t In Zeeland. Vrienden'Wilde sigaren'rokers, 1987 Druk jaar voor Geregoriaans Koor IAPPORT 'WE WORDEN DOOR GEMEENTE OOSTBURG IN DE STEEK GELATEN' 5 Arbeidsonrust over Belgische seizoensarbeiders PBOVI1VCIAAL-GEBEGTSHOF vandeCBTB |»mmissie swinkel FNV erneuzen wij van Oud Kampen hadden een grote wens voor het nieuwe jaar: De mooiste, lekkerste Wilde te maken. Wilde Speciaal. MARKTEN PLAATSELIJK NIEUWS IJK NIEUWS ergadering sch-Ylaanderen Bestuurlijke zaken Sluis Poëzie-avond in Aardenburg Ham weggehaald pfl STEM VAN ZEELAND 4 DINSDAG 19 JANUAR11988^ HOOFDPLAAT - De Hoofdplaatse middenstand vindt dat ze in de steek gela ten wordt door het gemeen tebestuur van Oostburg. .plannen worden telkens gelanceerd, maar na verloop van tijd wordt er niets meer over vernomen", luidt de kritiek vanuit het Schelde- dorp aan het adres van het gemeentebestuur. Zaamslag Renners Van Dam me winnaars van rollendriedaagse Aardappelziekte HET LAND VAN CADZAND IN HET MIDDEN VAN VORIGE EEUW EXTRACTEN UIT ARRESTEN inhoudende veroordeeling tot LIJF- OF OXTEEREiNDE STRAFFEN, Maatregelen Oostburg Oude kerkzang Club wedstrijd De Leeglopers Gebedsdiensten in W. Z.-Vlaanderen Eigen werk Carnaval man moest met diverse ver wondingen per ambulance worden overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis te Goes. Het ongeluk ge- beurde doordat hij in een bocht vlak voor het oprijden van de rijksweg door onbe kende oorzaak de macht over het stuur verloor en tegen een lantaarnpaal botste. OOSTBURG - Uit het restau rant van de heer M. aan de Markt is een ham met een ge- wicht van 12 kg. uit de keu ken ontvreemd. Vermoedelijk heeft een bezoeker kans ge zien in de keuken te komen en de ham mee te nemen. Deze moet daarna via het w.c.- raam naar buiten gewerkt zijn en aldaar opgevangen door een tweede man of door de dader zelf later zijn opge haald. Er wordt een onder zoek ingesteld. morgen een demonstratie avond voor haar leden in De Ark en die begint om 19.30 uur. De heer Van de Broek houdt een lezing over Grand Marnier en de toepassing er van. T20 Middenstand Hoofdplaat boos Van onze verslaggever De ondernemers in het sterk vergrijsde dorp vinden het onbe grijpelijk dat het initiatief van de Hoofdplatenaar Fons Corne lls om een kleine camping te be ginnen door de gemeentelijke commissie planologie en het col lege getorpedeerd is. „We kunnen daar met ons verstand niet bij", stelt André Verstraeten, woordvoerder van de Hoofdplaatse middenstand en horeca. „Praktisch heel het dorp en toch zeker het be drijfsleven staat achter het camping plan van Cornelis. Om de doodeen voudige reden dat die camping direct profijt opleveren kan voor de winke liers en indirect voor de dorpsbewo ners", vervolgt hij. De Hoofdplaatse ondernemers zijn ervan overtuigd dat Cornelis zijn kampeerterrein, waar zo'n 24 sta-ca- ravans geplaatst zouden kunnen wor den, een bijdrage leveren kan aan de leefbaarheid van de kern. „Ga maar na", zegt Verstraten, „24 caravans, dat is al snel een honderdtal mensen en die zullen toch hier wat gebruik maken van de voorzieningen die er nog zijn overgebleven. Dat mogen we niet zomaar aan ons voorbij laten gaan, omdat die camping een ople ving voor ons dorp kan betekenen.". De Hoofdplaatse ondernemer vindt het onbegrijpelijk dat het college voorstander is van het initiatief, maar het tegelijkertijd afwijst