'Israël moet impasse in vredesproces doorbreken' Gang naar alternatieve genezer stagneert Computerfraude banken gevolg van organisatorische fouten ARTSEN even..L UITBLAZEN Onderzoek Omzien naar Gilze OUD-MINISTER ABBA EBAN ZIET VERBAND TUSSEN UITSTEL TOP EN ONLUSTEN AANTAL PATIËNTEN BLIJFT STEKEN OP ONGEVEER 1 MILJOEN DE STEM CL DE STEM ACHTERGROND VRIJDAG 15 JANUAR11988 -DESTEM- DE STEM BINNE DEN HAAG - De ziekt cialisten, tandartsen e ziekenhuizen zijn sle (Volksgezondheid) bin ALS iemand mij vraagt of ik nog te rug zou willen naar mijn oude dorp zeg ik al tijd nee. Tamelijk over tuigd ook. Mijn vrouw, die uit hetzelfde dorp komt, zegt het ook en ik denk dat zij hef nog iets sterker meent dan ik. Voor meisjes wa ren kleine dorpen vroeger ken nelijk nog iets benauwender dan voor jongens. Toen mijn moeder mij ter wereld bracht werd ze bijgestaan door de dorpsdokter. Daarna werd ik tij dens mijn moeders kraambed verzorgd door de baker. Aan haar heb ik nog een flauwe her innering. Die dateert natuurlijk niet uit de eerste weken na mijn geboorte, maar van later. Ik ge loof dat ze Jans heette. „Kijk dat is Jans, die heeft jou nog gebakerd." In Gilze kende iedereen je. „Ik zal het tegen je vader ver tellen!" Dat moet vaak benau wend geweest zijn, maar veel herinner ik me daar niet van. Ik zou zelfs niet durven beweren dat ik het dorp ontvluchtte, toen ik mijn eigen sollicitatie bij een bank in Breda, toen die op een sukses dreigde uit te lopen, sa boteerde omdat ik alleen maar naar de marine wilde; een wens waaraan ze thuis niet onmid dellijk gewend raakten. Ik weet niet meer waarom ik bij de ma rine ben gegaan. Om de wereld te zien, denk ik. Toen ik uit dienst kwam ging ik weer thuis in Gilze wo nen. Een baan vond ik in Rot terdam. Ik werd forens, maar geen afstandelijke wat het dorp betreft. Ik stortte me in het ver enigingsleven. Ik had in mijn marinejaren bijna alle romans van Anton Coolen gelezen. Dat soort vertrouwdheid zocht ik toen. 'Dorp aan de rivier"; de stamtafel van 'Herberg In 't Misverstand'. Iets van die her berg en het bijbehorende wat saaie, maar genoeglijke gezel schap vond toen ik bij het koor kwam. De dirigent deed me in uiterlijk en gebaar aan Anton van Duinkerken denken. De manier vooral waarop hij zijn glas bier vasthield. Precies als Van Duinkerken het deed als hij een lezing hield over Mauriac en hem de witte vlok jes van de lippen vlogen. WIM KOCK in, daar waar het lot en de baan ons brachten. Als we op zon dagmorgen bij de (groot)ouders op de koffie waren, wisten we niet half over wat of wie al die in Gilze gebleven familieleden het hadden. Gilze zei ons niet zoveel meer. Eén ding is gebleven, naast de regelmatige koffievisites aan het oude thuis. Mijn oog valt steevast op de naam van Gilze, waar die ook gedrukt en ge schreven staat. Ik zie die naam en ik kijk even wat er staat. Dus toch. Gilze haalt niet vaak de landelijke pers. De vliegba sis soms, het dorp heel zelden. Daarvoor moet er een rel zijn. Die was er een, vijfentwintig jaar geleden, tussen de pastoor en de dokter. De Volkskrant maakte er zelfs gewag van, maar die had er toen dan ook nog een KAB-lid als plaatse lijke correspondent. Nu is er weer een rel, weer met een 'dorpsdokter" en nu heeft Vrij Nederland een ver slaggeefster op pad gestuurd om erover te schrijven en nu büjkt dat ook mijn bloed kruipt waar het niet gaan kan. Ik erger me terwijl ik haar verslag lees. Niet om wat ze schrijft over de rel, maar om wat ze over Gilze en de Gilzenaren