lapport :eeuws (nieuws 'Iedere paal heeft zijn eigen verhaal' schietingen ^^^EUJi^muws Jumelage Aardenburg-Puurs krijgt gestalte RAK WIL WERK VOOR JONGE AGRARIËRS IN DE WINTER Economie studeren in Maastricht. Dan kunnen ze op je rekenen. Toneel in vernieuwd dorpshuis Sint-Kruis LBO-school Oostdijke houdt twee open dagen RKTEN De Economische faculteit komt bij je langs. Echtpaar Hoste-De Wilde in Sluis 65 jaar getrouwd I lijk, sporen van inbraak wa- ren er niet. Dieven betrapt Belg over de grens gezet Presentatie van Bestuursacademie .IJK NIEUWS Zandstraat DE STEM VAN ZEELAND 4 WOENSDAG 20 JANUAR11988 JZENDIJKE - De Regionale Agrarische Kom missie (RAK) West-Zeeuwsch-Vlaanderen is van ilan om een arbeidspool voor agrariërs in te stel en. TERNEUZENAAR STUY WIL GRENSPALEN BESCHERMEN Opzet Legio Rijksuniversiteit Limburg Raadsels Grenspalen jï Archieven Graf Verhalen Eede Aardenburg FjYV Aardenburg viert jubileum Kampioenendag vogelverenigingen TERNEUZEN - De 41-jarige S. M. uit Terneuzen en diens plaatsgenoot P. C. (36) werden maandagavond op heterdaad betrapt aan de Beneluxweg te Terneuzen bij een diefstal van negen houten bielzen. Na het opmaken van een proces verbaal werden beiden weer op vrije voeten gesteld. TERNEUZEN - Maandag avond werd door de Konink lijke Marechaussee de Belg J. van H. aangehouden. Hij werd als ongewenst vreemde ling, illegaal in Terneuzen verblijvend, overgedragen aan de gemeentepolitie in de Scheldestad en daarna de grens over gezet. GOES - De Zeeuwse Be stuursacademie, het oplei dingscentrum voor ambtena ren in de provincie, houdt vrijdag 29 januari een pre sentatiemiddag in het Roose- veltcentrum in Middelburg, aanvang 14.00 uur. Verschil lende deskundigen zullen dan een inleiding houden over deze vorm van onderwijs. Hel is de eerste openbare presen tatie van de bestuursacade mie na het samengaan met die in Noord-Brabant en Limburg. Morgen, donderdag, presenteren de drie samen werkende bestuursacademies hun volledige opleidingen pakket in het academiege bouw in Tilburg. malige pand van Pot in de Weststraat 17-19 in Axel. De eigenaar/franchisene mer van deze Blokker-zaak is de heer J. Lensen die al vesti gingen heeft in Hulst en Ter neuzen. Het nieuwe filiaal in Axel heeft een winkeloppervlak van zeshonderd vierkante me- ter. De nieuwe zaak heeft een bn speciale service-afdeling waar pk de klant informatie kan in- n- winnen en artikelen kan rui- ve len.Vandaag gaan de deuren om 09.30 uur open. ASTMA - De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlands Astmafonds begint in de gymzaal van De Wingerd op 3 februari met ademhalings- enontspan- ningsoefeningen. De oefenin gen worden elke woensdag tussen 19.00 en 20.00 uur ge houden. Op dezelfde dag be gint in het zwembad De Honte de activiteit 'Bewegen in water'. Dit gebeurt telkens van 17.30 tot 18.30 uur. ROLLEN - De uitslag van de rollendriedaagse in café Wil- helmina is als volgt: 1 slagerij Van Damme en firma Berg- haert ex aequo (54 punten), 2 De Groote Slock (52 pnt.), 3 Ster-team (39 pnt), 4 café Wil- helmina (37 pnt), 6 Wifo (36 pnt). DE STRAETE - Wijkvereni- ging De Straete houdt zondag 24 januari de maandelijks0 kaarting in het gelijknamige wijkgebouw, aanvang 14.30 uur. De spelsoort is bieden zonder roem. in is er et. )m >de :e- ter 10- in W- ur- de ler- oor eer de wee ken het J. or en fcen- ng. 14», 3-85 -86, 70- ■cl. 1 92- 80- 46- kl. 0-75 179- 70 9- nith 0 56. 