UITBLAZEN Afvalscheiding is hèt probleem Economie Israël lijdt zwaar onder blokkade kampen Industrie en artsen vrezen te grote invloed apotheker even de stem c Twintig januari KORTHALS Katholieke DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 21 JANUAR11988 -DESTEM. BIJNA TWEE MILJARD KILO ROMMEL WACHT NOG OP HERGEBRUIK tl fir WIE BEPAALT WAT PATIËNT KRIJGT? nESTEM bini\ DEN HAAG - Minis en diens staatssecre den dat in totaal tei gevangenissen van tijdelijk - geschikt n het onderbrengen va geen advoc Echtscheidii "M^ROES, wie was dat IC ook weer? O ja: ijs meester Kroes. Vorig jaar rond deze tijd haal den hij, andere ijsmeesters en de rayonhoofden avond aan avond het NOS-jour- naal. Zelfs de verslagge ving over de oorlog van Iran tegen toen nog Irak - later is dat onder het peterschap van het ANP herdoopt in Iraq- kwam er een beetje door op de achtergrond. Toch woedde de strijd in alle hevigheid en kon digde Iran dagen achtereen de val van Basra aan. Is er dat nog van gekomen? Tot m'n schande moet ik bekennen dat ik dat niet absoluut zeker weet. Ik ge loof echter van niet, al kwamen ze er wel dichtbij. In het redactie-archief wor den de kranten een jaar lang bewaard. Van iedere dag een stapeltje. Deze week zijn ze aangekomen bij de achterste van de rij bovenste planken. Meer planken voor oude kran ten zijn er niet, dus hebben ze de kranten van januari en fe bruari 1987 weggehaald om ruimte te maken voor die van november en december. Ik ver meld dit zo uitvoerig als een vorm van lezersservice. De lezer weet nu dat hij niet te lang moet wachten met het opvra gen van de krant waar die mooie foto van tante Mien in staat, gemaakt toen ze een lintje kreeg wegens veertig jaar zwoegen voor het Wit-Gele Kruis. Binnen een jaar na de verschijningsdatum kan het re dactie-archief nog uitkomst bieden. Daarna zullen er ook nog wel mogelijkheden zijn, maar daar kan ik niets over zeggen. Toen ik in het archief die stapels kranten van januari vo rig jaar zag liggen wachten op de oud-papierboer, kon ik het niet laten er een paar uit te zoe ken. Die van 20 en 21 januari. Er wordt in de krant, in de loop van een jaar heel wat terugge blikt. Ook in deze rubriek, maar meestal is het lange af- standswerk: tien, twintig, vijf entwintig jaar of nog langer. Slechts één jaar terugblikken wordt niet de moeite waard geacht. Zou een oppervlakkige lezer het merken, vroeg ik me af als hij vanmorgen zijn krant had ontvangen met de voorpa gina van 21 januari 1987? Dit waren de belangrijkste koppen/ - Huisarts toch duurder -Vooral kleine bedrijven wer ken zwart - Licht herstel koers dollar - Bij Brinkman nog eens 750 man weg en - Eenmalige uitkering alleen nog maar voor mensen met kin deren. Er staat eigenlijk maar èén berichtje op dat ook de opper vlakkige lezer (misschien) on middellijk zou opvallen als oudbakken: 'Benoeming Van Agt nu definitief. Voor de rest weerspiegelt de pagina een ook vandaag nog geldende nieuw st rend: Dollar en energie goed koper, gezondheidszorg duur der, geknabbel aan uitkeringen en subsidies en het inleveren van arbeidsplaatsen door amb tenaren. WIM KOCK De ene dag is de andere niet. Met de voorpagina van 20 januari 1987 zouden we de le zer zeker niet voor de gek heb ben kunnen houden. De be langrijkste kop op de pagina zou misschien niet zo opvallen. „Dollar keldert nog steeds." Ook de foto van de in profes sionele paniek verkerende Ja panse beurshandelaren zou nauwelijks opvallen. Beurspa- niek is een vertrouwd beeld ge worden. Het is de foto van rayonhoofd Toomstra, die met een ijzeren staaf de dikte van het ijs op het Van Harinxmaka- naal in Friesland meet, die de lezer verbaasd naar buiten zou doen kijken. Op 20 januari meldde de krant dat de Elfstedentocht, waarop half Nederland