Het spoor van de moordenaars Ree Holisme Dubieuze dialogen Leutvors JOURNALISTEN RECONSTRUEREN OPTREDEN VAN DE BENDE VAN NUVEL NATUURB DE STEM EXTRA OP MAANDAG 18 JANUAR11988 Een aangename maartse zaterdag, die al goed naar de lente geurt. Een zacht zonnetje verdrijft aan de oevers van de Maas bij Dinant de herinne ring aan de winter. Alles lijkt normaal op die doodgewone zaterdag in 1982. Thee en wijn Emotieloos Waanzin Contra's DE NIEUWSTE KLEREN VAN DE KEIZER MEDISCHE RUBRIEK BERT VAN VELZEN Walkmandarijn Po/ut&THiec Overzichtsexpositie van Theo Knijpers NISSAIM w SLUIS - Natuurt niging 't Duumpj zwaren tegen de nieuwe streekpla aan de recreatie Zeeuwsvlaamse ki Aardenburg T48 Door Paul de Schipper Het is een klein charmant stadje waar allen elkaar nog goeiedag zeggen. Of bijna allen. Op de drukke winkelstraat stappen twee gehaaste mensen voort. Bij de wapenhandel Bayard vertragen ze hun tred. Een vlugge blik naar rechts en links. Ze openen de deur. Even gaat de bel. Eigenaar Joseph Cattai legt z'n schroeven draaier opzij en loopt vanuit de achterkamer z'n winkel in. Niemand. Hij loopt terug. Weer rinkelt de bel. Twee schaduwen vluchten de winkel uit. Eén van hen draagt een groot jachtge weer. Het is een weinig ge bruikt wapen; een ganzenroer. Bij de rijkswacht in Dinant wekt de diefstal geen beroe ring. Kleine gangsters die een den willen gaan schieten? De rijkswacht heeft wel andere katten te geselen. Alsof het om een thriller gaat, zo begint het. Maar het ganzenroer zal niet dienen om ganzen te schieten. 13 aug. '82: In het Noord- franse Mauberge overvallen twee mannen een kruideniers zaak. De gewaarschuwde gen darmerie wordt op een regen van kogels onthaald. Agent Christiaan Delacourt ligt dood achter de dorpsfontein. De buit: thee, wijn en champagne. 30 sept. '82: Overval bij de Brusselse wapenhandelaar Da niel Dekaise. Eén dode rijks wachter, drie gewonden. 5 okt. '82: Als de rijkswachter begraven wordt, waarschuwt de procureur des konings voor 'een bloedbad in Waals-Bra bant'. Het zijn profetische woorden. 23 dec. '82: De bejaarde nachtwaker van de Brusselse Auberge du Chevalier ver moord. Hij is vastgebonden, ge folterd en koelbloedig geëxecu teerd met vijf kogels in het hoofd. In het restaurant, eigen dom van oud-voetballer Jef Jurion, zijn een paar flessen champagne geledigd en er is van de reebout gegeten. De nachtwaker blijkt banden te hebben gehad met extreem rechtse milieus. 12 jan. '83: In een verlaten taxi in Bergen vindt een werk nemer van de gemeentereini ging het lijk van de Griekse ta xi-chauffeur Angelou. Vier ko gels door het hoofd. De politie constateert dat Angelou en de nachtwaker van Jurion met hetzelfde wapen zijn vermoord. 11 feb. '83: Met carnavalsmas kers vermomde gangsters overvallen de supermarkt van Delhaize in Genval. De buit be draagt 700.000 frank. De auto van een ooggetuige wordt ge mitrailleerd. 25 feb. '83: Overval bij Del haize in Ukkel met vier man. Buit 600.000 frank. De overval lers gebruiken een Volkswagen Golf zonder achterbank. Die is verwijderd om door de ge opende achterklep op achter volgers te kunnen schieten. 8 mrt. '83: Supermarkt Col- ruyt in Halle. Emotieloos richt één van de overvallers z'n wa pen en schiet beheerder Walter Verstappen een kogel door het hoofd. De buit: 1,2 miljoen frank. 7 mei '83: Supermarkt GB in Houdeng. Overval door twee niet gemaskerde gangsters. Buit 900.000 frank. De politie arresteert een eerste verdachte, een zekere Vittorio. 