'Boeren moeten informatie eisen' Leutvorsten in Kloosterzande en Aardenburg Medisch en Sociaal centrum Hulst open per 1 januari 1989 Boeren hebben geen vertrouwen meer in minister Braks m NATUURBESCHERMINGSVERENING 'T DUUMPJE IN BEZWAAR TEGEN STREEKPLAN: Staangeld kermis Sas van Gent met 45 percent omlaag Walkmandarijn MAANDAG 18 JANUARI 1988 t15 SLUIS - Natuurbeschermingsvere- niging 't Duumpje heeft grote be zwaren tegen de ruimte, die in het nieuwe streekplan wordt geboden aan de recreatie langs de West- Zeeuwsvlaamse kust. ie van Theo Kuijpers LANDBOTOKRINGEN: INFORMATIE NODIG OYER GEVOLGEN KERNRAMP Schaderegeling Wind Haken en ogen Kritisch kloosterzande/ aar denburg - De Kloorianen uit Kloosterzande en de Nachtuuln uit Aardenburg hebben een nieuwe Prins Carnaval. Aardenburg Carnavalslied Ambulances Boosdoeners van Felix Mendelssohn en de wind in de rug kom je een heel eind. De Walkmandarijn is een ge- lukkig, maar ook voorzichtig mens. Als Sviatoslav Richter aan de Appassionata zit te bei telen kun je, zeker als de mon nikskap van de duffel het hoofd omkranst, gemakkelijk onder de wielen van een voortdende rende vrachtmastodont gera ken. Evenzeer is het oppassen geblazen met Mozarts Re quiem. Een passend afscheid van het leven is het wel, om met deze hemelse muziek in de oren de ziel op weg te zenden naar een hogere wereld om daar, als eerste evenement in een eindelijke reeks, te worden voorgesteld aan Wolfgang Amadeus zelf, maar de nabe staanden hebben daar weinig aan. Gezegd wordt dat men, met Mozarts Requiem aan de kop, in staat van genade sterft en niet in handen kan vallen van de duivel. Dit moge gelden als een gouden tip voor degenen onder u die de oefening van Volmaakt Berouw zijn verge ten. Feit is ook dat Walkman- darijnen, zelfs die van de laag ste kaste, die op rolschaatsen door het leven gaan, innige te vredenheid uitstralen. Wij Walkmandarijnen weten dat er in ieder mensenleven weieens een buitje valt (en soms wat al te veel) en wij leren zoetjesaan liplezen. We zien er stralend uit, het gelaat opgeheven naar de zon of het zwerk. We maken weinig geluid. Slechts het flap peren van de jaspanden in de wind en de zwiffel en de zwaf- fel van de zolen verraadt onze doorkomst. Lang nadat we zijn langsgevaren zegt de grijsaard tegen zijn gekromde gade: „Die vent zweefde en hij had lichtge vende verf op zijn gezicht". En zij: "O, dat is een Walkmanda rijn, die zie je wel meer tegen woordig". ij je goed, volgen. Zelfs Max, hè lleen voor biljartballen. Je mag in de natuur het gevolg is van en om die reden voorspelbaar >g van je aannemen, hè Max? irzaak bestaat niet in dode ma- izens. Max kan z'n rechterarm maar door dat te willen. Ema- jsterd gebleven tot z'n dood toe. tesaktiviteit een zware klomp i de hoogte kreeg, ek mijn arm op en roep: Ober, nog oorzaakloze beweging ont- rsfoortse Kei, zeker. verzameling van trilj arden ato- n blijkt een verkeersdrukte van ;n zijn nl. opgebouwd uit elek- arvan is niet te voorspellen en ;inu en hevig. ou? it inderdaad dood eng want die tan uit ladingen elektriciteit en toffelijk? igt Van Dale, is een vorm van wind of zwaartekracht en die oren, voelen, alleen de uitwer- dzomerzon hittegolf wordt een langer. Niemand heeft ooit de ed uitzetten. Over de zwaarte- volgens de encyclopedieën? zegt: elektriciteit is een natuur- ïuis in het gezelschap van de re- 't noorderlicht, om er maar eens naai onstoffelijk, alweer. Even :racht. De geest brengt ons den- ze geest of wellicht wel de uni- «st of de Heilige Geest. Drink >n, alcohol verrijkt en verruimt ïuttigd. DE STEM VAN ZEELAND Recreatie krijgt teveel ruimte Volgens 't Duumpje gaat het streekplan volledig voorbij aan de uitkomsten van het onderzoek, dat in het kader van het recreatiebeleid van de gemeente Oostburg is uitgevoerd. Daaruit blijkt dat bij verdere toename