Kinderen Hulst uit brand gered Materiële schade na verkeersongeval OVER ARBEIDSOMSTANDIGHEDEN EN KWALITEIT VAN WERK IN KANAALZONE Vakbondswinkel FNVj rijdt in Terneuzen Gladh ei dsl) e strij ders krijgen mobilofoons POLITIERAPPORT 'WE WO] Vergaderin Thema-dag van de CBTB West-Zeeuwsch-Vlaanderen I commissie [Bestuurlij] (zaken Sluisl fcSasaïw fe&s? i DE STEM VAN ZEELAND 3 DINSDAG 19 JANUAR11988 TERNEUZEN - De werk groep 'kerk en werk' in Sas van Gent luidt de noodklok over de arbeidsomstandig heden en de kwaliteit van de arbeid in de kanaalzone. VOORSTEL B EN W OOSTBURG Carnaval Dethon op 5 februari Man gevonden Songfestival Den Dullaert voor de Hulster jeugd BUREN BEUKEN DEUR IN Leerbedrijven Sieraden gestolen Gewonde bij ongeval Ham weggehaald PLAATSELIJK NIEUWS Terneuzen Zaamslag Sluiskil Internationale rollenwedstrijd Wielertoerist Renners Van Damme winnaars van rollendriedaagse I TjE STEM VAf hoofdplaat Hoofdplaatse midc vindt dat ze in de stf ten wordt door het tebestuur van C „Plannen worden gelanceerd, maar naj van tijd wordt er nii over vernomen", 1 kritiek vanuit het I dorp aan het adres gemeentebestuur. Aardappelziektl T16 Kerk en werk luidt noodklok Van onze verslaggever Zij doet dat in een brief aan werkgeversorganisaties, vakbe weging, baanlozenorganisaties en kerken, die het thema 'mens waardige arbeid: tussen ideaal en werkelijkheid heeft meege kregen'. Er is, constateert de werkgroep, een te groot verschil tussen wat voor de werknemers goed zou zijn en de reali teit van alledag. Een discussie daar over met de verschillende betrokke nen zou veel leed uit de wereld kun nen helpen, denkt de werkgroep. „Dat contrast tussen ideaal en wer kelijkheid wordt eerder groter dan kleiner", zegt industriepastor Wim Nabbe in een toelichting op de brief. De werkgroep, waarin zowel werken den als werklozen zijn vertegenwoor digd, heeft de afgelopen maanden voor zichzelf de meeste knelpunten in kaart gebracht en afgezet tegen de werkelijke gang van zaken. Arbeid dient volgens de werkgroep aan te sluiten bij wat mensen kunnen en willen. Te vaak wordt daar geen rekening mee gehouden. „Het is bij ons slikken of stikken''. „De eisen worden alsmaar opgeschroefd en de werkdruk wordt steeds groter. Je moet tegenwoordig een atleet zijn om het te kunnen volhouden", zo luiden de ervaringen van de werkgroeple den. Ook de betrokkenheid van de men sen bij hun werk brokkelt steeds meer af. „Arbeidsvragen zijn er bij mij al lang niet meer". „Bij ons wil iedereen alleen nog maar de eind streep halen". De arbeidsomstandigheden laten volgens de werkgroep ook nog veel te wensen over. Er dient sprake te zijn van echte veiligheid, gezondheid en welzijn. En de arbeidsomstandighe den moeten zo zijn dat mensen echt tot him recht kunnen komen, zowel li chamelijk als geestelijk, vindt de werkgroep. De werkelijkheid laat zien: „Veiligheid wordt steeds be grensd door wat 'men' financieel-eco- nomisch haalbaar acht". En: „Ik kom zo vaak met mijn geweten in de knoei". De arbeidsverhoudingen zijn een ander teer punt die de werkgroep aangeroerd wil zien. De contrasten tussen ideaal en werkelijkheid zijn zo mogelijk nog groter. 