schrijft. De Gilzenaren voldoen nog helemaal aan de stereotypen die Amsterdammers voor ogen hebben als het over dorpen in de provincie gaat: „van huisuit loyaal aan hen die kennis, macht en gezag hebben." Gilze naren houden er „naar buiten toe een zwijgzame, stugge, soli daire opstelling" op na. Gut gut, wat heeft dat mens het moeilijk gehad om aan haar fei tenmateriaal te komen. En na tuurlijk was er een gedienstige dorpsgenoot, die doorgeleerd had en ergens anders was gaan wonen, om haar te sterken in haar vooroordeel. Vrij Neder land op je stoep! Nogal geen eer ook. Het was ook een heel avon tuur om in Gilze te geraken. Het dorp ligt namelijk „wat ge ïsoleerd". Om dat te illustreren beschrijft ze do topografie als volgt: „Zeven kilometer de ene kan |^op-ligt Bavel. Zeven kilo meter de andere kant op ligt Rijen, waar het raadhuis van Gilze en Rijen staat." Het klinkt zo inderdaad alsof Gilze aan een slingerend zandpad op de uitgestrekte heide ligt. Ik zal dat beeld hier niet corrigeren. Dat moeten de Gil zenaren eventueel zelf maar doen. Ik wil mijn oud-dorpsge noten slechts laten weten dat ik me ook erger en dat ik, als ik omzie naar Gilze, dat niet doe in wrok. Gilze begon me te ontglip pen toen ik bij de krant terecht kwam. Ik merkte het als ik met de kinderen nog eens op de Gilzer kennis kwam. Ik zag er bijna niemand met wie ik nog eens echt wilcfé" bijpraten. Dat lag maar een heel klein beetje aan mezelf en helemaal niet aan de anderen. Door mijn de sertie naar de marine ontbrak er wat mij betreft het een en ander aan het collectieve ge heugen dat bij ontmoetingen met oude makkers voor geani meerde gespreksstof zorgt. Bo vendien was Gilze ook het oude dorp niet meer. Het was groter geworden. Televisie, auto en tal van andere ontwikkelingen die gelijkvormigheid bevorderden, hadden het herschapen tot een standaard-woonwijk van de E stad Nederland. Een groot deel van zijn inwoners woonde er nog niet langer dan hooguit E tien jaar. Wij burgerden elders E niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiil Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hootdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28,01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, incl. B.T.W., bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; j 71,85 per kwartaal of J 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Rob Simons „ER IS IN DE eerste plaats een hartstochtelijke noodzaak de im passe in het vredesproces te doorbreken". De voormalige Is raëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban, die voorzitter is van de Knesseth- commissie van Defensie en Bui tenlandse Zaken, kan er ondanks de ernstige onlusten in de bezette gebieden niet genoeg op hame ren, dat de regering aandacht aan het vredesproces moet blij ven besteden. „De impasse ontstond toen duidelijk werd dat het initiatief van koning Hussayn en Peres om een Jordaans- Palestijns-Israëlisch dialoog op gang te krijgen werd geblokkeerd. De her- aard van die impasse is uniek. Ik kan mij niet herinneren dat er de af gelopen 20 jaar sinds de Juni-oorlog van 1967 helemaal niets werd ge daan, zoals nu. Er was altijd een sprankje hoop". Eban wijt de volledige impasse in het vredesproces aan de Palestijnse weigering om de normen van een in ternationale discussie te aanvaar den, het heftige verzet van de ene helft van de Israëlische regering te gen de enige beschikbare mogelijk heid tot onderhandelingen en aan de tamelijk nieuwe passiviteit in de Amerikaanse