Indoor-top tijd Ben Johnson kopman bij EK SCHAATSER BEKROONT SEIZOEN VOL STRIJDLUST Moreen keer kunnen we best een beetje in de kou staan. Nederlands succes bij Europa Cup shorttrack m Van der Wiel in de rol van leverancier SPORT id Ria Visser ichen VGZ Ziektdojstenverzekering. NDEN PE STEM SPORT 5 MAANDAG 18 JANUAR11988 T2 DEVENTER - Jos Niesten wenst in de laatste ja ren van zijn sportcarrière niet af te glijden in de anonimiteit. Aanval Hoogendijk op werelduurrecord Tja, je kunt nu eenmaal niet altijd winnen. Zelfs zo'n goede marathonploeg als die van VGZ verliest we eens. Jammer jongens, niks aan te doen. Maar één ding is zeker: voor de dooi invalt, vallen jullie nog wel eens in de prijzen. VGZ Zusjes Grens NIEUWSOVERZICHT Pakistan wint Gandhi-toernooi Fadejev behoudt titel kunstrijden Zege voetbalamateurs in Australië Waterpoloërs DZV winnen eigen toernooi Schermer Besselink zesde in Zürich Tweede verlies handballers in Frankrijk Mierop wint NK klein kaliber pistool Tweede plaats AZC in Amersfoort Nigel Short winnaar in Hastings Castricum pakt opnieuw rugby-titel Dubbele zege heren-volleybalteam Bokstitels voor Yasquez en Bohol Dames HGC winnen HDM-toernooi Tachos topleverancier van Oranje Stand wereldbeker slalom: i Tomba 120 punten, 2. Gs trein m 3. Mader (Oos) 37, 4. NiW (Zwe) 35,5. Pramotton (Ita) 33. Stand wereldbeker algemeen; i Tomba 181 punten, 2. Zurbrlto». (Zwi) 151, 3. Strolz 82, 4. W|s meier 79, 5. Mader 76, 6. Piceam 62,7. Gstrein 53,8. Giradelli (Lu« 52, 9. Boyd (Can) 47, 10. BayS (Oos) 46. m Afdaling dames Zinal Uitslag: 1. Walliser (Zwi) 1.5217 2. Figini (Zwi) 1.52,24, 3. Oertl (Zwi) 1.52,87, 4. Waliinger «W 1.53,52, 5. Gutensohn (Oos) 1.5303 6. Graham (Can) 1.53,96,7. Gasn» (Zwi) 1.54,13, 8. Kirchler (0~ 1.54,30, 9. Wolf (Oos) 1.54,39, u Gerg (WD1) en Percy (Can) bei den 1.54,43. Stand wereldbeker afdaling' 1 Figini 97, 2. Walliser 72, 3. Oert i 54.4. Wolf 50, 5. Percy 41, 6. Gra' ham 35, 7. Bournissen (Zwi) 32 Kiehl (WD1) 30. Stand wereldbeker algemeen: 1 Figini 166, 2. Walliser 127, 3. Fer- nandez-Ochoa (Spa) 101,4. Oertli 99.5. Wachter (Oos) 98,6. Wolf 94 7. Gerg 84,8. Schneider (Zwi) 80. HAMILTON (ANP) - In de eerste internationale in- doorwedstrijd van het Olympisch seizoen heeft Ben Johnson al een voor sprong genomen. De 26-ja- rjge Canadees snelde in Ha milton in de staat Ontaria op de 50 yards (45 meter) naar een nimmer tevoren vertoonde tijd: 5,20 secon den. Op vier sprintafstan den (100 meter buiten, 50 en SO meter en 50 yards indoor) is Johnson nu 's werelds snelste atleet De beste 50-yardstijd stond op naam van de Amerikaan Stan ley Floyd, die in 1982 5,22 secon den had gelopen. „Het kan nog sneller", was de stereotiepe re actie van de in Jamaica gebo ren atleet, die deze zomer in Rome met een verbazingwek kend record van 9,83 seconden wereldkampioen op de 100 me ter werd. Aangezien de 50 yards als incourante afstand geldt, zal zijn prestatie in Ha milton niet als wereldrecord worden erkend. Johnson was wel verrast zo vroeg in het seizoen al zo snel te zijn. „De laatste zes, zeven weken heb ik voornamelijk ge reisd. Dat ik nu al een record breek, is een goed voorteken". Op de 50 en 60 meter bezit Johnson het wereldrecord met tijden van 5,55 en 6,41 seconden. Na afloop van de wedstrijden kondigde de body-builder on der de sprinters aan tijdens de Olympische Spelen