LPT ADVISEERT BEWONERS VAN DE BLOEMENBUURT: Terneuzenaar restaureert Breskens' Vrees NIEUW] Steinibetuigingeii| Biervlieten voor Axelse wethouder Apers Kamer vreest 'Amerikaanse toestanden' Veel schade bij felle brand in Terneuzen 'Provinciale VVV functioneert niet' POLITIERAPPORT Bedrijfsleven denkt in 1988 minder winst te zullen maken Eis achttien maanden vo< poging tot doodslag DE STEM VAN ZEELAND 3 ZATERDAG 23 JANUAR11988 DE STEM VAN ONDERNEMERS ZUN BANG VOOR WET PRODUKTAANSPRAKELUKHEID TERNEUZEN - Links Perspectief Terneuzen (LPT) heeft in een brief aan de bewoners van de Terneuzense Bloemenbuurt geadviseerd niet mee te werken aan het plan van de woningbouwvere niging de 110 betrokken huizen in deze wijk te re- noveren. Te duur Eisen Onzin Penningmeester scouting Terneuzen weg Zwaargewonde Sterke wind Schade Inbraak Goes Auto in sloot PLAATSELIJK NIEUWS Sluiskil WOORDVOE1 MARKTLUI WILLEN MEEBETALEN I KAMER VAN KOOPHANDEL: secretaris schapenhoude Keiki-weekenl in Den Hoel Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen is bang dat de nieuwe wet produktaansprakelij kheid, die in augustus dit jaar wordt ingvoerd, tot Ameri kaanse toestanden zal lei den. Iemand die schade lijdt door een gebrekkig produkt, kan in de toekomst in beginsel recht streeks de producent aanspre ken voor vergoeding van de schade. Als vast komt te staan dat het produkt inderdaad ge brekkig is, dan moet de produ cent betalen. „We moeten op onze hoede zijn voor gevolgen die zo'n wet kan hebben. In Amerika heb ben juristen dikke boterham men ontdekt op dit terrein", al dus voorzitter H. Kok die zijn waarschuwing met een paar praktijkvoorbeelden staafde. Zo is in Amerika 650.000 dol lar uitgekeerd aan een man die door een metrostel werd aan gereden. Kok: „Wegens toe brengen van letsel was de eis, terwijl het om een zelfmoord poging ging". „En tot slot werd ook een vrouw die, na een was beurt, haar hondje in de mag netronoven droogde, voor haar schadevergoedingseis in het gelijk gesteld". „We kunnen ons nauwelijks voorstellen dat een soortgelijke ontwikkeling zich hier kan voordoen, maar we zijn wel be zorgd, temeer daar in het ont werp van deze wet in Neder land alweer duidelijk wordt af geweken van de EG-richtlijn. Vooral het feit dat de limiet die in de richtlijn is opgenomen in het ontwerp ontbreekt, baart ons zorgen. Met zekerheid kan echter aangenomen worden dat er een kostbaar pakket verze keringspolissen bij zal komen voor de bedrijven", aldus Kok. De kamer gaat de onderne mers verder informeren over de mogelijke gevolgen van de nieuwe wet. Dat gebeurt don derdag 18 februari tijdens een voorlichtingsbijeenkomst in het gebouw van de kamer in Terneuzen. De bijeenkomst be gint om 15.00 uur. Doe niet mee aan renovatie Van onze verslaggevers „Teken geen contract indien u ook in de toekomst goed koop wil blijven wonen", waarschuwt A. van Himme. Voorzitter A. Janse van de Wo ningbouwvereniging Terneu zen betreurt de actie van LPT. „Ik begrijp niet wat de man be zielt. De vereniging doet haar uiterste best zoveel mogelijk aan de wensen van de mensen tegemoet te komen, er is uit puttend overleg geweest, bewo ners en commissie zijn steeds ingeschakeld en wij hebben de indruk dat veel mensen de re novatie graag willen. Maar dan moet er weer zo nodig een spaak in het wiel gestoken worden. Ik begrijp dat niet". Volgens LPT gaat de renovatie de bewoners te veel geld kos ten. Minimaal 580 gulden per jaar voor mensen die geen huursubsidie krijgen. Daar naast wijst Van Himme op plannen de huursubsidie in de