'Mensen dienen onderling betrokken te zijn bij eik aars wel en wee', 'Mensen moeten elk aar kunnen erkennen en waarderen op en in hun werk', 'mensen moeten zeggenschap hebben over de invulling van hun werk, het sociaal beleid, het investeringsbeleid', zijn idealen van de werkgroep. De werkelijkheid stelt daar de vol gende ervaringen tegenover: „Er wordt alleen nog maar gekankerd op elkaar", „Ze gooiden me aan de kant als een leeg blikje cola", „Kop houden en werken". Als laatste wil de werk groep verbetering hebben in de orga nisatie van de arbeid. De ervaringen, zoals ze in een dis cussienotitie door de werkgroep zijn neergelegd, zijn overigens niet repre sentatief voor de werkende bevolking in Zeeuwsch-Vlaanderen. Er is geen uitgebreid onderzoek aan voorafge gaan. Er hebben ook geen gesprekken met werknemers op verschillende be- dijven plaatsgehad. De werkgroep spreekt dan ook van een signaalfunc tie. De werkgroep vindt dat de kerk zich nadrukkelijk in de discussie moet mengen, omdat het de taak is van de kerk aan de kant van de 'slachtoffers' in de samenleving te staan. Belangstellenden die zich willen la ten horen over deze materie kunnen meedoen aan de maandelijkse zittin gen van de groep. Maandelijkse bij eenkomsten zijn er op de pastorie in Sas van Gent. Van onze verslaggever OOSTBURG - Het dagelijks bestuur van Oostburg wil de gemeentelijke gladheidbestrijders gaan uitrusten met eigen mobilofoons. Met deze apparaten kan de be strijding van de gladheid op een efficiëntere manier aange pakt worden. Daarnaast kun nen de mobilofoons verder van nut zijn bij de aanpak van eventuele calamiteiten in de gemeente. Momenteel huurt de ge meente de geluidsapparatuur, maar het college is tot de ont dekking gekomen dat dit een kostelijke zaak is. Vier mobilo foons kosten per dag namelijk honderd gulden huur. Uit- TERNEUZEN - Het sociaal werkvoorzieningsschap De thon heeft een personeelsvere niging waarvan de carnavals vereniging al zes jaar bestaat. In de loop van die jaren is de jaarlijkse carnavalsviering een steeds groter succes. Dit jaar wordt op vrijdag 5 februari in de kantine van De thon Terneuzen een groot car navalsbal gehouden. Voor het eerst wordt daarbij door Prins Willy I de eigen carnavalson derscheiding - de Vliegende Hollander -aan een aantal pro minenten uitgereikt Aan het bal wordt medewerking ver leend door diverse Raden van Elf uit Zeeuwsch-Vlaanderen. De feestavond breekt pas goed los als na het 'officiële' gedeelte directeur Jacobs de sleutel aan de prins overhandigt. Van onze correspondent IJZENDIJKE - In een bouwkeet aan de Willem Tellstraat is maandagaoeh- tend een zekere J. de W. uit Gent gevonden. Deze had de nacht in deze bouwkeet doorgebracht en bleek gelet op de temperatuur geheel onderkoeld te zijn. Door een plaatselijk arts is de W. on derzocht en met koffie weer op temperatuur gebracht. Hierna kon hij zijn reis naar Gent ver volgen. gaande van 30 vorstdagen per jaar betekent dit een uitgave- post van 3000 gulden op jaarba sis. .Het gemeentebestuur heeft laten uitrekenen dat het aan schaffen van eigen apparatuur uiteindelijk goedkoper uitvalt. Buiten de winterperiode kun nen de mobilofoons verder ge bruikt worden voor het onder houden van verbindingen tus sen de verschillende voertuigen van de dienst gemeentewerken. De aanschaf gaat de ge meente tien mille kosten. B en W hebben de gemeenteraad verzocht om met de aankoop akkoord te gaan. Donderdag doet de raad hierover uit spraak. Van onze correspondente HULST - De buurtvereni ging den Dullaert heeft al enkele jaren na elkaar mu- ziakele evenementen voor de jeugd georganiseerd. Het jaarlijkse songfestival wordt deze keer op 5 fe bruari gehouden in het ge