alleen op de 100 meter te starten. Voor ruim 11.000 toeschou wers bracht de sprintster An gela Bailey het Canadese re cord op de 50 yards op 5,81 se conden. Werd Johnson op vijf honderdste seconde gevolgd door de Amerikaan Brian Cop per, Bailey lag op de streep slechts driehonderdste voor op nummer twee, de Jamaicaance Julie Cuthbert. Uit een foto-fi nish bleek dat de Amerikaan Roger Kingdom de overwin ning op de 50 meter horden toe kwam. Evenals de als tweede eindigende Canadees Mark McKoy liet Kingdom 6,52 se conden klokken. Met 5,60 meter was de Amerikaan Billy Olson de beste polsstokhoogspringer. Zonder hulpmiddelen ging de Canadees Milt Ottey over 2,28 meter. |e Bleeker van de KNSB is ueel in Calgary tijdens de coach op te vangen, fet NOC op maandag 25 januari afgelopen weekeinde gestegen r zich al kwalificeerde voor de kilometer, tijdens het Europees longsberg op de drie kilometer iende plaats. De resultaten van iu uit dat Visser na Van Gennip pchaatsster op die afstand is. In ers per land aan de 3000 meter 'escoach Egbert van 't Oever en lkaar kunnen opschieten. BCK- is ondenkbaar dat na alles wat t elkaar kunnen komen". Eppie ereid Visser in Calgary onder |NOC haar een Olympisch start- round-coach Henk Gemser is er wel onder meer strikte voor- Ber Mozin is kopman van de .looi om het Europese kam- komende weekeinde in Den Calgary achter de hand. Aan het toernooi om de Europese titelstrijd in Den Haag doen 33 rijders uit vijf tien landen mee. De deelnemers voor de Europese titelstrijd: Oostenrijk: Christian Eminger, Michael HadschieffToni Meibock; reserves: Hubert Kreuz en Werner Jager; België: Geert Blanchart; reserve: Jan Cuijpers. Tsjechoslowakije: Jiri Kyncl; West-Dultsland: Hansjörg Baltes, Markus Tröger; reserve: George Herda; Finland: Pertti Niittyla en Timo Jarvinen; reserve: Ari Leppanen en Mikko Makinen; Frankrijk: Hans van Helden; Oost-Duitsland: Roland Freier, Peter Tietz, Thomas Kumm en Steffen Meissner; reserve: Rene Schöfisch; Groot-Brittannië: Julian Green; Italië: Roberto Sighel; reserve: Bruno Milesi; Nederland: Leo Visser, Gerard Kemkers, Hein Vergeer, Annejan Portijk; reserves: Thomas Bos en Jac. Orie; Noorwegen: Rolf Falk-Larssen, Geir Karlstad, Frode Syversten en Oystein Hammeren; Zweden: Tomas Gustafson, Joa- kim Karlberg en Claes Bengtsson; Zwitserland: Notker Ledergerber; Sovjetunie: Alexander Mozin, Vla dimir Joerkov, Joeri Kloejev en Sergej Berezin; reseves: Dmitri Botskarjov en Kostantin Korot- kov; Joegoslavië: Behudin Merdovic. :r", veronderstelde Van Gennip. een beer van een meid. Wat een ie spierbundels heeft zij. Als haar ik op de rechte stukken nog ver- zal ze helemaal niet meer te r_ zijn". winnares van het brons toonde xeid in de toekomst de duels met tduitse geweldenaars voort te Met welke begeleiding? „Ik weet hun trainer Rainer Mund naar >mt. Ik zou graag Ij aart Klooster- ien als coach van de damesploeg' Jaar zeker voor pleiten", scheidende trainer/coach Egbert Oever had ondanks de drie bron- ledailles (1500, 5000 en eindstand) ran Gennip weinig reden tot te- nheid en/of optimisme. „Ik kijk emengde gevoelens op dit kam- ichap terug. De prestaties zijn on maat gebleven. De oorzaken zi)n ijk vast te stellen, al heb ik daar ij n gedachten over. Van Stam had er verwacht, Paul toonde tekenen ermoeidheid en Preuter viel, na e bij de afstandskampioenschap' ad