zich al dagenlang nerveus voorbereid de, voorlopig niet zou door gaan. „Hoe gek het ook klinkt, maar alleen een periode van dooi kan de vijftiende Elfste dentocht deze winter nog red den", sprak Winterkoning Sip- kema. Het zou even 'warm wa ter moeten regenen' om het kwalsterijs te laten verdwijnen en de 'enorme scheuren' in het ijs van de Zuidhoeksevaart, tus sen Berlikum en Finkum, te dichten. De 20ste januari 1987 was al de vijfde achtereenvolgende dag met donker, somber weer en vervuilende lucht omdat er bijna geen wind was. Daags te voren was in Den Bosch de 'waarschuwingsfase verhoogde luchtverontreiniging' afgekon digd. Het hogedrukgebied dat verantwoordelijk was voor de op ons land neergedaalde, nau welijks bewegende wolkenmas sa's wist nog van geen wijken. In heel noord-west-Europa vroor het. Niet hard. Min 8 in Berlijn, min 1 in Londen. Vlis- singen en Eindhoven zaten daar tussenin met respectieve lijk min 3 en min 5. Geen mooi, 'gezond' en vrieshelder weer om naar terug te verlangen als ik vandaag, weer 20 januari, vanachter mijn tekstverwerker de kwakkel win ter in kijk. Zo zag het er precies een jaar gele den, toen we op het punt had den gestaan opnieuw een Elf stedentocht te beleven, dus ook uit: een vuilgrijze lucht, kaal geboomte in een somber licht en natglimmend asfalt. De krant van 20 januari 1987 bevat ook de traditionele zomerfoto, gemaakt aan de on derkant van de aardkloot. Er staat een prachtig gecon strueerde juffrouw op, blond en met een witte, fraai tegen haar gebronsde vel afstekende tanga-slip. Miss Brisbane Be ach. „Nog enkele maanden en wij kunnen ons ook druk ma ken over nog mooiere juffen aan het strand", zo besluit een redacteur het bijschrift. Wij weten nu dat dit opti misme misplaatst is geweest. We zijn dus wel iéts wijzer ge worden sinds 20 januari 1987. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïH Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, J 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. „Eigenlijk zou er geen af val hoeven te bestaan. Want alles wat we weg gooien, is van deugdelijk materiaal gemaakt. En als we papier of hout niet meer als papier of hout kunnen gebruiken, is het nog altijd te verbranden. Met de warmte die daarbij vrijkomt, kan energie worden opgewekt; voor elektriciteit, of, zoals veel in Scandinavi sche landen gebeurt, voor centrale verwarming en ge meenschappelijke boilers. Bij hergebruik van afval voor energie speelt het pro bleem van de scheiding niet zo; wèl bij hergebruik van af val als nieuwe grondstof. In de ideale situatie van honderd procent recyling kan de af valstroom door Nederland een soort perpetuum mobile zijn.' Daar zitten twee geweldig po sitieve kanten aan. Het milieu blijft gespaard en we gaan zuinig om met onze grond stoffen". Dat zegt ir. F. Langeweg, hoofd van het Laboratorium voor Afvalstoffen en Emissies (uitstoot van afvalgassen en - water) in Bilthoven. Volledig hergebruik is nog een droom. Dat blijkt wel uit de meest recente cijfers van Langewegs laboratorium, een belangrijke afdeling van het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne. De industrie, die 57 procent van al ons afval produceert, gebruikt weliswaar iets meer dan de helft van de afvalstof fen opnieuw, maar er blijft twaalf miljard kilo over, die voor het grootste deel moet worden gestort. Papier, oud ijzer en hoogovenslakken zijn het meest in voor hergebruik. Verder stroomt 2,4 miljard kilo afval van de voedings- en genotmiddelenindustrie naar de veevoerf abrikanten. De chemische afvalstoffen, die op grond van de wet ge meld moeten worden wanneer ze het bedrijf verlaten, slaan bedrijven voor iets meer dan de helft op eigen terrein op. Voor een kwart komen ze in aanmerking voor verdere verwerking, en voor 23 pro cent blijven ze voor de over heid buiten beeld, omdat ze niet gemeld worden. Dat laat ste heeft voor een deel te ma ken met het illegale circuit. 