Hulsterse slaakt hartekreet tegen aanleg oeververbinding Stichting Festival Axel failliet 4Die huidbank is overbodig' Bewoners: Manege Magrette negeert regels nog steeds Mavo Het Ravelijn in Hulst volgend jaar in één gebouw ïELEGENHEID »'GEEN EERLIJKE BELANGENAFWEGING' •'ZUID-BEVELAND WORDT VERKWANSELD' ICOLLEGE HULST BLUFT BU VOORBEHOUD BUDRAGE STREEK-VW ROB VAN DER VAART LEVERT HUID VOOR TRANSPLANTATIE PER ROL: PLAATSELIJK NIEUWS OE STEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 23 JANUAR11988 .V. s Zeeland I Met verbijstering zegt zij kennis genomen te hebben van de voorgenomen tracés (de goed- door Zuid-Beveland die op de nieuwe OMA [Onvrede Weekenddienst Stem-redactie Onderzoek Promotie Varkensharten Lijkenhuid Besparing Wondstrips Export Clinge Lamswaarde Koewacht Buutreedners moeten twee keer optreden Kunstenaar: beeld komt binnenkort naar Axel 122 ikomtezoenenl ar particulieren i, bedankje, jubileum, receptie, orte, verloving, overwinning,' 5n, Abraham, openbare dank, ar door, mag best eens in de lop de pagina familieberichten, pt niet en duur hoeft het niet te i regels kosten een tientje), el per kolom 2,00. Eén grote 2,55. Voor het plaatsen van ilding met een formaat van 35 tekenen wij J 14,05 toeslag. rieven op aanvraag. Bij niet- aling wordt 4,00 adm.kosten |to's worden niet geretourneerd. 42 of geef uw tekst 2 dagen j af bij één van onze kantoren. i opgaven stuurt u eveneens 2 plaatsing naar Postbus 3229, ia. Schriftelijke opgaven worden geaccepteerd indien naam en end zijn, ook indien uw betaling fls. Wij behouden ons het recht i zonder opgaaf van redenen te weigeren, bever klachten bereiken over de st behoudt de uitgever zich het de naam van de opdrachtgever bekend te geven. ereniglngsnleuws I op 2 kolom op donderdag. siteerd ardag. sui- oes is een algemeen psychia- eigentijdse inzichten in de sen, een polikliniek, 26 plaatsen satieafdeling te Middelburg, oekomst worden uitgebreid tot g en een afdeling voor deeltijd- rkzaam. deren te Terneuzen zoeken wij een opleiding te verkrijgen. Erva- een of meerdere gebieden is ge ien dienstverlenende opstelling is funktie van grote waarde. aris is afhankelijk van leeftijd en 3. De overige arbeidsvoorwaarden reenkomstig de CAO voor het Zie- wezen. igen over deze funktie kunt U in- bij de heer H.A. Zaaijer, hoofd ci- enst, tel.: 01100-37000, toestel lijke sollicitaties, onder vermel- n het vakaturenummer linksboven nveloppe, kunt U binnen 10 dagen aan het hoofd van de dienst per szaken van het Psychiatrisch Zie- 3 Zeeland, Postbus 253, 4460 AR I HULST - In een brief ?an Gedeputeerde Staten van Zeeland heeft mevrouw M. Stoop-Roelands uit Hulst een hartekreet geuit tegen de plannen voor de aanleg van een Westerschelde Oeververbinding (WOV). Sil Segers 80 jaar. Opgepast, de Weemaal sen vieren feest. verbinding moeten aansluiten. „Zo wordt Zuid-Beveland verkwanseld, ver sjacherd. Dit heeft niets meer te maken met een eerlijke belangenafweging. En het spijt me dus aldus te moeten schrijven, maar ik kan niet an ders: ik heb de diepste minachting voor allen die hiermee durven instemmen. Dit is wel zó bar baars, ik vind er nauwelijks woorden voor. Hoe kunnen mensen zo meewerken aan de verloede ring van ons milieu en dus aan de uiteindelijke ondergang van zichzelf en hun kinderen", zo schrijft mevrouw Stoop, oorspronkelijk afkom stig uit Hansweert-Oost ('ook al definitief in de golven