laten zien, misschien iets tegen, tweede dag heeft Van Gennip Je in dat er Olympisch perspectief® steekt. De anderen hebben een vormverbetering nodig". Europese titelstrijd allround ou niet meetellen in de selectie- dure voor de Olympische Spelen deze afspraak niet had bestaan e aanwijzing van het NOC wat de betreft heel gemakkelijk ge- Alleen Van Gennip, en Ingrl lga voor de sprintafstanden. Buf" eze twee is niemand in staat ry mee te spelen bij de eerste ngsberg bleek de Oostduitse pl°f» live kracht al tot bijna alles te zij a In Calgary voegen Chris® inburger, Gaby Zange en de onW* wereldvedette Karin Kania o® ïdre Ehrig en en Gunda Kleemaj® ls doel alle vijftien medailles Dl amesschaatsen te veroveren. Marathon-titel Jos Niesten Door Eddy van der Beek De 42-jarige tuinder uit Heemskerk veroverde afgelopen zaterdag in Deventer de nationale titel marathonschaat- sen op kunstijs en deze overwinning betekende een te rechte bekroning van Niesten's activiteiten in het nog lo pende seizoen. De marathonschaatser van het eerste uur is aan een opvallend jaar bezig. In de wedstrijden om het KNSB-cupklassement, het domein van de toppers Ri chard van Kempen en Yep Kramer, toont Niesten een enorme strijdlust. De sympa thieke Noordhollander was in bijna alle wedstrijden voorin te vinden en kwam tot één over winning. Niet alleen de spor tieve prestaties van Niesten vielen op, ook verbaal had de routinier het een en ander te melden. Zaterdagavond in Deventer bracht de kersverse nationale kampioen zijn kritiek op nieuwe ontwikkelingen in het marathonschaatsen nog eens naar buitea „Door de manier waarop ik schaats, dus initia tief nemen en aanvallend rij den, is het marathonschaatsen groot geworden", sprak Nies ten. „In het peloton zitten te veel rekenaars, die te afwach tend schaatsen. Willen wij het publiek blijven boeien, dan zal er agressiever en aantrekkelij ker geschaatst moeten worden. De toeschouwers zitten niet op boekhouders in het peloton te wachten". Even tevoren had Niesten zijn theorie in het door 5000 toeschouwers bevolkte IJssel- stadion in daden omgezet. In de slotfase van de marathon de marreerde hij zevenmaal uit de kopgroep van vijftien mam Toppers als Van Kempen (met zijn helpers Van den Boogert en Van der Hoorn), Kramer (met luitenant Cazemier) en Ruitenberg (met ploeggenoot Kasper) wisten via him offi cieel verboden ploegentaktiek niet juist te reageren op de laatste ontsnapping van Nies ten. Achterblijver Dries van Wij- he, die teamgenoot Jan-Eise Kromkamp wilde assisteren, stribbelde nog even tegen. Maar toen de wedstrijdjury de groep achterblijvers van de piste haalde, was voor Niesten de weg vrij. Lex Cazemier (tweede) en ex-wereld- en Olympisch kampioen Piet Kleine (derde) konden 'de aan valler' niet meer inhalen. „Ik moest blijven aanvallen, blijven demarreren, want in de eindsprint ben ik tegen de rappe jongens kansloos", oor deelde Jos Niesten, die zijn achtste overwinning in veer tien jaar behaalde. „Ik heb te veel teleurstellingen achter de rug, ben te vaak als tweede of derde (Elfstedentocht '85 achter Van Benthem en Ruitenberg, red.) geëindigd. Vandaar dat ik eerder moest wegspringen. Ik reed gewoon voor de eerste plaats. Bij alle overwinningen, die tot nu toe heb behaald, ben ik bijna altijd alleen over de fi nish gekomen". „Deze zomer heb ik extra hard getraind. Dat moet