goed." DE STFTVT 139 Tempo te hoog voor thuisploeg Anabole pillen als cadeautje IN DE KWARTFINALES OP KOOYONG EN NAAR SEOUL PSY wekt wrevel in Turijn WINTERBANDEN AUTO LEASBH Of AUTO HUREN? :rs van de bakker, nü ?88. MELBOURNE - Profeet en reuzendoder. „Het is slechts een kwestie van tijd voordat het Neder landse tennis een echte topper produceert. Die [moet er gewoon komen, alle voortekenen wijzen daarop". Australische o tenniskampioenschappen HVF24 BIEDT LOKEREN GOED TEGENSTAND MAANDAG 18 JANUARI-1988 SCHAATSKAMPIOEN GUUAJEV BETROKKEN BU DOPINGSCHANDAAL Voordeel Gozer Schaatsen in-Davos GINNEKENWEG 21 BREDA 076-222100 HUREN VANAF 35.- PER DAG CV' o' Q)Ü STUKS KRENTENBOLLEN Van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV gaat deze week trachten de door lopende contracten van Ge rald Vanenburg en Ronald Koeman open te breken. Na dit seizoen is Vanenburg nog een competitie aan PSV gebonden. De verbintenis met Koeman loopt na '87/'88 nog twee jaargangen door. „We willen graag met deze jongens door, vandaar dat we hun con tracten tussentijds wilen ver lengen", bevestigde manager Ploegsma afgelopen weekein de. „Nog deze week wordt er met deze spelers gepraat", vulde hoofdtrainer Guus Hid- dink aan. Het eigen succes en de terug keer van het Nederlands elftal aan het internationale front zijn niet vreemd aan de han delwijze van PSV. Het mana gement weet dat de eigen spe lers, en dan zeker Vanenburg en Koeman, zich nadrukkelijk in de kijker van Europese top clubs spelen. In dat geval is het aantrekkelijk om rond grote toernooien (EK'88) en WK'90) vedetten met doorlopende con tracten te hebben. Een afkoop som opgeteld bij het verkoop bedrag kan dan, zo leerde on dermeer de transfer van Ruud Gullit, een speler enorm duur maken. Na dit seizoen lopen bij PSV twaalf contracten af. Die be langrijkste zijn van Van Breu- kelen, Gerets, Koot, Thoresen, Amesen, Van de Kerkhof en Viscaal. Van de Kerkhof en Thoresen zullen definitief ver trekken en Gerets is transfer vrij. Bij de Belgische verdedi ger hebben zich al diverse be langstellende clubs gemeld. Schapers verslaat Noah Zoetevaart 8 Hulst p^j: uw- ien bent b ben, 'ie. in, dan >n zonder ik op de tie en rem it praten! Dat zei profeet Michiel Schapers enkele dagen geleden in Melbourne. Twee jaar geleden verraste hij vriend én vij- 1 Boris Becker door de toen heersende koning van Wimbledon op de grasbanen van Kooyong te verslaan. De daarmee gevestigde reputa tie als reuzendoder werd giste ren op een baan van het nieuwe 'National Tennis Centre Mat thew Flinders' opnieuw waar gemaakt. Schapers bedoelde niet zichzelf toen hij de ver schijning van een Nederlandse ster aan het tennisfirmament aankondigde. Maar met zijn overwinning op de in Australië als vijfde geplaatste Yannick Noah staat hij op de wereld ranglijst van volgende week op een positie die geen Nederlan der na Tom Okker ooit heeft kunnen bereiken; tussen de 35e en de 40e plaats. Serverend als een McEnroe in zijn beste dagen versloeg Schapers de Fransman in een partij die net iets meer dan twee-en-een-half uur in beslag nam: 2-6,7-6 (7-5), 6-3,7-6 (7-4). De kracht en de precisie van de opslag kunnen niet beter uitge drukt worden dan in de küle cijfers. Nadat Schapers de eer ste set verloor gooide hij het roer rigoreus om. Hij zette een groene honkbalpet op zijn kop, en hij besloot, hoe dan ook, met veel slice (effect) te serveren op de backhand van zijn tegen stander. Die gekapte en laagge houden opslagen leverden hem de overwinning op, hetgeen aangetoond wordt door een in drukwekkend percentage. Niet minder dan 90 procent van zijn opslagen in de tweede set belandde binnen de lijnen van het servicevak, wat zijn gemiddelde over de hele partij tot precies 80 