bemiddelaarsrol in het Midden-Oosten. Aan de Palestijnse kant zijn de psychologische gevolgen van de ab solute rust rond het vredesproces volgens Eban het gevoel, dat er geen diplomatiek alternatief voor het ra dicalisme bestaat. „Aan de Israëli sche zijde is er een toenemende ver schansing achter de status quo, die alleen verdedigd kan worden door een ideologie van aanmatiging en et nische superioriteit, die strijdig zijn met het profetisch jodendom en het klassiek zionisme." Tussen het toenemend nationalis tisch chauvinisme en religieus fana tisme in de Israëlische politiek is Eban een van de weinige uitgespro ken vertegenwoordigers van het ge zond verstand. In zijn Cambridge Engels, schitterend formulerend, is de 72-jarige staatsman met zijn bij tende humor en prachtige anecdotes een van de leidende woordvoerders voor Israël in de wereld. Met zijn op het Westen georiën teerde intellectuele benadering en stijve on-Israëlische verschijning wordt Eban door de meeste in de joodse staat geboren Israëli's als een vreemde eend in de bijt beschouwd. Hoewel Eban met z'n duif achtige op vattingen in de Arbeiderspartij eigenlijk niet meer thuis hoort, blijft hij als vooraanstaand Knesseth-lid met internationaal aanzien z'n stem pel op het politieke levën in Israël drukken. Zodra de situatie in de bezette ge bieden haar aandacht niet meer mo nopoliseert zou de regering er, vol gens Eban goed aan doen de veran deringen in de opinie in de Arabi sche wereld te volgen. In het verle den hebben de Israëlische regerin gen mogelijkheden tot onderhande lingen op internationale conferenties altijd aanvaard. Maar als gevolg van de houding en ideologie van de helft van de regering-Sjamir en van de Knesseth, zou Israël in de positie kunnen geraken dat onderhande lingsmogelijkheden niet worden aangegrepen. Eban meent dat terdege rekening moet worden gehouden met ontwik kelingen in de Palestijnse gemeen schap, waar volgens hem iets gaande is. „Ik zeg niet dat wat er gebeurt voldoende is om een basis voor on derhandelingen te leggen, maar te zeggen dat zij zich nog steeds vast klampen aan het 20 jaar oude Pales tijnse handvest, is gewoon niet waar". Arafat heeft orüangs in een tv-interview verklaard, dat de PLO bereid is rechtstreeks met Israël te onderhandelen. Als die verklaring authentiek is, dient de Israëlische regering volgens Eban uit te zoeken, wat de betekenis is van dez wijziging van het Palestijnse standpunt. Die bereidverklaring van Arafat is volgens Eban vooral van belang met het oog op de mogelijkheden een Jordaans-Palestijnse delegatie voor vredesonderhandelingen met Israël te vormen. „De houding van de Is raëlische regering is totdusver ge weest dat zij in die delegatie niet iemand zou aanvaarden wiens filo sofie de filosofie van het Palestijnse handvest was, die terreur niet af wees en resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad niet aanvaardden. De afwijzing van de PLO door onze Arbeiderspartij is als het ware voor waardelijk geweest. Wij hebben niet De Israëlische oud-minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban. - foto ap gezegd dat het is, omdat ons de ini tialen niet aanstaan. Wij zeiden, dat wij weigeren met hen te onderhan delen, omdat zij geweld voorstaan, ons legitiem bestaan ontkennen en de internationale resoluties niet aanvaarden. Als je iemand om een bepaalde reden afwijst moet je het opnieuw bekijken, als de reden ver andert". Onder invloed van de onrustba rende ontwikkelingen in de bezette gebieden