ook, want ik word een jaarije ouder. In het KNSB-klassement wil ik zo hoog mogelijk eindigen en ik heb mijn zinnen gezet op na tuurijs-wedstrijden. Het liefst wedstrijden, die langer zijn dan 100 kilometer. Een natio nale titel op natuurijs zou na tuurlijk prachtig zijn, maar met dit kampioenschap ben ik ook erg blij". Niesten, die in 1981 in Inzeil het werelduurrecord scherper stelde (37 kilometer en 638 me ter), gaat hoogstwaarschijnlijk eind februari een nieuwe po ging wagen. Het uurrecord staat momenteel op naam van Hilbert van der Duim, die in november 1986 39 kilometer en 492 meter reed. „De komende weken ga ik wat testritten makea Ik draai goed dit seizoen, de vorm is aanwezig. Het liefst doe ik de aanval op het werelduurrecord in Calgary. Ik weet alleen niet precies wanneer de baan daar beschikbaar is", aldus Niesten. UITSLAGEN A-rijders: 1. Niesten (Heemskerk), 2. Cazemier (Den Horn), 3. Kleine (Kerkenveld), 4. Kramer (Oude- schoot), 5. Van Kempen (Nieuw- veen), 6. Kromkamp (Oldeholtpa- de), 7. Ruitenberg (Oidebroek), 8. Hagen (Lisse), 9. Bok (Joure), 10. Van den Boogert (Eindhoven), 11. De Boer (Edam), 12. Van der Hoorn (Ter Aar), 13. Van Benthem (St Jansklooster), 14. Kasper (Driel), 15. Zoon (Rockanje), 16. Klein (As sen), 17. Pronk (Oost-Graftdijk), 18. Manden (Wapserveen), 19. Jonker (Wijtgaard), 20. Van Berkum (Irn- sum). Veteranen: 1. Hoekstra (Oudehas- ke), 2. Roelink (Denekamp), 3. Grif fioen (Breukelen). Dames: 1. Lilian van Tol (Nes aan de Amstel), 2. Tineke Hoogendijk (Ermelo), 3. Marja Wardenier (Leek), 4. Harriet Berkhoff (Oide broek), 5. Janneke Dickhout (Holy- sloot). DEVENTER (ANP) - Tineke Hoogendijk uit Ermelo zal in maart op de Thialf-baan in Heerenveen een aanval doen op het werelduurrecord. Dat record is in handen van marathonkampioene Lilian van Tol, die in november van het vorig jaar in dezelfde hal 34 kilometer en 507,30 meter in de zestig minuten schaatste. Hoogendijk, zaterdag in Deventer bij het Nederlands kam pioenschap tweede achter Van Tol, zal in de voorbereiding en tij dens de poging worden bijgestaan door een team van drie perso nen: dokter Lubbinge uit Hoogeveen, trainer Ab Garretsen en fy siotherapeut Piet Schipper. (ADVERTENTIE) Jos Niesten tijdens het NK marathonschaatsen in de voor hem karakteristieke rol van peloton-aanvoerder. - fotoanp O fsJX i i i Gratis informatie 06 -0199 tot 20.00 uur. BUDAPEST (ANP) - De Nederlandse troeven Moni que Velzeboer en Peter van der Velde hebben in Buda pest de Europacups short track veroverd. Bij de wedstrijden in het Hon gaarse ijsstadion werden liefst negen wereldrecords verbe terd. Waarnemers roemden na afloop de kwaliteit van het kunstijs op het 111 meter lange indoorbaantje. Monique Velzeboer bleef de Italiaansen Candido en Sciolla in het eindklassement één punt WIJK AAN ZEE (ANP) - John van der Wiel is weekeinde bij het Hoogovens-schaaktoernooi de rol gedrongen van puntenleverancier voor de koplopers. Een niet-doorslaande aanval - met wit nog wel - tegen Andersson en een fout in de opening tegen Karpov Kwamen de ondernemende Leidse grootmeester op wee nullen te staan. Het gevolg was dat de minst in net oog lopende figuren uit het kleurrijke gezelschap ue leiding stevig in handen hielden. De vraag blijft aaarbij of Karpov de achterstand van een half punt in ?e resterende vijf ronden kan wegwerken om het ju- weum-toernooi