UITBLAZEN Nukem: geschiedenis Van ongelukken en schandalen Geweld doorkruist voltrekking democratisering Filipijnen even..L DEETM Solidaritei Zonnige uithoek BEDRIJF ONTKENT OVERTREDING NON-PROLIFERATIEVERDRAG REGERING VAN CORY AQUINO HEEFT GEEN ANTWOORD OP TERREURAANSLAGEN cssSsS5* cSLHet IS 00k een uitr Uüjöimvi AUH i fcHüHUIMU ZATERDAG 16 JANUAR11988 WIM KOCK Wie de schoen past Schelte van Jelgerhuis PAPIER VOOR UW PEN Privacy Bijsmaak DE STEM BIN den haag - krijgen een groter mogen bijvoorbee van het ministerie eigen goeddunken Waardebonnen OVER de heer Claude Wathey, de man die gedreigd heeft dat hij Sint Maarten onafhan kelijk zal maken, heb ik vaker verhalen gelezen. Wat ik daarvan aan in drukken heb overgehou den lijkt een beetje op wat je wel eens in Amerikaanse films ziet die in een klein stadje spelen. Iemand heeft er alle macht naar zich toegetrokken. Iedereen staat op de een of an dere manier bij hem in het krijt. Hij zet de politie én de wet zelf naar zijn hand. De onge kroonde koning. Wat ik in het verleden over Claude Wathey gelezen heb roept dat beeld ook op: de ongekroonde koning van Sint Maarten. Dat wil zeg gen: van de Nederlandse helft, want de Fransen hebben er ook een stuk van. Mijn herinneringen aan Sint Maarten zijn vaag geworden. Het is ook bijna 35 jaar geleden dat ik er voet aan wal zette. Toen waren de hotels en de toe risten er nog niet. Philipsburg, de hoofdstad, was een armoe dig dorp. Ik herinner me dat ze er long toms maakten, sigaren van wel twintig centimeter lang. Tegenwoordig schijnt het dit boven de wind gelegen eiland ook buitengewoon vóór de wind te gaan. De toeristen uit Amerika besteden er genoeg om Watheys onafhankelijkheid ervan te kunnen betalen. Tot de cruise-schepen de steven wenden naar een nieuw lust oord. Nog mooier, nog nieu wer, nog modieuzer. Er liggen heel wat eilanden in de Caraï- bische Zee die het verrukkelijke klimaat delen dat Sint Maarten geniet. Ik ben er maar kort geweest want veel hadden we er niet te zoeken. Even laten zien aan de mensen daar dat de marine pa raat was en niet te beroerd om de omgeving van Curasao - he melsbreed 850 km ver weg - te verlaten. Een keer per jaar deed het 'stationsschip' de eilanden boven de wind aan, onderweg naar lustiger eilanden als Ja maica, Puerto Rico of op weg naar de vreemde Sargasso-zee waar het, varend door uitge strekte velden van drijvend zee- wier, met de Amerikaanse ma rine oefende. Saba, Sint Eustatius en Sint Maarten. Een bezoekje van de commandant aan de gezagheb ber en voor de bemanning even de benen strekken. Dat was het zo'n beetje. Ook op Sint Maar- - ten, het grootste van de boven windse eilanden. Er viel abso luut niets te beleven in deze verre, zonnige uithoek van het koninkrijk. Wij namen een taxi-busje en reden langs de zoutpannen en door de heuvels naar de andere kant, de Franse grens over. In Marigot, zo had den we gehoord, kon je hanen gevechten zien. Daar hielden ze op Sint Maarten van, maar op het Nederlandse deel waren die verboden. We konden al uit de verte horen waar de gevechten zich afspeelden. Er klonk een gehuil en gejoel als bij een bokswed strijd. Dicht opeen gedrongen stonden de toeschouwers in een soort plaatijzeren loods, rond de kleine arena waar twee ha nen elkaar fladderend aanvlo gen. Eerst zagen we niet veel, lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll maar toen een paar mannen - er waren alleen maar mannen - ons hadden opgemerkt, scho- ven ze opzij en ontstond er in de brede haag van mensen een paadje waarover we helemaal naar voren konden. Het rook er g hevig naar