ndalen Filipijnen Dure subsidies gaan aan de ketting DEETMAN INTRODUCEERT KNIPKAART-STELSEL Ruim zes hectare Landbouw Rai landbouw rai 88 I lerelUd. Solidariteit Top Industriebond FNV: 'tien kleine negertjes' BINNENLAND Excuses van Jules Croiset TIE STEM BINNENLAND ZATERDAG 16 JANUAR11988 RAANSLAGEN Bijsmaak KABINET WIL EINDE MAKEN AAN OVERSCHRIJDINGEN Waardebonnen Loting BESTEM commentaar RUZIE DRAAIT VOORAL OM UITEENLOPENDE TOEKOMSTVISIES N I EUWSOVERZI CHT Van den Bergh en Jurgens wint kort geding Nederlandse tv-zender op satelliet Amsterdam begint opleiding schoonmakers Haakmat voelt zich beschuldigd van moord Minister mag quotum korten Oude Pekela stopt onderzoek ontuchtzaak Vrouwen voorrang bij Rijksscholen T28 overal: vaten illegaal uit het Belgische Mol ingevoerd atoomafval met resten pluto nium en kobalt. Op 22 decem ber raakt Transnuklear al zijn transportvergunningen kwijt. Elke dag worden meer vaten gevonden, het totale aantal staat nu op ongeveer 2.500. Bedrijfsleider Manfred Stephany van Nukem, al ja ren aan het bedrijf verbon den, besloot vorige week vrij dag af te treden. Voor Töpfer was dat al niet meer voldoen de. Met ingang van donderdag nam bij Nukem de bedrijfs- vergunning af. Volgens Töp fer had het bedrijf al in de zo mer kunnen weten dat zich bij Transnuklear illegale za ken voordeden. Donderdag werd voor het eerst de verdenking geuit dat de Westduitse atoomindustrie zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding van het non- proliferatieverdrag, met de export, via België en Zwitser land, van uranium voor kern wapens naar Libië en Pakis- 1 tan. Minister-president Wall- mann gaf Nukem donderdag 36 uur de tijd de twee overige P bedrijfsleiders te schorsen. Intussen vraagt men zich met grote zorg af waar twee t vaten afval zijn gebleven die waarschijnlijk hoog-radioac- tief plutonium, cesium en ko balt bevatten. Inmiddels is duidelijk dat de bestemming hoogstwaarschijnlijk Pakis- n tan was. (AP) ZIE OOK DE STEM WEEKEND: 'DE ATOOMBOEVEN VAN MOL' bloedige confrontaties met de door Aquino aangewezen op volgers. De keus van Aquino was niet altijd even gelukkig. In een aantal steden kwam het tot protesten omdat zij in capabele en corrupte mensen had benoemd. De verkiezingen kunnen een einde maken aan deze ge schillen en zo bijdragen tot een grotere stabiliteit. Opinie peilingen voor de verkiezin gen zijn er niet. Maar wel peilde een Filipijns dagblad de mening over de president en haar beleid. In mei keurde nog 70 procent van de onder vraagden het beleid van de president goed. Maar in het najaar was de populariteit van Aquino teruggelopen. Toen was nog maar 55 procent tevreden over de gevolgde po litiek. rent me iden ssen ran- dde ■ust. van aats tot Hoewel het om lokale ver kiezingen gaat, kan er voor de regering toch heel wat op het spel staaa Een nederlaag, of zelfs een middelmatige pres tatie, van de kandidaten van de regeringspartijen zou kun nen worden uitgelegd als een teken dat de bevolking Aquino de rug toekeert. Dat zou rechtse militairen kunnen aanmoedigen opnieuw een poging te wagen de macht naar zich toe te trekken. Bij de parlemensverkiezingen stemden de militairen in meerderheid voor Enrile, die in november 1986 uit de rege- ring-Aquino werd gezet na geruchten over coupplannen waarbij hij betrokken zou zijn geweest, (anp/upi) tijd aten en ver- de eur ont- een rin- gra- irop als een eder oor- in Jel- te- ZEN onen der- lang taald hun >ben, zeer inop iring d en oken, ;taan één i hun >men. hun hoe wel het plaatsen van meer dere personen in cellen in het buitenland, zoals wij dat op de tv kunnen zien, ge bruikelijk is. Breda A. J. Jonas GELUKKIG nieuwjaar heeft voor vele mensen en dieren nu al een wrange bij smaak gekregen. Neem bij voorbeeld de nutteloze geld verslindende race Parijs- Dakar. Dat geld zou beter besteed zijn aan de honger bestrijding in Afrika en el ders. En dan de vervuiling van