en artsen grote ipotheker De Koning: tijd is rijp voor bevriezing lonen EVEN NAAR JAC. HERMANS f\ f KORTHALS ALTES: HOOGUIT 60 TUDELÜKE DEEL-CELLEN BREDA EN VUGHT Boze boeren op Binnenhof Katholieke school 1 pakje 250 gram SCHOUDER KARBONADE Mini-prus&Maxi-keus 'Zorgzame samenleving is gevaarlijke ideologie' BINNENLAND GAB Heerlen wisselt vacatures uit met Aken geen advocaat meer nodig Echtscheiding vereenvoudigd tilburgse rector de moor tijdens congres gezondheidszorg: nESTEM BINNENLAND DONDERDAG 21 JANUAR11988 IT PATIËNT KRIJGT DEN HAAG - Minister Korthals Altes (Justitie) en diens staatssecretaris Korte-Van Hemel vin den dat in totaal ten hoogste zestig cellen in de gevangenissen van Breda en Vught - eventueel tijdelijk - geschikt moeten worden gemaakt voor het onderbrengen van twee gedetineerden. Bonden DE STEM COMMENTAAR KILO 'Visser (FNV) gebruikte de BVD tegen collega's' Kamer: einde maken aan hoge premie ouderen I ïe^elHd NIEUWSOVERZICHT Man steekt balie politiebureau in brand Verkoop van huurhuizen fors gestegen Politieteam Heijn-zaak kleiner Alfred Heineken kondigt vertrek aan KLM waarschuwt Fokker Wilton-Fijenoord in de aanval Nederland leverde geen splijtstoffen T28 In het zuiden van het land zijn de scheidingsproeven nog op de vingers van een hand te tellen. In Noord-Holland is onlangs een proef bij tiendui zend gezinnen begonnen om het groente-, tuin- en fruitaf val op een aparte hoop te krij gen en er schone compost van te maken. Over enkele jaren wil de hele provincie dat sys teem invoeren. Dan moet er nog jaarlijks 52 miljoen kilo afval worden verbrand. Langeweg: „De huisvuil- scheiding staat nu voor de fase van groter groeien. Er is een hoop positieve ervaring bij proeven opgedaan, en daarom is het nu tijd om het gescheiden ophalen van huis vuil niet bij honderden, maar bij tienduizenden huisgezin nen op te zetten". In 1985 werd nog 55 procent van alle huishoudelijk afval op stortplaatsen neergekiept Bijna veertig procent werd verbrand, vaak met terug winning van energie, en de resterende schamele 5,5 pro cent ging, na gescheiden te zijn, richting compostinstalla- tie. Die verhouding kan veel gunstiger. De Nederlandse berg van het huishoudelijk afval groeit jaarlijks met bijna vijf miljard kilo. Daar van wordt achthonderd mil joen kilo als compost herge bruikt. Anderhalf miljard kilo gaat in brand waarbij men energie terugwint. Volgens het RTVM is 1,8 miljard kilo méér opnieuw te gebruiken. Nog eens achthon derd miljoen kilo méér is in energie om te zetten, zodat de honderd procent hergebruik benaderd wordt. De recycling van de 7,5 miljard kilo bouw en sloopafval kan met drie miljard kilo toenemen, en met driehonderd miljoen kilo brandstof, zodat vijf miljard kilo aan afval een zinnig be stemming krij gt. En wat de 3,5 miljard kilo aan industrieel afval betreft: ook daar acht het RIVM een opnieuw te ge bruiken totaal van 2,2 miljard kilo haalbaar. Het is duidelijk: we gooien met z'n allen nog veel te veel weg. Als we eens goed zouden kijken wat we nu haastig in de grijze plastic zak aan de keukendeur dumpen. Dan hoeven we nog geen schilde rijen of wandversieringen te maken van oude kleren, pop pen en afgekloven schoenen, zoals 'afvalschilder' Jopie Huisman uit Workum. En waarom is 1,8 procent van het huishoudelijk afval brood? Dit Is de derde aflevering In de serla Waar blijft ons afval? Volgende afle vering: Nederland tussen twee vu ren. extra druk op de ketel. De Ne- farma heeft de apothekers een