E -"12 IISCHE DIENST GRENSPOLITIE VUURT TRAANGAS AF IN MOSKEE Nelson Mandela's nageslacht ER m/v ozen Foods B.V. Tanks verjagen Argentijnse rebellenkolonel >ren VS moeten basis bij Madrid sluiten derwijs act Goed ZAAK ALDO RICO ZORGT VOOR ONRUST IN DE KAZERNES ^egen jaar voor privé- secretaris van Brezjnev BUITENLAND _A7i nESTEM BUITENLAND ZATERDAG 16 JANUARI 1988 T21 Is B.V. JERUZALEM - Manschappen van de Israëlische grenspolitie hebben gisteren op de islamitische rust- en gebedsdag kort na het einde van de we kelijkse gebedsdienst traangasgranaten in de El Aqsa-moskee in de oude stad van Jeruzalem af gevuurd. uur eken instituut Moskou (RTR) - Gennadi frovin, ooit privé-secreta- 115 van de de secretaris-ge maal van de Communisti- Klle Partij van de Sovjet- Leonid Brezjnev, is 'eroordeeld tot negen jaar ievangenisstraf. Moord op leider mensenrechten- in Honduras NIEUWSOVERZICHT Bush wint voorverkiezingen Michigan Zuidkorea dreigt met vergeldingsactie Oppositie Haïti roept toch op tot staking Yeel 'medische' rechtzaken in Italië Beheer Spandaugevangenis geëindigd Leiders Action Directe negeren proces te en expanderende onderneming ustriële verwerking van \n aardappelprodukten en fabriekscomplex op het 1C. Meijer b.v. te Kruiningen. bt onderhoud van, het verhelpen en - en inpaklijnen, alsmede het hiervan. F'ln: vaardige cursussen) s werken |kt tot aanbeveling i/of storingsdiensten van lief en de bereidheid om in grippen in onze onderneming, lij een aantrekkelijk salaris en een laarden. fan: BUENOS AIRES (RTR/ UPI) - De opstandige Ar gentijnse luitenant-kolonel judo Rico is vrijdag ge vlucht nadat het leger tanks lad laten uitrukken om hem te arresteren. Voordat rnilitairen hem konden op pakken was Rico verdwe nen uit zijn huis in Buenos Aires dat hij niet mocht verlaten. Hem was huisar rest opgelegd wegens zijn leidende rol bij de zogheten paasopstand van vorig jaar. Bet is niet bekend waar Rico Inch nu ophoudt Volgens een vriend van Rico, de ontslagen majoor Ernesto Barreiro, is de luitenant-kolonel gewond bij zijn vlucht In de vroege och tend werden schoten gehoord in de omgeving van Rico's huis in het stadsdeel Bella Vista. Nadat het opperbevel don derdag had besloten dat de op standige militair naar de ge vangenis moest, trokken vrij dag in alle vroegte meer dan dertig tanks naar Bella Vista om hem mee te nemea Volgens ooggetuigen omringde Rico zich met enkele tientallen ge wapende aanhangers toen hij door het leger werd ingesloten. Het is niet duidelijk hoe hij kon vluchtea Het opperbevel zei in een verklaring dat Rico zich opnieuw schuldig maakt aan rebellie. Rico leidde vorig jaar tijdens de Paasdagen vanuit de ka zerne Campo de Mayo een op stand van enkele honderden militairea De muiters eisten dat een einde zou komen aan de processen tegen officieren die zich tijdens de militaire dicta tuur (1976-1983) schuldig heb ben gemaakt aan schending van de mensenrechten. Toen honderdduizenden Argentijnen de straat opgingen om hun steun aan de democratie te to nen, gaf de charismatische lui tenant-kolonel zich over aan president Alfonsin. Donderdag besloot het opperbevel dat Rico, die vorige maand huisarrest kreeg, zijn proces in de cel moet afwachten. De poging om Rico te arres teren veroorzaakte een golf van onrust onder de aanhan gers van de opstandige militair. Volgens sommige berichten hebben getrouwen van de overste zich verschanst in ba rakken buiten Buenos Aires. Alfonsin is vastbesloten iedere vorm van muiterij de kop in te drukken en de stafchef Dante Caridi heeft gedreigd met harde maatregelen om Rico en zijn aanhangers in toom te houden. Velen vrezen dat Ri co's tweede rebellie leidt tot ernstige verdeeldheid binnen het leger. Israël verstoort rouwdag Tan onze correspondent De Palestijnse bevolking in het geannexeerde Arabische eel van Jeruzalem, op de westelijke Jordaanoever en in neGazastrook had gisteren bestempeld tot 'nationale dag van rouw over de Palestijnse martelaren'. 