Seth Gaaikema in Terneuzen Zicht op Zeeland Operette en toneel in Scharpoord Knokke Dwarsfluit centraal in Aperto-serie Singel Uit West met de bus Vocale hoogstandjes van Malufi Singers Laze City Jazz Band Koffieconcert in Hulst met John White's Band Jules Deelder in De Halle Twee keer toneel in stadsschouwburg Brugge Cor Knops in Kunstuitleen Expositie over theater en architectuur in De Singel T DE STEM GIDS THEATER DONDERDAG 21 JANUAR11988 DADADA=MC2 'Van bij ons' in Den Dullaert Amerikaans koor Seth Gaaikema. Birdy: Vietnam en vriendschap Filharmonisch Orkest en Ivanov De Blonde Aardbei De getemde feeks in St.-Niklaas DE STEM Gl Suske en Wis/a NOG TE ZIEN ftumbone VOCfi Oi T1 ALS HULDE voor de twintig jarige carrière in de operette- wereld van Jeannine Mar- tony willen de inwoners van haar woonplaats Knokke- Heist haar morgen, vrijdag 22 januari, haar een operette- avond schenken met onder meer Marco Bakker. Deze vindt plaats in cultureel cen trum Scharpoord. Deelnemers zijn onder an dere het salon orkest Walter van der Smissen, zanger Eddy OVERTUIGDE BRABBEL TAAL uitslaan doen we al leen als we bij de box staan en een lief, jong kind toespre ken. Hernandez en Moro schreven een toneelstuk over zo'n situatie, maar bekijken die onzin uitkramende vol wassenen dan door de ogen van de peuters die in de box zitten. Een topper van formaat die in het Nederlands vertaald is en de onuitspreekbare titel DA- DADA=MC 2 meekreeg. Pa trick Hiketick schreef de mu ziek en het gezelschap van het Multatulitheater babbelt er een avondje op los. De pre mière is morgen, 23 januari, daarna elke vrijdag en zater dag om 20.30 uur en zondag om 15.00 uur tot en met 6 maart SKETCHES, VERHALEN en liedjes vormen de hoofdscho tel van de bonte avond Van bij ons die haar tweede editie beleeft vrijdag 22 januari. In gemeenschapscentrum Den Dullaert praat Frans de Schepper weer de creaties van eigen streektalenten aan elkaar. Termenieke VOL speelt na afloop en de man nen van Ambras zetten met hun meezingliedjes ook de zaal aan het zingen. De Ca- mere van Rethorica De Transfiguratie verzorgt een stukje overvalst straattoneel. Aanvang 20.00 uur. De kaar ten zijn uitverkocht Raes, presentatrice Eva Ma ria en Marco Bakker. Na een opvoering van fragmenten van de mooiste operettes wordt Jeannine Martony ge huldigd, door de burgemees ter van Knokke-heist en ook door minister Patrick De- wael. De aanvang is 20.00 uur. De dag erna, zaterdag 23 januari, speelt Julien Schoe- naerts een van zijn meest be kende rollen waarmee hij naam als theaterfenomeen heeft gevestigd in 'Apologie van Socrates'. Er zijn uit de klassieke oudheid weinig fi guren bekend die tegelijk zo berucht en beroemd waren als de filosoof Socrates. Wan delend met zijn studenten en vragen stellend onderwierp hij de Atheners van zijn tijd aan maatschappijkritiek die getuigde van moed en stand vastigheid. De machthebbers waren bepaald niet blij met hem. Schoenaerts doet een Socrates herleven zoals hij mogelijk in werkelijkheid is geweest, de aanvang is 20.30 uur. - FOTO JANSWINKELS 'tKliekske. HET ROOKE Chapel Choir van de Bucknell Universiteit in Lewisburg in Amerika treedt maandag 25 januari op in de monumentale Onze Lieve Vrouwekerk in het Bel gische Damme. Het koor maakt een concertreis door Europa. Het koor staat onder leiding van dirigent William Payn. De aanvang is 20.00 uur en een kaart kost honderd Belgische Franks. EIND VORIG jaar