'Verdere verwerking' bete kent: voor bijna de helft ver branding, voor een kwart re- Het gescheiden inzamelen van huisvuil gebeurt pas in 36 gemeenten, maar het aantal groeit wel. - foto de Gelderlander cycling en voor de rest gecon troleerd storten op speciale stortplaatsen. In hergebruik heeft de in dustrie een groot voordeel op de huishoudens. Bedrijven produceren grote hoeveelhe den materiaal van gelijke sa menstelling, waarbij zij nau welijks naar de aard van het afval behoeven te kijken. Voor recycling van huis houdelijk afval doemt de grote drempel van de afval scheiding op. Dit kan op twee manieren: het afval kan on gesorteerd ingezameld wor den en achteraf in grote in stallaties gescheiden worden. Of de weggooiende burger moet z'n troep in verschil lende bakken smijten. Het zo genaamde natte afval uit tuin, keuken en fruitmand -ruim de helft van het totaal- in grote plastic containers, het droge afval -papier, karton, hout, kunststof en voorwer pen- in zakken, en het klein chemisch afval in aparte bak jes met kinderveilige sluiting. „Het achteraf scheiden van de hoop huishoudafval in grote installaties is geen suc ces gebleken", zegt Langeweg. „Ook al haal je papier en ijzer uit de hoop, dan nog blijft het natte afval vervuild door kleine chemische resten van verf, geneesmiddelen, batte rijen, TL-buizen, olie en be strijdingsmiddelen. Daarom is scheiding aan de bron, het sorteren van de soorten afval door de weggooier zelf, het parool. De proeven hebben totnutoe laten zien, dat de burger best aan de slag wil met de afvalscheiding. En na tuurlijk hebben we de tradi tionele ophaalacties van oud papier, de glasbak en het tweedehands-kleren-circuit". Voor het jaar 1983 staan voor heel Nederland 985 mil joen kilo ingezameld oud pa pier genoteerd en 160 miljoen kilo glas. Er wordt aan ge dacht om het glas op kleur te gaan inzamelen, om het voor de afnemers van gebruikt glas nog aantrekkelijker te maken. Wat glas en papier betreft gooien de provincies Noord- en Zuid-Holland, Gel derland en Noord-Brabant hoge ogen. Dat heeft voor een Produktie en afzet van hergebmikprodukten Geproduceerd Verkocht (x 1000kg) Uzer Slak Vliegas Compost deel met de bevolkingsdicht heid te maken. Het opnieuw gebruiken van kunststof is een verhaal apart. Uit een RIVM-rapport blijkt, dat kunststof afval vooral in de grijze zak aan de keukendeur terecht komt. 41.000 ton kunststof afval komt uit de produktie van be drijven. De helft daarvan kan opnieuw gebruikt worden. 490.000 ton kunststof afval is van huishoudelijke aard, waarvan 315.000 ton uit de privésfeer. Juist dat afval is het moei lijkst opnieuw te gebruiken. Het bestaat uit verschillende soorten plastic en is boven dien erg vervuild. Scheiding en zuivering in verschillende stappen zou nodig zijn om er toch nog iets zinnigs mee te doen. Maar dat maakt herge bruik commercieel minder in teressant, omdat de verwer king te duur wordt. We moe ten dus nog even wachten op ons koffiebekertje uit gerecy cled plastic, want er wordt nog geen gram huishoudelijk kunststof afval opnieuw ge bruikt. Wat dat betreft doen de be drijven het beter, omdat zij het probleem van de schei ding niet zo aan den lijve voe len. Het hergebruik van kunststof bij de bierbrouwers is zelfs in '86 en '87 gestegen, maar dat is een incident. Bierkratten werden massaal omgesmolten omdat het bier flesje smaller werd. Slechts 36 gemeenten in Ne derland halen het huisvuil ge scheiden op, maar hun aantal groeit. Nuenen in Noord-Bra bant is een van de plaatsen die zich heeft aangesloten bij de landelijke scheidingsbewe ging, onder