerde eergelden. Hettweede andaal concentreert zich Transnuklear en op het erbedrijf Nukem. .op verdwenen radioak- materiaal dat mogelijk r de aanmaak van atoom- mmen is gebruikt In het rste schandaal lijken de be zen vooralsnog harder dan het tweede. Hoe staat het er nu voor in ol en Hanau. In Mol zijn een ar medewerkers op de ien gezet. In Duitsland is ukem door de regering van deelstaat Hessen voorlopig sloten. Bondskanselier Hel- ut Kohl heeft enkele „diep- ande onderzoeken" gelast, p internationaal vlak be- oeit de Europese Commissie ch met de zaak. De dagelijkse nieuwe ont- ullingen over gesjoemel, eergelden en een illegale gloop van atoomafval ebben het vertrouwen in de ernenergie niet vergroot. De ansnuklear-Mol affaire is n nieuwe slag voor de im- er ijverende atoomlobby, aar volgens de Pakistaanse resident Zia ui Haq hoeft het esten zich niet meer druk te aken over het gerommel an de nucleaire kruideniers, egen het Amerikaanse weekblad Time zei Zia ul laq: „U kunt schrijven dat akistan de bom op elk mo ment kan bouwen, maar oorlopig willen we de kat liet uit de zak laten. Ze ronkt Kahuta". eidelijk worden af geschaft en de huurbeheersing met wor den beëindigd. In de miru- numuitkeringen zal met de stijging van de huren reke ning moeten worden gehou- ien, maar die minima gaan ilechts omhoog als... óe voorgaande alinea. De subsi dies aan bedrijven (WIR), hei ige koe van de WD totnutoe, worden in de jaren negentig ook beëindigd mits er vol doende winst wordt gemaakt. Maar de koe wordt niet ge slacht, ze krijgt alleen ander voer: vervroegde afschrijving en investeringsaftrek. Forse lastenverlichting dus. En verder? Doorgaan met bezuinigen, de uitgaven voor de gemeenschapsvoorzienin gen nog verder omlaag, e®1 lager financieringstekort cen traal in het beleid, lagere be lastingen en premies, scho lingsplicht, plicht om ander werk te gaan doen, plicht tot verhuizen op straffe van het verlies van je uitkering, loonsverlaging bij schokken in de economische ontwikke ling, een grotere afstand cree- ren tussen de ww-uitkering en loon door arbeid verdiend- De WD gaat, als de nota van de commissie-Geurtsen beleidsprogramma wordt, langs platgetreden paden op weg naar 2000. T28 J UTRECHT (ANP) - De nieuwe munitie 'Action mo del III' voor het politie dienstpistool Walther P5 beeft een minstens zo ver woestende uitwerking op bet menselijk lichaam als de omstreden stopkogel (Action model I), die des tijds juist vanwege het ri sico van ernstige verwon dingen is afgewezen. Bovendien levert het gebruik van de nieuwe kogel grote risi co's voor omstanders op. Dit blijkt uit een onderzoek jn een drietal vuurwapenex perts van de gemeentepolitie Den Haag en het Korps Mari niers. Zij komen op grond van een aantal schietproeven op dode varkens tot de conclusie dat Action model III 'in de hui dige vorm niet het juiste poli- tie-veiligheidspatroon' is. De Tweede Kamer gaf in fe bruari 1987 het groene licht voor model III, nadat uit proe ven was gebleken dat de muni tie een beter stoppend vermo gen had dan de huidige vol- mantelmunitie. Bovendien is de ernst van het door de kogel toegebrachte letsel beduidend lager dan die van de indertijd afgewezen stopkogel, zo was uit onderzoeken gebleken. De Nederlandse politiekorpsen zijn nu bezig over te schakelen op de nieuwe munitie, die in een later stadium mogelijk ook voor het machinepistool Heckler en Koch MP5 (in ge bruik bij speciale eenheden) kan worden gebruikt. Het Haagse onderzoek geeft een ander beeld te zien. „De re sultaten van de weefselproef waren schrikbarend. De