UITBLAZEN Nederland ligt dik onder afval Wc De Nederlandse afvalberg SOCIAL Onzeker Opstopping in Utrecht ëVëfl NEGEN KILO PER PERSOON GAAT DAGELIJKS WATER, LUCHT EN BODEM IN DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 19 JANUARI 1988 JOE STEM. Waar blijft ons afval? Roeien Kerstreces Lady Haags Hoogstandje Agenda DE STEM ZOETERMEEE der de 21 jaar k plan (JWG) ee komt van een ir een werklooshe Loonmatigin ROND 'T BINNENHOF VANMORGEN toen ik opstond, kon ik me met de beste wil van de wereld niet herin neren of ik zaterdag en zondag nu wel of niet met de auto weg was geweest. Niet dat het belangrijk was, de gedachte kwam zo maar bij me op. In gedachten probeerde ik het hele weekend de revue te laten passeren. Zelfs dat lukte amper. Nu had ik het erg druk gehad, al zeg ik het zelf en ik was bovendien met verschillende dingen tegelijk bezig geweest. Daar ben ik niet zo goed in. Ik raak er gemakke lijk verward door en het risico dat ik het een met het ander vergeet groeit dan. Bij de ma rine mocht ik destijds al geen vlieger worden omdat ik 'over geconcentreerd' was of zoiets. Het kwam erop neer dat ik niet genoeg handelingen tegelijker tijd kon verrichten. Als het er zo bijstaat vliegt zo'n weekend voorbij. Voor je het weet is het maandagmorgen kwart over één. Ik volde net gaan zitten om te zien of er nog wat op de televisie was toen onze jongste zoon, die het ook druk had, van zijn logeerkamer naar beneden kwam om te mel den dat hij naar bed ging. Ik keek verbaasd op en vervolgens naar m'n horloge. Kwart over één! Ik zou gezworen hebben dat het nog ruim voor midder nacht was. Mijn vrouw was net naar bed gegaan. Die had de hele middag en avond carnavalsin signes zitten schilderen. Dat zat zo. Onze oudste zoon is iets bij de plaatselijke carnavalsorgani satie (ik ook trouwens: appel en-boom-situatie. Geen kniid tegen gewassen.) en - hulpvaar dig als hij is - had hij het schil deren van een paar honderd van die gebakken insignes op zich genomen. Hij schoot niet erg op en het is dan ook een heel gepriegel: groen en rood voor de narrenkap, geel voor de kraag of zoiets en ook nog wat zwart en wit voor de oogjes. Het gezicht hoeft niet. Het bak sel heeft van zichzelf een rose- bruine tint. T5 WIM KOCK mijn werkkamer om de carna valskrant persklaar te gaan ma ken. Als ik uren later weer bene den kom zit ze nog steeds met het penseel in de hand over de insignes gebogen, maar onze zoon weet ik dan bezig met een korte ontspanningskuur aan het biljart van een café, dat met oneerbiedige aanhankelijkheid naar de H. Vader in Rome is genoemd. Als ik mijn spulletjes haal uit de zakken van het jasje dat ik vrijdag in de kleerkast heb gehangen, kom ik ook mijn autosleutels tegen. Niet wegge weest. Dus ook niet in de ver stopte straten van Utrecht ge staan tijdens een poging het Jaarbeurs-complex te bereiken, waar honderdduizenden vakan tiebrochures voor het grijpen lagen. Je moet er maar opko men: op je vrije zondag Utrecht in te rijden en een hal vol vakantiehandelaren en hun handel te bezoeken. Het was nog nooit zo druk geweest, zei de Utrechtse poli tie, die ook van mening was dat het druilerige weer de oorzaak van de drukte was. Merkwaar dige redenering, 's Zomers klaagt men steen en been als het een dag druilerig is en 's winters denkt men bij het eer ste gedruil: 'was ik maar in Utrecht'. Die zomerklacht, daar kan ik inkomen, maar de winterse reactie op een druile rige dag, die aandrang om in de auto te stappen en domwaarts te rijden, begrijp ik niet. Geen doorgewinterde Nederlander zal toch nog in de hoop verke ren dat hij op een vakantie beurs vol kleurenfolders een straaltje zon kan verschalken of de zon mee naar huis kan ne men, verpakt in de Marokko- gids van Neckermann? Een week of wat geleden was ik ook op zo'n beurs. Tour heette die en zij werd gehouden in de RAI. In de stand van Joe goslavië zag ik