'Tienduizenden Palestijnen uit de bezette gebieden wilden op deze nationale rouwdag de ge bedsdienst in de El Aqsa-mos- GREVELINGENSTRAAT16 4335 XG MIDDELBURG POSTBUS 280 4330 AG MIDDELBURG TELEFOON (01180) 33040 TELEX 37794 lat de wet sociale werkvoorziening aan ongeveer 475 medewerkers in jitenobjecten. Wegens uitbreiding bature van plantsoen- en cultuurtechnische tê5h( 'b ert onder de produktieleider. Hij/zij tiinggevenden. it, dat hij/zij meewerkt in de aanleg talig groen en eenvoudig straatwerk ;rs begeleidt en instrueert in deze tovenier of een gelijk te stellen I en kleinschalig groen en et een proeftijd van een jaar; 36.- en ten hoogste 3.284.- bruto kan op grond van opleiding en :eld dan het minimum; arbeidsvoorwaarden, zoals deze in neidspersoneel. lectieprocedure behoren, richten binnen 2 weken na het N" >urg winnen bij de heer J. Minderhoud, 40, (privé 01188-2694) en. Op deze dag wordt boven- inschrijven. ium Onderwijs (MLO) chemie technieken m-mformatica en automatisering jie lemie ie r-informatica en automatisering da, telefoon 076-223077 bijwonen. Behalve de uit gaansverboden die nog steeds voor elf vluchtelingenkampen, met een totale bevolking van meer dan 250.000 Palestijnen, van kracht zijn, had het leger gisteren de wegen vanuit de bezette gebieden naar Jeruza lem afgeslotea Rond de oude stad van Jeruzalem en het plein met de El Aqsa- en Omar- of rotskoepel-moskeeën waren bovendien duizend manschappen van de politie en paramilitaire grenspolitie sa mengetrokken. Na Mekka en Medina is El Kuds, de Arabi sche benaming van Jeruzalem, vanwege de rotskoepelmoskee de derde heiligste plaats van de islam. De islamitische voor ganger in de El Aqsa-moskee was bij voorbaat door de auto riteiten gewaarschuwd geen ipruiende taal te bezigen zodat lij zich beperkte tot een nood- creet om de hulp van Allah en ie profeet Mohammed voor het Palestijnse volk af te smeken. De door meer dan 5.000 mos- ims bijgewoonde gebedsdienst was nog geen vijf minuten af gelopen of de eerste traangas- panaten werden in de El moskee afgevuurd even als buiten op het plein tussen de twee moskeeëa Binnen één minuut waren alleen al zes dreunen van afgevuurde Kangas granaten te horen ter wijl de wolken traangas over iet plein uitwaaierden. De me nigte van tranende en hoes- ®de mannen en vrouwen van 'oornamelijk middelbare tot loogbejaarde leeftijd stroom den schreeuwend en gillend loor negen van de dertien wrten rond het plein die de sraëli's niet hadden afgegren sd om frisse lucht in te ade len. Journalisten werden met le wapenstok gelast het gebied onmiddellijk te verlaten en .naar huis" te gaan. Volgens de *•11 tie werden de traangasgra- aten gegooid als reactie op het 'erbranden van een Israëlische een Amerikaanse vlag op |fovin werd schuldig bevon- aan het aannemen van ®ekpenningen ter waarde van Wrekend enkele tienduizen- en guldens toen hij in dienst "as van Brezjnev. Leonid Brezjnev is het afge- Prii jaar openlijk van zijn «tstuk gestoten. Zelfs de ar hem vernoemde stad oude naam Naberezj- WTsjolny teruggekregen. De "riige Sovjetleiding is een ac- tegen corruptie begonnen, a volgens haar wijdverbreid tijdens