procent opvijzel de. Omdat Schapers in de hele wedstrijd slechts twee punten meer scoorde dan Noah (131 te gen 129) ligt de conclusie voor de hand. Als hij zijn tactiek na de eerste set niet gewijzigd tac- door Leon Krijnen tiek had, had de Rotterdammer gisteren nooit gewonnen. De snel veranderende weers omstandigheden in Melbourne waren niet in het nadeel van Schapers. Het was kil en be wolkt, een verademing na de meer dan tropische temperatu ren van voor het weekeinde. Het publiek had hij wel te gen. Dat was massaal op de hand van Noah die zijn hele vertrouwde arsenaal van grap pen en grollen uit de kast haalde om de concentratie van Schapers te verstoren en daar mee de loop der gebeurtenissen in zijn voordeel om te buigen. Doodse stilte of een beleefd ap plausje als Schapers scoorde, een donderend en jubelend ru moer als Noah de clown uithing en een puntje meepikte. Schapers werd er niet warm of koud van. Hij haalde iedere keer zijn breedste glimlach uit de kast en produceerde vervol gens zijn volgende succesvolle opslag of return. „Ik ken hem onderhand wel", aldus Schapers, die in twee voorgaande onderlinge duels, die beiden in het Parijse hol van de leeuw afgewerkt wer den, in casu Roland Garros, geen set van Noah had weten te winnen. „Hij was de favoriet, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii"""1"""" Iog maar al te vaak blijkt er W een overlijden weinig tot niets te zijn vastgelegd. Het valt ook niet mee om stilt' •taan bij zaken als een testament odicil of voogdijschap. Toch zijn er goede redenen om1 vel te doen, want wat gebeurt er me' iw partner, de kinderen, en het huls Wij hebben een boekje vooru iamengesteld waarin duidelijk >verzichtelijk de meest essenti naatregelen worden besproken. Stuur de coupon naar SIRE. w >tephensonstraat 12,2723 RN ZOETERMEER. Sluit een extra I regel van f 1,- bij. Dan krijgt u 't bi Voor het te laat is' thuisgestuurd. IJJJMI J.lllllljail.I.IMIH*UT Postcode Woonplaats Publicatie aangeboden door dit Wad In samen werking met de Stichting Ideële Reclame. boor Peter Snelders HULST - Het eindresultaat, pen 1-3-nederlaag tegen Lo eren, oogt als een knappe Prestatie van HW'24. Al moet daar wel de kantteke- Nng bij geplaatst worden dat Lokeren niet met de pprste elftal-selectie in Hulst aanwezig was. De re serves, aangevuld met en kele selectiespelers, gaven de thuisploeg partij, bat drukt de prestatie van nvV'24, maar neemt toch niet *eg dat de einduitslag zeer prdrenstelijk was voor de W?eg uit Hulst. HW'24 kon ®tts lang in een verrassing ge- oven. Want Lokeren mocht Wel met het grootste ge uite van het reserveteam Present zijn, dat team heeft in A^rste competitiehelft al een indrukwekkende erelijst opge- f^d-Niet voor niets gaat die rmatie aan de leiding in de "oigische reserveklasse, voor mallen als die van Anderlecht öi Brugge. Daarom rekende men in het Lokeren-kamp ook op een goede afloop. HW'24 mocht geen probleem vormen voor de eigen beloftevolle jeugd, aan gevuld met routine van enkele selectiespelers zoals Didier Verheughe, Dirk Dewachter, Johan Rijckebosch en Guido Vergeylen. Dat leidde tot enige onderschatting en het was mede daardoor dat HW'24 zelfs met een 1-0-voorsprong kon gaan rusten. Niet eens onverdiend, want Lokeren mocht dan wel tot be ter samenspel in staat zijn en een beter verzorgde opbouw demonstreren, HW'24 was ze ker zo gevaarlijk. Lokeren kreeg in dat eerste bedrijf pre cies drie kansen en HW'24 twee mogelijkheden om de score te openen. Daar moet dan bijgevoegd worden dat de kan sen van HW'24 rianter waren dan die van de bezoekers. Theo Gijsels kreeg een dot van een kans toen hij alleen voor de Zeeuws-Vlaamse doelman van Lokeren, Eric de Koeyer, op dook, maar de Hulsterse aan- Michiel