omdat het plan in strijd zou zijn met de ge meentelijke recreatienota. „Reden van het gemeentebestuur om het plan niet door te laten gaan is dat de cam ping in de bebouwde kom komt te lig gen. Nou ja, het is maar hoe je het be kijkt. De wei van Verhij e valt, zo heb ik me door Cornelis laten vertellen, volgens het kadaster in het buitenge bied. De gemeente rekent het perceel tot de bebouwde kom. Nou ja. Het argument van het gemeentebe stuur om geen kampeerterrein naast vetsmelterij Van den Ameele toe te staan met het oog op milieuproble men is volgens de woordvoerder van de Hoofdplaatse middenstanders dis cutabel. „De leden van de commissie plano logie hebben het op grond van deze beweegredenen eveneens afgewezen. Ik vraag me af of die mensen weten om welk perceel het gaat. Het stuk grond is gelegen westelijk van de vetsmelterij. Stankoverlast kan zich alleen voordoen wanneer de wind pal uit het oosten waait en wanneer is dat; alleen in de winter. En dan nog. De smelterij ligt al jaren op dezelfde plaats en af en toe ruik je weieens iets in het dorp, maar dat is bij uitzonde ring het geval. Ik vind het goed dat er regels zijn op milieugebied, maar de naleving ervan moet niet overdreven worden", aldus Verstraten. Volgens Verstraten zijn de Hoofd plaatse middenstanders, maar ook de dorpsbewoners, tot op heden te dik wijls door de Oostburgse bestuurders met het welbekende kluitje het riet ingestuurd. „Om maar eens een voor beeld te noemen. Het plan Vossekaai. Daar is heel wat over te doen geweest, maar de laatste maanden hoor je er niets meer over. Ja, dat er vuil gestort wordt, dat wel, maar rond de even tuele realisatie van het recreatiecen trum is het momenteel wel erg stil. Het is dan ook een bittere tegenvaller voor ons als een initiatief als dit, dat kan zorgen voor een opleving in het dorp, getorpedeerd wordt. We hopen dan ook dat het gemeentebestuur haar uitspraak herziet en het licht voor de camping op groen zet", bena drukt hij. Het gemeentebestuur van Oostburg wordt deze week nog schriftelijk ver zocht om een herziening van zijn standpunt. Tevens zal Verstraten na mens de ondernemers de dorpsraad van Hoofdplaat verzoeken om aam- dacht te schenken aan de camping kwestie. idt DO ie in is D- ie de ib \- o- o- >sé lat u- an ij lst iet (t.- •o- pgt de De om DW - Leden van de kaart- vereniging DW speelden in café Het Wapen van Zeeland de eerste wedstrijd in bieden zonder roem meetellend voor het clubkampioenschap 1988. De uitslag was als volgt: 1. Piet de Waal, 2. Riet Knol, 3. Jaap van Doorn, 4. Jan Ha melink, 5. Geert Gelderland. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het koppel van slagerij Van Damme, bestaande uit Ed Huisman en Willem van der Maden, heeft de rollendriedaagse in café Wilhelmina in Terneu- zen gewonnen. Na een bijzonder spannende en erg druk bezochte slotdag wist dat koppel met slechts één punt voorsprong te finishen voor het team van Berghaert, waarvoor Harry de Bree en Edwin van Immerseel uitkwamen. Voordat de laatste onderde len op de slotdag, de sprint en koppelkoers, van start gingen kon het nog alle kanten uit Groote Slock, bestaande uit Luc de Naayer en Marc van Overbeke, ging op dat moment aan de leiding met één punt voorsprong op Berhaert twee punten op Van Damme. Door een ijzersterke slotdag wist het op de derde plaats staande Van Damme de