gaat het bij sommige poli tici van de Arbeiderspartij mis schien dagen, maar dat gaat zeker niet op voor hun collega's van de Li- koed. Eban vertelde dat vorige week in een discussie, in de Knesseth- commissie van Defensie en Buiten landse Zaken, de meeste Likoedspre- kers stelden dat de bij de geweldda dige onderdrukking van de onlusten in de bezette gebieden toegepaste militaire kracht ontoereikend was en verhevigd dient te worden. Minister van Defensie Rabbin, een partijgenoot van Eban, werd 'pijn lijk' geprezen voor zijn ijzeren vuist- beleid. Er werd bij hem op aangedrongen de Palestijnse op stand met nog hardere hand neer te slaan. Volgens Eban zou het geweld in de bezette gebieden bijvoorbeeld kunnen worden verminderd door het contact tussen Israëlische militairen en de plaatselijke Palestijnse bevol king zoveel mogelijk te beperken. Na 40 doodgeschoten Palestijnen in vijf weken van ongekend massale onlusten, golven van internationale kritiek op het Israëlische optreden in de bezette gebieden, en zelfs protes ten uit de joodse gemeenschap in de Diaspora, over schendingen van de mensenrechten, begint de ongerust heid over de situatie in Israël toe te nemen. „Onze veiligheidsautoritei ten blijven vertellen dat de toestand kalmer wordt en geven ons een beetje meer tijd, en de orde en rust zal zijn hersteld. Het is gerechtvaar digd sceptisch te zijn in het licht van andere internationale ervaringen. I>| ken geen voorbeeld van een situatie I waar de toestand eenvoudig bedaart zonder een overeenkomst of contact I tussen regering en vertegenwoordj.l gers van de bevolking. Alle Israëli-1 sche aandacht is momenteel gericht I op de technische middelen om ge-l weid te voorkomen, alsof dat gedaan I kan worden zonder een begeleidende diplomatieke context". Premier Sjamir wordt er doorl Eban van beschuldigd het vredes-l proces te blokkeren door te verkla-1 ren dat zelfs, nadat de Palestijnse autonomie op grond van de Campl David-akkoorden wordt uigevoerdj Israël de Palestijnen nog geen enkele korrel zand zal geven. „Hij zei met I andere woorden dat zijn interprets I tie van de Camp David-akkoorden I een voorspel is voor de Israëlischei inlijving van de gebieden. Dat maakt het bijzonder uitnodigend voor de I andere deelnemer. Het is ook geen I legitieme uitleg van de Camp David-1 akkoorden. De deugd van die over-1 eenkomst was, dat beide partijen I met het idee achterblijven dat del toekomst open lag en niet is geslo-1 ten". Ondanks een verharding van poli tieke opinie in Israël verwacht Eban, I dat zijn landgenoten langzamerhand I tot het inzicht zullen komen, dat de I huidige situatie in de bezette gebie-1 den niet nog eens tien of twintig jaar I zonder een explosie kan voortduren I Over een recente opiniepeiling, I waarin 69 procent van de onder-1 vraagde Israëli's zich vóór nog har-1 dere maatregelen uitspreken, maakt I hij zich niet al te veel zorgen. „Meer I dan 69 procent was voor 'het Gouden Kalf' en tegen 'de Tien Geboden'. Wat je nodig hebt is leiderschap". Hoewel Israël volgens Eban te-1 recht als een groot succesverhaal I wordt voorgesteld, is er ook in een I keerzijde aan die glanzende medail-1 le. „We beginnen het vijfde decen nium in een staat van verwarring I over onze structuur en waarden We weten niet precies waar we zijn t wie we zijn, als we ons afvragen wie een Israëli is in onze opvatting van I een vredesregeling. We weten niet precies wat we zijn als democratie van een land met een zekere twee- f voudigheid van het rechtsgebied. 