149 Studiedag over biotechnologie in De Halle in Axel AAN POORTERSLAAN, ZOUTESTRAAT EN OUDE DRIJDIJCK DE STEM Over zwervers en vogelaars 2 GRATIS IWROOM RLAND ABN: Keerpunt voor varkenshouderij Clingse Hengelaars gaan hun viswaters zuiveren van afval Eerste lustrum buutreedners in Tiffany Hulst aan de dijk, EXAMENS PLAATSELIJK NIEUWS EVER- 'ORST iO ram ILA- 'INKEN 01140-12541-11370 vlaamse Koerier. DE STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 20 JANUAR11988 Gewapende overval op casino Heemkundekring houdt voordracht Helderziende geeft lezing Overbevolkt Directeur Kips viert jubileum PPR/PSP kwaad over verhuur van woningen aan Amerikanen Clinge Koewacht Ossenisse St.-Jansteen 'MESTPROBLEEM BRENGT SCHIFTING' jVDBIXWARlL hw.i Mossels Slachterijen A12 rdeel onze eigen worstmakerij: |ug klaar en voordelig SPECIAL xEVULDE KALKOEN BIEFSTUKJES aap 00 gram 4*3 sbroeck 076-236911 ipel loopt. Maar ook als overgestapt van brommer hanasje, van occasion op I of van klein op iets (s, kijken lezers in de krant naar de dealer die ze op weg helpt. \ardekracht in de krant. in. steken één vakje benutten. in de advertentie wordt in een groter gin daarom de advertentie met het belangrijkste ksten kort en bondig. w telefoonnummer in de advertentie op. jeert men gemakkelijk en snel. u AAN DE ZIJKANT HET BEDRAG iet betalen. Voor toezending van brieven ent u f 3,50 extra te betalen. Als kunt u een groene betaalcheque of een (dus géén giro- of bankoverschrijving) :ontante betaling ontvangt u een aarvoor wij u echter f 4,- en in rekening moeten brengen. atsing aan Dagblad De Stem. MB Breda, ivertenties, of inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW •f 6,07 f 8,09 f 10,11 f 12,13 f 14,15 f 16,17 T22 AXEL - In het Axelse culturele centrum De Halle vindt maandag 25 januari een studiedag plaats over biotechnologie. De dag is vooral bedoeld voor leden van ak- kerbouwstudieclubs. De organisatie van de themadag is in handen van de Stichting ter Bevorde ring van het Landbouwkundig On derzoek (SBLO) in Zeeuwsch-Vlaan deren en het Consulentschap voor de Akker- en Tuinbouw in Goes. I. Haartsen, de voorzitter van de SBLO, opent de dag om 13.30 uur. De biotechnologie staat op dit mo ment in het middelpunt der belang stelling vanwege de toenemende landbouwoverschotten in de EG. Bio technologie kan helpen plantaardige grondstoffen uit de landbouw om te zetten in industriële grondstoffen. Er kunnen met biotechnologie ook nieuwe en betere rassen in landbouw gewassen worden gemaakt. Hierover houdt D. Luteijn, voorzitter van de raad van bestuur van de Cebeco Han- delsraad een inleiding. Hij gaat ook in op het belang van deze ontwikkelin gen voor de Nederlandse boer. A. Kieboom, hoogleraar aan de Technische Universiteit in Delft, spreekt over de betekenis van bio technologie bij de afzet en verwer king van landbouwprodukten. Zo spreekt hij over de toepassingen in de zetmeelindustrie, waar produkten worden gemaakt als glucose, sorbitol en vitamine C. Ook in vergistingspro cessen groeit de rol van biotechnolo gie. Ook in de produktie van chemi sche stoffen komt men steeds meer biologische processen tegen. Na een pauze volgt er tenslotte een discussie onder leiding van M. de Boer, takingenieur Akkerbouw bij het Consulentschap voor de Akker bouw en Tuinbouw in Goes. Om 16.45 uur volgt de sluiting van de dag. Drie locaties woonwagens Van onze verslaggever HULST - De gemeente Hulst heeft drie locaties op het oog voor de aanleg van