9 sept. '83: Moord op Jozef Broeders, conciërge bij de tex tielfirma Wittock van Landeg- hem in Temse. De firma produ ceert in het diepste geheim hoogwaardige kogelvrij vesten. Als de politie arriveert blijken er zeven prototypes te zijn ver dwenen. Een buurvrouw be trapt een van de naahtelijke bezoekers en wordt zonder aar zelen ook beschoten. Een van de vesten wordt later terugge vonden bij een militant van de ultrarechtse organisatie West- land New Post. 16-17 sept. '83: Een paar fles sen drank, koffie en bonbons zijn de buit bij een inbraak in de supermarkt Colruyt in Nij- vel. Een rijkswachter die te vroeg arriveert wordt neerge- maaid, een tweede rijkswach ter houdt zich dood. Collega's vinden later onder wat boodschappenwagentjes nog twee lijken. Het zijn een man en een vrouw die toevallig kwamen tanken bij de nacht- pomp. De parkeerplaats blijft achter of er een oorlog is uitge vochten. De wachtmeester zit letterlijk vol met lood. Bij de autopsie komen vierentwintig kogels tevoorschijn. Alarm in Waals-Brabant. Op de weg van Nijvel naar Waterloo ontmoet een Rijks wacht-patrouille in een Golf een roekeloos snel rijdende Mercedes en een Saab Turbo. De Rijkswacht Golf zet de ach tervolging in. De gangsters zien het zwaailicht, minderen snel heid, zetten hun auto's aan weerszijden in de berm en wachten. De politie-wagen wordt opgevangen met een kruisvuur. De agent aan het stuur krijgt een kogel in het hoofd, maar houdt de wagen op de weg en rijdt in volle vaart door. 2 okt. '83: Restaurant 'Au trois canards' in Ohain. Gewa pende mannen met carnavals- maskers dwingen eigenaar Jacques van Camp de sleutels van de Golf GTI van z'n doch ter af te geven. Hij krijgt een nekschot en is het negende slachtoffer. Op de lijst van re gelmatige bezoekers van het restaurant staan namen waar bij de Belgische agenten hun wenkbrauwen fronsen. Eén van hen is een man die twee Achtentwintig moorden, een land in paniek. Anti-ter- reureenheden bewaken supermarkten. De opsporings diensten vechten meer tegen elkaar dan tegen crimine len. Achtentwintig doden, kinderen, mannen en vrou wen, koelbloedig geëxecuteerd of simpel neergekogeld omdat ze toevallig in de weg liepen. Geen motief. Twee Belgische journalisten reconstrueerden het wrede verhaal van de bende van Nijvel. Hun boek 'De Bende' is een voorbeeld van professioneel bedreven onderzoeks journalistiek. 'De Bende' is afgelopen vrijdag in België gepubliceerd. Antwoorden geven de twee journalisten niet. Auteur Paul Ponsaers: „Het boek is niet bedoeld om de zaak op te lossen. We hebben de geïsoleerde feiten op een rij gezet om te zien of er verbanden zijn". En over het motief: „Het ging niet om de buit". Wie het boek leest krijgt het pas echt koud. Bij de overval op de Delhaize-supermarkt in november 1985 vallen zeven doden. - fotoanp jaar later een door twee man gereden geldauto van de PTT in de lucht laten vliegen. Een ander is betrokken bij de moord op Juan Mendez, een man die op de loonlijst stond bij FN, de grootste wapenfa briek van België. 17 okt. '83: Delhaize in Beer- sel bij Brussel. Drie killers met carnavalsmaskers gijzelen een student, verwonden twee cas- sières en maken de beheerder af. Ze rijden in een Golf GTI. 1 dec. '83: Voor een juweliers zaak in Anderlecht arriveert een Golf GTI. Twee mannen vermoorden de juwelier en z'n vrouw in koelen bloede. De buit bestaat uit een onbeduidende partij sieijuwelen. De politie spreekt van 'een provocatie' en arresteert enkele verdachten waaronder de oud-politie agent Michel Cocu. Inmiddels laait de concurren- tie-strijd tussen de verschil lende opsporingsdiensten op. Echter na 14 moorden wordt beslist de