meenschapscentrum Den Dullaert. Kinderen uit de Den Dullaert- buurt wordt aangeraden te oefenen en als de playback nummers en vooral de live ge zongen liedjes er goed inzitten kunnen zij zich opgeven als deelnemer. Het inschrijffor mulier moet voor donderdag worden ingeleverd bij Me vrouw van Hoije. Het songfestival is een van de vele aktiviteiten die door de buurtvereniging elk jaar wor den georganiseerd. Het jaar programma is al opgesteld en het belooft veel moois voor de kinderen. Van onze verslaggever HULST - Kordaat ingrijpen van de buren heeft gister avond het leven gered van de twee kinderen van de fa milie R. in de Poorterslaan in Hulst. De kinderen lagen alleen thuis in bed toen even voor half elf brand uitbrak in de keuken. Daarbij onstond een enorme rookontwikkeling. De buren zagen meteen de ernst van de situatie in en aar zelden geen moment. Ze beuk ten de voordeur in en wisten de kinderen in veiligheid te bren gen. Ook probeerden ze nog met blusapparaten het vuur te bedwingen, maar dat lukte niet. De Hulster vrijwillige brandweer was snel met twee voertuigen aanwezig en had de brand snel onder controle. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door een technisch mankement aan de vaatwas- machine. Volgens brandweer commandant A. der Weduwe moet de brand, gezien de scha de, gepaard zijn gegaan met een enorme hitte. Het vuur bleef beperkt tot de keuken. Wel kwam het hele huis onder een dikke rook te staan. Brandweercommandant Der Weduwe prees het snelle in grijpen van de buren. „Als die niet hadden opgetreden dan had ik niet geweten of het zo goed zou zijn afgelopen. In dit soort situaties is elke minuut van levensbelang". De brandweer kon nog een hond uit het huis redden. Het dier was nogal van streek en werd voor alle zekerheid door de politie voor onderzoek naar de dierenarts gebracht. Nadat ze de gerechten zelf bereid hadden, serveerden de lts'ers de maaltijd op bekwame wijze uit. Tot genoegen van de gasten, wellicht de toekomstige werkgevers van de scholieren. - foto wim kooijman Van onze verslaggever Aoo TERNEUZEN - Een proeve van be kwaamheid. Dat is de kortste om schrijving van het diner-dansant in de aula van lts De Vaart in Terneu zen. Honderd hongerige horeca- werkgevers maakten kennis met de culinaire kwaliteiten van de leerlin gen, die in Terneuzen de opleiding kok-kelner volgen. Tussen de verschillende gangen door verhaaltjes over de opleidingen en de mogelijkheden daarna. Het doel: de on dernemers op de hoogte brengen van wat er mogelijk is met die leerlingen die hun diploma halen. „En gebleken is dat dat heel nuttig was", zegt G. Meeusen, leraar serveren en betrokken bij de organisatie van het feestelijke en toch informatieve evene ment. „Een groot deel van de aanwezigen was niet helemaal op de hoogte van hoe 't in elkaar steekt. Zo kunnen ze het eerste jaar, dat ze een leerling in dienst nemen in het kader van het leerlingstelsel, een behoorlijke subsidie van de overheid krijgen. Ze volgen dan een dag in de week onderwijs en krijgen op die manier al werkende hun volgende diploma". „De meesten kijken er verkeerd tegen aan. Ze zeggen: ik heb niks aan die jon gens die meteen van school komen. De consulent van Onderwijscentrum voor Horeca, die betrokken is bij het leerling stelsel, had het daar ook over. Hij wees erop dat als je zelf meewerkt aan een goede opleiding, dat in feite een investe ring voor de toekomst is". Veel lts'ers