Personeelstekort ziekenhuizen dreigt Ui i tl) Of Politie Oostburg rolt inbrekersbende op Ter Schorre krijgt dachtencommissie Zeeuws Landschap professioneel te water Zelfstandigheid boerenbedrijven is in het geding Twee weken cel voor aanrijden politieman ÏRIKAANSE DELEGATIE ENGELHARDT GISTEREN IN ZEELAND ONTVANGEN Politierechter 'halveert' eis officier van justitie Iets te vieren? ff ff VRIJDAG 15 JANUARI 1988 VOOR TONNEN BUTT IN BUNA 90 INBRAKEN IN EVENVEEL DAGEN ERNEUZEN - De Amerikaanse katalysatorfa- briek Engelhardt gaat 90 miljoen gulden investe- jen in de nieuw te bouwen fabriek in Terneuzen. Groei Industriegrond etwerk ZORGVERLENING VERBETEREN dlë Bemiddelaar ONDERZOEK WIJST UIT: SELECTIE-EISEN WORDEN STEEDS LAGER SECRETARIS LANDBOUWSCHAP: Flexibiliteit Behoud MAN REED VIER KEER MET TE VEEL OP Omstandigheden BROMMER KON HARDER DAN NEGENTIG Specialiteitenrestaurant culinair niveau vriendelijke prijzen Qosterhoutseweg - Teteringen - 076-713381 DE STEM VANZEELAND T27 OSTBURG - De rijkspoli- je in Oostburg heeft in sa- nwerking met de ge- lentepolitie in Terneuzen het politiekorps van jertruidenberg een grote fibrakenreeks kunnen op- i zes man sterke bende kon [orden opgerold. Een van hen, e 23-jarige Belg R.D., zit nog iter slot en grendel. Hij lordt uitgeleverd aan België, Bar hem nog een gevangenis- f wacht. De overige bende- zijn inmiddels op vrije «ten gesteld. Het zestal heeft vanaf okto ber 1987 Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Brabant onveilig ge maakt. De jongeren maakten er een gewoonte van om met gestolen auto's op dievenpad te gaan. Het geld en de goederen die werden buitgemaakt bij 88 inbraken in woningen, tiental len winkels en kantoren in Aardenburg, Sluis, Axel, Ter- neuzen, Geertruidenberg en Philippine, werden omgezet in cocaïne. Twee bendeleden, R.van de S. uit Terneuzen en J.K. uit Koewacht, liepen in de eerste week van januari echter tegen de lamp toen agenten hen op heterdaad betrapten bij Draai brug. Na verhoor konden ook de overige jongeren, E. van de K, C.R.V, L. de V, allen uit Ter neuzen en R.D, allen bekenden van de politie, aangehouden worden. Tijdens het verhoor beken den de jongeren de frequentie van de inbraken te hebben op gevoerd omdat zij meenden dat de politie in Terneuzen het te druk zou hebben met het speu ren naar de moordenaar(s) van de twee Dominicaanse prosti- tuées, die eind vorig jaar in Terneuzen om het leven wer den gebracht. „Dat bleek dus een ver keerde taxatie van hen te zijn," benadrukte adjudant G. Doosje van het korps rijkspolitie in West-Zeeuwsch-Vlaanderen gisteren tijdens een persconfe rentie over de inbrakengolf In totaal, zo liet Doosje we ten, heeft de bende ettelijke tonnen aan goederen en tien duizenden guldens in contant geld buit weten maken. „Ze hadden het vooral gemunt op geld en luxe-artikelen als vi deo's, televisies en camera's," aldus Doosje. Een deel van de goederen en de gestolen auto's, alsmede wat documenten kon den achterhaald worden. Deze zijn inmiddels overdragen aan de rechtmatige eigenaren. De politie verwacht binnen kort nog meer aanhoudingen in deze zaak te verrichten. Een van de jongeren wordt verder nog vervolgd wegens handel in harddrugs. 90 miljoen investeren' Jfan onze verslaggever jlat maakte het bedrijf gisteren tijdens een officiële ont- fangst van een Amerikaanse delegatie van het bedrijf op Kt stadhuis in Terneuzen bekend. bouw van de fabriek moet Jolgens planning in juli 1989 laar zijn Het bedrijfsterrein slaat 16 hectare, maar Engel- dt gaat niet alle grond in- s bebouwen. Dit in verband t mogelijke uitbreiding van fabriek. De produktie van laamde Fluid Cracking htalysts (FCC) begint al in het latste kwartaal van dit jaar. mogelijkheid van uitbrei- hangt af van het succes ons produkt", zei de voor- ïtster van Engelhardt na de „We willen met de italysator voor het raffineren olie ons marktaandeel in >pa versterken. Als dat lukt er zeker sprake zijn van ook van het aantal werk- Maar aantallen zijn op it moment moeilijk te geven". Ier was er sprake van een irgenomen groei naar 250 erknemers. Engelhardt begint in Ter- wzen met honderd mensen, I gokt op een uitbreiding van