brief geschreven waarin met juridische stappen wordt gedreigd, als een apotheker zonder toestemming van de huisarts en zonder de patiënt te informeren een recept wij zigen om zo een goedkoper ge neesmiddel te leveren. >e- ;e- es, ir- ;s- ni- uw te tie- or- ïen oge tan een te ijgt ng, bet uc- gin he- op r te nere de te een ini- ïem 'er- De tsen >ofd om iënt ïaar met elke of ging pnd- ictie rga- 1de- rma, (Minister De Koning (So- .dile Zaken en Werkgele genheid). foto de stsm johan van gurp DEN HAAG (ANP) - Minis ter De Koning (Sociale Za ken) meent dat er alle aan leiding is voor werkgevers en werknemers om de lonen vrijwillig te bevriezen. Door de lage dollar is er vol gens de minister zo langzamer hand zelfs geen ruimte voor matige loonontwikkeling. „Er zal neen moeten worden ge zegd," aldus De Koning in een vraaggesprek met het blad 'Onderneming' van het Ver bond van Nederlandse Onder nemingen dat woensdag is ver schenen. De Koning, die in het vraag gesprek niet rept over een looningreep, hoopt in elk geval dat komende cao-contracten geen loonkostenstijgingen be vatten die de één procent van de kleinmetaal-cao te boven gaan. Hij waarschuwt partijen in de grootmetaal (die gisteren weer zijn gaan onderhandelen) daar niet boven te gaan zitten, eerder eronder. „Hoe dichter bij nul, hoe liever het mij is," aldus De Koning, die wijst op de bedreigingen van de zware industrie die onder de metaal cao valt. Volgens de minister maakt de lage dollarkoers in kringen van zowel werkgevers als werknemers meer indruk dan aanvankelijk bij sommigen het geval was. Het zijn met name de werkgevers geweest die bij de presentaties van de voor stellen voor nieuwe cao's de vinger legden op de internatio nale situatie en de risico's hier van voor hun export. De Koning meent dat er vol doende ruimte is voor forse matiging, aangezien de koop kracht dit jaar voor grote groe pen verbetert. Ook dat is een gevolg van de dollarkoersont wikkeling, die voor lagere in voerprijzen zorgt. Hij erkent dat loonstijgingen de binnen landse vraag eveneens stimule ren, maar vraagt zich af of dat opweegt tegen het verlies aan concurrentiepositie ten op zichte van Amerika. De Koning verwacht moei zame onderhandelingen over de uitvoering van het regeer akkoord, nu er tussentijdse forse tegenvallers zijn ont staan. De compensatie van de tegenvallers vormt een groot probleem omdat er geen voor de hand liggende bezuinigin gen zijn, zegt de minister. Hij acht de kans groot dat het ka binet er niet uitkomt zonder dingen bespreekbaar te maken die zich daar volgens hem uiterst moeilijk voor lenen. Het gaat daarbij om sociale zekerheid, ambtenarensalaris sen en koopkracht. De grenzen zouden hier niet heilig moeten zijn, meent De Koning. Het zal echter grote moeite kosten om te aanvaarden dat de koop kracht in 1989 ten opzichte van 1988 achteruit gaat, terwijl het regeerakkoord (dat over ge middeld gelijkblijven gedu rende de hele kabinetsperiode spreekt) dat mogelijk maakt na de gunstige ontwikkelingen tot Cellentekort aangepakt Van onze Haagse redactie j Voor eventuele samenplaatsing komen volgens beide be windslieden bij uitstek 'arrestanten' in aanmerking. Dat zijn veroordeelden die zichzelf bij een gevangenis moeten melden, maar dit hebben nagelaten. Of het ook werkelijk zover 'komt, hangt mede af van de I uitkomst van een onderzoek door de directies van beide ge vangenissen naar de haalbaar- 1 van het plan. Bovendien moet de Tweede Kamer met het plan akkoord gaan. In