nieuwe woonwa gencentra in de gemeente. De locaties werden maandagavond bekend gemaakt tij dens een geheime vergadering van de commissie voor Openbare Werken. Het gaat om twee plaatsen in Hulst en een mogelijkheid in Sint-Jansteen. Voor Hulst wordt gedacht aan vestiging van een woonwagen centrum aan de Poorterslaan. Daarvoor komt een locatie na- Van onze verslaggever ROOSENDAAL - Op het Golden Ten-casino in de Dokter Heijptstraat in Roosendaal is gisterochtend vroeg een gewapende over val gepleegd. Drie gemaskerde overvallers drongen om 3.55 uur, vlak voor sluitingstijd, het casino binnen. De drie droegen vuurwapens en dwongen bezoekers en per soneel op de grond te gaan lig gen In totaal waren tien men sen in het casino. De overval lers hebben hen geld en siera den afgenomen. De politie schat dat de waarde van de buit enkele duizenden guldens bedraagt. Van onze correspondent OOSTBURG - De Heem kundige Kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt 25 februari om 19.30 uur een voordracht-avond in Chez René te Oostburg. Inleider is architect, de heer J. Risseeuw uit Cadzand en hij spreekt over: 'In en om de oude Zeeuwse landbouwschuur'. Van onze verslaggever HULST - De helderziende John Pols houdt vrijdag 22 januari een lezing in de zaal van de Stichting Prisma aan de Bontehondstraat in Hulst. John Pols, die ook een zoge naamd trance medium is, zal "at hebben over helderziende waarnemingen en psychome- S?®; De voordracht begint om 10.00 uur. dagblad voor ZUIDWEST-NEDERLAND kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Wressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Jerneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Romain van Damme, Frank Deij, tonny van Gremberghe, Honald Verstraten, Cor de °oer (foto), Ton Koomen (sport). Goes: Jan Jansen. Hulst: Eugène Verstraeten, J°ep Trommelen. Advertentie-exploitatie Inspecteur Zeeland: Menu, privé tel. 01150- 95839. bij de LBO-school De Rietvliet in aanmerking. Voorts hebben burgemeester en wethouders hun oog laten vallen op een plaats aan de Zoutestraat. Daar kunnen standplaatsen gecreëerd worden in de buurt van het buitehcentrum 't Ja gertje. Als derde mogelijkheid hebben B en W een locatie aan de Oude Drijdijck te Sint-Jan steen aangedragen. Daar kan een centrum gevestigd worden in de ongeving van de sportvel den. Daarnaast is het de bedoe ling dat ook op het huidige woonwagencentrum De Rape een beperkt aantal standplaat sen beschikbaar blijft. Die zijn bedoeld voor woonwagenbewo ners die de kost verdienen in de sloop- en oud ijzerhandel. Volgens het Provinciaal Woon wagenplan 1986-1990 moet de gemeente Hulst 32 nieuwe standplaatsen voor woonwa gens creëren. Het huidige cen trum De Rape voldoet niet meer aan de normen en is afge keurd. Bovendien is het cen trum momenteel overbevolkt. Volgens de huidige inzichten moeten er drie kleine centra gerealiseerd worden waarop drie tot zeven woonwagenge zinnen gehuisvest kunnen wor den. De provincie is bereid om daarnaast nog enkele stand plaatsen op De Rape toe te staan. Tijdens de vergadering van de commissie voor Openbare Werken bleek dat de commis sieleden zich in principe kun nen vinden in de drie voorge stelde locaties. Het laatste woord is echter aan de gemeen teraad. Die krijgt, zo wordt verwacht, voor 1 maart een voorstel voor aanwijzing van de locaties op het bordje. Van onze verslaggever GRAAUW - In Graauw wordt vrijdag 19 januari het feit gevierd dat Rabo-bank directeur J. Kips 25 jaar ge leden bij deze bank in dienst kwam. 