van zo merwoningen de spoeling in deze sector erg dun wordt en dat eerder gemikt moet worden op kwaliteitsverbetering. Ook grootschalige attrac- tiepunten, schrijft 't Duumpje in een bezwaar schrift aan de provincie, worden in deze onder zoeken weggeschreven. Daar staat volgens de natuurbeschermers te genover dat een versterking van het landschap een belangrijke bijdrage kan leveren aan de ver betering van het toeristisch produkt. Men vindt dan ook dat het streekplan op dat punt moet worden bijgesteld. Bovendien denkt 't Duumpje dat voor het speerpunt Cadzand een milieu-ef- fect-rapportage (MER) noodzakelijk is. Voorts wil de vereniging dat er duidelijker criteria ko men voor hoogbouw langs de kust. Eigenlijk wil 't Duumpje daar helemaal geen hoogbouw meer. Verder maken de natuurbeschermers bezwaar tegen de in hun ogen eenzijdige landbouwkun dige benadering van de ruilverkaveling langs de kust. Ze wülen voorkomen dat het dezelfde kant opgaat als met de administratieve ruilverkave ling Sluis-Oostburg. Daar is de balans voor na tuur en landschap negatief uitgevallen, meent 't Duumpje. „Natuurbouw", wordt er nog aan toe gevoegd, „moet een structureel onderdeel uitma ken ook van deze vorm van landinrichting". De aanduiding 'agrarische doeleinden met complexen van ecologische of landschappelijke betekenis' op de streekplankaart vindt 't Duumpje in West Zeeuwsch-Vlaanderen nogal willekeurig. Volgens de natuurbeschermers had de provincie beter de omgrenzing van de grens overschrijdende natuurgebieden en landschap pen van de Benelux Economische Unie kunnen hanteren. Dat zou betekenen dat ook de Braak man daarvoor in aanmerking komt en dat het gebied vooral rond Cadzand uitgebreid wordt. Evenals boven Sint Kruis. De aanduiding 'natuurgebied' voor de wallen van Retranchement juicht 't Duumpje uiteraard toe. Maar, zo wordt gemeend, ook de wallen van Aardenburg verdienen dat etiketje. Immers, ook daar leeft de bedreigde boomkikker. r- wijd aan hedendaagse Bra- ht bantse kunstenaars. j- Kuijpers werd in Helm°n_ iri geboren en werkte in Surina.' a- me, Australië en Marokko. Hï n- was jaren lid van de IJmui® j - Kring en woont en werkt tha"S en in Eindhoven. Het werk va» r- Kuijpers was de laatste twin®» 3e jaar op ongeveer zeventig t®n' an toonstellingen te zien, zowel w ;e- musea als in galeries. Het ongeval met de kern centrale in Tsjernobyl drukte iedereen met de neus op de feiten. Groen ten raakten besmet met radioactieve deeltjes. Koeien moesten op stal. Vooral de boeren werden wakker geschud. Want zij voelden het direct in hun portemonnee. En dan gebeurde de ramp nog duizenden kilome ters verderop. Logisch dus dat er na 'Tsjernobyl' in land- bouwkringen behoefte is aan informatie over de gevolgen van een moge lijk kernongeval dichter bij huis. Gevolgen, voor de landbouw en de voed selvoorziening. Daarover gaat op maan dag 25 januari een dis cussie-avond in Hulst. Door Eugene Verstraeten HULST - De Nederlandse overheid is tot nu toe zwaar in gebreke gebleven, als het gaat om vooriichting aan de boeren over de gevolgen van een mogelijk kernongeval. Dat is de mening van drs. A. Huijsmans, voorzitter van de Werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen. „Tsjernobyl is gelukkig voor ons zonder echt grote gevolgen gebleven", stelt Huijsmans. „Ik heb er in principe geen last van gehad. Misschien wel wat radio-ac tieve deeltjes ingeademd. Maar het niet in mijn porte monnee gevoeld. Maar de boeren wel. Ze konden hun melk niet verkopen, gewas sen moesten vernietigd wor den, en er waren extra voe- derkosten voor koeien die op stal moesten. Naar schatting een schadepost van 200 mil joen gulden. Dat was nog te overzien. Maar stel dat er hier eens iets gebeurt. Dan spreek je over miljarden. Wie gaat dat betalen?" Volgens Huijsmans tasten de boeren nu volledig in het