1 40 jaar is het een vreemd proces dal I we nog steeds de meest dringende vragen stellen die niet opgelost zijn". Door Pieter Eggen IN DE alternatieve ge neeskunde gaat heel wat geld om, maar een echte groeimarkt is het niet. De alternatieve dokter is nog steeds populair, maar de rek is er een beetje uit. Alternatieve genezers ontvin gen in 1986 samen iets meer dan één miljoen patiënten en zij bezochten de dokter ge middeld iedere maand; wat neerkomt op twaalf miljoen bezoekj es per jaar. Bij elkaar brachten deze pa tiënten iets meer dan een half miljard gulden naar de ruim vierduizend alternatieve ge neesheren, die daaraan dus een redelijk dik belegde bo terham hadden en hebben. Ten opzichte van tien jaar ge leden is de groei van het aan tal alternatieve artsen en het aantal patiënten spectaculair geweest (meer dan verdub beld), maar de laatste paar jaar stagneert dit circuit. Het aantal geneesheren neemt nog steeds toe, maar de patiënten- stroom wordt niet groter; de spoeling wordt dus dunner. Dat bliikt uit onderzoek van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, een ad viescollege van staatssecreta ris Dees (Volksgezondheid). Nu alternatieve geneeswij zen een zo veel grotere plaats innemen in het gezondheids zorgcircuit, vindt de Natio nale Raad het tijd dat opne ming van geneesmiddelen in het ziekenfondspakket en in de polissen van de particu liere verzekeraars wordt on derzocht. De raad gaat Dees deze week voorstellen naar die mogelijkheden onderzoek te doen. Op dit moment wordt een aantal - vooral homeopa thische middelen - al vergoed, maar de Nationale Raad wil dat aantal uitbreiden. De Raad vindt dat ook acupunc tuur, alle homeopathie en ma nuele therapie eventueel ver goed moet worden door zie kenfondsen en particuliere maatschappijen. Deze geneeswijzen zijn in tussen zo ingeburgerd dat een volledige vergoeding mogelijk moet worden. De alternatieve genezers lijken zich steeds verder te verwijderen van het denk beeld dat het per definitie kwakzalvers zijn en ze mogen zich verheugen in de belang stelling van beleidsmakers. De aandacht van de Nationale Raad is daarvan een goed voorbeeld. Dat de alternatieve gene zers ook niet zo vreselijk al ternatief zijn, blijkt uit het onderzoek van de Nationale Raad. Liefst zestig procent van de beoefenaren van de andere geneeswijzen heeft een opleiding gevolgd tot re gulier arts of specialist. Veel fysiotherapeuten met een praktijk hebben zich bijvoor beeld de kneepjes van de ma nuele therapie eigen gemaakt en zijn als zodanig alternatief. Voor een aantal fysiothera peuten is deze uitbreiding van kundig- en vaardigheden een aardig verkoopargument. Wie naast zijn reguliere behande lingsmethoden ook iets alter natiefs te bieden heeft, mag zich misschien in meer be langstelling verheugen. En meer klanten zijn ook meer inkomsten. Deskundigen gaan ervan uit dat de groei van het aantal 'alternatievelingen' ook een gevolg is van de snel gestegen werkloosheid onder afgestu deerde artsen. Veel van deze artsen proberen in het alter natieve circuit hun heil te vinden. Onderzoek naar dit soort 'uitstapjes' is niet voor handen, maar deskundigen verwachten dat toch een be trekkelijk groot aantal afge studeerde artsen deze weg be wandelt. De hoge vertegenwoordi ging van regulier opgeleide artsen onder de alternatieve geneesheren duidt op die vlucht in het alternatieve cir cuit. S31 Het is duidelijk dat de grens tussen alternatief en re gulier niet zo scherp getrok ken kan worden