hun brief aan de Kamer noemen beide bewindslieden nog een aantal andere maatre- waarmee ze het huidige cellentekort willen opheffen. J Het gaat om tijdelijke maa tre il, die in de gedachten van korthals Altes in 1990 al weer kunnen worden afgeschaft. I Dan namelijk moet het cellen tekort, als gevolg van nieuw bouw van huizen van bewaring i en gevangenissen, zijn opgehe- I ven. Korthals Altes denkt onder I meer, zoals hij dinsdag al liet doorschemeren, aan het invoe len van het borgsom-systeem. Daaraan zitten in de visie van de minister wel wat beperkin- Verdachten mogen alleen _:n betaling van een borg som uit voorlopige hechtenis worden heengezonden als ze gevaar voor de omgeving opleveren. Verdachten van zware gewelds- of zedendelic ten zijn dus van de regeling uitgesloten. Andere maatregelen betref fen onderzoek naar de moge- I lijkheid van elektronisch huis arrest en het verkorten van het l! voorarrest. Daarnaast wil i Korthals Altes de penitentiaire I inrichting in Grave helemaal (240 cellen) inrichten als huis I van bewaring. Als alles meezit en de Kamer [akkoord gaat met het plan, lonken beide bewindslieden eind dit jaar, begin volgend jaar te kunnen beginnen met het opdelen van de cellen. De minister geeft toe dat er dan maar een tot anderhalf jaar rest om de deling van de cellen in praktijk te brengen en dat de kosten 7,5 miljoen per jaar) niet mis zijn. Maar, aldus Kort hals Altes, een goede rechts handhaving laat zich niet altijd in geld uitdrukken. De bonden van gevangenisper soneel hopen dat Korthals Al tes en de Kamer na het onder zoek naar de 'cel-deling' voor hun alternatieve oplossingen voor het cellentekort zullen kiezen. AbvaKabo-bestuurder Vermeulen rekent voor dat er zeer eenvoudig, op korte ter mijn en voor weinig geld alter natieve maatregelen zijn te treffen. Hij wijst naar het in stituut voor de kinderbescher ming Op den Berg in Amers foort, waar zestig (enkele) plaatsen kunnen worden ge schapen. „De stofkam halen door de gevangenissen levert nog eens veertig plaatsen op. In veel ge vangenissen zijn kantoren nu gevestigd in ruimten die een voudig tot cel om te bouwen zijn. Maak van die kantoren weer cellen en zet voor de kan toren pre-fab-gebouwen weg", legt Vermeulen uit. Mochten de bewindslieden en de Kamer toch kiezen voor twee gedetineerden in één cel, dan zijn acties door het gevan genispersoneel onafwendbaar, voorspellen de bonden De Nefarma vindt dat Dees met zijn oproep „een ware merkbreuk" uitlokt. De Mer- kenwet zou door Dees' han delwijze worden geschonden, want in die wet staat immers dat de patiënt alleen maar mag krijgen, wat de huisarts op het recept zet. Volgens de Nefarma is het uiteindelijk de huisarts te uit maakt of een recept wordt ge- wijzigd. Bovendien moet de apotheker de patiënt inlich ten. De Nefarma is bang dat de apotheker op eigen houtje goedkopere preparaten ver- I strekt, zodat hij het verschil in eigen zak kan steken. In het welles-nietes-spel- letje dat nu aan de hand is. ontkent het departement van WVC dat Dees de Merkenwet schendt. De patiënt mag altijd vragen om een goedkoper middel, dan de huisarts heeft voorgeschreven. De patiënt kan niet gedwongen worde11 per se een duurder middel te accepteren, als het goedko pere middel dezelfde werking heeft; zeg maar even goed de kwaal verhelpt waarvoor de patiënt de huisarts raadpleeg' de. I De apothekersorganisatie heeft de dreiging van Ne* farma „naast zich neerge legd". Volgens KNMP-voor- zitter A. Cox is de Merkenwe