duister. „Ze weten niks over hoe een schaderegeling werkt. Weten niet wat er in zo'n geval gebeurt met hun landbouwgronden. Wat voor gevolgen zou een kernonge val hebben voor hun beroep? Als je fatsoenlijk bent, be hoor je als overheid toch dit soort informatie te geven, voordat je begint aan zaken als bouwen van kerncentra les of opslaan van radioactief afval. En dat is dus nooit ge beurd". Huijsmans vreest dat de boeren het bij een kernramp wel kunnen vergeten. „In elke verzekeringspolis staat dat schade door atoomreac ties van de verzekering uit gesloten is. Als er iets in Borssele mis gaat, moet in principe de PZEM voor de schade opdraaien. Maar dat gaat maar tot een bepaald bedrag. Daarboven moet de regering over de brug komen. Maar als we spreken over miljarden, dan denk ik niet dat de regering dat kan op hoesten. En dan hebben we het nog niet eens over België. Bij een ongeval in Doel zal het al helemaal onbegonnen werk zijn om geleden schade te verhalen". De argumenten, dat zoiets als in Tsjernobyl in Nederland niet kan gebeuren, wuift Huijsmans weg. „Dat hebben ze van Tsjernobyl ook ge zegd. Totdat het toch gebeurt. Trouwens, het hoeft nog niet A. Huijsmans: 'Boeren hebben goed in de gaten gekregen dat de kwaliteit van hun produkten gevaar loopt. Daarom is het heel belangrijk dat ze weten waar ze aan toe zijn.' eens bij onze voordeur te zijn. Als de wind anders had ge waaid, dan was tweederde van de Nederlandse veesta pel eraan gegaan. En dan spreek je wel over miljar den". De landbouwwereld heeft over kerncentrales steeds on verschillig de schouders op gehaald. Maar dat is nu wel voorbij. „Na Tsjernobyl is het landbouwstandpunt veran derd. Boeren hebben heel - FOTO DE STEM COR J. DE BOER goed in de gaten gekregen, dat de kwaUteit van hun pro dukten gevaar loopt. Daarom is het ook zo belangrijk dat ze goed weten wat de gevolgen van een kernongeval kunnen zijn. Maar de overheid blijft in gebreke. Daarom hoop ik dat het resultaat van de dis cussie-avond in Hulst zal zijn, dat er een keiharde eis om informatie komt. De eis dat men weet waar men aan toe is". De discussie-avond op 25 ja nuari wordt gehouden in het gemeenschapscentrum Den Dullaert en begint om 19.30 uur. De organiserende werk groep Kernenergie hoopt dat er heel wat landbouwers aanwezig zullen zijn. Er staan korte inleidingen op het programma door dr. Lu cas Reijnders van de Stich ting Natuur en Milieu in Utrecht en door Harry Mol van het ministerie van Land bouw en Visserij. Harry Mol is degene die zich bezig houdt met het on derzoek naar de gevolgen van Tsjernobyl. Volgens Huijsmans is zijn rapport al maanden klaar, maar nog steeds niet gepubliceerd. „Ik denk dat er teveel politieke haken en ogen aanzitten. Dat eerst de scherpe kantjes eraf moeten worden gehaald". De avond in Hulst is merk waardig genoeg niet georga niseerd in samenwerking met de landbouworganisa ties. „Nee, maar ook niet in tegenwerking, zal ik maar zeggen. De boerenorganisa- ties zijn na Tjernobyl wel wat kritischer geworden, maar ze willen zich niet identificeren met de werk groep Kernenergie. Maar ze hebben wel beloofd om naar die avond te komen". Volgens Huijsmans zal de discussie-avond elders in den lande nauwlettend gevolgd worden door de milieu-orga nisaties. „Het is eigenlijk de eerste keer dat zoiets ge beurt. Als deze avond lukt zal die een vervolg krijgen op andere plaatsen in Neder land". Van onze correspondenten ju Kloosterzande zal Freddy Kint als Freek I zijn onderda nen leiden tij dens het j aarlij kse leutfeest dat half volgende Maand weer los barst. Freek werd vrijdagavond door voorzitter Wil Duerinck °m precies elf minuten over elf in zaal Van Leuven een uit ®orme hoge hoed getoverd. Met hem zijn hofdame Anne- Marie van der Wege. Ondanks zijn nog jeugdige leeftijd van 25 'entes is Prins Freek een oude