is het nieuwe solo programma van Seth Gaaikema in pre mière gegaan. Woensdag 27 januari is deze voorstelling te zien in het Zuid- landtheater in Terneuzen. Helaas zijn alle kaarten al verkocht. De voorstelling zit vol filosofische ontboezemingen, conferences en liedjes: kortom, Gaaikema pur sang. Aanvang 20.00 uur. Een evenement waar nog wel kaarten voor beschikbaar zijn en die een grote groep mensen zeker zal aanspreken is de komst van de Vlaamse volksmuziek groep 't Kliekske naar het Zuidland aanstaande zaterdag 23 januari. Een komst met een speciaal doel: het maken van muziekinstrumenten met kinderen. De groepsleden zullen ook samen met de kinderen enkele liedjes instuderen. Daarna, rond 17.00 uur, geven de kinde ren en het Kliekske een concert voor va ders, moeders, opa's, oma's en andere belangstellenden. De middag begint om - FOTO HERMAN DE WIT 13.30 uur. De toegang bedraagt voor kin deren vier en voor volwassenen zes gul den. De vier leden van 't Kliekske blijven daarna in het theater om 's avonds voor de 'groten' een concert te geven. Op het programma staan veel stukken van hun inmiddels achtste élpee 'In volle bloei', 't Kliekske streeft er bij optredens altijd naar gezelligheid en muzikaliteit hand in hand te laten gaan. Aanvang 20.00 uur en de toegangsprijs is vijftien gul den. BIRDY IS een film over een vriendschap tussen twee mannen. Een bijzondere vriendschap, want beiden zijn na in Vietnam gevochten te hebben gewond in de Ver enigde Staten teruggekeerd. De ene (gespeeld door Nicho las Cage) is lichamelijk ge wond, de ander (Matthew Modine) is geestelijk in elk aar gestort. De film is van avond te zien in het Zuid- landtheater. Hij gedraagt zich in het psychiatrisch ziekenhuis als een vogel. Voordat hij naar Vietnam ging waren vogels zijn obsederende hobby .De film speelt zich grotendeels af op de momenten dat Birdy bezoek krijgt van zijn vriend. De aanvang van de film is 20.00 uur en een kaartje kost zes gulden. CONCERTMEESTER DIMI- TRI Ivanov van het Konink lijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen treedt 22 ja nuari op als solist in het ge- raffineerde kamermuziek werk De Haffnerserenade van W.A. Mozart. Ivanov vertolkt de vioolpartij van deze compositie die door Mozart geschreven is als oro- gineel huwelijksgeschenk voor de burgemeester van Salzburg. Mozart staat cen traal in het concert dat gedi rigeerd wordt door Günther Neuhold in De Singel in Ant werpen. Voor de pauze gaat alle aandacht uit naar de verte genwoordigers van de Nieuwe Weense School. Ge opend wordt met de Fünf Satze voor strijkorkest van Anton Webern en daarna volgt de kammersymphonie voor 23 solo-instrumenten van F. Schreker. Aanvang 20.00 uur. Jules Deelder. JULES DEELDER, de nacht burgemeester van Rotterdam en Spartafan in hart en nie ren, strijkt bij zijn omzwer vingen in den lande regelma tig in Zeeuwsch-Vlaanderen neer. Zijn tweede théater- show 'Ja! Deelder' is zaterdag 23 januari te zien in De Halle in Axel. In een niets en niemand ontziende waterval van woorden met een razend tempo brengt de aucteur, zo als hij zichzelf ziet, zijn ver halen voor het voetlicht. Deelder's manager en direc teur van de Deelder B.V. R.P. Vallentgoed zal samen met Ger-sax-Van Voorden zorg dragen voor onverwachte wendingen en jazzmuziek. Humor is het drietal bepaald niet vreemd, maar Deelder heeft ook bepaalde bedoelin- ITALIAANSE COMEDIE is een gevleugeld woord. Het staat borg