voor gaande twee ploegen in te ha len. Voordat men zeker was van de eindzege, moest men tot de laatste seconde wachten, waardoor de spanning alleen maar steeg. De organisatie was unaniem van mening dat dit geslaagde evnement volgend jaar her haald moet worden. Ditmaal kon men, in tegenstelling tot voorgaande j aren, bogen op een flink aantal deelnemers, 'en dat stimuleert', liet de heer Ver aart, een van de organisatoren, weten. Uitslag: 1. Slagerij Van Damme 54 punten, 2. firma Berghaert 53, 3. De Groote Slock 52,4. Ster-team 39, 5. café Wilhelmina 37, 6. Wifo 36 pun ten. IN HET MIDDEN van de vorige eeuw verkeerden de landarbeiders in West- Zeeuwsch-Vlaanderen in een beklagenswaardige positie. Hun levensom standigheden waren in één woord slecht. Ze woonden vaak in huisjes met lemen muren en rieten daken en konden niet of nauwelijks in hun onderhoud voor zien. Er moet evenwel onderscheid gemaakt worden tussen vaste en losse arbeiders. De vasten hadden het iets beter. Zij woonden in niet al te slechte woningen in de buurt van de hofsteden waar ze werkten of in de dorpen. Ze konden van de boer soms goedkope tarwe en andere levensmiddelen be trekken en hadden dikwijls een stukje land dat ze goed koop konden pachten, waarop dan aardappelen werden ge poot. De losse arbeiders, die tweederde van de bevolking uitmaakten, hadden het veel slechter. Alleen gedurende de drukke maanden namen de boeren losse arbeiders in dienst. Die verdienden zelden meer dan één gulden per dag. In de wintermaanden hadden ze geen werk en dus geen in komsten en moesten dan rondkomen van hetgeen in de zomer verdiend was. Het jaarloon van een gezin be droeg zelden meer dan 250,-, onvoldoende om een jaar lang van rond te komen. Velen kwamen dan ook de moeilijke wintertijd niet door, zonder een beroep te doen op het ker kelijk of burgerlijk armenbe stuur. Het is dan ook niet te verwonderen dat er geklaagd werd over bedelarij en dief stal op het platteland. Daar kwam dan nog bij dat zich op gezette tijden de aard appelziekte manifesteerde. De aardappel was het belang rijkste volksvoedsel. Hij was niet duur en bevatte veel ca lorieën. Al in 1829 had zich een der- gelijke catastrofe voorgedaan en ook in het midden van de jaren veertig trad die ziekte herhaaldelijk op. Aan bestrij ding viel toen nog niet te den ken. Met name in 1845 was het weer raak. Begin augustus van dat jaar vroeg de gouverneur van de provincie Zeeland aan de Provinciale Commissie van Landbouw inlichtingen over de te verwachten aardappel oogst. Het antwoord was dat de toestand er treurig uitzag vanwege de aardappelziekte en dat er een groot tekort zou ontstaan. De losse arbeiders zouden daarvan het meest de dupe worden. Er was nog een derde catego rie arbeiders: die van de Bel gische seizoenarbeiders. Zij kwamen vooral in de oogst tijd, maar ook al daarvoor en daarna en werden op de ver schillende boerderijen onder gebracht in de Vlaamse keten. Dominee J. Was schilderde de situatie in zijn dorp Water landkerkje in 1846 als volgt: „Er woont slechts één Rooms huishouden op het dorpje zelf. De overigen zijn verspreid op het land, in de nabijheid der hofsteden, door Roomsgezinde pachters en kasteleins (perso nen die voor de eigenaar de boerderij beheerden) be woond. De hoeven komen hier van tijd tot tijd meest in han den van Gentse en Brugse he ren, hetwelk