10-70 -123, J0-90 0 73- (5-95 ,70- 121- 35-70 179, 5 35- 75-85 arts- (0 38- n de 7,70- 2 60- Jo- 70-80 137- 198,90 101-152,96 132-133, kl. 2 60- 65 36, 65-70 36-72, 70-80 60-146,80- 85 58-157, 85-90 76-135, 90 72-1W, 96 70-82. Conference kg kl. 1 55-w 58-75, 65-75 107-129, kl. 2 55-65 36- 46, 65-75 53-66. Gieser Wildeman kg kl. 1 50-55 77-87, 55-60 117-121' 60-70 178-182, kl. 2 45-50 34-46- Saint Remy kg kl. 1 60-70 57-66, 70-80 58-76,80-90 73, kl. 2 50-6017" 19, 60-70 50-56, 70-80 60-66, 80-W 60. Doyenne du Cornice kg kl- 65-75 58-67, 75-85 100-110, 854» 79-98, kl. 2 60-65 20, 65-75 37-4», 75-85 44-87,85-95 38-76. Verpakt fruit: Cox Orang Pippin kg kl. 1 70-75 254-264, 75- 80 263-296. Elstar kg kl. 1 80-w 261,85-90 199. onagold kg ld. 1 7£ 75 162,75-80 201-272,80-85 208-266, 85-90 214,90 184. Voorverkoop Conference J 75 126-127, 55-65 72-74, 45-55 21- B.A. Lucas II 55-60 29, 60-65 50, 80-90 102,70-80 116,65-70 78. Win® kroet 31.20. AMSTERDAM, 19 januari - Aardappeltermijnmarkt: bintje 50 mm oogst'87 52 contra ten verhandeld voor lever' april bij een prijs van 17W 17,20 per 100 kg. de stemnuns was kalm. In bintje 50 rff1 oogst'88 werden 10 contract» verhandeld voor levering JP bij een prijs van J 27,00. De ste ming was kalm. T20 ,,-jn onze verslaggever jARDENBURG - De ver loedering van Aardenburg net de Belgische gemeente >uurs krijgt langzaamaan jestalte. ^schillende Aardenburgse etenigingen hebben de af gelo en maanden het college te ennen gegeven veel te voelen (»r regelmatige contacten met dubs uit Puurs. Gezien de belangstelling tot nu toe acht burgemeester E. Jongmans van Aardenburg het 'niet uitgesloten dat de banden met Puurs nog dit jaar verder aangehaald worden'. „We kiezen echter - en daar heeft ook het gemeentebestuur van Puurs voor gekozen - voor een voorzichtige benadering. Om ons direct in een jumelage- avontuur te storten heeft geen enkele zin als de verbroedering niet gesteund wordt door een brede laag van de bevolking," aldus Jongmans. Verenigingen die contacten met clubs, verenigingen en in stellingen in de Antwerpse ge meente willen uitbreiden krij gen van het Aardenburgse col lege nog tot eind januari de tijd om zich aan te melden. „Daarna gaan we de zaak in ventariseren. Aan de hand van de inventarisatie zullen we dan een beslissing nemen welke stappen in de richting van een verbroedering we zullen ma ken. Voorwaarde is dan wel dat ook de gemeenteraad achter die te nemen stappen gaat staan," vervolgde Jongmans. Aardenburg onderhoudt al enkele jaren een vriendschap pelijke relatie met de bestuur ders van de Belgische gemeen te. Puurs, gelegen tussen Ant werpen en Mechelen telt circa 15.000 inwoners. Het is evenals Aardenburg een overwegend agrarische gemeente met enige industriële activiteit. Voor naamste bezienswaardigheid is de 17de eeuwse Sint-Pieters kerk in Puurs. De Aardenburgse clubs die zich inmiddels hebben aange meld voor verbroederingsacti viteiten zijn tennisclub SJEF, de boilers van de Ware Vrien den, de Aardenburgse Honden club, de