stof en drank. Het j= waren arme, vriendelijke men- sen toen. Ik weet niet wat de nieuwe welvaart met ze heeft gedaan. Je hoort zo weinig over Sint Maarten. Die verdeling van Sint Maarten in een Frans en een Nederlands deel heeft overi gens een vreemde oorsprong. Het eiland werd door Colum bus ontdekt in 1493. Pas in 1631 werd het door Nederlan ders bezet. Twee jaar later wer den zij weer verjaagd door En gelsen. In 1639 kwamen de Spanjaarden, maar die vertrok- ken een jaar later weer. Terwijl s ze hun nederzetting opbraken ontsnapten vijf van hun Neder- landse gevangenen. Tijdens hun zwerftocht over het aland ontmoette dit groepje Neder landers vier Fransen, vergezeld door een Mulat. Het moet rede lijk hebben geboterd tussen de twee groepjes Europeanen want in 1648 sloten zij een 'verdedi gingsverdrag', waarbij de Fran sen de noordelijke helft en de Nederlanders het zuiden kre gen. Ik word altijd een beetje kregel als ik in de berichtgeving weer de Haagse aandrang be speur waarmee de Antillianen wordt voorgespiegeld dat het buiten het koninkrijksverband beter toeven is. De Antillianen geloven daar zelf niet zo in. Hun economische basis is daar voor te smal. Op Aruba en Sint Maarten floreert het toerisme, maar op Curasao stagneert het. Kwade tongen beweren dat dit komt omdat de service er be labberd is en het bedienend personeel onbeleefd. Wat daar ook van waar moge zijn, ik ver baas me erover dat de Antillia nen, zeker nu de dollar en daar mee ook de Antilliaanse gulden zo goedkoop is, niet veel inten siever de Nederlandse toeris- tenmarkt bewerken. Zeker voor Nederlanders zijn de Antillen veel interessan ter dan bijvoorbeeld de Canari- sche Eilanden. Het weer is er nóg betrouwbaarder en gasten en gastheren verstaan er elkaar. Met een gerichte inspanning moet het mogelijk zijn het hele jaar door een stuk of wat jum bo's en hotels gevuld te krijgen met Nederlandse toeristen. En misschien dat daardoor ook de doorsnee-Nederlander eindelijk een idee krijgt waarover het gaat als ze het in Den Haag over de Nederlandse Antillen hebben. Illlllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllli= Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: J 24,90 per maand; J 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. ƒ1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. f 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice* Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 —ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. HET SCHANDAAL rond de illegale transporten van radio-actief afval in de Bondsrepubliek door Transnuklear, is in een stroomversnelling geraakt nu gebleken is dat het moederbedrijf Nukem rechtstreeks of zijdelings betrokken is geweest bij de levering van uranium voor kernwapens aan Pakistan en/of Libië. Nukem - Nuklear Chemie und Metallurgie - is het centrum van een keten van zes atoom- fabrieken in het Hessische Hanau. Verder omvat de ke ten de plutoniumfabriek Al- kem, Reaktor-Brennelement- Union (RBU), Hochtempera- tur-Brennelement GmbH (Hobeg), Nuklearversiche- rungsdienst (NVD) en de transportonderneming Transnuklear. Naast de bedrijven in Ha nau beschikt Nukem over een netwerk van kleindochters en deelbelangen in het buiten land - Nederland, Luxem burg, Frankrijk, Groot-Brit- tannie en de VS. De geschiedenis van het Hanause atoomimperium is vergeven van ongelukjes, sto ringen, nalatigheid bij het veiligheidstoezicht en om koopschandalen, terwijl nog altijd niet is vastgesteld of het bedrijf wel beschikt over de noodzakelijke vergunningen. Nadat CDU en FPD in april vorig jaar de