Frits Bom, ge wikkeld in een geanimeerd ge sprek bij een glas wijn. Zijn on vergetelijke ode aan de Joego slavische minister van Toeris me, in een van de Bombus-uit zendingen van afgelopen zo mer, schoot me weer te binnen. Ik kon natuurlijk niet horen wat er gezegd werd, maar aan de in die stand heersende ka- meraderie te zien zal Frits ko mende zomer zeker Joegoslavië niet overslaan. Alles wijst erop dat het een druk zomertje wordt. Het is niet alleen de mislukte zomer van '87 die de noorderlingen weer opjaagt. Het is ook een vlucht voor de sportterreur die ons te wachten staat en die aan een strand gemakkelijker te ontlopen is dan thuis en op het werk. Mijn vrouw is geduldig en trekt de kleurscheidingen mooi strak met een minuscuul pen seeltje. Ik kan het bijna niet aanzien. „Waarom zorgt zo'n ontwerper niet voor een simpel kleurenschema?" vraag ik geïr riteerd. Een paar duizend van die insignes, dat kost manjaren. Mijn vrouw haalt haar schou ders op. Die kent mijn soort ir ritaties niet. Zij heeft weer an dere, waar ik en onze zoons niet veel van begrijpen. Irritatie om een paar schoenen onder de tafel, een leeg bierflesje naast de telefoon of een theebeker op het nachtkastje. „Waarom doet'ie dat zelf niet?" probeer ik opnieuw. Het blijkt dat onze zoon ergens an ders heen is gegaan, waar leden van de Raad van Elf bijeen zijn om te schilderen. Dat vindt'ie natuurlijk gezelliger. Het is een manier van arbeidsverdeling waar je alleen maar bij geboren vrijwilligers mee aan kunt ko men, denk ik mopperend, ter- wijl ik met een beker koffie in de hand de trap oploop, naar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiil Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. ƒ1,- per maand, 1,90 per kwartaal, J 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. J1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. „WIJ denken wel dat we produceren en consume ren. Maar het enige dat we doen is afval maken. Wij zijn steeds bezig met din gen een andere samenstel ling of bestemming te ge ven, door er energie in te stoppen of uit te halen. Volgens de natuurkunde ra ken we niets kwijt. Niets op deze aarde kan echt verdwij nen, tenzij het met een raket de ruimte in geschoten wordt." Een voorlichter van de Technische Universiteit Delft haalt zijn schouders op, mid den in de Irenehal II van het Utrechtse Jaarbeurscomplex. Ter gelegenheid van Afval- tech '87 - in de achter ons lig gende novembermaand- staan om hem heen op tien duizend vierkante meter meer dan tweehonderd stands van bedrijven, universiteiten en overheidsinstituten. Allemaal doen ze iets met afval. In de beursfolder van de TU Delft staan dertig punten van on derzoek, zoals afvalwater, ra dioactief afval, terugwinning, slib, steenkool en vliegas. Als Job op zijn bijbelse mestvaalt kijkt Nederland om zich heen. Volgens ambtelijke becijferingen is er sinds de Tweede Wereldoorlog in Ne derland zeshonderd tot dui zend miljoen ton gestort. Ver spreid over het hele land vind je in het dichtbevolkte Neder land drieduizend stortplaat sen. Driehonderd krijgen nog dagelijks bezoek van een vuil niswagen. Als je al het naoorlogse af val zou uitsmeren over het oppervlak van Nederland, dan zou iedere vierkante me ter bedekt zijn met drie centi meter troep. Gelukkig is het niet allemaal schadelijk. Veel groente-, fruit- en tuinafval, afkomstig uit de huishoude lijke sfeer, is intussen ver teerd en deels in gas opge gaan. Maar plekken als Lek- kerkerk, de Volgermeerpolder en Dordrecht laten zien dat niet alles keurig in methaan gas en tuinaarde verandert. Bij de miljarden tonnen is niet de troep meegerekend die Nederlanders vóór 1945 ge maakt hebben. Evenmin de mest uit de landbouw en het baggerslib uit havens en ri vierbodems. Hoe komen we van de rom mel af? Dat is eigenlijk niet de goede vraag. Volgens de natuurkundige wetten kun nen we nergens definitief van af komen. De eerste vraag moet luiden: waar komt die rotzooi toch vandaan? Koele cijfers over de zoge heten vaste afvalstoffen le vert het Laboratorium voor Afvalstoffen en Emissies van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven: De landbouw levert per jaar bijna honderd miljoen ton mest op, waarvan het grootste deel weer het land opgaat als bodemverrijking. 