die in Terneuzen hun di ploma halen, gaan inderdaad verder in het leerlingwezen. Volgens veel onder wijskundigen dé manier om leerlingen die allemaal dezelfde, weinig toegespit ste, basisopleiding hebben in te passen in een gespecialiseerd bedrijf. In Zeeuwsch- Vlaanderen zit al een aantal zogenaamde 'leerbedrijven' voor de horeca. Maar de lts wilde nog meer mensen informeren over het bestaan van zo'n onderwijs vorm. Terwijl vijftien leerlingen in de keu ken hun beste beentje voorzetten en vijf tien keurig geklede kelners hun produk- ten aan tafel serveerden, speelde John White's Big Band dansmuziek. Een avond in stijl dus. Op het menu stond een palet van paté- soorten uit eigen keuken, zeeduivel met crab en kreeftesaus,parelhoen met een kalfsfarce, een sorbet en een kopje koffie. Niet zomaar het eerste de beste dagmenu. Tussendoor praatjes over het onderwijs. De gasten kregen ook allemaal een infor matiepakket mee naar huis, om alles thuis eens rustig te kunnen nalezen. „Iedereen was enthousiast, de gasten en niet in de laatste plaats de leerlingen zelf. We hadden weieens eerder zoiets gedaan voor de personeelsvereniging, maar dit was toch anders. Velen stonden er ver steld van hoeveel onze leerlingen konden. En als een ondernemer weet wat een leerling kan, praat dat ook wat makkelij ker, bijvoorbeeld bij een sollicitatiege sprek. Uiteraard leverde de avond niet met een concrete resultaten op. Wel een la ding positieve opmerkingen. Meeusen: „Zo was er iemand die tegen me zei: als ik een partijtje in het weekend heb, mag ik u dan bellen voor een aantal leerlin gen. Die kan ik soms goed gebruiken als extra hulp. Anderen zeiden dat ze niet verwacht hadden dat lts'ers zo geod kon den presteren. De manifestatie is dus ze ker voor herhaling vatbaar". GOES - Bij een inbraak in de woning van G. D. te Goes zijn zaterdganacht voor ongeveer 15.000 gulden aan verschil lende soorten sieraden gesto len. Verder nam men een be drag van 3000 gulden aan contant geld mee. Ook een vi deorecorder, een filmcamera en een aantal giro-betaal kaarten bleken na dit onge wenste nachtelijke bezoek te zijn verdwenen. De daders kwamen de woning binnen, nadat ze de achterdeur had den geforceerd. GOES - De negentienjarige automobilist W. V. uit Zoute- lande is gistermorgen bij een eenzijdig verkeersongeval op de secondaire weg 11 met de aansluiting op Rijksweg 58 gewond geraakt. De jonge man moest met diverse ver. wondingen per ambulance I worden overgebracht naar I het Oosterschelde ziekenhuis I te Goes. Het ongeluk beurde doordat hij in bocht vlak voor het oprijdëjl van de rijksweg door onbe.1 kende oorzaak de macht over I het stuur verloor en tegen eer, I lantaarnpaal botste. OOSTBURG - Uit het restau. I rant van de heer M. aan df I Markt is een ham met een ge. wicht van 12 kg. uit de keu. ken ontvreemd. Vermoedelijk I heeft een bezoeker kans ge. I zien in de keuken te komen er, I de ham mee te nemen. Deze I moet daarna via het w.c,.l raam naar buiten gewerk; I zijn en aldaar opgevangen I door een tweede man of door I de dader zelf later zijn opge-1 haald. Er wordt een zoek ingesteld. HUISVROUWEN - De afde ling Terneuzen van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen houdt morgen een bijeenkomst in de Goede Her derkerk. De heer J. de Korte vertelt dan over zijn over wintering op Spitsbergen. Hij maakte daar deel uit van een expeditie die door het We- reldnatuurfonds op pad was gestuurd om te onderzoeken hoeveel ijsberen er nog zijn. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. morgen een demonstratie avond voor haar leden in De Ark en die begint om 19,J) uur. De heer Van de Broek houdt een lezing over Grani Marnier en de toepassing er van. VNKV - De VNKV houdt Van onze correspondent HEILLE - De trimformatie van De Wielertoerist houdt zaterdag 23 j anuari interna tionale rollen wedstrijden in clublokaal café De Mol aan de grensovergang Heille/ Middelburg in Vlaanderen. Naast De Wielertoerist komen ook de Belgische clubs NEON Royal uit Oostkamp en WTC Lobec uit St.-Kruis-Brugge in actie. Er wordt gereden in twee ca tegorieën, tot en met 35 jaar en boven de 40 jaar. Dit over twee afstanden, te weten 250 en 500 meter. Aan het eind' van de avond wordt een interclub- kampioenschap verreden, waarbij van elke club de twee best geklasseerde renners van de wedstrijden eerder op de avond. Naast een interclub- prijs, waarbij per categorie drie bekers beschikbaar zijn, is er ook nog een individuele tro fee te winnen voor diegene die deze avond de snelste tijd op de 250 meter maakt. Voor de organiserende club starten als favorieten in de A- categorie Rudy Buzeyn en Jo- han Goethals. In de B-catego- rie Rini Cromheecke en José Delheye. Miel Verstraete praat he geheel aan elkaar. Wethou der Jan de Ridder, zelf lid van De Wielertoerist, reikt de prij zen uit. Voor De Wielertoerist is dit de eerste proef van het snelheidskampioenschap waarvoor 28 februari in St.- Kruis een veldrit op het pro gramma staat. Op 17 april volgt de wegwedstrijd en 24 april de laatste proef, een tijdrit. De rollenwedstrijden beginnen om 20.00 uur. DW - Leden van de kaart-1 vereniging DW speelden café Het Wapen van Zeeland I de eerste wedstrijd in bieden zonder roem meetellend vi het clubkampioenschap 18 De uitslag was als volgt: 1,1 Piet de Waal, 2. Riet Knol, 3, Jaap van Doorn, 4. Jan Ha melink, 5. Geert Gelderland. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het 1 van slagerij Van Damme, I bestaande uit Ed Huisman! en Willem van der Maden, heeft de rollendriedaagse in café Wilhelmina in Terneu zen gewonnen. Na een bijzonder spannendeerJ erg druk bezochte slotdag wis! dat koppel met slechts één pun: voorsprong te finishen voorts: team van Berghaert, waarvooi| Harry de Bree en Edwin Immerseel uitkwamen. Voordat de laatste onderde-1 len op de slotdag, de sprint et koppelkoers, van start kon het nog alle kanten uitl Groote Slock, bestaande eil| Luc de Naayer en Mare Overbeke, ging op dat moment I aan de leiding met één puntf voorsprong op Berhaert twee punten op Van Damme| Door een ijzersterke s wist het op de derde staande Van Damme de voor-, gaande twee ploegen in te ht- len. Voordat men zeker wif van de eindzege, moest menist de laatste seconde wachter! waardoor de spanning alieaf maar steeg. De organisatie was unaniem] van mening dat dit ges' evnement volgend jaar her-I haald moet worden. Ditmaai| kon men, in tegenstelling voorgaande jaren, bogen opeal flink aantal deelnemers, 'endstl stimuleert', liet de heer Verf aart, een van de organisatoren] weten. Uitslag: 1. Slagerij Va] Damme 54 punten, 2. fi» Berghaert 53, 3. De Grootl Slock 52,4. Ster-team 39,5. cafil Wilhelmina 37, 6. Wifo 36 pun-f ten. Mid Van onze verslaggever De ondernemers in vergrijsde dorp vinden grijpelijk dat het initi de Hoofdplatenaar Foi lis om een kleine campi ginnen door de gem< IN HET