'Slechts een toevallige passant9 Gratis glazen voor echte bierdrinkers. 'SJC in problemen door financiële onzekerheid' RESTAURATEUR STELT SLUIS AANSPRAKELIJK VOOR SCHADE Aardenburgse schaatsbaan: nu wachten op vorstperiode Aardenburg strenger voor hondenbezitters Geen subsidie voor minderhedenkrant PLAATSELIJK NIEUWS iflSTEM VAN ZEELAND 4 DONDERDAG 21 JANUAR11988 2 J 1 P jLUIS - De rechtzaak, die de Sluise restaurateur Heijneman heeft aangespannen tegen de ge- neente Sluis, kwam voor het merendeel van de [eden van de commissie algemeen bestuurlijke aken (ABZ) als een volkomen verrassing. xpositie archeologie n de Gentse Vrijdagmarkt Nou, vanwege d 'lijk. U weet wel, di n Super de prijze enaien staan er aez %t-viaanderen niet ai- voor u klaar in d; ^ieuw punten- ysteem in herritten- competitie Super geziiis wasmiddel fosfaatvrij pak 2 kilo Ti zie hoe de prijze BURGEMEESTER KRUIZE MAAKT KENNIS MET OOSTBURG Mooi plaatsje Vergrijzing Woonwagens aan Zuiddijk Sluis ressen 020 - 809 8$ BAAN VAN USCLUB KT,A AR VOOR GEBRUIK IJzendijke Oostburg Breskens Cadzand Jaarvergadering CDA in Oostburg VEEL KLACHTEN OVER OVERLAST Jaarvergadering GEMEENTEBESTUUR OOSTBURG: oir T20 mn rM 83 - *■-*. t\ 10 onze correspondent lOSTBURG - De SJC, de lichting die zich bezig- oUdt met het jeugd- en igerenwerk in West- =uwsch-Vlaanderen, ornt steeds verder in de jblemen nu nog steeds ,ts definitiefs bekend is het financiële budget dit jaar. jjt werd gisteravond bena- wlct door SJC-voorzitter Re- iProt tijdens een informatie- bijeenkomst met de raadsleden van de drie gemeenten Aar denburg, Sluis en Oostburg in Den Hoekzak te Oostburg. Niet alleen wat de activiteiten be treft is er onduidelijkheid maar ook de personeelsleden van de stichting weten nog steeds niet waar ze aan toe zijn. Samen met de stichting Wel zijn voor Ouderen (WVO) zou er aanvankelijk een gemeen schappelijk budget beschik baar zijn van 505.000, inmid dels volgens voorzitter Prot te ruggebracht tot 495.000. „De budgetverdeling is ook nog on bekend. We moesten het eerst zelf onderling bekijken, maar we komen er niet uit. We heb ben de stichting WVO een voorstel gedaan om ieder de helft van de bezuinigingen voor de rekening te nemen", al dus Prot. Verder wilde Prot de verha len ontzenuwen, dat de SJC het Ledeltheater onder zijn hoede heeft genomen. Prot: „We par ticiperen alleen in de beheers commissie. We besteden niet al onze tijd aan het Ledel en zul len Aardenburg en Sluis niet verwaarlozen". Vooral het Aardenburgse raadslid H. van Rie had nogal wat kritiek op de behandeling van zijn schriftelijke vragen. „Op de vraag hoeveel uur de SJC besteedt aan Aardenburg krijg ik geen antwoord. Ik word doorverwezen naar de wethouder terwijl wij toch als gemeente 35.000. per jaar aan de SJC verstrekken. Dit is een dooddoener", aldus Van Rie, die ook tijdens de Aarden burgse raadsvergadering zijn ongenoegen hierover al ken baar had gemaakt. Volgens SJC-bestuurslid G. Doosje had Van Rie tijdens die bewuste vergadering wel een juiste voorstelling van zaken moeten geven. „Het jaarplan was al wel gemaakt", aldus Doosje. Van Rie hield echter zijn twijfels. Voor het Sluise raadslid A. Oosterling was de maat toen vol. „Ik ben hier niet alleen ge komen om over de SJC en Aar denburg te praten. Dan kan ik mijn biezen wel pakken", stelde hij. Jelle Koen zei dat er 120 uur aan Aardenburg en 140 uur aan Sluis wordt be steed, exclusief regionale acti viteiten. Rechtzaak verrast /an onze correspondent [wee van de drie in de commissie vertegenwoordigde raadsfracties waren niet op de hoogte van het conflict ossen de restaurateur en