niet in het geding, als een apotheker de patiënt op d hoogte stelt van de wijzig111» in het recept. Ook het vervan gen van het ene door het an- dere middel (mits de werking maar hetzelfde is) is niet ui strijd met de wet, zegt Co*- „We zullen nooit een recep geven met een andere stof Enkele honderden boeren demonstreerden gisteren op het Haagse Binnenhof tegen de meststoffenwet van Landbouw-minister Braks. - fotoanp Van onze verslaggever HEERLEN - Het Gewestelijk Arbeids Bu reau in Heerlen en het Arbeitsamt Aachen wisselen sinds gisteren vacatures met elk aar uit. Het GAB in Heerlen is daarmee het eerste ar beidsbureau in Nederland dat dergelijke grens overschrijdende contacten onderhoudt. Via een beeldscherm is het voor belangstellende werkzoekers mogelijk om in het Heerlens Ar beidsbureau na te gaan welke vacatures er in het gebied van het Arbeitsamt Aken zijn. Een gebied dat zich uitstrekt tot Keulen toe. Volgens dr. H. Winkel, direkteur van het Akense arbeidsbureau telt die regio altijd nog zo'n 4300 vacatures in meer dan honderd ver schillende branches. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer stemt in met een aantal maatregelen om rechtszaken over echtscheidingen eenvoudiger en sneller te laten verlopen. Belangrijk daarbij is dat de verplichting een advocaat in te scha kelen vervalt, als beide partijen het over de scheiding eens zijn. Be partijen hoeven elkaar dan ook niet meer te dagvaarden, maar kannen een gezamenlijk verzoekschrift indienen bij de recht bank. PvdA en WD vrezen wel dat de werklast voor de rechter door de maatregelen toeneemt. |jje Diocesane Katholieke Schoolraad Breda heeft met zijn ,™euwe beleidsbepaling ten aanzien van de identiteit van de ka- Uoiieke school zijn nek uitgestoken. Misschien wel tegen wil en foank. De raad beroeps zich echter op realiteitszin. r,6 w'Re waarop de raad invulling wil geven aan de katholieke Identiteit van de r.k. scholen, laat ruimte. Niet omdat de raad zich oe gedwongen ziet door de feitelijke situatie, maar princi- Naast de feitelijke constatering dat er verschillende typen Imnn e scholen ziin' spreekt de raad immers uit dat die er ook ,3en zijn. Een schifting op termijn valt derhalve buiten het ge- los t Van het schoolreglement van het bisdom Roermond saatwat dit betreft een tegenovergestelde suggestie uit. Da schoolraad komt bij de concretisering van de katholieke Pntiteit in hoofdzaak uit bij levensbeschouwelijke vorming, aarvan de katholieke levensvisie integraal onderdeel is. Hier- n6 wordt niet de weg gevolgd die de paus onlangs de bisschop- Iflnü no9 heef gewezen. Versterking van de identiteit namelijk oor godsdienstonderwijs op school waarin de leerlingen echte I ennisvan het katholieke geloof wordt bijgebracht en niet slechts ROOMBOTER 199 Aanbiedingen geldig t/m za. 23 januari 1986. J_Deze_vers-aanbiedm£^s^vet_in_aMeJMia]erwerkn|2baar_ Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Voorzitter Dick Visser van de Indus triebond FNV zou de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) hebben ingeschakeld om bestuursleden van de bond door te lichten. Dat meldt weekblad De Tijd deze week. Visser zelf ontkent de beschuldigingen met klem. Dick Visser verklaarde gister avond voor het NOS-journaal bij meer negatieve publiciteit omtrent zijn persoon te zullen opstappen, omdat anders de belangen van de Industriebond ernstig geschaad worden. De Tijd laat het vroegere hoofd voorlichting van de In dustriebond Jan Zorgdrager aan het woord. Die