.OMA'S DOOS LAND en gedwongen overplaatsing van pupillen Huize Piusoord EN W HONTENISSE ZWICHTEN VOOR DRUK GEMEENTERAAD onvanmeijel Je tijd Commissie Ledeltheater Leden toneelvereniging ODI gehuldigd resenteert programma oor seizoen '88 '89 Harmonie St. Cecilia huldigt jubilarissen POLITIERAPPORT M f? van Gent bijna PLAATSELIJK NIEUWS HTERSTAND WEST-BRABANT VERSNELD INHALEN F, STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 18 JANUAR11988 jOOSTERZANDE - De tuinpre- voor kopers van bouwgrond at gelden voor alle dorpen in de meente Hontenisse. i mille kwijt Axel Cadzand Ruit ingegooid Auto's beschadigd Auto vernield Slippartij Man gewond Aanrijding Schoorsteenbrandje Wijn gestolen Cassetterecorder weggehaald Aanrijding Auto total loss Getuigen gevraagd Jassen gestolen Videocamera en geld gestolen Aa iGE/SCHRIFTELIJKE CA-0PLEID1NG :N GOEDE TOEKOMST! alist in de Bedrijfstak Horeca de oma's en wordt zelfstandig café- Ier, disco-eigenaar of kantinebe- ari 1988 starten de mondelinge aatsen in het land. Een vooroplei- FÉBEDRIJF URANTBEDRIJF DELSKENNIS 1 GRATIS cursus NDERNEMERSCHAP B examen onder toezicht van het omische Zaken, 't VOM verzorgt de aamheid Cafébedrijf, Restaurant lis Horecabedrijf en Europese wijn als schriftelijk tegen de laagste een gratis brochure onderstaande iloppe zonder postzegel naar: 1060, 3800 WB Amersfoort. Of bel of 's avonds 020*972602 ijblijvend de gratis brochure. li Horeca instituut i.3828 GE Amersfoort-Hoogland v.v.K. te Amersfoort nr. S189012 101 tandiger te eten: niet te duur, te ïaar wel voedzaam, gezond en En 't beste brood (in tientallen rten) haalt u bij... ECHTE BAKKER Gravenstraat 211 Cllnge-01140-12965 de krant. begrijpen. Doen we dat? 2n met stotterproblemen n of naaste omgeving: -'ostbus 119, 3500 AC T6 ruinpremie voor alle dorpen onze verslaggever irgemeester en wethouders zijn ge- icht voor de druk vanuit de gemeente- ji Daar borrelden vorig jaar de na- ieën van de gemeentelijke herindeling >er eens op bij het voorstel om kopers grond in het plan Oosthof te Kloos- terzande een tuinpremie van 2.000 gulden te geven. De achterliggende gedachte daarbij was dat de grondprijzen in het plan Oosthof nogal aan de hoge kant zijn, in vergelijking met andere uit breidingsplannen in de gemeente. Enkel in Vo gelwaarde stijgen de grondprijzen eveneens uit boven de tachtig gulden per vierkante meter. Als dat bedrag als maatstaf genomen zou worden, zouden de andere dorpen in ieder geval buiten de tuinpremieregeling vallea „Dat", al dus B en W in een notitie aan de gemeenteraad, „lijkt evenwel niet juist, omdat juist de kleinste kernen de meeste behoefte aan nieuwbouw heb ben". Dat blijkt uit een overzicht van de percelen bouwgrond die de laatste jaren zijn verkocht. In Terhole gingen de afgelopen drie jaar vier stuk ken bouwgrond van de hand en in Lamswaarde drie lapjes. In de dorpen Hengstdijk en Osse- nisse is geen meter grond verkocht. De conclusie is dan ook dat de kleine kernen een extra bouwprikkel best kunnen gebruiken. Reden voor B en W om ook daar een tuinpremie tegevea Voor Oosthof en Vogelwaarde komen ze dan op 2.000 gulden en voor de overige kernen op 1.500 gulden. Immers, daar liggen de grond prijzen een stuk lager. Om in aanmerking te komen voor de tuinpre mie moeten kopers wel minstens 200 vierkante meter bouwgrond afnemen. Vervolgens kan de koper dan groen bestellen bij een door de ge meente aan te wijzen groenbedrijf. B en W zeg gen er nog eens uitdrukkelijk bij dat het inder daad om 'groen' moet