het Brezjnev-tijd- Srezjnevs schoonzoon Joeri iverbanov, oud-onderminis- .v®n binnenlandse zaken, vindt zich eveneens in de cel. toK? nov worden be at op beschuldiging van cor- het plein bij de moskee waar tegelijkertijd een Palestijnse vlag omhoog werd gehouden. Acht Palestijnen werden gear resteerd en een politieman raakte gewond. Arabisch-Jeruzalem gaf gis terochtend het grimmige beeld van een belegerde stad te zien. Manschappen van de grenspo litie hielden in de hoofdstraten van Oost-Jeruzalem om de 25 meter de wacht, pantserwa gens stonden op strategische punten opgesteld. Soldaten hielden vanaf de daken van huizen en gebouwen en op de muur rond de oude stad de si tuatie in de gaten. Rond de moskeeën hadden tientallen gehelmde en bewa pende manschappen van de grenspolitie posities ingeno men. Na de islamitische ge bedsdienst was het de bedoe ling op het plein rond de mos keeën een vreedzame rouwde- monstratie te houden ter nage dachtenis aan de 44 Palestijnen die de afgelopen vijf weken bij onlusten in de bezette gebieden door Israëlische militairen werden doodgeschoten. De manschappen van de grenspo litie grepen kennelijk de eerste gelegenheid aan om zo'n natio nalistisch getinte manifestatie met overmatig gebruik van traangas in de kiem te smoren. De dochter van Nelson Mandela, prinses Zenani Diamini, is gisteren in Boston (VS) aange komen, samen met haar kinderen Zamaswazi (8) en Zinhle (7). Zenani is getrouwd met prrns Thumbumuzi Diamini van Swaziland (links op de achtergrond). Nelson Mandela zit sinds 1962 gevangen wegens gewapend verzet tegen het apartheidsregime. - foto ap TEGUCIGALPA (IPS) - In Honduras is gisteravond een leider van het Comité voor de Rechten van de Mens (Codeh) vermoord. Een kogelregen maakte een eind aan het leven van Co- dehs vice voorzitter Miguel Pavon. De moordpartij had plaats in de noordelijke stad San Pedro Sula. Volgens ooggetuigen doorzeefden twee onbekenden de auto waarmee Pavon vak bondsman Landaverde naar huis bracht. De moordenaars zouden de wagen op motoren hebben gevolgd tot aan de voordeur van Landaverdes wo ning. De daders wisten te ont komen Pavon was een van de Co- deh-vertegenwoordigers die moet getuigen in een proces te gen de Hondurese staat bij het Interamerikaanse Gerechtshof voor de Rechten van de Mens in Costa Rica. Een andere mensenrechten organisatie, de Commissie voor de bescherming van de Rechten van de Mens in Latijns-Ame rika (Codehuca), sloot zich aan bij het protest van de Codeh. Oppositieleiders in de hoofd stad Tegucigalpa brachten de dood van Pavon en Landaverde in verband met de al even mys terieuze moord, tien dagen ge leden, op José Isaias Vilorio, een agent van de geheime poli tie. Van onze correspondent BARCELONA - Na maan denlange zware onderhan delingen zijn de Verenigde Staten gezwicht voor de eisen van Spanje de Ameri kaanse luchtmachtbasis Torrejon bij Madrid te slui ten. Het akkoord is vrijdag door de Spaanse minister van buitenlandse zaken Francisco Fernandez Ordo nez bekend gemaakt. Het voortbestaan van de ove rige Amerikaanse militaire ba ses in Zaragoza, Rota en Moron wordt door Madrid niet ter dis cussie gesteld. Volgens Ordonez betekent het sluiten van de belangrijke basis Torrejon geen verzwak king van de westerse defensie. De specifieke taken van de Amerikaanse luchtvloot kun nen volgens hem door andere landen worden overgenomea De socialistische regering van premier Felipe Gonzalez is van mening dat de recente toe treding van Spanje tot de NAVO een gedeeltelijke ver mindering van de Ameri kaanse militaire