zegt dat hij zeker weet dat Visser in 1984 aan de BVD heeft gevraagd om beleidsmedewerker Ruud Vreeman door te lichten. Vree man is daarna met ruzie uit de bond vertrokken. Hij wordt vrijwel zeker de nieuwe voor zitter van de Vervoersbond FNV. Het ministerie van Binnen landse Zaken ontkent de aan tijgingen eveneens. „Dat lijkt me een indianenverhaal. Ieder een kan bij de BVD aankloppen en vragen om iemand na te trekken, maar wij verwijzen dan altijd naar de gewone poli tie", zegt hoofd voorlichting Houwaart, die erbij aantekent dat de uitslag van een onder zoek nooit aan de aanvrager wordt meegedeeld. „Die heeft er dus ook geen baat bij". Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat staatssecre taris Dees (Volksgezond heid) de forse stijging van de premies die particulier verzekerde bejaarden beta len aanpakt. Desnoods moet Dees maar een prijsmaatregel treffen, die de premieverhogingen ongedaan maakt. Voor 1 april moet Dees de Kamer laten weten wat hij aan de forse premieverhogingen denkt te doen. W een 9odsdienstig onderwijs, too'e il'erin reden ziet om de aanval op de schoolraad te open, lïï 2ich er9 kortzichtig. De uitgestippelde koers getuigt inder- Istr Van rea|ite'tszin. Maar bovendien kan onderwijs geen in- lsch,rnent voor ordinaire indoctrinatie zijn. Om zelfs maar de l niin hiervan te vermijden, kan identiteit niet meer samenvallen I Ior>derricht van de katholieke leer. Van onze verslaggever TILBURG - Het idee van de zorgzame samenleving, vooral gepropageerd door CDA-minister Brinkman (WVC), is een gevaarlijke ideologie. Dit stelde prof. dr. R. de Moor, rector magnificus van de Til- burgse universiteit, op een con gres over gezondheidszorg dat gisteren in het universiteitsge bouw werd gehouden. „Het concept zorgzame sa menleving strookt niet met de werkelijkheid, verhult belan gentegenstellingen en omdat daardoor prioriteiten niet op gefundeerde wijze kunnen worden gesteld, noem ik het concept gevaarlijk", zei De Moor. Volgens De Moor is het stre ven naar een zorgzame samen leving een onwerkelijk idee, omdat het ervan uitgaat dat iedereen voor hulp terug kan vallen op familieleden, vrien den en buren. Dit is volgens De Moor geheel niet het geval, ze ker in de toekomst niet: „In het jaar 2030 zal het gemiddelde aantal kinderen waarop een beroep om hulp kan worden gedaan ongeveer de helft be dragen van het aantal kinderen nu (1,8 red.). Het gemiddelde aantal kleindochters zal nog slechts een derde deel van het huidige aantal zijn en het aan tal zusters ongeveer de helft. „Maar", veronderstelt de rec tor, „gemiddelde aantallen be tekenen in de praktijk dat heel wat oudere mensen geen po tentiële hulpverleners in hun verwantenkring hebben". De Moor stelt dat vooral dochters een belangrijke rol spelen voor de hulp aan oudere mensen. „Maar het aantal dochterloze ouderen bedraagt 30 procent in het jaar 2030". Terwijl de overheid juist ver wacht dat de kinderen zorg dragen voor de ouders en zo doende de professionele hulp verlening vervangen. „Die ver wachting", zegt De Moor, „is op niets gebaseerd. Demografi sche gegevens wijzen eerder op het tegendeel". De afname van 'familie hulp' zou betekenen dat er niet, zoals de overheid verwacht en uit bezuinigingsoogpunt wenst, minder professionele hulp, maar juist méér nodig is. De Moor vindt het dan ook niet juist dat de overheid ervan uit gaat dat de belangstelling voor deze hulp afneemt. Volgens hem leidt deze gedachte, ge voed door de individualisering van