rivieren en zeeën, stranden, grond-luchtver vuiling dtie vele vogels, vis sen, en andere dieren het le ven kost. Als toetje toe atoomafvalschandalen via België naar Duitsland. Alk- maal door onmensen ver oorzaakt, die zich dan nog druk durven te maken over een paar honde-uitwerpse- len waar fikse belasting voor moet worden betaald en die na een paar zure re genbuien vanzelf oplossen. De flora en fauna is weër eens de dupe van milieucri minelen op grote schaal, schande en zwaarder straf fen die lui! Bergen op Zoom J. v.d. Ketterij Van onze Haagse redactie pEN HAAG - Het kabinet «aat subsidies en financiële tegemoetkomingen die de laatste jaren telkens voor te veel uitgaven uit de schat- liist hebben gezorgd, aan passen. Binnen iets meer dan twee maanden - ongeveer eind maart - hoopt het kabinet con- crete voorstellen aan de Tweede Kamer te sturen, waarin per regeling is aange geven op welke manieren on voorziene extra uitgaven kun nen worden voorkomen. pat heeft het kabinet giste ren besloten na weken van dis cussie over wat in politiek Den Haag de 'begrotingsdiscipline' wordt genoemd. Het besluit van het kabinet betekent dat subsidies als de huursubsidie, de studiefinan ciering en de bijstand en de in vesteringssubsidie voor bedrij ven (WIR) aan banden worden gelegd. Een aanscherping van de regels is de meest voor de hand liggende mogelijkheid om de kosten in de hand te houden. Premier Lubbers zei gisteren na afloop van de ministerraad dat het kabinet nog geen uitge werkte voorstellen heeft. De ministers moeten in de ko mende tijd eerst gaan onder zoeken welke regelingen meer geld gaan kosten dan geraamd op het moment dat de begro ting werd opgesteld. Als de ministers dergelijke posten in hun begrotingen vin den, dan moeten ze voorstellen doen voor het aanpakken van die overschrijdingen. Lubbers zei dat het kabinet heeft afgesproken dat de mi nisters in principe eerst zullen proberen het te veel uitgegeven geld terug te 'verdienen' door bezuinigingen op andere posten binnen de begroting. Lukt dat niet, dan moet de betrokken minister bekijken of de te duur gebleken regeling kan worden aangepast. En als hij ook daar toe geen mogelijkheden ziet dan moet hij proberen de an dere ministers zo ver te krijgen dat zij geld op tafel leggen. Een laatste mogelijkheid is dat een minister een dure regeling op doekt. De kans dat dit met be staande dure regelingen zal ge beuren achtte Lubbers niet erg groot. Lubbers gaf zelf een voor beeld van de wijze waarop een regeling kan worden aange past, „Als het aantal uitwonen den die studiefinanciering vra gen ineens flink stijgt, dan kun je bijvoorbeeld in de wet opne men, datje alleen de uitwonen- den-vergoeding krijgt als je kunt aantonen dat je huur be taalt". De premier ontkende dat de aanpassingen neerkomen op bezuinigingen. „We voorkomen alleen dat er te veel geld wordt uitgegeven, zodat niet elders moet worden bezuinigd". Lubbers acht de nieuwe af spraken in het kabinet nodig, omdat in de vorige kabinetspe riode een groot aantal bezuini gingen feitelijk ongedaan wer den gemaakt, doordat minis ters op andere posten veel meer geld dan begroot uitgaven. Lubbers hoopt nu dat de nieuwe afspraken deze over schrijdingen kunnen voorko men, of in ieder geval helpen indammen, „Als de afspraken werken, voorkomen we een nieuw bezuinigingsrondje van een of twee milj ard in het voor- jaar". Het kabinet heeft over de striktere begrotingdiscipline vier keer vergaderd. Minister Ruding (Financiën) eiste volle dige compensatie voor alle overschrijdingen op begrotin gen, maar een aantal ministers wilde daar niet aan beginnen. Het compromis is nu dat een minister, die met een dure re geling zit, altijd nog kan probe ren alle andere ministers mee te laten opdraaien voor de kos ten. De enige twee begrotingen die overigens buiten een derge lijke operatie zullen blijven zijn Defensie en Ontwikke lingssamenwerking. Die hoe ven