toekomst af te schaffen, zodat ook mensen die deze subsidie genieten van een koude kermis kunnen thuiskomen. De Terneuzense groepering wijst er wel op dat bewoners desnoods achterstallig groot onderhoud van de vereniging kunnen afdwingen. „Worden die gebreken opgelost, dan bent u goedkoper uit". Van Himme c.s. wijzen de huurders erop dat de bewo nerscommissie ten aanzien van meewerken aan de renovatie eisen heeft gesteld aan de wo ningbouwvereniging, zoals het afzien van inhalen van (bevro ren) huurprijzen en het omlaag brengen van de prijzen van verwarmingsinstallaties. LPT roept de bewoners op massaal nee tegen de renovatie te zeg gen om zodoende de bouwve- rereniging onder druk te zet ten. Er is al een contract met een aannemer getekend en vol gens LPT moet de vereniging dit nakomen, ook al wil geen huurder meedoen. „Onzin", zegt Janse. „Wij heb- Van onze verslaggever TERNEUZEN - Scouting Terneuzen heeft gister avond tijdens een feeste lijke bijeenkomst in café Ter Nose afscheid genomen van penningmeester Ton Gardien. Hij kreeg bij die gelegenheid uit handen van voorzitter W. Schauwaert van het district Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de scouting het zilveren waarderingsteken uitgereikt. Ton Gardien is dertig jaar be trokken geweest bij de scou ting. De eerste zeventien jaar als leider in Den Haag. De laat ste dertien jaar als penning meester in Terneuzen. Van onze correspondent CADZAND - Vrijdagmor gen omstreeks 11.15 uur is de heer P. de R. uit Retran- chement bij een verkeers ongeval levensgevaarlijk gewond. De aanrijding ontstond toen P. de R. uit Retranchement geen voorrang verleende aan D. M. uit Aardenburg. De R. kwam van de richting Zuidzande naar Cadzand gereden. Hij is zwaar gewond naar het ziekenhuis in Oostburg overgebracht en vrij dagavond was zijn toestand nog kritiek. De beide auto's werden zwaar beschadigd. ben inderdaad een contract met een aannemer die de werk zaamheden zal verichten. Maar dan alleen die werkzaamheden die de bewoners uitgevoerd willen hebben. Het zou natuur lijk onzin zijn op voorhand het gehele project aan te besteden als je niet weet welke werk zaamheden het omvat". De woningbouwvoorzitter wijst erop dat als een vereni ging moet investeren het lo gisch is dat mensen, die daar van de vruchten plukken in de vorm van verhoogd woongenot, er ook voor moeten betalen. „Je kunt moeilijk de andere leden van de vereniging voor die kos ten laten opdraaien". Janse wijst erop dat iedere huurder in de Bloemenbuurt bij de bouwvereniging kan la ten uitreken wat uitvoering van bepaalde renovaties voor zijn individuele huur betekent. „Wij doen wat wij kunnen en willen de mensen zo goed mge- lijk voorlichten. Daarom ook dat twee modelwoningen zijn ingericht en bijvoorbeeld bij elk tegeltje staat aangegeven wat het kost. Daarnaast heb ben wij woensdagavond 27 ja nuari een voorlichtingsavond, waarop mensen alles kunnen vragen". Ook LPT, die zegt een eigen verantwoordelijkheid te heb ben evenals de bewonerscom missie die heeft, houdt een in formatie-avond, ergens in de eerste week van februari. Van onze correspondent TERNEUZEN - Tijdens af wezigheid van de bewoon ster is gisteravond om streeks half negen brand uitgebroken in een woning aan de Van Bovenstraat 41 in Terneuzen. Oplettende buren waarschuwden de brandweer. Om kwart voor negen kreeg de vrijwillige brandweer van Ter neuzen de melding van een felle uitslaande brand in het pand 41. Daar de brand zich ernstig liet aanzien en er een sterke wind stond, rukte de brandweer uit met twee