het motto 'Afval scheiding bespaart bergen'. In opdracht van de gemeente be proeft het reinigingsbedrijf Speciaal Transport Cotrans BV een nieuw recept van af valscheiding aan de bron. Een combinatie van een grote container van 240 liter voor het groente-, tuin- en fruitafval; plastic zakken voor het droge afval, en een minibox voor probleemstof- fen, die bekend staan als klein chemisch afval. Want de één procent chemicaliën bederft al het overige afval als grond stof voor compost. Van het natte afval maakt Cotrans compost via de methode van geforceerd beluchten. Die wordt benut als grondverbe- teraar in de gemeentelijke plantsoenen. Het droge afval wordt in eerste instantie ge stort, maar gaat later richting scheidingsinstallatie, of wordt gebruikt voor het opwekken van energie. Het klein che misch afval wordt verder ge sorteerd, en daarna verbrand bij de Afval Verwerking Rijnmond. 850 gezinnen doen in Nue nen mee. Na twee jaar bekijkt men of men de proef naar ze venduizend aansluitingen wordt getild.. De verwachting is, dat de hoeveelheid te stor ten afval met meer dan de helft is terug te brengen. Dat is broodnodig in de provincie Brabant, waar tachtig vuil stortplaatsen uit heden en verleden liggen, met een to tale oppervlakte van 514 hec tare. Verreweg de grootste oppervlakte van alle Neder landse provincies. In het zuiden van het zijn de scheidingsproeven no! op de vingers van een hand tt tellen. In Noord-Holland ij onlangs een proef bij tiendui. zend gezinnen begonnen om het groente-, tuin- en fruitaf. val op een aparte hoop te kri gen en er schone compost vj te maken. Over enkele jaren wil de hele provincie dat sys teem invoeren. Dan moet nog jaarlijks 52 miljoen kit, afval worden verbrand. Langeweg: „De huisvuil, scheiding staat nu voor fase van groter groeien. Er ij een hoop positieve ervaring bij proeven opgedaan, daarom is het nu tijd om gescheiden ophalen van huis! vuil niet bij honderden, maat bij tienduizenden huisgezin, nen op te zetten". In 1985 werd nog 55 procent van alle huishoudelijk afval op stortplaatsen neergekiept Bijna veertig procent werj verbrand, vaak met terug, winning van energie, en resterende schamele 5,5 pro- cent ging, na gescheiden tf zijn, richting compostinstalla tie. Die verhouding kan vee gunstiger. De Nederlandse berg van het huishoudelijk afval groeit jaarlijks me bijna vijf miljard kilo. Daar. van wordt achthonderd mil. joen kilo als compost herge bruikt. Anderhalf miljari kilo gaat in brand waarb; men energie terugwint. Volgens het RIVM is 1,8 miljard kilo méér opnieuw te gebruiken. Nog eens achthon derd miljoen kilo méér is in energie om te zetten, zodat de honderd procent hergebruik benaderd wordt. De recycling van de 7,5 miljard kilo bouw en sloopafval kan met drie miljard kilo toenemen, en driehonderd miljoen kilo brandstof, zodat vijf miljard kilo aan afval een zinnig be stemming krij gt. En wat de 3,5 miljard kilo aan industrieel afval betreft: ook daar acht het RIVM een opnieuw te ge bruiken totaal van 2,2 miljard kilo haalbaar. Het is duidelijk: we gooien met z'n allen nog veel te weg. Als we eens goed zouden kijken wat we nu haastig de grijze plastic zak aan keukendeur dumpen. D hoeven we nog geen schilde rijen of wandversieringen te maken van oude kleren, pop pen en afgekloven schoenen, zoals 'afvalschilder' J Huisman uit Workum. En waarom is 1,8 procent van het huishoudelijk afval brood? Dit is de derde aflevering In de wd Waar blijft ons afval? Volgende afle vering: Nederland tussen twee tu ren. Door Rob Simons DE MILITAIRE en econo mische blokkade van het Israëlische leger rond de Palestijnse vluchtelingen kampen in de Gazastrook en de voortdurende alge mene staking van de Pa lestijnse bevolking in de bezette gebieden levert