volgens het regeerakkoord nu ook al niet bij te dragen aan extra bezuinigingen. Hoger onderwijs autonomer Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Universiteiten en hogescholen krijgen een grotere mate van zelfstandigheid. Ze mogen bijvoorbeeld in de toekomst de subsidie van het ministerie van Onderwijs per sector naar eigen goeddunken kunnen besteden. geeft het ministerie nog een geldelijke bijdrage per studierichting. Van controle van de begroting vooraf zal geen sprake meer zijn. Het ministerie controleert nu ach teraf op kwaliteit en besteding van het geld. Dat staat in het concept-ont werp van de nieuwe Wet voor Hoger Onderwijs en Weten schappelijk Onderzoek, die mi nister Deetman (Onderwijs) heeft gepresenteerd. De nieuwe wet moet de vijftien bestaande regelingen voor het hoger on derwijs vervangen. Universiteiten en hogescho len krijgen nu nog een aantal van de ongeveer vijfhonderd studierichtingen toegewezen. In de toekomst kunnen ze een of meer van negen verschil lende sectoren: onderwijs, landbouw, natuur, techniek, gezondheidszorg, economie, recht, gedrag en maatschappij entaal en cultuur. Behalve geld per sector krij gen de instellingen ook de kans om subsidie te halen uit het zo genaamde missiebudget. Dit budget is bedoeld voor ver nieuwende activiteiten waar mee een universiteit of hoge school zich duidelijk wil onder scheiden. Het missiebudget staat per instelling niet vast. „Het kan zo zijn dat de ene uni versiteit zeer veel geld krijgt en een andere helemaal niets", verklaarde minister Deetman. In het concept-ontwerp werkt Deetman ook zijn al eer der aangekondigde plan voor het voucher-systeem uit. Een student krijgt bij eerste in schrijving 189 vouchers (stu die-waardebonnen). Hiermee kan een student een vierjarige studie (voor ieder jaar 42 vou chers) volgen, waarbij hij of zij nog 21 vouchers overhoudt voor het volgen van extra vakken. Bij opleidingen die in de regel meer tijd vergen, zoals de eer- ste-graads lerarenopleiding en geneeskunde, krijgt een stu dent respectievelijk 42 en 84 vouchers meer. Deetman heeft in het sys tem een stimulans ingebouwd om studenten tot snelheid aan te zetten. Over de in principe vierjarige opleiding, mag elke ïreinToegangbiljetten bij NS-stations AMSTERDAM ral gratis pendeldienst: volg borden P RAI DE VAKORGANISATIES en de directie van Fokker hebben dan ten een uitweg gevonden uit de klem waarin de vliegtuigfabrj- ®nt door de overheid was gezet. Voorwaarde bij de noodzake- W financiële deelname van de overheid in de onderneming was 'mmers dat ontslagen Fokker-werknemers geen aanvulling zou- °on ontvangen op hun werkloosheidsuitkering. Dergelijke bovenwettelijke uitkeringen zijn in veel bedrijven bij collectieve arbeidsovereenkomst vastgelegd. De overheid for- •eerde dus bij Fokker, zoals eerder ook bij andere ondernemin- w-in-nood wel is gebeurd, een regelrechte contractbreuk, ueen wonder dat vakbondsbestuurders niet accepteerden dat verworven recht, waarvoor in de CAO-onderhandelingen ten- ook een prijs is betaald, achteloos overboord zou worden 9«et. De overheidssteun voor Fokker is weliswaar onontbeerlijk «ar was dus wel bijzonder onsmakelijk verpakt. Uit die nood is nu een unieke oplossing geboren. De vakbon- Iomc de v|iegtuigfabrikant richten een Stichting Solidariteits- uitk °P' Dit foncls betaalt een aanvulling op de wettelijke 'Kering van ontslagen Fokker-werknemers ouder dan 56 jaar en eenmalige uitkering aan jongeren die er uit vliegen. ^ewoMedige personeel draagt aan dat fonds bij door vier adv- ker doet i k* h1 'n te 'everen. ofwe! gratis vier dagen over të werken. Fok- j. ®>®t ook een duit in het zakje en hoopt dat EZ althans voor e b'jdrage geen stokje zal steken. meeh e"ende die de onvermijdelijke aanpassingen bij Fokker J®,1r®n9en, is dit gebaar van solidariteit toch een positief ele- drarhv is 00'< een uitroepteken in een tijdvak waarin deze een- acntige