verdwenen terwille van de zesbaks- duwvaart'). „Geld, winst, weelde, nooit is het genoeg. Alles moet wijken voor: nog beter, meer en sneller. Ik behoor tot de uitstervende soort van tevreden mensen die als kind werden begeleid met diep respect en liefde voor de natuur, voor onze eigen levensbron. Ik heb Zeeland mateloos lief, heb dierbare herinneringen aan De Zak, De Poel, etc. En ziedaar, ook dat gaat misschien verlo ren", zegt mevrouw Stoop, die de verantwoorde lijke mensen zeer veel wijsheid toewenst bij het nemen van hun beslissing, zij hoopt dat die zich bezinnen Voor zij met een gevoel van wroeging geconfronteerd worden met de puinhopen van onze dierbare provincie'. Bijdrage langzaam omhoog Van onze verslaggever HULST - B en W van Hulst blijven een voorbe houd maken in hun financiële bijdrage aan de Streek-VW Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit jaar wil het college achttien cent per inwoner aan het sa menwerkingsverband afdragen; vier cent meer dan vorig jaar. Volgend jaar wil het college, als blijkt dat de Streek- VW goed werkt, 23 cent per Hulstenaar in de WV-kas storten. Dan is de bijdrage op het af ge-" sproken peii beland en draagt iedere gemeente zoals afge sproken op gelijke voet bij aan de Streek-VW. Hulst is de enige gemeente in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen die niet meteen heeft besloten de bij drage te verhogen. I Volgens wethouder W. Kayser itomt dat door de ervaringen I uit het verleden. In '82 stapte 1 Hulst uit onvrede al uit de I Streek-VW Oost-Zeeuwsch- I Vlaanderen. „Vandaar dat we Idu een voorbehoud maken", 1 zegt Kayser. Hij blijft op het standpunt staan dat Oost- en West- I Zeeuwsch-Vlaanderen 'twee 1 verschillende toeristische fa- Imilies zijn'. Het westen is veel Ireel meer gericht op het kust- I toerisme, en het oosten op de 1 dagjesmensen. Volgens Kayser Voor redactionele zaken, niet voor advertenties of be zorgklachten, kunt u dit week einde terecht bij Rein van der m, 01170-3370. B.g.g. 01153- Zondagmiddag 01150- moet nog blijken of die twee soorten onder één dak kunnen samenwerken. Hulst heeft zich bij de afspra ken die gemaakt zijn bij de fu sie van de twee Streek-WV's het recht voorbehouden in 1989 en 1990 de werking van het nieuwe orgaan aan een kritisch onderzoek te onderwerpen en de zaak opnieuw te beoordelen. Kayser: „Het westen vond dat het oosten uiteindelijk net zoveel moest bijdragen als het westen. Oostburg en Sluis kun nen dat wel vinden, maar wij zijn daar nog niet van over tuigd. Vandaar dat we een ver hoging van de bijdrage iedere keer weer aan de raad willen voorleggen. Die mag dan be vissen". Inmiddels is er voor Hulst nog een andere reden bijgekomen om te blijven twijfelen. „In 1991 moet de Stichting Promotie op gaan in de Streek-VW. Hoe zal dat gaan? Dat moeten we ook nog maar afwachten", be sluit Kayser. De gemeenteraad van Hulst zal het voorstel tot verhoging van de bijdrage bespreken in de raadsvergadering van don derdag 28 januari. De aanvang is 19.00 uur. Hoewel de belangstelling voor de oldtimers groot was, is de stichting er niet in geslaagd voldoende geld op te halen om de kosten te dekken. - foto wim kooiman Van onze verslaggever AXEL - De Stichting Festi val Axel, die vorig jaar het oldtimerfestival organi seerde, is failliet. Volgens L. de Poorter, die nauw betrokken was bij de or ganisatie, heeft de gemeente raad het festijn de das omge