regering van de deelstaat overnamen an de rood-groene coalitie van SPD Het nucleaire onderzoekscentrum in Mol, in de Belgische Kempen. Ditcentrum is be trokken bij het nieuwe schandaal rondom de Westduitse transportfirma Transnuklear. en Groenen is Hanau niet meer uit het nieuws geweest. Vijftien maanden geleden weigerde de toenmalige mi nister-president van Hessen, Holger Bomer, het atoombe- drijf in Hanau stil te leggen, zoals door zijn 'Groene' mi nister van Milieu, Joschka Fi scher, was gevraagd omdat de bedrijfsvergunningen niet in orde zouden zijn. Volgens Bomer was er niets aan de hand. Terwijl in november 1986 in Hanau maar liefst 11.000 te genstanders van de atoomin dustrie demonstreerden, la gen de toenmalige bondsmi- nister voor Milieu Walter Wallmann en de Hessische minister van Economie Ulrich Steger in de clinch over een aanvraag van Alkem zijn plu- toniumverwerking te mogen opvoeren. Wallmann wilde de coalitie van SPD en Groenen in Hessen een onvoorwaarde lijk ja afdwingen, maar SPD- er Stegemann wilde alleen van beperkingen horen. Uiteindelijk werd besloten een deelvergunning af te ge ven. Volgens Wallmann zou de uitbreiding van 460 kg naar 2,5 ton te verwerken uranium leiden tot verbetering van de veiligheid, en helemaal geen wijziging van omvang of ka rakter van de produktie bete kende. In november werden twee medewerkers van Al kem en drie ambtenaren vrij gesproken. De bedrijfsveran- deringen waarvoor zij toe stemming hadden gegeven waren in strijd met de wet, maar het viel niet te bewijzen dat de vijf daarvan ook op de hoogte waren geweest. Op 13 maart werd bekend dat zich zowel bij Alkem als bij Nukem storingen hadden voorgedaan, en dat Nukem het bedrijf twee weken daar voor geheel had stilgelegd. Twintig medewerkers waren besmet geraakt met pluto nium, en bij Alkem was een man met de splijtstof in aan raking gekomen. Half mei maakte de nieuwe Milieu-mi- FOTO AP nister van Hessen, Karlheinz Weimar, bekend dat Nukem met een veelvoud van de toe gestane hoeveelheid uranium heeft gewerkt. Eind april meldde Der Spiegel dat meer dan honderd medewerkers van atoomfa- brieken en energiefirma's door de Hanauer Transport firma Transnuklear zijn om gekocht. Het transportbedrijf zou de afgelopen vier jaar minstens zes miljoen mark smeergeld hebben betaald. Het openbaar ministerie in Hanau startte een onderzoek nadat de bedrijfsleiding van Transnuklear onregelmatig heden in de boeken had ge meld. Een dag later, op 28 april 1987, werd bekend dat een in genieur van het elektriciteits bedrijf Preussenelektra, die bij de affaire betrokken scheen te zijn, zich van het le ven had beroofd. Bij Trans- kuklear en Nukem worden vijf medewerkers met verlof gestuurd, en in de weken daarna volgen meer verloven en ontslagen. Op dezelfde dag moet RBU zijn bedrijf wegens een storing een week lang stilleggen. Ook Nukem komt weer in het nieuws. Op 10 juni ver klaart Weimar in het Hessi sche parlement aanwijzingen te hebben dat de veiligheids oorschriften niet worden na geleefd. Kort daarna wordt ook RBU nalatigheid verwe ten. Een container van de firma blijkt 25 kilo zwak ra dio-actief uranium-oxide te bevatten, dat twee jaar eerder is opgeborgen en daarna ver geten. Op 3 juli legt Nukem een belangrijk deel van het be drijf stil in verband met vei ligheidsproblemen, en is daarmee een reeds door Wei- mar aangekondigde gedwon gen sluiting voor. Weimar geeft Nukem een lijst van dertig noodzakelijke verbete ringen. Op 30 september wordt ook RBU stilgelegd in verband met verbetering van de brandveiligheid. Op 11 december begint het