te voorzien van een winnaar met een Klinkende naam. Gemakkelijk heeft de ex-wereldkampioen het mh niet' De vermoeidheid is groter dan de vorm en net rumoer van de honderden 'tienkampers' aan jjmi voeten stoort de concentratie op het podium. De rritatie leidde zelfs tot een heus protest, toen Geor- pni' op gebied een reputatie geniet, zonder ™Se aanleiding aan een nabij gelegen tafeltje heftig klok begon te slaan. Litmanowicz, de Poolse keidsrechter bestrafte de Bulgaar met een officiële j KKj^huwing; wegens het luidruchtig gebruik van rnf5®, en het niet noteren van zetten, terwijl hij nog te!61 minuten bedenktijd over had. Georgievs stander Agdestein schoot daar weinig mee op. dat- V?0r<^.eel was als gevolg van de Bulgaarse intimi- ue-taktiek in groot nadeel veranderd, sawjk s ^an karpov, die zelfs een heel boek heeft L^ven over zijn (weinige) nederlagen, voelt John fer n e* er2 thuis in de rol van slachtof- de i +ar h?ren tranen en depressies bij". Hoewel hij aatste tijd strategisch sterker is geworden, blijft de grote kracht van Nederlands tweede schaker de wijze, waarop hij onbekommerd de aanval zoekt. In de Siciliaan tegen Andersson sloeg de koningsaanval net niet door. Wits 23ste zet Te3-h3 gaf zwart gelegenheid via 24. De5 de verdediging vanuit het centrum te orga niseren. Wat daarna nog gebeurde, was leuk voor de tribune, maar niet meer van belang. Tegen Karpov kwam Van der Wiel aan een aanval niet toe. Hoewel hij beter wist, maakte hij in de ope ning van eigen huisvlijt-signatuur op de achtste zet een vergissing, die wit groot ruimtelijk overwicht ver schafte. Wim Kan zei het destijds al: „Als je niet zou denken, ging het misschien beter". Dat gold ook voor Ljubojevic, die tegen Farago een oud-Indisch uit het archief haalde, waarvan hijzelf de fijnere bedoelingen niet meer wist. De in de hoogste groep debuterende Hongaar wordt kennelijk gezien als de man om dit soort zaken uit te proberen. Twee en veertig jaar geleden wist Boleslavski in Groningen al beter dan Ljubojevic nu, zoals Hans Bouwmeester uit zijn geheugen opdiepte. Het resultaat was er naar: een dikke nul voor de Joegoslavische grootmeester, die al leen troost kan putten uit het feit dat zijn standgeno ten Hübner, Nikolic en Tal het evenmin naar behoren doen. Zijn landgenoot Nikolic raakte door een neder laag in de zevende ronde tegen Georgiev zelfs onder de vijftig procent-score. Sinds de zege op Karpov uit de tweede ronde is hem weinig meer gelukt. Ook het Nederlandse gezelschap werd in zijn geheel onder de streep gedrongen. Sosonko kon met remises tegen Farago en Andersson (16 zetten) redelijk tevre den zijn. Piket daarentegen had zichzelf het een en ander te verwijten. Tegen Agdestein stond hij zater dag bij de zeventiende zet duidelijk beter, zoniet ge wonnen. Maar de opbouw van het voordeel had veel bedenktijd gekost. Een schijnoffer van zwart en de witte stelling was geruïneerd. Piket had het wel ge zien, maar in tijdnood (één minuut voor vijftien zet ten) was het hem weer ontschoten. Zondag speelde hij tegen Paul van der Sterren op nieuw grillig. Eerst stond hij gedrukt, daarna zowat verloren, maar in tijdnood veranderde het beeld. Hij offerde de kleine kwaliteit en in het zesde uur kwam hij zowaar gewonnen te staan, waardoor de meesters in het grootmeesterlijke gezelschap onderaan staan. t UITSLAGEN Grootmees tergroep