plaatselijke tafelten nisvereniging, de gymnastiek vereniging, W Aardenburg en de West-Zeeuwsch-Vlaamse Auto-en Motorclub. Arbeidspool voor boeren Van onze verslaggever dit initiatief hopen de leden van de commissie het arbeidspotentieel van boeren, die in de wintermaanden reinig te doen hebben, aan te wenden voor andere doel- tinden. Tegelijkertijd kunnen boeren middels de pool tan inkomen in de wintermaanden wat aanvullen. HAK- West-Zeeuwsch-Vlaan- daar een eind aan te maken," benadrukt hij. Binnen, maar ook buiten de agrarische sector blijft in de wintermaanden heel wat werk liggen. irren zal deze week nog de standsorganisaties NCB, ZLM CBTB benaderen over het n. De Zuidelijke Landbouw- aiaatschappij heeft inmiddels laten weten positief te staan te- genover het initiatief. Het instellen van een ar- stamt uit de ideeën- van de Oostburgse wet houder J. Thomaes, die het lan lanceerde tijdens een ILM-bijeenkomst vorige maand in Schoondijke. Volgens lem verkeerden heel wat ak- irbouwers in de regio in de iroblemen omdat in acht «aanden tijd moeilijk een in- voor twaalf maanden verdiend kan worden. „Een wrkpool, bestemd voor die «eren die een aanvulling op hun reguliere inkomen kunnen gebruiken, kan een stap in de joede richting betekenen," stelde Thomaes destijds. Daar- nadrukkelijk doelend op onge agrariërs. Die jonge boeren in West- Zeeuwsch-Vlaanderen hebben het ideetje van Thomaes direct opgepikt. Tijdens de jaarver van de RAK, begin januari, werd binnen eigen ge- druk nagedacht over de mogelijkheden van alternatief werk binnen de agrarische sec- r. Een van de ideeën die na- r uitgekristalliseerd diende worden was volgens de JAK-leden de arbeidspool. .Inmiddels," zo stelde Paul Herman, woordvoerder van de tommissie gisteren, „hebben «e al overleg gehad met de wethouders De Vries en Tho maes van Oostburg over de uitwerking van het Een kant-en-klare opzet laat echter nog even op zich wach ten „Simpelweg, omdat we de aak goed willen opzetten. Om die reden willen we ook de drie isorganisaties in de voor leidende werkzaamheden betrekken. Het is de bedoeling tó we begin februari rond de Wel gaan zitten met vertegen woordigers van die organisa ties en de gemeente om overleg It voeren over de uiteindelijke "Kt," aldus Herman, be IJzendijkenaar verwacht el goeds van de pool. „Kijk, ie winter ligt voor veel boe ten het werk stil, het land- •Mwmateriaal staat in de schuur en is op die manier on- ttdabel. De arbeid van de «ensen wordt niet gebruikt en 'tii willen nu proberen om De werkzaamheden die de tij delijke non-actieve boeren zou den kunnen verrichten zijn volgens Herman legio. „Wij denken dan aan werk aan de groenvoorzieningen. Het ver voeren van vrachten met trek kers of vrachtwagens, maar ook aan bijvoorbeeld het schoonmaken van de West- Zeeuwsch-Vlaamse stranden. Was er de afgelopen weken een arbeidspool geweest, dan had den de boeren mee kunnen hel pen aan de bestrijding van de olieramp," aldus de woord voerder. De jonge boeren zullen be ginnen februari samen met de gemeente Oostburg en de standsorganisaties bekijken in hoeverre de arbeidspool een haalbare zaak is. De heer Stuy bij een grenspaal van Het Hulster Ambacht: 'Je vindt ze overal'. Van onze verslaggever