LEMSEN Peres: vervroegde verkiezingen 'Himmler van de Balkan' overleden Bevolking Haïti boycot verkiezingen BUITENLAND >rij Willemsen Will MAKEN IK GRAFISCH VAK 'Levering splijtstoffen aan Pakistan ondenkbaar' 'ISRAËLIËRS MOETEN ZICH UITSPREKEN OVER BEZET GEBIED' Filipijnse kiezers massaal naar stembus Dissident Begoen naar Israël Leden van oppositie in Zuidkoreaans kabinet fsvlaamse Koeiiei TACHTIG PROCENT VAN KIEZERS BLIJFT WEG DE STEM BUITENLAND DINSDAG 19 JANUAR11988 LAGERI. <AG 21 JANUARI om 08.00 uur. JERUZALEM (RTR/UPI) - De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, Shimon Peres, heeft maandag verklaard te streven naar een meerder heid in het Israëlische parlement om vervroegde verkiezingen te forceren waarin de Israëlische bevolking zich kan uitspreken over de toekomst van de bezette Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. VOORSTEL NIEUWE PRESIDENT: NIEUWSOVERZICHT Grootmeester Maltezer Ridders overleden Vraag naar olie stijgt Griekse regering beperkt auto-gebruik Fransman Barre ook presidentskandidaat 'Bende van Nijvel' voor de rechter Sjevardnadze biedt derde nul-optie aan Eis 10 jaar tegen leiders Action Directe EG praat over braakleggen grond A5R T21 *s" gateen haPje«n^ FanO^e^!!- at 6 -1 Jzendijke 76-1223 iet opleiding in de grafische jiet werk dat altijd zichtbaar i boeit? Wat anderen l kunt maken? au voor de folder Jh bedrijf in de buurt. lijk in. eesteken één vakje benutten, van de advertentie wordt in een groter Begin daarom de advertentie met het teksten kort en bondig, k Uw telefoonnummer in de advertentie op. ageert men gemakkelijk en snel. nt u MN DE ZIJKANT HET BEDRAG moet betalen. Voor toezending van brieven dient u f 3,50 extra te betalen. Als ng kunt u een groene betaalcheque of een rt (dus géén giro- of bankoverschrijving) t-contante betaling ontvangt u een waarvoor wij u echter f 4,- sten in rekening moeten brengen. plaatsing aan Dagblad De Stem, 800 MB Breda. sadvertenties, of inleveren op onze kantoren. Prijs incl. 6% BTW ■f 6,07 f 8,09 f 10,11 112,13 f 14,15 116,17 BRUSSEL (ANP) - Officiële Belgische deskundigen ach ten het vrijwel ondenkbaar [dat vanuit het Studiecen trum voor Kernergie (SCK) I tn Mol splijtstoffen zijn ge- I leverd aan Pakistan. Ook de Europese Commissie beschikt niet over aanwijzin gen dat er op onrechtmatige wijze nucleair materiaal is uit gevoerd. Maandagmorgen had I Westduitse persbureau OPA 'uit betrouwbare bron' in tm: Bonn gemeld dat dergelijke transacties hadden plaatsge vonden Een woordvoerder van staatssecretaris Aerts (Energie) ontkende maandag met klem dat er materiaal uit Mol is ver dwenen waarmee Pakistan een atoombom zou kunnen maken. „Er is geen enkele aanwijzing voor, er zijn alleen maar ge ruchten." Adjunct-directeur Paul de Jonghe van het SCK acht dergelijke tranporten 'compleet uitgesloten' en zegt dat er in de Duitse Bondsrepu bliek zo langzamerhand een psychose aan het ontstaan is. De woordvoerder van Aerts verklaarde desgevraagd dat hij voorlopig geen aanleiding heeft voor de veronderstelling dat geruchten over Belgische leve ranties opzettelijk de wereld worden ingestuurd om de aan dacht af te leiden van de veel geplaagde autoriteiten in de Bondsrepubliek. De contacten tussen Brussel en Bonn zijn volgens hem nog steeds uitstekend. De West duitse minister van Milieu, Töpfer, komt donderdag op nieuw naar Brussel voor een onderhoud met Aerts en diens collega Miet Smet van Milieu. Volgens Belgische specialis ten verbruikt