inlichtingen centraal te gaan verwerken bij de poli tie van Nijvel. Belgische, Franse en Duitse specilialisten onderzoeken wa pens en kogels die gevonden zijn in de door de moordenaars achtergelaten auto's. Nog voor een laatste onderzoek is afge rond neemt de president van de Nijvelse rechtbank op 21 mei het ongelooflijke besluit dat de verdachten vrijuit kunnen gaan. Onder hen Adriano Vit torio. Kort daarop laat deze 'King Kong van de Borinage' zich interviewen met z'n tien jarige zoon op de arm en zegt: „Hoe kan ik nou op mensen schieten?" Het onderzoek verzandt. Het onderwerp van de Waals-Bra bantse slachtpartij wordt een taboe in kringen van politie en justitie. In hun boek spreken Paul Ponsaers en Glbert Du- pont van 'de slaapziekte' die de onderzoekers treft. Dan, op 22 september 1985, dringt een overval-commando het zwaarbeveiligde parkeer terrein van een Volkswagenga rage langs de autoweg Brussel- Leuven binnen en steelt een grijze GTI. De gerechtelijke autoriteiten houden de zaak stil en spreken heimelijk hun bewondering uit voor de stout moedige raid. En België raakt in de ban van een andere terreurgroep: de CCC (Cellules Communistes Combattantes). 27 sept. '85: Eigenbrakel. De waanzin is terug. Bij twee overvallen op twee warenhui zen, binnen een half uur uitge voerd, sterven een kassière, zes klanten en een kind van veer tien. Opnieuw gaan de overval lers schuil achter carnavals maskers. Met hun riotguns maaien ze mensen neer, zoals anderen vliegen van de mum- slaan. Kil en berekend schieten ze op alles wat beweegt. Een klant die al met twee schoten in de rug op de grond ligt wordt omgedraaid en afgemaakt met negen kogels in de nierstreek. De buit: 3,5 miljoen frank. België raakt in paniek. Er ver schijnen politie-scherpschut- ters op de daken van Delhaize en andere supermarkten. Begin 1986 begint de Belgische justitie succes te boeken. Het onderzoek concentreert zich aanvankelijk op Philippe DeStaerke een man met een respectabele straflijst die een groep geroutineerde beroeps- doders om zich heen heeft ver zameld. Hij noemt zich man denmaker, maar het is al lang geleden dat hij z'n laatste bie zen gevlochten heeft. DeS taerke beschikt over een BMW die is omgebouwd tot gevechts wagen. Rijkswachters schrik ken zich een aap als ze zien hoe de achterbank is verwijderd en hoe inzittenden van binnenuit in de koffer kunnen geraken en die ook kunnen openen. In de wagen vinden ze munitie van hetzelfde merk als die bij de overval in Aalst is gebruikt. Via DeStaerke duiken nieuwe en oude namen op. Een ervan is die van Jean Bultot, de ad junct-directeur van de gevan genis van Sint Gillis. Bultot is betrokken bij wapenleveran ties aan de Contra's in Nicara- qua. Hij is tevens oprichter van een 'practical shooting club' en beweegt zich graag in ultra rechtse kringen. Tegen Bultot wordt een arrestatie-bevel uit gevaardigd, maar hij slaagt erin naar Paraquay te vluch ten. Een uitleveringsverzoek hebben de Belgen tot nu toe niet ingediend. Dat, terwijl bij Bultot een mittrailleur is ge vonden die in 1982 werd gesto len bij een spectaculaire over val op een Rijkswachtkazerne. DeStaerke die op 6 septem ber 1986 wordt gepakt, wordt op 30 juni 1987 samen met drie andere bendeleden tot 20 jaar cel veroordeeld. DeStaerke blijft tot het eind ontkennen. Half januari 1988 is het verhaal van de Bende van Nijvel voor lopig toe aan het laatste hoofd stuk: het proces tegen Michel Cocu, wat vandaag begint voor het Assissenhof van Bergen. Cocu en vijf anderen, waaron der Ariano Vittoria, worden verdacht van vier