daan. Omdat de Stichting de bezoekers van het oldtimerfes tival niet kon verplichten en treegeld te betalen voor een be zoek aan openbare grond in het Axelse centrum, kwam er niet genoeg geld binnen om de kos ten te dekken. „Dat scheelde ons naar schatting tweederde van de op brengst. We hebben in totaal 24.000 aan entreegeld ontvan gen. Er waren drieduizend be zoekers die betaalden. Maar er zijn acht- tot tienduizend men sen geweest. We hadden dus veel meer geld kunnen ontvan gen", zegt ze. Ook wijst ze op de gebrekkige organisatie van het spektakel. Te veel werk kwam op haar eigen schouders neer. „En op mijn eentje kan ik het niet doen, dat is te veel". Het faillissement van de Stichting hoeft niet per se het einde van het festival te bete kenen. De Poorter zegt te heb ben vernomen dat een aantal Door Norbert Bökkerink WIE zich enige voorstel ling maakt bij de naam 'Genetic Laboratories' komt bedrogen uit bij een bezoek aan het bedrijf op de hoek van de Heerbaan- Tilburgseweg in Breda. Niets aan het interieur roept associaties op met een labo ratorium of de medische we reld. Of het moet het kan toormeubilair zonder franje zijn waardoor het interieur, evenals het witte gebouw zelf, steriel overkomt. In het bedrijf wordt dan ook niets geproduceerd, want dat ge beurt in het Amerikaanse moederbedrijf. Genetic Laboratories Neder land BV in Breda is nog een jonge onderneming, maar is door het moederbedrijf in Amerika inmiddels al wel ge bombardeerd tot 'internatio nal headquarters' voor de rest van de wereld met Rob van der Vaart als 'Internatio nal Sales and Marketing Di rector'. «Ik ben in 1983 door het Ge netic Laboratories gevraagd of ik hun wat vreemde pro- dukten op de internationale markt wilde gaan brengen. Ik was toen nog werkzaam bij 3M op de marketing afdeling voor medische en chirurgi sche produkten. Daar wilde ik weg uit een stukje onvrede over de werkzaamheden waarmee ik was belast. Ik Wilde graag meer contact met cliënten en een internationale Post. Natuurlijk was ik niet de enige gegadigde voor zo'n Positie en ik kwam op de wachtlijst te staan. De ge- „MEN praat wel eens over een tekort aan huid voor transplantatiedoeleinden. Ten onrechte vind ik, er is volop. Als reclamestunt zou ik de grootste flat van Breda met huid kunnen behangen. Als u veertigdui zend rollen nodig heeft, dan lever ik ze de volgend^ maand". Rob van der Vaart, directeur van Genetic Laborato ries Nederland BV in Breda, laat er geen twijfel over bestaan: wat hem betreft hoeft de Nederlandse Ver eniging van Brandwonden-patiënten geen beroep meer te doen op de medemens om na de dood huid af te staan voor transplantatie-doeleinden. Het alterna tief dat hij biedt is volgens hem kwalitatief net zo goed, onbeperkt voorradig en dus stukken goedkoper, namelijk varkenshuid. Of dat waar is moeten des kundigen maar uitmaken. Van de Vaart leidt in ieder geval een niet alledaags bedrijf: handel in produkten ten behoeve van wat hij noemt de 'reconstructieve en esthetische chirurgie'. sprekken met Genetic Labo ratories verliepen ondertus sen positief. Ik was nog jong, had veel ervaring opgedaan en was ongebonden. Dat alles gaf de doorslag om bij 3M weg te gaan. Vanaf augustus 1983 tot en met april 1984 was ik bij Genetic Laboratories, dat nog helemaal geen inter nationale ervaring had, be last met de verkoop van hartkleppen afkomstig uit varkensharten. Dankzij de vele contacten