werkgelegenheid binnen 1 jaar. M. Guist, president n Engelhardt, zei gisteren in zijn toespraak: „We zijn nu de grootste producent van FCC in Amerika en nummer twee in de wereld. We zijn vast van plan nummer één te worden. En de fabriek in Terneuzen is een hoeksteen in onze plannen om dat te bereiken". R. Barbé, voorzitter van het Havenschap Terneuzen, herin nerde in zijn toespraak aan de noodzaak om nu andere indus triegrond in Terneuzen te vin den. Engelhardt heeft het laat ste stukje havenschapsterrein nu opgeslokt Naderhand voegde hij daar nog aan toe dat het Havenschap in de richting van de Axelse Vlakte blijft zoe ken. De delegatie van Engelhardt die Zeeland bezocht bestond uit tien mensen, 's Morgens be zochten zij Middelburg, waar ze onder andere met commissa ris van de koningin C. Boertien sprakea 's Middags stond er een bezoek op de locatie van de nieuwe fabriek in Terneuzen op het programma met verte genwoordigers van de Terneu- zense politiek en het bedrijfsle ven. b commissie wordt op dinsdag januari officieel geïnstal- M in het 'Praetuus' van Ter 'orre. De leden hebben geen «mg met het verpleeghuis, 'h met de stichting waar Ter >orre deel van uitmaakt. At grote inzet wordt door personeels team van Ter lorre aan de opgenomen be ril? en bezoekers van de leshandeling de noodzake- r ^'8 besteed. Toch kunnen momenten voordoen die aing geven tot ontevre- >öd bij bij bewoners/pa- lten of hun familie", aldus Psteren door de directie M«de brief. Hoewel er al- ®°8ebjkheid is geweest, Js, om klachten aan te *n bij leidinggevenden wfta"5 01 overig personeel, W de directie dat er ook an- „J^.^bjkheden moeten um bi «n klacht te bemid- .J: die wijze wil ze de "lening verbeteren. ^tellen van de klachten- is het rechtstreeks iai® van twee jaar 'mee- „klen een landelijk net- W„,Van onafhankelijke j^bmregehngen. „We heb- een eigen inhoud voorin ^gelopen jaar is Crl°P18e commissie al aan Lp* geweest", aldus direc- van den Bosch. terl,wrSw Plaats kan men nS11 bij deze klachten- me. Contactpersoon van President Guist van Engelhardt (midden) bezoekt 'zijn' bouwplaats in Terneuzen. foto wim kooiman fin onze verslaggever ERNEUZEN - Bewoners en bezoekers van het ver- leeghuis Ter Schorre in Terneuzen kunnen voortaan 'et eventuele klachten over de zorgverlening terecht bij en onafhankelijke klachtencommissie. die commissie is mevrouw T. Samijn-Van Tiel uit Sas van Gent. Zij wordt geïnstalleerd op voordracht van de familie raad en zal regelmatig in het verpleeghuis aanwezig zijn. Voorzitter van de commissie wordt J. Hamelink uit Terneu zen, die werd voorgedragen door de ouderenbonden. Op voordracht van de directie wordt mr. J. Dieleman uit Ter neuzen het derde lid. Naast de commissie kan men zich ook wenden tot G. van Kessel, hoofd van de dienst Welzijn. Hij is door de directie aangewezen als klachtenbe middelaar. Van Kessel en Sa- mijn-Van Tiel zullen in eerste instantie op gelijke wijze met de klacht omgaan. Als bemiddeling geen succes heeft wordt de klacht voorge legd aan de commissie. Die brengt na onderzoek een zwaarwegend advies uit aan de instellingsdirectie. Van den Bosch is niet bang dat de mensen straks door de bomen het bos niet meer zien. „De instelling van de commis sie is veeleer een versterking, omdat het een mogelijkheid biedt die los staat van de orga nisatie." De aanstelling van de klachtenbemiddelaar, die ze ven dagen per week aanwezig is, ziet hij als een mogelijkheid om problemen vroegtijdig te signaleren, „voordat ze tot gro tere klachten uitgroeien". Van onze verslaggever HANSWEERT - 'Tadorna' heet het nieuwe landings vaartuig waarmee de stichting Het Zeeuwse Landschap voortaan toe zicht en onderhoud gaat verrichten op de Hoge Platen in de Westerschel- de. Vandaag (vrijdag) vindt op de scheepswerf Reimerswaal in Hansweert de technische oplevering van het schip plaats. Komend voorjaar zal de officiële doop met het no dige feestgedruis gepaard gaan. Het Zeeuwse Landschap had dringend behoefte aan een goed schip om de steeds be langrijker wordende Hoge Platen tussen Hoofdplaat en Breskens goed te beheren. Tot nu toe gebeurt dat met een rubberbootje en, als ma teriaal moet worden aange