Schapers, baseballpet op en verbeten trek om de mond, plaatst een volley op Yan nick Noah. - FOTO AP en ik de underdog. Ik neem het hem niet kwalijk dat hij dat probeert uit te buiten, maar ik wilde me per se niet gek laten maken. Ik deed dus steeds alsof ik mee stond te lachen, maar intussen bleef ik doen wat ik moest doen en dat was die eer ste service op zijn backhand in blijven slaan". Vrijdagavond had bonds coach Stanley Franker zijn ka mer in het riante Regent Hotel ingeruimd voor een kamertje in het appartement dat Scha pers in de wijk South Yarra had gehuurd. Samen hadden ze daar de vorige partij van Noah, tegen de Zuidafrikaan Eddie Edwards, op de televisie beke ken en geanalyseerd. Aan de hand van zijn aantekeningen bepaalde Schapers zijn tactiek tegen Noah. „Edwards verloor wel, maar ik merkte dat Noah problemen had met die slice op zijn back hand. Zo ben ik op het idee ge komen. De eerste set heb ik ook andere dingen geprobeerd en die set verloor ik dik Toen heb ik tegen mezelf gezegd 'en nu alleen die eerste service in. Of ik hem om mijn oren krijg of niet, of ik gepasseerd wordt of niet, niets mee te maken, die eerste opslag in, en op zijn backhand'. Ik vind het wel zo grappig dat dat heeft ge werkt. Schapers heeft in Melbourne niet alleen Noah verrast, maar ook het Nederlands Olympi sche Comité. De keuzeheren van dat orgaan hebben wel va ker topsporters voor onvoldon- gen feiten gesteld in de vorm van onhaalbare kwalificatie- eisen. Om dit jaar naar Seoul af te mogen reizen moet een Neder landse tennisser volgens de examen-eisen minstens de kwartfinales van een Grand Slam toernooi bereiken (Australië, Parijs, Wimbledon of Flushing Meadows). Twee jaar geleden, na zijn overwin ning op Becker, voldeed Scha pers al voortijdig aan die toen nog niet bestaande limiet. Nie mand bij het NOC heeft zijn kansen op een herhaling van die prestatie serieus genomen. „Volslagen belachelijk", al dus Schapers, „normaal ge sproken zitten de spelers die de laatste acht van een Grand Slam bereiken bij de top-tien, of hangen ze er tegen aan, ter wijl er in Seoul toch 64 spelers mee mogen doem Ik heb nooit aan de Olympische Spelen ge dacht toen ik naar Melbourne ging, dat maakt het alleen maar grappiger". De bookmakers gaven Scha pers geen schijn van kans tegen Noah. In de kwartfinales lijken de kaarten opnieuw geschud en vervult Schapers opnieuw de rol van underdog. Gisteren had hij met Noah en diens pakwpg 4.000 apostelen te maken, mor gen staat hij voor een onge twijfeld volgepakt centre-court tegenover Pat Cash. De in Melbourne woonach tige winnaar van Wimbledon zal ongetwijfeld worden onder steund door 16.000 'Aussies'. Over Wimbledon gesproken, Schapers was daar een half jaar geleden het enige slachtof fer van Cash die hem op weg naar de titel een set afhandig wist te maken. Menno Oosting, die op een goed kampioenschap terug kan kijken, kreeg gisteren de logi sche terugval na drie gewon nen partijea Todd Witsken, de Amerikaan met het engelenge zicht, gaf hem geen schijn van kans. De Amerikaan maakte dankbaar gebruik van de off day van Oosting, die de ene fout na de andere produceerde: 6-1,6-2,6-2. ZIE VOOR UITSLAGEN DERDE SPORTPAGINA Spelmoment uit de vriendschappelijke wedstrijd HW24-Lokeren. Lokeren-doelman Eric de Koeyer onderschept de bal voordat HW24-aanvaller Theo Gijsels (geheel links) gevaarlijk kan worden. - fotowimkooyman. valler schoot huizenhoog over. Negen minuten voor rust was het wel prijs. Een voorzet van Nelis de Visser werd door Carlo Blommaert in een doelpunt omgezet. Daarvoor hadden Dirk Rousseau en Dirk De- wachter kansen gemist en zag Guido Vergeylen een kopbal knap door HW'24-doelman Carlo de Dcekere gestopt wor den. Die doelman zou er voor zor