MIDDEN vorige eeuw verkeer$ landarbeiders in Zeeuwsch-Vlaanderd een beklagenswal positie. Hun leve! standigheden waren woord slecht. Ze wo vaak in huisjes met I muren en rieten dak konden niet of nauv in hun onderhoud zien. Er moet evenwel onder gemaakt worden tussed en losse arbeiders. De hadden het iets bet woonden in niet al te woningen in de buurt hofsteden waar ze werl in de dorpen. Ze kondc de boer soms goedkope en andere levensmidde" trekken en hadden een stukje land dat ze koop konden pachten, v. dan aardappelen werdq poot. De losse arbeiders] tweederde van de bevc uitmaakten, hadden hef slechter. Alleen gedurer. drukke maanden name boeren losse arbeideij dienst. Die verdienden l meer dan één gulden peil In de wintermaanden h ze geen werk en dus ge komsten en moesten rondkomen van hetgeen zomer verdiend was. jaarloon van een gezii droeg zelden meer dan onvoldoende om een jaaij van rond te komen, kwamen dan ook de mc wintertijd niet door, zf een beroep te doen op hel kelijk of burgerlijk armi stuur. Het is dan ook n verwonderen dat er gek, werd over bedelarij en j stal op het platteland. Daar kwam dan nog bij zich op gezette tijden de a appelziekte manifesteerd. aardappel was het bel rijkste volks voedsel. Hij niet duur en bevatte ve lorieën. Al in 1829 had zich een! Van onze verslaggever ZUIDZANDE - De stands organisatie CBTB, kring West-Zeeuwsch-Vlaande ren, houdt dinsdag 26 ja- nauri een thema-dag rond het onderwerp 'belangenbe hartiging'. Na de middag vertrekken de kringleden vanuit Schoondijke naar Terneuzen. Daar wordt een bezoek gebracht aan de fa briek in verpakkingsmateria len Elopak. Secretaris H. van van de kamer van koophanct] in Terneuzen verzorgt tiji' deze excursie een inleiding. Om 18.00 uur wordt het gel zeischap verwacht in hotel Dl Zwaan in Zuidzande, waar el de maaltijd, de algemeen seal taris van de CBTB-West-Ntj derland, L. van der Sar, spreekbeurt houdt over h| thema. Na de inleiding volgt"! een discussie. De avondbijeenkomst beg' om 19.30 uur. Bij een verkeersongeluk op de kruising Churchilllaan Pro fessor Zeemanstraat in Ter neuzen werden gistermiddag omstreeks half vijf twee perso- dat de automobilist H. de M. uit Hulst, die over de Churchill- nenauto's zwaar beschadigd. Terneuzen geen voorrang ver- laan reed. Niemand liep letsel op. leende aan de bestuurder van Het ongeval gebeurde, door- een personenauto T. S. uit foto de stem/ cohj.de boer Van onze verslaggever TERNEUZEN - De rijdende vakbondswinkel van de dienstenbond FNV infor meert belangstellenden morgen over de wijzigingen in de premie- en belasting heffing. Als gevolg van deze wijziging krijgt iedereen aan het ®*l van de maand een ander net- bedrag in de handen. Vragen daarover wc® tussen 10.00 en 16.00 uur in j vakbondswinkel, die op parkeerterrein naast het s® huis wordt gestald, beanWjJ door deskundigen van de F Ook andere vragen in verte met het salaris kunnen worden gesteld. onze verslaggever LUls - De commissie v gemeen Bestuurlijke en van de gemeente SI 'ergadert vanavond in '«dskantoor. De leden commissie bespreken ®r meer de motivatie ®acties, die de gemees ïLil °ntwerp-streekp leeft gegeven. ierajLnaast wordt het func. lekJi van de commissie A Jran en wordt een aar broken. hUiSh°Udelijke a' oom 6 orde k°mt verder heentp t°ver het door de i Sn de k weren verweer lan "nsenaar C. Heyi e'renh/166^ de gemeente v< O.00ujrergadering begint

de Stem | 1988 | | pagina 16