Schultz stelt bondgenoten gerust HET VERRAAD VAN HARMSEN erbi Fokker 'ALS ISRAËL EN VS AKKOORD GAAN MET CONFERENTIE' Bedrijfsvergunning Nukem ingetrokken Leger Haïti arresteert tientallen mensen vlak voor verkiezingen BUITENLAND be stem financ [EDLLOY] Amsterdam; RECONSTRUCTIE VAN HET DRAMA CROISET de stem buitenland vrijdag 15 januar11988 NIEUWE REVU AGE DOLLAR BAGHDAD/JERUZALEM - PLO-voorzitter Yasir Arafat heeft donderdag gezegd dat hij be reid is VN-resolutie 242, waarin het bestaans recht van Israël wordt vastgelegd, te erkennen, mits de Verenigde Staten en Israel akkoord gaan met het houden van een vredesconferentie over het Middenoosten. Economische situatie Zimbabwe verslechtert Bevolking 'DEFENSIERAPPORT GEEN REGERINGSBELEID' NIEUWSOVERZICHT Brunswijk negeert staakt-het-vuren EG: akkoord Japan-VS strijdig met GATT Gorbatsjov welkom in landen Zuid-Amerilc Positie Britse liberale leider in gevaar Noord-Zuid-campagne Raad van Europa Vrouw bekent aanslag op KAL-toestel Autobom slaat krater liSL0.^?" 4,80 «pm Inter- TERNEUZEN - Nedlloyc 3Utie- en overslagbedrij neuzen aan Verbrugge B Iran zendt 150.000 pelgrims naar Mecca g°Öen gebteT Ma™ ging T21 Arafat wil Israël erkennen Van onze verslaggevers „Omdat die conferentie onder auspiciën van de Ver enigde Naties zou worden gehouden, betekent dat de vol ledige rechtsgeldigheid van alle VN-resoluties, inclusief 242 en 338", zei Arafat in het militair hoofdkwartier van de PLO in Baghdad. Resolutie 242 werd op 22 no vember 1967 aangenomen, na de Zesdaagse Oorlog waarbij Israel de Westoever, de Sinai en de Hoogte van Golan ver overde. In de resolutie werd opge roepen tot terugtrekking van Israel uit „gebieden van het re cente conflict", terwijl het recht van alle staten in het ge bied werd onderstreept om binnen veilige grenzen te leven. Dat betekende een impliciete erkenning van Israel. De PLO verwierp de resolu tie, omdat behalve de erken ning van Israel, de Palestijnse kwestie werd behandeld als vluchtelingenprobleem. In de resolutie wordt niet gesproken over een Palestijnse staat. Re solutie 338 maakte een eind aan de oorlog tussen de Arabische landen en Israel in oktober 1973 en riep op tot uitvoering van resolutie 242. De Verenigde Staten en Is rael hebben contact met de PLO altijd afgehouden, omdat de PLO weigerde resolutie 242 te aanvaarden. Arafat bena drukte tijdens het interview dat aanvaarding van Resolutie 242 „betekent dat er geen ex cuus is voor degenen die ,nee' Een Palestijnse jongen schiet knikkers met een katapult in de richting van de Israëlische politie. - fotoap tegen de PLO zeggen". Arafat zei dat een interna tionale conferentie ook moet worden belegd om te voorko men dat de volksopstand in de door Israel bezette gebieden uitloopt op een compleet dra- me. „Het is nu een goed mo ment voor een internationale conferentie, zonder voorwaar den vooral van enige partij". De Israëlische autoriteiten hebben gisteren negen voor aanstaande Palestijnen in de bezette gebieden gearresteerd. Hoofdredacteur Zouhaika van het in Oost-Jeruzalem ver schijnende Palestijnse dagblad 'El Sha'ab', die waarnemend voorzitter van de Palestijnse journalistenvereniging is, na dat voorzitter Abou Ayash een paar maanden geleden in ad ministratieve hechtenis was genomen, werd 's nachts van zijn bed gelicht, in de boeien geslagen en afgevoerd, nadat zijn hele woning overhoop was gehaald. Met twee collega's van Zouhaika die gisterochtend aan een persconferentie zouden deelnemen, gebeurde hetzelfde. Op die persconferentie in Oost- Jeruzalem werden een Pales tijnse uitgever en een vak bondsbestuurder aangehouden en door de politie weggevoerd. Onder de arrestanten was ook