23,5 miljoen ton is overschot. Hier loert vervuiling van het grondwater. 25 miljoen ton afval komt uit de bedrijvea De helft Door Kees Buijs en Laur Crouzen daarvan wordt als grondstof en als bijprodukt hergebruikt. Alle huishoudens samen maken vijf miljoen ton afval. Onze heilige koe -het autoverkeer- levert per jaar een half miljoen ton aan auto wrakken. Vierhonderddui zend ton wordt via shredders hergebruikt. Vijf miljoen ton zuive ringsslib. Driekwart gebruikt men opnieuw in de landbouw -zolang dit nog toegestaan is. De rest wordt gestort op stort plaatsen en een deel ver dwijnt in zee. 7,5 miljoen ton bouw- en sloopafval. Bijna de helft ge bruikt men opnieuw via puin- brekers. Uit de sector bedrijven springt de één miljoen ton chemisch afval in het oog. Slechts 150.000 ton wordt her-' gebruikt. De kunstmestindus trie loost jaarlijks twee mil joen ton fosforzuurgips in het water. Kolengestookte elektrici teitscentrales laten een half miljoen ton afval achter. Het grootste deel wordt herge bruikt. Naast de vaste afvalstoffen maken we vloeibare en gas vormige rommel. Hierover heeft het RIVM-laboratorium voor Afvalstoffen en Emissie cijfers per dag. Drie miljard liter afvalwa ter wordt dagelijks in Neder land geproduceerd. De helft in huishoudens (de keuken) de andere helft in fabriek en boerderij. 99 procent daarvan is water. De verontreinigin gen in het water bedragen twintig miljoen kilo per dag. Het merendeel bestaat uit zand en zout, en is vrij on schadelijk. Er blijft een ge vaarlijke afvalstroom van een blijkt dat 57 procent van het milieuriskant vast afval van de industrie komt, en voor 38 procent uit het huishouden. De verzuring is voor vijf pro cent te wijten aan de huishou dens, en voor vijftien procent aan de bedrijven. Hier zijn de energiebedrijven (dertig pro cent), het verkeer en de land bouw (elk 25 procent) de grote schuldigen. Het afvalwater verdwijnt voor een groot deel in zee, de gasvormige rotzooi vervliegt. Het vaste afval blijft, en legt beslag op onze bodem: stort plaatsen en dumps. Omdat ons land langza merhand erg vol afval raakt, heeft de overheid een afval stoffenbeleid. Milieu-minister Nijpels zette onlangs, bij de opening van de chemische af deling van Afvalverwerking Rijnmond, de hoofdlijnen op een rij. Hij vindt dat veel meer afvalstoffen moeten worden verbrand, willen we niet omkomen in ons eigen miljoen kilo per dag over. Ze ventig procent daarvan is fos- 'for, kalium en natrium, de rest zware metalen. Zevenhonderd miljoen kilo afvalgas gaat dagelijks de lucht in. 99 Procent is kooldio xide. Dat zetten groene plan ten om in zuurstof. Maar lang niet voor honderd procent, want samen met sporengas- sen (methaan, freon, stiksto foxide en ozon) is kooldioxide verantwoordelijk voor het broeikaseffect: het verande rend wereldklimaat en de te verwachten stijging van de zeespiegel. Uit Nederland komt één procent van alle gassen die de atmosfeer rond de aarde geleidelijk opwar men. Andere milieugevaarlijke afvalgassen komen op negen miljoen kilo per dag: ruim zeshonderd gram per inwoner per dag. Voornaamste be standdelen zijn koolmonoxi de, ammoniak, zwavel- en stikstofverbindingen en kool waterstoffen. Alles bij elkaar produceert de doorsnee Nederlander ne gen kilo afval per dag: een kilo huisvuil, een kilo afval water, en zeven kilo via land bouw, verkeer, energie en in dustrie. Laten we de mestproble matiek er even buiten, dan Electriciteit: 500 j| Verkeer: 1.300 H Verkeer: 500 (mrtfiufli ftüujii.cr a