de proefreactor in Mol ongeveer zestig brand stofelementen per jaar. Daar voor is tussen veertig en zeven tig kilogram verrijkt uranium nodig. Dit uranium komt meestal uit de Verenigde Sta ten. Het moet bij het Franse bedrijf Transnucléaire of bij Nukem in De Duitse Bondsre publiek bewerkt worden, voor dat het in Mol kan worden ge bruikt. Na verbruik moet het terug naar de VS. Het hele pro ces staat onder controle van het Internationale Bureau voor Kernenergie in Wenen, Eura tom en het Amerikaanse mi nisterie van energie. 1 President Cory Aquino brengt haar stem uit. i MANILA (UPI) - Miljoenen j kiezers hebben maandag hun stem uitgebracht bij de lokale verkiezingen die op ieFilipijnen zijn gehouden. Volgens verkiezingsfunctio- I narissen maakte ruim tach- procent van de 27 mil- I joen kiesgerechtigden de naar de stembus. De j eerste resultaten van de i verkiezingen wijzen op winst voor de kandidaten van president Corazon I Aquino. In 16 van de 18 provincies waar het tellen van stemmen ver is gevorderd, gaan de door Aquino gesteunde kandidaten voor het gouverneurschap aan kop. Inzet van de verkiezingen 12ijn 16.400 posten, op het niveau I van gouverneur, burgemeester 'en gemeenteraadslid. Er deden zich gop verschei dene plaatsen gewelddaden voor. President Aquino er- li,f. °°k maar voegde er .tegelijkertijd aan toe dat het geweld stukken meevalt verge leken met het bloedvergieten hij vorige verkiezingen. „Ex- |,treem links en extreem rechts i er kennelijk niet meer In de bezette gebieden, waar de afgelopen vijf weken bij onlus ten zeker 37 Palestijnen wer den gedood, was het maandag voor de derde achtereenvol gende dag betrekkelijk rustig dankzij de massale aanwezig heid van Israëlische troepen. Pas voor november staan alge mene verkiezingen in Israël op het programma. Maar Peres, leider van de Arbeiderspartij, verklaarde dat ze binnen drie maanden kunnen worden ge houden als de Knesset zich daarvoor uitspreekt. De be windsman verklaarde niet op timistisch te zijn dat de 'grote coalitie', de regering van natio nale eenheid, van zijn linkse Arbeiderspartij en het rechtse Likud-blok van premier Sha mir het eens kan worden over een op de toekomst gericht be leid voor de bezette gebieden, of over een gezamenlijke bena- derng van vredesbesprekingen over het Midden-Oosten. „Mis schien kunnen we niet de ge schillen oplossen, en dus zal het volk moeten beslissen en mis schien hoe eerder hoe beter", zei Peres. Premier Shamir wees later maandag Peres' suggestie van de hand. „Naar mijn mening moeten we de regering van na tionale eenheid voortzetten". „Nu in deze tijd dat we worden aangevallen, is het niet goed voor het volk een verkiezings oorlog in te gaan. Het zou onze positie in de ogen van de Ara bieren verzwakken", aldus de premier. Minister Peres verwees maandag in een toespraak die hij bij Haifa hield, naar de ver oordeling in de internationale gemeenschap over Israëls op treden tegen de Palestijnse de monstraties. „We zijn vrienden, steun, aan het verliezen", zei hij. „Het uur is gekomen dat de politieke niveaus zich niet lan ger achter de militaire niveaus kunnen verschuilen, maar de moeilijke omstandigheden te gemoet moeten treden", aldus Peres. in de kiezers te terroriseren" Het geweld gedurende de cam pagne, die op 1 december be gon, kostte ruim 80 mensen het leven. Wat onregelmatigheden be treft zei de voorzitter van de kiesraad (Comelec), Ramon Fe lipe, dat één kandidaat 150 zo genoemde 'flying voters' had