aanwezigheid op Spaans grondgebied ruim schoots compenseert. Het kabi- net-Gonzalez overreedde de bevolking om bij het NAVO- referendum te stemmen voor de Spaanse toetreding tot het Atlantisch verdedigingsor gaan. Als tegenprestatie be loofde Gonzalez de stemmers dat de Amerikaanse militaire aanwezigheid op Spaans grondgebied „aanzienlijk" ver minderd zou wordea Het slui ten van Torrejon betekent dat bijna de helft van de Ameri kaanse militairen Spanje zul len verlaten. De 72 jachtbommenwerpers en de 4500 man militaire bezet ting van de basis zullen volgens het bereikte akkoord in een termijn van drie jaar het land verlaten. De toestellen zullen vermoedelijk in de VS worden gestationeerd omdat geen en kel Europees land zich bereid heeft getoond ze te ontvangen. (ADVERTENTIE) LANSING (UPI/RTR) - De Amerikaanse vice-president George Bush heeft donderdag bij de Republikeinse voorverkie zingen in de staat Michigan voor de presidentsverkiezingen de overwinning behaald. Na telling van de uitslagen van drie kwart van de districtsbijeenkomsten had Bush 62 procent van de gedelegeerden achter zich. Pat Robertson eindigde als tweede met 19 procent van de afgevaardigden, terwijl Het Newyorkse Congreslid Jack Kemp 16 procent kreeg. Volgens waarnemers zal het nog maanden duren voor de offi ciële uitslag bekend wordt gezien het chaotische verloop van de voorverkiezingen. Aanhangers van Bush en zijn rivalen Kemp en Robertson beschuldigden elkaar er over en weer van dat hun afgevaardigden van de partijbijeenkomsten werden ge weerd. De gedelegeerden die donderdag werden gekozen, moe ten op hun beurt afgevaardigden aanwijzen voor een partij conventie die eind deze maand in Michigan wordt gehouden. Daar worden dan afgevaardigden gekozen voor de nationale conventie in augustus, waarop de Republikeinen hun kandi daat voor het Witte Huis aanwijzen. SEOUL (AFP/RTR) - Zuidkorea heeft Noordkorea vrijdag met vergeldingsmaatregelen gedreigd als het niet zijn verontschul digingen aanbiedt en de schuldigen straft voor de vernietiging van een Boeing van KAL - de Zuidkoreaanse luchtvaartmaat schappij - die in november van het afgelopen jaar met 115 mensen aan boord verdween. De bedoeling was om Zuidkorea de Olympische Zomerspelen door de neus te boren. „De Noord- koreaanse autoriteiten moeten onmiddellijk de barbaarse daad toegeven die zij door het laten ontploffen van het vliegtuig be gingen en in het openbaar hun verontschuldigingen aanbie den", zei de minister van Voorlichting en regeringswoordvoer der, Lee Woong-hee. Hij waarschuwde Pyongyang 'plechtig' dat het niet zou ontko men aan 'straf en hij opperde dat 'vergeldingsmaatregelen' kunnen worden genomen. Hij lichtte niet toe waaruit zij zou den kunnen bestaan. De Zuidkoreaanse minister van Defensie, Chung Ho-yong, heeft de krijgsmacht in 'speciale staat van waakzaamheid' geplaatst. De woordvoerder van dit departe ment achtte het mogelijk dat de Noordkoreanen in verlegen heid zijn gebracht door de bekentenis van een in Zuidkorea gearresteerde Noordkoreaanse vrouw, die samen met een me deplichtige de springlading had geplaatst. PORT-AU-PRINCE (AP) - De Haïtiaanse oppositieleiders Ge rard Gorgue (links) en Mare Bazin (rechts) hebben toch opge roepen tot een nationale staking. Deze zou vandaag moeten be ginnen en zeker tot na de verkiezingen van komende zondag moeten duren. Eerder twijfelde de oppositie er nog aan of de al aangekondigde staking wel doorgang zou moeten vinden. 