A Zevende ronde: Van der Sterren (Ned) - Hansen (Den) Vi-Vi, Piket (Ned) - Agdestein (Noo) 0-1, Georgiev (Bul) - Nikolic (Joe) 1-0, Tal (Sov) - Karpov (Sov) Vt-Vt, Van der Wiel (Ned) - Andersson (Zwe) 0-1, Sosonko (Ned) - Farago (Hon) 14-14, Ljubojevic (Joe) - Hübner (WD1) 14-14. Achtste ronde: Hansen - Hübner 14-14, Farago - Ljubojevic 1-0, Andersson - Sosonko 14-14, Karpov - Van der Wiel 1-0, Nikolic - Tal 14-14, Agdestein - Georgiev afg., Van der Ster ren - Piket 0-1. Afgebroken partij zesde ronde: Agdestein - Van der Sterren 0-1. Stand: 1. Andersson 6punten, 2. Karpov 514,3. Farago 414,4. Georgiev 4 1 afg., 5. Hübner en Tal 4,7, Agdestein 3)4 1 afg., R Sosonko, Hansen, Van der Wiel, Ljubojevic en Nikolic 314Van der Sterren en Piket 3. Grootmees tergroep B Zevende ronde: Brenninkmeijer (Ned) - Ligterink (Ned) 14- 14, Nijboer (Ned) - Sjeskovsky (Sov) 0-1, Cifuentes (Cub) - Lukacs (Hon) 14-14, Fedorowicz (VSt) - Flear (GBr) 1-0, Wi- nants (Bel) - Kouatly (Fra) 14-14, Krnic (Joe) - Knaak (OD1) 1-0, Riemersma - Douven (Ned) 0-1. Afgebroken partij zesde ronde: Douven - Krnic 1-0. Achtste ronde: Ligterink - Douven 1-0, Knaak - Riemersma 14-14, Kouatly - Krnic 14-14, Flear - Winants 1-0, Lukacs - Fedorowicz 14-14, Sjeskovski - Cifuentes afg., Brennink meijer - Nijboer 1-0. Stand: 1. Sjeskovski 514 punten 1 afg., 2. Fedorowicz 514,3. Douven, Krnic en Flear 5,6. Kouatly en Ligterink 4148. Wi nants, Lukacs en Brenninkmeijer 314, 11. Nijboer 3, 12. Ci fuentes 214 1 af g., 13. Knaak 21414. Riemersma 114 voor. Haar zusje Simone werd vierde. De negentienjarige Mo nique Velzeboer werd vorige week in Groningen nog tweede bij de tumultueuze nationale titelstrijd, achter Esmeralda Ossendrijver. De zusjes Ossen drijver werden deze week door de schaatsbond echter uit de kernploeg gezet. Velzeboer won in Budapest twee afstanden (1000 en 1500 meter). Op beide afstanden kwam de schaatsen- rijdster uit Oud Ade tot we reldrecords. Peter van der Velde beves tigde zijn vorm, die hem vorige week het Nederlands kam pioenschap opleverde. De twin tig] arige rijder uit Zoeterwou- de-Rijndijk won op de tweede dag beide afstanden, de 1000 en 3000 meter. In het eindklasse ment bleef Van der Velde ('on wijs gaaf, hè') de Belg Blan chart en de Italiaan Fagone voor, Charles Veldhoven werd als tweede Nederlander op de vierde plaats geklasseerd. Op de 500 meter kwamen de twee belangrijkste Nederlan ders met winnaar en nieuwe wereldrecordhouder Fagone onder de voor shorttrack magi sche grens van 45 seconden. Tot zaterdag was de Canadees Gre- nier wereldrecordhouder op de halve kilometer met 45,09. Op de 1000 meter greep in de eerste heat Veldhoven de beste we reldtijd (1.33,02); één reeks later was die recordtijd in handen van Van der Velde met 1.32,83. Het Nederlandse duo maakte ook deel uit van het Oranje viertal dat in de finale van de aflossingswedstrijd het we reldrecord op de 5000 meter op 7.22,12 bracht. De successen van Velzeboer en Van der Velde in de Euro pese bekerstrijd, met deelne ming van tien landen, waren niet uniek. Bij de dames won nen Boukje Keulen (1982 en '83), Esmaralda Ossendrijver (1986) en Manuela Ossendrijver (1987) al de Europacup. Bij de heren waren Terpstra (1982), Boelsma (1984) en Veldhoven (1987) eer der succesvol. LUCKNOW (AFP) - Pakistan heeft zaterdag in Lucknow in India het Indira Gandhi-toernooi