de gemeente. Deze stelt de ge- te aansprakelijk voor schade die volgens hem /oortvloeit uit een slechte riolering. commissie Iet CDA-commissielid T. Tas as verontwaardigd over het at dat hij via de krant over de westie moest vernemen. Hij toorde zich er verder aan dat ouwelijke informatie in Ie krant terecht gekomen was. lok de andere leden toonden ierover hun ergernis. Burgemeester M. Everaers lilde de betreffende journalist «chter niets verwijten. „Het is Ie plicht van de pers om infor- latie te geven. De pers beslist iti of een artikel al dan niet epubliceerd wordt," voerde hij lan onze correspondent 5ENT - Dit jaar wil de Fe- etoon e*r r\f*i faatie voor Toerisme van archeologische bezittingen ran de eigen provincie als een nieuwe toeristische troef uitspelen. De Federatie voor Toerisme ren Oost-Vlaanderen houdt in ït kader een tentoonstelling aver archeologie. Deze is te zien ii de Vrijdagmarkt in Gent en s tot 7 februari geopend. De bedoeling is niet alleen at publiek te winnen voor het cheologische toerisme, maar )k om de waarde en betekenis archeologie in het alge- in duidelijk maken. Voorts heeft de Federatie ir Toerisme ook trips naar Geologische plekjes in petto, a liggen in Zuid-Oost- [laanderen, maar zijn ook ichtbij de grens met iuwsch-Vlaanderen te vin- l Daar was vroeger bij voor- ad een oud klooster. Door [«stromingen is dat echter "de kaart geveegd. 'an otBe oorrespondent MIS - De besturen van de 'Saniserende clubs binnen esterrittencompetitie heb- een nieuw puntensys- ®ra voor de competitie op- f?'krijgt elke club die in- ®i]ft met tenminste drie "'nemers nu tien punten plus °Pkomstpercentage. Hier- i? hooPt men dat ook kleine ,s vooraanstaande rol ten comPetitie gaan spe- "e ch>bs leveren dan voor 1 T« hun ledenlijst in. De heer Heijneman, aanwe zig op de publieke tribune had vooraf om spreekrecht ge vraagd. In de commissie ABZ is geen spreekrecht voorzien. Na dat de aanwezige commissiele den hiervoor toestemming had den gegeven, mocht C. Heijne man de commissie enkele mi nuten toespreken. Inhoudelijk kon hij echter niet op de zaak ingaan omdat die nu 'onder de rechter' is. „We zijn te ver om de zaak nog onderling te kun nen regelen", aldus Everaers. De commissie ging akkoord met het aanstellen van een raadsman, die namens de ge meente verweer moet voeren. De commissie kreeg verder een toelichting over het be zwaarschrift tegen het ont- werp-streekplan voorgescho teld. „Hoewel het streekplan niet bindend is, geeft het toch beperkingen in onze beleids voornemens. Het ontwerp- streekplan veroorzaakt beper kingen voor verblijfsrecreatie, zowel richting Cadzand als naar Heille. Een uitbreiding van het toerisme is vooral voor Retranchement noodzakelijk om het huidige voorzieningen- peil in die kern te handhaven," stelde burgemeester Everaers. „Sluis mag niet het stiltege- bied van Oostburg worden," voerde hij verder aan. De bur gemeester riep de fracties op politieke kanalen richting Mid delburg aan te spreken en steun te vinden voor het beroep van Sluis. Inmiddels hebben ook ver schillende campinghouders, de Recron en de gemeente Oost burg, bezwaren tegen het ont- werp-plan ingediend Dit ook vanwege de eisen die gesteld worden aan recreatie-onderne mingen en het ontbreken van eisen voor het kamperen bij de boer. Het belangrijkste punt van deze ABZ-vergadering zou een evaluatie van het functioneren van de commissie zelf zijn. Die discussie werd uitgesteld, om dat de commissie wegens ziekte van H. Masclee (D66) niet vol tallig was. Van onze correspondent SLUIS - De gemeente Sluis wil per 1 januari 1990 aan de Zuiddijk tussen de be bouwde kom en de camping een woonwagencentrum in richten. Dat moet voor 1 januari 1990 operationeel zijn. Burgemees ter M. Everaers noemde dins dag de locatie aan de Zuiddijk 'de meest geschikte.' Dit zei hij De nieuwe burgemeester van Oostburg, Jan Kruize, en zijn echtgenote Riek (links) maken kennis met ambtenaren. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever OOSTBURG - De nieuwe burge meester van Oostburg, Jan Kruize, verkende woensdag samen met zijn echtgenote Riek, zijn nieuwe werk- stek. Tijdens het bezoek maakte hij kennis met het gemeentepersoneel, de raadsleden en vertegenwoordi gers van de pers. De wethouders van Oostburg waren begin januari al bij Kruize in het Groningse Usquert op visite geweest. Het college had de nieuwe raadsvoorzit ter gisteren opgezadeld met een overla den programma. Naast de kennisma kingsbijeenkomsten werden namelijk ook korte bezoekjes gebracht aan de ver schillende gemeentekernen. Alleen het dorp Nieuwvliet hadden de gemeentelijk routeplanners niet in het reisprogramma opgenomen. De gemeente Oostburg heeft in zijn al gemeenheid een goede indruk nagelaten bij burgemeester Kruize. „Een mooi, groot gebied," zo typeerde Kruize zijn nieuwe werkterrein Tijdens de rondrit door de gemeente bleek het echtpaar Kruize met name ge charmeerd te zijn van IJzendijke. „Ik was daar in de herfstvakantie al eens ge weest en ik moet zeggen dat het een wer kelijk mooi plaatsje is," stelde hij. Daar aan toevoegend: „Overigens heb ik een goede indruk van de karakteristieken van de verschillende dorpen. Nu al kan ik zeggen dat ik mij zal inzetten om die dorpen fysiek in stand te houden. Op het gebied van de dorps-en stadsvernieu wing liggen hier heel wat verplichtin gen," aldus Kruize Het college voerde het echtpaar Kruize ook langs de kust om een indruk te krij gen van een toeristisch speerpunt in de winter. De Elfgelopen weken heeft Kruize de ont wikkelingen in de regio op de voet ge volgd. „Echt verdiept in zaken heb ik me echter nog niet. Het lijkt me verstandiger om eerst maar eens kennis te maken met zoveel mogelijk mensen in deze gemeente om mij op die manier zo breed mogelijk te informeren. Op dit moment ben ik slechts een toevallige passant, die het voorrecht mag genieten om van deze ge meente burgemeester te zijn," aldus Kruize. Bestuurlijk stuntwerk moet ze ker in de beginperiode, zo benadrukte hij niet van de nieuwe burgemeester ver wacht worden. Wel merkte hij op dat de problematiek van de vergrijzing en voorzieningen voor ouderen de komende tijd de nodige aan dacht zullen vergen. Voor het echtpaar Kruize is een ge schikte woning vinden en hun Groningse stede zien te verkopen echter de eerste prioriteit. Burgemeester Kruize wordt vrijdag 5 februari officieel in Oostburg geïnstal leerd. tijdens de vergadering van de commissie Algemeen Bestuur lijke Zaken. Volgens Everaerts is het ter rein 'een verantwoorde keuze.' Dit omdat het grenst aan een bebouwde kom, aan een cam ping, en omdat de aanwezige beplanting ook geschikt is. De commissie ABZ, enigszins verrast met de locatiekeuze, ging gisteren niet nader op de zaak in. De verschillende frac ties zullen zich deze maand nog verder beraden over deze keuze van de burgemeester. Alleen J. Boogaard (WD) opperde nog om het centrum te vestigen op het industrieterrein. Overigens zag hij wel in dat de afstand tussen dat terrein en de be bouwde kom bezwaarlijk zou zijn. sterrittencompetitie '°r?t v°or de vierde keer ge iden. In 1985 en 1986 werd tend met het aantal kilo- ■u* j*1, club. Freewheel uit il"°ondijke won die competi ng jaar rekende men punt per