ver wonding is nagenoeg even groot als van de Action I. Door de hoge kopgolf van de Action III begint de wondholte (door snede 2,3 cm) direct onder de huid, heeft een lengte van on geveer 24 cm, wordt dan wel minder, maar gaat door twee achterhammen. Een treffer op het bovenste gedeelte van de voorpoot (enkeldikte) versplin tert het totale bot over een lengte van 3 cm", aldus het on derzoek. Ook bij het schieten op een stalen kogelvanger zijn de ex perts tot de slotsom gekomen dat model III niet voldoet. „De splinters komen terug tot op het 10 meter-schietpunt. Dit is levensgevaarlijk in verband met het noodweer schieten op 7 meter". Volgens de experts zou het beter zijn om toch maar de stopkogel in te voeren of Action model II te beproeven. Overi gens schiet Action III wel goed. Tijdens de proefneming is er geen enkele storing in de dienstpistolen opgetreden. Het ministerie van binnen landse zaken zette vrijdag grote vraagtekens bij de bevin dingen van de vuurwapenex perts. Volgens de secretaris van de bewapenings- en uitrus tingscommissie, B. Engbers, hebben de onderzoekers niet de beschikking gehad over de spe ciale apparatuur en deskun digheid waarover bij voorbeeld het Gerechtelijk Geneeskundig Laboratorium en het Gerechte lijk Natuurkundig Laborato rium wel beschikken. Kabinet stelt besluit uit Tan onze Haagse redactie Premier Lubbers heeft dat gisteren gezegd op zijn weke lijkse persconferentie. Volgens Lubbers beschikt het kabinet op dit moment nog over onvoldoende gegevens om al tot besluiten te komen. Het wachten is nog op de besluit vorming over belastingvoor stellen van de commissie Oort, op de afloop van de cao-onder handelingen, op de prognoses van het Centraal Planbureau over de ontwikkeling van de economie en op de ontwikke lingen in de sociale zekerheid. Pas als al die zaken bekend zijn, (op zijn vroegst in maart) zal het kabinet zich beraden op de haalbaarheid van het re geerakkoord. Dat akkoord stoelt op drie hoofdthema's. De overheidste korten moeten worden terug gedrongen, de werkloosheid moet minstens 200.000 omlaag en de lasten voor burgers en bedrijven moeten omlaag. Lubbers erkende gisteren dat vooral het terugdringen van de werkloosheid moeilijk wordt. In een brief aan Kamer voorzitter Dolman schrijft de premier „dat zich al enige tijd een ontwikkeling aftekent die wijst op een beduidend slechter resultaat dan in het regeerak koord is beoogd." Als dat niet verandert zal het kabinet in het voorjaar met voorstellen komen om het be leid aan te passen. Lubbers sluit verdergaande bezuinigin gen op de lopende begroting niet uit. De brief aan Dolman is een reactie op het verzoek van op positieleider Kok (PvdA). Die heeft het kabinet opheldering gevraagd over de trage daling van de werkloosheid. In zijn brief zegt Lubbers dat op het punt van het arbeids marktbeleid wellicht nieuwe initiatieven genomen moeten worden. De suggesties van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid - maar niet alleen die- zullen daarbij zeker een rol spelen, aldus de premier. EINDHOVEN (ANP) - De poli tie in Eindhoven gaat massaal apparatuur uitlenen waarmee burgers hun eigendommen kunnen merken met postcode en huisnummer. Op die manier hoopt de politie de handel in gestolen goed een aanzienlijke slag toe té bren- gen. De politie heeft een koffertje samengesteld met daarin onder meer een graveerapparaat, een pen met onuitwisbare inkt en een zogenoemde ultra-violet pen. DICK VISSER, de voorzitter vari de Industriebond FNV, heeft ten langen leste een wijs en onvermijdelijk besluit