overvallen in 1983. Daarbij vielen vier doden. Het proces in Bergen gaat drie weken duren. Er zijn 160 getui gen opgeroepen. Hoe zit het dan met al die andere wandaden? Was er één Bende van Nijvel, of waren er meerdere. Was er een centrale leider en zo ja: wie was dat dan? En wat waren de motie ven van die redeloze moorde naars? Wat betekenden de banden met extreem rechts? Was er sprake van een poging om door terreur de Belgische staat te ontwrichten? Ook de Belgische justitie weet geen antwoorden, even min als de auteurs Ponsaers en Dupont. Ponsaers, als crimino loog afgestudeerd en nu recht bankverslaggever bij De Mor gen: „Wie of wat de van Bende Nijvel is, is nooit duidelijk ge worden. Tussen de overvallen van '83 en die van '85 bestaat een materieel verband. Het op vissen van wapens in het ka naal van Ronqiueres is wat dat betreft cruciaal geweest. Die vondst toonde aan dat in beide periodes dezelfde wapens zijn gebruikt. Een aantoonbaar verband tussen de personen ontbreekt echter. Ook de mo tieven zijn onduidelijk. Vast staat wel dat het niet om de buit ging". De daders die zich tot nu toe hebben moeten verantwoorden, beschrijft Ponsaers als 'margi nale figuren uit de minst be deelde streek van België". Een duidelijke lijn bestaat er volgens hem tussen de slacht offers en hun familieleden: „Ze kwamen allemaal uit hetzelfde milieu, maar daar is tot nu toe geen onderzoek naar verricht". De verslaggevers gaan in 'De Bende' niet verder dan wat ze aan gecontroleerde feiten kun nen verantwoorden. Paul Pon saers: „Oplossingen bieden we niet. We leggen verbanden bloot. Door allerlei geïsoleerde berichtgeving en afzonderlijke processen krijgt het publiek de indruk dat het om losstaande zaken gaat. Dat is niet zo". De Belgische overheid heeft van de Bende van Nijvel ge leerd. Ponsaers: „Eerst werk ten er vier diensten naast elk aar. Nu is de terreurbestrijding gebundeld en kennen we de 23ste Brigade. In België heb je 22 arrondissementen met eigen opsporingsdiensten. De 23ste Brigade is gevormd om het ge heel te stroomlijnen". Bij de Rijkswacht is er ook het een en ander verbeterd. Bij de eerste confronties met de Bende van Nijvel gebeurde het dat wapens weigerden. Paul Ponsaers: „De opsporingsdien sten zijn nu voorzien van riot guns, kogelvrije vesten en Golf GTI's. Ik heb de stellige indruk dat de doders van Nijvel ver slagen zijn met eigen wapens, al hebben zij natuurlijk als eersten de waarde van die wa pens ontdekt". Paul Ponsaers en Gilbert Dupont: 'De Bende'. Uitg. EPO/De Geus, Breda. Door Jan Paalman DE GEZONDHEIDS ZORG heeft een nieuw toverwoord. In het boek „Met zorg verplegen", het Handboek Soldaat voor verpleegkundigen, schrijft J.R.M. Arets dat hij als uitgangspunt voor zijn boek het holisme heeft ge kozen. In een of ander artsenblad stond laatst een advertentie voor een verpleeghuisarts: „Wij gaan er van uit hij/zij een holistische visie heeft op het mens-zijn." Vorige week wijdde de IKON het zoveelste (radio) programma aan het holisme. Met een avant-garde mu ziekje uit Hoger Sferen op de achtergrond zegt de inleid- ster: „Holisme is in; steeds meer mensen voelen zich er bij thuis. We hebben zelfs te maken met een compleet nieuw wereldbeeld." En: „Sindsdien is er in de gezond heidszorg meer aandacht voor de geest bij de genezing." U verwacht natuurlijk dat ik u nu haarfijn ga uitduiden wat dat holisme, dat „com pleet nieuwe wereldbeeld", nou precies is. Ik moet u te leurstellen: geen flauw idee. Ja maar, zult u misschien zeggen, u wordt betaald om de hoogte te zijn. Dat is zo, maar ik héb me