deelnemer, jas van Gent was toen win- P, fawL™ 6611 commissie ge- |tjp 7® de sterrittencompe- aal leiden. Hierin zitten van Eyk uit Breskens, Pe- *>artelson uit Schoondijke EÏÏ? van "it Sluis. Als triML rsoon naar bet dis- ItrSÈW afl Jo van Espen I 'burg functioneren. Van onze verslaggever AARDENBURG - Medewerkers van het aannemersbedrijf De Vos uit Oostburg hebben gisteren de laatste loodjes gelegd aan de schaatsbaan in Aardenburg. Zes jaar nadat de eerste plannen voor een per manente ijsbaan in de winter werden uitge dokterd beschikt de Aardenburgse ijsclub nu over een eigen voorziening van twintig bij veertig meter. Het wachten is nu alleen nog op een flinke vorstperiode. De afgelopen dagen is flink gewerkt aan de totstandkoming van de baan. Begin deze week arriveerde het zware materiaal op het terrein nabij bejaardenoord Coensdike. De baan werd vervolgens tot een diepte van vijftig centime-' ter uitgegraven, waarna een laag zand gestort werd in de put. Woensdag werd over de zand laag een plastic-folie gespannen, dat aan de kant verankerd werd in een zandrichel. Wanneer de winter nu invalt hoeft de 2.000 vierkante meter grote diepte slechts gevuld te worden met water. Voorlopig rekent ook het bestuur van de Aardenburgse ijsclub nog niet op een strenge vorstperiode. Op 31 janauri staat namelijk nog een reis voor schaatslief hebbers gepland naar de ijsbaan in Eindho ven. Bij de gemeente zijn de afgelo pen maanden talloze klachten binnengekomen van inwoners die last hebben gehad van los lopende en bijtende honden. Het college van B en W gaat nu, op aandringen van de leden van de gemeentelijke commis sie voor algemeen bestuurlijke zaken, paal en perk stellen aan de overlast. Het gemeentebestuur heeft via het dorpsblad 't Kwakertje hondenbezitters opgeroepen om hun huisdieren aan te lij nen binnen de bebouwde kom. Ook zal er nader toezicht ge houden worden op het aanlij nen van dieren in de openbare parken en de Aardenburgse wallen. Verder heeft het college de hondenbezitters gevraagd om verontreiniging van sport-en speelterreinen te voorkomen. Met name het bestuur van de schutterijvereniging 'Sint Se- bastiaan' in Aardenburg heeft bij de gemeente klachten gede- WAGENBOUWERSBAL - De wagenbouwers van café La Porte d'Or houden zater dag 23 januri een wagenbou wersbal met medewerking van het Scheldekwartet. BADMINTONTOERNOOI - De Prins Willem Alexander- school is winnaar geworden bij de meisjes van het scho- lenbadmintontoernooi, dat in sporthal De Veerhoek werd gehouden. Er werd door 43 teams aan deelgenomen. Aan het toernooi werd meege werkt door badmintonvereni ging De Sjuttul. Eindstand poule 1: 1. Prins Wil lem Alexanderschool, 2. Oost- dijke 6, 3. Zwin 10. Poule 2: 1. Zwin 2, 3. Zwin 6, 3. Zwin 23. Poule 3:1. Zwin 18, 2. Zwin 31, 3. Zwin 24. Poule 4: 1. Zwin 7, 2. Oostdijke 3, 3. Oostdijke 1. Poule 5: Oostdijke 10, 2. Zwin 27, 3. Zwin 25. Poule 7: Zwin 28,2. Zwin 20,3. Zwin 16. BOLLING - Aan de veijaardags- bolling van A. Hubregtsen van bolclub Het Grote Gat werd deel genomen door 85 personen. Uit slag: 1. E. Desloovere-B. Cousse- maeker-C. van Rie, 2. A. Hu- bregtse-A. Blaauw-H. Eeeke, 3. E. Rijckaert-A. Minnaert-R. Coene. De volgende clubbolling is vrijdag 22 januari. De eerste al gemene bolling is 30 januari. In GEBEDSDIENSTEN Zeeuwsch-Vlaanderen wor den gebedsdiensten gehouden voor de eenheid van de chris tenen. Het thema is: De liefde drijft de vrees uit. In Aarden- burg vandaag om 19.30 uur in de gereformeerde kerk; in Breskens zaterdag om 19.00 uur in de vrij evangelische kerk; in Oostburg zondag om 19.00 uur in Pro Rege en maandag in