genomen: hij trapt het af. Het ware beter geweest als die wijsheid zich eerder van hem meester had, want zijn 'overgave' nu gebeurt in een walm van gal, vuiligheid en achterklap. Toen Visser begin deze week constateerde dat zijn kader niet meer met een overtuigende meerderheid achter hem stond, had hij de voorzittershamer meteen moeten neerleggen. Hij maakte zich op om terug te vechten en zijn baan te redden, maar toen pas werden emmers vol roddel en laster over hem uitgestort: hij zou contact met de Binnenlandse Vewiligheidsdienst hebben ge zocht om een collega te 'kraken' en hij zou gemanipuleerd heb ben bij de stemming over een vertrouwensvotum in het bonds- Parlement. Waar of niet waar is in zulke situaties niet eens meer belangrijk, wel spelen zulke incidenten een rol in het onstuitbare mechanisme naar de ondergang. Dick Visser heeft zijn vertrek voor een deel rechtstreeks aan zichzelf en zijn persoonlijk functioneren te danken. Hij heeft een autoritaire stijl van leidinggeven, duldt geen tegenspraak en weet wie hem wel durft tegen te spreken vroeg of laat te vinden. Voor een deel hangt het vertrek van Visser samen met het feit bat de bond, waarin de interne democratie overigens geen vreug devolle zaak is, geen kans ziet het alsmaar voortdurende leden verlies tot staan te brengen. In ruim tien jaar heeft de Industrie bond FNV, in het vaderlandse vakbondslandschap eens het soe- M galopperende paradepaardje van vernieuwing, strijdbaarheid klassebewustzijn, 120.000 leden zien weggaan. Bij andere bonden zit de groei er weer in en de industriebond van het CNV, "e concurrent, heeft kans gezien het ledental te stabiliseren. Dat duidt erop dat het voortdurende ledenverlies van de Indus triebond FNV niet uitsluitend kan worden toegeschreven aan de afkalving van de industrie en de toegenomen werkloosheid in de «gelopen jaren. De top van de bond heeft het ledenverlies zeker voor een deel zelf in de hand gewerkt door een zig-zag beleid, voorbeeld hiervan is de radicale omslag ten aanzien van de 36- ur|ge werkweek tijdens de cao-onderhandelingen in 1986. Eerst zouden die 36 uren er hoe dan ook komen, later hoefde ®t allemaal niet meer zo nodig. Op zichzelf misschien een beleid w gematigdheid en realisme, maar eerst een vakbondslid oplie- mn voor actie en die dan zonder goede verklaring afblazen: zoiets pikt een mondig vakbondslid in de jaren tachtig niet meer. tej zulke koersveranderingen wreekte zich de centralistische, weinig democratische stijl van leidinggeven in de vakbondskolos ~©ts waaraan zich trouwens meerdere vakbonden bezondigen - waardoor het beleid ondoorzichtig werd en is voor de gewone le- Het zou heel gemakkelijk zijn met cynisch leedvermaak te meesmuilen over de 'bond van Arie' die nu lelijk op zijn bek gaat. is niet verstandig en zelfs gevaarlijk. De Nederlandse econo mie is, nog steeds, een overlegeconomie. Goed overleg is alleen m°gelijk wanneer de daaraan deelnemende partners aan elkaar gewaagd zijn. De werkloosheid en alle gevolgen daarvan hebben ue vakbonden toch al behoorlijk verzwakt en een voortdurende nsis in de belangrijkste industriebond (een marktbond) kan het venwicht alleen maar verder verstoren. Fnv°dzakel,jk is wel' dat de topjongens van de Industriebond I w afdalen uit hun Amsterdamse ivoren torens en weer leren bnnrt n naar hun 'eden- Van hen en voor hen is immers die vak- en niet van rapportenschrijvende en twistende bonzen. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) heeft geen plannen het autogebruik voor 1995 te remmen. De electronische tolheffing, die haar collega Nijpels (Milieu) vanaf 1992 op grote schaal wil invoeren, is tot nu toe voor het kabinet het enige middel om het autogebruik tegen te gaan. Smit-Kroes zei gisteren, na het overleg over het bereikbaar heidsplan voor de Randstad met de vier grote gemeenten en de drie Randstadprovincies, dat de electronische tolheffing, in Haags jargon road-pricing, niet voor 1995 wordt ingevoerd. In zijn nota Verkeer en Mi lieu, overigens mede onderte kend door Smit-Kroes, stelt Nijpels dat de tolheffing vooral is bedoeld om het autorijden terug te dringen en daarmee de uitstoot van verzurende stof fen. Bij de presentatie van het bereikbaarheidsplan zei Smit- Kroes dat de tolheffing is be stemd voor de aflossing van de particuliere financiering van de vier Randstadtunnels. Het standpunt van Smit-Kroes houdt tevens in dat de eerste zeven jaar niets tegen het file probleem wordt gedaan. De verbouwing van de Peruviaanse kruiser 'Almirante Grau' - voorheen De Ruyter - is afgerond en het oor logsschip gaat nu voorgoed naar Peru. Enkele vrienden van de bemanning wuiven de 'Almirante Grau' uit. FOTO ANP MAASTRICHT (ANP) - Of ficier van justitie mr. J. Oosterhof bij de rechtbank in Maastricht heeft vrijdag wegens moord op een vrou welij ke pompbediende 16 jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en terbe schikkingstelling van de re gering geëist tegen de 28-ja- rige J.E. uit Heerlen. Een intens laffe daad, zo noemde de officier de moord op de 22-jarige pompbediende Li lian Verheyde, die op 23 juli verleden jaar in Maastricht met tientallen messteken van het leven werd beroofd. Mr. Oosterhof achtte moord wettig en overtuigend bewezen. Extra zwaar rekende hij de verdachte aan, dat zijn slacht offer behoorde tot de dienst verlenende sector. ROTTERDAM (ANP) - De stakende werknemers bij de margarinefabriek Van den Bergh en Jurgens in Rotter dam hebben vrijdag in meerderheid besloten de staking te beëindigen. De staking heeft twee weken geduurd. Nachtelijk overleg tussen directie en de Industrie bond FNV heeft weliswaar niet de geëiste garantie tegen ge dwongen ontslagen opgeleverd, maar de hernieuwde afspraken over de opvang van de sociale gevolgen van de komende reor ganisatie zijn voor een meer derheid van de stakers vol doende basis om van verdere staking af te zien. Dit heeft districtsbestuurder A. de Jong vrijdagavond mee gedeeld. De produktie van margarine- en bak- en braad- produkten zal komende maan dag weer op volle toeren draai en. Begin deze week werd de produktie al gedeeltelijk her vat nadat de rechter de stakers had bevolen om werkwillige produktiemedewerkers de toe gang tot het bedrijf te ver schaffen. Directie en Industriebond FNV zijn overeengekomen dat bij de komende reorganisatie - waarbij 200 van de 900 arbeids plaatsen moeten verdwijnen - 'gedwongen ontslagen geen on derdeel zijn van het te voeren beleid'. AMSTERDAM (ANP) - Het voortbestaan van het theater de Kleine Komedie aan de Amstel in de hoofdstad lijkt voorlopig verzekerd. Alle fracties in de raadscommissie voor cultuur spraken zich er vrijdagavond voor uit het theater voor dit jaar incidenteel zijn subsidie van vijf ton te geven. Vervolgens zal het theater dan moeten worden betrokken bij het reeds aangekondigde theater-evaluatieonderzoek, waarbij het functioneren van alle gesubsidieerde theaterinstellingen in de hoofdstad onder de loep wordt genomen, zodat bij de begrotings besprekingen voor 1989 een definitieve beslissing over de Kleine Komedie kan worden genomen. DEN HAAG (ANP) - Een ambtelijke werkgroep die de organisatie