die ik daarbij legde, konden we vervolgens in Nederland een BV oprich ten voor de export van an dere produkten". Zoals gezegd, het bedrijf is gespecialiseerd in produkten voor de reconstructieve en esthetische chirurgie. Tot de doelgroep behoren dan ook ondermeer plastische chirur gen, brandwondencentra, dermathologen en kaakchi- rurgen. Een van de belang rijkste produkten is 'E-Z DERM', dat uit varkenshuid wordt vervaardigd en ge bruikt wordt voor de behan deling van brandwonden en open wonden. „De kwaliteit is vergelijk baar met die van de beste lij kenhuid die leverbaar is. Het verschil zit 'm vooral in de prijs: lijkenhuid komt op on geveer 1,25 per vierkante centimeter, E-Z-DERM op slechts 0,25. In feite is er dus helemaal geen huidbank no dig. Ik ervaar het dan ook als oneerlijk dat onze enige con current een stichting is. Maar internationaal is er al een discussie gaande over het ge bruik van mensenhuid in verband met de risico's van aids. In Engeland is in ieder geval al een persoon besmet met aids, toen hij wegens brandwonden met lijkenhuid was behandeld. Bij varkens is nog geen aids geconsta teerd. Inderdaad, ik zit hier niet alleen een mening te ver kopen, maar ook een produkt. Ik ben er echter ook van overtuigd, dat bijvoorbeeld brandwondencentra aanzien lijk kunnen besparen door gebruik te maken van ons produkt", aldus Van de Vaart. Een ander produkt dat vol gens hem besparingen in de gezondheidszorg kan opleve ren is het kraakbeen dat zijn bedrijf op de markt brengt en dat ondermeer gebruikt kan worden voor contour-correc tie, bijvoorbeeld van de neus. „Dit kraakbeen is afkomstig van koeien. De universiteit van Utrecht heeft het de af gelopen drie jaar onderzocht en men is daar razend en thousiast. Het probleem van menselijk kraakbeen is dat het slechts in kleine hoeveel heden en in kleine stukjes be schikbaar is, wat soms heel veel puzzelwerk met zich meebrengt. Bij lijkenkraak been loop je bovendien het ri sico van afstotingsverschijn- selen. En gebruik je kraak been van de patiënt zelf, dan is er minstens een extra ope ratie nodig. Een koe heeft nu eenmaal veel meer mooie stukken kraakbeen in z'n lijf zitten dan de kleine mens. Dus ook wat dit produkt be treft is de grondstof in feite onuitputtelijk". Naast dergelijke produkten handelt Genetic Laboratories ook in neven-produkten, zo- Rob van der Vaart, directeur van Genetic Laboratories Nederland BV in Breda. - foto de stem /dick de boer als wondsluitingsstrips. „Die brengen we min of meer on der het motto 'Niet naaien maar plakken' op de markt. Het gebruik van deze strips heeft als voordeel, dat er geen litteken in ladderpatroon overblijft, zoals bij hechtin gen". Genetic Laboratories is nog een klein bedrijf. Het concern heeft in totaal nog geen zeventig mensen in dienst, waarvan er zes werk zaam zijn in Breda. De vesti gingen in West-Duitsland en Engeland, waarvan Van de Vaart eveneens directeur is, tellen respectievelijk vier en drie personeelsleden. Wat de toekomst betreft laat de heer Van der Vaart zich voorzichtig uit. „Pas over een half jaar is de aan loopperiode van het bedrijf achter de rug. Een bedrijf dat nogal wat beperkingen kent, vanwege het specialisme op een toch al specialistisch ter rein. Een spektaculaire groei zit er dus niet in. Maar we zijn vrij om eventueel ook produkten van andere be drijven te verkopen, hoewel onze voorkeur uitgaat naar eigen