OOSTBURG - De Oostburgse scholengemeenschap voor lager beroepsonderwijs (LBO) Oostdijke houdt donderdag 21 en vrijdag 22 januari voor het eerst in haar bestaansge- schiedenis open dagen. De schoolleiding verwacht die dagen 335 leerlingen uit de hoogste klassen van de West- Zeeuwsch-Vlaamse basisscho len. Vrijdagavond is de school opengesteld voor andere be langstellenden. Die kunnen dan een kijkje komen nemen van 18.00 tot 21.00 uur. Donderdag en vrijdag krij gen de basisscholieren die Oostdijke aandoen een uitge breid pakket lessen voorge schoteld. Om de zaak voor de jongeren interessant te houden, zullen de proeflessen slechts twintig minuten duren. Getracht wordt om met de lessen een beeld te geven van de scholingsmogelijkheden die de LBO-scholengemeenschap in huis heeft. De leerlingen krijgen onderricht in algemeen technische verzorging, alge mene technieken, verkoop praktijk, machineschrijven, kennis der natuur, informatica, motortechnieken, mechanische en bouwtechniekea Daarnaast wordt in de kan tine van het schoolgebouw in formatie verstrekt over de vakken gezondheids-en huis houdkunde. Tijdens de open dagen verto nen leerlingen van de afdeling Mode en Kleding de laatste zelfgemaakte modesnufjes. Verder wordt er een video-film vertoond. Vrijdagavond kunnen an dere belangstellenden een kijkje komen nemen in Oost dijke. Tijdens deze avond kun nen ouders van toekomstige leerlingen informatie krijgen over de scholing op de verschil lende niveaus en verdere stu dierichtingen na vier jaar LBO. De Oostburgse scholenge meenschap, die in 1986 onstond na een fusie van de LHNO- scholen in IJzendijke en Schoondijke en de Oostburgse LTS, presenteert zich voor het eerst op deze wijze aan het pu bliek. (ADVERTENTIE) Economic studeren aan de Rijks universiteit Limburg te Maastricht betekent kiezen voor een ander onderwijssysteem. Met een probleem-georiënteerde aanpak en in kleine onderwijsgroepen. Zo wordt studeren een stimulerende manier om kennis te laten groeien en om sociale vaardigheden te verwerven. Dit alles betekent een uitstekende voorbe reiding op de latere beroepspraktijk. Natuurlijk wil je meer weten over deze interessante studierichting en over de facili teiten, die Maastricht je te bieden heeft. Daarom komen enkele hoogleraren, mede werkers en studenten bij je langs Met een korte inleiding, een banddia- en videopre sentatie, en door je wat te vertellen over onze ervaringen laten we je precies zien wat je kunt verwachten van de economie studie in Maascricht. En uiteraard nemen we ruim de tijd om je vragen te beantwoorden. Koffie en limburgsc vlaai staan voor je klaar! Pp 27 januari in het Mercury Hotel te Breda, Stationsplein 14. Om 15 00 uur» Op 27 januari Hotel De Postelse Hoeve te Tilburg, Dr. Deelenlaan 10. Om 20.15 uur» Op 25 januari in ™tcl Haarhuis te Arnhem, Stationsplein 1. Om 2015 uur Op 26 januari in de Schouwburg te Apeldoorn, Churchillplein 1 Om 15.00 uur» Op 26 januari in de Jaarbeurs te Utrecht, Jaarbeurs- plcin 6. Om 20.15 uur Op 28 januari in Casino Den Bosch te Den Bosch, Parade 23. Hm 15 00 uur Op 28 januari in het Speelhuis te Helmond, Markt 99 Om 2015 uur kip 29 januari in De Vest te Eindhoven, Stationsplein 7-11 Om 15.00 uur. Dienst