Electriciteit: 50 Huishoudens: 15.700 Bedrijven: 23.900 Landbouw: 100.000 Landbouw: 25.000 Totale hoeveelheid afval (x 1.000 ton per jaar) Hoeveelheid die wordt gestort/verbrand vuil. Als we alleen al de twin tig miljoen ton huishoudelijke en bedrijfsafvalstoffen zou den blijven storten, kost ons dat jaarlijks een stortruimte van driehonderd hectare met een hoogte van vijf tot tien meter. Nijpels' afvalboodschap voor de komende jaren luidt daarom: verwerk wat kan worden verwerkt, verbrand wat kan worden verbrand, stort wat niet kan worden verwerkt of verbrand, bedenk een simpeler ma nier om afvalstoffen, in het bijzonder chemisch afval, te verwijderen. Nijpels wil het storten van verbrandbare afvalstoffen binnen vijf tot tien jaar volle dig stoppen. Daarvoor zijn nieuwe afvalverbrandingsin stallaties absoluut nodig. Voor H. Compaan, stafon derzoeker en plaatsvervan gend hoofd van de afdeling milieuanalyse van TNO, hoofdgroep maatschappelijke technologie in Delft, bestaat een vaste rangorde bij het verwerken van afval. Boven aan staat het niet produceren van afval. Onhaalbaar. Als tweede: produceer zo weinig mogelijk afval. In een aantal gevallen lukt dat wel. Voor de meeste bedrijven is het name lijk best lonend. De derde op lossing is recycling, herge bruik. De vierde mogelijkheid is verbranding, op land of op zee. En als er helemaal geen andere mogelijkheid meer is, slaat men afval op, stort men het in zee of diep in de grond. „Je moet altijd proberen zo hoog mogelijk in de rangorde te blijven," zegt Compaan. „Maar vaak gebeurt dat niet, bijvoorbeeld omdat de tech niek ontbreekt, of uit luiheid en onnadenkendheid. Soms mengt men tijdens het pro- duktieproces bepaalde stof fen, waardoor ze aan het eind niet meer te scheiden en op nieuw te gebruiken zijn. Als men nu eens van tevoren zou kijken..." In de Verenigde Staten komt de praktijk op gang dat afvalverwerkende deskundi gen de bedrijven in gaan, om adviezen te geven over pro- duktieprocessen die zo weinig mogelijk onbruikbare rest- produkten opleveren. Je zult eerst de bedrijven in moeten, om te kijken of ze hun eigen afval niet verknoeien. Grote bedrijven zijn er al mee bezig. Die proberen het overigens óók in eigen huis op te lossen omdat ze geen pottenkijkers willen. In Nederland en an dere Europese landen gebeurt het nog weinig. Op korte termijn gooit vooral de afvalverbranding politiek hoge ogen. Daarnaar doet men ook veel toegepast wetenschappelijk onderzoek. Systematisch hergebruik en het voorkomen van afval zijn afvalwegen die pas aan hun eerste kilometers toe zijn. Te lang zag men storten en lozen als de gemakkelij kste weg. Over deze uiteenlopende afvalwegen gaan de komende afleveringen in de vijfdelige serie: Waar blijft ons afval? Volgende aflevering: Afvalberg groeit vooral door wegwerpspul. WIE zei er ook al weer dat de Eerste Kamer de schroothoop op kan om de Senaat toch geen daadwerkelijke invloed op de politieke besluitvor ming in Den Haag heeft? Dan hebben we toch buiten Jan Christiaanse gerekend. Deze goedlachse, welhaast schalkse, Rotterdamse fisca list voert de fractie aan van het CDA in de Eerste Kamer. En als we Christiaanse mogen geloven, dan is zijn invloed juist zeer groot. Het was im mers Christiaanse zelf - als we hem mogen geloven - die minister Ruding (Financiën) bekeerde tot het geloof van de belastingverlaging. Ruding voelde daar eerst niets voor, omdat belastingverlaging ten koste gaat van een snelle ver laging van het financierings tekort. Maar een serie duch- tige gesprekken met de CDA- prominent uit de Senaat later blijken hun vrucht te hebben afgeworpen. Openlijk bekend de schatkistbewaarder van Nederland zich inmiddels tot belastingverlaging als middel tot economische groei. Wie nog op het lijstje van te bekeren christen-democrati sche politici staat is Bert de Vries, zijn collega uit de Tweede Kamer. „Punt is na