voerd, met een gehuurd schip. De Tadorna kan mak kelijk beide taken op zich ne men. „Je kunt zo aan de plaat landen, er een trekkerije af rijden en weer wegwezen," zegt directeur R. Willems van de stichting. De Tadorna wordt vandaag opgeleverd. Komend voorjaar is de officiële ingebruik name foto willem mieras Het landingsvaartuig kost 170.000 gulden. Normaal ge sproken had het Zeeuwse Landschap zich een dergelijk duur vaartuig niet kunnen permitteren. Een fikse subsi die van de EG, aangevuld met legaten en schenkingen, bracht echter het nodige geld' op tafel. „Daarmee is het in een keer gedekt," aldus Wil lems. MIDDELBURG - De alge mene ziekenhuizen in Zee land moeten vanaf 1990 re kening houden met een te kort aan verplegend perso neel. Dat blijkt uit een onderzoek van de werkgroep personeels planning van de provinciale ziekenhuisraad in Zeeland. Deze werkgroep volgt de ont wikkeling van het personeels bestand in ziekenhuizen en an dere gezondheidszorg-instel lingen al enkele jaren op de voet. Het tekort zal zich alleen voordoen in algemene instel lingen. Voor psychiatrische ziekenhuizen en in de zwakzin nigenzorg verwacht de werk groep weinig of geen proble men. De onderzoekers doen een aantal aanbevelingen om de problemen voor de algemene ziekenhuizen op te lossen. Er zijn bijvoorbeeld onder zoeken nodig naar de snel op drogende bronnen waaruit op leidingen voor ziekenverzor genden hun leerlingen recrute- ren, zoals intas, lhno en mavo. De indruk bestaat dat opleidin gen en ziekenhuizen steeds la gere selectie-eisen stellen aan kandidaat-verpleegkundigen. „Eenieder voelt de druk op de arbeidsmarkt waardoor kwan titatieve doelstellingen zwaar der gaan wegen dan kwalita tieve," aldus de werkgroep. Een aanbeveling luidt ook om meer aandacht te besteden aan oproep- en uitzendkrach ten, en eens na te gaan waarom zoveel verpleegkundigen er de brui aan geven en zo verloren gaan voor de gezondheidszorg in ziekenhuizen. Een mogelijke oorzaak geven de onderzoekers zelf al aan: de geprivatiseerde thuiszorg dient zich aan als een nieuw soort werkgever. „Uit geruchten wordt vernomen dat ziekenhuispersoneel in drom- Van onze verslaggever OOSTBURG- De boeren lopen kans om in de nabije toekomst veredelde werknemers te worden van de verwerkende industrie. De agrarische standsorganisaties moeten met een belangen behartiging voor alle sectoren strijd voeren voor het behoud van de zelfstandigheid en onafhankelijkheid van de boeren bedrijven en met name voor de gezinsbedrijven. Dit bracht J. Egberink, secretaris van het Landbouwschap, donderdag te berde tijdens een studiedag over de toekomst van de agrarische sector in Oostburg. „De kracht van het gezinsbedrijf is nog steeds dat het de meest flexibele vorm van landbouw is. Iets wat ze in Rus land ook weer opnieuw ontdekt hebben. Die flexibiliteit is vooral van belang wanneer de kwaliteit van de produktie voorop moet staan," voerde Egberink aan. Volgens de secretaris van het schap kan juist het gezinsbe drijf zich in moeilijke periodes goed onderscheiden. „Dat zal in de komende periode duidelijk zo zijn. Al zal de vrouw meer en meer een eigen baan gaan zoeken, net zoals in Denemarken het geval is. Dit neemt niet weg dat bij pie ken teruggevallen kan worden op de arbeidskracht van vrouw en kinderen. Een dergelijke bedrijfsvoering moet door de overheid voldoende gewaardeerd worden in het fis cale en sociale beleid," aldus Egberink. Voorts deed de landbouwdeskundige een beroep op de ver schillende standsorganisaties, die zich in de komende jaren sterk moeten maken voor het behoud van deze bedrijven. De belangenbehartiging moet volgens Egberink op drie poten geschoeid worden. Individueel, collectief - voor alle secto ren - en naar de overheid toe. „Willen de boeren en tuinders iets in de melk te brokkelen hebben, dan moeten zij - zeker richting overheid - met één stem spreken. Anders bestaat de kans dat bijvoorbeeld de 'grote' tegen de 'kleine' boeren worden uitgespeeld," aldus de secretaris. Egberink sprak verder de vrees uit dat een meer marktge richt handelen en denken zou kunnen leiden tot het verlies van de onafhankelijkheid van de agrariër. Hij pleitte