hoofdredacteur Seniora van het Palestijnse dagblad 'El Fajr', die eind vorige week al werd verhoord over zijn cam pagne van burgerlijke onge hoorzaamheid. Seniora werd gewaarschuwd dat hij met zijn campagne de Israëlische wet ten tegen opruiing heeft over treden en terecht zal moeten staan als hij niet ophoudt. Na zijn verhoor werd Seniora gis teren beschuldigd van het or ganiseren van een persconfe rentie die als 'illegale bijeen komst' werd bestempeld en van een door hem ontkende steun betuiging voor terrorisme die hij twee jaar geleden in Wash ington zou hebben geuit. Nadat zijn vingerafdrukken tot twee keer toe waren genomen, werd Seniora op borgtocht van 1200 gulden per dossier vrijgelaten. De Veiligheidsraad van de VN heeft donderdag met 14 te gen nul stemmen bij één ont houding geëist dat Israël de de portatie van vier Palestijnen ongedaan maakt en hen naar huis laat terugkeren. De VS onthielden zich nu van stem ming. Vorige week stemden zij bij een soortgelijke resolutie - voor het eerst in zes jaar - te gen Israël. IN OPSPRAAK DOOR NUCLEAIR SCHANDAAL Van onze correspondent BONN/WIESBADEN - In opdracht van de bondsmi- nister van milieuzaken en reactorveiligheid, Klaus Töpfer (CDU), heeft de re gering van de Duitse deel staat Hessen de bedrijfsver gunning ingetrokken van Nukem GmbH in Hanau. Nukem, een onderneming die brandstofstaven voor kerncentrales produceert, is de moedermaatschappij van het ernstig in opspraak ge raakte nucleaire transport bedrijf Transnuklear. Het atoomafvalschandaal, dat kort voor kerstmis vorig jaar in de publiciteit kwam, dreigt voorgaande schandalen in de Bondsrepubliek, zoals de Flick- affaire en de Barschel-affaire, verre te overtreffen. De ver denking bestaat, dat splijtstof fen die geschikt zijn voor de vervaardiging van atoomwa pens, illegaal zijn geleverd aan landen als Pakistan en Libië. Daarmee zou het door Duits land mede ondertekende inter nationale non-proliferatiever drag zijn geschonden. Dat ver drag verbiedt de levering van materiaal en kennis, geschikt voor de produktie van atoom wapens, aan landen die het verdrag niet hebben onderte kend. De Hessische ministerpresi dent Walter Wallmann (CDU) maakte donderdag in de land dag in Wiesbaden de nieuwe dimensie van het atoomafval schandaal bekend. Op aandrin gen van de Groene volkverte genwoordiger Otto Schily gaf hij toe, dat er op het terrein van Nukem twee vaten ontbreken met daarin hoogverrijkt ura nium en gevaarlijke splijtbare stoffen als caesium, kobalt-60 en plutonium. Nagegaan moet nog worden of de vaten inderdaad, zoals de Groenen menen te weten, ille gaal zijn verkocht of dat ze misschien ergens op een vuil stortplaats liggen. Onbekend is ook nog of de illegale praktijk voor rekening komt van Nu kem, Transnuklear, het afval verwerkingscentrum in het Belgische Mol of privépersonen die bij een of meer van deze be drijven werken. Vast staat wel, dat de directie van Nukem op zijn minst vanaf de afgelopen zomer op de hoogte is geweest van illegale praktijken door dochteronderneming Trans nuklear. Transnuklear heeft jaren lang gezwendeld met transpor ten van atoomafval. Ook heeft Transnuklear voor 21 miljoen mark aan smeergelden betaald aan employe's van kerncentra les en andere nucleaire bedrij ven in en buiten Duitsland. De Nukem-directie heeft haar kennis niet doorgegeven aan het openbaar ministerie, de deelstaatregering of het minis terie van Töpfer in Bonn. De Atoomwet vereist, dat aan mensen die met radioactieve stoffen omgaan hoge eisen van betrouwbaarheid moeten wor den gesteld. Wie zwendel met radioactief materiaal ver zwijgt, kan niet als betrouw baar worden beschouwd. Een vraag die nog moet wor den onderzocht