Schoondijke in de gereformeerde kerk om 19.00 uur. KAARTING - Op de Arjoan- bolbaan werd een kaarting gehouden in bieden en joke ren. Uitslag bieden: 1. de heer Buys, 2. de heer Pieters, 3. mevrouw Du Bois, 4. de heer De Leyser. Jokeren: 1. me vrouw De Bree, 2. mevrouw Ras, 3, mevrouw Fortrei. VERGADERING - Op de Ar- joanbolbaan aan de Europa straat wordt vanavond de jaarvergadering gehouden. Op de agenda staan onder an dere een bestuursverkiezing, jaaroverzicht van de pen ningmeester en bespreking van de feestavond. Tijdens de pauze is er gelegenheid om de contributie te betalen. De vergadering begint om 19.00 uur. FEESTAVOND - De postdui venvereniging 'De Getrouwe Duif' houdt zaterdag 23 ja nuari haar jaarlijkse feest avond in café Buitenlust. Tij dens de avond wordt een ver loting gehouden. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door disco Pedro. De feest avond begint om 19.30 uur. Het college meent dan ook dat het subsidieverzoek van de Stichting Etnisch Ondernemer- Van onze verslaggever OOSTBURG - De CDA-af- deling West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt maandag 25 januari haar jaarverga dering in hotel 'de Een hoorn' in Oostburg. Tijdens de bijeenkomst gaat het CDA-Tweede Kamerlid J. Noord in op de actuele land bouwproblematiek. Na de le zing volgen zaken van huis houdelijke aard. Op de agenda prijkt verder nog een bestuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn K. de Koeyer, M. Geuze en J. Basting. De vergadering begint om 19.30 uur. schap uit Goes moet worden afgewezen. De stichting had gevraagd om 6.000 gulden ge meentelijke steun. Het dagelijks bestuur is van mening dat het subsidiëren van dit initiatief, met het oog op de welzijnswet, een taak is van de provinciale overheid. „Bovendien," zo stelt het col lege, „telt de gemeente een dus danig klein aantal Turks en Arabisch sprekende personen dat er geen direct gemeentelijk belang is bij de subsidiëring van deze activiteit." De speciale krant voor Tur ken en Marokkanen in Zeeland zou een tweewekelijkse uitgave worden. De kosten van het pro ject worden door de stichting geraamd op bijna 113.000 gul den, exclusief de versprei- dingskosten. De gemeentelijke advies commissie voor welzijnszaken beraadt zich dinsdag 26 januari over het subsidieverzoek. De vergadering in het Oostburgse gemeentehuis begint om 19.30 (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever AARDENBURG - Het gemeentebestuur van Aardenburg heeft hondenbezitters in de gemeente dringend verzocht om de algemene politieverordening beter na te leven. poneerd over de vervuiling van het schietterrein met uitwerp selen. Burgemeester E. Jongmans zei te verwachten dat een aan scherping van het toezicht mo gelijk een eind betekenen zal van de overlast. Wanneer burgers zich niet houden aan de regels lopen zij kans om gerechtelijk vervolgd te worden. SAS VAN GENT - Harmo nie De Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent houdt za terdag 23 januari de jaar vergadering in zaal Enge lenroos. Aansluitend is er om 20.30 uur een feestavond voor leden en donateurs. Het officiële gedeelte begint om 13.15 uur. De agenda ver meldt onder meer de verkie zing van bestuursleden. p Spaar de zegels op de Amstel 1870 verpakking. Voor de originele 1870 voetglazen. Of voor de speciale opener die bij lat extra pittige pils hoort. Meer informatie over jgge tijdelijke actie vir uop de binnenzijde van 't Amstel 1870 six-pack. y Van onze verslaggever OOSTBURG - Het gemeentebestuur van Oostburg is niet van plan om een Turks-Arabische Nederlandse krant te subsidiëren.

de Stem | 1988 | | pagina 19