schandaal rond Transnuklear uit te dijen. Drie medewer kers worden gearresteerd op verdenking bij het omkoop schandaal betrokken te zijn Transnuklear geeft voor het eerst toe dat er sprake is ge weest van „onregelmatighe den". Op 17 december verbiedt Milieu-minister Klaus Töpfer voorlopig alle transporten van Transnuklear. Bij door zoeking van kerncentrales in het land vindt de politie ze overal: vaten illegaal uit hel Belgische Mol ingevoerd atoomafval met resten pluto- nium en kobalt. Op 22 decem ber raakt Transnuklear zijn transportvergunningen kwijt. Elke dag worden meer vaten gevonden, het totale aantal staat nu op ongeveer 2.500. Bedrijfsleider Manfred Stephany van Nukem, al ja- ren aan het bedrijf verbon. den, besloot vorige week vrij, dag af te treden. Voor Töpfer was dat al niet meer voldoen de. Met ingang van donderdag nam bij Nukem de bedrijfc. vergunning af. Volgens Töp fer had het bedrijf al in de zo mer kunnen weten dat zich bij Transnuklear illegale za ken voordeden. Donderdag werd voor het eerst de verdenking geuit dat de Westduitse atoomindustrie zich schuldig heeft gemaald aan overtreding van het non proliferatieverdrag, met de export, via België en Zwitser land, van uranium voor kern wapens naar Libië en Pakis tan. Minister-president Wall mann gaf Nukem donderdag 36 uur de tijd de twee overige bedrijfsleiders te schorsen. Intussen vraagt men zich met grote zorg af waar twee vaten afval zijn gebleven die waarschijnlijk hoog-radioac- tief plutonium, cesium en ko balt bevatten. Inmiddels is duidelijk dat de bestemming hoogstwaarschijnlijk Pakis tan was. (AP) ZIE OOK DE STEM WEEKEND: 'DE ATOOMBOEVEN VAN MOL' NA EEN gewelddadige campagne van anderhalve maand worden maandag op de Filipijnen provin ciale en gemeenteraads verkiezingen gehouden. Zij zijn de laatste fase in het democratiseringspro ces dat president Aquino twee jaar geleden in gang zette. Eergisteren nog hebben ge wapende mannen op het eiland Masbate in het zuiden van de Filipijnen het vuur ge opend op een jeep met politici die campagne bedreven voor de gemeentelijke- en provin ciale raadsverkiezingen. Vier politici werden gedood en vier gewond. De verkiezingscampagne barstte op 1 december los, en ook de daarmee gepaard gaande terreur. Tot nu toe zijn er al meer dan zestig do den gevallen en generaal Fi del Ramos, de stafchef van het leger, moest toegeven dat de regering vrijwel machte loos staat tegenover die golf van geweld. Onder de slacht offers zijn ook veel kandida ten die werden neergeschoten op verkiezingsbijeenkomsten. Het leger is niet in staat alle kandidaten - 150.000 voor ruim 1.600 functies - afdoende bescherming te bieden, aldus Ramos. Ramos merkte overigens op dat voor Filipijnse begrippen de campagne niet buitenge woon gewelddadig was. Tij dens de campagne voor de parlementsverkiezingen in mei vorig jaar vielen 65 do den. In de aanloop naar de vo rige lokale verkiezingen, in 1980, kwamen meer dan 900 mensen om. Vooral tijdens lo kale verkiezingen lopen de emoties op de Filipijnen hoog op. Op de vaak rumoerige verkiezingsbij eenkomsten wordt gepraat over onder werpen die de mensen direct aangaan en de gemoederen verhitten. Lokale verkiezingen zijn ook fraudegevoelig. Veel Fili pijnen hangen tijdens de cam pagne rond de kandidaten die hun baantjes aanbieden. Ve len treden op als lijfwacht. Voor hun bestaan zijn deze 'volgelingen' afhankelijk van de politici en om hun eigen in komen veilig te stellen, zijn zij bereid tot fraude of zelfs moord. Voor de Comelec, de kies raad die toezicht moet houden op de verkiezingen, is het ge weld