voor een avond vrolijkheid. De Blonde Aard bei van Mino Bellei, een co- produktie van het Eigentijds Werkteater en het Teanet Amusement Antwerpen, is een blijspel dat gaat over een homopaar. Dominic en Francois delen al jaren lief en leed. Dominic is een vinnige, dominerende fi guur en Frangois is zijn com plete tegenpool. Op een dag wordt Frangois verliefd tot over zijn oren op een blonde jonge schoonheid: André. De blonde aardbei is getrouwd en staat op het punt om vader te worden. Toch trekt hij in bij het tweetal en zo ontstaat een vreemde driehoeksverhou ding tussen de mannen. Een spetterende comedie. Vanaf 26 januari tot en met 7 fe bruari in de Echte Ant- waarpse Schouwburg. Aan vang 20.15 uur. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER gen met zijn shows. „Men lacht om mij, maar ik vlei mijzelf toch met de gedachte dat er van een ernstige on dertoon sprake is", zegt hij zelf. 'Ja! Deelder' begint om 20.00 uur en de toegang be draagt tien gulden. Volgende week woensdag, 27 januari, is er in de Halle een kindervoorstelling door poppenkast Opgepast. Axe laar Joop van der Putten is momenteel druk bezig met de laatste voorbereidingen voor dit spiksplinternieuwe pop penspel. Deze voorstelling be gint om 14.30 uur en de toe gang bedraagt een rijksdal- der. HET TONEELGEZEL SCHAP Theater Malpertuis voert dinsdag 26 januari in de stadsschouwburg van St.- Niklaas het toneelstuk De ge temde feeks op. De regie is in handen van Dirk Tanghe. De voorstelling begint om 20.00 uur. Het stuk is één van de meest komische stukken die door Shakespeare zijn geschreven. De mogelijkheid bestaat dat hij zijn opgewektheid en vro lijkheid wil uiten in dit ka rakterstuk, omdat de ver schrikkelijke ziekte (de pest) tegen het einde van de zes tiende eeuw haar einde na derde. Toen reden voor enige vreugde. Katerina is een dochter van een rijke edelman in Padua. Ze bezit een ontembare geest en haar temperament is ont vlambaar. In Padua staat ze bekend als een echte helle veeg. Ze wordt dan ook alge meen genoemd Katerina de Feeks. Nu komt er in Padua een heer die een vrouw zoekt en zoals het meestal gaat val len de gedachten op Katerina. HOLIDAY ON ICE is een begrip in de wereld van de revue. Sierlijke dansen en komische acts op het gladde ijs door schaatsende acrobaten in verblindende kleurrijke costuums. Uit West organiseert een busreis naar het Sportpaleis in Antwerpen. Vrijdag 12 februari vindt daar een ijsrevue plaats om 20.00 uur. De bus vertrekt op het Ledelplein om 18.00 uur. Liefhebbers kunnen reserveren via den Hoekzak van maandag tot zaterdag van 9.30 tot 11.30 uur. De reis, inclusief de toegangskaart kost 35 gulden. NIEUW THEATER wordt gebracht door de Blauwe Maandag Compagnie. Morgen, vrijdag 22 januari, speelt het in de stads schouwburg in Brugge om 20.30 uur Oedipoes/Kommentaar. Een boeiende combinatie van de Griekse tragedie Oedipoes (de koning die beticht wordt van vadermoord en incest) en de moderne bedenkingen op dit verhaal. De commentaren op het stuk worden uitgebeeld en het publiek wordt bij dit gebeuren betrokken. Woensdag 23 januari speelt de Koninklijke Vlaamse Schouwburg uit Brussel, met onder andere Senne Fouffaer en Ann Petersen, een luchtig en tevens intelligent amusements stuk Kortsluiting van Peter Shaffer. Het verhaal is simpel: een jong stel verwacht gasten. Een koper vaor het beeldhouw werk van de jonge kunstenaar en de vader van zijn verloofde. Als