gaan en niet om bijvoor beeld zaken als tuinhuisjes en grasmaaiers. De regeling loopt van 1 januari dit jaar tot 1 januari 1990. Daarna volgt een evaluatie of het gevoerde beleid inderdaad vruchten heeft afge worpen. Momenteel liggen in de gemeente Hon tenisse, met uitzondering van het plan Oosthof, nog ongeveer zeventig percelen bouwgrond op verkoop te wachten. jSTBURG - De voorzitter n de 'inhoudelijke com- ssie Ledeltheater', Jelle ien, presenteerde het aterprogramma voor het aiend seizoen. Hij deed tijdens een receptie, die mensen werd aangebo- i, die meegeholpen heb- i om het theater op peil te VAN GENT - De ge- ote Sas van Gent heeft de p opgegeven nog ooit de on eer 13.500 gulden te vangen mensen die nog bij de ge- nte in het krijt staan. Si gaat om vorderingen die na herhaaldelijke pogin- van de deurwaarder niet i te incasseren zijn. len W stellen de gemeente- ddan ook voor dat geld 'on- <aar' te verklaren. Dnder de 'boosdoeners' be den zich onder meer een in- van Oostburg die nooit irde huur van een container it betaald, een Belg die de ade aan een lichtmast niet vergoeden en een inwoner de gemeente een bijennest opruimen, maar de kosten »it betaald heeft Voorzitter Koen straalde dui delijk tevredenheid uit. „Het begint gestalte te krijgen. We gaan het redden en met name de animo vanuit de regio zelf om van het theater gebruik te maken is een uitstekende zaak. Zo heeft de scholengemeen schap 't Zwin al gevraagd of deze voor haar uitvoering van 'De Jantjes' alle planken van het theater mag gebruiken." Koen kon de aanwezigen ver- der meedelen dat al 61 huur ders het theater hebben ge boekt. „Een aantal dat we wel konden hopen, maar niet ver- wachttea" Het eigen programma van de inhoudelijke commissie omvat elk kwartaal een kindermati nee. In het verleden gebeurde dat ook al zo en die formule sleog aan. Daarnaast is er elk kwartaal een marathonfilm voorstelling, er worden dan twee voorstellingen op één avond gegevea De aanvangsu- ren zijn 19.00 en 21.00 uur. Voorts zijn dit jaar voorlopig vier theatervoorstellingen ge pland, met als hoogtepunt Yoep van 't Hek, die 1 november zijn nieuwste show presenteert. Ook is al een aantal voorstel lingen gepland in samenwer king met de stichting Welzijn voor Ouderen, die specifiek op ouderen gericht is. Daarnaast zijn er uitvoeringen, waarbij de inhoudelijke commissie sa menwerkt met de stichting UIT West-Zeeuwsch-Vlaanderen en JOE West. VOGELWAARDE - In het Dorpscentrum te Vogelwaarde werden vrijdagavond twee leden van de toneelvereniging ODI gehuldigd. Het ging om de nestor van de vereniging, Theo Janssen, die 55 jaar op de planken staat en regisseur Wilfried Vlassenrood (rechts), die 25 jaar aan het toneel verbonden is. Voorzitter Harry Kleuskes van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel was naar Vogelwaarde gereisd om de jubilarissen na de voorstelling te huldigen. „Toneel is een ziekte. Als je erdoor besmet bent, laat die je nooit meer los". Kleuskes overhan digde beide heren een speldje en een oorkonde. Vrijdag- en zaterdagavond voerde de toneelvereniging ODI in het Dorpscentrum het toneelstuk "Nee schat, nu niet op. Beide keren voor een uitverkocht huis. - fotowimkoouman Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Tijdens een feestavond voor alle leden met hun wederhelften werden op feestelijke wijze vier le den van de Koninklijke Harmonie St. Cecilia ge huldigd. Jos de Kort speelt al 50 jaar op de marstrom. Jan Arent- hals is al 25 jaar muzikant. Hij was trombonist