op de hoogte gesteld. Toevallig geef ik ook les aan een school waar ver pleegkundigen hun vak leren en waar, zoals dat heet, „de holistische mensvisie centraal staat". Op mijn vraag wat nou precies dat holisme voor- steldde kwam ik eigenlijk niet meer te weten dan dat holisme iets te maken heeft met „heel de mens en zo". Zoeken in boeken en tijd schriften (Arets, Kuiper, van Dorsien, Van den Brink Tjeb- bes, Veling, Besseling en- zoverder) leverde me niet meer op dan dat holisme duidt op „een geheel, eenheid van de mens, totaliteit, heel- zijn, heel en al." En: „Cen traal in deze mensvisie staat dus de persoonlijke beleving van de mens als onherleid bare eenheid van lichaam en geest". Duidelijk? Nee dus. Alle maal onzin? Tandenknarsend moet ik bekennen dat ook dat niet het geval is. Wat is dan wel het geval? Pakweg tien, twintig jaar geleden en soms nog steeds, werd de patiënt geacht om zijn ziekte bij de dokter in te leveren zoals je een pak inlevert bij de stome rij: „Dokter heb ik kanker?, mevrouw bemoeit u zich met uw eigen zaken". De zieke was een naamloze drager van ziekte: de maagzweer van ka mer 103, de hersenbloeding van zaal 8. „Als je triest bent zegt de dokter", zo dichtte de jong ge storven Hans Lodeizen, „moet je meer eten/ klieren die niet goed werken hebben voedsel nodig om op toeren te komen, dat is logisch/ Maar de dokter denkt niet aan mij." De dok ters behandelden wel de ziekte van Hodgkin, maar niet de ziekte van Lodeizen. Daarbij bedienden de dokters zich van hulpjes die niet be taald werden om zelf na te denken, maar om alles te doen wat de dokter zegt: de „verlengde arm van de dok ter", de verpleegkundigen. Halverwege de jaren 70 dringt het bij verpleegkundi gen door dat ze méér kunnen zijn dan de verlengde arm van de dokter en Virginia Henderson, een Amerikaanse, is de ideoloog van de nieuwe verpleegkunde. Henderson in het kort gaat als volgt. Een ziekte beperkt zich niet tot een orgaan maar heeft op al les wat de mens is en doet in vloed. Met, pakweg, een rug kwaal in het ziekenhuis lig gen kan ook betekenen dat je je zorgen maakt over de toe stand thuis, het werk, de op voeding van de kinderen en „hoe het allemaal verder moet". Bovendien maakt ziekte afhankelijk en met het behandelen van de lichame lijk klacht ben je er niet: de patiënt moet leren weer op eigen benen te staan. Voor dat alles had Henderson oog, en ze bedacht een aanpak waar bij verplegen méér is dan iemand afhelpen van een li chamelijk kwaal. In Nederland vertaalde mevrouw Van den Brink Tjebbes deze ideeën, en zij is hier nog steeds de onge kroonde koningin van de nieuwe verpleegkunde. Me vrouw leerde voor verpleeg kunde en later ook nog door voor socioloog, en dat laatste had ze misschien beter niet kunnen doen, want, ach Hee- re, wat is dat mens onlees baar. Zijen een hele stoet go gen en logen in haar kielzog, hebben de verpleegkunde op gescheept met een vakjargon, een psychobabbel, een geneu zel, dat mij steeds doet den ken aan de gevleugelde woor den van Alberto Moravia dat je vroeger analfabeten had, maar dat ze tegenwoordig kunnen lezen en schrijven. Verplegen heet tegenwoor dig een „verpleegkundig pro ces", thuis heet „thuissitua tie", werk de „werksituatie", crisis de „crisissituatie", wer ken „functioneren", praten „communiceren" en iets te rugzeggen „het geven van feed back". Dat alles kan al dan niet „optimaal", al dan niet „naar de patiënt toe". ("De boer heeft naar zijn koe/ best wel gevoelens toe." dichtte Levi Weemoedt ooit vergeefs). Zin en onzin van dat alles zijn niet makkelijk te schei