Voorlichting, Postbus 616,6200 MD MAASTRICHT, Tel 043 - 888 312/313 Terneuzenaar P.W. Stuy heeft iets met grenspalen. Per toeval ontdekte hij in het meest oostelijk puntje van Zeeuwsch-Vlaanderen een hem onbekende grens paal. Dat was ruim tien jaar geleden. Sindsdien is hij op zoek naar grenspa len. In alle soorten en ma ten. Onlangs vroeg hij de provincie Zeeland of er een mogelijkheid was de grenspalen te beschermen en te behouden. De provin cie ging met die vraag naar het ministerie van cultuur en kreeg te horen dat de grenspalen op de lijst voor Monumentenzorg ge plaatst kunnen worden. Het verzoek daartoe moet ingediend worden door een gemeente of een particu lier. Tot nu toe reageerden vier gemeenten positief. Tot vreugde van P. W. Stuy die vooral op zoek is 'naar het verhaal achter de grenspaal'. Door Romain van Damme TERNEUZEN - Midden in het gesprek haalt P.W. Stuy een gedetailleerde kaart van Zeeuwsch-Vlaanderen tevoor schijn. Een wirwar van lijntjes met daartussen zwarte plek ken, de dorpen, gehuchten en buurtschappen. Veel lijntjes zijn groen gekleurd. „Ik ga er vaak op uit met de fiets, in de winter. Dan zie je het meest. De routes die ik gehad heb, kleur ik in. Ja, ik heb al veel kilome ters gemaakt in Zeeuwsch- Vlaanderen. Maar je ziet dat er ook nog veel wit is. Ik kan nog vooruit". Ongeveer tien jaar geleden reed de fysio-therapeut uit Terneuzen op de Scheldedijk. „Ik maakte daar dia's. Ik ben namelijk ook amateur foto graaf. Op het meest oostelijk puntje van Zeeuwsch-Vlaan deren zag ik een grenspaal staan. Nee, niets bijzonders. Maar op die paal stond 269A. Die A hield me bezig. In Vaals in Limburg staat namelijk grenspaal nummer 1, bij het Zwin aan de andere kant van Nederland staat nummer Maar ik wilde weten wat die A betekende". En B en C. Want die palen ontdekte hij ook. „De oplossing was niet zo moeilijk. De rijks grenspalen dateren normaal van 1843. Maar de palen met A, B en C zijn van 1905. Nou, die palen begrenzen een polder die daar later aangelegd is, de Her togin Hedwigpolder. Vanaf dat moment was ik verkocht. Ik vond het leuk om me daar in te verdiepen. Dat doe ik nu nog". Grenspalen zijn er in alle ma ten, soorten en kleuren. Grijze, zwarte en rode, klein en groot. „Dan denk je, oké, dat zijn grenspalen. Daar is de kous mee af. Maar dat is niet zo. Je rolt van het ene raadsel in het andere. Het is trouwens niet zo gemakkelijk achter de geschie denis van een grenspaal te ko men. In 1940 ging een groot deel van het provinciaal archief door brand verloren. Daarom is er van voor 1940 niets te vinden in het archief. Het lijkt zo sim pel. De vrede van Londen was in 1839. België en Nederland sloten vrede. In de daarop vol gende jaren werden de grens palen gezet en dat was dat". Zo simpel ligt het dus niet. Vlak bij Eede in West- Zeeuwsch-Vlaanderen staan op korte afstand van elkaar vier palen, vier grote hulppa- ien. „In 1843 ontstond de grens. Het kwam wel eens voor dat de grens op een huis stuitte. Dan ging de grens langs dat huis heen. Als de voordeur op Ne derlands grondgebied stond, was het huis Nederlands. Dat ging dan om een paar vier kante meters. Later verdween dat huis door een of andere oorzaak. Maar die palen bleven staan. Ja, dan heb