men de sfeer wil verhogen met een stukje muziek valt het licht uit en vanaf dat moment loopt er van alles mis. Aanvang 20.00 uur. DE ZONDAGOCHTENCON- CERTEN met studenten en docenten van het Antwerps Conservatorium worden stil aan een vast onderdeel bin nen het concertaanbod van De Singel in de Scheldestad. Volle zalen en een enthousiast puhbliek waren tot nu toe de reacties op deze boeiende kennismaking met twee ge neraties musici. Zondag 24 januari is het de beurt aan de fluitklas van Jan van Reeth. Deze fluitist studeerde aan de conservato ria van Brussel en Antwer pen en leidt sinds 1974 de leer lingen dwarsfluit op in Ant werpen. Hij is tevens solist bij het Filharmonisch Orkest van de BRT. Aanvang in de kleine zaal van De Singel 11.00 uur. Op het programam werken van Debussy en Pro kofiev. THE MALUFI Singers be gonnen in 1983 als vocaal kwartet en vormen thans een groep van vijf Vlaamse zan gers die een buitengewone populariteit en een rijke con certervaring genieten. De vijf vocalisten zijn Jan Caals, Lieven Deroo, Mare Meersman, Philippie Souva- gie en Mare van Daele. Ze kennen een centrale plaats toe aan het vertolken van Close Harmony. Zij zingen met veel humor en een gewel dige techniek werken van Jo- han Favoreel, Vic Nees en Kerry Woodward. Tevens brengen zij een aantal eigen composities. Zij geven zater dag 23 januari een concert in de Stadsfeestzaal in Lokeren. Aanvang 20.00 uur. DE EERSTE jazzavond in een serie van zes avonden wordt vrijdag 29 januari gehouden in café Jopie te Sluis. De Lazy City Jazz Band is een oude stijl Dixieland-band uit Den- dermonde, die die avond op treedt. In vijf jaar tijd heeft het on der leiding van Jean Pierre Verhofstadt een geweldige reputatie opgebouwd. In 1985 heeft de band in gezelschap, van Norman Holliday een toernee gemaakt door Enge land. Het optreden vrijdag 29 januari duurt van 19.00 tot 01.00 uur. BIG BAND-MUZIEK vormt voor velen een heerlijke ont spanning. Muziek die lekker in het gehoor ligt en die bo vendien toegankelijk is voor een groot publiek. Johan de Witte uit Sluiskil verwezen lijkte zijn droom door het sa menstellen van zijn John White's Big Band. Enthousiaste amateurmuzi- kanten uit geheel Zeeuwsch- Vlaanderen zorgen al jaren voor de constante kwaliteit van deze band. Zondag 24 ja nuari treedt de Big Band op in Den Dullaert in Hulst. Me dewerking verlenen de be kende Vlaamse musici André Jean en Ferddy Couché. Aan vang 11.00 uur. Toegangs kaarten kosten vijf gulden. Verkrijgbaar bij de receptie van Den Dullaert en de kan toren van de Verenigde Spaarbank in Axel, Terneu zen en Hulst. 'John White's Big Band. FOTOARCHIEF DE STEM 21.55 Surf- speclal 'The inner circle' van Wim Bakker (acryl en zand), zien in Esprit in Clinge. 'ZICHT OP ZEELAND' is een sympathieke tentoonstelling omdat het een beeld geeft van telkens andere stukjes van het landschap van de beeldende kunst in Zeeland. Dat land schap is heel gevarieerd en er valt veel te beleven. Maar de een voelt zich meer thuis op die bijzondere plek dan de ander. Wie goed kijkt maakt zelf zijn keuze wel. Met deze woorden opende Henk Koch de directeur van de Zeeuwse Culturele Raad de tentoonstelling in ga lerie Esprit in Clinge. De expositie toont werken van dertien beeldende kunste naars die in Zeeland werken en wonen. De toeschouwer krijgt een levendig beeld van de grote verscheidenheid in kwaliteit en werkwijze. De verschillen in opvatting en