gewonnen. In de finale zege vierden de hockeyers uit Pakistan met 3-0 over de Sovjetunie. Zuidkorea won in de strijd om de derde plaats met 3-2 van Nieuw-Zeeland. Uitslagen: Pakistan - Sovjetunie 3-0, Zuidkorea - Nieuwzeeland 3-2, Pakistan - Zuidkorea 1-0, India - Malaysia 3-0. Eindklassment: 1. Pakistan, 2. Sovjetunie, 3. Zuidkorea, 4. Nieuwzee land, 5. India, 6. Malaysia, 7. Kenya, 8. Spanje. PRAAG (AFP) - Alexander Fadejev heeft zijn titel bij het Europees kampioenschap kunstrijden behouden. Voor de Sov jetunie was het de derde gouden medaille na de overwinning van Ekaterina Gordeeva en Serge Grinkov bij het paarrijden en die van Natalja Bestemianova en André Boekin bij het ijs- dansen. De titel bij de dames was voor de Oostduitse Katarina Witt. PERTH (ANP) - Het Nederlandse amateurvoetbalteam heeft zijn eerste wedstrijd van een toernee door West-Australië met overmacht gewonnen. De tegenstander was het vertegenwoor digend team van West-Australië, dat zondag in Perth met 0-6 verloor. De beste speler was de linkerspits van het Nederlandse team, Frits Nollgen (SVN). DELFT (ANP) - DZV heeft zaterdag in Delft het door die ver eniging georganiseerde internationale waterpolo-toernooi ge wonnen. De Delftenaren wonnen, evenals HZC De Robben en Duisburg '98 twee van de drie wedstrijden, doch hadden betere doelcijfers dan deze clubs. Eindstand: 1. DZV 3-4 (40-34), 2. HZC De Robben 3-4 (41-39), 3. Duis burg '98 3-4 (39-41), 4. Eger 3-0. ZÜRICH (ANP) - De Nederlandse scherm-équipe is van een sterk bezet internationaal degentoernooi in de Zwitserse stad Zürich teruggekeerd met de zesde en achtste plaats. Beste Oranje-schermer was Paul Besselink. Hij verloor in de finale poule van de Hongaar Kolczonay. Hij werd zesde. Arwin Kar- dolus, de tweede Nederlandse finalist, eindigde als achtste en laatste. LENS (ANP) - Het Nederlandse heren-handbalteam heeft in de tweede oefenwedstrijd tegen Frankrijk de schade beperkt gehouden tot twee doelpunten. In Lens zegevierden de Fransen zaterdag voor 3000 toeschouwers opnieuw, maar nu met slechts 26-24, na een ruststand van 13-9. In de eerste wedstrijd werd het krachtsverschil pijnlijker duidelijk: 29-21. VAASSEN (ANP) - De nationale titel schieten klein kaliber pistool is zondag in Vaassen gegaan naar de Ouddorpse schut ter Mierop. Hij behaalde 371 punten. Tweede op één punt werd Holwerf en derde Van Dalen, die na barrage het zilver uit han den moest geven. De verenigingsprijs ging naar Zaanstad. AMERSFOORT (ANP) - Het internationale waterpolo-toer- nooi in Amersfoort is zondag gewonnen door de Hongaarse formatie Szeged. In de laatste wedstrijd van het evenement wonnen de Oosteuropeanen met 8-6 van de Nederlandse kam pioen AZC. Tweede in Amersfoort werd de organiserende ver eniging AZPC, dat een gelijk aantal punten behaalde, maar een slechter doelsaldo had. Eindstand: 1. Szeged 8 punten, 2. AZPC 8, 3. Barcelona 7, 4. AZC 3, 5. VZC 2,6. China 2. HASTINGS (ANP) - Nigel Short, de Brit, die de twee voor gaande edities van het Hoogovens-schaaktoernooi op zijn naam bracht (de laatste keer samen met Kortsjnoi) is het nieuwe jaar voor de derde achtereenvolgende maal winnend begonnen. Hij zegevierde in het toernooi van Hastings, dat werd afgewerkt als een dubbelrondige achtkamp. De gemid delde ELO-rating was 2575, waarmee het Britse evenement in dezelfde categorie (13) viel als