meer en meer volk uit Vlaanderen lokt en de protestantse bevolking alhier langzamerhand maar zeker verdringt, terwijl de ver armde Roomsgezinden tot last der gemeente komen. Daarbij komt dat de arbeidersstand zeer wordt benadeeld door Vlamingen, die hier des zo mers met hele troepen voor verminderd loon werk zoeken en helaas! ook zelfs bij her vormde boeren, vinden. Is het wonder dat door een en ander velen onzer geloofsgenoten mede genoopt worden elders brood en bestaan te zoeken, uitgesproken gedurende de ses laatste maanden van 1846 en gedurende de drie eerste maanden van den jarc 1847. Wanneer iemand door het 'Provinciaal-Geregtshof in Zeeland werd veroordeeld, bijvoorbeeld wegens het verjagen van Belgische seizoensarbeiders, werd dat nauwkeu rig geregistreerd. bedreiging van de boeren le vensmiddelen werden geëist. In de buurt van Sluis kwam het 30 juli en 4 augustus tot ongeregeldhedea Op 7 augus tus kwam het tot een geweld dadig treffen tussen inheemse arbeiders en Belgen. Een aan tal Belgische arbeiders, dat in de Sophiapolder onder Oost burg op het land aan het werk was, werd door een honderd tal arbeiders met stokken aangevallen, mishandeld en op de vlucht gedreven. Op 12 augustus kwam het weer tot een opstootje in de Sophiapolder en 14 augustus werd weer een aantal Belgen uit deze polder verjaagd. Als gevolg van dit laatste incident werden drie personen uit Oostburg, twee uit Sluis en een uit Aardenburg in staat van beschuldiging gesteld. Van hen werden er twee ver oordeeld, een tot twee jaar ge vangenisstraf en ƒ25,- boete en een tot een maand gevan genisstraf. Van overheidswege werd er nu druk uitgeoefend op de landbouwers om hun Belgi sche personeel te ontslaan. Verder zouden de Belgen voortaan gecontroleerd wor- gelijk er dan ook wederom dit jaar een 170-tal uit dit gewest naar de Verenigde Staten van Noord- Amerika zijn ver huisd?" Inderdaad kwamen Belgische seizoenarbeiders, maar ook dienstboden, in grote aantal len de grens over en zorgden daardoor voor conflicten over het loon en voor rivaliteit tus sen de inheemse en Belgische arbeiders. Aangezien de Bel gische arbeiders voor een la ger dagloon werkten, kwa men talrijke inheemse arbei ders niet meer aan bod en werden werkloos en dat in een tijd toen er nog geen so ciale voorzieningen waren. In de zomer van 1845, toen de dreiging van het aardap peltekort door de aardappel ziekte bekend werd, was de toeloop van Belgische arbei ders groter dan normaal. Dit leidde tot protestacties tegen de boeren. Eind juli en begin augustus trokken groepen van zestig tot tachtig arbei ders, waaronder ook vrou wen, uit de gemeenten Aar denburg, Oostburg, Retran- chement en Sluis met stokken bewapend langs de hofsteden van de boeren die Belgen in dienst hadden. Ze vroegen om werk en eisten dat de Belgische arbei ders en dienstboden zouden vertrekken. Ook begonnen ze daadwerkelijk met het ver drijven van de Belgische ar beiders, terwijl soms onder den op geldige identiteitspa pieren. Tegen de talrijke Bel gische grondeigenaren die hun eigen personeel mee brachten, kon niet worden op- getredea Al spoedig daarna begonnen de boeren uit angst met het wegsturen van de Belgische arbeiders, zodat half augustus de meesten wa ren vertrokken. De boeren bij wie dit niet het geval was ontvingen dreigbrieven. De Belgen dien den te verdwijnen