als het woordgebruik doet vermoe den. Toch omarmen de poli tiek en de verzekeraars de al ternatieve geneeskunde niet al te zeer. Dat blijkt al uit de definitie die de Nationale Raad hanteert voor het begrip kwakzalver. Een kwakzalver is iemand die niet is opgeleid voor de specifieke genees wijze die hij beoefent. Een af gestudeerd arts, die iets alter natiefs aanbiedt kan volgens deze definitie dus een kwak zalver zijn, hoe goed hij ver der als arts ook is. De voorzichtige benadering van de alternatieve artsen is goed te begrijpen. Echte kwakzalvers en beoefenaren van helemaal niet te controle ren vormen van geneeskunde (gebedsgenezers, handopleg gers en andere paranormale genezers) zullen nog heel lang moeten wachten op erkenning van officiële zijde. En dat on danks het feit dat de Vero-1 nica-omroep maandelijks luid de paranormale trom roert Deskundigen verwachten daarvan niét méér dan eenj tijdelijke hogere belangstel ling voor deze geneeswijzen Op de langere termijn laten de meeste patiënten de para normale arts links liggen. Een van de belangrijkste redenen voor de terughou dendheid van officiële zijde voor deze geneeswijzen is na tuurlijk gelegen in de finan ciering van de gezondheids zorg. Als iedere genezer zijn praktijken vergoed kan krij gen, dan rijzen de kosten pas echt de pan uit, zo is de rede-1 nering. Bovendien vreest poli tiek Den Haag (en met haar ook de adviescollege's) dat de bezoekers van alternatieve geneesheren na verloop tijd toch bij de 'gewone' dok-1 ter of specialist terecht ko-1 men. Het voorhanden onder zoek wijst in die richting. De gezondheidszorg wordt niet echt veel goedkoper van de alternatieve genezers. of de patiënt er veel mee op schiet is geen vaststaand feit Door Sybrand Wieringa BEVEILIGINGSDES KUNDIGEN van banken lopen momenteel de deur plat bij justitie om te in formeren naar maatrege len tegen (computer)frau- de. Aanleiding is de bijna gelukte miljoenenfraude bij een Amsterdamse bank, die er de schrik bij veel banken goed heeft in gejaagd. De Amsterdamse persofficier mr. L. de Wit: „Iedereen denkt nu ineens dat er allerlei heel spannende dingen gebeurd zijn, omdat het woord 'com puter' is gevallen. Nou, dat valt wel mee. Het bedrag waarmee de poging tot fraude werd gepleegd is natuurlijk wel spectaculair, zo'n 30 mil joen, maar dat had bij wijze van spreken net zo goed met een ganzeveer of een typema chine kunnen gebeuren." De 27-jarige bankemployé om wie het gaat boekte vlak voor Kerstmis via de compu ter 8,4 en 6,7 miljoen dollar over naar twee bankrekenin gen in Zwitserland, die door twee vrienden speciaal hier voor waren geopend. Door een technische storing lukte de overboeking niet en werden de rekeningen geblokkeerd. Hierdoor kwam de zaak aan het licht. Mr. de Wit: „Er is hier dui delijk sprake geweest van een beveiligingsfout bij de bank. De employé was er in ge slaagd naast zijn eigen pas- seerwoord (toegangscode voor de computer) het passeer- woord van een collega te be machtigen, zodat hij in z'n eentje kon overboeken." Professor A.J. van 't Kloos ter, oud-hoogleraar in de Or ganisatieleer en Informatica: „Het is ook heel duidelijk in het belang van de bank niet met naam en toenaam bekend te worden. Slechtere reclame kunnen banken zich niet wensen. 