aanleiding geweest in tien van de 73 provincies de verkiezingen uit te stellen tot februari om het leger gele genheid te bieden meer man nen te stationeren in politieke probleemgebieden. Onder an dere in vijf provincies op het overwegend islamitische eiland Mindanao zijn de ver kiezingen opgeschort. Een groot aantal partijen en partijtjes doet mee aan de verkiezingen voor in totaal 16.454 functies variërend van gemeenteraadslid tot burge meester en gouverneur. In de eerste plaats zijn er de par tijen die deel uitmaken van de regeringscoalitie, de Lakas ng Bayan (Volksmacht). De be langrijkste zijn de PDP-La- ban van president Aquino's broer José 'Peping' Cojuanco en de Liberale Partij van se nator Jovito Salonga. Zij zit ten elkaar danig op de huid in het besef dat het voorlopig de laatste verkiezingen zijn. Pas in 1992 zullen de kiezers weer de gang naar de stembus hoe ven te maken. Ook de KBL (Partij voor een Nieuwe Maatschappij) van oud-president Marcos is present evenals de 'Grote al liantie voor democratie' van Aquino's aartsrivaal Juan Ponce Enrile. Daarnaast is er nog een aantal splintergroe peringen. Ook de verboden commu nistische partij heeft zich in de verkiezingsstrijd gemengd, zij het indirect. Volgens Füi- pijnse functionarissen int de militaire vleugel van de par tij, het Nieuwe Volksleger (NPA), van kandidaten geld voor 'bescherming en vrijge leides'. Tegen betaling kunnen de kandidaten dan in door com munisten beheerst gebied campagne voeren. Het geld wordt gebruikt, zo wordt ge zegd, voor de financiering van de campagne van linkse kan didaten die de communisten welgezind zijn. Generaal Ramos stelt het NPA verantwoordelijk voor een groot aantal van de moor den die sinds het begin van de verkiezingscampagne zijn ge pleegd. De verkiezingen vormen de Het politiek geweld op de Filipijnen baart president Cory Aquino grote zorgen. - fotoap met de verkiezingen voor twee kamers van het parle ment. Ook die verkiezingen gaven grote steun voor Aquino te zien. De plaatste- lijke verkiezingen zijn de laatste fase. Kort nadat zij als president was aangetreden had me vrouw Aquino duizenden plaatselijke functionarissen ontslagen en plaatsvervan gers aangewezen. Dit leidde in veel provincies tot onrust. De ontslagen aanhangers van Marcos weigeren hun plaats af te staan en het kwam tot derde en laatste fase in het democratiseringsproces op de Filipijnen. Toen mevrouw Aquino in 1986, na de val van Marcos, president werd, be loofde zij de democratie te herstellen. De eerste stap hiertoe was de invoering van een nieuwe grondwet. De grondwet, opgesteld door een presidentiële commissie, kreeg verleden jaar februari tijdens een referendum de stieun van een overweldigende meerderheid van de bevol king. De tweede fase werd drie maanden daarna voltooid bloedige confrontaties met de door Aquino aangewezen op volgers. De keus van Aquino was niet altijd even gelukkif In een aantal steden kwam het tot protesten omdat zij in capabele en corrupte mensen had benoemd. De verkiezingen kunnen een einde maken aan deze ge schillen en zo bijdragen een grotere stabiliteit. Opinie peilingen voor de verkiezin gen zijn er niet. Maar we! peilde een Filipijns dagblad de mening over de president en haar beleid. In mei keurde nog 70 procent van de onder vraagden het beleid van president goed. Maar in het najaar was de populariteit van Aquino teruggelopen. Toen was nog maar 55 procent tevreden over de gevolgde po litiek. Hoewel het om lokale ver kiezingen gaat, kan er voorde regering toch heel wat op het spel staan. Een nederlaag, oi zelfs een middelmatige