el; -J ERARES DESTEM ANTILLEN EN ARUBA KLAMPEN ZICH WANHOPIG VAST AAN MOEDERLAND SCHAP HNO/LEAQ nlangs bracht een delegatie van parlementariërs samen met de ministers De Koning (Antilliaanse Zaken) en Van Eekelen (Defensiè) een bezoek aan de Antillen en Aruba. Terwijl de Nederlan ders weer eens voorzichtig een balletje wilden opwer pen over de door Den Haag zo vurig gewenste 'onaf hankelijkheid' van de eilanden, werden ze overspoeld met berichten over de slechte stand van de Antil liaanse en Arubaanse economie waardoor zelfstandig heid 'rampzalige gevolgen' zou krijgen. Bovendien dreigde de eigenzinnige leider van het rijke Sint Maar ten alle banden met Nederland en de Antillen te kap pen en deden voorstellen voor een soort Gemenebest relatie de ronde. Journalist Hans Vaders - op Curagao zonachtig - peilt de meningen over de toekomst van ons laatste restant koloniaal verleden. Geen geld Benzine Tevreden Terughoudendheid Andersom SINT MAARTEN SINT EUSTATIUS ARUBA CURACAO :Phjlipsburg! -ST.BARTHÉLEMY- ^Oranjestad: 'ST. KITT'S' Oranjestaai Caribische 'schiereiland* 'KLEIN CURACAO- van paraguana •ut (N.-B.) reding met onmiddellijke in- week; vervanging i.v.m. ziek- in het bezit te zijn van een lichtingen binnen 1 week te rich- Katholieke scholen voor b.v.o. irecteur. ZATERDAG IQ 23 JANUAR1198810 Jfthmliscbe OceMii amr: r Caribische NEDERLANDSE ANTILLEN ZUID-AMERIKA 0 Km 500 AGENDA AGSE ROTTERDAM asse-partouts 160.-, vrij/zon: 27.50, 52.50. ir 65-plussers 'ma/di/wo: 17.50 L-VAKBEURS chter en decorateur, lodiging. 'ENNISTOERNOOI 12.00 uur 15.- 11.00 uur 15.- 11.00 uur J 15.- 12.00 uur 15- 12.00 uur ƒ20.- 13.00 uur* 35.- 13.00 uur» ƒ35.- 19.00 uur 25.- 19.00 uur 25.- 19.00 uur 25- 19.00 uur 25.- 19.00 uur 30.- 20.00 uur ƒ35.- onder voorbehoud 40.-/35.-/30.-/25.-/20.- jaar: half geld. LLING 25.-/20- jaar: half geld NATIONALE WOONMANIFESTATIE PCONCERT VOETBALTOERNOOI ƒ7.50 2 jaar en 65-plussers: ƒ5.- )RJAARSBEURS oor wintersportartikelen en -kleding, veldsportartikelen en -kleding, an en -kleding. Inodiging. R CONCERT ÏNTURE, VRIJ AKTIEF etijdskleding, sport en vakantie. 2 jaar: 5.- 4SPORT EQUIPMENT haven- en transporttechnieken. (ONTAKTDAGEN tnodiging foor milieubeheer en idigheden MAINTENANCE over onderhoud en renovatie in de ie. )/SPORTSOOS voor kinderen en kleuters NTOONSTELLING schappen voor honden van alle rassen ir diensten en produkten voor de horeca en diensten en horeca-amusement. beroeps- en amateurmuzikant, gericht op en hafabra-instrumenten. urs voor professionele geluidsapparatuur, muziekinstrumenten en lichteffekten. iebeurs O Door Hans J. Vaders Oudejaarsnacht op Curagao. Klokslag aalf uur barst een massaal en oorver- ivend vuurwerk los. Gedurende een igtal minuten wordt het zicht in de idswijken Punda en Otrobanda van illemstad vertroebeld door langzaam iet de passaat meedrijvende, dichte kolken kruitdamp. „Er zit dus toch nog hel wat geld op het eiland", meldt een lokale vuurwerkverkoper opgetogen, „want ik heb aanmerkelijk meer ver kocht dan vorig jaar". Curagao, als grootste en belangrijkste eiland van de Antillen van de vijf, kan terugzien op een nogal moeizaam verlo pen economisch jaar, met hier en daar wat flikkerende lichtpuntjes van begin nend herstel aan de tropische einder. De algemene prognose is, dat deze opwaart se, economische spiraal zich in de loop van 1988 zal voortzetten. En dit ondanks de nog immer ongunstige financiële om standigheden, waaronder het eilandge bied nabij de Venezolaanse kust gebukt gaat. Maart zal in het teken staan van de daadwerkelijke uitvoering van het zoge naamde 'volume-beleid' van de regering Martina, waarbij gestreefd wordt naar een forse afslanking van vijftien procent van de personele bezetting van de gour- vemementsdimsten. Deze sanering, met als uiteindelijc doel te besparen op de overheidsuitgaven, zal in eerste instantie Wrden geremiseerd door vrijwillig ont slag, gekoppeld aan een wachtgeld-rege- Een