'Als ze daar zo m'n centen passen, hoef ik die bank niet', is de meest ge vreesde reactie. Zeker als er geen schade is, zoals in dit geval, houden de banken liever hun mond. De enige schade die ze nu kunnen lijden is door veel publiciteit. Daardoor wordt namelijk duidelijk dat er iets in de or ganisatie niet deugt, wat ove rigens bijna altijd de oorzaak is van fraude. Neem nou dit geval. Ik ken de details niet, maar aan de hand van wat er naar buiten is gekomen kan ik al zeggen „Voornaamste oorzaak van computerfraude is nog steeds de menselijke factor. Het ligt niet aan de computer, maar aan de vaak zwakke bedrijfsorganisatie". - fotoanp wat er mis is gegaan. Blijk baar waren er twee mensen nodig voor de transacties, al thans twee mensen met een passeerwoord. Op zich is dat een goeie constructie, als je er tenminste voor zorgt dat er een oplossing is voor als er iemand afwezig is. Er moet dan adequate vervanging zijn. Wat nog veiliger is, is een systeem waarbij je niet alleen twee passeerwoorden nodig hebt, maar ook twee perso nen. Eén persoon met twee passeerwoorden kan dan nog niets uitrichten. Zo'n oplos sing is stukken beter, vooral omdat die passeerwoorden vaak makkelijk te kraken zijn. Vaak is het voornaam van iemands partner, een ge boortedatum, postcode of iets dergelijks. Het is ongelooflijk maar waar." Prof. Oonincx, hoogleraar Informatiesystemen aan de Katholieke Universiteit Bra bant, is het daar volledig mee eens: „De voornaamste oor zaak van fraude is nog altijd de menselijke factor. Het ligt echt niet aan de computer. Computers worden nog altijd door mensen bediend, laten we dat niet uit het oog verlie zen. De interne organisatie bij veel bedrijven is nog altijd uiterst zwak, van betrouw- baarheidsbeleid is vaak hele maal geen sprake. 'De brand bij de buurman is niet voldoende' zeg ik vaak, en dat wordt helaas steeds door de praktijk bevestigd. Veel ondernemers denken dat 'zoiets' bij hen niet zal gebeu ren. Dat is een belangrijk punt: beveiliging begint bij de top. De leiding is verantwoor delijk voor het opzetten van een goede organisatie en vol doende maatregelen van in terne controle. Bij ieder frau degeval dat ons wordt voorge legd, constateren we dat er elementaire organisatiefouten zijn gemaakt. Toch hebben we vaak genoeg adviezen opge steld voor bedrijven. Je kunt grofweg zeggen dat je met twintig procent van de bevei- ligingsnethoden tachtig pro cent van de fraudegevallen kunt voorkomen. Maar on dernemers zijn kennelijk eigenwijs, ik snap in ieder ge val niet waarom onze advie zen zo weinig worden opge volgd." De bijna gelukte fraude in Amsterdam en de daaropvol gende paniek bij de bevei- lingsdeskundigen van de ban ken lijken de conclusie te rechtvaardigen dat de bevei liging nog in haar kinder-1 schoenen staat. Oonincx en Van 't Klooster I denken dat de zwijgzaamheid van slachtoffers van (compu terfraude nog meer fraude in de hand werkt. Zo kunnen na- melijk potentiële slachtoffers nooit leren van de ervaring van anderen. Zij pleiten er daarom voor dat er een plat form komt waarbij de slacht offers anoniem hun ervarin gen kwijt kunnen. Ooninc* denkt daarbij aan accoun tants, informatici en juristen Nu iedereen het liefst ver-1 zwijgt wat voor bokken Ml heeft geschoten, blijft het gis sen naar omvang en metlw-1 den van de fraude. Een d treffende bestrijding is daar- j door ook veel moeilijker. Over de omvang van fraude bestaan geen har® cijfers. Sommige experts in* VS schatten dat slechts procent van de gevallen word achterhaald. Daarvan word' slechts vijftien procent vod de rechter gebracht. Uit onderzoek van een Ameri kaanse officier van Justi® blijkt dat één op 26.400 cow puterfraudeurs in de gevan genis komt. De Amerikaanss Kamer van