is, in hoeverre de twee grootste aandeelhou ders van Nukem, het Rhei- nisch-Westfalische Elektrizi- tatswerk in Essen (ook de grootste aandeelhouder in het Kalkar-kweekreactorproject) en het chemieconcern Degussa in Frankfurt, op de hoogte zijn geweest. Beide concerns heb ben een afgevaardigde in de hoofddirectie van Nukem. De Hessische ministerpresi dent Wallmann heeft donder dag de beide directeuren 36 uur de tijd te geven hun biezen te pakken. Voor Bondsminister Töpfer was dat Hessische ulti matum onvoldoende. Hij gaf de deelstaatregering opdracht, met onmiddellijke ingang de bedrijfsvergunning van Nu kem op te schorten. Töpfer ontbood donderdag deelstaatminister Weimar (economische zaken) op zijn ministerie in Bonn, om tekst en uitleg te geven. Langzamer hand wordt nu de vraag actu eel, in hoeverre en hoe lang mi nister Töpfer en deelstaatmi nisters zelf op de hoogte zijn geweest van de afmetingen van het Transnuklear-schandaal. Het Haïtiaanse leger patrouilleert met tanks in de straten van de hoofdstad Port-au-Prin- ce. - fotoap PORT-AU-PRINCE (AFP) - Het Haïtiaanse leger heeft deze week tientallen perso nen opgepakt die zich open lijk hebben uitgesproken voor het boycotten van de verkiezingen die aan staande zondag in Haïti worden gehouden. Gearres teerd werden vooral leden van kerkelijke basisgroe pen, boerenorganisaties en andere groeperingen die de bevolking hebben opgeroe pen niet naar de stembus te gaan. De presidents- en parlements verkiezingen zijn door de oppo sitie als een schijnvertoning af gedaan. De vier belangrijkste politieke oppositie-leiders in het land: Gerard Gourgue, Mare Bezin, Silvio Claude en Louis Dejoie, weigeren mee te doen omdat zij een eerlijk ver loop uitgesloten achten. De Haïtiaanse oppositielei der Louis Dejoie wil een vreed zame volksopstand ontketenen tegen de presidentsverkiezin gen van aanstaande zondag, zo heeft hij gezegd. „Ik hoop dat er voor zondag een oproer losbreekt op het platteland en in Port-au-Prin- ce", zei Dejoie. De mensen zul len zich met alles wat hen voor handen komt verdedigen tegen de oproerpolitie en de beruchte 'Tonton Macoutes', voorspelde de vroegere presidentskandi daat. Een nieuwe kieswet maakt het mogelijk degenen die op roepen tot een boycot in de ge vangenis te zetten. Deze wet werd afgekondigd nadat de eerste poging om verkiezingen te houden op 29 november mis lukte door een uitbarsting van geweld. Acht presidentskandidaten werden vorige week door de kiesraad van de verkiezingen uitgesloten omdat zij in het verleden nauwe banden onder hielden met het dictatoriale be wind van de familie Duvalier. Overal in de hoofstad is het leger aanwezig om nieuwe ge welddadigheden te voorkomen. Veel bewoners vertrouwen echter niet op de militaire be scherming en zijn deze week vanuit de hoofdstad naar het platteland getrokken. Dejoie zocht steun in de VS om doorgang van de verkiezin gen te voorkomen. Hij wil drie dingen: een weigering om het resultaat van de verkiezingen te erkennen, een totaal han delsembargo tegen Haïti en het staken van alle, ook humani taire hulp. Op geen van die punten wil de regering-Reagan ingaan. WENEN (IPS) - Zimbabwe staat grote economische problemen te wachten. De afhankelijkheid van han delspartner Zuidafrika, de problemen met de transpor troute door Mozambique en de afnemende investeringen voorspellen weinig goeds, zo meent de VN-organisatie voor Industriële Ontwikke ling (Unido) in een rapport dat gisteren in Wenen is ge publiceerd. Een lichtpuntje ziet de VN-or ganisatie in de aanwezigheid van een omvangrijke en hete rogene lichte industrie. Maar negentig procent van de Zim babwaanse export moet door het politiek vijandige