de mens, in de toekomst tot noodsituaties, omdat de over heid nu al begint met bezuini gingen in die sector. De Moor laakt in zijn toe spraak het 'zorgelijke geklaag' van de overheid dat de samen leving steeds individueler leeft. Daar zou ze namelijk zelf de hand in hebben gehad, meent hij. „De overheid bevordert de individualisering en de ver zwakking van de familiale ver houdingen. Ik noem slechts als voorbeelden: de verlaagde grens voor meerderjarigheid, de vervanging van de kinder bijslag voor studerende kinde ren door de rechtstreekse uit betaling van beurzen aan deze kinderen en de inperking van de ouderlijke macht over min derjarigen". 15 Bent u van plan om crimineel te worden? Dan kunt u voortaan het beste de afleveringen van 'Opsporing verzocht' volgen. Vol gens D66-senator Glastra van Loon is dat programma een soort Teleac-cursus om misdadiger te worden: 'Ontsporing ver zocht'. Een beetje misdadig aangelegd persoon kan volgens Glastra van Will Simon leren hoe hij een misdrijf moet plegen. Zo krijgt de show stelen weer een hele nieuwe betekenis. De D66-senator vindt dat de politie voortaan maar niet zo uit gebreid op de misdrijven moet ingaan en voortaan details ach ter moet houden. „En adjudant, wat kunt u ons over deze zaak vertellen?" Tja, meneer Simon, in dit stadium kan ik u niet meer medelen dan dat er een x-bedrag verdwenen is". Persoonlijk zou ik het jammer vinden als 'Opsporing ver zocht' op zo'n manier gekortwiekt werd. Will Simon geeft je nu, dank zij zijn fantastische presentatie, het gevoel alsof je 'live' bij een misdrijf aanwezig bent. Het enige nadeel is misschien dat ik figuren die een beetje op Simon lijken, al gauw van criminele activiteiten verdenk: 'Opsporing verzocht' zal mij in ieder geval nog niet op het slechte pad brengen. Ik moet er niet aan denken dat Will Si mon straks met zijn grafstem voorleest: „Verdachte is waar schijnlijk een stukjes-schrijver die van zich zelf denkt dat hij grappig is. Tijdens zijn misdadige activiteiten bedient hij zich van de schuilnaam: MERIJN AMSTERDAM (ANP) - De 41-jarige Amsterdammer H.H. heeft woensdagavond de balie van een politiebureau in Am sterdam-Noord in brand gestoken. Hij liep het bureau binnen met een jerrycan benzine, sprenkelde de vloeistof over de balie en stak het spul aan. Volgens een politiewoordvoerder handelde de man uit woede omdat hij dinsdag en maandag was aangehouden met een forse slok op. Dinsdag werd hij met alcohol op achter het stuur aan gehouden. „Hij had zoveel op dat wij niet eens een bloedproef konden afnemen," aldus de politie. Het brandje op het politie bureau kon snel worden geblust. DEN HAAG (ANP) - Het aantal huurwoningen dat in eigen dom is overgedragen aan de bewoners is de afgelopen jaren drastisch gestegen. Dit blijkt uit een overzicht dat staatssecre taris Heerma (Volkshuisvesting) de Tweede Kamer heeft toe gezonden naar aanleiding van schriftelijke vragen van de WD'er De Beer. Sinds 1982 bedraagt het aantal huurwoningen van bij voor beeld woningbouwverenigingen dat in eigendom is overgegaan naar de huurders ruim 3.000.De cijfers op basis van door de ge meenten gemelde aantallen, vertonen een sterk opgaande lijn. In 1982 bedroeg de overdracht nog 157, in 1986 waren het er 1.017 huurhuizen. Voor 1987 wordt eenzelfde cijfer verwacht. HAARLEM (ANP) - De sterkte van het regionale recherchebij standsteam dat zich in Haarlem bezighoudt met de ontvoering zaak Gerrit Jan Heijn, wordt met ingang van maandag 25 ja nuari