produkten". Het Bredase bedrijf ziet in eerste aanleg vooral export kansen in Europa, maar Rob van der Vaart sluit niet uit dat men ook in andere delen van de wereld actief zal wor den. „Afgezien van de Ver enigde Staten en Canada, die door het moedebedrijf wor den bediend, mogen wij in principe naar alle landen ex porteren Maar in de praktijk zal het wel nooit zo worden, dat de produkten eerst vanuit Amerika naar Nederland worden gevlogen en vervol gens weer terug naar Zuid- Amerika. Inmiddels hebben we al contacten met diverse landen buiten Europa, bij voorbeeld, Israel, Libanon en ook Irak. Ja, de oorlog met Iran is aan dat laatste niet vreemd. In die landen bestaat momenteel een grote vraag naar dit soort produkten. Maar met Iran zullen we niet zo gauw zaken doen, want aan dat land kun je moeilijk varkensprodukten kwijt. Zo als ze in India ook wat vreemd tegenover het ge bruik van runderkraakbeen staan". BILJARTEN - In het ge meenschapshuis Malpertuus speelden de ouderen van de katholieke bond een biljart wedstrijd tegen de ouderen van 'Het Trefpunt' uit Axel. Deze vriendschappelijke wedstrijd werd door de Clingse ouderen gewonnen met 483 tegen 431 caramboles. NKV-VROUWEN - Het be stuur van de NKV-vrouwen- bond houdt maandag 2 ja nuari in zaal De Troubadour een avond voor de leden. Er worden toneelstukjes opge voerd en daarna speelt men bingo. De avond begint om 19.30 uur. BRIDGE - In café De Vier Jaargetijden speelden de le den van de bridgeclub een vrije wedstrijd. Het was een draaiende Mitchell met twaalf paren. Uitslag: 1. da mes Van Puyvelde-Smulders, 2. mevrouw Pouwels-de heer Van Damme, 3. mevrouw Kint-de heer De Booy. KAARTING - Morgen, zon dag 25 januari, is er in café Wilton een kaarting. In schrijven kan vanaf half twee. Om twee uur worden de eerste kaarten gelegd. Van onze verslaggever MAGRETTE - Een tiental bewoners in de directe ongeving vön manege Magrette vraagt zich af of de gemeente Axel wel voldoende controle uitoefent op de naleving van de hinderwet door de manege. Zij hebben in november '87 daarover een brief gestuurd, die aanstaande donderdag, 28 januari, door de Axelse gemeenteraad behandeld wordt. De buurtbewoners vragen zich af of het, twee jaar nadat een koninklijk besluit de regels verscherpte, geen tijd wordt 'dat alles volgens de voor schriften geschiedt'. Zij vragen in hun brief om strengere maatregelen. De briefschrijvers sommen een aantal zaken op, die volgens hen niet door de beugel kun nen. Zo zouden de paarden bij de manege nog steeds niet vol gens de voorschriften achter een gesloten hek worden gela den en gelost. Bij concoursen is het nog steeds 'een grote ben de', staat er in de brief. De hoe zen worden na concoursen niet van de verkeersborden gehaald en de bewoners vrezen dat alles zich weer op de openbare weg gaat afspelen. Verder zou het paardevoer open en bloot opgeslagen liggen en ratten aantrekken Het aan geplante groen groeit niet hard genoeg volgens de schrijvers, en het zou nog een paar jaar kunnen duren voordat ze er profijt van hebben De honden- trainingen, een van de grootste grieven van de bewoners, zou den in november al tien keer hebben plaatsgevonden. Vol gens de hinderwet was dat het maximale aantal dat per jaar mag plaatsvinden Ook de mo torclub zou nog steeds op het terrein van de manege actief zijn. „Dat moest toch afgelopen zijn?", vragen de bwoners aan het college van B en W en de