Zuid afrika lopen, omdat de routes door Mozambique onveilig zijn. Ondanks het lidmaatschap van een aantal regionale orga nisaties verloopt Zimbabwe's handel voornamelijk met de industriestaten. Zimbabwe heeft veel minder problemen met de betalingsbalans dan an dere ontwikkelingslanden. Maar door afnemende investe ringen en toenemende schul denlast zijn er de laatste jaren wel tekorten op de begroting. Bovendien kampt het land met een snel groeiende bevol king. Het land is wel rijk aan grondstoffen, maar het ontbre ken van olie is een ernstige handicap, merkt Unido op. Vol lof is de organisatie over Hara re's pogingen ontbossing tegen te gaan, met aanleg van elek triciteitsnet op het platteland en de introductie van efficiën tere oventjes en stoofjes. (ADVERTENTIE) Hoe de Ajax-voorzitter Cruijff wegwerkte Door Frits Barend Henk van Dorp Hoe het echt ging, lees je in Revu DEN HAAG (ANP) - De an ders zo rustige en bedaagde George Shultz greep deze week razendsnel in toen het Pentagon een rapport vrij gaf met aanbevelingen voor een nieuwe Amerikaanse militaire strategie. In de ogen van de minister van buitenlandse zaken zouden de westerse bondgenoten zich ge schokt kunnen voelen door de inhoud, vooral daar waar na drukkelijk de mogelijkheid wordt opengehouden van een beperkte kernoorlog in Europa en gepleit wordt voor een her stel van een sinds Vietnam weinig populaire interventie- politiek in de Derde Wereld. Hoewel deskundigen menen dat niet meer gedaan is dan al langer bestaande trends in het denken van Washington door te trekken, beklemtoonde Shultz dat het stuk geen rege ringsbeleid is. Persbijeenkom sten op de ambassades in West- Europa, waar het rapport zou worden toegelicht, werden ge schrapt. Het omstreden document werd dinsdag aan president Reagan overhandigd. Het werd opgesteld door een adviescom missie waarin onder anderen onderminister van defensie Fred Iklé (een van de voorzit ters) en de voormalige nationa- le-veiligheidsadviseurs Henry Kissinger en Zbigniew Bze- zinski zitting hadden. De commissie vraagt zich af of de huidige nucleaire strate gie van de NAVO nog wel ge loofwaardig is en niet dient te worden aangepast aan de rea liteit. De huidige strategie van het „flexibele antwoord" voor ziet in de mogelijkheid om steeds zwaardere nucleaire middelen in te zetten als dat nodig is om een Warschaupact- aanval af te stoppen. Bovenaan de escalatieladder bevinden zich dan de Amerikaanse stra tegische kernwapens en de kans dat een conflict kan uitlo pen op de inzet daarvan moet de Sovjetunie afhouden van militaire avonturen in Europa. „Wat de NAVO in wezen wil doen als het met kernwapens dreigt, is wijzen op het gevaar van escalatie en de Sovjet-lei ders inprenten dat aan het einde van de weg de apocalyps wacht", zo staat in het rapport. Volgens de opstellers is het echter niet reëel om te dreigen met een escalatie die ook de eigen vernietiging met zich mee zal brengen. Dat is een bluf die ten tijde van een crisis snel zal worden doorgeprikt. Om minder snel te hoeven dreigen met de inzet van kern wapens beveelt de commissie aan de conventionele strijd krachten met behulp van mo derne technologie te verbeteren en te versterken. Gedacht wordt onder meer aan 'Stealth'-systemen die moeilijk waarneembaar zijn voor vijan delijke radar en aan zoge noemde 'slimme' wapens. Dat zijn raketten die in tegenstel ling tot 'domme' bommen zelf hun weg naar het doel zoeken. Dergelijke precisie-wapens kunnen de taken overnemen die eens waren weggelegd voor nucleaire systemen. Toch kan de NAVO volgens het rapport niet zonder kern wapens. Maar die wapens moe ten geschikt zijn voor een be perkt en selectief gebruik om