DESTFM 4Ik voel me geen tussenpaus' IS MICHELS OVER CRUUFF, WK '74 EN 'PADVINDERSCOMPETrnE' LSTER iSfl IEKTE ƒ12.995 (excl. BTW) HEIN VERGEER MOET ZICH DIT WEEKEINDE OLYMPISCH WAARMAKEN ZATERDAG 16 JANUARI 1988 München Schandaal Zelfvertrouwen Cruijff boekhouding en fakturering? Schaatsen in Davos Slaapkamer nodig? 300 m* slaapkamers rigineer gt alle al in het rayon i wordt de Service Engineer [l: eerst twee maanden intern, net een ervaren Service pe Service Engineer zelf- srhoud en reparaties van klanten. BSten van Noord-Brabant, IIZuid-Holland: dat betekent inig op het verkoopkantoor ppdrachten telefonisch wor- nodige materialen per post nuden van de werkvoorraad gen verantwoordelijkheid ineer kunnen? Ben MTS-opleiding. Of LTS, Ing in dit soort werk. ;us in de buitendienst is fhnische kennis, die nodig is, hydrauliek, voertuigtechniek in het Engels, dus beheer- onmisbaar. Ltwoordelijkheidsgevoel stel- ir enkele keren per jaar op het natuurlijk absoluut betrouw- heer is onze ambassadeur! Service Engineer woont op jayon, in dit geval dus in of omgeving. lunt u sturen aan Tennant NV, Postbus 6, 5400 AA Uden. VLOERBEDEKKING NODIG Wij bieden 200 rollen Multi-tapijt EKeda^wlcrunwmfl 32-076-711134 Dongm-St.Josephstraat 92-01623-21241 n *vrU-, mÊ De Sfinx jnus Michels is de sfinx, de generaal en eigenlijk ook wel een beetje het akel van Zeist. Hij is doorgaans zwijgzaam, tot op zekere hoogte is zijn wil aten hij bedient zich graag van verhullend taalgebruik, gelardeerd met gebroken zinnen om het allemaal nog wat ingewikkelder te maken, onderdagmiddag in het Haagse Nieuwspoort, tijdens een besloten bijeen- jmst van het Genootschap van hoofdredacteuren, ontpopte zich plotseling n andere Michels. ior Chris van Nij natten de stoel waar bij eerdere sessies hoogwaardigheidsbekleders ministers, koningin Beatrix en wijlen kardinaal Alfrink hun felgenoten toespraken en mogelijk geïnspireerd door nu eens et de catacomben van een stadion maar de gewelven van het nnenhofstak Michels op een ongekende manier van wal. IPPERSINTERNAAT IN JULIANA" VRAAGT: om het vervangen van de vaste iing van de gemengde groepen 15-jarigen. :he informatie te bevragen bij de ans. ;e sollicitaties te richten aan de in het Schippersinternaat, lat 2,4535 CH Terneuzen. 0-13200. ver de padvindercompetities in het taalde voetbal, de onvermijdelijke K-finale in 1974, de macht van de «dia, het ontslag van Cruijff, de oede van voetballers en nog wat eressante aangelegenheden. fat ik nu ga zeggen, heb ik nog nooit in openbaar gezegd", klonk het op een geven moment in zijn tafelrede. Die op dring had hij vaker kunnen gebruiken dens zijn verhaal. „Ik ben niet zo'n pra- daar houd ik niet van. Ik praat het it over voetbal, maar dan graag met nners en niet met leken", sprak de sfinx, ier vervolgens een slechts door een en- Ie vraag onderbroken monoloog van kweg twee keer drie kwartier tegenaan jooien. jfet concept. Johan Cruijff heeft dat ip nogal in de 'picture' gebracht. Bij ]ff is het wedstrijdconcept tegelijk zijn tactiek, dat zie je niet zoveel. Met tactiek bestrijd je je tegenstander, een icept ligt vast. Tactisch voetbal zie je meer want het resultaat is steeds ijker gewordea Alleen in Enge- is er niets aan de hand. Daar zie je vaak twee ploegen die op dezelfde ize, met hetzelfde concept elkaar be iden. In Europa en Zuid-Amerika is niet het geval, daar wordt de tactiek le tegenstander afgestemd. In die con- is het voetbal dan ook een stuk ider interessant geworden", lat zag je ook goed bij Porto-Ajax. Porto laat de tegenstander komen en countert dan. Dat is weinig boeiend als er niet gescoord wordt door in dit geval Ajax". „Maar nu spreek ik over voetbaltheorie. Daar moet je bij de media: kranten, radio, televisie niet mee aankomen. De media hebben nieuws nodig. Vooral van het randgebeuren doen ze verslag en kleuren het naar believen in. Er wordt taal in de overtreffende trap gebruikt, want ook journalisten moeten scoren. Er wordt rond het voetbal naar allerlei nieuws gezocht, het spel zelf is weggedrukt. Daarom praat ik met journalisten niet graag over voet bal. Maar ik doe het welj want we hebben elkaar nodig. Alleen als. het wederzijds respect ontbreekt, haak ik af „En dan lees ik weieens verhalen, zoals nu over het EK 1988. 