Weerman Willy dr. .EIDINGEN 185-575911 'Rood' huwelijksboekje valt verkeerd fOORZITTER KOK VAN KAMER VAN KOOPHANDEL: H. van Tilborg Lezer van het Jaar jisen van een jaar roor 'export' drugs iïsen vijfjaar gevangenis tegen knullige amfetamineproducenten Gewapende overval op bank Philippine Bedrijfsleven heeft last van te grote bemoeizucht overheid Goed as.»"» OORSPRONG In wegenbouw 16 jaar rijs instituut n streepje IATIEBON >UTER DICHTERBIJ! CDA OOSTBURG: NIET IEDER HUWELIJK LOOPT UIT OP SCHEIDING ERNEUZEN - Het klimaat voor het Zeeuws- Naamse bedrijfsleven verslechtert. Hoge milieu- en jagen de de bedrijven op kosten en onder lijnen de concurrentiepositie. POLITIE MAAKTE GEBRUIK YAN EEN PSEUDO-KOPER ZATERDAG 23 JANUARI 1988 19.' ENQUÊTE ONDER ONDERNEMERS: Getuige in drugszaak verdacht van meineed i gegarandeerde opleiding s dat iets? fcrteiding voor de dag naar de Streekschool |e opleiding voor een ningsbedrijven in deze Ir voor |illen worden opgeleid t Waterbouw, Machinist of pon in en stuur hem op venstaand adres. w w tleze dag wordt boven- ren. dexwijs (MLO) ken natica en automatisering atica en automatisering ion 076-223077 dagen in een open lo. .5/227/0.565 DE STEM VAN ZEELAND T27< Srond-, Water- en Wegen- JNINKLIJKE PBNA litensingel 6,6828 CT Arnhem pend het gratis informatiepakket ds over de computeropleiding: 9934 nvelop (zonder postzegel) naar Pdnummer 1500,6800 WC Arnhem. Koninklijke Van onze verslaggever OOSTBURG - Het voor nemen van het dagelijks bestuur van Oostburg om mensen die in het huwe lijk willen treden te voor zien van een boekje met hun echtelijke rechten en plichten, dat is samenge steld door de Rooie Vrou wen, is bij het CDA-raads- lid L. Cuelenaere-Faes in het verkeerde keelgat ge schoten. De christen-democrate vindt de informatie die in de bro chure verstrekt wordt 'te ex- treem en kwetsend voor som mige mensen'. Zij heeft het college dan ook verzocht om het boekwerkje waar nodig aan te passea Volgens mevrouw Cuele- naere zijn de in het boekje ge schetste problemen, waarmee echtparen geconfronteerd worden, sterk overtrokkea „In het boekwerkje eindigt elk huwelijk in een echtschei ding. Dat is niet in overeen stemming met de werkelijk heid, omdat veel huwelijken jarenlang stand blijven hou den. Ik ben het dan met het college niet eens dat de bro chure alleen voorzien wordt van een ander kaftje. De in houd moet eveneens gewij zigd en aangevuld worden," pleitte zij donderdagavond Waarnemend-burgemees ter J. Thomaes deelde haar opvattingen niet. „Volgens mij staan er in het werkje geen aanstootgevende zaken. Men zou zich kunnen storen aan de afzender van het pak je, maar ik blijf van mening dat het een goede suggestie is om mensen die in het huwe lijk treden deze brochure te verstrekken," aldus Thomaes. Ook de PvdA'er J. Wielak ker vond het een goede zaak om mensen goed te informe ren over hun rechten en plichten binnen het huwelijk. Hij verzocht het college om het werlqe mee te geven bij de ondertrouw. Mevrouw Cuelenaere bleef van mening dat niet alleen de buitenkant, maar ook de in houd moest worden veran derd Thomaes liet weten dat dit tijdens de eerstkomende vergadering van de welzij ns- commissie nog eens bespro ken zou worden. Wielakker vond de financiële commissie een betere keus en wethouder A. de Feijter rondde de dis cussie af door te stellen: „Laat ons het dan maar in de commissie planologie bespre ken." lor gen om bedrijfsleven I'aorts wordt gevreesd voor de negatieve effecten van de ige dollar en de beurskrach, terwijl ook het investe- dveau de komende jaren daalt. l'wrzitter H. Kok van de Ka- voor Koophandel voor seuwsch-Vlaanderen sprak rover gisteren in zijn ?jwjaarsrede zijn zorg uit e Kok haalde in zijn speech [itnaar de landelijke overheid ie hij onzorgvuldigheid en on- gend denken