houding niet meer in zwang lijkt te zijn. ïch m°ei''jkheden waarvoor Fokker zich nu ziet gesteld, dienen dew i bi' andere bedrijven aan die hun concurrentiepositie in wereld ondermijnd zien door een staalharde gulden. In dit op- toon Phil'Ps en Océ van der Grinten enkele prominente lotge- Hot de national® vliegtuigindustrie, berna er derhalve niet op dat voor het laatst bij Fokker een fit wat3 'f 9®daan °P solidariteit. Gelukkig is daar aangetoond dat at stoffig geworden begrip nog steeds van waarde kan zijn. student maximaal zes jaar doen. Iedereen die de opleiding echter binnen vier of vijf jaar afrondt, krijgt als beloning res pectievelijk 63 en 21 extra vou chers. Daarmee kan een stu dent dan een andere vorm van hoger onderwijs of vervolgop leiding kiezen. Het voucher pakket heeft een geldigheids duur van twaalf jaar. Ondui delijk is nog of mensen die vroeger een hogere opleiding hebben gestaakt, nog in aan merking komen voor een (ge deeltelijk) voucherpakket. „Daar zijn we nog niet uit", liet minister Deetman gisteren we ten. Het concept-wetsontwerp brengt ook enkele wijzigingen aan in het systeem van de nu merus fixus (het loten als er te veel gegadigden voor een be paalde opleiding zijn). Als het aantal aanmeldingen groter is dan het aantal bestaande plaatsen, moeten universiteiten en hogescholen hun capaciteit uitbreiden met 25 procent van het gemiddelde over de laatste driejaar. (ADVERTENTIE) 18/19/20/21/22/23 jan. Op de Rai in de hoofdstad wordt dit weekeinde ge werkt aan de inrichting van de Landbouw Rai 88. De ten toonstelling beslaat alle hal len van het complex. Bruto oppervlakte 63000 vierkante meter. Het expositiepro gramma omvat werktuigen, machines en mechanische hulpmiddelen voor land-, akker- en tuinbouw, vee houderij, fruitteelt, akker- bouwmatige tuinbouw, bos bouw, agrarische bedrijfsge bouwen, gereedschappen en natuurlijk een grote keus land bouwtractoren. De landbouw Rai is te bezoeken vanaf 18 tot en met 23 janua ri. - FOTO ANP ALKMAAR (ANP) - De ac teur Jules Croiset heeft de directie van het gemeente lijk cultureel centrum De Vest in Alkmaar schrifte lijk zijn excuses aangebo den voor de tegen hemzelf, tegen Freek de Jonge en te gen De Vest gerichte be dreigingen. De brief volgt op het dinsdag openbaar geworden voornemen van het Alkmaarse college, een schadeclaim tegen Croiset in te dienen wanneer hij voor de valse aangifte van ontvoering en voor de bedreigingen straf rechterlijk wordt vervolgd. Croiset zegt de brief te schrijven „nu ik weer enigszins tot mijn positieven ben geko- men na de storm van emoties die over mij en over ons hele land heeft gewoed. Een storm, die ik zelf heb ontketend door mijn inmiddels aan iedereen bekende wanhoopsdaad". De acteur spreekt van „on verantwoordelijk gedrag, waarin ik ook uw theater en uw publiek betrokken heb". De acteur meent met een excuus brief wellicht de meest simpele en gemakzuchtige weg te kie zen „bij een daad waarvoor geen verontschuldiging lijkt te bestaan, maar het is momen teel de enige weg welke voor mij open staat". Over de „diepere achter gronden" van zijn daad schrijft Croiset dat deze „oprecht, eer lijk en zonder enig persoonlijk winstoogmerk" waren. „Ik heb alles ingezet en lijk nu alles verloren te hebben en de gevol gen dien ik zelf te dragen", al dus de acteur. Hij kondigt aan mettertijd „stukje bij beetje een voor iedereen enigszins begrijpe lijke verklaring" voor de ge beurtenissen te zullen aandra gen. Volgens een woordvoerder van de gemeente Alkmaar ver andert de excuusbrief voors hands niets aan de opstelling van het gemeentebestuur. Door Thom Meens DEN HAAG - Het heeft iets van tien kleine negertjes, met dien verstande dat de club waar dit keer de klap pen vallen slechts uit zeven mensen bestaat. Zeven mannen die samen het da gelijks bestuur van de In dustriebond FNV vormen. Tot dinsdag. Dan werkt het niet aflatend ledenverlies van de laatste