van de belas tingdienst heeft onderzocht, stelt voor het aantal fiscale rechercheurs terug te bren gen van 230 naar 160. De acht regionale fraudeteams, die sinds 1984 actief zijn, over lappen soms het werk van de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) en dra gen bovendien zoveel zaken voor strafrechtelijke vervol ging aan dat Justitie ze niet kan verwerken, aldus het rap port. Volgens hem zou deze maat regel de fraudebestrijding niet op een lager plan brengen. „Door meer aandacht te geven aan de controle, kan in som mige gevallen fraude worden voorkomen. Bovendien hoeven niet alle zaken strafrechtelijk te worden afgedaan. Soms kan met een boete worden volstaan en een navordering". Of tot strafvervolging wordt overge gaan hangt af van de hoogte van de fraude (minimaal 50.000 gulden) en het tripartite-over- leg tussen het fraudeteam, de FIOD en de officier van justi tie. Het (interne) rapport is aan geboden aan de directeur-ge neraal belastingen van het mi nisterie van Financiën en de directeuren van de belasting- districten. Het stuk gaat vol gens de woordvoerder vooral over de organisatie van de be lastingdienst en evalueert het werk van de fraudeteams. Opstellers van het rapport waren onder meer het hoofd van de FIOD, drie regiodirec teuren van de belastingdienst, een organisatiedeskundige van de belastingen en een mede werker algemene fiscale zaken van Financiën. Volgens de woordvoerder zullen beleids beslissingen in juni of juli wor den g;enomen, na overleg met het ministerie van Justitie. Het ministerie van Justitie ontkende vrijdag dat er capaci teitsproblemen bij strafrechte lijke vervolgingen van belas tingfraudezaken zouden be staan. J/ «7 l? De Katholieke Universiteit Brabant wil af van zijn Olivetti- computers en typemachines. Olivetti blijkt banden met Zuid- afrika te hebben en dat vindt de Universiteitsraad van de KUB maar niks. Men tikt zichzelf nog liever op de vingers dan dat men op een Olivetti tikt. Olivetti: ongure typen? In Denemarken denken ze hét middel ter voorkoming van aids gevonden te hebben. Ze gaan de mensen daar sprookjes vertel len. „Er was eens een hééêél enge ziekte en er was niemand die iets tegen die ziekte kon doen." Nee, zonder gekheid, de Deense overheid wil de Denen leren dat, als je maar condooms gebruikt, je die sprookjes ook in de toekomst kunt laten eindigen met: en ze leefden nog lang en gelukkig. Als basis worden de sprookjes van Hans-Christian Ander sen gebruikt. Speciaal voor deze gelegenheid wordt die naam verbastera tot Hans-Christian Andersom. Persoonlijk vind ik het link om aids in het land der fabelen te situeren. Daarvoor heeft de werkelijke situatie rondom aids te veel weg van 'Tien kleine negertjes'. Ten slotte nog even over die plannen voor twee gedetineer den bij elkaar: zouden de 'Twee van Breda' nou ook in één cel moeten? MERIJN AMSTERDAM (ANP) - De Erasmusprijs voor het jaar 1988 is toegekend aan Jacques Ledoux, curator van de Koninklijke Ci- nematheek in Brussel. De Erasmusprijs wordt jaarlijks uitge reikt en bestaat uit een geldbedrag van 200.000 gulden. De helft van dit bedrag moet, in overleg met het bestuur van de stich ting, worden besteed aan een project van Europese betekenis op cultureel-, sociaal- of sociaal-wetenschappelijk terrrein. DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning (Sociale Zaken) praat niet langer met het opinieweekblad Vrij Nederland. Dat heeft de minister de hoofdredactie van VN vrijdag in een brief laten weten. Aanleiding tot deze stap is een artikel in Vrij Nederland van deze