'Het kan vriezen en het kan dooien' heb ik in een beschouwing gelezen. Zo lust ik er ook wel een paar. Verderop stond er dat Oranje wel hard zal spelen omdat dat onder mij in 1974 ook is gebeurd. Laat ik er nu zelf eens wat van zeggen: het elftal van 1974 is niet met het elftal van nu te vergelijkea Destijds was er sprake van een angstige perfectie. Dat komt nooit terug. Daar praat de wereld nu nog over". „We speelden de finale in München voor 70.000 Duitsers in een landstreek waar het nationalisme toch al wat sterker heerst dan elders. Als je daar als favoriet moet 7k denk dat Cruijjf gelijk heeft gehad met zijn ontslag'. - fotodestem/johanvangubp starten, dat is bijna onmogelijk. Het werd een schitterende finale met een zeer te leurstellend resultaat; we verlorea Pas jaren nadien keek ik voor het eerst op een band terug naar die wedstrijd, want ook ik had veel tijd nodig om juist dét verlies te verwerken". „Er doen nogal wat indianenverhalen de ronde over de bepaling van de tactiek tij dens de rust, toen het 2-1 stond. Ik wil daar voor het eerst sinds die tijd weieens wat over kwijt. Op dat niveau gaat het om details, dat geldt straks ook op het EK De tactiek lag al ver tevoren vast. De Duit sers profiteerden van onze reputatie die in dat toernooi was opgebouwd. Ze durfden voor 70.000 landgenoten te verdedigen". „De sterren moesten de finale op detail punten zien te winnen. Nu zou Gullit zo'n jongen kunnen zijn. Toen waren het bij de Duitsers Beckenbauer en Muller. Zij vol deden aan de verwachtingen. Wij hadden Cruijff, hij was onze man. Maar hij was niet in optimale mentale conditie. Hij had privéproblemen aan zijn hoofd. Daardoor kon hij dat kleine beetje extra niet geven. Zo nauw luistert dat bij topsport". „Piet Keizer praat sedert 1974 niet meer tegen me, en ik niet tegen hem trouwens. Hij was als voetballer in zijn nadagen en daarom had hij geen vaste plaats. Voor de finale had hij de handdoek al in de ring gegooid en leefde niet meer als een prof. Vijf dagen voor de eindstrijd ben ik daar over met hem gaan praten. Ik probeerde hem weer in de opperste mentale conditie te krijgen. Het ging tussen hem en Ren- senbrink, de laatste liet ik spelen. Ach teraf heb ik daar spijt van gekregen. Ren- senbrink moest eruit en ik besloot in de rust een van de broertjes Van de Kerkhof erin te brengen. Dat heeft Keizer me nooit vergeven. Hij dacht dat ik wat tegen hem had. Dat was ook zo, maar dat was niet de reden waarom ik aan hem voorbijging". „Ach, 1974. Het kost me nog moeite om er aan te denken. Tussen de halve finale en de finale is destijds zoveel gebeurd waarop een trainer geen invloed heeft. Dat hele zwembadschandaal waarover het dagblad Bild berichtte (Michels be doelt het verhaal waarin van een al of niet vermeende sex-uitspatting van de Oran jespelers gewag gemaakt werd, een af faire die Cruijff bijna zijn huwelijk kostte en waardoor hij tijdens de finale uit zijn normale doen was geraakt, red.), ik wil niet zeggen dat het helemaal in scène is gezet, maar Cruijff zou daar door de zoon van de hoteleigenaar best in opdracht van Bild binnengeloodst kunnen zij a Ik heb nu ook meteen gezegd dat ik niet naar het betreffende Waldhofhotel in Hiltrup