zes jaar voor het eerst door in het bestuur van de bond. Dan zullen minstens twee, maar misschien wel alle zeven leden van het bestuur hun zetel ter beschikking (moeten) stel len. De twee die zeker opstappen zijn de coördinator van de ar beidsvoorwaarden Schermer en de penningmeester Van der Veen. Voor hen is de maat vol. Vooral Schermer heeft meer dan eens duidelijk gemaakt dat hij niet meer kan en wil sa menwerken met de voorzitter van de Industriebond, Visser. Beide heren zijn het al geruime tijd zakelijk oneens, maar heb ben elkaar nu ook persoonlijk niets meer te vertellen. Van der Veen is solidair met Schermer, niet om die persoonlijke rede nen maar wel om de zakelijke. De overige bestuursleden heb ben tot nu toe in ieder geval niet gekozen voor de lijn- Schermer. Het geschil draait grofweg om de vraag hoe de bond zich in de toekomst moet opstellen. Moet ze professioneler gaan werken (Schermer) of moet ze de binding met de kaderleden, de vrijwilligers (Visser) niet loslaten. Dergelijke conflicten over de richting van het beleid komen in alle grote werkmaatschap pijen voor en dus ook binnen de Industriebond. Maar in die bond speelt nog meer mee. Ze is vanaf het moment dat Visser de leiding overnam constant in beweging geweest, net als het ledental. Dat ging voortdurend in neerwaartse richting. Zelfs de benoeming van Vis ser is niet zonder slag of stoot gegaan. De gedoodverfde kan didaat Stekelenburg -ook al geen vriendje van Visser - haalde het net niet. Hij vertrok vervolgens naar de federatie en werd vice-voorzitter van de FNV. Geen voorzitter omdat Visser met een veto gedreigd had. Later vertrokken nog meer bestuurders, doorgaans uit onvrede over het beleid van Visser. CAO-onderhandelaar- ster bij de Akzo, Van der Lin den ging amper drie jaar gele den van de ene dag op de an dere weg, Vreeman (die nu kandidaat staat als voorzitter van de Vervoersbond) was toen al weg. In 1976 telde de Industrie bond nog 320.000 leden. Dat aantal is inmiddels teruggelo pen tot 200.000. Steeds vaker merkt de Industriebond dat het moeilijk wordt om nieuwe le den te winnen. De bond komt niet meer herkenbaar over in de bedrijven. Dat alles staat met zoveel woorden te lezen in een rapport dat Schermer vorig jaar heeft gemaakt. Het rapport geeft een beeld van de positie van de In dustriebond in zes grote bedrij ven, waaronder Philips-Nijme- gen. Allemaal bedrijven waar de bond nauwelijks voet aan de grond heeft. Schermer en Van der Veen vinden dat het roer om moet. Schermer heeft het bestuur voorgesteld om een strikte scheiding aan te brengen tus sen de betaalde bestuurders en de kaderleden. Vrijwilligers werk (van kaderleden) is mooi, maar daarmee alleen redden we het niet, is de boodschap. Hij pleit voor een strakke orga nisatie. De bond is een bedrijf dat iets verkoopt (dienstverle ning en belangenbehartiging) en moet ook als zodanig her kenbaar zijn, zegt Schermer. Hij eiste van het bestuur een reorganisatie van de structuur. Penningmeester Van der Veen steunde hem daarin. Hun boodschap is simpel. De bond moet zich klaarmaken voor de nieuwe werknemer in de bedrijven. Voor de man of vrouw die niet meer in vuile overall rondloopt, die technolo gisch hoogwaardig werk ver richt, die vaak tweeverdiener is en dus andere interesses heeft dan de werknemer van tien, twintig jaar geleden. En dus moet het bondsapparaat ver anderen want dat is nog hele maal gericht op de oude struc turen. Lijnrecht daar tegenover staat en stond voorzitter Vis ser. Hij beschouwde de voor stellen van Schermer als een aanval op zijn positie. Volgens Visser is de bond niet rijp voor zo'n professionele werkwijze. Kaderleden zijn de kurk waar de bond op drijft. Die kun je niet schofferen door ze ineens aan de kant te schuiven of door tegen ze te zeggen dat ze pro fessioneler moeten worden. Visser wil de vernieuwingen langzaam doorvoeren. Hij lijkt tot op dit moment steun te heb