dan ook voor een effectieve belangenbehartiging door goede be stuurders, die redelijk vergoed worden en een brede betrok kenheid hebben met hun achterham Van onze correspondente MIDDELBURG - Een gevangenisstraf van drie maanden plus een rijontzegging van twee jaar eiste officier van justitie mr. Nijmeijer donderdag tijdens de zitting van de politierechter in Middelburg tegen de 43-jarige Middel burger M. H. Deze was in de periode januari tot en met juni tot vier maal toe betrapt op het rijden onder invloed en dat, aldus de officier, 'is niet normaal meer'. „Het is duidelijk dat deze ver dachte alle waarschuwingen aan zijn laars lapt, want", al dus de officier, „hoe is het an ders mogelijk dat hij in janua ri, maart, mei en juni kon wor den aangehouden met alcohol promillages van respectievelijk 1.84,2.27,1.90 en 1.72. Dat een dergelijke opeenvol ging van rijden onder invloed inderdaad 'niet normaal' is be aamde H.'s raadsman mr. Olie, maar, zo stelde hij, dat wijst dus ergens op. In die penode was H. zichzelf niet en leed hij aan een soort bewustzijnsver nauwing, een en ander als ge volg van een samenloop van omstandigheden. Intussen zijn die omstandigheden ten goede gekeerd en zou een langdurige gevangenisstraf de man 'terug naar at' brengen. Politierechter mr. Nomes toonde zich gevoelig voor dit verweer en bracht in zijn von nis de geëiste straf terug tot twaalf weken, waarvan de helft voorwaardelijk. De geëi ste rijontzegging van twee jaar nam hij conform over. De 34-jarige mevrouw P. van L. uit Vlissingen was na een dag bier drinken in de avond van 20 mei vanuit een parkeer plaats tegen de voordeur van een café opgereden, waarna ze geen orde op zaken stelde. Na haar aanhouding bleek de vrouw te hebben gereden met een alcoholpromillage van 1.79 en daarvoor werd zij donder dag veroordeeld tot een boete van 1300 gulden en een rijont zegging van zes maanden, waarvan de helft voorwaarde lijk. Van onze correspondente MIDDELBURG - Op 8 december 1986 'scheurde' de 19-ja- rige J. S. uit Wemeldinge op zijn opgevoerde brommer door Middelburg, wat werd opgemerkt door een politie agent in een surveillancewagen. men voor de deur staat," schrijft de werkgroep, die meer inzicht wil in dit verschijnsel. Zorgwekkend blijft tenslotte het grote verloop van personeel binnen de gezondheidszorg. De werkgroep denkt dat daar wat aan te doen is door de ontwik keling van het verpleegkundig management. De binding tus sen personeel en organisatie moet sterker worden en het verpleegkundig aspect in het beleid van instellingen moet meer nadruk krijgen. De werk groep handhaaft verder eerder gedane aanbevelingen, waarin vermindering van het verloop ook centraal stond. In het drukke verkeer duurde het enige tijd voordat de poli tieman de bromfietser dicht genoeg kon naderen om de snelheid te meten, maar toen bleek dat de jongeman meer dan negentig kilometer per uur reed. Op zijn beurt verhoogde de agent zijn snelheid om zich op een bepaald punt buiten Mid delburg op het fietspad op te stellen, waar hij dacht de bromfietser te kunnen aanhou den. Maar het stopteken werd genegeerd, de agent geschept en pas later na een achtervol ging tot bij Arnemuiden werd de bromfietser tot staan ge bracht Donderdag stond S. voor de politierechter in Middelburg, waar hij toegaf te zijn doorge reden omdat hij niet gepakt wilde worden met zijn opge voerde brommer. Dat hij de po litieman met opzet zou hebben aangereden, ontkende hij ech ter in alle toonaarden. Maar de politieman, die als getuige was opgeroepen, bleef bij zijn verhaal: S. had bewust snelheid gemeerderd nadat hem op het fietspad een stopte ken was gegeven en tijd om te vluchten voor de aanstormende brommer was er niet meer. Een arts constateerde later ernstige kneuzingen op het lichaam van de politieagent en officier van justitie mr. Nijmeijer achtte de 'poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel' dan ook bewezen. S. werd tenslotte conform de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van vijf weken, waarvan drie weken voor waardelijk, een boete van 300 gulden en verbeurdverklaring van de in beslag genomen bromfiets.

de Stem | 1988 | | pagina 9