wil. Die zoon runt die zaak nog steeds en ik heb hem zijn streek nooit vergeven. Dat was zo diep onder de gordel". „Tsja, het Europees Kampioenschap in 1988. Het zal moeilijk worden voor ons. Er doen in ieder geval een paar echte toer- nooiploegen mee. Spanje en Italië bijvoor beeld. Die komen maar voor een ding; om te winnen. Het maakt niet uit hoe. Daar hoef je hier niet mee aan te komen, wij moeten altijd zonodig mooi voetballen. De Duitsers zijn te vergelijken met Italië en Spanje. Ze zijn iets fatsoenlijker, maar als vechters niet te evenaren. Nou, die zitten dus mooi met elkaar in een groep. Onze groep is duidelijk anders van signatuur. We zullen het in de eerste plaats op men tale hardheid en met goed voetbal moeten zien te winnen. Maar als het moet, als we met ongezonde agressie geconfronteerd worden, dan moet het elftal er staan. Scherp zijn, de wedstrijd lezen, concentra tie, alles in de gaten houden; de bal, de lij nen, de tegenstander. Scherpte is kracht". „Alles staat of valt met het zelfvertrou wen. Je moet je een beetje sterker voelen dan je opponent, dat geeft rust. Neem het geval Van Breukelen vorig jaar. Die liet ballen uit zijn handen vallen omdat de media Menzo omhoogschreven. Hij droomde van zijn zwarte schaduw en werd onzeker. Aan zo'n Van Breukelen heb 'ik niets. Nu is hij dat kwijt en keept weer in Oranje. Maar die affaire is een mooi voorbeeld van welke krachten er rond een elftal werken Constant zijn ze er, de journalisten lopen als mieren om je heem Daarom ben ik vooral bij zo'n toer nooi op mijn qui vive. Ze mogen geen en kele speler van me de grond in schrijven". „Maar terug naar de landenploegen. De Russen hebben in Mexico slordig gespeeld. Ik ben bang dat ze van hun fouten daar geleerd hebben, maar in mentaal opzicht zijn ze er nog niet, denk ik. Bij de Denen gaat het ailemaal wat te gemakkelijk. Die spelen te weinig onder grote druk. In Spanje en Italië voetballen ze altijd onder hoogspanning. In Engeland gaat het altijd volgens hetzelfde stramien, maar voluit, honderd procent. Zelfs de Ieren kennen veel wedstrijden onder druk". „Maar dan wij met onze padvinders competitie. Laten PSV en Ajax in Gods naam ver komen in de Europacup. Ook al stoort dat mijn voorbereiding op het EK De hel die een Europacupwedstrijd voor ze kan betekenen, kan ik ze niet geven. Daar kan geen oefeninterland tegenop". „Ajax moet het nu wel zonder Cruijff doen Ik denk dat Cruijff gelijk heeft ge had met zijn ontslag. Hij is opgebotst te gen een gebrek aan inzicht in het werke lijke werk. Ik begrijp zijn probleem. Als ik in een bestuurskamer kom, of bij sponsors waar het nog erger is, dan wil ik weg. Die mensen begrijpen je spanning niet voor en vlak na een wedstrijd. Zo'n figuur als Van Eijden bij Ajax neemt een hoop proble men weg voor een trainer. Maar dan moet hij wel gerespecteerd wordea Dat deed Cruijff niet, die desavoueerde die man. Hij wilde slechts samenwerken met twee be stuursleden. Dat gaat niet want dan ont wricht je een clubbestuur". „Ik ben bang dat als je alleen met machtsdenken bezig bent in plaats van met rendement halen, dat het dan moei lijk wordt. Ook bij de KNVB neemt het procedurespel om de macht teveel tijd in beslag". „Ik geloof niet dat ik zomaar bij Ajax kan terugkeren. De man die bij de KNVB in het bestuur zit, is tevens bestuurslid van Ajax (Michels bedoelt Harmsen, red.) en onder hem wil ik nooit meer werkea Maar in de voetballerij is alles mogelijk". „'Principe' is een gevaarlijk woord in het voetbal. Het is heel lekker om princi pieel te zijn, maar dat staat wel in relatie tot je materiële welstand. Als je niets hebt, moet je wel principes overboord gooien". „Ik zie wel wat er nu op me afkomt. Toen PSV afketste kreeg ik Bayer