grote schade op voor de Is raëlische economie. Dertig procent van de wer kende bevolking op de Weste lijke Jordaanoever en bijna de helft van de Palestijnse ar beiders in de Gazastrook ver dient de kost in Israël. Be halve de 100.000 Palestijnse arbeiders die een inkomen in Israël verdienen, werken nog enkele tienduizenden Pales tij nen in de bezette gebieden voor het Israëlische bestuurs apparaat evenals voor Israëli sche industrieën, bouw-on- dernemingen en landbouwbe drijven in Joodse nederzettin gen. Tijdens de ruim 20 jaar du rende bezetting is de Israëli sche economie nog nooit eer der door een langdurige sta king van Palestijnse arbei ders getroffen. Behalve de algemene sta king waaraan door de over grote meerderheid van de Pa lestij nen wordt deelgenomen, wordt tevens over een Pales tijnse boycot van Israëlische producten gesproken in het kader van de twee weken ge leden aangekondigde cam pagne van geweldloos verzet tegen de bezetting. Het effect van die boycot valt door de staking nog niet te meten. Minister Katsav van Ar beid en Sociale Zaken heeft toegegeven dat de Palestijnse staking en de uitgaansverbo den ernstige gevolgen hebben voor de Israëlische economie. Als de Palestijnse arbeiders wegblijven worden de bouw, overheidsdiensten en land bouw in Israël het zwaarst getroffen aangezien Pales tijnse arbeiders in die secto ren tientallen procenten van het totaal aantal arbeiders uitmaken. Met zo'n 10 procent van het totaal hebben Pales tijnse arbeiders ook een be trekkelijk groot aandeel in de voedsel en textielindustrie. Zonder de Palestijnse arbei ders om het vuile werk op te knappen komt Israël voor grote problemen te staan. Op Palestijnse vrouwen dragen voedsel binnen in het vluchtelingenkamp Nusseirat in de Gaza-strook - fotoap langere termijn zou de afwe zigheid van de Palestijnse ar beiders zijn op- te vangen door een grotere efficiency, modernisering en vervanging door de Europese gastarbei ders. Een andere belangrijke schadepost voor Israël is de toeristenindustrie die vorig jaar met 1,4 miljoen buiten landse toeristen juist een re cordjaar beleefde en in het 40ste bestaansjaar van de joodse staat een nieuw top jaar verwachtte. Israëlische hotels en toeroperators heb ben al met een groot aantal afzeggingen te kampen en luchtvaartmaatschappij en melden een drastische ver mindering van het passa giersaanbod van vluchten naar Israël. De staking en de Pales tijnse boycot van Israëlische producten zouden volgens Is raëlische economen een ramp voor de Palestij nen in de be zette gebieden betekenen, ter wijl de Israëlische economie zich zonder de Palestijnse ar beiders op korte termijn voor grote problemen gesteld ziet De economische schade is voor Israël al zo aanzienlijk dat tot mobilisatie voor het arbeidsfront van leerlingen uit de hoogste klassen van de middelbare scholen is beslo ten. De minister van Onder wijs en de secretaris-generaal van de Histadroet zijn over eengekomen dat duizenden middelbare scholieren voor de pluk van citrusvruchten wor den ingezet. De Israëlische uitvoer van citrusvruchten le verde vorig jaar zo'n 500 mil joen gulden op. Deze massale mobilisatie van scholieren om de wegrot tende oogst te redden, heeft de ideologische discussie over de fundamentele problematiek aangewakkerd dat de Israëli sche economie in grote mate afhankelijk is van Palestijnse arbeiders uit de bezette gebie den. De socialistische zionisti sche pioniers hebben in het verre verleden altijd gesteld dat de Joodse staat met Joodse arbeid moet worden opgebouwd. Dat ideaal is sinds 1967 met de Israëlische bezetting en de toevloed van goedkopere Palestijnse arbei ders steeds meer vervaagd. Als neveneffect van de Pales tijnse opstand oefenen Isdraë- lische werkgevers toene mende