's Middags is er in het dorps huis een bijeenkomst voor ge nodigden, waarbij toespraken op het programma staan door onder meer voorzitter H. Ver- straaten, burgemeester F. Ja cobs en een vertegenwoordiger van de Rabobank Nederland. Wie de heer Kips met zijn jubi leum wil feliciteren kan dat doen tijdens een openbare re ceptie, van 19.30 tot 21.30 uur in het dorpshuis. BERGEN OP ZOOM - Door het ontbreken van een centraal woningtoewijzingssysteem in Bergen op Zoom hebben de wo ningbouwcorporaties de afge lopen maanden achttien wo ningen aan Amerikaanse mili tairen kunnen verhuren. Dat schrijft het samenwer kingsverband van PPR en PSP in een brief aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad. „Op deze wijze werkt Bergen op Zoom mee aan de militarise ring van de Zuidwesthoek en aan de aanwezigheid van mili tairen van een vreemde mo gendheid zonder dat hierover in de gemeenteraad een poli tiek debat is gevoerd", zo staat in de brief. SCHIETING - In zaal Bene lux wordt donderdag 21 ja nuari een schieting gehouden voor ouderen, aanvang 14.00 uur. BINGO - De Algemene Bond voor Ouderen houdt donder dag 21 januari een bingo- middg in gemeenschapscen trum Malpertuus voor men sen boven de 50 jaar. Als ex tra attractie zijn er twee gra tis ronden. De bingomiddag begint om 13.30 uur. KAARTNG - Kaartclub Op het Zand hield de maande- lijke kaarting in zaal Wil- Ton. Uitslag: 1. M. Kips, 2. E. Maenhout, 3. M. de Vliegher. KAARTING - Kaartclub Op het Zand houdt zondag 24 ja nuari een kaarting in bieden met roem, aanvang 13.30 uur. FEESTCOMITÉ - Het Feest en Aktiviteiten Comité Osse nisse houdt vrijdag 22 januari de jaarvergadering: om 19.30 uur in het verenigingsgebouw Hof ter Nesse. Alle inwoners van het dorp zijn welkom om deze bijeenkomst bij te wo nen. De agenda vermeldt on der meer de behandeling van de jaarverslagen, de bekend making van het programma 1988 en de presentatie van de jaarkalender met activiteiten in Ossenisse voor dit jaar. KAARTCLUB - Kaartclub Ons Vermaak heeft de eerste ronde achter de rug van de competitie 1988. Er deden 39 personen mee. Uitslag bieden: 1. A. Rottier, Ossenisse, 2. J. Remijn, Ossenisse, 3. mevr. Rottier-Fredreickx, Ossenis se. 4. E. Warrens, Terneuzen, 5. J. de Koek, Walsoorden. Uitslag jokeren: 1. mej. E. El- zakker, Ossenisse, 2. mevr. Rottier-Valckx, Ossenisse, 3. mevr. Asselman-Mahu, Kloosterzande. GAAIBOLLING - Aan de gaaibolling van gaaibolclub De Dwarsligger in het vere nigingsgebouw deden 28 per sonen mee. Uitslag: hoge vo gel: mevr. A. Sponselee-Ger- ritse, Kloosterzande, rechter zijvogel: A. Mariens, Koe wacht, linker zij vogel: L. de Koster, Walsoorden, meeste kleine vogels (7 stuks): mevr. L. Ivens-van Kerkhoven, Kloosterzande. DANSAVOND - De evene mentencommissie van de stichting De Warande houdt in het gemeenschapscentrum zaterdag 23 januari een dans avond, aanvang 20.30 uur. Voor de muzikale omlijsting zorgt het Jumbo Trio. Kaar ten kunnen worden gereser veerd bij de beheerder van De Warande. KAARTING - In zaal Theo de Block werd een kaarting ge houden waaraan 31 personen deelnamen. Uitslag: 1. H. de Cock, Stekene; 2. P. Valent, 3. J. van de Ende, beiden Hulst; 4. P. Bogaert, Heikant; 5. A. Schalkens, Absdale. ACTIE - De jeugd en het da meselftal van de voetbalver eniging STEEN waren het af gelopen weekeinde actief voor financiële steun aan het project van pater Swinne in Colombia. Er werden onge veer 950 