Lever- kusen op mijn nek. Dat is niet verwonder lijk want ik ken de bedrijfsleider van die club erg goed. Maar het is niet de enige club. Er komen meer nieuwe motoren in de baan, heb ik de indruk. Zaterdag ga ik met vakantie, voor drieëneenhalve week. Als ik terug kom bekijk ik op mijn gemak wat ik na het EK ga doen". «OS - Voor Hein Vergeer wordt het dit «keinde spannend in Da vos. Tijdens de ,0Cup-wedstrijden op de 1500 meter (van- ,'g) en de vijf kilometer (morgen) moet de is zo gelouterde Haastrechter zich Olym- 'h waarmaken. egen wat de heren betreft Leo Visser, Ge- 'dKemkers, Herbert Dijkstra en Jan Ykema n het Nederlands Olympisch Comité reeds idefinitief startbewijs voor het Canadese pry, de 26-jarige Hein Vergeer heeft die terheid (nog) niet. En dat terwijl hij toch kan gen op twee wereld- en twee Europese all- md-titels. NOC-bestuurder Bram Leeuwen- r gal echter aan dat er niet op reputaties «lecteerd wordt, maar louter op prestaties, /juist Vergeer ging vorig schaatsseizoen na K gouden j aren door een diep dal. Ook dit '-aatsjaar gaat het Vergeer niet bepaald voor Op het moment dat hij zijn Olympi- a kwalificatie wilde afdwingen bij de Ne- handse afstandskampioenschappen, sloeg ■Mysterieuze Heerenveense virus toe. Het "plaatste daarna Vergeer op het lijstje van (ADVERTENTIE) WILT u het nieuwe jaar starten MET het automatiseren van uw START EXTRA VOORDELIG MET DE AANBIEDINGEN VAN RODELCO [SM-PS/2 model 30 voor boekhouding en I wvoudige fakturering |®M Proprinter Univers Unit 4 software Normaal f 10.910.- Uw speciale prijs: 19.995. (excl. BTW) IBM-PS/2 model 50 naast Doeknouaing ook intensieve goederenstroom en fakturering IBM Proprinter Univers Unit 4 software Normaal f 14.404.- Uw speciale prijs: Inclusief Vi dag Instructie Deze actie is geldig tot 1-2-1988 Takkeblislers 2. 4817 BL BREDA Tal. 076 784911. Telax 54195 Fax. 078 710029 de mogelijke kandidaten, die eigenlijk tot maandag 25 januari de tijd hebben zich met toptijden te presenteren. In Davos aan de rand van de natuurijsbaan sprak onze verslaggever Rob van Deursen uit gebreid met Hein Vergeer. Hij legde aan de schaatser vier thema's voor: •De steun, die Ard Schenk Vergeer begin deze week gaf; •De mentale problemen, die Vergeer kennelijk heeft nadat hij in februari vorig jaar bij het WK in Heerenveen werd uitgefloten en het geen zich herhaalde bij de World Cup-wed strijd in november eveneens op de Thialf- piste; •De ontwikkeling binnen het indoor-schaatsen waar Vergeer geen gelijke tred heeft kunnen houden met de concurrentie; •Het gegeven dat Vergeer waarschijnlijk tus sen de Olympische Winterspelen van Sarajevo in 1984 en die van Calgary '88 zijn top had en dat hij nu het er op aan komt afglijdt naar de middenmoot van het internationale schaatsen. Hierbij de monoloog van Hein Vergeer vanuit een uitbundig zonnig Davos. „HET HEEFT me veel deugd gedaan dat Ard Schenk zich achter mij op stelde. Hij weet toch als geen ander hoe een top sporter zich voelt als hij op een vrij belangrijk moment ziek wordt. En ik voelde me daar in Heerenveen echt rot". „Hoe de KNSB en het NOC op 25 januari ook gaan beslissen; het is voor mij een kwestie van afwachten. Voor mezelf had ik reeds uitgemaakt dat ik hier in Davos een goede afstand wilde rijdea Ik zie niet op tegen een extra selectie. Als ik zaterdag die mijl keurig neerzet, ga ik naar Calgary. Eigenlijk is dat ook nodig naar mezelf toe. Want als het slecht gaat, zal ik bij mezelf te rade moeten gaan. Van 'Vergeer wat heb je te zoe ken in Calgary'?" „Beter was geweest als het NOC mij wat meer krediet had gegeven. Dat ik in alle rust die laatste maand naar de Spelen had kunnen toe werken. Het NOC wilde dat niet. Geen pre cedenten scheppen voor de Zo merspelen, zo luidde