ingezet die onwettige stemmen uitbracht in Ilongapo, vlakbij de Amerikaanse marinebasis Subic Bay ten noorden van Manila. Volgens Felipe zijn 60 mensen gearresteerd. Het leger heeft controlepos ten op de toegangswegen naar Manila uitgezet uit vrees voor een aanval van opstandige mi litairen, die trouw zijn geble ven aan de in 1986 afgezette president Marcos. Ook bij ge bouwen van radio en televisie zijn versterkingen geplaatst. Volgens legerleider Fidel Ra mos, hebben sommige linkse en rechtse groepen het gemunt op prominente militairen en poli tici die zijn uitgenodigd voor praatprogramma's. Generaal Ramos zei voor de televisie dat de verkiezingen in het algemeen vreedzaam zijn verlopen, op enkele sporadi sche incidenten en onregelma tigheden in Manila na. 5ELGRADO (AFP/RTR) - De Kroatische oorlogsmis dadiger Andrija Artukovic is zaterdag in het zieken huis van de gevangenis van Zagreb op 89-jarige leeftijd overleden. Dit is maandag officieel in Belgrado meege deeld. Artukovic, die wel de 'slachter' of de 'Himmler van de Balkan' werd genoemd, was in mei 1986 ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord gedurende de Tweede Wereld oorlog op 700.000 mensen. De pas in februari 1986 door de VS aan Jugoslavië uitgele verde Artukovic was in de oor log minister van Binnenlandse Zaken van de 'onafhankelijke', fascistische staat Kroatië, die bestond bij de gratie van de Nazi's. De rechtbank be schouwde Artukovic als leider van dit terreurregime. De 'onafhankelijke' staat Kroatië heeft behalve joden ook communisten, zigeuners en vooral Serven uitgeroeid. Hele Servische dorpen werden op gruwelijke wijze door de over wegend katholieke Kroaten met de grond gelijk gemaakt en de orthodoxe Serven onder dwang 'bekeerd' tot het katho licisme en zonder pardon ver dreven uit hun traditionele woongebieden. Artukovic zei dat hij on schuldig was. Omdat hij op het ogenblik van zijn terdoodver oordeling al slecht van gezond heid was, werd de voltrekking van het doodvonnis opgeschort. MOSKOU (RTR) - De joodse dissident Josif Begoen (55) is maandagochtend na 17 jaar strijd om zijn emigratie per vliegtuig uit Moskou naar Israël vertrokken. Samen met hem vertrokken zijn vrouw, moeder, zoon en diens gezin. Zij zijn via Bukarest direct naar Israël gevlogen. In 1971 verzocht Begoen voor het eerst om te mogen emi greren. In 1983 werd hij tot zeven jaar dwangarbeid en vijf jaar interne verbanning veroordeeld wegens activiteit tegen de staat. Vorig jaar kwam hij samen met 200 andere poli tieke gevangenen in de Sovjetunie vrij krachtens een am nestie van het Kremlin. Voor zijn vertrek riep Begoen Sovjetleider Michail Gor- batsjov ertoe op ook een 'perestrojka' in te stellen voor de jo den in de Sovjetunie. „Ik vertrek met gemengde gevoelens: blij omdat ik nu naar Israël kan gaan, maar tevens bedroefd omdat ik blijf denken aan de joden in de Sovjetunie die beroofd blijven van hun hoofdrecht: leven in hun vaderland", verklaarde Begoen op de luchthaven van Moskou tegenover verslagge vers. [SEOUL (UPI/RTR) - Roh Tae-Woo, die onlangs in Zuidko- ea de presidentsverkiezingen op zijn naam schreef, is van iP«n leden van de oppositie in zijn nieuw te vormen kabi- net op te nemen. Jj? zal ben benoemen, indien zij voldoende gekwalificeerd zijn", W&tadSeo0iR°k tegenover protesterende veeboeren in de J*®*1 Tae-Woo zal 25 februari als president worden gelnstal- 'Dart si<*ente katholieke organisaties en andere oppositionele 'sWen vec^lten overigens