'Duvalieristen', mensen die iets te maken hebben gehad met het verdreven bewind van de familie Duvalier, zijn van de ver kiezingen uitgesloten, zo is gisteren bekend gemaakt. De oppositie wil dat de verkiezingen worden geboycot 'om dui delijk te maken dat de Haïtianen niet akkoord gaan met ver kiezingen die zijn georganiseerd door de militaire junta'. De nationale presidentsverkiezingen op Haïti op 29 november werden uitgesteld in verband met bloedige gewelddadigheden. - foto anp ROME - De Italiaanse gezondheidszorg is een puinhoop. Dat heeft minister Carlo Donat Cattin openlijk toegegeven. Op een congres in Rome zei hij dat de medische diensten zich momenteel in 15.000 rechtzaken moeten verdedigen tegen ontevreden patiënten. Dat zijn er gemiddeld twintig voor elke regionale gezondheidsdienst. De christendemocraat Donat Cattin, niet gewend een blad voor de mond te nemen, probeert al geruime tijd de bezem te halen door de Italiaanse gezondheidszorg. Hoewel de Italianen voor het behoud van hun gezondheid minstens zo diep in de beurs moeten tasten als in andere westerse landen het geval is, krijgen zij daarvoor een medisch pakket aangereikt dat zwaar onder de maat is. Voortdurend worden patiënten de dupe van het mismanagement in de gezondheidszorg. Donat Cattin heeft voorgesteld niet langer afgedankte gemeentelijke politici te benoemen tot directeuren van de regionale gezondheidsdiensten, maar echte managers uit het bedrijfsleven. Met een beetje efficiënter werken zou er volgens de minister twintig miljard gulden per jaar bespaard kunnen worden. WEST BERLIJN (RTR) - De vier directeuren (VS, Groot- Brittannië, Frankrijk en de Sovjetunie) van de gevangenis van Berlijn-Spandau, hebben vrijdag een punt gezet achter het gemeenschappelijke beheer van de gevangenis door de geallieerden uit de Tweede Wereldoorlog. In augustus van het afgelopen jaar overleed de laatste inwoner, Rudolf Hess. Hij had er 41 jaar in doorgebracht Alle archiefstukken zijn vastgelegd op microfilm en de oorspronkelijke documenten zijn alle vernietigd, evenals de meeste bezittingen van Hess. „Afgezien van echt persoonlijke zaken die aan de familie van Hess zijn overgedragen, is absoluut niets achtergebleven. Alles is vernietigd," zei een jvoordvoerder. PARIJS - Afgezien van de eerste procesdag waarop flink werd gescholden en enkele rake ldappen vielen, hielden de belangrijkste beklaagden stijf hun mond. „Alles is gezegd in de verklaring van Regis Schleicher", zo verzekerde de van de moord op Renault-directeur Georges Besse verdachte Joëlle Aubron het tribunaal. Die verklaring - voorgelezen door haar man - was het vaak herhaalde verhaal van de ontoelaatbare „collectieve contra-revolutionaire heropvoeding" ofwel de eenzame opsluiting van de leden van A.D. Die moest, zo werd geëist, onmiddellijk worden opgeheven. En opnieuw klonk het verwijt van 'kiassejustitie'. Op dit eerste proces hebben de leden van de groep zich alleen te verantwoorden voor het wat vage 'misdadige samenspanning'. Daarvoor staat maximaal tien jaar. Pas op een volgend proces zullen de specifieke moorden en aanslagen wordenbehandeld. Wel van belang was deze eerste procesweek voor degenen die tot de aanhang van A.D. worden gerekend. Een advocate, een schrijver en een radio-verslaggeefster verklaarden onder ede dat ze wel individuele leden van Action Directe hadden geholpen, maar nooit steun hadden gegeven aan de terreurgroep. Jeugdvriendschappen en liefdesrelaties waren sommigen van hen duur komen te staan. Uit vrees voor represailles durfden ze niet naar de politie. Ook deze 'sympathisanten' riskeren tien jaar gevangenisstraf.

de Stem | 1988 | | pagina 5