de visie. Daar maak ik me niet meer druk om. Iedereen valt over me heen op dit moment. Daarom zal mijn coach Henk Gemser tijdens de wedstrijddagen in RODELCO electronics I door Rob van Deursen Davos het woord voor mij doen. Pas na afloop, zondagavond zal ik zelf vertellen wat ik er van vind. Hoe je het ook wendt of keert; ik ben in de positie van het lijdend voorwerp gedwon gen. Iedereen is in afwachting of ik op mijn bek ga of dat ik hard rijd. Daarom is Gemser even tussenpersoon. Na de 1500 meter ga ik direct bij de baan weg. Invloeden van buitenaf wil ik zo veel mogelijk voorko men. Niet alleen die mijl is na melijk belangrijk, ook de vijf kilometer van zondag. Dus ik moet vol aan de bak". „Om terug te komen op dat krediet krijgen van het NOC, daar kan ik twee dingen over zeggen. Vorig jaar reed ik een Nederlands record op de 1500 meter (1.53.88, Heerenveen, R.V.D.). Als het NOC toen naar Gemser had geluisterd, had men mij aangewezen voor Cal gary. Daar heeft Gemser strijd voor gevoerd. Toch kreeg ik onlangs signalen dat het NOC mij duidelijk op de Spelen wil hebben. Alleen dat argument van die Zomerspelen, hè. Als dat het standpunt is, leg ik me daar bij neer en probeer ik daar zo goed mogelij k uit te ko men. Ik ben de laatste, die kri tiek wil leveren. Ik hoor im mers niet tot dat rijtje van keu zeheren". „De vijf kilometer is een to taal ander verhaal. Het is niet zo gek dat ik op deze afstand nog een keer een selectie moet rijden. Zeker op het NK reed ik niet zo fantastisch. En ik voer het hele jaar al een gevecht om op die afstand zo hard mogelijk te gaan. Dat is er eigenlijk ook door die heupblessure van vo rig seizoen - dat zat nog steeds niet helemaal goed - nooit echt goed uitgekomen. Het hele zaakje blokkeerde; ook als ik rustig schaatste, zat ik al vast. Daardoor ben ik ook in de pro blemen gekomen voor Calgary. Als ik eerder die blessure had onderkend, in mijn rug en op mijn heup zaten wat dingeljes scheef, en daar beter naar had laten kijken, was het verhaal Vergeer op dit moment totaal anders geweest". „Die fluitconcerten hebben na tuurlijk ook een rol gespeeld. Die liggen bij mij erg gevoelig. Die reactie met die vinger om hoog naar het publiek in Hee renveen in november was na tuurlijk compleet verkeerd. Op dat moment knapte er iets in me. Ik ben jaren bezig de schaatssport zo goed mogelijk te bedrijven en dan doen de toeschouwers, die in '85 en '86 mijn voeten nog wilden kussen en daarvoor zelfs bij wijze van spreken wilden betalen, zoiets. Achteraf dacht ik: die mensen weten niet beter. Maar op het ogenblik zelf werd ik ver schrikkelijk nijdig. Dat gebaar met die vinger kwam natuur lijk ook voort uit de frustratie. Die vijf kilometer ging inder daad niet goed. Daar 'had ik zelf al genoeg de pest over in. Ach, aan de andere kant heb ik ook veel reacties gehad van: kop op, volgende keer beter. Het is maar een klein deel van het publiek dat me belachelijk wilde maken. Maar het werkt naar de sporter erg vervelend. Het deed me gevoelsmatig wel verschrikkelijk veel pijn. Ik dacht dat ik daar sterker in zou zijn, maar het trof me diep in mijn hart". „Het speelt steeds mee in mijn achterhoofd. Als mensen naar mij toe komen met een schouderklop dan denk ik Hein Vergeer (links) over coach Henk Gemser (rechts): „Ondanks de tegenvallers bestaat er een nauwe band tussen ons". - FOTO ANP. vaak: misschien heb jij ook wel staan te fluiten. Gek is dat, hè. Dat zoiets je niet loslaat. Ik ben er ook te gehaast door gaan schaatsen. Ik voelde me opge jaagd. Ik wilde kost wat het kost bewijzen dat ik het wel kan. Ik had minder streng voor mezelf moeten zijn. Ik deed al les wat op papier gezet was en zette mijn gevoel duidelijk bui tenspel. De persoonlijke noot heb