de uitslag van de verkiezingen nog aan- Volgens deze organisaties is bij het uitbrengen van mrnen op grote schaal fraude gepleegd. Vol Ze' tI'et welke posten hij de oppositie denkt aan te bieden. gens waarnemers hoopt de nieuwe Zuidkoreaanse president nniitfi voorste' de vele tegengestelde krachten binnen 's lands Va n i!6r op bjnte krijgen. Eerea nt van oppositie is nog niet officieel op het voorstel der<; Ro'1 versloeg vorige maand de twee belangrijkste lei- |CBD van-de oppositie, Kim Young Sam en Kim Dae Jung. Beide de wit bebben toegegeven dat hun onderlinge verdeeldheid Parti' van Tae-Woo, lid van de regerende Democratische Vj eohfVa u ^erecbtigheid (DJP), in de kaart heeft gespeeld. Ook I, houden staande dat de verkezingen zijn gefraudeerd, 'erzno P Uchtte vorige week een 'comité voor democratie en flfoo vgl °.p' Het .comité heeft onder meer de taak Roh Tae- vies dienen bij het door de nieuwe president voor- ne proces van democratisering. PORT-AU-PRINCE (AFP/DPA) - De bevolking van Haïti heeft zondag massaal gehoor gegeven aan de oproep van de oppo sitie de verkiezingen te boy cotten, zo is gisteren verno men. Volgens diplomaten en andere waarnemers bleef 80 tot 90 procent van de kiezers weg bij de door de militaire regering georganiseerde verkiezingen. Anders dan in november, toen de verkiezingen moesten wor den afgelast na bloedige aan slagen door aanhangers van de verdreven dictator Jean- Claude Duvalier, deden zich ditmaal geen gewelddaden voor. Wel werd melding ge maakt van grootscheepse fraude in de stemlokalen. Waarnemers en diplomaten zeiden dat zij een lage opkomst hadden verwacht maar toon den zich verrast door de om vang van de boycot. De opposi tie en de kerk hadden tot de boycot opgeroepen uit protest tegen de nieuwe kieswet, die volgens hen vrije en eerlijke verkiezingen onmogelijk maakt. Volgens schattingen van organisaties die toezicht hielden op de verkiezingen brachten maar 110.000 tot 230.000 van de 2,3 müjoen kies gerechtigden hun stem uit. Een De twee belangrijkste presidentskandidaten op Haïti: Ge rard Philippe August (r.) en Leslie Manigat. - fotoanp westerse diplomaat sloot zich bij deze schattingen aan, maar zei dat de opkomst op het plat teland hoger lag, mogelijk zelfs iets boven de 20 procent. De militaire regering van luitenant-generaal Henri Namphy, die twee jaar geleden de macht overnam na de vlucht van 'Baby Doe' Duvalier, had uiterst strenge veiligheids maatregelen genomen om een herhaling van het bloedbad van 29 november te voorkomen. Toen werden zeker 34 mensen vermoord bij aanslagen op stemlokalen door de Tonton Macoutes, het gevreesde privé- leger van de Duvaliers. Vol gens waarnemers keek het le ger daarbij met de armen over elkaar toe. Volgens waarnemers gingen de verkiezingen voor het presi dentschap en het parlement met grootscheepse fraude ge paard. In de stembureau's ont braken de stemhokjes en wer den de stembiljetten door ver kiezingsfunctionarissen gecon troleerd voor zij de stembus in gingen. Volgens ooggetuigen werden er ook op grote schaal stemmen gekocht Een Britse fotograaf vertelde dat hij ge zien had hoe een aanhanger van Leslie Manigat stembiljet ten met diens naam uitdeelde met biljetjes van vijf gourde (ongeveer twee gulden) erin ge vouwen. Volgens ooggetuigen waren de onregelmatigheden vooral het werk van aanhangers van de twee belangrijkste kandida ten, Leslie Maginat en Gérard Philippe-Auguste. Maginat verklaarde zondag dat de ge constateerde