r°t in het carnavalsvak. Hij leeft zich verdienstelijk ge waakt in vier verschillende oouwploegen. Be presentatie van de leut- vorst trok een redelijke be- 'angstelling. Onder de aanwe nen ook een aantal collega- Prinsen met aanhang. Optre- uens waren er van de blaaska- P®1 Windkracht 9 en van de shoWgiris van Kloortje. De Jrioorianen konden meteen ook Wee nieuwe raadsleden ver welkomen, Andre Boot en voormalige champetter Stanny an Mieghem. Het nieuwe *am ordehandhavers bestaat jaar uit Ron Duerinck en wied'Hondt. hl Aardenburg brak eveneens Lucien Boussen brengt zijn winnende carnavalskraker ten gehore. De nieuwe Aarden- burgse prins luistert vrolijk toe. op vrijdagavond het grote mo ment aan. Daar werd postbode R. de Wispelaere gepresenteerd als de nieuwe Prins. Hij aan vaardt zijn ambt onder de naam Prins Chappie I. De presentatie in een grote schuur aan de Paardemarkt werd omlijst door optredens van Piet Brakman en de boe- renkapel de Blaosuuln. Er wa ren ongeveer 300 belangstellen den. Heel wat drukker was het zaterdagavond tijdens een car- navalsschuurbal. Dat trok meer dan 1000 feestneuzen. Tij dens het bal werden de Aar- denburgse jeugdprins en jeugdprinses bekend gemaakt. Het zijn Wilfred Janssen en Christel Westerweele. Ook was er de uitslag van het Aarden- burgse carnavalslied 1987. De eerste prijs ging voor de derde keer naar Lucien Bous sen. Zijn winnend lied draagt de titel 'Aardenburg Tropical'. De tweede Driis was voor de Prins Freek I der Kloorianen neemt de koninklijke ver sierselen in ontvangst - FOTO'S WIM KOOI JMAN Draaibrugse Sportvereniging met het nummer 'Uulebal'. Die kreeg meteen ook een oorkon de, omdat de club al voor de elfde keer mee deed. Derde ein digde het Gemengd Mannen koor met 'Eens per jaar' en vierde Henk van Sprundel met 'de Nar'. Zaterdagavond Theo van Overloop gehuldigd, die dit jaar voor elfde keer zijn lood sen beschikbaar stelde. Het schuurbal verliep in tegenstel ling tot vorig jaar zonder inci denten. Toen sneuvelden in het 'feestgedruis' honderden gla- SAS VAN GENT - De staangelden voor de ker missen in de gemeente Sas van Gent gaan ge middeld ongeveer 45 procent naar beneden. Burgemeester en wet houders komen daarmee gedeeltelijk tegemoet aan een vorig jaar binnenge komen verzoek van de kermisexploitanten. Die hebben gevraagd om een verlaging van ongeveer 60 procent. Het argument dat ze daarbij hanteerden, was dat er in feite op de ker mis geen droog brood meer te verdienen was. Al enkele jaren tasten de kermisbezoekers min der diep in de beurs. Hoe wel er geen tellingen zijn verricht, denken B en W toch te mogen conclude ren dat kermissen steeds minder publiek trekken. Dat komt wellicht, me nen ze, omdat er behalve de kermis ook tal van an dere festiviteiten op touw worden gezet, zoals bra derieën, mosselfeesten, visserijfeesten en rom melmarkten. Daarnaast is ook de animo van de kermisexploitanten zelf afgenomen. B en W stellen zich op het standpunt dat het feno meen dorpskermis niet uit de kernen mag ver dwijnen. Ze zijn daarom bereid met wat minder inkomsten in de gemeen tekas genoegen te nemen. Voor de hele kermis gaan de exploitanten in het vervolg 3,40 per vier kante meter oppervlakte betalen. Dat tarief komt in de plaats van het vaste bedrag van 76,25 gulden, dat iedere kermisuitba- ter tot nu toe moest beta len, ongeacht de grootte van de attractie. B en W zijn er achter ge komen dat in dit tarief een 'grove onbillijkheid' schuil ging. Immers, zo wel een exploitant van een autoscooter als van een suikerspinkraam moesten hetzelfde basis tarief neertellen. De verlaging van de staangelden betekent voor de gemeentekas een inkomstenverlies van on geveer 5.500 gulden per jaar. Het voorstel komt van avond aan de orde in de commissie Gemeentefi- nancien. Die vergadert om 19.00 uur in het ge meentehuis in