druk op de regering uit om de afhankelijkheid van goedkope Arabische arbeids krachten te verminderen door in de toekomst buitenlandse gastarbeiders op permanente basis ongeschoold werk in Is raël te laten verrichten. Het potentieel grote ar- beidsreservoir in de door Is raël beheerste zogenaamde veiligheidszone in Zuid-Liba- non wordt ook al aangeboord. Uit Zuid-Libanon komen nu al 550.000 extra arbeidskrach ten om de plaatsen van sta kende Palestij nen in te nemen naast de 1150 Libanezen die voor het begin van de Pales tijnse opstand ook al de kost in Israël verdienden. Als de staking van Palestijnse arbei ders nog lang duurt, wordt overwogen gastarbeiders uit Cyprus, Griekenland en Por tugal aan te trekken. Het belang van de nauwe economische banden met Is raël is voor de Palestij nen in de bezette gebieden de laatste jaren toegenomen als gevolg van de vertraging van de eco nomische groei in Jordanië en de Arabische oliestaten. Door de economische stagnatie ten gevolge van de daling van de olieprijs zijn de arbeidsmoge lijkheden voor de Palestij nen in de Golfstaten verminderd. Ontkoppeling van de beide economieën zou voor de Pa lestij nen in de Gazastrook on middellijk een ramp beteke nen, terwijl de Palestij nen op de Westelijke Jordaanoever economisch in een uiterst moeilijke situatie zouden ge raken. Voor de Palestijnse ar beiders die in Israël werken bestaat geen alternatief voor de arbeidsmarkt in de bezette gebieden of in de Arabische staten en als kleine boeren kunnen ze de kost ook niet meer verdienen. Als Arabi sche of andere staten niet in hun levensonderhoud voor zien, zou het wegvallen van de Israërlisehe arbeidsmarkt voor tienduizenden Pales tijnse gezinnen honger en bit tere armoede betekenen. Ge zien de economische verstren geling van de beide samenle vingen, zijn Israëlische en Pa lestijnse economen het er over eens dat een volkomen ont koppeling van de Palestijnse en Israëlische economie vrij wel onmogelijk is. Door Pieter Eggen SINDS HET BEGIN van dit jaar voeren apothekers, de geneesmiddelindustrie, artsen en staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) een klein guerrillaatje over wie uitmaakt welke geneesmiddelen een pa tiënt krijgt. De strijd om de pillen en poe ders is een rechtstreeks ge volg van een besluit van Dees, genomen kort voor de jaar wisseling. Om op de genees middelen te kunnen bezuini gen besloot Dees een nieuw vergoedingensysteem in te voeren voor apothekers. De relatie tussen apothe kers en industrie wordt door gesneden, zodat de eerste geen reden meer heeft voor hoge omzetten. De bewindsman probeert zelfs het verstrekken van goedkope medicijnen te bevorderen. Daarvoor krijgt de apotheker een vergoeding, die hoger is naar mate het preparaat goedkoper is. Om zijn beleid tot een suc ces te maken riep Dees begin januari in landelijk versche nen advertenties patiënten op vooral ook bij de apotheker te vragen om de goedkopere preparaten. „Zo helpt U de ziekenfondsen de kosten te drukken", schreef Dees, in een kennelijke poging de bezuini ging als niet alleen voor hem nuttig te verkopen. Over de tekst van de adver tentie brak grote storm uit. De organisatie van huisartsen zag zich in één klap beroofd van een belangrijk middel om de gezondheid van de patiënt te bewaken, als niet zij maar de patiënt zelf, samen met apotheker uitmaakt welke middelen de patiënt slikt of smeert. En ook de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen (VNZ) vond Dees' actie weinig geslaagd. En deze week zette de orga nisatie van de geneesmidde lenproducenten, de Nefarma, extra druk op de ketel. De Ne farma heeft de apothe' een brief geschreven waarin met juridische stappen wordt gedreigd, als een apotheker zonder toestemming van 4 huisarts en zonder