onregelmatighe den de geloofwaardigheid van het verkiezingsproces niet aan tasten. Hij zei dat de keuze van de kiezers gerespecteerd werd en dat er geen poging was ge daan de 'stembussen vol te stoppen'. Het is nog onduidelijk hoe de VS, die na de mislukte verkie zingen van 29 november de hulp aan Haïti grotendeels op schortten, op het verloop van de verkiezingen zullen reage- ROME (RTR) - De grootmeester van de uit de tijd van de Kruistochten stammende Orde van de Maltezer Ridders of jo- hanniterorde, 'Zijne Eminente Doorluchtigheid' Angelo De Mojana di Cologna, is zondagavond op 82-jarige leeftijd in Rome overleden aan een hartaanval. De Mojana werd in 1962 door paus Johannus XXIII benoemd ais 77ste grootmeester van deze oudste orde van ridders, die tevens geldt als de exclusief ste charitatieve organisatie in de wereld. De orde, soeverein onder internationaal recht, telt rond 9.000 leden en heeft diplo matieke betrekkingen met 42 landen. De titel van grootmeester staat gelijk aan die van kardinaal en wordt voor het leven ge geven. PARIJS (RTR/UPI) - De vraag naar olie in de wereld stijgt sneller dan was verwacht, zo blijkt uit een rapport van het In ternationale Energiebureau (IEA). Over de eerste drie maan den van dit jaar zal deze vraag waarschijnlijk 50,2 miljoen va ten olie per dag bedragen. Eerder was het energiebureau uitge gaan van 48,9 miljoen. Prognoses voor de periode april tot en met september vertonen eenzelfde herziening naar boven. Het IEA wijst in dit verband vooral op de stijging van het olie- verbruik in de ontwikkelingslanden. Het aandeel van de Derde Wereld in het totale wereldolieverbruik is toegenomen van dertien procent in 1973 tot meer dan twintig procent in 1986. ATHENE (DPA) - In de strijd tegen de luchtvervuiling is met ingang van maandag het autoverkeer in de Griekse hoofdstad drastisch beperkt. Slechts de helft van het aantal particuliere auto's en van de 12.000 taxi's mag zich op de weg begeven. Op werkdagen mogen de ene dag auto's met een oneven nummer rijden, de andere dag auto's met een even nummer. Eind verleden jaar besloot de regering tot scherpere maatrege len nadat wetenschappelijk onderzoek had uitgewezen dat het aantal sterfgevallen wegens smog in Athene meer dan tien procent hoger ligt dan voorheen. Vooral de auto moest het in de studie ontgelden als voornaamste veroorzaker van de lucht vervuiling, en niet zozeer de industrie. PARIJS - Nog geen 48 uur na de kandidatuur van premier Jac ques Chirac heeft de liberale oud-premier Raymond Barre la ten weten dat ook hij meedoet aan de Franse presidentsverkie zingen. Volgens de campagneleider van Barre zal de officiële kandida tuur worden gesteld op maandag 8 februari in Lyon. Niemand in Frankrijk die overigens twijfelde aan de deelname van de nog steeds populaire oud-premier, al is het voor de eer ste keer dat zijn aanstaande kandidatuur met zoveel woorden wordt aangekondigd. Barre geldt als de favoriet van rechts en wordt algemeen be schouwd als de man die het in de tweede verkiezingsronde zal moeten opnemen tegen de socialistische kandidaat, hoogst waarschijnlijk Frangois Mitterrand. Een tegenvaller voor de rondbuikige liberaal was dat hij dit weekeinde niet de zegen kreeg van oud-president Valéry Giscard d'Estaing. Net als Barre behoort hij tot de liberale partijenbundeling UDF. BRUSSEL (ANP) - In het Belgische Mons is maandag het pro ces begonnen tegen vijf mannen en een vrouw die betrokken zouden zijn geweest bij de eerste