balpennen verkocht. Dit leverde 850 op voor het project. De medewerkers aan deze actie genoten na afloop van een ontspanningsbijeen komst in de kantine. Woonwagencentrum De Rape voldoet niet meer aan de normen en is afgekeurd - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Van onze correspondente HULST - Voor de vijfde achtereenvol gende keer vindt dit jaar het Buu- treednersfestival plaats in zalencen trum Tiffany in Hulst. Vijf vlotte pra ters staan zaterdag 6 februari in hun ton. Sieske de Flierefluiter, het Ollands Mees- terke en Suikerke zijn voor de Hulstenaars oude bekenden. Dit jaar zijn er twee nieuwe namen bijToon en Dolf Bordenve- ger. Traditiegetrouw nemen zij een aantal Hulster zaken speels op de korrel en strij den daarmee om de hoogste eer. De presentatie is in handen van Pierre Eijsacker. Prins Emiel, de raad van elf en de hofkapel de Kallesaien zijn ook aanwe zig. Daarnaast brengt Prinses Bernadette haar eigen Raod na Elluven mee en blaast ook het Termenieke VOL zijn partijtje mee. De eerste jaren van het festival deden er nog Brabanders vu Limburgers mee. Vorig jaar en ook dit jaar staan er louter Zeeuws-Vlamingen op de bühne. De zaal gaat om 19.00 uur open en het carnavaleske evenement begint om 20.00 uur. HULST - MDGO-AWChristian de Beule, St.-Jansteen. Van onze verslaggever BREDA - De Nederlandse varkenssector heeft in 1987 een keerpunt beleefd. Fokkers, mesters en slachterijen kunnen niet langer door groei vooruit boeren. Het zal de komende jaren aankomen op verbetering van de produktiviteit, op hogere kwaliteit en op lagere kosten. JOHAN de Ridder uit Sluiskil gaf ons vorige week onder staand overzichtje, ontvan gen van het Vogeltrekstation: Zilvermeeuw GBG9, geboor tejaar 1986, ringdatum 09-07- 86, ringplaats Schouwen, dui nen bij Haamstede, sterfda tum 27-02-87. Waarnemingen: 13 en 20 juli 1986 duinen bij Haamstede; 31 december 1986 en 5 januari 1987 Mont-Saint- Guibert, vuilstort (dat is hal verwege Brussel-Namen, zo'n 90 km van Sluiskil), 27 fe bruari 1987 doodgevonden op de vuilnisbelt bij Sluiskil. Dat deze zilvermeeuw - een grote zilver-grijze 'zeevleu- gel' met felgele snavel, die momenteel in onze regio da gelijks en overal gezien kan worden - zo goed gevolgd kon worden, is te danken aan het merkteken dat hij droeg. Dat was in dit geval een zoge naamde afleesring, GBG9, zo een als afgebeeld met de let ters NK erop. Al sinds het be gin van deze eeuw ringt men vogels met 'gewone' alumi nium ringen: lichte stripjes met een nummer en het adres van de ringcentrale onder wier verantwoordelijkheid de ring is aangelegd. Over die vorm van ringen schreven we al eens eerder, dus daarover kunnen we kort zijn. Ter illustratie een ring van ringcentrale Hiddensee (Oost- Duitsland), eertijds ge dragen door een rietgans, aangeschoten - zie de hage- linslag onder 72 - en hier er gens in de polder verloederd. Dat is dan wat we noemen een gewone ring, een die al leen afleesbaar is als je de vo gel in de hand hebt. Dat is niet altijd zo eenvou dig, zeker niet als je de vogel in leven wilt houden, dus men is op het idee gekomen vogels te merken met wel op afstand herkenbare tekens: kleurrin gen aan de poten bijvoorbeeld links rood, recht groen; grote ringen met letters en/of cij fers, niet alleen om de poten en derhalve vaak onder wa ter, maar bijvoorbeeld bij zwanen en ganzen ook om de nek. Er wordt gewerkt met vlaggetjes en vaantjes, met kleurplekken op de veren et cetera, allemaal om de ver