de patiënt te informeren een recept wij zigen om zo een goedkoper ge neesmiddel te leveren. De Nefarma vindt dat Dees met zijn oproep „een ware merkbreuk" uitlokt. De Mer- kenwet zou door Dees' han delwijze worden geschonden, want in die wet staat immers dat de patiënt alleen maai mag krijgen, wat de huisarts op het recept zet. Volgens de Nefarma is het uiteindelijk de huisarts te uit maakt of een recept wordt ge wijzigd. Bovendien moet de apotheker de patiënt inlich ten. De Nefarma is bang da! de apotheker op eigen houtje goedkopere preparaten ver strekt, zodat hij het verschil in eigen zak kan steken. In het welles-nietes-spej- letje dat nu aan de hand is- ontkent het departement va» WVC dat Dees de Merkenwet schendt. De patiënt mag altijd vragen om een goedkope' middel, dan de huisarts heeft voorgeschreven. De patiënt kan niet gedwongen worde» per se een duurder middel te accepteren, als het goedko pere middel dezelfde werkin! heeft; zeg maar even goed de kwaal verhelpt waarvoor de patiënt de huisarts raadpM' de. De apothekersorganisatie heeft de dreiging van Ne farma „naast zich neerge legd". Volgens KNMP-wo'; zitter A. Cox is de Merkenwe' niet in het geding, als apotheker de patiënt op hoogte stelt van de wijzig"1? in het recept. Ook het vervan gen van het ene door het an dere middel (mits de werkW maar hetzelfde is) is niet strijd met de wet, zegt Cot „We zullen nooit een reccP geven met een andere stof' - Minister De Koning dale Zaken en Werkg genheid). foto de stem/johan van Cel Van onze Haagse redactie Voor eventuele samenpl windslieden bij uitstek zijn veroordeelden die z melden, maar dit hebbe 0f het ook werkelijk komt, hangt mede af var uitkomst van een onder: door de directies van beide vangenissen naar de haalb heid van het plan. Boven moet de Tweede Kamer het plan akkoord gaan. In hun brief aan de Ka noemen beide bewindslii nog een aantal andere maE gelen waarmee ze het hui cellentekort willen ophe: Het gaat om tijdelijke maE gelen, die in de gedachten Korthals Altes in 1990 al - kunnen worden afgescl Dan namelijk moet het cel tekort, als gevolg van nie bouw van huizen van bewa en gevangenissen, zijn opg< ven. Korthals Altes denkt oh meer, zoals hij dinsdag al doorschemeren, aan het in ren van het borgsom-syst< Daaraan zitten in de visie de minister wel wat beper gen. Verdachten mogen al tegen betaling van een b som uit voorlopige hecht worden heengezonden all geen gevaar voor de omge opleveren. Verdachten zware gewelds- of zedend ten zijn dus van de rege uitgesloten. Andere maatregelen bet fen onderzoek naar de m lijkheid van elektronisch h arrest en het verkorten var voorarrest. Daarnaast Korthals Altes de penitenti inrichting in Grave heler (240 cellen) inrichten als van bewaring. Als alles meezit en de Ka akkoord gaat met het denken beide bewindslif dat d« beide pa hoeven elkaar gezamenlijk - vreze DEN HAAG (ANP) - D< aantal maatregelen om eenvoudiger en sneller ti Belangrijk daarbij is kelen vervalt, als De partijen I kunnen een hank. PvdA en WD vre: door de maatregelen toem De Diocesane Katholieke, ^we beleidsbepaling ter 'nolieke school zijn nek uit ank. De raad beroeps ziel oe wijze waarop de raad «entiteit van de r.k. schole ni„ ioe 9edwongen ziet o ,Naast de feitelijke c< atholieke scholen zijn, spr 7i°9en zijn. Een schifting chtsveid. Van het school 91 wat dit betreft een tege iHPa schoolraad komt bij ^entiteit in hoofdzaak ui aarvan de katholieke lev 'nee wordt niet de weg gev E n°9 heeft gewezen. L°°r godsdienstonderwijs ,i nis van het katholieke g wf(rrieen godsdienstig one tn™'e hierin reden ziet onr daan Zlch erg kortzichtig, ctr, van realiteitszin. Ma wun-tent voor ordinaire i nijn hiervan te vermijder onderricht van de kath

de Stem | 1988 | | pagina 2