Wijk aan Zee. Eindstand: 1. Short (GBr) 9 punten, 2. Speelman (GBr) 8)4, 3. Larsen (Den) 8, 4. Psachis (Sov) en Chandler (GBr) 7, 6. Benjamin (VSt) en Nunn (GBr) 6)48. Da vies (GBr) 3 )4 CASTRICUM (ANP) - Castricum is zondag voor de tweede achtereenvolgende keer nationaal rugbykampioen geworden. In de beslissende wedstrijd tegen DIOK uit Leiden trok een aanvallend spelend Castricum met 15-6 (12-3) de overwinning en de titel naar zich toe. ZWOLLE (ANP) - Het Nederlands heren-volleybalteam is de reeks van vier oefenwedstrijden tegen Joegoslavië begonnen met twee zeges. Zowel zaterdag in Hoorn als zondag in Zwolle won de ploeg van coach Arie Selinger met 3-1. Ondanks de overwinningen moest Oranje terugzien op matige wedstrijden. Tegen het Joegoslavische nationale team, dat drie spelers mist wegens Europa Cup-verplichtingen, speelde de ploeg moei zaam. De overige oefeninterlands hebben plaats in Hengelo (morgen) en Leek (woensdag). De reeks geldt als voorbereiding op het Olympisch kwalificatie-toernooi in Amsterdam. OSAKA (RTR) - De Puertoricaan Wilfredo Vasquez heeft zon dag in Osaka (Japan) zijn wereldtitel in het bantamgewicht (WBA-versie) met succes verdedigd tegen de Japanner Takuya Muguruma. De wedstrijd eindigde onbeslist. In Manila be haalde de Filipijn Rolando Bohol een moeizame zege op de Zuidkoreaan Chang Ho Choi, wereldkampioen lichtgewicht (IBF-versie). Bohol bouwde aanvankelijk een ruime punten- voorsprong op, maar kwam daarna in grote moeilijkheden. Hij won nog juist op puntea DEN HAAG (ANP) - Het internationale zaalhockeytoernooi van HDM is zondag bij de dames gewonnen door HGC. De Wassenaarse formatie versloeg in de eindstrijd het offcieuze Engelse team met 7-5. Derde werd Jong Oranje. Het heren-toernooi leverde voor de tweede keer in de historie een buitenlandse ploeg als winnaar op. Zegevierde in 1979 het nationale team van West-Duitsland, dit keer ging de eindzege naar de beste Franse zaalhockeyers. In de eindstrijd werd de nationale equipe van Spanje in de verlenging met 8-7 versla gen. Na de reguliere speeltijd hadden beide ploegen zes keer gescoord. Eindstand dames: 1. HGC, 2. Engeland, 3. Jong Oranje, 4. Schotland, 5. HDM, 6. Oostenrijk. Eindstand heren: 1. Frankrijk, 2. Spanje, 3. Schotland, 4. HDM, 5. En geland, 6. Oostenrijk, 7. Wales, 8. Berlijn. ZALTBOMMEL (ANP) - Tachos is het best vertegenwoordigde clubteam in de Nederlandse handbalselectie voor het toernooi om het C-wereldkampioenschap in Portugal. De Waalwijkse eredivisionist levert vier handballers: doelman Peter Bassa en veldspelers Frank Coenders, Pierre Janssen en Jan Kees Broos. Nederland komt tijdens het op 6 februari beginnende toernooi in de groepswedstrijden uit tegen Oostenrijk, België, Turkije en Groot-Brittannië. Aan het oefenprogramma is op 3 februari een wedstrijd tegen Aalsmeer toegevoegd. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal De Bosrand in Benschop. De selectie: doel: Jacques Josten (Blauw Wit), Peter Bassa (Tachos) en Bonno Hankel (Hermes); veld: Patrick van Olphen (Valencia, Spa), Lambert Schuurs (Sittardia), Henk Groener (Emsdetten, WD1), Nico Beekman en Patrick Berendsen (Swift Arnhem), Pierre Janssen Frank Coenders en Jan Kees Broos (Tachos), Ronald Habraken en Raymond Steyvers (Blauw Wit), Robert en Joop Fiege (beiden E en O), Bart Engelvaart (Hermes).

de Stem | 1988 | | pagina 13