ook de uitwerking hiervan maken deze tentoon stelling boeiend. Onder de exposanten enke len die al meerdere malen ex poseerden in Galerie Esprit. Ernest Joachim met bronzen sculpturen en Wim de Maat met enkele schilderijen en beeldhouwwerken in glas. Nelly van Nieuwenhuijzen pakt uit met kleurrijkere aquarellen en van wijlen Fer dinand Slock zijn er enkele landschappen die technisch knap maar traditioneel zijn op gezet. Reeds eerder exposant maar nu uitpakkend met een totaal ander genre werk is Hans Luc- - FOTO DE STEM COR J. DE BOffl ken die met aquarel/pasii combinaties in vrolijke kleun zijn innerlijke gevoelens Hij verloochent echter zijn ju fische geaardheid geei Marcel Robbe die bekend door zijn expressionisten stadsgezichten verrast da Australië viert zijn 200ste keer met twee olieverfschilt boortedag, of beter ge rijen. De een toont een wit vlak de ander een soort eerste blanke koloni: tuatie die ontstaat als eenspi gelglas gebroken is. Willem van Anraad maak brengt de ARD een verja 23.00 landschappen die sterk vanq bouw zijn in sombere kleurt Wim Bakker maakt zijn sta tuur met behulp van zand Guido Eckhardt speelt mi vlakken en kleuren. Willy Houck schildert op een speciale manier met vrolijl kleuren en afbeeldingen De tv-film soms doen denken aan stripverhaal. Hans de Ruyï onderbreekt met zware zwad 'lijnen zijn kleurvlakken enJi Verschoore wisselt de 'Moi driaanopbouw' af met enk& kromme lijnen die het lijk lichaam voorstellen Cs Valk tenslotte schildert m een fotografische juisthei langgerekte vorm zeer aparte zijn onderwerpen verbergt geraffineerde ideeen. De expositie 'Zicht op Za land' is te zien tot 22 februar Galerie Esprit is geopend woensdag tot maandag va 13.30 tot 17.30 uur en op al spraak. gen filmteam van de maakte aan de kust van t fornië een reportage surfen. In de special spectaculaire beelden te van drie Amerikaanse surfers, die tijdens tra" gen en wedstrijden gevolgd. De drie zijn wei kampioen Tom Curren, 1 Lambresi en Joey Bil Voor de camera vertelle ook over hun geliefde f bun loopbaan als topsp euhunlevensbeschouv n? I Een were,d vanjrerechl^ VAKA's "Een wereld verschil' waagt zich opni aan een discussie over ro Als fel tegenstander van ken treedt Jean Nelissen de Stichting Volksgezc beid en Roken op, die mi dat zelfs mee-roken sch: lijk is voor de gezondti Zijn opponent is Gerrit Bruin, marketing direci van een sigarettenfabrieh Am anderen I der Welt het feit, dat in januari 178 landden, gramma Met een vanuit dagsgroet aan de Au sehe natie, waarbij het he en verleden van de Duiti in Australië centraal staat Rendezvous In Paris 'Rendezvous Paris' naar de roman Vieki Baum is een oude i ductie uit 1963. Het verh speelt te Berlijn in de peril!! tussen de twee wereldoor: gen Evelyn is zeven jaar j trouwd met de rechter Dr te, die zijn kwetsbare op alle mogelijke maniei tracht te beschermen. Op Zijn schilderijen zijn door lu dag ontmoet Evelyn op tennisbaan de man van 1 leven, de knappe Amer Frank Davis. Deze ziet Evelyn niet meer dan vluchtig avontuurtje. IN DE Kunstuitleen van de Stichting Beeldende Kunst Zeel» aan de Kuiperspoort in Middelburg zijn tot en met 13 febrn schilderijen te zien van Cor Knops. De vorm van de driehoek beheerst zijn afbeeldingen. Het is» symbool van tijdloze geometrie. Cor Knops speelt met de fc hoek; hioj onderzoekt de mogelijkheden ervan. Is de driehoeks] toevallige vorm of een vooropgezette intrige, vraagt