week over de 'poverty trap', wat vertaald zou kunnen worden met 'de valstrik die armoede heet' en dat gaat over op vattingen die in de Verenigde Staten bestaan over de functie van inkomensverschillen. De theorie van sommige vooraanstaande VS-economen komt er op neer dat mensen met een uitkering de prikkel missen om weer aan het werk te gaan, waardoor ze van kwaad tot erger vervallen en er een armoede-cultuur ontstaat. In het stuk in VN wordt de minister een aantal malen aange haald. De Koning schrijft de hoofdredactie: „Ik herken mij vol strekt niet in de wijze waarop in dit artikel mijn daden en denkbeelden worden weergegeven. De Koning heeft tevergeefs bij VN bepleit zijn commentaar bij het artikel af te drukken. ZWOLLE (ANP) - In 560 van de 714 Nederlandse gemeenten worden ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van Ko ningin Beatrix linde-bomen geplant. De afdeling plantsoenen van de Overijsselse hoofdstad heeft het initiatief genomen voor het planten van de 'Beatrix-bomen' en zorgt voor de coördinatie van de landelijke plantactie.In to taal worden ongeveer 700 linden geplant. In de meeste gemeen ten nemen vrijwilligers dat werk voor hun rekening. Op uit drukkelijke wens van Koningin Beatrix hebben die plechtig heden een sober karakter. De koningin zal zelf niet aanwezig zijn. DEN HAAG - Premier Lub bers gaat ervan uit dat de kri tiek die donderdag in een WD-nota op hem is geleverd, niet wordt gedragen door de fractie. „Zolang de fractievoorzitter van de WD nog geen oordeel heeft gegeven over de nota 'Li beraal Bestek '90' ga ik ervan uit dat hier een partijstuk be treft dat hooguit wat voorzet ten voor beraad in eigen kring bevat", aldus de premier op zijn wekelijkse persconferen tie. Lubbers wilde niet ingaan op de kritiek dat hij te weinig optreedt als stuurman bij grote operaties en ook niet op de kritiek dat hij minister Ru- ding (Financiën, CDA) niet ge noeg steunt DEN HAAG (ANP) - Het joods Maimonides-lyceum te Amster dam mag de 13-jarige Aram Brucker toelating tot de school weigeren. De Hoge Raad heeft vrijdag de vordering van vader Brucker afgewezen. De Hoge Raad vernietigde het arrest van het gerechtshof in Amsterdam dat in juni had bepaald dat de school de jongen moet toelaten. Vader Brucker strijdt sinds twee jaar voor de toelating van zijn zoon Aram tot het Maimonides-lyceum, de enige school voor voortgezet onderwijs op joodse grondslag. Aram wordt door het schoolbestuur niet als joods beschouwd omdat zijn moeder bij een liberale rabbijn tot het jodendom is overgegaan. Orthodoxe joden erkennen zo'n overgang niet. Volgens de statuten is de school bedoeld voor onderwijs aan kinderen die overeenkomstig de Halacha (joodse wetten) joods zijn. ARNHEM (ANP) De rechtbank in Arnhem heeft vrijdag acht leden van het Dierenbevrijdingsfront veroordeeld tot al ternatieve straffen. De vier mannen en vier vrouwen moeten dienstverlening verrichten variërend van 75 tot 200 uur. Als ze zich daar niet aan houden kan de rechtbank overgaan tot het ten uitvoer leggen van voorwaardelijke gevangenisstraffen tot zes maanden. De rechtbank achtte de actievoerders schuldig aan een overval op het internationale bontveilinghuis Hudson's Bay and An- nings in Nederasselt in januari van het vorig jaar en aan een mislukte bevrijdingsactie van proefdieren uit het vivisectie- laboratorium van de Landbouwuniversiteit in Wageningen in november 1986. Bij de overval in Nederasselt werd een hoe veelheid administratie meegenomen en werd een personeelslid met handboeien geboeid.

de Stem | 1988 | | pagina 3