overvallen van de zogeheten Bende van Nijvel. Volgens de aanklacht die maandag werd voorgelezen zijn zij schuldig aan een reeks overvallen in 1983. Daarbij vielen in to taal vier doden. De openbare aanklager hield de juryleden maandag voor dat zij het 'media-begrip Bende van Nijvel' uit hun hoofd moeten zetten en zich moeten concentreren op de ten laste gelegde feiten. De publieke opinie in België schrijft ook de bloedige rellen op supermarkten in Braine-l'Alleud, Overijse en Aalst, in het na jaar van 1985, toe aan de zelfde bende. Bij die reeks vielen zestien doden. Het gerechtelijk apparaat in België, dat hevige kritiek kreeg te verduren op de manier waarop hij het onderzoek heeft aangepakt, kon tot dusver geen verband leggen tussen de in 1983 gepleegde overvallen en de aanslagen uit 1985. Het proces gaat enkele weken duren. Sovjet-minister Sjevardnadze (l) en zijn Westduitse ambtsgenoot Genscher. FOTO AP BONN (AFP) - Na het INF-akkoord over de wereldomvattende verwijdering van twee categorieën middellange-afstandsra ketten heeft Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Sjevard nadze maandag in Bonn opgeroepen tot een derde nul-optie. Hij stelde de 'totale afschaffing' voor van de tactische kernwa pens, die een bereik hebben tot 500 km. „Zo'n eliminatie zou in het belang zijn van alle Europeanen", verklaarde Shevard nadze tegenover zijn Westduitse ambtgenoot Hans-Dietrich Genscher. Volgens Sjevardnadze zou in het kader van toekomstige onder handelingen over conventionele ontwapening kunnen worden begonnen met het bespreken van de wapens die zowel nu cleaire als conventionele munitie naar him doel kunnen bren gen ('dual capable weapons'). Later zouden er speciale onder handelingen kunnen komen over de nucleaire component van deze wapens. Sjevardnadze heeft gisteren in ongemeen duidelijke bewoor dingen kritiek geleverd op de beperkingen in het Westen op de uitvoer van moderne technologie naar het Oostblok. PARIJS (AFP) - Tegen zes mensen die worden beschouwd als de belangrijkste leiders van de Franse extreemlinkse terreur organisatie Action Directe is maandag een gevangenisstraf van tien jaar geëist Het zestal, dat sinds 11 januari voor de rechter staat, wordt beschuldigd van deelneming aan een mis dadige vereniging en heling van regeringsdocumenten, wapens en explosieven. BRUSSEL - De landbouwministers van de EG zijn gisteren in Brussel hun overleg begonnen over de voorstellen van de Euro pese Commissie, om in de gemeenschap rond 900.000 hectare landbouwgrond tijdelijk braak te leggen. Het overleg, dat vandaag wordt voortgezet, is bedoeld als voor bereiding op de extra top van regeringsleiders van de EG, die 11 en 12 februari onder Westduits voorzitterschap in Brussel wordt gehouden. Uitbreiding van de eigen middelen van de ge meenschap en een gelijker economische ontwikkeling in de noordelijke en zuidelijke landen zijn daar het voornaamste ge spreksthema, maar besluiten op dit punt worden geblokkeerd door de nog steeds veel te hoge en daardoor buitensporig dure landbouwproductie. De braakleggingsregeling, in combinatie met prijsdalingen bo ven een bepaalde productiedrempel, moet ervoor zorgen dat die productie wat wordt ingeperkt. Hoewel vooral de voorzitter van de landbouwraad, de West duitse landbouwminister Kiechle, er fel op gebrand is de braakleggingsregeling erdoor te krijgen en de Europese Com missie al veel voorbereidend werk heeft gedaan, is er nog veel tegenstand.

de Stem | 1988 | | pagina 5