tuurlijk dat we een verschil lende kijk hebben op de rol van de overheid. In mijn ogen kan die rol nog wat verder worden teruggedrongen. In zijn ogen is de grens zo onge veer bereikt. Maar ach, als hij iets beter luistert, komt hij vanzelf aan mijn zijde, dat is met Ruding ook gebeurd". Christiaanse kan in ieder geval niet van valse beschei denheid worden beticht. Hij is er niet de man naar om zijn eigen positie te onderschat ten. Maar Christiaanse heeft het dan ook goed getroffen (met zichzelf). Hij is een le vensgenieter, drinkt graag een goed glas wijn, kleedt zich uiterst keurig en fleurig en acht zich een bourgondiër. („Ik kom uit de anti-revolu tionair tak, maar in mijn fractie hebben al veel KVP- vrienden gezegd: „Jan, beste, je zou er eentje van ons kun nen zijn".) En als een goede politicus is hij nog ijdel ook. „Ik doe vrij veel aan sport: ik roei eens in de week, in loop ontzettend graag op het strand. Terwijl ik zo bezig ben, kleur ik snel - ik ben doorgaans mooi bruin". Hij erkent zonder schroom dat hij volgaarne de gesoigneerde heer uithangt. „Zegt men: 'Christiaanse kan in zijn smoking in een roei boot gaan zitten, zonder dat hij opvalt', dan krult er een tevreden glimlach om mijn lippen. DE parlementaire vakantie- tijd biedt menig kamerlid en minister de kans op adem te komen en/of anderszins in de publiciteit te geraken. PvdA-kamerlid Willem Vermeend greep de fraaie wind- en weersomstandighe den aan om te gaan surfen, en hij schijnt dat op een bijna professionele wijze te doen, compleet met uiterst dure plank. Minister Wim van Eekelen van Defensie verplaatste zich naar Zwitserland om daar uit de Neue Züricher Zeitung te vernemen hoe het de wereld verging. Erica Terpstra verscheen in vol ornaat in de NRCV- studio om deel te nemen aan het spelletje Dinges; kinderen geven daarbij (onbedoeld) cryptische omschrijvingen van woorden die vervolgens door het panel geraden moe ten worden. Andreé van Es reisde af naar het gebied waar zich de Palestijnse vluchtelingen op houden - ooit noemden we die streek Klein Azië, inmiddels is het Klein Palestina. Joris Voorhoeve liet zich verleiden om bij Ivo Niehes TROS een proeve van be kwaamheid af te leggen als hoornist. Het Concertge bouworkest zoekt overigens een lage hoornist per 1 sep tember van dit jaar, maar Voorhoeve is misschien toch beter af als WD-fractievoor- zitter. De WD-Kamerleden Jan te Veldhuis en Broos van Erp brachten in hun Kerstreces een toeristisch getint bezoek aan de provincie Zeeland. Ze bezochten onder meer het werkeiland Neeltje Jans en verpoosden een tijd op de camping 'Ons Buiten' te Oost- kapelle. Hier was overigens geenszins sprake van een ple zierreisje: beide volksverte genwoordigers hingen de toe rist uit om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkhe den tot openluchtrecreatie die de provincie Zeeland biedt. Thijs Wöltgens, PvdA-ka merlid uit Kerkrade, sloot zijn kerstreces af bij zijn bloedeigen VARA, waar hij kwam uitleggen waarom het zo saai is in het parlement. Als iedereen goed naar hem geluisterd heeft, gaan we een boeiend en amusante parle mentaire periode tegemoet. Maar dat zal wel niet. Christiaanse .roeiboot. MEVROUW Ria Lubbers bracht de vakantie van haar man onder de schijnwerpers van de publiciteit door. Zij reisde allereerst af naar Pe- Vermeend .surfplank. king om daar een tentoonstel ling van Nederlandse foto grafen te openen, onder wie vriend Vincent Mentzel. Me nigmaal konden we een glimp opvangen van de vrouw van de minister-president, die geïnspireerd lijkt door de enige echte First Lady ter wereld, Nancy Reagan. Het valt op dat Ria Lub bers steeds meer in de open baarheid treedt. Nog bij de jongste algemene beschou wingen liet zij zich zien op de publieke tribune in de Tweede Kamer, compleet met rode bril. Haar zieleroerselen konden we onlangs lezen toen ze een fameuze middagkrant haar