bij ver schillende gezelschappen en de laatste drie jaar bij St. Cecilia. Jaap Wisse is eveneens pas sinds 1985 lid van St. Cecilia als tubasolist, maar speelt reeds 25 jaar zijn partijtje mee in andere ge zelschappen. G. de Deckere, be stuurslid van de Westbra bantse en Zeeuwse Mu- ziekbond, speldt de jubi larissen de insignes op. fotowimkoouman Eddy Meyers vierde het feit dat hij reeds 25 jaar muzikant is waarvan hij de laatste 12% jaar dirigent is van de Koninklijke Harmo nie. Voorzitter Jan Menu somde een aantal lovende prestaties op uit het 'Eddy Meyers-tijdperk' van de muziekvereniging en sprak tevens lovende woorden tot de overige jubilerende mu zikanten. De dames van de jubila rissen kregen een bloemetje uit handen van de voorzit ter. Namens de Westbra bantse en Zeeuwse muziek- bond sprak G. de Deckere een woordje tot de feeste lingen en samen met me vrouw L. van Hoye speldde hij de insignes op. De medemuzikanten van de harmonie brachten een serenade aan de jubilaris sen. De avond werd daarna op informele en gezellige wijze voortgezet. BRIDGE - Bridgeclub Axel speelde de derde wedstrijd voor de wintercompetitie in cultureel centrum De Halle. Er namen 54 paren aan deel. Uitslag A-groep: 1. heren Moeli- ker-Pel, 2. mevrouw Groene- woud-de heer Scheele, 3. heren Arnoldi-Van Bambost. B-groep: 1. mevrouw Van Leeuwen-de heer Vogels, 2. echtpaar Kraayenbrink, 3. echtpaar Huis man. C-groep: 1. dames Zaman/ Wolfert, 2. echtpaar Van de Wagt, 3. heren Van Eyl-Dans- chutter. D-groep: 1. mevrouw Schipper-de heer De Feyter, 2. mevrouw Van Bambost-de heer Meyer, 3. mevrouw Bierman-de heer Grootveld. E-groep: 1. da mes Beleir, 2. echtpaar Jasperse, 3. echtpaar De Wever. TENNIS - In het recreatieve tennis in sporthal Cadzand won Aardenburg 4 met 13-5 van Groede. Het was de grootste uitslag van de twaalfde competitiedag. Overige uitslagen: Aardenburg 1-Cadzand 1 8-12, Oostburg 3- Sluis 3 7-10, Aardenburg 2-Aar- denburg 6 5-12, Cadzand 2- Nleuwvliet/Sluis 7-10, Aarden burg 3-Oostburg 2 8-6. TERNEUZEN - Zaterdag morgen omstreeks 06.30 uur werd de etalageruit ingesla gen van schoenhandel Van aan de Noordstraat te Ter- neuzen. Uit een kassa werd 50 gulden gestolen. Later in de morgen kon de gemeente po litie de daders in de kraag grijpea Dat waren J. H. en R. O, beiden 19 jaar en afkom stig uit Terneuzea Ze hebben inmiddels bekend. TERNEUZEN - Flinke schade was het gevolg van een aanrijding tussen twee personenauto's vrijdagmid dag op de Schependijk te Ter neuzea Daarbij verleende D. van de V. uit Terneuzen bij het afslaan naar de Binnen- vaartweg geen voorrang aan een personenauto bestuurd door I. V. uit Waterlandkerk je. B., uit Sluis tegen een schrik- hek geduwd door R. B. uit Sluis. De identiteit van de veroorzaker van de aanrij ding is dankzij getuigen ach terhaald. OOSTBURG - De auto van H. is vernield, toen deze gepar keerd stond achter de rk kerk in Oostburg. AXEL - Zaterdag omstreeks middernacht raakte de auto mobilist M. C. uit Gent nabij de Tweede Verkorting op de provincialeweg Hulst-Axel in een slip. Via de berm en een naast de rijweg gelegen sloot kwam hij met zijn voertuig in een bouwland tot stilstand. Daarbij werd de personen auto geheel vernield. C. zelf kwam met de schrik vrij. ZAAMSLAG - Automobilist C. M. uit Terneuzen werd za terdagmiddag bij een eenzij dig verkeersongeval op de Terneuzensestraat gewond. Hij werd met rugletsel en ge kneusde ribben per ambu lance overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis te Sluis kil. M. reed in de richting Terneuzen en raakte door on bekende oorzaak met zijn voertuig in een slip. Via een naast de rijweg gelegen sloot belandde hij tenslotte met zijn voertuig in een weiland. De personenauto werd hele maal vernield. OOSTBURG - Zondagmid dag omstreeks 15.00 uur is een schoorsteenbrand uitgebro ken bij de familie Van K aan de Quarles van Uffordstraat De schoorsteen was veertien dagen geleden schoonge maakt, maar in een bocht wa ren nog veel oneffenheden blijven zittea Ook was er een barst in de schoorsteen en hierdoor kwam de bovenver dieping helemaal onder de rook te staan. OOSTBURG - Uit de auto van de heer S. uit St. Jansteen die geparkeerd stond in de Risseeuwstraat is een tas en een doos met flessen wijn ge stolen. Dit vond plaats in de nacht van zaterdag op zondag en de waarde van de gestolen goederen bedraagt 500. OOSTBURG - In de Brouwe rijstraat is uit de auto van M. P. in de nacht van zaterdag op zondag een autocassetterec order gestolen. Men heeft de deur van de auto geforceerd. BIERVLIET - De automobi list A. de P. uit Biervliet ver leende zaterdagavond op de kruising Rijksweg 61-Lozen- schorweg geen voorrang aan de bestuurder van een perso nenauto, H. R. uit Aarden burg die over de rijksweg reed. Het bleef bij materiele schade. GRAAUW - De personenauto van E. H. uit Sint Jansteen werd zaterdagmiddag bij een verkeersongeval op de Zand- bergsestraat te Graauw ge heel vernield. H. wilde op een gegeven moment linksaf slaan en werd daarbij aange reden door een personenauto bestuurd door E. S. uit Hulst. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. i HULST - Tijdens het tussen stilstaande auto's op de Gent sestraat te Hulst oversteken werd gistermiddag mevrouw A V. uit Antwerpen bijna aangereden door een perso nenauto, waarvan de be stuurder (ster) plotseling gas gaf. Haar echtgenoot, die haar vergezelde, kon door snel ingrijpen voorkomen, dat ze door het voertuig werd aangereden. Wel kwam haar tas op straat terecht en werd de in houd beschadigd. Het was op het moment van het incident erg druk op straat. De rijks politie in Hulst verzoekt ge tuigen zich met haar in ver binding te stellen. HULST - Afgelopen vrijdag werd tussen 18.00 en 21.00 uur ingebroken in de woning van G. B. aan de Absdaalseweg te Hulst. De hele woning werd doorzocht. Vermist worden twee dure jassen. SLUIS - Zaterdagnachtacht Joy-nding is in de Gouverneurstraat is de geparkeerde auto van C. rv°lq van voorpagina °nze verslaggever Tijdens een 450 ouders bezochte in- stiedag gaf directeur Pf oer zaterdag in Til- yL hoidige stand van jen weer. tu?n *>iusoord -evenals Aeberg in Breda vroe- ^natorium voor tbc-pa- ir~ v°ldoen wat de huis- ,6 en de verzorgingsmo- Jteden betreft rüet meer 6 eisen van deze tijd. Mo- dng en handhaven ■nJL® huidige grootte "wes teringen ver- r n daarvan vormt de af braak en nieuwbouw van vijf paviljoens. Er is uitgebreid overlegd met de inspectie voor de volksge zondheid, de provincie en het ministerie. De overheid wil de door alle Brabantse instellin gen voor zwakzinnigenzorg af gesproken herverdeling van bedden voor wat Piusoord be treft versnellen. Dat is per saldo minder duur. De Bra bantse afspraak was, dat elke regio in Brabant uiterlijk in het jaar 2017 aan de eigen vraag moet kunnen voldoea West-Brabant komt nu hon derden verpleegplaatsen te kort. Die pupillen wonen in te huizen in Midden-Brabant. Er wordt aan gewerkt om in Roosendaal Huize Sterrebos voor ca 175 pupillen te bouwen. Huize 't Gruytveld