ïen dag ider krant is rook ider vuur. Extreem geval van roetschade in Hulst 'Steeds een beetje meer afscheid APERS BRACHT BAL AAN ROLLEN MET UITLEKKEN B EN W-STUK' PLAATSELIJK NIEUWS GELEGENHEID reinigingsklus op televisie Vertrouwen niet waard OCCASIONS! homosexualiteit in het huwelijk: leven als broer en zus ubriek om te zoenen I /oor particulieren DE STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 21 JANUAR11988 IS AXEL - De raadsfrac ties van het CDA en de PvdA in Axel hebben zich gisteren in een ge zamenlijke brief aan de jemeenteraad vierkant achter de bevindingen van de onderzoekscom missie naar de declara- ies van wethouder P. Apers opgesteld. Heropening verbouwde basisschool Familie-avond CNV in Axel naar SIRE, p/a Stephenson- I ZOETERMEER. Sluit een n f 1,- bij. Dan krijgt u het laat is' thuisgestuurd. m STEM COMMENTAAR Axel Geluidshinder Koewacht PAPIER VOOR UW PEN Verkeerscursus Kloosterzande van de BMW-dealer Orpheus Foto's Schok Flikker Relatie Twee levens èns, bedankje, jubileum, receptie, Igeboorte, verloving, overwinning, xamen, Abraham, openbare dank, maar door, mag best eens in de /el op de pagina familieberichten. dat niet en duur hoeft het niet te v. 5 regels kosten een tientje), egel per kolom 2,00. Eén grote cht a 2,55. Voor het plaatsen van afbeelding met een formaat van 35 [m rekenen wij 14,05 toeslag, i tarieven op aanvraag. Bij niet- betaling wordt 4,00 adm.kosten Foto's worden niet geretourneerd. J236442 of geef uw tekst 2 dagen ;sing af bij één van onze kantoren. Ijke opgaven stuurt u eveneens 2 jór plaatsing naar Postbus 3229, f reda. Schriftelijke opgaven worden id geaccepteerd indien naam en lekend zijn, ook indien uw betaling ld is. Wij behouden ons het recht ten zonder opgaaf van redenen te weigeren, uitgever klachten bereiken over de 'ft tekst behoudt de uitgever zich het om de naam van de opdrachtgever bekend te geven. Verenigingsnleuws ;nd op 2 kolom op donderdag. T22 CDA en PvdA steunen rapport |h de dijk. wen: I23697 7 CORSTENS- VERSCHUREN Helmond koopt zat. 23 jan. mankanaries lichte kleu ren 9, popjes 5, rode roodzaln\ man popjes 13, kneu- sijsbast 10, putterbast. 22.50 p.st., witte glosters extra prijs, d.duiven 10, meeuwen 4, zebra's 6, park. J 5 pp. Brengen: 9-10 u. calé Benelux, Nieuwendijk 2, Axel. Van onze verslaggever In het schrijven lichten de partijen het hoe en waarom van het nadere onderzoek nog eens toe. Uit hun brief blijkt zelfs dat Apers in feite zichzelf de das heeft omgedaan. Hij liet im mers een vertrouwelijk stuk van het college van B en W naar de pers uitlekken, en daarin stond niet alles over de declaratiezaak. De ingestelde onderzoekscommissie is vol gens de twee briefschrijvende partijen dan ook voortgekomen uit een 'rechtvaardigheidsbe ginsel'. Een beginsel ten op zichte van zowel Apers als de genen die het uitgelekte stuk in de krant konden lezen, schrij ven de PvdA en het CDA. Ook de onderzoekscommis sie, die gisteren haar bevindin gen openbaar maakte, merkte op dat het door Apers ge creëerde lek te betreuren is. In de commissie zaten namens het CDA P. van den Bosse als voor zitter en A. Kesbeke en namens de PvdA J. Jongepier en P. Langendoen-Baetslé. De WD en het GPV vonden het eerste globale onderzoek naar de de claraties van Apers en zijn toe zegging te willen terugbetalen voldoende. Tijdens dat globale onder zoek en een oriënterende be spreking van de fractievoorzit ters, zo schrijven PvdA en CDA, bleek dat er nogal wat vraagtekens bleven bestaan over de afstanden die Apers opgaf. Bovendien was een aan tal dienstreizen die volgens Apers in opdracht van het col lege waren gemaakt, niet bij datzelfde college bekend „Een vermenging van privé-activi- teiten en gemeente-activiteiten op het declaratieformulier leek aanwezig", staat er in de brief. De antwoorden