groot probleem is echter, dat met betrekking iot deze, op papier zo mooie afvloeiingsegeling vooralsnog geen dek kende oveiheidsgelden beschikbaar zijn. Gedeputeerde van Financiën van het eilandgebied Curagao, Lucille Wout, waagde zich onlangs op glas ijs door te opperen dat de lumpsum-regeling, waar bij het gaat om de uitkering van aanzien lijke bedragen ineens, wellicht via mone taire financiering door de Bank van de Nederlandse Antillen gerealiseerd zou kunnen worden. Monetaire financiering leidt echter tot het scheppen van ongedekt geld, dat door grotere besteding uiteindelijk zal voeren naar uitvoer van kostbare devie zen in de vorm van betalingen aan bui tenlandse leveranciers. Financiering of niet, in ieder geval staat het voor de Cu- ragaose insider vast, dat de kleine amb tenaar op de schopstoel zit en de eerst komende maanden als eerste het veld zal moeten ruimen, dit in tegenstelling tot de hogere overheidsrangen, die nauwe lijks aangetast zullen worden. Het is daarnaast een onomstotelijk feit dat een aantal van rond de 1.500 'vrijwil lige' ontslagen wederom zwaar zal druk ken op het eilandelijke werkloosheids percentage van 28 procent (op een totale bevolking van 165.000 inwoners). Een werkloosheid die overigens het duidelijkst voelbaar is - er zijn nu een maal te weinig banen - bij de categorie van jonge schoolverlaters, Curagaos 'ver loren generatie' met alle nare en trieste gevolgen vandien: maatschappelijke on vrede, desinteresse, druggebruik, kleine criminaliteit en in enkele gevallen het noodgedwongen vertrek naar het be loofde land van melk en honing - Neder- Minister Jan de Koning van wie sommige wat minder geletterde eiland bewoners ten stelligste aannemen dat hij werkelijk dé koning Is die samen met Beatrix de lage landen bestiert. - FOTO ANP De algemene prognose Is, dat de opwaartse, economische spiraal zich In de loop van 1988 zal voortzetten. En dit ondanks de nog Immer ongunstige financiële omstandigheden. 'Geen onafhankelijkheid FOTO ARCHIEF DE STEM St.-Maartens 'golden boy' Claude Wathey: wonderlijk nieuwjaarscadeau. - FOTO ANP land - om aldaar aan te schuiven aan de gevulde staatsruif van minister De Ko ning. Daarnaast is het de bedoeling de benzi neprijzen binnenkort met enige tiental len procenten te verhogen en deze strin gente maatregel zegt wel iets op een eiland, waar iedereen -bemiddeld of niet - uit pure noodzaak is aangewezen op auto- en busvervoer. En dan is er nog het wonderlijke nieuwjaarscadeau van St.-Maartens 'gol den boy' Claude Wathey, die in navol ging van Aruba status aparte zoekt en de Antillen van de vijf üever nog vandaag dan morgen wenst te verlaten. In wezen gaf het zogenaamde topoverleg tussen de eilanden en de centrale overheid, dat be gin augustus vorig jaar op Bonaire plaatsvond al een treffende indicatie hoe St. Maarten over haar staatkundige toe komst denkt. 'The friendly island' kon zich toen, dit in tegenstelling tot het verlangen van Curagao, geheel vinden in een gediffe rentieerd decentralisatiemodel. Daar naast zou ieder eiland het recht op zelf beschikking moeten kunnen behouden, zo betoogden vertegenwoordigers van St.-Maarten. „Vaya con Dios, ga met God", zei pre mier Don Martina van de Nederlandse Antillen kortgeleden op de nieuwjaars bijeenkomst van zijn politieke partij MAN, de Movemento Antia Nobo. De sociaal-democraat stelde dat hem nog steeds een Antillen van de vijf als natie voorstond, maar dat hij „niet tot elke prijs wilde vasthouden aan deze con structie". Volgens hem waren de recente uit spraken van St.