ver- eet „Jaarlijks worden de be- jotingen met honderden mil- guldens overschreden, velen zich niet afvragen «hoeverre je met recht van reken normen en regels aan ieren kunt opleggen, als die t eigen huis wellicht for- 1 beleden, maar niet wor- ïinageleefd", aldus Kok. Als voorbeeld van onzorg- mldigheid en onsamenhan- 1 denken noemde Kok de inte wijziging in het hoef- lierverkeer waarvan de af- indeling in handen is gegeven 1 de Belgische douane. Be- iht over deze wijziging, met j van 1 januari dit jaar, «d op oudejaarsdag ontvan- l „Er was geen enkele mo- lijkheid het bedrijfsleven tij- op de hoogte te stellen", "s de douane was niet op de e gebracht. k manier waarop de overheid (milieuregelgeving aanpakt [seen ander voobeeld. „Wij zijn van overtuigd dat het voor leefbaarheid in ons land >ddzakelijk is de schadelijke effecten van menselijke activi teiten terug te dringen. Wat ons stoort echter, is dat na al die jaren dat men tracht vorm te geven aam milieubeleid, er nog steeds geen sprake is van integrale benadering. Onlos makelijk met elkaar verbonden zijn het economisch gebeuren, het milieugebeuren en de ruimtelijke ordening", aldus Kokdie de politiek lafheid op dat gebied verweet. „Wanneer de politiek moed heeft, erkent zij dat, bij gelijke economische bedrijvigheid, er een haast wiskundige samen hang is tussen het welvaartni veau waarop we leven, het aantal werklozen en de om vang van de milieumaatregel die we nemen. Dan zal zij de bevolking moeten vertellen dat het welvaartsniveau met vele procenten omlaag moet en he laas het aantal mensen zonder werk moet toenemen, als zij het milieu snel wil zuiveren". Nederland moet volgens Kok ook niet te hard van stapel lo pen met het doorvoeren van al lerlei handenvol geld kostende milieumaatregelen terwijl het buitenland op dat gebied geen vinger uitsteekt. „De toepas sing van de wet geluidhinder vergt vele miljoenea Bij onze zuiderburen bestaat op dit ge bied niet Er zijn daar echter wel stevige concurrenten ge vestigd". DDELBURG - Voor export van achthonderd gram tfetamine en 4700 gram hasj eiste het openbaar minis- rie vrijdag voor de rechtbank te Middelburg gevange- straffen van respectievelijk een jaar en twaalf maan- fn waarvan vier maanden voorwaardelijk, tegen de 29- ™ge R. de W. uit Voorthuizen en de 21-jarige C. Y. uit prneveld. Ne mannen liepen tegen de TO op 25 juni toen het twee- f op het douaneterrein van de w-line in Vlissingen werd "«ntroleerd. De auto van het seta! werd 'aangeblaft' door f speurhond Iwan, waarna in F1 stalen koker onder de auto r ®ugs werden aangetroffen, f Woeling was het spul uit Poeren naar Engeland. Een Verslaggever Rein van der Helm overhandigt de heer Van Tilborg zijn trofee. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER zwager van De W. had de han del georganiseerd; hij wordt in Engeland vervolgd Y. wist dat de drugs in de auto zaten. De W. had meege daan omdat hem 'koeien met gouden hoorns' zouden zijn be loofd en ook Y. zou royaal in de winst hebben kunnen delen. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze verslaggever TERNEUZEN - „Wij zijn al meer dan veertig jaar geabon neerd op De Stem en ik kan echt zeggen: ik kan hem niet missen, geen dag. Er zijn dingen die ik altijd 't eerst lees: Merijntje, Suske en Wiske en niet te vergeten Free van de Schoofkas. Daarnaast de beursberichten, even kijken hoe mijn vroegere werkgever (Philips) er voor staat. En na tuurlijk spel ik het regio-gedeelte helemaal uit". De heer H. van Tilborg lost elk jaar de Lezer van 't Jaar-puzzel op, maar had hem nog nooit ingestuurd, behalve de laatste keer natuurlijk. „Wij winnen nooit wat en nu ineens dit Uit meer dan drieduizend inzendingen onze kaart getrokken. Leuk. We gaan het beeld van de lezer een mooi plaatsje geven", beloofde hij