teruggebracht van 60 tot ongeveer 40 personen. Het aantal rechercheurs dat wordt teruggetrokken, komt vol gens Geelof overeen met de uitbreiding van het team die rond de jaarwisseling nodig was als gevolg van de vele tips die bin nenkwamen nadat de politie op 28 december via een extra tv- uitzending van 'Opsporing verzocht' uitgebreid te rade was ge gaan bij het publiek.Die uitzending leverde ruim 8.000 tips op. AMSTERDAM (ANP) - De heer A. Heineken is van plan om in de jaarlijkse aandeel houdersvergadering van april 1989 af te treden als bestuurs voorzitter van het Heineken- concern. Hij wordt in novem ber vanditjaar65jaar. Het is de bedoeling dat hij in de genoemde vergadering wordt benoemd tot president en gedelegeerd commissaris. Als bestuursvoorzitter zal hij worden opgevolgd door de hui dige vicevoorzitter drs. G. Van Schaik, aldus het concern. 'FreddyHeineken. - foto anp Met Alfred Heineken verdwijnt de laatste drager van de naam Heineken uit de dagelijkse leiding van het bier- en dranken concern. Hij trad in 1942 in dienst van het concern, dat door zijn grootvader was gesticht maar vooral onder hem internationale allure kreeg. Extra bekendheid kreeg 'Freddy' Heineken door zijn on voering in 1983. Hij werd drie weken vastgehouden en samen met zijn chauffeur Doderer door de politie bevrijd uit een loods in de Amsterdamse haven. SCHIPHOL (ANP) - De KLM, de tweede maatschappij die na Swissair een order heeft geplaatst voor de Fokker-100, zal geen verdere vertraging in de aflevering van de door haar bestelde tien vliegtuigen van dit type dulden. De eerste KLM Fokker- 100 moet volgens de huidige afspraken tussen de fabrikant en de luchtvaartmaatschappij in de tweede helft van september van dit jaar worden afgeleverd. Eerst stond daar april 1988 voor. „We hebben Fokker duidelijk laten weten dat de tweede helft van september voor de KLM van geweldig belang is. Anders komt de maatschappij voor grote problemen te staan met de vlootindeling, de opleiding en indeling van bemanningen en de leveringsverplichting van de al verkochte DC-9-vliegtuigen", aldus de woordvoerder van de KLM in een reactie op het dins dag bekend geworden nieuwe uitstel van de aflevering van de eerste Fokker-100 aan Swissair. ROTTERDAM (ANP) - De directie en de ondernemingsraad van de Schiedamse werf Wilton-Fijenoord hebben een offen sief ingezet met als doel redding van de gehele nieuwbouwaf- deling van de in moeilijkheden verkerende werf. Zij hebben daarbij de hulp ingeroepen van de Tweede Kamer en van de ambassadeur van de Volksrepubliek China in Nederland.In een brief aan de ambassadeur verzoekt de werfdirectie er alles aan te doen om de regering in Peking ertoe te bewegen haar bezwaren tegen een exportvergunning voor onderzeeboten voor de marine van Taiwan te heroverwegen. DEN HAAG (ANP) - De beweringen van de Europarlementa riër Paul Staes van de Vlaamse milieupartij Agalev, dat ook Nederlandse bedrijven of instellingen betrokken zijn bij het Westduits-Belgische schandaal rond kernsplijtstoffen en ra dioactief afval, worden ten stelligste weersproken door ieder een, die iets te maken heeft met de verwerking of het transport' van kernmateriaal of de afvalprodukten ervan. Het Ministerie van Economische Zaken, dat de verantwoorde lijk heeft voor de energievoorziening en dus ook de kerncen trales, zegt geen enkele aanwijzing te hebben dat Nederland op enigerlei wijze betrokken is bij de beweerde illegale handel of transport.

de Stem | 1988 | | pagina 3