anders zouden hun schuren in brand worden gestoken. Op 24 augustus werden te Eede ve- scheidene boeren met brand stichting bedreigd. Tot uit voering van deze dreigemen ten is het echter niet geko men. Toch blijkt een aantal jaren later de oude toestand zich weer hersteld te hebben. In de vergadering van de gemeen teraad van IJzendijke van 5 juli 1851 merkte raadslid Cortvriendt op, dat hij gecon stateerd had dat het de laatste tijd steeds veelvuldiger voor kwam dat 'onze eigen mensen bij de tewerkstelling achter gesteld werden bij onze zui derburen.' „Het behoeft dan ook geen betoog'Vzei hij, „dat zulks zeer ongewenst is en dat het de hogoste tijd is dat er maatregelen worden getrof fen om dit kwaad de kop in te drukken." Burgemeester Carpreau antwoordde daarop dat het hem bekend was dat door loonsverschil vele buitenlan ders hier werden tewerkge steld en dat, doordat eigen mensen werden ontslagen, dit een terugslag gaf op de hele bevolking. Zonder voldoende medewerking van werkge verszijde was dit echter niet tegen te gaan. Daarom stelde hij voor iedere werkgever aan te schrijven om eraan mee te werken zoveel mogelijk eigen mensen in het arbeidsproces in te schakelen, waardoor de heersende werkloosheid tot een minimum zou worden be perkt. Dit voorstel ondervond algemene bijval. (ADVERTENTIE) ds- ing k. ja- pnd be de lijke lordt fa- (ria- Secretaris H. van Lambalgen van de kamer van koophandel in Terneuzen verzorgt tijdens deze excursie een inleiding. Om 18.00 uur wordt het ge zelschap verwacht in hotel De Zwaan in Zuidzande, waar na de maaltijd, de algemeen secre taris van de CBTB-West-Ne- derland, L. van der Sar, een spreekbeurt houdt over het thema. Na de inleiding volgt er een discussie. De avondbijeenkomst begin' om 19.30 uur. krijgt iedereen aan het eind van de maand een ander net» pnde de Ifor- fiden bedrag in de handen. Vragen daarover words1 tussen 10.00 en 16.00 uur in vakbondswinkel, die op I» lieen Pal"keerterrein naast het stad ij- huis wordt gestald, beantwoord door deskundigen van de FN»- Ook andere vragen in verb3™ met het salaris kunnen i 'ging worden gesteld. Van onze verslaggever fclUIS - De commissie voor dgemeen Bestuurlijke za- van de gemeente Sluis 'ergadert vanavond in het tadskantoor. De leden van Ie commissie bespreken on- ler meer de motivatie van Ie reacties, die de gemeente P het ontwerp-streekplan 'eeft gegeven. 'aarnaast wordt het functio- wen van de commissie ABZ «keken en wordt een aantal aken van huishoudelijke aard esproken. kin de orde komt verder een stel over het door de ge- ieente te voeren verweer te il de Sluisenaar C. Heyne- Deze heeft de gemeente voor 1 rechter gedaagd in verband ft een affaire rond een aan- r;*'n? op het gemeentelijk fteingsstelsel. IDe vergadering begint om fwuur. Ik vond het tijd worden. Ons goeie van Susante binnengoed, met een best Java omblad en het meest helder-rijpe Java dekblad dat er bestaat. En een beschaafd flosje. Ik denk dat ie lekkerder is dan wat u nou rookt. Ga maar kijken bij de tabaksspecialist En ga d'r maar 's lekker voor zitten. Wilde Speciaal! in wat u nou rookt Directeur-tabakker van Oud Kampen 10 stuks 6,50 BRIDGE - De Bridge Socië teit Oostburg speelde de laat ste wedstrijd voor promotie/ degradatie. Uitslag groep A: 1. dames Brevet-Pieters, 2. heren Ouweneel-Neve, 3. me vrouw Verstraete-de heer