een vijandelijke aanvalsmacht te ontregelen en tegen te hou den. Ze mogen niet dienen als potentiële schakel naar een al lesverwoestende kernoorlog. De wapens moeten effectief zijn maar hun accuratesse dient er borg voor te staan dat de schade beperkt blijft en de radioactieve fall-out moet klein blijven. Het gaat erom „niet de vernietiging uit te lok ken van wat we verdedigen". Vandaar ook de titel van het rapport: 'Discriminate Deter rence' (Selectieve Afschrik king). Het rapport van de commis- sie-Iklé trekt de overwegingen die ten grondslag lagen aan de invoering van de strategie van de 'flexible response' nog ver der door. Het gebeurt op een moment dat de Franse presi dent Mitterrand de Europese NAVO-landen er juist toe pro beert te bewegen bijna dertig jaar na dato een nieuwe poging te doen om de 'flexible respon se' af te schaffen en terug te keren naar het oude afschrik kingssysteem gebaseerd op de dreiging met een totale nu cleaire oorlog. Als dat gebeurt en als het Iklé-rapport in Ame rikaans regeringsbeleid wordt vertaald, dreigen de VS en de Europese bondgenoten een te- genstelde kant op te gaan. DEN HAAG (ANP) - De groep-Brunswijk houdt zich niet la,, ger aan het staakt-het-vuren dat zij onlangs eenzijdig afkj digde. Volgens de vertegenwoordiger van het Junglecotl mando in Nederland, dr. Eddy Jozefzoon, is deze beslissing J nomen na de recente uitlatingen van de Surinaamse legerle| der Bouterse. Bouterse verklaarde woensdag met de strijd tegen de Brunswijk door te gaan 'tot de laatste terrorist is opgeruiu Het Junglecommando kondigde eind vorige week bij moit van Jozefzoon een eenzijdig bestand af voor twee weken, om politieke leiders in Paramaribo de gelegenheid te geven contai op te nemen met de rebellen. Dit gebaar werd gemaakt nadat de Nederlandse regering zij bereid toonde te bemiddelen tussen de groep-Brunswijk en J Surinaamse regering. Tegenover dit bemiddelingsaanbod sta. het Junglecommando nog steeds 'niet onwelwillend', aldus JJ zefzoon. TOKYO (RTR) - Volgens de vertegenwoordiger van de Eu pese Gemeenschap in Japan, ex-premier Van Agt, zou eenajj spraak tussen Japan en de VS om Amerikaanse bedrijven; laten deelnemen aan Japanse openbare werken in strijd met de regels van de wereldhandelsorganisatie GATT. Vj| Agt deelt mee dat hij nadere informatie wil hebben over i. richten als zou Japan aan Amerikaanse bedrijven gelegenhei: geven in te schrijven op een aantal Japanse publieke projects De Japanse premier Takeshita heeft hiertoe voorstellen daan tijdens zijn huidige bezoek aan de VS. „Het is in politieke, economische, psychologische en juridisch] zin onaanvaardbaar. Het in strijd met geldende GATT-rege: aldus Van Agt. Volgens de EG-vertegenwoordiger moeten: concessies aan de VS gedaan ook gelden voor andere lande| „GATT-regels betreffende openbare werken staan niet toed Japan of welk land dan ook het ene land bevoordeelt ten t zichte van het andere". MONTEVIDEO (ANP) - De ambassade van de Sovjetunie Uruguay heeft verklaard dat minstens acht landen in Zuiil Amerika Sovjetpartijleider Michail Gorbatsjov hebben u% nodigd voor een staatsbezoek. Argentinië, Brazilië, Uruguay, Venezuela, Mexico, Peru, Nica] ragua en Cuba hebben Gorbatsjov uitgenodigd. Het wordt eerste keer dat een Sovjetleider Zuid-Amerika zal bezoekt met uitzondering van bezoeken aan Cuba. De Cubaanse ring heeft tot nu toe elke discussie over een Cubaanse versii van 'glasnost' gemeden, maar gaf vorig jaar een informele uit nodiging voor Gorbatsjov aan de Sovjetminister van Buites landse Zaken Sjevardnadze mee. LONDEN (RTR) - De positie van David Steel als leider van 4 Britse Liberale partij is op het spel komen te staan doordat