tankautospuiten. Deze bestreden de brand met vier spuiten, twee voor aan het pand en twee achter in het pand. Brandweercommandant J. Bruggeman: „Vermoedelijk is de brand ontstaan in de keuken of in de achterkamer. Zeker heid hebben we pas als we met de bewoonster hebben gespro ken". Om half elf kon het sein 'brand meester' worden gege ven. De woning moet als verlo ren worden beschouwd. De schade is groot. Mede door het snel ingrijpen kon over slaan van de brand naar de be lendende panden worden voor komen, al klaagden de directe buren over veel rookschade. Vannacht waren de nablus- singswerkzaamheden nog in volle gang. Of de bewoonster van het pand verzekerd is te gen brand, is niet bekend. Brandweerlieden met perslucht-apparatuur gaan de woning in. foto de stem cor j. de boer Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Terneu zense glazenier Peter Clijs- sen werkt momenteel aan de restauratie van het glas- in-lood raam uit het voor malige gemeentehuis van Breskens. Het raam wordt in het najaar van 1988 inge bouwd in het gebouw van de openbare basisschool in Breskens. Het glas-in-lood raam werd in 1964 ontworpen door de Mid delburgse kunstenaar Antoine Mes. De bevolking van Bres kens bracht het benodigde geld destijds bijeen om het raam aan te bieden als verfraaiing voor het nieuw te bouwen ge meentehuis. Lang heeft het raam er niet ingezeten, want na de gemeentelijke herinde ling in 1970 vestigde zich een bank in het gemeentehuis. Het glas-in-lood werd er uitge haald en vervangen door ge woon glas. Toen Clijssen het raam kreeg was het nogal beschadigd. „Het is goed gemaakt, maar er slecht uitgehaald. Dat is geen verwijt, want dat is altijd moeilijk met glas-in-lood", vertelt Clijssen. Van de zeventien panelen wa ren er slechts twee niet bescha digd. „Daarom halen we het helemaal uit elkaar. Alleen re pareren zou veel duurder zijn en minder kwaliteit opleveren. Bovendien is het moeilijk om te solderen op oud lood. Het mooi ste is om zó te restaureren, dat je later niet kunt zien dat het kapot is geweest." Het raam is 3,5 bij 4 meter groot. Er zijn verschillende af beeldingen te zien, zoals visse rij scheepvaart en de tweekop pige adelaar uit het Breskense wapen. Clijssen: „Het is een ty pisch zestiger jaren ontwerp. Het is bovendien allemaal zet werk, geen brandschilder werk. Het is echt toegespitst op glas-in-lood. Geen 'schilde rijtje' zoals vroeger wel werd gemaakt. Voor zijn tijd is het Peter Clijsen: 'Voor zijn tijd een prachtig werk'. een prachtig werk". De restauratie wordt ver richt in opdracht van de ge meente Oostburg. Eind vorig jaar werden de panelen over gebracht van de brandweerka zerne in Breskens, waar ze stonden opgeslagen, naar Ter neuzen. Sedert een week of drie - foto de stem/corj de boer is Clijssen ermee aan het werk. Hij hoopt het karwei in mei vanditjaarklaarte hebben. GOES - Tijdens afwezigheid van de bewoners werd don derdagavond ingebroken in de woning van J. M. aan het Rimmelandplein te Goes. Vermist worden een antieke staartklok, een videorecorder en een tafelkleed, waarde on geveer 7500 gulden. Men was de woning binnengedrongen door het forceren van een tuindeur, waaraan voor 500 "hade werd veroorzaakt. NIEUWVLIET - Op de S( Bavodijk is de 17-jarige R, P. uit Groede met de auto van zijn vader in de sloot terecht gekomen. De auto is eigen! dom van G. de P. uit Groede. De zoon, de 17-jarige, had dj auto meegenomen en was mg een vriend gaan rijden. controle bleek dat de auti niet verzekerd was. DIENST - Zondag vindt in de RK kerk te Sluiskil een