pres tatie, van de kandidaten van de regeringspartijen zou kun nen worden uitgelegd als een teken dat de bevolking Aquino de rug toekeert. Dat zou rechtse militairen kunnen aanmoedigen opnieuw een poging te wagen de macht naar zich toe te trekken. de parlementsverkiezingen stemden de militairen in meerderheid voor Enrile, in november 1986 uit de rege- ring-Aquino werd gezet geruchten over coupplannen waarbij hij betrokken zou zijn geweest. (ANP/UPI) DE NEDERLANDSE bis schoppen zijn op 11 januari j.l. door de Paus ontvangen bij gelegenheid van hun vijfjaarlijkse bezoek 'ad li- mina' aan het Vaticaan. De Paus heeft de Nederlandse bisschoppen geprezen voor de niet onbelangrijke voor uitgang die ze hebben ge boekt op de weg naar meer eenheid in hun kerkprovin cie; hij leverde kritiek op theologen, intellectuelen, religieuzen en de media die het de bisschoppen moeilijk maken De gelovige leek er vaart dan ook hun gedrag en zienswijze als 'schui vende katholieke panelen', als hinderlijk tot zeer hin derlijk in de Nederlandse kerkprovincie. Uiteraard passeerde ook de kwestie van het r.-k. onderwijs de revue, waarvoor de bis schoppen vorig jaar een nieuw reglement hebben uitgevaardigd. De Paus moedigde hen aan op deze weg door te gaan, de identi teit van de r.,k. school en ca techese te herstellen en te versterken en er zeker op toe te zien dat godsdienst lessen niet vervlakken tot Paus Johannes Paulus II. maatschappijleer. Wie de schoen past...! Oosterhout H. Hoegen NAAR aanleiding van het kranteartikel over Schelte van Jelgerhuis wil ik graag even iets aanvullen. Maar eerst wil ik de journalist een compliment maken voor het uitstekende en lezenswaar dige artikel over Schelte. Ook de fotograaf verdient lof. De bedoelde brievenactie waarover wordt gesproken, naar een idee van Schelte ,Ge«eN I -TCRS van Jelgerhuis, is door Vrouwen voor Vrede te Goes ten uitvoer gebracht. Bij de internationale de monstratie in Brussel wer den duizenden brieven ver spreid, waarin zowel me vrouw Reagan als mevrouw Andropov werd gevraagd bij hun echtgenoten alle aandacht te vragen om de aarde te sparen. Er werden foto's van kinderen bijge voegd om het belang ervan extra te benadrukken. Deze briefschrij factie had tot ge volg, dat er wel 180 reacties kwamen van allerlei ver enigingen. Alleen al in Van couver werd de brief door 96.000 mensen verstuurd, zo dat rustig kan worden aan genomen dat tienduizenden brieven mevrouw Andropov en mevrouw Reagan bereikt hebben. Ook allerlei buiten landse kranten hebben aan dacht aan deze actie be steed. Toen wij korte tijd daarna een bezoek brachten aan de Amerikaanse en Russische ambassade, wer den we met name door de Amerikaanse ambassadeur uitermate vriendelijk ont vangen. Wij boden daar een kleurenfoto van een tot kin derschepje omgesmede gra naathuls aan, met daarop zowel de Amerikaanse als de Russische vlag. Ook een idee van Schelte. In ieder geval een duidelijk voor beeld van wat één man, in dit geval Schelte van Jel gerhuis, met één brief te weeg kan brengen. Colijnsplaat Joke Siepman IN VERPLEEGHUIZEN liggen vier tot zes personen in een kamer. Brave Neder landers, die een leven lang gewerkt, belasting betaald en soms met het wapen hun vaderland gediend hebben, wachten soms onder zeer sombere omstandigheden op hun dood. In huizen van bewaring wordt actie voorbereid en over stakingen gesproken, omdat er plannen bestaan twee gedetineerden in één cel te plaatsen. Dat zou hun 'privacy' ten laste komen. En er zijn mensen, die hun eis rechtmatig vinden, hoe wel het plaatsen van meer dere personen in cellen in