giste ren Stern-vertegenwoordigers Rein van der Helm en Cor J. de Boer. Mevrouw Van Tilborg ontfermde zich snel over de bloemen die haar werden aangeboden en voegde zich ijlings bij haar man toen het mooie bronzen beeldje aan de prijswinnaar werd overhan digd „Waarom is het geen lezeres van het jaar? Het moeten altijd mannen zijn", zei zij, terwijl zij het beeldje van alle kanten be keek. „Ik ben een beelje een rooie", er even later verklarend aan toevoegend Met instemming hoorde ze dat het beeldje in dit geval door een vrouw gemaakt is. De heer Van Tilborg heeft uiteraard de veranderingen binnen De Stem op de voet kunnen volgea „De krant ziet er goed uit te genwoordig. Mooie kleurenfoto's en kleurenadvertenties. Alleen erger ik mij nog steeds aan die computer-afbrekingen die voorko men. Veel minder dan vroeger, toen jullie dat systeem pas invoer den, maar toch. Het stoort mij wel eens". Eigenlijk dacht de familie Van Tilborg, na een telefonisch ver zoekje van ons om even langs te mogen komen, dat ze een soort huldiging zouden ondergaan omdat ze veertig jaar De Stem lazen. „Vorig jaar november waren we veertig jaar getrouwd en ik weet nog dat wij een paar maanden na ons trouwen, toen wij in Schoondijke woonden, een abonnement op De Stem namen. De krant is met ons mee verhuisd naar Roosendaal, waar we van 1953 tot 1963 hebben gewoond", zegt meneer Van Tilborg. „Daar had den we wel de Brabantse editie. We hebben nog geprobeerd een Zeeuwse editie tekrijgen, maar die kwam met de post een dag la ter", vult mevrouw aan. Sinds 1963 komt de krant in de bus in Terneuzen. „En vrijwel nooit problemen met de bezorging. Een enkele keer. Maar nu heb ben jullie een prima persoon, om zes uur 's morgens horen we hem al door de bus vallen". Wat de familie Van Tilborg betreft kan dat nog vele jaren doorgaan. „Want opzeggen doen we niet". onze correspondente fffiLBURG - Een hoe- •aheid van bijna negentig "°gfam amfetamine: daar Se het ^'dag voor de "Melburgse rechtbank de zaken tegen de JOdelburgers E. L. (42) en W en de 30-jarige K. L. uit Oost-Souburg. ®der van justitie mr. Boog- s sprak van 'de grootste JSSt in Nederland' en hij tegen L. en Van L. gevan- ™sstraffen van vijf jaar en J si] n kléinere aandeel in de tegen K drie jaar. «et drietal werd op 14 okto- »„m Kapelle gepakt na een "•sactie inzake twintig kilo gram van de hard drugs die door een pseudokoper (ingezet door een speciaal recherche team) voor een bedrag van 60.000 van 'eigenaar' verwis selde. Na een anonieme tip vond de politie in een garagebox in Oost-Souburg de rest van de partij, plus grondstoffen voor de bereiding ervan, opgeslagen in een caravan, eigendom van L. In een loods in Middelburg, in gebruik bij L., die daar ma terialen had opgeslagen, nodig voor zijn bedrijf, werden ten slotte de resten aangetroffen van een amfetaminef abriek. Ter zitting ontrolde zich de bizarre situatie waarin de drie amateurs (geen van de mannen had een relevant strafblad), verleid door het 'gro*' geld' te recht waren gekomen. In 1985 was L. benaderd door een van zijn werknemers (van wie hij wist dat hij een strafblad had, maar niet op welk gebied) uit St. Willebrord, met het verzoek een deel van de door L. ge huurde loods te mogen 'onder huren'. L. stemde toe en ontving daarvoor bedragen variërend van 10.000 tot 25.000 gulden voor enkele weken. De onder huurder vertimmerde een deel van de loods tot laboratorium, waarin hij samen met een maat aan de slag ging. L. begreep in tussen wel dat het om 'verbo den zaken' ging, vooral ook omdat de man zo gemakkelijk met de huurprijs over de brug kwam. Aanvankelijk dacht hij dan ook dat de Brabander bezig was met het produceren van 'pepmiddelen' voor dieren, een en ander in de sfeer van 'ver boden hormonen'. Tot hij door de 'onderhuurder' betrokken