je een stukje Nederland in België". Stuy heeft inmiddels de nodige palen gevonden. De rijksgren spalen met Oostenrijk, liniepa- len die de tweede douanelinie aangeven (1853, 1865), gemeen- tepalen van Aardenburg, Hulst, Sint-Jansteen en Koe wacht. Zes palen die de grens- afbakening vormden tussen het Hulster- en Axeler Am bacht. Het is nog maar een kleine greep uit de 'verzame ling' palen die de Terneuzenaar op zijn tocht door Zeeuwsch- Vlaanderen tegen kwam. Zoals de twee grenspalen tussen Ge neraliteit en Committimus na het conflict over de Hoofd plaatpolder. „En dat was niet zo maar een conflictje. Dat con flict duurde 75 jaar". „Dat is het mooie van die grenspalen", vertelt Stuy ver der. „Achter iedere paal zit een verhaal. Het meeste zoekwerk zit aan die antieke grenspalen vast. Wanneer en waarom zijn - FOTO DE STEM/COHJ.DE BOER ze daar gezet? Dat is een kwes tie van de archieven induiken en oude kaarten bestuderen". Stuy pakt een kaart en laat Aardenburg zien. De stadspa len uit 1652 staan keurig aan gegeven. Soms is er een waardevolle tip. Zo kreeg hij eens een tip uit Hulst. Op een boerderij in het buurtschap Absdale zou een paal in vier stukken liggen. „Ik ging meteen kijken. En ja, die paal lag daar. Een Blauwe staak uit 1743. Ik heb met de boer over die paal gesproken, hem gezegd wat voor paai dat was. Afgelopen najaar heeft die boer die paal laten maken en nu staat ie bij hem in de voortuin. Er is echt wel inte resse voor die zaken. Zeker als je het verhaal achter de paal vertelt. De meeste palen heb ben een inscriptie. Daar kun je wat mee doen. En vaak keer je dan terug naar de Tachtigja rige Oorlog. Daar is de basis". Grenzen, Stuy kan er uren, zo niet dagen over vertellen. „Je vindt ze overal. Waarom denk je dat Zaamslag overwegend protestant is en Boschkapelie, een dorp verderop, rooms-ka- tholiek? Dat heeft ook te ma ken met de Tachtigjarige Oor log. Dat heeft ook te maken met grenzen. Neem Zaamslagveer, als je daar rechtsaf gaat, rijd je de oude zeedijk op. Ook een grens. En zo kun je door gaan. Neem in de buurt van IJzen dijke Schorersgraf. Rond dat graf staan vier palen, in prin cipe zijn dat grenspalen. Ze be grenzen dat graf". En telkens weer duiken er nieuwe palen en verhalen op. „De vorige winter kwam er bij werkzaamheden een paallje boven de grond. Het was een klein paaltje. Later bleek dat het ging om een paaltje van het geslacht Aremberg. In Brussel vond ik een kaart met daarop drie paaltjes van dat geslacht Aremberg. Aan de hand van die kaart kwam ik aan de koopakte. Zelf maak ik aan de hand van gevonden dingen ook kaarten. Daar maak ik weer dia's van. Die gebruik ik bij het houden van lezingen". „Of er nog veel palen te vin den zijn? Ik weet het echt niet. Je zou zeggen van wel. Er wa ren bijvoorbeeld twintig palen ter afbakening van de ambach ten. Zes zijn er gevonden, dus moeten er nog twaalf elders zijn. Waar je die vindt, of je die vindt, dat zijn vragen die ik probeer op te lossen. Het heeft wat van pionieren, je zoekt in onbekend gebied". OSSEWEI - De Eedese vrij gezel Marnix Rootsaert vierde gisteren zijn dertigste verjaardag. Traditiegetrouw werd de timmerman door vrienden en kennissen in de ossewei gezet. In de avond uren