die het onder zoek opleverde 'vroegen om een nadere verdieping in de proble matiek', schrijven de partijen. „Voegen we hierbij dat er in een eerder stadium incidenten rond het gebruik maken van gemeentelijke faciliteiten wa ren geweest, dan maakte dit het voor een meerderheid van de raad noodzakelijk, deze 'ge ruchtenstroom' op waarheid te toetsen", vervolgt de brief. Enkele van die incidenten waren de discussies over de reis van wethouder J. van Schaik naar Turkije en een be zoek van wethouder H. de Mui aan Polen. Vanuit de raad drong J. Jongepier (PvdA) er toen al op aan duidelijk te scheppen in wat wel en wat niet op de gemeente verhaald mag worden. De PvdA en het CDA spre ken in de brief van gisteren nogmaals hun spijt uit over het besluit dat de andere raads fracties in december namen geen zitting in de commissie te nemen. Van onze verslaggever HULST - De keukenbrand die maandagavond uitbrak in een woning aan de Poorterslaan in Hulst heeft een meer dan gebruikelijke rook- en roetschade tot gevolg gehad. De verzekering heeft een gespecialiseerd reinigingsbe- drijf ingeschakeld om de woning en de inboedel weer schoon te krijgen. Gisteren begon het bedrijf CSU uit Uden met dat karwei. Alle in huis aanwezige spulletjes werden in een auto geladen en naar Brabant getransporteerd. Daar zal de hele inboedel via specialistische technieken wor den gereinigd. De klus werd op de voet ge volgd door een cameraploeg van de NOB, het voormalig fa cilitair bedrijf van de NOS. Die maakte opnamen voor de uit zending van het programma 'Brandpunt in de markt', waarin op 5 februari aan het schoonmaakbedrijf aandacht wordt besteed. Met name, om dat CSU een aantal nieuwe methodieken heeft geïntrodu ceerd, waardoor een flinke tijdwinst ontstaat. Bij de brand maandagavond inde woning van de familie R. waren de twee kinderen van 8 en 16 jaar alleen thuis. Ze lagen al in bed toen het vuur uitbrak en werden in veiligheid ge bracht door de buren. gisteren al met de schoonmaak van het huis kon worden begonnen is volgens verzekeringsbemiddelaar Dhaenens uit Hulst een 'uniek stukje werk'. „Maar hier is dan sprake van een extreeem Van onze verslaggever AARDENBURG - De verbouwde basisschool Op Dreef aan de Hen- nequinstraat in Aar denburg wordt vrijdag 29 januari om 10.00 uur feestelijk heropend. De heropening wordt bij gewoond door de school jeugd, personeel, verte genwoordigers van het school-en gemeentebe stuur en de inspectie ba sisonderwijs. Dezelfde dag wordt in ue avonduren een 'open huis' gehouden. Belang stellenden kunnen tussen «30 en 20.00 uur een ®jkje komen nemen in de vernieuwde school. geval van rook- en roetontwik- keling. De roet zit zelfs tot op het diepste plaatsje van de kas ten". Volgens Dhaenens gaat de hele operatie zeker tienduizen den guldens kostea De brand ontstond, zo is nu definitief vast komen te staan, door een mankement in de vaatwasmachine. „Het gaat om een onderdeel dat een kans van een op de miljoen heeft dat het kapot gaat" Volgens E. Janssen van het bedrijf CSU kunnen alle spul letjes inclusief de hele woning binnen een week gereinigd zijn. „Maar dan moet uiteraard het hele huis nog opnieuw geschil derd worden en de brand schade gerepareerd. Dus ik denk dat het gezin nog een weekje of vier in de ellende zit. Maar dan is ook het hele huis weer fris". Het gezin heeft ge durende die periode elders on derdak gevonden. Van onze verslaggever AXEL - De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van het CNV houdt vrijdag 12 februari een familie-avond in De Halle in Axel, aan vang 19.30 uur. Voo' le pauze spreekt alge meen secretaris P. Cammaert Na de pauze is het de beurt aan de Toneelgroep Terneuzen die het blijspel 'Terug naar de na tuur' van G. Savory speelt (ADVERTENTIE) Restaurant S$ 't VOSKE JL Hulst