plaatsingen van de vogels goed te kunnen volgen. Een ring van ringcentrale Hiddensee (Oost-Duitsland), gedragen door een rietgans Zo'n onderzoek levert gege vens op over trekduur, -tijd en - richting, over overwinte- ringsgebied, voedsel- en slaapplaatsen en wat meer zij. Heel nuttig zo op het eer ste gezicht, want je kunt er beheer en dergelijke op af stemmen. Toch heeft een lid van De Steltkluut in het gelijkna mige blad zijn gal wel eens gespuwd daarover in een ar tikel: Ganzencarnaval geti teld. Het begon er op te lijken dat het belang van het onder zoek zwaarder ging wegen dan het belang van de vogel. Dat schiet bij de ware vogel liefhebber altijd in het ver keerde keelgat: het belang van de vogel komt altijd op de eerste plaats, al de rest is bij zaak. Sommigen vinden het rin gen met de - naar wordt aan genomen - absoluut niet hin derlijke of schadelijke ringen, ook al teveel van het goede. Het vangen van een vogel, dat er noodzakelijkerwijs mee gepaard gaat, zou dermate traumatisch zijn dat je er een vogel gegarandeerd schade mee berokkent. Of dat zo is, laten we in het midden: wij denken dat dat wel meevalt, maar rondvliegen met zo'n heel kraam ringen, vlaggen en dergelijke zou wel eens te veel van het goede kunnen zijn. Als je dat zo leest, dan denk je dat de oprechte vogelaar even onschuldig is als het paard van Sinterklaas. Als hij met dit weer tegen de zeedijk ligt om op het slik vogels te bekij ken ongetwijfeld. Als hij op de fiets vanuit Finland naar Texel komt om een keer in zijn leven lepelaars te zien of op huwelijksreis gaat naar Tenerife, niet om de zon en de bijkomende geneugten, maar om mogelijk de woestijnvink te treffen, ook. Is er eenmaal een zeldzaamheid gesigna leerd dan is een bepaalde ca tegorie door niets meer te remmen. Niets kan ze tegen houden, waarschijnlijk alleen gericht geweervuur, maar dat is niet geprobeerd. Geen prik keldraad evenwel, noch diep water, particulier eigendom, duidelijk aangeduid niet te betreden natuurgebied, kou, honger, dorst, niets. Afgelopen oktober novem ber deed er zich zo'n geval voor in De Braakman. Daar was 30 oktober door Henk en Marlies Castelijns een vork- staartplevier gezien, een vo gel die normaal alleen in Zuid-Spanje en Zuidoost- Europa te zien is. Leden van de DBA (Dutch Birding Asso ciation) bellen elkaar in zo'n geval op en dan begint de stormloop. Dik driehonderd personen zijn er op af geko men; heel wat Nederlanders, maar ook tal van Belgen en Fransen. Kilometers foto's zijn er gemaakt en een Belg - in onze ogen de slimste van alle maal - verkocht ter plekke tekeningen van de vogel (of van een soortgenoot?). De sex-ratio (verhouding man nen-vrouwen) was twee vrouwen tegen de rest man nen, waaruit dus duidelijk blijkt in welke sexe de dwaasheid hoogtij viert, want alle aandacht is gericht op die ene plevier. Al die duizenden andere en veel interessantere vogels krijgen geen centje aandacht. Die 'hebben ze im mers al'. Om dan tot slot op onze meeuw terug te komen: is dat nu zo'n geweldige zwerver? Het is hoe je het bekijkt, waarschijnlijk overnachtte het beest regelmatig op de Westerschelde. De ruim ne gentig kilometer naar achter Brussel ginds, is niet zo ver. Voor hem was dat waar schijnlijk een dagelijks tripje. Het is bekend dat meeuwen - en ook wel andere soorten - hun vleugel niet omdraaien om dagelijks over zulke af standen heen en weer te vlie gen, tenminste: als er wat te halen is. IN onze rubriek van vo rige week zijn twee