den. De zin, nee de verdienste, is dat de nieuwe verpleeg kundige vaak beter dan dok ters in de gaten hebben hoe ziekte ingrijpt op, vooruit dan maar, „heel de mens". Ze heb ben, anders dan de dokters, ook een manier gevonden om systematisch alle andere kan ten van, vooruit dan maar weer, „het ziek-zijn" bij de behandeling te betrekken. De prijs is een saus van nu ver schaalde 60-er en 70-er jaren ideeën: een snufje existentia lisme, een mespuntje Teil hard du Jardin, een fikse scheut Maslow en dat alles op smaak gebracht door wat Marxisme „voor arbeiders verklaard". Daar kun je dan misschien een holistische kijk op de mens uit puren, dat de mens „een geheel is en zo", maar daarmee heb je nog geen ho listische wetenschap. Katho lieken en protestanten heb ben ook een andere kijk op de mens, maar een aparte katho lieke of protestante weten schap is er niet. Bovendien verzamelt zich de laatste jaren onder het ba nier van het holisme de hele obscurante santekraam van „alles wordt nieuw" bewegin gen van de jaren 70 en eerder. Wat vroeger nog alternatieve geneeskunde heette, heet nu „holistisch". Binnenkort, men zegt in het jaar 2012, breekt de nieuwe tijd (New Age) aan en zal een nieuw bewustzijn over de mensheid neerdalen. Alles wordt één, lichaam en geest, gevoel en verstand, en men zal de werkelijkheid achter de werkelijkheid door schouwen. In het tijdperk van Aquarius, die nieuwe tijd dus, zal, op het gezag van het ho lisme, een nieuwe mens op staan. Holisme is een nieuwe heilsverwachting, een nieuw geloof, een duister en modieus toverwoord dat met ingang van vandaag uit de verpleeg kundige boeken zou moeten worden geschrapt. VREDE zij u. Ik heb me aangesloten bij het geëxalteerde ge nootschap der balladeurdra- gers. Onze last is licht. Wij be lopen de straten en lanen van steden en dorpen met de allure van tevreden boeddhistische monniken. We hangen met ons hele lichaamsgewicht aan de krullen van onze glimlach, zo dat de voeten de stenen nauwe lijks raken. Het is alsof we zwe ven. Wij behoren tot de kaste der Walkmandarijnen, verwant aan hoge Chinese adel. Enkelen onzer hebben reeds op het water gelopen, maar ik moet hier - terwille van het evenwicht - onverwijld aan toevoegen dat we ook enkele verdrinkingsgevallen moeten betreuren, een ervan zes mijl buitengaats ter hoogte van Noordwijk aan Zee. En een be jaarde non, die naar Prince en Madonna hep te luisteren, werd uit het leven weggeplukt door een voortsnellende trein. Wij Walkmandarijnen dra gen een stalen nimbus met don zen oorklepjes, vanwaar een draad loopt naar de jaszak, waarin - verpakt in een ma- fisch doosje - een groot orkest uist. Ik ben zeer gelukkig met dat toverdoosje. Koning Salo mon zou er vele kamelen bela den met juwelen voor over heb ben gehad, alsmede de schoon ste zijner vrouwen. Geen hart kan schrijnen zolang de kop in een volle orkestbak is gestoken. Met de balladeur geklampt aan de hersenen kun je afdalen tot de laatste treden van de Basin Street Blues, gestreeld door de weeklagende stem van de be traande trombone. Je kunt dan als Zingende Detective speuren naar stille getuigen van weemoed, liefde en het verdriet van de man die zijn butler James heeft gezocht. Gekroond met de balladeur loop ik, midden in het Philhar- monisch Orkest van Berlijn, voortgesleept door Herbert von Karajan, door de stad. De af stand van de plek, waar ik wat lichte werkzaamheden verricht tot aan de deur van mijn huis, is de lengte van de Negende van Beethoven. Te voet dan. U ziet, de Walkmandarijn wordt een geheel ander mens. Hij gaat anders