oecu menische dienst plaats. Voor gangers zijn pastor Voeten en domina Lodewijk. Aanvang 11.00 uur. TONEEL - Leden van de buurtvereniging Noord [f| Zaamslag geven op vrij dag Js| en zaterdag 30 januari eeiJ uitvoering van de platte-1 landskomedie 'Het minnespel! der maagden'. Beide uitvoe-l ringen beginnen om 20 uur in het verenigingsgebouw Poort te Zaamslag. SLUISKIL/ OOSTBURGj vrees voor de afbraak va kenhuiszorg in West-Ze] Vlaanderen is volgens dershoven, woordvoerde] chirurgen-maatschap, or Het voorstel van de maatsch Raad van Toezicht van d] huisgroep Zeeuwsch-Vlaa Bei Van onze verslaggever AXEL - Vanuit de Axelse gemeenschap komen de eerstel blijken van steun voor wethouder P. Apers los. P. de Graeve, bestuurslid van de Centrale Vereniging voor Ambulante handel afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen, betuigt in een brief aan Apers, wiens positie ter discussie staat in verband met foute kilometer- declaraties, zijn steun aan de wethouder. De marktkooplui vinden dat Apers zich altijd bijzonder voor de markt in Axel heeft inge spannen. Volgens het rapport van de commissie die Apers' declaratiegedrag onderzocht, zou hij slechts een keer in de maand op zaterdag op kosten van de gemeente een bezoek aan de markt op het Szydlows- kiplein mogen brengen. De marktlui hebben uitgei kend dat een rit van Apers] huis in Koewacht naar markt 2,75 kost en zijn bereid] deze kosten voor hun reke; te nemen. „Bij deze delen »:j| mede dat wij positief denker, over uw werkwijze betreffende de markt in Axel. Als blijk v waaardering willen de markt] kooplui zelf de kilometers vu uw bezoek aan de markt ver-| goeden", aldus de vereniging in een brief aan Apers. Verder heeft zich een g gemeld die anoniem wenst it blijven. Deze wil Apers een auto ter beschikking i len voor zijn omstreden ritten. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaamse bedrijfsleven inhej algemeen verwacht in 1988 minder winst te maken. Deir.j ternationale ontwikkelingen rond de dollar en de hoge mij lieu-eisen waarmee bedrijven worden geconfronteeij worden als voornaamste oorzaak van die sombere vooij spelling gezien. Ook het investeringsniveau zakt. Daar staan echter positieve De uitkomsten van de verwachtingen van een stij- enquête geven enigszins gende export tegenover. Met name de industrie, die het leeuwedeel van de regionale export voor zijn rekening neemt, verwacht een stijging. Een en ander blijkt uit de Enquête Regionale Bedrijfs ontwikkeling (ERBO) door de kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Het afgelopen jaar is voor de meeste bedrijven een goed jaar geweest. Landelijk gezien komt over het algemeen het Zeeuws- Vlaamse bedrijfsleven beter uit de bus. Belangrijkste peiler is de industrie. De industrie heeft met een omzetaandeel van 66 procent en een beslag op arbeidsplaat sen van 38 procent een aanzien lijke invloed op het reilen en zeilen van het totale bedrijfsle ven. Omdat de industrie zeven tig procent van haar omzet ex porteert, is ze zeer gevoelig voor internationale ontwikke lingen. vertekend beeld omdat de volgen van de koersdaling a de dollar en de beurskrach i zijn verwerkt. „Daarom is 1 goed om voor wat betreft i verwachtingen voor 1988 deg dane uitspraken een paar pü ten naar beneden bij te stellen] lichte voorzitter H. Kok vani kamer gisteren toe. Uit het onderzoek blijkt dat het hoge investering»] veau in 1987 onveranderd is 8 bleven. Ook hiermee st< Zeeuwsch-Vlaanderen af bij de landelijke inve rings-ontwikkeling waar lichte daling van dat niv« werd