M-C/ Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-13444 Het adres voor uw familie diners, koffietafels enz. Gerenommeerde keuken, aparte zaal aanwezig. Re serveren prettig voor u en voor ons. Keuken open van 12 tot 21 uur. Dinsdags gesloten. «lift ES VOOR HET TE LAAT IS touw vraa9; __-nVv De gemeenteraad van Axel bespreekt 28 januari het uitge- inplaats dit blad in samenwerking ame. tL raPPort. Duidelijk is dat Apers het te veel betaalde moet 'Ogstorten. De enige conclusie die de raad kan trekken is dat e7B man zich als volksvertegenwoordiger onmogelijk heeft ge- t en het vertrouwen dat hem bij de verkiezingen is geschon- hiet waard blijkt te zijn. [jfc een intensief onderzoek naar het declaratiegedrag van wet- rrci p' APers is een speciale commissie uit de Axelse ge- eenteraad tot de conclusie gekomen dat deze bestuurder in vijf tijd zo'n dertienduizend kilometer ten onrechte bij de ge ënte als dienstreizen in rekening heeft gebracht. ^andere opvatting over zijn taakuitoefening, die volgens Apers kei™ Was tot '~let van de andere twee Axelse wethouders afwij- ituis declaratie9edrag, leidde ertoe dat ook een ritje naar het van de burgemeester voor een verjaardagsvisite door de 'se gemeenschap moest worden betaald. En of alle Zonne- im-r 1 ■medewerk(st)ers, die belangeloos voor deze organisatie in Z|jn, nog net zo gemotiveerd zullen blijven is ook maar de KAARTING - Kaartclub Ons Genoegen hield een kaarting waaraan 63 personen deelna men. Uitslag bieden: 1. Jan Dieleman, Axel; 2. Leendert van Goethem, Kloosterzande; 3. Yvonne de Deijn, Axel; 4. mevrouw Verhelst, 5. de heer Vergouwe, beiden Terneuzen. Jokeren: 1. mevrouw Van Vooren, Kloosterzande; 2. me vrouw Verhelst, 3. mevrouw Sponselee, beiden Axel. HET is geen publiek ge heim, dat de geluidshinder in de gemeente Hulst ner gens zo groot is als te Kapel- lebrug, terwijl heel ons land hiertegen maatregelen neemt doet de gemeente Hulst niets, neen juist het tegendeel is waar.De ge meente Hulst heeft op an dere plaatsen (waar de overlast bij lange na niet zo erg is) wel maatregelen ge nomen. De gemeente ver schuilt zich achter het Rijk. Toch zijn ook de mensen van Kapellebrug inwoners van de gemeente Hulst en SOOS - De soos voor alleen staanden van Axel en omge ving houdt zaterdag 23 ja nuari een bijeenkomst in De Vlaschaard, aanvang 20.00 uur. Er worden enkele spel letjes bingo gespeeld en er wordt een loterij gehouden. De muziek wordt verzorgd door het dansorkest The Wil liams. \LÖ0 ^r betalen ook belasting aan de gemeente. Waarom dit ver schil, of kbmt het omdat de heren er zelf geen last van hebben Kapellebrug P. v.d. Boogaard Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De afdeling Kloosterzande van Veilig Verkeer Nederland wil een zogenaamde verkeers- codecursus op touw zetten. De camera volgt de schoonmaakactie voor 'Brandpunt in de markt'. FOTO DE STEM COR J. DE BOER. Het gaat om een cursus die uit gaat van de volledig bijge werkte 'verkeerscode'. Een boekwerk dat kennis bevat die de doorsnee weggebruiker no dig heeft om veilig door het verkeer te laveren. De cursus behandelt de in houd van de verkeerscode zo dat zowel voetgangers als bromfietsers en fietsers en automobilisten er hun voordeel mee kunnen doen. De cursus omvat vijf lesavonden en wordt besloten met een schrif telijk examen. De geslaagden krijgen een Verkeerscodediplo- ma. De cursus start in maart en wordt gehouden in zaal Van Leuven te Kloosterzande. Deel nemers moeten minstens 16 jaar oud zijn. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij A. de Clerq in de Trompstraat te Kloosterzande. (ADVERTENTIE) m Garage Veihrogge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 JAREN LANG getrouwd zijn en dan 'opeens' tot de ontdekking komen dat je homosexueel bent. Je kunt dan drie dingen doen: het verdringen, stiekem eraan toegeven of open kaart spelen en 'pra ten, praten en nog eens praten' met je partner. Johan en Maria, ouders van drie jonge kinderen en al tien jaar getrouwd, kozen voor het laatste. „Voor de één gaat dan een hemel open, voor de part ner een hel", zeggen ze achteraf. Toch zijn ze niet van plan om uit elkaar te gaan, hoewel ze het er over eens zijn dat ze in de afgelopen tijd 'steeds een beetje meer afscheid' van elkaar hebben genomen. „We zijn geen echtpaar meer, voelen ons meer broer en zus en hele goede kameraden. Hoogstwaar schijnlijk zal het uitein delijk leiden tot een defi nitief afscheid, maar we hebben steeds gesteld: als het stuk moet lopen, dan het liefst op de goed ma nier, omwille van de kin deren en ons zelf". Door Norbert Bökkerink JOHAN en Maria hebben zelf om het interview ge vraagd, maar wensen ano niem te blijven. Immers, op homosexualiteit wordt in het minst erge geval nog steeds wat giechelig gereageerd. „Maar een op de tien mensen is homosexueel, dus moeten er veel meer paren zijn die met hetzelfde probleem wor stelen. Méér in ieder geval dan het aantal dat de bijeen komsten van Orpheus be zoekt. Dat is slechts het topje van de ijsberg. Aan al die an dere mensen willen wij daarom graag ons verhaal kwijt". Met nadrukkelijk de toevoeging, dat waar sprake is van 'homo's' ook 'lesbien nes' en 'biseksuelen' gelezen kan worden. Johan en Maria hebben bij het oplossen van hun problemen de landelijke vereniging voor huwe lijk en homo-/biseksua- liteit Orpheus ingescha keld. Door regionale werk groepen van Orpheus worden uiteenlopende activiteiten georgani seerd voor mensen die met deze problematiek te maken krijgen. Ook in Breda bestaat zo'n werkgroep, waarbij on geveer 30 (echt)paren zijn aangesloten. Voor meer informatie over Orpheus kan men schrijven naar Orpheus, Postbus 2168, 4800 CD, Breda. Hun relatie is van begin af aan 'heterosexueel met een homosexueel randje' ge weest. Maria: „Al tijdens onze verkeringstijd werd duidelijk, dat Johan belang stelling voor mannen had. Maar we hadden een uitste kende relatie en dachten: 'Het valt allemaal wel mee'. We spraken af dat er binnen onze heterosexuele relatie ruimte mocht zijn voor zijn homosexuele belangstelling in de vorm van fotoboekjes. Johan wilde ook per sé geen homosexuele relatie of in dat wereldje terecht komen. Hij had er ook geen enkele erva ring mee en vond het te be dreigend vanwege de verha len die je wel eens hoorde over bijvoorbeeld potenram mers". Tien jaar geleden besloten ze te trouwen, er kwamen drie kinderen. Met de jaren namen de problemen echter toe. Johan: „Achteraf gezien, weet ik dat ik iets verstopte maar het niet besefte. Het begon met periodes van en kele dagen dat ik me niet lekker voelde en niet aan spreekbaar was. Maar die periodes werden steeds lan ger, gingen weken, daarna maanden duren. Totdat ik er vorig jaar in bleef zitten, ik kon geen kant meer op. Ik had al een hele lijdensweg achter de rug, die onder meer langs de huisarts, het Riagg en de psychiater voerde. Ik zocht de schuld op mijn werk, bij mijn vrouw, de kin deren. Nee, mijn homose xuele gevoelens kwamen daarbij nooit ter sprake. Af en toe dacht ik daar wel aan, maar begon er niet over. Want we hadden dat toch prima geregeld in onze rela tie? Daar kon het toch niet aan liggen?" Johan raakte zwaar overspannen. Ondanks alles bleven hij en Maria met elkaar in gesprek. De hele bibliotheek werd doorgevlooid, op zoek naar een boek met De Oplossing. „Uiteindelijk vond ik een boekje, getiteld 'Naar verten die niemand weet' van Wil fred Ploeg. Die beschreef daarin zijn eigen ervaringen als gehuwde homoseksueel en opeens besefte ik: 'Dus toch'.Ik heb het boek aan Johan gegeven. Die heeft het in één ruk uitgelezen". Het bezorgde Johan een schok. „Het was allemaal