Lako. Groep B: 1. dames Ros- seel-Risseeuw, 2. mevrouw Van der Schaaf-de heer Ma- belis, 3. dames Luteijn-Van Dronkelaar. AMSTERDAM, 18 jan. - In bintje 35-50mm werden 2 contracten oogst '87 verhandeld voor leve ring april tegen 9,00 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50mm oogst '87 wer den 83 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 17,30 tot 17,10 per 100 kg, en 20 contracten levering juni te gen J 19,20. De stemming was kalm. In Bintje 50mm oogst '88 wer den 38 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ27,10 tot ƒ27,00. De stem ming was kalm. KAPELLE, 18 januari - Spruiten ongeschoond: kl A 2 47-59, kl2 B 31. Witlof: kil A 100-120, B 60-70, kl2 A 40-100, B 70-100, kl3 10-30. Rode kool: kl2 Al 59, BI 51. Sa- vooie kool groen: kl2 A 98-106. Late aardappelen 610 kg: kl2 Ml 10. ROTTERDAM, 18 jan. - Con sumptie aardappelen, los veria den af bedrijf, in gulden per 100 kg, excl btw. Klei-aardappelen: Bintje 40/50 mm 8,00-9,00, Bintje 40/55 mm 11,00-11,50, Bintje 50 mm opwaarts vrij van grond 14,00-14,50, Bintje 50 mm op waarts (frites) 14,00-14,50, Eigen heimer 40 mm opwaarts in zak ken 26,00-28,00 Zandaardappelen: Bintje 40/50 mm 7,00-8,00, Bintje 50 mm opwaarts 11,50-13,50. Ex portaardappelen: Bintje klei 45 mm opwaarts in zakken 12,50- 13,00. Voeraardappelen 3,25-5,00. De stemming was flauw. Van onze correspondent OOSTBURG - Het West- Zeeuws-Vlaams Grego riaans Koor heeft in het af gelopen jaar een bijzonder druk programma afge werkt. Het koor trad in to taal 62 keer op tijdens eucharistie-vieringen en bij andere gebeurtenissen. Belangrijk hoogtepunt in het afgelopen jaar was het optre den tijdens de priesterwijding van pastor F. Verheije te Aar denburg. In 1987 ging het koor voor het eerst naar het buitenland. Het begon met een voorzichtige trip naar Middelburg in Vlaande ren, weldra gevolgd door uit nodigingen vanuit Sijsele, Damme en Moerkerke Sint- Rita. Ook dit jaar gaat het ge westelijk koor de grens over. Zondag 21 februari, de eerste zondag in de vastentijd, wordt opnieuw opgetreden in Moer kerke Sint-Rita en op eerste pinksterdag is het koor te gast in de parochie Pottelberg bij Kortrijk. Het koor telt 27 leden, maar er is nog altijd plaats voor nieuwe leden, die geïnteresseerd zijn in Van onze sportmedewerker 'S-HEERENHOEK - Hen gelsportvereniging 'De Leeglopers' uit 's-Heeren- hoek hield zondag haar eer ste clubwedstrijd in de Westerschelde. Er werden 170 bovenmaatse en vijftien ondermaatse vissen ge vangen, met een totaalgewicht van 38.515 gram. De uitslag: 1. L. Hooftman 3770 punten; 2. C. Lepoeter 2740; 3. A. de Visser 2720; 4. P. Nijpjes 2440; 5. Mevrouw Slabbekoorn 2140; 6. P. Wielemaker 2130; 7. P. Otte 2080; 8. B. de Visser 1950; 9. A. van 't West einde 1615; 10. C. Mateijn 1545. de oude kerkzang. Volgens di rigent Walter Dierick uit Aar denburg is aanwas ook nodig, wil het koor aan de grote vraag blijven voldoen. Het zijn trouwens niet alleen de ouderen die teruggrijpen naar het Gregoriaans. Ook jonge mensen die gaan trou wen, vragen om een 'Latijnse' huwelijksviering. „Het is dus beslist niet altijd nostalgie die spreekt", aldus de dirigent. „Het blijkt dat de jongeren nog steeds gegrepen worden door de vele eeuwen oude kerkzang en dat is bemoedigend. Alleen, ik zou graag wat jongeren bij het koor krijgen." Zondag is het