werd bij de produktie van het spul, waarvan er door de man uit Willebrord zo'n vier kilo gram per week werd 'klaarge stoomd'. Toen de man zich tenslotte (door ziekte) niet meer meldde, nam de inmiddels ingewijde L. de produktie over, waarbij hij Van L. inschakelde. Van maan dag tot en met vrijdag gedu rende een aantal weken werk ten de mannen aan de berei ding van de amfetamine uit de achtergelaten emmers halffa brikaten, die tenslotte een hoe veelheid van bijna negentig ki logram amfetamine oplever den. De amfetamine werd door Van L. verpakt in kilozakken en vervolgens gingen de man nen op zoek naar kopers. Leu rend kwam het tweetal echter niet verder dan wat incidentele contacten en op een camping schakelde L. zijn kennis K. in om eveneens (tegen beloning) op zoek te gaan naar kopers. Deze K kwam tenslotte in con tact met de inmiddels inge schakelde pseudo-kopers en bij het station van Kapelle kon het drietal uiteindelijk worden in gerekend. De opsporingsactie werd pas begonnen in september van het vorig jaar, op 12 september werd het gerechtelijk vooron derzoek gestart en op 6 oktober werd besloten een pseudo-ko- per in te zetten. Uit de getuigeverhoren bleek overigens dat L. (die volhield pas na zijn arrestatie in de Bijlmerbajes te horen had ge kregen wat het effect van am fetamine was) regelmatig ge ëxperimenteerd met het witte poeder, dat hij zo overvloedig produceerde. Zo zou hij regel matig de koffie van zijn werk nemers hebben voorzien van een 'snufje' amfetamine, zodat zij harder en langer konden werken. Ook zou hij op de cam ping in Kortgene een dronken Belg 'voor de grap' hebben voorzien van een portie amfe tamine, waarna de man agres sief werd. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. Een nogal onstuimig en fris weekeinde is vandaag begon nen. Vanmorgen een zeer harde, mogelijk stormachtige, wind uit het noord-westen met maxima van 4 tot 5 graden. Daarbij buien waarbij u van alles mag verwachten. Wind stoten, hagel, natte sneeuw en misschien zelfs onweer. Dit geweld zal aan het eind van de middag wat afnemen. Voor morgen misschien een kleine kans op een opklaring, maar het zachte najaarsweer heeft voorlopig onze streken verla ten. De beschikbare gegevens spreken ook voor de eerste drie dagen van de nieuwe week over hetzelfde weer. Depressies volgen elkaar in grote snelheid op. De snelle daling van de temperatuur op grotere hoogten is de oorzaak van het plot selinge echte winterweer. Gisteren vroor het op 5500 meter hoogte 25 graden en boven Schotland was het zelfs 35 gra den koud. Op zich is dat niet vreemd. Offenbach waarschuwde er dinsdag al voor. Dit Duitse weerinstituut omschreef de ont wikkeling als volgt: Een hogedrukgebied vanaf de Atlanti sche Oceaan (dat ons dinsdag en deels woensdag fraai weer bracht) kreeg een verbinding met een Russisch hogedruk gebied Dat samenspel via Scandinavië moet een forse dam opwerpen tegen het toenemend depressiegeweld boven het zuid-westelijk deel van de Atlantische Oceaan. U kunt nu zelf constateren dat daar zeer weinig van terecht is geko men. Dat alles razendsnel op ons afkomt bewijst een schier record drukdaling in New Foundland In drie uur tijd daalde de luchtdruk met 16 Hectopascal. Uit de cijfers tussen 16 december vorig jaar en 16 januari nu, blijkt dat de gemiddelde maximum-temperatuur 10.2 graden was. Normaal moet dat in deze periode 9,2 zijn. Dat is bijvoorbeeld vergelijkbaar met april, 4,7 graden hoger. In april is het gemiddeld 4,2 graden. Dinsdag, toen het bij ons mooit weer was, stormde het he vig bij Schotland Edinburgh gaf 's-middags rond twee uur een windstoot door van 128 kilometer. Maar men was daar gewaarschuwd. De weerspreuken: 'Heeft januari koude en droge dagen, dan zal in februari de sneeuw u plagen.' 