gemeenteraad. Axelaars van plan is het festi val op eigen initiatief voort te zetten „De kans is dus aanwe zig dat er een nieuw oldtimer festival komt. Er is genoeg be langstelling in Axel. Het ge beuren is heel positief ontvan gen en is zeker wel voor herha ling vatbaar", zegt ze. Ze wil zichzelf bij een eventuele vol gende gelegenheid als advise rende kracht beschikbaar stel len. Van onze verslaggever HULST - De Hulster mavo Het Ravelijn kan het vol gende schooljaar 1988-1989 beginnen in een en het zelfde gebouw en de depen dance aan de Grote Markt definitief afstoten. Het bestuur, de scholenstich ting St. Marie uit bergen op Zoom, heeft samen met archi tect W. Bunnik een plan ge maakt om het gebouw aan de Zandstraat zodanig uit te brei den dat alle leerlingen daar voortaan in ondergebracht kunnen worden. De bouwaan- vraag ligt inmiddels bij de ge meente Hulst. De bouwplannen betekenen dat tegen de verwachtingen in binnen een jaar na de fusie van de twee Hulster mavo's de school niet meer gebruik hoeft te maken van twee gebouwen; veel ouders ervaarden dat als een probleem. Bij de nieuw bouw gaat een lang gekoes terde wens in vervulling. Er komt een nieuwe aula, die be halve als overblijflokaal ook dienst kan doen bij allerlei an- Van onze correspondente HULST - De kaarten voor het Buutreednersfestival waren na een dag op. Na de aankondi ging stond de telefoon in zalen centrum Tiffany niet meer stil. Diezelfde avond moest uitbater Bert Brood nog tientallen ge gadigden vertellen dat de zaal was uitverkocht. Heel wat trouwe bezoekers van de buutreednersavonden visten achter het net. Dit wordt nu opgelost. Alle deelnemers zijn bereid om hun buut nog eens te herhalen. Er komt dus een tweede avond vol spraakwa tervallen. Zondag 7 februari wordt het volledige pro gramma nogmaals afgedraaid. Voor Prins Emiel en zijn gevolg betekent dit dat ze tweemaal achter elkaar acte de presence moeten geven. Ook zondag 7 februari gaan de deuren om 19.00 uur open en begint Pierre Eijsacker met de presentatie om 20.00 uur. dere schoolse en buitenschoolse activiteiten. Verder komen er extra leslo kalen, een docentenkamer en voorzieningen voor de admini stratieve afdeling en de con cierges. In het kader van het zoge naamde Nivo-project krijgt Het Ravelijn nog voor de ko mende zomervakantie een aan tal computers in huis. Een van de leslokalen wordt speciaal voor die computers ingericht Van onze verslaggever AXEL - De uit Axel af komstige en in Lim burg woonachtige kun stenaar Herman Bis schop heeft gisteren bevestigd dat het bron zen beeld dat hij in op dracht van de ge meente Axel zou ma ken, binnen enkele we ken in Axel kan zijn. Hij geeft toestemming aan de gieterij om de vrouwenfiguur die hij heeft gebeeldhouwd te gieten. Eerder liet de bronsgieterij in het Lim burgse Beek aan wethou der J. van Schaik weten nog steeds op toestem ming van Bisschop te wachten om het beeld zijn uiteindelijke vorm te kunnen geven. Het is nu twee jaar ge leden dat de gemeente Axel na een gift van de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) de opdracht tot het maken van het beeld aan Bis schop gaf. Van Schaik zei vorige week nog dat Bis schop een peroiode heeft gehad waarin hij weinig heeft gewerkt en ook moeilijk te vinden was. Als alles goed gaat, kan de stad Axel dus binnenkort een nieuw kunstwerk voor de ingang van het stadhuis bewonderen.

de Stem | 1988 | | pagina 23