koor om 10.30 uur in Oost burg en zaterdag 23 januari om 19.00 uur in de parochiekerk van Sint-Bavo te Groede. Van onze verslaggever OOSTBURG - Deze week worden er in West- Zeeuwsch-Vlaanderen op initiatief van de coördina tiegroep regionale evangeli satie in de streek verschil lende gebedsdiensten ge houden. Het thema van de oecumeni sche diensten is dit jaar 'de liefde van God drijft de vrees uit'. De diensten worden vandaag gehouden in Ter Walle in Bier vliet, morgen in de katholieke kerk in Sluis, daags erop in de gereformeerde kerk in Aar denburg en op zaterdag 23 ja- nauri in de Vrije Evangelische kerk in Breskens. Zondag 24 januari wordt er een dienst gehouden in Pro Rege in Oostburg en maandag 25 januari de laatste in de gere formeerde kerk in Schoondijke. Alle gebedsdiensten beginnen om 19.00 uur, met uitzondering van de dienst op donderdag 21 janauri in Aardenburg. Die be gint om 19.30 uur. Van onze verslaggever AARDENBURG - Liefheb bers van poëzie kunnen zondag 14 februari terecht in het Aardenburgse hotel 'De Roode Leeuw'. Daar wordt vanaf 20.00 uur een poëzie-avond gehouden. De organisatie is in handen van Schelte van Jelgerhuis. De Aardenburger is in de streek vooral bekend van wege zijn vredesboodschap pen die hij naar tal van re geringshoogden, onder an dere Gorbatsjov en Reagan, stuurde. Maria Seselle, een 43-jarige dichteres uit het Vlaamse Zo- mergem, draagt die avond voor uit eigen werk. Maria Seselle is in Vlaanderen een bekende dichteres. Zij werd geboren in Adegem en werkt nu als lera res in Zomergem. Maria Seselle schreef tal van gedichtenbun dels. Drie van haar bundels werden bekroond. Naast de Vlaamse dichteres draagt ook Mare Spierings uit 's Hertogenbosch voor uit eigen werk. Spierings is een pas veertienjarige scholier die in de poëzie-wereld bekend staat als talentvol. Schelte van Jelger huis zelf draagt voor uit werk van bekende dichters als Aat jes, Buning, Jan Campert, Jan Prins, Marsman, Nijhof en Slauerhof. Van Jelgerhuis; „Het is niet de bedoeling er een geweldig grote happening van te maken met tientallen deelnemers. Als er dichters en dichteressen uit Zeeuwsch-Vlaanderen wat willen voordragen uit eigen werk, zijn ze van harte wel kom. Ze kunnen zich bij mij in Aardenburg aanmelden". Dank zij de financiële steun van een aantal bedrijven uit Aardenburg kan Van Jelger huis de avond houden. Na het voordragen van de gedichten zal Leo Temmermans een aan tal aquarellen van zuster Gra- tiana verkopen. De mensen die zondagavond aanwezig zijn, kunnen door middel van hun uitnodiging een aquarel win nen. De zeventig uitnodigigen worden verspreid door de be drijven die geld beschikbaar stelden voor de organisatie. Van Jelgerhuis: „Het is nog niet zeker, maar de voorzitter van de 'Open Kring' uit Gent heeft toegezegd te proberen een paar dichters mee te nemen naar Aardenburg. Ruim tien jaar geleden heb ik al eens een poëzie-avond gehouden in Aar denburg. Ik wil het nu weer eens proberen. Misschien is het mogelijk er een jaarlijks eve nement van te maken. Of eens een grote poëzie-avond te hou den in de St. Baafs. En dat dan gecombineerd met een tentoon stelling van schilderijen". De poëzie-avond op carnavalszon dag („Er zijn genoeg mensen die niet van carnaval houden", aldus Van Jelgerhuis) begint om 20.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 17