rekenen. Hoe lang is het lopen van de Sche- veningse pier naar Katwijk aan Zee? Met de Zevende van Brückner, de New World van Dvorzak, Jasha Heifetz in het lyrische vioolconcert opus 64 van Felix Mendelssohn en de wind in de rug kom je een heel eind. De Walkmandarijn is een ge. lukkig, maar ook voorzichtig mens. Als Sviatoslav Richter aan de Appassionata zit te bei- telen kun je, zeker als de mos. nikskap van de duffel het hoofd omkranst, gemakkelijk ondet de wielen van een voortdende- rende vrachtmastodont ken. Evenzeer is het geblazen met Mozarts Re. I quiem. Een passend afscheid van het leven is het wel, om met deze hemelse muziek in de oren de ziel op weg te zenden naar een hogere wereld om daar, als eerste evenement in een eindelijke reeks, te worden voorgesteld aan Wolfgang Amadeus zelf, maar de nabe staanden hebben daar weinig aan. Gezegd wordt dat men, met Mozarts Requiem aan de kop, in staat van genade sterft en I niet in handen kan vallen van de duivel. Dit moge gelden als een gouden tip voor de onder u die de oefening van I Volmaakt Berouw zijn verge ten. Feit is ook dat Walkman-1 darijnen, zelfs die van de I ste kaste, die op rolschaatsen I door het leven gaan, innige te vredenheid uitstralen. Wij Walkmandarijnen weten dat er in ieder mensenleven weleens een buitje valt (en soms wat a te veel) en wij leren zoetjesaan I liplezen. We zien er stralend uit, het gelaat opgeheven naar de zon of het zwerk. We maken weinig geluid. Slechts het flap peren van de jaspanden in de wind en de zwiffel en de zwaf- fel van de zolen verraadt onze I doorkomst. Lang nadat we zijn langsgevaren zegt de grijsaard tegen zijn gekromde gade: „Die vent zweefde en hij had lichtge vende verf op zijn gezicht". En zij: "O, dat is een Walkmanda rijn, die zie je wel meer tegen woordig". (meta ta phusika kai alko- holika) O'Mill: Kijk nou eens naar die rode bal die nou toeval lig net midden op tafel ligt. Die ligt daar doodstil maar krijgt direkt een opdonder van de witte en komt dan in beweging; dat is voorspel baar. v.d. M: Tot zo ver kunnen wij je goed volgen. Zelfs Max, hè Max? O'Mill: Nou, dat geldt niet alleen voor biljartballen. Je mag stellen dat iedere beweging in de natuur het gevolg is van een voorafgaande beweging en om die reden voorspelbaar is. v.d. M: Dat willen we ook nog van je aannemen, hè Max? O'Mill: Beweging zonder oorzaak bestaat niet in dode ma terie, alleen in bezielde wezens. Max kan z'n rechterarm omhoog laten gaan alleen maar door dat te willen. Ema nuel Kant is hierover verbijsterd gebleven tot z'n dood toe. Hoe een onstoffelijke geestesaktiviteit een zware klomp bot, been, vlees en spieren in de hoogte kreeg. v.d. M: Ik niet, hoor. Ik steek mijn arm op en roep: Ober, meneer een vieutje! O'Mill: Nou hebben ze ook nog oorzaakloze beweging ont dekt in dode materie. v.d. M: Toe maar, in de Amersfoortse Kei, zeker. O'Mill: Ja, dat is maar een verzameling van triljarden ato men en binnen in elk atoom blijkt een verkeersdrukte van jewelste te heersen. Atomen zijn nl. opgebouwd uit elek tronen en de beweging daarvan is niet te voorspellen en oorzaakloos, maar wel kontinu en hevig. v.d. M: Jesses, wat eng! En nou? O'Mill: Tsja, nou wordt het inderdaad dood eng want die elektronen blijken te bestaan uit ladingen elektriciteit en elektriciteit is onstoffelijk. v.d. M: Wat zeg je nou? Onstoffelijk? O'Mill: Ja, elektriciteit, zegt Van Dale, is een vorm van energie, net als bij warmte, wind of zwaartekracht en die kun je niet zien, ruiken, horen, voelen, alleen de uitwer king ervan. Tijdens de midzomerzon