ik afgelopen zomer en de eerste maanden van het seizoen te veel weggelaten. Vanaf de cember ben ik gaan bijsturen in overleg met Henk Gemser. Ik deed de dingen niet zoals ik ze wilde doen. Steeds was ik op zoek naar bewijs. Ieder wed strijdje wilde ik hard gaan. En daarbij ging ik door de grens en reed ik mezelf de vernieling in Wat nu de meest uitgeba lanceerde weg voor mij zou zijn geweest, weet ik niet. Ach, mis schien valt het achteraf alle maal mee. En zeg ik tegen me zelf: het zat alleen het begin van het seizoen tegen. Op dit moment kan ik de eindbalans nog niet opmaken. Je moet de dingen accepteren zoals ze ko men Kijk, mijn conditie ben ik natuurlijk niet kwijt. Dat kan gewoon niet. Ik boks tegen een barrière aan. Eerst heb ik ge forceerd er door heen willen knallen, nu besluip ik dat beest. Steeds aanvallen en op een be paald moment kom je er door". „Dat het tot nu toe een stuk minder met mij gaat heeft vol gens mij niks te maken met het indoor-tijdperk. Het is toeval dat mijn dalende lijn begon op het moment dat er in hallen ge schaatst kon worden. Als ik de vijf kilometer tijdens het WK van '86 in Inzeil in 6.54 kan doen, moet ik toch binnen on der de 6.50 kunnen duiken. Vo rig jaar bij het WK in Heeren veen was ik er van overtuigd dat ik net als Leo Visser 6.47 kon pakken. Ik stortte daar in elkaar omdat ik mijn kop er niet bij hield. Veel te snel ge start. En toen was het over en uit. Ik zou en ik moest ten op zichte van Guljajev, die op de 500 meter sneller was geweest, winst pakken. Dat wilde ik persé en dat kon ik niet. Dus ik viel door de mand. Kijk, Karl stad ging daar ook kapot, al leen bleef hij wat gemakkelij ker op techniek door schaat sen". „Dat er indoor zo veel snel lere tijden worden gereali seerd, zegt me niet zo veel. Eer lijk, ik heb me nooit blind ge staard op tijden. Ik was ge woon duidelijk op weg naar het indoor-gebeuren. Na die 6.54 in Inzeil zat ik met Gemser in de trein van Tokyo naar Karui- zawa voor het WK sprint. We' hadden toen er een gesprek over en voor ons stond vast dat ik op die afstand indoor zou uitkomen op 6.40. Maar toen kwamen de spanningen en hebben anderen zoals Visser en Kemkers die ontwikkeling van mij overgenomen". „Ik voel me ook geen tussen paus zoals vaak van Hilbert van der Duim werd gezegd tus sen Lake Placid en Sarajevo in. Ik ben als schaatser even tot stilstand gekomen door pech en door mentale spanningen die ik nog niet helemaal goed ver werkt heb. Misschien rijd ik over enkele weken weer de sterren van de hemel. Ik weet dat ik riep dat ik naar Calgary zou gaan voor goud. Toen was dat reeël, nu inderdaad niet meer. Het wordt een kwestie van de vorm van de dag. Ja, natuurlijk ga ik er vanuit dat het NOC mij stuurt. Anders kan ik wel gelijk naar huis gaan. Het wordt in Canada een tikkie geluk hebben. Als je naar de 1500 meter kijkt, heb ben op dit moment, zes, zeven schaatsers een kans om goud te pakken. En....ik cijfer mezelf bij die kanshebbers niet weg. Over de vijf kilometer kan ik weinig zeggen. Hier in Davos moet zondag blijken hoe ik ten opzichte van anderen er voor sta. Dat had eigenlijk op het NK afstanden moeten gebeu ren. Ik was er zeker van dat ik dat voor elkaar zou krijgen. Ik reed drie dagen voor die NK met m'n vingers in mijn neus 1.59 op de mijl. Maar als je ziek wordt en je valt vier kilo in twee dagen tijd af, gaat het mis. Het was strategie om in december te zeggen dat ik die vijf kilometer voor Calgary zou laten schieten. Even de druk van de ketel. Als het weer goed gaat hier in Davos en ik heb zaterdagavond geen pijn in mijn poten dan kan ik op de vijf ook vlammen. Ik moet die kracht voor de laatste ronde zien terug te vinden. Dan laat ik me weer horen

de Stem | 1988 | | pagina 9