dagboek leende. Niet dat „Ik ken alle boeren die lid zijn van de PvdA bij naam, en alle boeren die op de PvdA stem den van gezicht". (Ex-PvdA-Tweede-Kamerlid Rob Tazelaar) we er veel wijzer van werden, behalve dat ze dol is op jene ver en Hollandse kaas. En dat ze niet zo best met stokjes kan eten. Ria Lubbers wil 'voor het vaderland' wat voorstellen, verklapte ze aan het NOS- journaal. En liefst door aan allerlei leuke en luchtige acti viteiten mee te doen, en niet per se zoals de mevrouw Den Uyl die zich inzette voor zoiets als De Dwaze Moeders in Argentinië. Daarom kroop de echtgenote van de huidige premier in een demonstratie schietstoel en verzuchtte dat ze 'toch heel wat moet over hebben voor het vaderland.' Hoezo moeten? DE Tweede Kamer begint het nieuwe jaar met de herden king van Joop den Uyl. Ver der besteedt de Kamer deze week veel aandacht aan de positie van gescheiden men sen; ze behandelt zowel het scheidingsprocesrecht als de omgangsregeling. Verder komt aan de orde de begro ting Volksgezondheid, die eigenlijk al voor het Kerstre ces had moeten worden be handeld, en het noodwetje dat tijdelijk de afgifte van pas poorten regelt. Aan de andere kant van het Binnenhof komt de Senaat al leen op dinsdag in commissie verband bijeen. Op de agenda staat onder meer de regeling voor onbetaalde arbeid door uitkeringsgerechtigden. EINDREDACTIE PIETER EGGEN (ANP) van maa 23-ja I a angel van 1-con ARNHEM restatieteam politie heeft dag op het Statioi Arnhem een uit die stad verdenking van het Ahold pe man deed het voorkomen één voerders te zijn Heijn en liet weten gulden bereid t aan te wijzen voerde (levend) aangetroffen. De politie woordvoerder vai va; van v zijl waa ko nan A C Het kabinet wil de werkloosheids uitt gert te aanvaarde! Die uitsluiting van h< uitkering wil het kal Werkloosheidswet (V men. De werkgevers ciale Verzekeringsrc zijn het met de mi eens, zo blijkt uit een advies dat de Raad donderdag vaststelt. De werknemersoi in de raad vinden h< dig de WW hiervoor deren. De bonden voldoende wanneer drijfsvereniging eei toepast in geval vai bare werkloosheid. De WW maakt or tussen redenen voor en redenen voor Uitsluitingsgronden recht op uitkering aa ben te maken met 01 heden die objectief t zijn. Weigeringsgron vloeden het recht op niet maar kunnen, ai van het gedrag van kene, tot gevolg h( geen uitkering wordl of bij voorbeeld op ring wordt gekort. De bonden vinden stelling tot kabinet e vers - dat individi worden bepaald wat wanneer een JW door eigen toedoe werk raakt of blijft. Indien wordt afges (verdere) loonmatigi werkloosheid niet nóf ver wordt bestredei aantal werklozen tot welijks dalen. Alleen van de lonen is echte doende voor groei vai w begrif 'd wore wegg ig v IN ZUID-AMERIKA f wikkelingen voorgec dat enorme continen De overige landen Toet aan dat beg worden toegekend Helaas moet wc., procesgang stagnati omwenteling is wegt zich niet zonder slag gelegd. Profiterend v slechte economische het gegeven dat l~" Posities terug Dat is heel aan de onderkant luties als kozen regt wreedheid was het de v knieën dwong, de failliete1 Alfonsin 'omand met van zijn aantreden Kant moet Wone' Arg straft voor Deze minta 'n Argentinië, Sln, maar ee Z'jn niet van aia ariaere 1 regeringen IhoiH -»i i«-. het te winn duidel cant va andere lan en. N gelijk verlore -..g. De de boedel ov« - een r gevoel v "reden i ,,j het bel Argentijn is uil 'oor de misdad militairen vor De me steeds plan om ten, net geminacht dc is altijd br onvrede -j oppervl situatie is nc Aldo Rico - niet in zijn halen. Da< ontsnapt echter dat c volgend keer zie die angstig» lot dat hij zijn r een ~j" mei van plar Mensenrechten, WOrHor, van de i worden yc Alfonsin vulkaan v; bellie aan was. De overste opstand - onderuit te i "e opnieuw randeert ®en volgi del. Met i Het is het A'=l 's, het lot c Amerika deelt. J

de Stem | 1988 | | pagina 2