Koophan*1 schatte in 1984 de fraude op 1,5 miljard. Van onze verslaggever AMSTERDAM - Twee Ni, meegse ziekenhuizen gaa het door Vendex afgestote Medicenter mèt apparatui van Vendex huren om een medisch diagnostisc centrum te vestigen. Daai over is door de directies va het Canisius-Wilhelmins ziekenhuis en de Maai tenskliniek met Vendex beginsel een akkoord bt reikt. Een aantal verzekeraars is principe bereid medewerkin te verlenen. Het zijn het Cen traal Ziekenfonds Tilburi Koi Van onze Haagse redactie Zij hebben gisteren tot ds zwaren hebben tegen de van 25 gulden die ziekenfi moeten betalen voor een b Ziekenhuizen en specialiste vrezen door de maatregel ee berg aan administratiei rompslomp op hun dak te kri, gen, waarvan de kosten nu worden vergoed. Deze organ saties willen dat Dees de zit kenfondsen verplicht de eige bijdrage te innea Dees besliste eind verlede 'jaar dat de specialisten of c ziekenhuizen de 25 gulden va hun patiënten moeten vragei Zij hoeven die 25 gulden overt gens niet vaker dan drie kec per jaar te betalea Dees wile de 25 gulden-maatregel op 1 ja nuari al laten ingaan, maar na dat ziekenfondsen en Tweede Kamer tegen die ds turn bezwaren maakten, be sloot de bewindsman tot uitsti met een maand. Dees hoopt mc de maatregel 100 miljoen gul den per jaar te besparen. De ziekenhuizen en de spe cialisten zeggen dat de op brengst veel lager zal zijl .Voornaamste oorzaak daarva, zal zijn, dat veel ziekenfonds patiënten geen of te weini geld bij zich hebben als ze c specialist of het ziekenhuis be zoeken. Dan moet het zieken huis of de specialist de patiër. een rekening nasturen, wc veel geld kost, zo vrezen beidf De kosten daarvan - die zeke hoger dan 25 gulden zullen zij - worden niet vergoed. Zieken huizen en specialisten zullen i veel gevallen niet tot innin van de rekening overgaan Beide organisaties willen ds Dees alsnog besluit de zieken fondsen met de uitvoering va DE MEER DAN TIENDUIZEN nngszaak Gerrit Jan Heijn geen enkel concreet aanknop van wanhoopsoffensief heeft gehele land ingeschakeld om Jan Heijn. Ruim honderd kor moeten meer dan duizend doe trekken. Er bestaat geen twijfel aan korpsen om voor de volle hom te werken. De ontvoering van Nederlanders in hun rechtsgc criminelen op meedogenloze ™0ns hebben gemanipuleerd nebben geterroriseerd, heeft volkomen terecht dat op gro< maakt op deze individuen. Het valt echter niet te ontke aurende ontvoering een enorn '"9 van de betrokken politiek rechercheurs hebben afgesta I de gevolgen daarvan one °P en vergevorderde onderzor uoor arrestaties moeten wore naarmate het duidelijker wordt JLr?®P °m terugkeer van de .5®-.De burgemeesters van eeds in die zin uitgelaten. nn Locureur~9eneraal J- de Ri °S?h.et verzoek van beide N J wil de sterkte van Svan deze maand intact Is van De Ruiter moet ec 'erechtw'jzing Van Alkmaar en ronrfla begrip voor de err benaaiH Zaak Gerrit Jan Heiin' paaid moment een nieuwe a Jnott- 9®,eft dan geen pas om min If e week °P de tele KorthLm^r in de beklaagdenl vrant u- is die de bescht Haiil' HlJ was de eerste die o uitsprak dat Gerrit Jar lie tel Jj er n09 ^n sc n®1cpndoieren. Over tact en te naf° heeft er overigens van ht? op het aanbod van allesz^Vf lconcern aan h6 dat hi? ^rijpelijk dat de far eenmt ?antal rechercheurs w toe hfüi Z0 dat Po|itiewerk bel mao^Si1 mensen, dus por tot Iit? orden getornd. Afst veren flfSvan rechtsongelijkl 1 kan uliere mankracht c 'ten van H0n' terwii' voor finant an de dossiers rest.

de Stem | 1988 | | pagina 2