ee deel van zijn partij in opstand is gekomen tegen het akkooii dat hij woensdag sloot over het samengaan met de Sociaal-è mocratische partij. Steel erkende donderdag dat hij iets te va vaart achter de onderhandelingen had gezet. De plannen voor een fusie tussen de twee partijen, die parlementsverkiezingen van afgelopen juni een gevoelige» derlaag leden, kwamen op losse schroeven te staan nadat pi: lementariërs van de Liberale partij bepaalde onderdelen vs het akkoord met de sociaal-democraten hadden afgewezu omdat zij te 'rechts' waren.Uit protest tegen het akkoord ware woensdag al vier liberalen uit de onderhandelingen wegg pen. WENEN (IPS) - „De grootste Noord-Zuid-campagne die ooitiiBat is éénderde van de to- West-Europa is gehouden." Met deze typering hield de Oosto rijkse minister van Buitenlandse Zaken, Alois Mock, gist in Wenen het initiatief van de Raad van Europa ten doop, komende half jaar zal met meer dan 600 evenementen de dacht van het publiek worden gevraagd voor de verhoudis tussen West-Europa en de Derde Wereld. De campagne wil het publiek gevoelig maken voor de 'onder linge afhankelijkheid en solidariteit' tussen Europa enè Derde Wereld. „De betrekkingen tussen Noord en Zuid kunnec niet worden overgelaten aan politici en regeringen", zei Moei „Er moet steun en druk uit het publiek komen om aan een je meenschappelijk toekomst te bouwen en verantwoordelijkhei te delen." In Nederland is een speciaal voor de gelegenheid Noord-Zuid Comité. Het staat onder voorzitterschap van bert Schmelzer, ex-minister van Buitenlandse Zaken. De ca» pagne is gegroepeerd rond vier thema's: landbouw en internationale handel, schulden en cultuur. SEOUL (RTR/ AFP) - Een Noordkoreaanse vrouw heeft 1* kend dat zij betrokken was bij een aanslag op een Zuidkora aans verkeersvliegtuig dat vorig jaar november op een vluel naar Bangkok boven Burma verdween. De. vrouw, die geïden tificeerd. werd als Kim Yu-hi, heeft bekend dat zij voort" Noordkoreaanse geheime dienst werkte en betrokken was 1 de aanslag op het toestel van de Zuidkoreaanse luchtvaal- maatschappij KAL, dat 115 mensen aan boord had. De Zuidkfr reaanse autoriteiten hebben het bericht nog niet bevestig Volgens de televisie zal de regering vrijdag een verklaring al leggen over de zaak. De Zuidkoreaanse regeringsgezinde krant Shinmun meldt donderdag dat de vrouw de dochter van een hoge Noordkore 3GIGQQQ|'3 bijÏVGTl aanse regeringsfunctionaris is. Volgens de krant had de vrou' i - een lange terrorisme-opleiding achter de rug. De vrouw weit in december door Bahrayn uitgeleverd nadat zij was gearres- AMSTERDAM (ANP) - De beleggers bleven teerd samen met een oudere man met wie zij reisde. De twee londerdag net als elders in de wereld ook waren in Baghdad aan boord gegaan van het vliegtuig, ma» >P het Danmrak langs de zijlijn staan. Het stapten bij een tussenlanding in Abu Dhaby uit. Haar metge®!^^ eerst op, dat Amsterdam het in pleegde kort na zijn arrestatie zelfmoord. verhouding tot Wall Street nog redelijk 20u doen- maar later ging het toch «/in« er wat ber9afwaarts, al bleven de •insten voorzichtig in de meerderheid. De cggers wachtten duidelijk af, met name 5w andelsba'anscijfers van de VS, die iai£?m"Wa9 worden gepubliceerd. De 2 mzet bleef daarbii met ƒ299 joen nog beneden het al lage peil van K voorgaande dag. leur! Is bleek weer een obligatie- linn J"' ,,'J de vastrentende stukken hlL«aar f1060 miljoen om. De erd m!ma. be8°" na9enoeg onveran- v'ar ,r°k later langzaam aan. 1 -in k m,ernationals eindigde Akzo lik'sriaaw r op f 89,80 en Unilever een K? d!Lop f 1M-70. Ook Hoogovens i de «L maar de andere waarden en tor moesten licht terrein prijsge- nalvhft 