verwacht. De ont lingen van omzet, export ent drijfsresultaat, tot slot, wa' in grote lijnen bevredig Wat de ontwikkeling vanl bedrij f sresultaatbetreft Zeeuwsch-Vlaanderen in van de vijf sectoren beter i het landelijke bedrijfsleven. Van onze verslaggever TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel in I Zeeuwsch-Vlaanderen heeft er weinig vertrouwen in dat de belangenbehartiging van Zeeuwsch- Vlaanderen bij de provinciale VW in goede handen is. BIERVLIET- De Zeeuwse1 eniging van Schapenhourjj heeft sinds deze maand nieuwe secretaris. De hee| Boudeling uit Anna Jacobai der is opgevolgd door de he< Verwilghen uit Biervliet, nieuwe secretaris had als li| zitting in het bestuur. J. Boudeling is vanaf de richting bestuurlijk actief weest voor de Zeeuwse ver ging. Hij blijft lid, maar schrijft zijn aftreden 'plaatsmaken voor de volge generatie'. Het nieuwe cor pondentieadres van Zeeuwse Verenging voor penhouders is: J. Verwilglj Steenovenweg 1 te Biervliet Van onze correspondente MIDDELBURG - Pog tot doodslag, zo achtte ol cier van justitie mr. Tem' vrijdag voor de rechtba te Middelburg bewezen de zaak tegen de 22-jar R. van N. uit Eindhoven. Eindhovenaar stond tere omdat hij in de nacht var op 30 juli 1986 twee teg< standers in een vechtpa. bij een camping in Schart dijke met een mes zou h] ben gestoken. Het eerste slachtoffer wl door het mes in de rug geraE het tweede liep een darmper ratie op. Aan het spoedige grijpen van een chirurg' team dankte de jongeman leven. Maar, ondanks getuig, verklaringen die het tegenc bewezen, hield Van N. vol i hij die nacht slechts 'gezwa] had met het mes, dat hij na ruzie in een discotheek in tent was gaan halen. Hij niet 'gericht' hebben gestot en 'gek van wraakgevoel^ zoals de officier het stelde, rij die nacht beslist niet geweest. Van een 'kille poging doodslag' zou, volgens raadsman mr. Pij keren ook geen sprake zijn ge we De steken waren mogelijk t gebracht door een ander daarbij baseerde de raadsnk zich op het feit dat de bloedst ren op de kleding en het r Van verdachte volgen het rechtelijk laboratorium bes niet afkomstig konden zijn v de slachtoffers. Tegen Van eiste de officier tenslotte gevangenisstraf van acht., maanden. De rechtbank d| over veertien dagen uitspraa Van onze correspondente De kamer heeft op dat ter rein meer vertrouwen in de stichting Promotie Zeeuwsch-Vlaanderen. Het functioneren van de pro vinciale VW was gister middag tijdens een verga dering van de kamer op nieuw onderwerp van dis cussie. Voorzitter O. de Mil- liano van de commissie re creatie en de toerisme van de kamer noemde de pro vinciale VW, waarvan de medewerkers een ambte- cie zit opgezadeld'. „De de- centralistische gedachte be vliegt ook ons. We beharti gen toch liever onze zaken". „We voelen er niets de VW die zware struc-1 tuur te geven die ze in Mid delburg voor ogen hebben". Hij wees erop dat de be hartiging van de Zeeuws- Vlaamse belangen in goede handen is bij de stichting I Promotie. „De provinciale VW functioneert niet", al-1 OOSTBURG - De Nedj «ndse alternatieve gene" Rolf de Meyer leidt zat dag 6 en zondag 7 febru« Den Hoekzak een cur. Reiki. Reiki is een alterr heve Japanse geneesku die via handoplegging stand komt. Rolf de Meyer is Reiki-mai beeft die graad gekre an de Japanse Reike-gra I blaster Phyllis Furom «eike betekent: 'de kracht e zon,' en is ontwikkeld in Pan aan het eind van de vol ?Uw- Het Reiki-weekl I u™ 061(16 dagen van 11.00 17b0 uur en van 20.00 tot 23 hur;Een standaardcu t«eiki kost 250,-.

de Stem | 1988 | | pagina 24