hittegolf wordt een spoorrail een centimeter langer. Niemand heeft ooit de kracht gezien die hem deed uitzetten. Over de zwaarte kracht maar niet gesproken. v.d. M: Wat is elektriciteit volgens de encyclopedieën? O'Mill: De Winkler Prins zegt: elektriciteit is een natuur verschijnsel, d.w.z. hoort thuis in het gezelschap van de re genboog, de nachtvorst en 't noorderlicht, om er maar eens een paar te noemen. Allemaal onstoffelijk, alweer. Even onstoffelijk als onze denkkracht. De geest brengt ons den ken en dromen teweeg, onze geest of wellicht wel de uni versele geest, de wereldgeest of de Heilige Geest. Drink eens leeg, gij kleingelovigen, alcohol verrijkt en verruimt de geest, mits met mate genuttigd. DEN BOSCH (ANP) - Het eer ste representatief overzicht van het werk van Theo Kuij- pers (48) wordt van 29 januari tot 10 april gegeven in het Bra bants Museum in 's-Hertogen- bosch. Er worden 67 schilderij en, assemblages, tekeningen en grafiek, voornamelijk uit par ticulier bezit geëxposeerd. De tentoonstelling is de eerste van een reeks solo-exposities ge wijd aan hedendaagse bantse kunstenaars. Kuijpers werd in Helnw'l geboren en werkte in Surin'I me, Australië en Marokko. ®l was jaren lid van de IJmui»! Kring en woont en werkt thaifl in Eindhoven. Het werk val Kuijpers was de laatste twinWI jaar op ongeveer zeventig tf| toonstellingen te zien, zowel musea als in galeries. Verkoop, leasi Volgens 't Duumpje volledig voorbij aan het onderzoek, dat i; recreatiebeleid van d is uitgevoerd. Het ongeval met d< centrale in Tsjernc drukte iedereen m< neus op de feiten. C ten raakten besme radioactieve deellj Koeien moesten op Vooral de boeren w wakker geschud V zij voelden het dire hun portemonnee, dan gebeurde de ra nog duizenden kilo ters verderop. Logisch dus dat er 'Tsjernobyl' in land bouwkringen beha aan informatie ove: gevolgen van een ir lijk kernongeval di bij huis. Gevolgen, de landbouw en de selvoorziening. Daarover gaat op ir dag 25 januari een cussie-avond in H Door Eugene Verstraeti HULST - De Nede. overheid is tot nu toe in gebreke gebleven, gaat om voorlichting boeren over de gevolg een mogelijk kernonge Dat is de mening v, A. Huijsmans, voorzitl de Werkgroep Kerne Zeeuws-Vlaanderen. „Tsjernobyl is ge voor ons zonder edit gevolgen gebleven", Huijsmans. „Ik heb principe geen last van Misschien wel wat ra tieve deeltjes inge. Maar het niet in mijn monnee gevoeld. Mi boeren wel. Ze kond melk niet verkopen, sen moesten vernietigd den, en er waren extr, derkosten voor koeien stal moesten. Naar set een schadepost van 20 joen gulden. Dat was Van onze correspondenten KLOOSTERZANDE/A DENBURG-De Kloori uit Kloosterzande er Nachtuuln uit Aarden hebben een nieuwe 1 Carnaval. hi Kloosterzande zal Fi hint als Freek I zijn ondi pen leiden tij dens het j aar leutfeest dat half voli maand weer los barst. Freek werd vrijdags door voorzitter Wil Due ?m precies elf minuten ov| ln zaal Van Leuven eei enorme hoge hoed ge Met hem zijn hofdame j Marie van der Wege. On hjn nog jeugdige leeftijd lentes is Prins Freek een F°t in het carnavalsvak neeft zich verdienstelijk maakt in vier verschil oouwploegen. De presentatie van de vorst trok een redelijke 'angstelling. Onder de aa pigen ook een aantal col Prinsen met aanhang. O dens waren er van de bias Pp1 Windkracht 9 en va pnowgirls van Kloorlje. Kloorianen konden meteeJ Wee nieuwe raadsleden ™elkomen, Andre Boot voormalige champetter St van Mieghem. Het ni< am ordehandhavers be p Idar uit Ron Duerinc Eric d'Hondt. In Aardenburg brak ever

de Stem | 1988 | | pagina 4