9edroe9 zich nogal grillig, foo wleinde kwam 5 beter op 152. or Wessanen was een winst weggelegd meriii M0p f 60,50, terwijl Bols ex ƒ1 J«e md.vidend er per saldo ƒ2,40 op "TJ lot ua?"i9 naar KNP, die tegen het MEDELLIN - Een krater van vijf meter diep en tien B» *an de beurstijd met goede medede- middellijn was het gevolg van de ontploffing van een autoM M over 1987 kwam, trok 2,50 aan ------ - - Iiis-ft, Ocê-Van der Grinten trad He, 50. /an onze economisch redacteur )at hebben beide bedrijven Iet nieuwe bedrijf, dat Verbn 3n, heeft totaal 640 werknemt óver 1988 van ruim tweehonde /olgens directeur A.J. Ver- brugge heeft de overname - op en enkele overplaatsing en ervroegde pensionering na - ,een gevolgen voor het perso- ieel. „Alleen als door de sa- lenvoeging van de ondersteu- jende diensten dubbele func- ies ontstaan, zal iemand wor- [en overgeplaatst of wellicht -ervroegd gepensioneerd", akbonden en ondernemings raden zijn ingelicht. Volgens de Vervoersbond komt de overname als een 'olslagen verrassing voor het ersoneel. Woordvoerder Bert iuym: „Ik heb grote twijfels ïver deze overname. Het gaat ier gaat om twee bedrijven iet een totaal verschillende Ituur. Omdat Nedllyd hon- lerd en vijftig procent van de iandelen in handen had, lijkt iet bovendien meer op een re- irganisatie bij Nedlloyd zelf". De directies verwachten dat loor de overname de huidige ■ij ven sneller kunnen [roeien. De transportactivitei- en van Verbrugge Internatio- ïaal Transport sluiten goed lan op het overslagwerk van )e Meijer. Een grotere slag vaardigheid, een hogere effi- 3oor Louis van de Geij n AMSTERDAM - Vliegtuig- abrikant Fokker gaf in i ƒ666 miljoen uit aan alarissen en sociale lasten. ale bedrijfslasten. Na de »st voor de inkoop van naterialen en onderdelen ƒ844 miljoen) komt het bij •bkker vooral aan op de jersoneelskosten. 'oen Fokker enkele maanden eleden een plan lanceerde om e positie in de markt drastisch e versterken ('Fokker Aircraft zat daarin een taakstel- ng om de kosten van de on- erneming in drie jaar tijd met 'en procent terug te dringen, 'oen was het al duidelijk dat e elfduizend Fokker-werkne- aers er niet zonder kleer- cheuren vanaf zouden komen. Als zo'n tweehonderd mil- oen gulden bezuinigd moet vorden, valt immers het oog al [auw op de salarispost. Toele- 'eranciers zijn niet zo gemak kelijk 'af te knijpen' en in de 'Verige bedrijfslasten (onder- '°ud, energie, bureaukosten, lubliciteit, reiskosten) zijn in de Colombiaanse stad Medellin. De explosie vond p'25; ien herspel i voor het huis van de drugshandelaar Pablo Escobar GavP latio-Müiipi- tn* - ~i- 6 - - Uller ,rok een rijksdaalder aan tol en was waarschij nlij k het werk van een rechts doodseskader PARIJS (AFP) - Iran heeft besloten deze zomer meer» lenereS5Vj£kZ"!!®: Zo ™,e,rd We' 150.000 pelgrims naar Mecca te zenden om deel te nemen aan® iet slot kwam' twpp i l maa' pelgrimsplechtigheden en zal daarbij speciale manifests® 105. Enige vraag was er naar fondsen organiseren in Mecca en Medina. Dit zei een woordvoerder^ bam, hal en Hollandia de Iraanse geestelijke leider Khomeini, Mehdi Karrubi, dc Leidsche Wol moest noq eens derdag. 'an OorD E6" ?p J 30 en 00k IGB en De Saudische autoriteiten hebben echter, zoals bekend, eej* Ook on a! ,er druk- besloten bij de plechtigheden deze zomer geen enkele mand® merikaanse hanaÜb!u!s beheerste de tatie meer toe te staan. Vorig jaar leidde zo'n manifest eel optiebeieaaers het ,.beeu' waaraan ook Iraanse pelgrims deelnamen tot een bloedbad» »nde houding aan waardnnr8'laS1i volgens Saudiarabië het leven kostte aan meer dan 400 mens® alm bleet. an' waardoor de handel van wie 275 Iraniërs.

de Stem | 1988 | | pagina 4