kreeg hij in taveerne Kastelein in Eede de sleutel van de ossewei aangeboden en werd hij voorgesteld aan zfjn 'bruid'. Onder begelei ding van de Aardenburgse fanfare ging Rootsaert rich ting ossewei. Nadien volgde een receptie. GESPREKSAVOND - In het kader van de internationale bidweek wordt donderdag 21 janauri in de ontmoetings- kerk aan de Sassenstraat een gebedsdienst gehouden ge volgd door een gespreks- avond. Christenen uit ver schillende kerken worden in de gelegenheid gesteld om met elkaar van gedachten te wisselen over tal van zaken binnen de kerken. De dienst begint om 19.30 uur. MATTHEUS PASSION - De 35e uitvoering van de Mat- theus Passion van Bach in de Aardenburgse Sint-Baafs- kerk vindt plaats op 26 maart om 14.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar op de gebruike lijke verkoopadressen. OVEZANDE - Bar R2, konings- schieting Willem Teil, 29 schut ters: koning: Huib Rentmeester. Prijzenschieting met 7 punten: J. van Steenbergen. YERSEKE - Doelen, Diana, 97 schutters: Wip 1: eerste hoge vo gel: P. de Jonge, Vooruitgang; tweede hoge vogel: J. Vermeulen, Zeelandia; eerste zijvogel: C. Kopmels, Doel naar Hoger; tweede zijvogel: M. Kriekaart, •Diana; derde zijvogel: W. Smit, Diana; vierde zijvogel: P. de Jon ge, Vooruitgang. Wip 2: eerste hoge vogel: P. Meeuwse, St.-Se- bastiaan; tweede hoge vogel: P. Boonman, Willem Teil; eerste zijvogel: F. Koens, Spes Nostra; tweede, derde en vierde zijvogel: A. Wisse, St.-Andries; vliegende vogels: L. Veerhoek, Vooruit gang; P. Meeuwse, St.-Sebas- tiaan en J. de Koeijer, Diana. 'S-HEERENUOER Zaal De Ko renbeurs, VIOS, 31 schutters: Wip 1: eerste hoge, eerste en derde zij vogel: G. Haasdonk, Willem Teil; tweede hoge en tweede zij vogel: H. Boonman, Vrije Schutters; extra hoge vo gel: C. Westdorp, Eensgezind heid; vierde zijvogel: H. Koens, Spes Nostra; grootste aantal (7): J. Remijnse, Zorgvlied. Wip 2: eerste hoge en tweede zijvogel: H. Boonman, Vrije Schutters; tweede hoge vogel: A. de Jonge, Soranus; eerste zijvogel: C. Voet, Soranus 2; derde zijvogel: K. Traas, Eensgezindheid: grootste aantal (7): W. Boudens, Willem Teil; vliegende vogels: H. van Stee, Diana en H. Koens, Spes Nostra. Van onze verslaggever SLUIS - Gisteren was het 65 jaar geleden dat het echtpaar P. Hoste- De Wilde in het huwelijksbootje stapte. Een mijlpaal die niet onopgemerkt voorbij ging. In de vroege ochtend arri veerde burgemeester M. Everaers van Sluis bij het bejaardenhuis Rozenoord om zijn felicitaties aan Pie- ter en Maria over te bren gen. Gelukwensen waren er verder van de instellingsdi rectie en andere leden van het college van B en W. De heer Hoste, 90 jaar, is geboren te Nieuwvliet, Zijn echtgenote zag het eerste levenslicht in Groede. Het echtpaar ging wonen in de buurtschap Draai brug. Uit het huwelijk zijn twee kinderen geboren. Hoewel beiden nog redelijk vitaal waren besloten zij in 1971 hun zelfstandigheid op te geven en gingen zij wo nen in het bejaardenhuis Rozenoord te Sluis. Daar vertoeven zij nog steeds en omdat de meeste bewoners oude bekenden zijn hebben ze het er goed naar hun zin. Na het bezoek van de ge meentebestuurders volgde een receptie voor de bewo ners. In de middaguren werd het briljanten huwe