hij zich at talloze variaties plaatst hij de driehoek in een omgeving: allepe spectieven en oplossingen komen aan de orde. Cor Knops gee# driehoek een mythisch karakter: iets dat tot in het oneindii herhaalbaar is. De Kunstuitleen is geopend dinsdag tot en met zaterdag v 13.00 tot 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. DE SINGEL in Antwerpen presenteert tot 15 februari een ei positie van de architect Charles van Hove en tevens het dec» en de kostuums van het toneelstuk 'Boom uit de tropen' va Mishima. De toneelgroep Amsterdam heeft dit stuk in augustus 1987 slechts een week van het programma genomen tegevolge va slechte perskritieken. Voor het decor was er echter niets da lof. Dat deze lof terecht was is te zien in de aankomsthal va De Singel. Charles van Hove maakte zijn entree in het theater metc inrichting van de aankomsthal en de koninklijke salon vant Muntschouwburg. Zijn eerste decor realiseerde hij op aai vraag van regisseur Ritsema voor de Amsterdamse schou' burg. Het decor dat Van Hove maakte visualiseert het drama het leven van Mishima. In de aankomsthal van De Sir# wordt een deel van het decor opgebouwd: kostuums, foto's f een maquette vervolledigen het beeld. De tentoonstelling duik tot en met 14 februari. Openingstijden: van dinsdag tot zonda van 14.00 tot 18.30 uur. 23.25 Fund- sache Het ZDF herhaalt het tv-si 'Fundsache' van Herbi Ballman. Hannes Laatz hei na een ruzie met zijn ba het bijltje erbij neergegoo Vanuit zijn stamcafé belt I zijn vrouw, die hem ook n spaart met haar kritiek. G kwetst zet hij het op drinken, waarna hij na zijn volkstuintje vertrekt o te overnachten. Daar aang komen vindt hij een bai meisje, dat ernstig misha deld blijkt te zijn. J] Mier hel stuur, pritcssor sPjtort dt motor nsl L*Escaut Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. De Dikke van Dale Sluis - Beel dende kunst uit de vaste collectie van Galerie Esprit in Clinge. Churchill Hotel Terneuzen - Werk uit de vaste collectie van Galerie Trouvaille. Bank Paribas Westdorpe. Stille vens van Leon de Buck. Open tij dens winkeluren. Zeeuws Museum Middelburg. 'Heiligen uit de modder'; in Zee land gevonden pelgrimstekens uit de Middeleeuwen. Tot en met 26 februari. Open: maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur. Galerie Trouvaille Terneuzen. Pastels van galeriehouder Theo Steyaert. Tot en met januari. Open tijdens winkeluren, maandag ge sloten. Hotel-Restaurant 't Vlaamsche Duyn Groede. Aquarellen van Krijn Doolaard. Tot en met janua ri. Geopend tijdens de openingstij den van het restaurant Woensdag gesloten. Galerie Bellemans Axel. Opstel ling Kracht II, glas-in-lood. Peter Clijsen. Tevens kinjeIJ straties van Philippine He»1 Open tijdens winkeluren. Amrobank Breskens. AquaJ van Gerard van Grieken ren(d)t Breskens'. Tot 20 feW Open tijdens kantooruren. Art House Biervliet. Foto's v«» ter Nicolai. Tot en met 7 Open van 9.00 tot 12.00 uur e"( terdag eveneens van 13.00 tot UU1"- Lil Kunstuitleen Middelburg. rijen van Cor Knops. Tot eni m februari. Dinsdag tot en met v dag van 13.00 tot 17.00 uur en derdagavond van 19.00 tot uur. De Singel Antwerpen. Exp> over theater en architectuur- en met 14 februari. Open fljr tot en met zondag van 18.30 uur. Galerie Esprit Clinge. ZfJ Zeeland: 13 beeldende kurkte" over het Zeeuwse landschap, en met 22 februari. Open: v dag tot en met maandag van tot 17.30 uur. PlT /i VAR!

de Stem | 1988 | | pagina 22