'Als de donder rom melt in het kale hout, blijft het gehele voorjaar schraal en koud.' PHILIPPINE - Twee gewapende mannen hebben gister middag een overval gepleegd op een filiaal van de Rabo bank aan de Kasteelstraat te Philippine. Daarbij werd volgens de politie een bedrag van enkele duizenden gul dens buitgemaakt. Bij de overval liep niemand letsel op. De daders vluchtten in een donkerblauwe Saab, kenteken NY 87 JJ. Deze auto bleek op 15 januari in Amsterdam te zijn gestolen. Omstreeks twee uur drongen twee mannen de bank binnen. Een van hen, gewapend met een geweer, dwong het perso neel achter de balie te blijven. Een klant moest op de grond gaan liggen. Zijn metgezel, in het bezit van een vuistvuurwa pen, liep naar de overigens door gepantserd glas beveiligde snelkas en eiste van een perso neelslid het daarin aanwezige geld. Dat alles speelde zich af in enkele minuten tijd. De man nen vluchtten in de richting IJ- zendijke. Hoewel de politie kort na de overval groot alarm gaf, waar bij alle belangrijke knelpunten in Zeeuwsch-Vlaanderen en een deel van België worden af gezet, werd de vluchtauto ner gens gesignaleerd. De beide daders spraken Ne derlands met een Vlaams ac cent. Beiden hebben een lengte van 1.70 tot 1.75 meter. Een van hen droeg een groen/ bruinkleurige jas, de ander een donkerblauw spijkerpak en witte gymschoenen. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging i Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 019364 bÖzenspel, V000 kaartjes 1100 prtJW1» - TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse ondernemers zien de bemoeizucht van de overheid, die constant het be drijfsleven opzadelt met allerlei wetjes en regeltjes, als grootste belemmering in de bedrijfsvoering. De milieu wetgeving en ruimtelijke ordening scoren hoog. Een en ander blijkt uit de jaar lijkse Enquête Regionale Be drijfsontwikkeling (ERBO) van de Kamer voor Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De grote bedrijven (met meer dan vijftig arbeidsplaat sen) zitten het meest in de maag met de milieuknelpun ten. Bij de kleinere bedrijven gaat het vooral om een combi natie van milieuwetgeving en ruimtelijke ordening. De klacht van veel kleinere bedrijven is de steeds complexer wordende wetgeving. „Vooral ook de lange tijd die vaak gemoeid is met het aanvragen van ver gunningen is de ondernemers een doorn in het oog", zo wordt geconstateerd. Uit de enquête bleek verder dat de kleinere bedrijven ook problemen hadden met de fi nanciering van hun onderne ming. Dit geldt met name voor de horecasector en de groot handel. De bouwnijverheid had vooral te kampen met een va catureprobleem. In die sector was dat het grootste knelpunt. Ook in andere grote bedrijven wordt de vacaturevervulling als een groot probleem ervaren. „Het gebrek aan gekwalifi ceerde arbeidskrachten is niet alleen een klacht van de bouw nijverheid, maar ook van de transportondernemingen en de industrie." MIDDELBURG - In de zaak tegen de 29-jarige Terneu- zenaar C. de C. (verdacht van cocaïnehandel in de pe riode mei '86 tot april '87) is vrijdag voor de rechtbank in Middelburg een getuige aangehouden op verden king van meineed. De getuige was door de verde diging opgeroepen om een eer dere belastende verklaring te gen de verdachte te herroepen en dat deed hij ook. Zoals ove rigens te verwachten was, wer den hem vervolgens aanvul lende verklaringen voorgehou den, waarin de man melding had gemaakt van bedreiging en intimidatie door De C., die als 'loopjongen' zou hebben gefun geerd voor de Terneuzense dealer De B., tegen wie een week geleden een langdurige gevangenisstraf werd geëist. De getuige (die in de boeien werd afgevoerd) zal op een la ter tijdstip voor meineed te recht moeten staan, de zaak te gen C. werd voor onbepaalde tijd geschorst.

de Stem | 1988 | | pagina 21