in Terheij- den krijgt nog een geringe uit breiding tot ca 330 bedden. Met de 250 van Piusoord erbij zal een belangrijk deel van de ach terstand van West-Brabant in gelopen zijn. Als Piusoord nu al in West- Brabant gaat bouwen, mag het de vestiging Tilburg van de overheid een grote opknap beurt geven. De totale investe ring in Tilburg en West-Bra bant wordt op 40 miljoen gul den geraamd. Piusoord ver wacht toestemming voor de af braak van vijf paviljoens en nieuwbouw van vier wooneen heden voor 48 pupillen. Twee paviljoens worden omgebouwd tot winkelcentrum en de medi sche dienst krijgt een nieuwe huisvesting. In de nieuwe situatie zullen in Tilburg nog 350 pupillen ge huisvest zijn, tegen 500 nu. Centraal in het plan staat de bindende afspraak, dat er geen gedwongen overplaatsingen van pupillen of personeelsleden zullen komen. Geprobeerd zal worden groepen pupillen en verzorgenden die goed met elk aar klikken zoveel mogelijk bij elkaar te houden. In nauw overleg met de groepsleiding van paviljoens, de ouders, een psycholoog en een pedagoog wordt de ko mende paar jaar gewerkt aan een definitief voorstel voor een nieuwe groepsindeling en welke groepen naar West-Bra bant komea Daarbij zal zoveel mogelijk worden geprobeerd pupillen met ouders of familie in West- Brabant en Zuid-Holland naar West-Brabant te verplaatsen. In de zwakzinnigenzorg is de hechtheid van groepen en teams van verzorgenden van groot belang. Daarom wordt er alles aan gedaan ook het perso neel, dat bij de groepen hoort, mee te verhuizea In de opvatting van het be stuur moet er sprake zijn van een geïntegreerde nieuwbouw. Geen tehuis, weggestopt in de bossen, maar tegen een woon wijk aan. Een deel van de be woners kan dan in groepen in de wijk wonen en gebruik ma ken van de centrale voorzie ningen van het huis. De ande ren wonen en leven daar in een beschermde omgeving. De bekendmaking van het bestuur is door de ouders over het algemeen positief ontvan gen. De oproep van directeur Bottelier om solidariteit even ennes. Hij noemde na afloop de grote winst van de bijeen komst, dat de ouders hun ver trouwen hebben uitgesproken over de manier waarop directie en bestuur met de spreiding bezig zijn. Het bestuur zal ook de ouders van elke nieuwe stap uitvoerig op de hoogte houden. Medewerkers, bestuur en ouderraad van Piusoord staan achter het totale plan. De on dernemingsraad is geïnfor meerd. De directie verwacht binnen zes weken een positief advies van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen. Daarna moet de verklaring van geen bezwaar komen en kun nen beleidsopzet en bouwplan nen afgerond wordea Na goed keuring daarvan kan, als alles meezit, in 1991 met de nieuw bouw in West-Brabant worden begonnea KUITAART - Zaterdagnacht hebben onbekenden de voor zijn garage aan de Hulsterse- weg geparkeerd staande per sonenauto van A. H. wegge- nomea Met de niet afgesloten auto, waarin zich ook nog het contactsleuteltje bevond, ging men rijden. Amper honderd meter verderop werd de af rastering van een vakantie woning geramd Een eindje verder raakte men met het voertuig van de weg. Het werd tenslotte achtergelaten in een bouwland SINT JANSTEEN - Vrijdag avond werd tussen 17.30 en 21.45 uur ingebroken in de woning van R. van H. aan de Wilhelminastraat Men had zich toegang tot het pand ver schaft door het forceren van de achterdeur. Meegenomen werden een nog vrij nieuwe video-camera met een waarde van 3000 gulden en voor 200 gulden aan contant geld.

de Stem | 1988 | | pagina 7