-Maartens politieke lei der „kortzichtig en egoïstisch". „De liefde moet van twee kanten komen. Wij houden ons aan onze principes en waaien niet met alle wind mee zoals an deren dat doen", aldus de eerste minis ter. Mr. Gerard Tellers, directeur van het de partement van Binnenlandse Zaken, deed er in dit kader nog een schepje bo venop. Tellers voorzag „een complete chaos wanneer het Wathey-plan op korte termijn gerealiseerd zou worden". En: „een 'normale' voorbereiding op de on afhankelijkheid zoals Wathey die wil, zou minimaal twee tot drie jaar in beslag nemen". In deze nogal geladen sfeer landde af gelopen week de Nederlandse parlemen taire delegatie onder aanvoering van dr. Willem De Kwaadsteniet in het kader van het contactplan nieuwe stijl op Cu ragao, na eerst Aruba, Bonaire en de Bo venwinden bezocht te hebben. Minister van Antilliaanse Zaken, drs. Jan de Ko ning, was de Kamerleden reeds voorge gaan met zijn periodieke bestedingsover- leg op Aruba en de overige Antillen. Tevens toerde minister van Defensie, dr. Willem van Eekelen - „indien St.Maarten zich zal terugtrekken uit het koninkrijk, dan zal de militaire verdedi ging van dat eiland niet meer door Ne derland worden voortgezet" - langs de diverse eilandelijke detachementen van Koninklijke Marine en Korps Mariniers. CDA-parlementariër De Kwaadste niet benadrukte na aankomst op de luchthaven als woordvoerder van het twintigtal Nederlandse Eerste en Tweede Kamerleden, dat het huidige bezoek van de delegatie nadrukkelijk op Aruba als gastland lag. Met Aruba is uitgebreid van gedachten gewisseld over financiële, economische, justitiële en culturele aan gelegenheden. „Maar omdat we nu een maal toch in de buurt zijn, laten we de gelegenheid niet liggen ook een kort be zoek te brengen aan de overige eilan den", aldus het Tweede Kamerlid. Dr. De Kwaadsteniet toonde zich bij zonder tevreden over de recente ontwik kelingen op Aruba. „Na de sluiting van de Lago-raffinaderij heerste er op het eiland een absolute mineurstemming. Maar nu is de werkloosheid dalende, de toeristische sector heeft zich zeer sterk ontwikkeld en het is mogelijk geweest om grote investeringen te financieren". Volgens de voorzitter van de vaste Ka- mercomissie voor Nederlands-Antil- liaanse zaken staat de band tussen Ne derland en de Antillen niet ter discussie. „Maar het is daarom noodzaak, dat we met elkaar in gesprek blijven3, zei de CDA'er. Hij doelde daarbij op de eilan delijke gesprekken om te komen tot een toekomstige staatkundige structuur en het model van 'nation building', dat door de Antilliaanse premier Martina wordt voorgestaan, waarbij de histori sche band tussen de eilanden na een eventuele onafhankelijkheid behouden blijft. „Men is nu aan het broeden en een broedende kip behoort men niet te sto ren", zo meende de parlementariër. Minder te spreken was De Kwaadste niet over het eenzijdige gebrachte onaf hankelijkheidsstreven van St. Maartens baas Claude Wathey. Hij noemde diens plannen „uiterst wonderlijk en verba zingwekkend". In dit kader onderschrijft de christen-democraat de mening van minister Jan de Koning, dat de eventuele onafhankelijkheid van het kleine eiland met economisch potentieel onmogelijk binnen een jaar gerealiseerd kan worden. „Momenteel is het nog niet geheel duide lijk wat de heer Wathey nu precies wil. Daarnaast heeft het eilandsbestuur van St. Maarten zich nog niet over deze hei kele materie uitgesproken". Waaraan PvdA Antillen-adept Wijnie Jabaay toevoegt: „De mensen op St. Maarten willen alleen maar informeel over deze materie praten". Jabaay ver volgde dat ze „niet in de hersens van Wathey kan kijken". Het Kamerlid proeft op St. Maarten terughoudendheid en een gebrek aan realiteitszin. Ze ge looft niet dat men op het 'honeymoon'- eiland, dat volgepropt staat met peper dure hotels en casino's, erg goed beseft dat de Wathey-dromen het verlies van het Nederlandse paspoort en de terug trekking van Nederlandse rechters met zich meebrengt. Gevolmachtigde minister van de Ne derlandse Antillen, mr. Gualberto 'Boy' Hernandez meende tijdens een interview in regeringscentrum Fort Amsterdam, dat het met de alleenheers-positie van Wathey allemaal best meevalt. „Wathey heeft op St. Maarten weliswaar economi sche, maar geen staatsrechtelijke macht", aldus de in