het buitenland, zoals wij dat op de tv kunnen zien, bruikelijk is. Breda AJ. Jonas GELUKKIG nieuwjaar heeft voor vele mensen en dieren nu al een wrange bij smaak gekregen. Neem bij-J voorbeeld de nutteloze g verslindende race Parijs- Dakar. Dat geld zou b besteed zijn aan de honger bestrijding in Afrika en el ders. En dan de vervuilW van rivieren en ze stranden, grond-luchtver vuiling die vele vogels, vis sen, en andere dieren het le ven kost. Als toefje toe atoomafvalschandalen vl' België naar Duitsland. Alle maal door onmensen ver oorzaakt, die zich dan druk durven te maken oveI een paar honde-uitwerpse- len waar fikse belastin! voor moet worden betaal' en die na een paar zure re genbuien vanzelf oplosser- De flora en fauna is wee' eens de dupe van milieucn* minelen op grote schaal- schande en zwaarder straf fen die lui! Bergen op Zoom J. v.d. Ketterij Van onze Haagse redactie pEN HAAG - Het kt gaat subsidies en fina tegemoetkomingen d laatste jaren telkens v veel uitgaven uit de r kist hebben gezorgd, passen. Binnen iets meer dan maanden - ongeveer maart - hoopt het kabine crete voorstellen aai Tweede Kamer te s waarin per regeling is geven op welke manierr voorziene extra uitgaver nen worden voorkomen Dat heeft het kabinet ren besloten na weken ve cussie over wat in politie Haag de 'begrotingsdisc wordt genoemd. Het besluit van het ki Ho Van onze Haagse redactie Nu geeft het ministe studierichting. Van c geen sprake meer zijn teraf op kwaliteit en Dat staat in het conce werp van de nieuwe W Hoger Onderwijs en schappelijk Onderzoek, nister Deetman (Ond heeft gepresenteerd. De wet moet de vijftien bes regelingen voor het ho derwijs vervangea Universiteiten en ho len krijgen nu nog een van de ongeveer vijfh studierichtingen toeg~ In de toekomst kunnen of meer van negen v lende sectoren: ond landbouw, natuur, gezondheidszorg, recht, gedrag en maats en taal en cultuur. Behalve geld per gen de instellingen ook om subsidie te halen uit genaamde missiebudge budget is bedoeld voo nieuwende activiteiten mee een universiteit of school zich duidelijk wil scheiden. Het missie staat per instelling nie „Het kan zo zijn dat de e versiteit zeer veel geld een andere helemaal verklaarde minister Dee In het concept-o werkt Deetman ook zijn der aangekondigde pla het voucher-systeem ui student krijgt bij eers schrijving 189 vouche die-waardebonnen). I kan een student een vie studie (voor ieder jaar chers) volgen, waarbij nog 21 vouchers overhou het volgen van extra v Bij opleidingen die in d meer tijd vergen, zoals ste-graads lerarenoplei geneeskunde, krijgt ee dent respectievelijk 42 vouchers meer. Deetman heeft in h teem een stimulans ing om studenten tot snelh te zetten. Over de in p vierjarige opleiding, m DE VAKORGANISATIES toch een uitweg gevon kant door de overheid l'Jke financiële deelnam immers dat ontslagen F oen ontvangen op hun v* „Dergelijke bovenwett collectieve arbeidsover ceerde dus bij Fokker, 9en-in-nood wel is gebe Geen wonder dat vak "''verworven recht, wa siotte ook een prijs is b 9e2et. De overheidssteu maar was dus wel bijzon uit die nood is nu ee Sen de vliegtuigfabr irilï. s Fokker °P- Dit fon "wering van ontslagen een eenmalige uitkering Het volledige person i.fp®n in te leveren, ofw rif. ^oet ook een duit in °ie bijdrage geen stokje mo La"e ellende die de ment Sn?en' is dit 9eb rP 'ge houding niet n zirh mpeilijkheden waa n ook bij andere bed ?irh!ereld ondermijnd zi nÏÏl Zl)n Phil'Ps en Océ ten van de nationale v f ''jkt er derhalve n rtrt upP 'S gedaan op soli at stoffig geworden

de Stem | 1988 | | pagina 2