lijksfeest in familiekring gevierd. Daarbij waren ook de drie kleinkinderen van het echtpaar aanwezig. Van onze correspondent SINT-KRUIS - De Sint-Kruise toneelvereniging is de laat ste weken druk bezig geweest met repeteren voor het drama 'De orkaan breekt los' van Isidoor Albert en Arie van der Luyt, dat het gezelschap op 5 en 6 februari op de planken brengt. De voorstellingen vinden plaats in het dorpshuis, waar aan momenteel de laatste werkzaamheden in het kader van de renovatie worden ver richt. De toneelvertoning op 5 fe bruari wordt ingeleid met een muzikaal optreden van de ko ninklijke muzieksociëteit 'de Aardenburgsche Fanfaren'. Naast het drama brengt de Sint-Kruise toneelvereniging op beide avonden ook het blij spel in een bedrijf 'De bandie- te'. De kaarten voor de voorstel lingen zijn te krijgen in het oude gemeentehuis aan de Dorpsstraat. De spelers in 'De orkaan breekt los' zijn Gerrit van Hal, Elly Scheppers, Sandra Heij- ens, Edwin en Erwin Aaers- sens, Walter Paridaen, Anne- marie van Hal, Hubert Pari- Van onze correspondent AARDENBURG - Vrijdag 22 januari viert de Aarden burgse afdeling van de Voe dingsbond FNV het zestig jarig bestaan van de afde ling. Het jubileum wordt gevierd met een bijeenkomst in de Ont- moetingskerk aan de Sassen straat in Aardenburg. Van 17.00 tot 18.30 uur wordt er een receptie gehouden, waarna de leden een warme maaltijd krij gen aangeboden. In de avonduren wordt de jaarvergadering gehouden. Drie leden zullen dan gehul digd worden voor, hun langdu rig lidmaatschap. Een lid is 40 jaar lid, de andere twee 25 jaar. De feestelijke bijeenkomst wordt bijgewoond door me vrouw G. Libbi, voorzitster van de Voedingsbond en districts bestuurder P. Logiers. daen en Arnold Scheppers. Theo Uitdewilligen, Suzan Scheppers, Joop Kools en An- nemarie van Hal vertolken de rollen in het blijspel. De regie is in handen van Gerrit van Hal. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - Zaterdag 23 januari vindt de jaar lijkse kampioenendag van de vogelverenigingen Bier vliet, Breskens, IJzendijke, Oostburg, Sluis en Aarden burg plaats. Tijdens deze dag worden de uitslagen bekend gemaakt van de kwekerskampioen uit die regio en men heeft in 1987 ge speeld om de titels bij de kana ries, wildzang, tropen en par kieten, zowel EKA als OKA. De dag wordt georganiseerd door de vogelvereniging De Edelzanger uit Biervliet en wordt gehouden in café De Vriendschap in Hoofdplaat. De dagindeling is als volgt: van 9.30 tot 11.00 uur grote ruil- verkoopbeurs, alwaar tevens een opkoper aanwezig zal zijn, van 11.00 tot 13.00 uur inbreng van de kampioenvogels, van 13.00 tot 14.00 uur bezichtiging van de vogels en van 14.00 tot 15.00 uur tafelkeuring voor de kweekvogels alle klassen door keurmeesters van de NBW (Nederlandse Bond van Vogel Verenigingen). Om 15.00 uur zal de districtsvoorzitter, de heer Udo, de prijzen uitreiken. Na de uitreiking van kwekers kampioenen zal de uitslag van het verenigingskampioenschap worden bekend gemaakt, waarna de prijs aan de win nende vereniging zal worden uitgereikt. Na de prijsuitrei king zal bij voldoende belang stelling de tafelkeuring verder gaan. De hele dag draait een rad v.an avontuur.

de Stem | 1988 | | pagina 13