Den Haag gestatio neerde bewindsman. Mr. Hernandez ge looft dat Wathey met zijn uitspraken po litici op de Antillen alleen „op stang heeft willen jagen". Wat betreft het Antilliaanse verzoek om in aanmerking te komen voor een aanzienlijke overbruggingssteun van rond de 500 miljoen gulden, toonden di verse Nederlandse parlementariërs zich uitermate positief. De Kwaadsteniet: „Op Aruba werd duidelijk dat de 100 miljoen die dit eiland in het kader van begrotingssteun heeft gehad, een enorme morele steun is gebleken. Politiek en be stuurlijk draait Aruba nu op volle toe ren. Begrotingshulp voor de Antillen is dus mogelijk, maar tevens gevaarlijk. Het geven van steun verstoort de ont wikkelingsrelatie, omdat Nederland er niet aan ontkomt frequenter dan anders in de Antilliaanse keuken te grasdui nen". „Ik vind", aldus WD-Kamerlid Erica Terpstra, „dat de kinderen in het ko ninkrijk allemaal dezelfde behandeling moeten krijgen. Dus gelijke monniken, gelijke kappen". In dit verband wees de op de Antillen populaire parlementariër op de kamerbrede motie Aarts/Jabaay/ Terpstra, die minister Onno Ruding van Financiën zal moeten vermurwen onder welke noemer de hulp aan de vijf eilan den zal worden verstrekt. Een ding ligt voor de Antillen overduide lijk. De Nederlandse parlementaire dele gatie is tijdens haar Antillen-reis met ernst, beleid en deskundigheid te werk gegaan. Dit lag in het verleden weieens anders, toen een reisje naar de tropen vanuit kil en winters Nederland door sommige Kamerleden voornamelijk werd gezien als een gratis vakantie onder de wuivende palmen met veel drank en bijkomende pleziertjes. Het schaamrood steeg de beleefde An tilliaanse en Arubaanse gastheren vaak naar de kaken tijdens het aanhoren van de zoveelste 'wijze' bespiegeling over het reilen en zeilen van hun eilanden Minister Jan de Koning (Antilliaanse Zaken), van wie sommige wat minder ge letterde eilandbewoners ten stelligste aannemen dat hij werkelijk dé koning is die samen met koningin Beatrix de lage landen bestiert, toonde zich tijdens zijn halfjaarlijkse terugkerend bestedings- overieg op Curagao uitermate verrast over de zichtbare vooruitgang die het eiland - vooral op toeristisch gebied - in een korte spanne tijds heeft weten te boeken. Projecten en plannen zijn er op Curagao momenteel te over. „En dat is maar goed ook", zei minister De Koning, nadat hij achter het stuurwiel van een vervaarlijke bulldozer het resort-project Cas Abao officieel had geopend. „Want in het ver leden was er meer ontwikkelingsgeld be schikbaar dan er plannen waren. Nu is het juist andersom", aldus de rijzige be windsman. Op het spierwitte strand van Cas Abao, waar de komende jaren door Dos- ton Development NV en de Koniqklijke Volker Steving Groep voor een bedrag van 150 miljoen dollar geïnvesteerd gaat worden aan hotels, appartementen, een casino en een jachthaven, zitten die avond twee jonge adviseurs uit het ge volg van De Koning onder de met ster ren bezaaide tropenhemel. De overmaat aan rum-coke, de delicate barbecue-geu ren, het intrigerende fluitspel en de trommels van de geestenmuziek, de 'mu- zik di zumbi, de hele 'ambiente' leent zich tot commentaar. De adviseurs kijken enigszins besmukt naar het feestje van de enthousiaste pro jectontwikkelaars. Op een vraag van mijn kant of ze zich amuseren, bevesti gen de financiële experts dat ze het op Curagao wel zien zitten. De altijd schij nende zon, de blauwe zee, de vriendelij ke, behulpzame mensen.... Het is alle maal perfect en plezierig geregeld. „Maar toch, de Antillen kosten het moe derland alles bij elkaar genomen wel erg veel geld. Kortom, Nederland moet er maar eens vanaf. De eilanden moeten maar zo snel mogelijk onafhankelijk worden pr hout en houtbewerking )IG oe-het-zelver ÏRT VISSERIJ voor Rijn- en binnenvaart en *jl Inlichtingen/reservering®] tel. 010-48121^; maandag t/m zaterdaS van 10.00-16.00 urn

de Stem | 1988 | | pagina 33