gen dat Lokeren in het eerste kwartier na rust al niet direct een ruime afstand nam. Via enkele knappe acties, vooral bij een inzet van Johan van Sti- chel, wist hij zijn doel schoon te houden. Daarin slaagde hij niet toen Guido Vergeylen uit een voorzet van de opmerkelijk ac tieve en beste Lokeren-speler Didier Verheughe hard inkop te. Lokeren speelde in die be ginfase van de tweede helft een hoger tempo en dat brak HW'24 op. Op aangeven van opnieuw Verheughe tikte Jo han van Caelenberg de bal bij de eerste paal binnen en die zelfde Verheughe zou via een een-twee-combinatie door het centrum dezelfde Van Caelen berg in staat stellen er 1-3 van te maken. Dat was al in de periode dat verschilende HW'24-spelers naar adem liepen te snakken. Op zich niet verwonderlijk als men weet dat de thuisploeg een dag eerder ook tegen de reser ves van St-Niklaas in actie kwam. Dat mede in ogen schouw genomen, mocht de thuisploeg met opgeheven hoofd van de grasmat stappen met dit resultaat. Lokeren daarentegen gebruikte deze wedstrijd als een echte oefen partij waarin, zoals trainer Wim Jansen zei, „ruimte was voor experimenteren en om en kele jonge spelers aan een na dere beschouwing te onderwer pen." DAVOS - De internationale schaatswereld trilt op al z'n grondvesten. De wereld- en Europees all-round- kampioen Nikolai Guijajev blijkt namelijk bij een gi gantisch dopingschandaal betrokken te zijn. Bewezen is dat de 21-jarige Rus uit Vologda in het Oos tenrijkse Innsbruck acht da gen terug 800 anabole steroï- den pillen via de Noorse schaatser Nyland aan zijn vriend Stein Krosby cadeau wilde doen Van het overhandigen van het pakket door Guijajev aan Nyland zijn de Noorse schaatsers Bredeli en Ham- meren in Innsbruck getuige geweest. Krosby, die afgelo pen zomer een week in de Sovjetunie op uitnodiging van Guijajev trainde, maar die in Innsbruck in de Noorse ploeg ontbrak, heeft de pillen echter nooit gekregen. Bij Nyland ontstond arg waan. „Het was slordig in krantepapier verpakt. Ik dacht als je iemand een ca deautje geeft doe je dat toch anders". Hij gaf het pakketje aan zijn coach Hans Kristian- sen, die de inhoud door een dokter in Davos liet onder zoeken. Die op zijn beurt con stateerde dat het om anabole steroïden, spierversterkende middelen ging. Inmiddels heeft de Noorse schaatsbond bij monde van vice-voorzitter Terje Moum bij in Davos bij de World Cup-wedstrijden van afgelo pen weekeinde aanwezige Russische officials scherp ge protesteerd en om een onder zoek gevraagd. Verder dient Moum bij de internationale schaatsbond (ISU) een klacht tegen Guijajev, die op het ogenblik in zijn vaderland verblijft, in. Dat gebeurt na woensdag als de pillen nog eens in Noorwegen zelf gron dig op him samenstelling zijn gecontroleerd. Guijajev werd inmiddels door de Russen voor het Europees kampioen schap van komend weekeinde in Den Haag teruggetrokken. Coach Kristiansen reageerde in Davos zeer verontwaar digd. „Dit is een grote schande voor de schaatssport. Dit moet grondig uitgezocht worden. Gelukkig wordt er tijdens de Olympische Win terspelen van Calgary voor het eerst ook op het eventuele gebruik van deze middelen gecontroleerd". Björn Nyland was in alle staten van opwindig. „Ik ben met dat pakje in de auto over de grens van Oostenrijk naar Zwitserland gegaan. Als de douane het gevonden had, had ik misschien wel twintig jaar cel gekregea Die Guija jev heeft mij een enorm risico laten lopen. Als ik hem nog eens tegenkom - maar dat zal niet zo gauw meer gebeuren, denk ik - zal ik hem dat inpe peren". Het Nederlandse kamp in het Zwitserse wintersport- I door Rob van Deursen plaatsje was totaal onderste boven van het nieuws, dat za terdag snel de ronde deed langs de ijsbaan. Hein Ver