ben van de meeste betaalde be stuurders. Die trekken nu nog partij voor hun contacten in de bedrijven, voor de kaderleden en dus indirect ook voor eigen hachje. Deze stammenstrijd heeft binnen het bestuur geleid tot een onwerkbare situatie. Er kwam bijna niets meer van de grond. Om uit die impasse te komen is een commissie van goede diensten (commissie hel derheid genaamd) in het leven geroepen. De commissie trekt geen echte conclusies, maar legt de schuld toch meer bij Schermer en Van der Veen dan bij Visser. Het personeel is die mening nog niet helemaal toe gedaan. De ruim 300 perso neelsleden vinden dat ook Vis ser niet vrijuit mag gaan. Hij is per slot van rekening de voor zitter en als zodanig verant woordelijk voor het beleid, luidt hun conclusie. Visser zelf beroept er zich op dat hem het werken onmoge lijk is gemaakt. Hij rekent erop dat hij straks in een andere structuur en met andere men sen (zonder Schermer en Van der Veen) effectiever kan wer ken. Of Visser die kans krijgt zal dinsdag blijken. Dan vergadert de bondsraad (het parlement) van de Industriebond over de problemen. Dan zal blijken of er de slachting onder de tien kleine negertjes beperkt blijft tot twee. 4«« A V? Sorry dat ik gisteren zonder enige melding mijnerzijds afwezig was, maar ik had het dan ook vreselijk druk. Ik heb de hele dag tot diep in de nacht zelfs, in de studio aan mijn carnavals single gewerkt. Tot mijn schande moet ik bekennen dat ik nog steeds geen behoorlijke tekst heb. Hopelijk lukt het me nog op tijd, maar ik vrees het ergste. Ik wijt het aan het feit dat dit jaar alles veel te vroeg komt. De mensen weten onderhand niet meer waar ze aan toe zijn oj wat ze moeten doen. Er is nu al een stormloop op de reisbu reaus van mensen die vrezen dat het weer niks wordt met het weer. Mag ik u één advies geven met het oog op de bestemmin gen? Ga vooral niet naar vakantie-oorden waar zich veel oosterburen bevinden. Ik wil niet pessimistisch doen, maar het EK Voetbal in West-Duitsland draait uiteraard uit op een overwinning voor de Mannschaft. Net als in '74 zal dat een gelukkige overwinning zijn die ons Nederlanders veel pijn zal doen. En tijdens het verwerkings proces is het uiteraard beter om niet met jubelende Duitsers geconfronteerd te worden. Een bestemming vinden waar geen Duitsers zijn, acht ik uit gesloten, want net als plastic kom je onze oosterburen zelfs op de meest afgelegen plaatsen tegen. Het beste kunt u dit jaar gewoon thuisblijven. Het EK, de Tour en de Olympische Spelen maken het binnenshuis verpo zen een stuk aangenamer, dus van het weer hoeft u geen last te hebben. Lekker knus toch: buiten de bui, binnen de buis. MERIJN ROTTERDAM (ANP) - De margarinefabriek Van den Bergh en Jurgens in Rotterdam heeft het kort geding tegen de Indus triebond FNV gewonnen. Desondanks hebben de stakende le den van FNV besloten de staking voor onbepaalde tijd voort te zetten. De dwangsom werd in het kort geding vastgesteld op 200.000 gulden per dag met een maximum van een miljoen. De Industriebond acht het onwaarschijnlijk dat de directie naar aanleiding van de uitspraak zal besluiten de produktie te her vatten. De werkwilligen vormen samen slechts één ploeg en dat is bij lange na niet voldoende om het produktieproces op te starten, aldus de bond. Na vijf dagen staken is de toestand voor marktleider Van den Bergh en Jurgens nijpend geworden. De voorraden margarine- en bak- en braadprodukten is nagenoeg uitgeput. AMSTERDAM - Het bedrijf Cable Music Europe bv, een initia tief van voormalig discjockey Willem van Kooten (Joost den Draaier), wil nog dit jaar starten met het eerste Nederlandsta lige commerciële tv-station. Cable Music heeft met de PTT een voorlopig contract gesloten voor het gebruik van het televisie kanaal van de ECS-satelliet. De uitzendingen op dit kanaal moeten vanaf september/oktober dagelijks plaatsvinden. Zij zullen bestaan uit