Sas van Gent. Van onze verslaggever HULST - De instellingen en organisaties die deel gaan uit maken van het Medisch en Sociaal centrum in Hulst blij ven vasthouden aan de opening per 1 januari 1989. Dat wordt nadrukkelijk ge steld in de gepresenteerde sa menwerkingsovereenkomst die momenteel bij de verschillende besturen ter ondertekening ligt. Volgens de overeenkomst moet de opening van het Me disch en sociaal centrum sa menvallen met de sluiting van het Hulster ziekenhuis. Als te gen die tijd de verbouwing van het ziekenhuisgebouw nog niet gereed is, wordt toch gepro beerd om het centrum zo goed en zo kwaad als het kan op te starten. Onder de vlag van Medisch en Sociaal centrum willen de deelnemers een volledig zorg- pakket voor Oost Zeeuwseh- Vlaanderen aanbieden. Onder meer door nauwe samenwer king tussen de eerste lijnsorga- nisaties onderling en met de tweede lijnszorg. De eerste ja ren zal vooral de nadruk wor den gelegd op een nieuwe vormgeving aan EHBO en op vang van acute problematiek op lichamelijk, psychisch en sociaal terrein. De deelnemers hebben daarbij onder meer voor ogen de statio nering van twee ambulances, een gemeenschappelijke be reikbaarheid van alle eerste lijns functies buitenkantooru ren, een algemeen maatschap pelijk werk, en crisis-interven tie op psychiatrisch en sociaal terrein. Wat de buitenpolikli niek van de Ziekenhuisgroep betreft wordt vastgehouden aan de mogelijkheid van dag- verpleging. Openbaar vervoer De deelnemende organisaties willen ook nadrukkelijk het thuiszorgproject van het zie kenfonds bij hun activiteiïen betrekken. Voorts wordt ien verbetering bepleit van iet openbaar vervoer vanui de verspreide woonkernen kar het ziekenhuis in Terneuzen. Wat de financiering van de niet-reguliere zorg betreft hoopt men op geld van het rijk. Bovendien wil men proberen bestaande subsidiepotjes aan te boren. Tenslotte zal aan de ge meenten Hulst en Hontenisse en aan de provincie Zeeland een aanmoedigingssubsidie ge vraagd worden. Zoals bekend denkt men ongeveer 600 000 gulden per jaar nodig te heb ben. Burgemeester en wethouders van Hontenisse hebben inmid dels hun goedkeuring uitge sproken over het samenwer kingsverdrag. Over de finan ciële gevolgen, zo laten ze de gemeenteraad weten, zullen ze zich nog nader beraden. Van onze correspondent HOOFDPLAAT - De opstelling van minister Braks van landbouw en Visserij van de laatste tijd geeft geen reden tot vertrouwen in de toekomst van de Nederlandse land bouw. In de december-editie van het blad Boerderij krant merkte de bewindsman op, 'dat de akker boeren, maar hun eigen broek moeten zien op te houden.' Dit zei voorzitter M. van Damme van de Hoofdplaatse NCB-afdeling tijdens de on langs gehouden jaarvergade ring. „Hoe kunnen we met een af nemende subsidieregeling fat soenlijk voor een wereldmarkt produceren, ook al gezien de lage dollarkoers. Dan te beden ken dat de prijzen voor onze hoofdprodukten zoals aardap pelen, tarwe en uien, er bijzon der slecht voorstaan. Minister Braks is er ook steeds als haantje de voorste bij om nieuwe beperkingen, die door de EG genomen worden, direct bij ons ten uitvoer te brengen. Van officiële zijde is al beves tigd dat in België de maatrege- lingen niet zo strikt worden nageleefd als in Nederland", aldus Van Damme. Volgens de Hoofdplaatse NCB- voorzitter wordt door Milieu beheer ook al een aanval inge zet op de boeren. Een uitlating van minister Nijpels van Mi lieu dat de Nederlandse land bouw voor zestig procent schuldig zou zijn aan lucht- en bodemverontreiniging is later, mede door fel protesteren van de standsorganisaties, omgezet in een eerlijk percentage van 25 procent. „De grote boosdoeners, wat de vervuiling betreft, zijn vooral de omliggende landen, de industrie en het verkeer en niet de landbouw", zei Van Damme.

de Stem | 1988 | | pagina 5