zo herkenbaar wat daarin be schreven werd. Ik besefte in eens dat ik mezelf en ande ren jaren lang voor de gek had gehouden". Aanvankelijk overheerste bij zowel Johan als Maria een gevoel van opluchting. Maria: „Ik had zoiets van: 'Göh, hè, hè, het ligt gelukkig tóch niet aan mij'. Die af schuwelijke spanning, die ontstaat als je niet weet waar de oorzaak van de problemen ligt, was weg". Maar al spoedig dienden nieuwe problemen zich aan, vertelt Johan. „Ik schrok me rot, want ik dacht: 'Jezus, ik ben echt homo, dus gaat m'n huwelijk naar de knoppen'. Ook wat de kinderen betreft had ik het heel moeilijk. Ho moseksualiteit is in ons gezin altijd bespreekbaar geweest. Het was dus geen eng, bela den begrip. Maar Maria en ik moesten eerst zelf mijn ho moseksualiteit accepteren. Op een gegeven moment vroeg echter een van de kin deren toen we aan tafel zaten te eten opeens 'Papa, ben jij homo?'. We vonden dat we niet om die vraag heen moes ten gaaa Ze dachten eerst dat ik een grapje maakte, lachten zich rot. Maar uitein delijk begrepen ze dat ik het serieus meende. „Ik vraag me wel eens af waarmee we ze toen hebben belast. Op school schelden kinderen elkaar wel eens uit voor flikker en dan horen ze opeens dat hun vader bij die uitzonderingsgroep hoort. Daar zit ik nog steeds mee. Want ook niet iedereen in onze omgeving weet ervan, zoals bijvoorbeeld mijn ouders. Die zijn verschrikke lijk conservatief en zouden het beslist niet kunnen ac cepteren. Elke keer als de kinderen naar hen toe gaan moeten we zeggen: 'Denk er om, opa en oma weten van niets'. Op die kwestie heb ik nog steeds geen antwoord ge vonden". De relatie tussen Johan en Maria heeft er in ieder geval niet onder geleden, in tegen deel zelfs. „Op de eerste plaats was het eigenlijk geen verrassing voor mij", vertelt Maria, „omdat ik altijd heb geweten, dat er een homo seksueel kantje aan onze re latie zat. Ik voelde me dus niet belazerd of in de zeik ge zet, zoals in andere relaties wel gebeurt. Als er een vrouw in het spel zou zij n ge weest, had ik onmiddellijk willen scheiden, maar het gaat hier om een behoefte van Johan, die ik als vrouw onmogelijk kan invullen en daar moet ik me bij neerleg gen. Bovendien hebben wij altijd goed met elkaar kun nen praten, het hele proces van erkenning tot acceptatie hebben we samen doorge maakt". Van een sexuele relatie is overigens geen sprake meer. Maria geeft toe dat zij het daar wel eens moeilijk mee heeft. „Ik sluit niet uit, dat ik mede om die reden ooit een vriend krijg en dat dat ertoe Homosexualiteit in het huwelijk: een evenwicht zoe ken tussen twee levens kan leiden dat we uit elkaar gaan. Maar zo ver is het nog niet. Mijn vader, die wel op de hoogte is van alles, vraagt wel eens waarom wij niet gaan scheiden. Ik wijs er dan op, dat het weer hartstikke goed gaat met Johan, de kin deren en mijzelf. Waarom zou je dat moeten weggooi en?" Vooralsnog blijven zij dus huis en haard delen. Maar niet omdat ze dat nou echt de gewoonste zaak van de we reld vinden. Johan: „Ik heb het er inderdaad wel eens moeilijk mee om twee levens te leiden. Ik blijf me voor een groot deel van de buitenwe reld nog steeds binnen het huwelijk verstoppen in de rol van huisvader, de hetero-rol, terwijl mijn echte rol in het leven nog steeds onderge schikt is. Maar nog veel triester is, dat een man van in de tachtig pas op zijn sterfbed tegenover een vriend van ons erkende wat hij zijn hele leven tegenover iedereen had verzwegen, na melijk dat hij homofiel was. 'Ik heb een verkeerd leven geleid', zei hij. Onze ervaring is, dat je het beter niet kunt verstoppen. Tenzij je hart stikke ongelukkig wil wor den. Want ondanks de angst ervoor uit te komen en de problemen die we hebben ge had, zijn we alle vijf veel ge lukkiger geworden".

de Stem | 1988 | | pagina 15