tv-series, drama, kwissen, muziekprogram ma's, actualiteiten- en serviceprogramma's, sport en culturele programma's. Benelux tv wil deze programma's gratis aanbie den aan kabelnetten in de Benelux, gesloten tv-circuits in ho tels en toeristencentra. AMSTERDAM (ANP) - Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Amsterdam gaat als eerste in Nederland een dagopleiding voor schoonmakers beginnen. De schoonmakersschool is een initia tief van het GAB in samenwerking met het ministerie van so ciale zaken en het bedrijfsleven. Het verloop bij de schoon maakbedrijven is vrij groot, omdat het werk als onaantrekke lijk wordt ervaren. Het GAB hoopt de schoonmakers door hen een opleiding te geven meer aan de branche te kunnen binden. Binnenkort wordt gestart met een proefproject met 20 tot 30 schoonmakers. Totaal staan bij het GAB in Amsterdam 500 werkzoekende schoonmakers ingeschreven. BREDA - Mr. André Haakmat, voormalig minister van Suri name, heeft Redgan van Sauers, auteur van het onlangs ver schenen boek 'Suriname, wat de revolutie betreft', civiel- en strafrechtelijk aansprakelijk gesteld wegens 'smaad en laster'. Bovendien heeft hij uitgeverij De Geus in Breda gesommeerd het boek direct uit de handel te nemen. Aanleiding is een inter- vieuw in het NOS-radioprogramma Zorg en Hoop met Van Sauers. Op pagina 103 stelt hij dat drie Surinaamse militairen in Guyana de Surinaamse journalist Humphrey Keerveld heb ben vermoord. Over de opdracht tot de moord zei Van Sauers: „Deze is aanvankelijk gekomen van een prominent figuur van het verzet in Nederland, die weliswaar tijdens de vergadering met de ministerraad en legerleiding niets gezegd heeft van vermoorden, maar wel van likwidatie". De redactie van het ra dioprogramma heeft bij de montage van dit interview zelf de naam van André Haakmat als betrokken bij de moord op Keerveld ingevoegd. DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft 60 vissers die be zwaar hadden gemaakt tegen een korting op hun individuele vangstquotum voor 1987 in het ongelijk gesteld. De Raad oor deelde dat de minister van landbouw en visserij op grond van de Wet economische delicten een dergelijke korting mag opleg gen. De minister had de vissers gekort op hun quotum voor 1987, omdat zij hun quotum in het jaar daarvoor hadden over schreden. Voor dit jaar heeft hij een soortgelijke regeling toe gepast. Volgens de voorlopige cijfers hebben de vissers hun in dividuele quotum vorig jaar ook overschreden. GRONINGEN (ANP) - De justitie in Groningen staakt het ge richte onderzoek naar de ontuchtzaak in Oude Pekela, waarbij 40 tot 50 kinderen betrokken zouden zijn. Volgens de Groningse hoofdofficier van justitie mr. Blok betekent het feit dat de twee verdachten die eerder deze week werden aangehouden niet als daders kunnen worden beschouwd, praktisch het einde van het gerichte onderzoek. Het tweetal werd donderdag vrijgelaten. Het gemeentebestuur van Oude Pekela is van mening dat het onderzoek in deze zaak niet mag worden gestaakt. In een brief aan ruim vijftig gezinnen zegt burgemeester A.E.J. Smidt dat deze zaak tot op de bodem moet worden uitgezocht DEN HAAG (ANP) - Bij benoeming aan rijksscholen wordt in het vervolg bij gebleken geschiktheid voorrang gegeven aan vrouwen. Dit heeft het ministerie van onderwijs verklaard. Hiertoe is besloten nu juristen van het ministerie geen drem pels zien voor deze positieve discriminatie. In het overleg met de rijksscholen heeft staatssecretaris Ginjaar deze week laten weten dit stapje ter verbetering van de positie van de vrouw in het onderwijs te overwegen. Minister Deetman liet het bestuur van de Algemene Bond Onderwijzend Personeel (ABOP) weten te zullen bekijken in hoeverre er in het onderwijs enkele pro jecten kunnen komen die tot doel hebben de positie van vrou wen in het onderwijs te verbeteren en de deelname van vrou wen aan het onderwijs te vergroten.

de Stem | 1988 | | pagina 3