ver velende fouten geslopea Er stond: Zo'n mossel be staat uit water,.kortom uit niets dat in de leven loze natuur voorkomt. Wij schreven:..uit niets dat in de levenloze natuur niet voorkomt. Dat is na tuurlijk wezenlijk anders. Zo ook: meng je alles weer door elkaar, dan krijg je mossels, geen le ven, maar een potje prut. In onze tekst stond:..door elkaar, dan krijg je geen mossels,. Volgens een rapport van de ABN over de varkenssector zal de kostenverhoging als gevolg van de meststoffenwet wel een schifting teweeg brengen onder varkenshouders, maar kunnen de gevolgen voor de sector als geheel beperkt blijven. De onderzoekers van de bank verwachten wel enig her stel van de afzetprijzen maar het niveau van het begin van de jaren tachtig zit er volgens hen niet meer in. Troost is dat diezelfde lage prijzen ook gel den voor het voer. Wat de vèrwerkende industrie betreft voorziet de ABN een verdere daling van het aantal slachterijen. Om te kunnen concurreren is een capaciteit van tenminste tweehonderd duizend slachtingen per jaar nodig, aldus de onderzoekers. Uit cijfers over de produktie en de consumptie van varkens vlees in de Europese Gemeen schap trekt de ABN-branche- schets de conclusie dat een ver dere groei van de afzet er niet meer in zit. Per hoofd van de bevolking werd in 1986 al 37,8 kilo varkensvlees geconsu meerd. Dat is ruim zes kilo meer dan tien j aar eerder. De Nederlandse varkenssec tor heeft in die tijd een sterke exportpositie opgebouwd en voert verhoudingsgewijs na Denemarken de meeste var kens uit. De gunstige ligging en de sterke structuur van de sec tor, alsmede het grote vakman schap van de varkenshouders worden als succesfactoren ge noemd. Een zwakke stee in de Ne derlandse positie is dat de na druk sterk ligt op de export van complete karkassen en ook levende dieren. Op die markt bestaat een sterke prijsconcur rentie. Met bewerkt en verpakt vlees zou meer te verdienen zijn. De brancheschets maakt dui delijk dat het technische resul taat van de varkenshouderijen (bij de fokkerijen het aantal grootgebrachte biggen per zeug, bij de mesterijen de kilo's voer in verhouding tot het aan tal kilo's gemeste vlees) meer dan ooit telt. Er bestaat wat dat betreft een erg groot verschil tussen de slechte en de beste bedrijven. Het zwakste kwart van de fok- bedrijven houdt gemiddeld 550 per jaar per zeug over, de beste 25 procent van de fokke rijen komt tot een saldo van 1.270 per dier. Bij de meste rijen gaapt een gat van ƒ123 per dier: de zwakste groep komt tot een gemiddelde op brengst van 63, de beste be drijven houden ƒ186 per dier over.. Van onze correspondent CLINGE - De jeugdleden van visclub de Clingse Henge laars gaan zaterdag 23 januari op pad om de viswaters van de vereniging te zuiveren van allerlei afval, dat tijdens het visseizoen is achtergebleven. De schoonmakers beginnen om 9.00 uur. De hengeljeugd en hun leiders verzamelen aan de Kielweg langs het viswater de Zestigvoet. Daar maakt voorzitter Roger van Craenenbroek het werkprogramma bekend. Allereerst wordt begonnen met de oevers van de Zestigvoet Daarna trekken de jeugdleden naar de Zandput langs de Opper- straat. Vooral daar werd bij voorgaande keren nogal wat rommel aangetroffen. Vervolgens krijgen de beide vennen de Weelkes ook nog een beurt. De verzamelde afval zal later worden opgehaald. Na het karwei worden alle helpers in het lokaal de Troubadour ver wacht, waar warme soep geserveerd wordt.

de Stem | 1988 | | pagina 11