geer, vorig seizoen als dub- belkampioen onttroond door Guijajev: „Ik bekijk die gozer nu wel met heel andere ogen. Als hij kennelijk zo makke lijk aan zo'n grote hoeveel heid van die pillen kan ko men, denk ik daar het mijne van". En Leo Visser: „Klote, dit haalt onze sport flink naar beneden. Ik heb er geen woorden voor. Maar als het zo moet, hoeft het van mij niet meer. Ik train me gek en an deren bedienen zich van zulke middelen. Dan wordt het geen eerlijke competitie". All-round-coach Henk Gemser was er beduusd van. „Uiteraard hoor je in de loop der jaren wel eens wat, je vermoedt wel eens wat, maar nu liggen er 800 van die pillen ineens op tafel. Dat is voor mij een grote schok. Dit is heel slecht voor het schaatsen en heel slecht voor die Guija jev zelf. Ik geloof dat het hem in Rusland niet in dank zal worden afgenomen dat hij op zo'n onnozele manier door de mand is gevallen. Ik moet er tot mijn spijt vanaf nu vanuit gaan dat soms een product centraal wordt gesteld en de sportman daar ondergeschikt aan wordt gemaakt. Alle glans is voor mij van Guija jev af. Zelfs als zou bewezen worden dat hij het zelf niet gebruikte en alleen zijn vriend Krosby wilde helpen. Al is helpen een verkeerd woord. In de afgrond duwen zou ik het willen noemen". Het opduiken van de 800 pillen werpt een heel ander licht op een aantal zaken dat de laatste jaren rond Sovjet schaatsploegen speelde. Zoals in 1980 toen Europees kam pioene Natalja Petruseva in het Noorse Hamar er niet in slaagde - ondanks het drin ken van liters water - na af loop van het EK een urine- staal af te leveren. Uiteinde lijk werden 's nachts zonder controle in haar hotelkamer de twee flesjes gevuld. Een week later bleef daarop de voor het EK all-round van de heren in Trondheim inge schreven Sovjet-ploeg zonder opgaaf van redenen weg. Eerder in de geschiedenis van de ISU waren de Zweedse sprinters Hasse Bör- jes plus de broertjes Granath bij dopingaffaires betrokken. Van onze sportredactie EINDHOVEN - Naar pas nu is gebleken, is het management van Ju- ventus geirriteerd ge raakt door de transfer van Gullit naar AC Mi lan. De Turijnse club deed in het voorjaar van 1987 een ultieme poging om de PSVer voor Milan weg te kapen. Juventus dacht toen gebruik te kunnen maken van de goede contacten met de Nederlandse landskam pioen. Dat pakte echter an ders uit. Als reactie op de zake lijke instelling van PSV heeft Juventus nog geen enkele poging ondernomen om komende zomer een toernooi van de grond te krijgen. Daaraan zou door Juve, PSV, Anderlecht en IFK Göteborg deelgenomen worden. Ruim een jaar ge leden kwamen die vier clubs namelijk overeen, dat er jaarlijks onder auspiciën van de bedrij venclub 'European Round Table' een zomertoemooi gehou den zou worden. PSV zou daarmee in 1987 beginnen, maar daar kwam vanwege mankementen aan de hoofdtribune niets van. „Ik heb het idee dat ze een beetje pissig zijn in Tu- rijn", aldus PSV-manager Kees Ploegsma. „Ze hebben nog niets ondernomen dus denk ik dat het toernooi he lemaal niet meer doorgaat". Ploegsma was vorige week in Milaan om de plaatse lijke AC vast te leggen voor een wedstrijd in Eindho ven. Gullit en consorten ko men in augustus naar Bra bant Waarschijnlijk heeft PSV-AC Milan plaats in het weekeinde van 13 en 14 augustus. Dan wordt name lijk de totaal vernieuwde hoofdtribune in gebruik ge nomen. Dat de reputatie van PSV ook in Europa grote vormen begint aan te nemen, blijkt uit het aantal aanbiedingen om aan toernooien deel te nemen. Ploegsma over weegt serieus in de zomer deel te nemen aan het Juan Gamper-toernooi in Barce lona, een toernooi in La Co- runa (met AC Milan, Real Madrid en Fluminense) en het toernooi van KV Me- chelen.

de Stem | 1988 | | pagina 9