liefdespaar speurt naar het verleden UIMING FATAL ATTRACTION' EEN GRUWELIJKE THRILLER verspel loopt uit op kwelling Mig buitenlandse ididaten voor Oscar Speelse en grimmige misdaadkomedie 'RAISING ARIZONA' VAN GEBROEDERS COEN FILM 'DIE VERLIEBTEN' HALVE PRUS i Tieland roep Limburg Hysterisch VRIJDAG 15 JANUARI 1988 SPEELFILMS OP TV 00K IN DE BIOSCOOP de Jong Intra zijn nu samen- en die graag per bus ete aanbod in bus- indt u zo'n keus. in vier prachtige elreizen, Steden- Jong Intra Vakanties tl worden gecombi- rtrekpunten in heel sterk in het buiten- kwaliteit kunnen tat om nieuwe vakan- blijft ook veel A6 tuffeurs blijven voor u plaatsen, waar u thandhaafd. intjes op de i zetten, i die gewend was: olland International, ie een belevenis. el Europa... mor u klaar! ta's - mooier en dikker aal ze snel bij uw reis- k. i DE STEM' Meerapfel is een ijestduitse cineaste van ygentijnse afkomst met jjflinistische denkbeelden, in een aantal documen- jires de problematiek van [e emigrant met twee va llanden aansneed. In aar speelfilm 'Die Verlieb- en' bezoekt de Duitse car- ièrevrouw Katherina (Bar- iara Sukowa) haar voor- aalige vaderland, Joegosla- vie. Tijdens een kort werkbezoek als televisiemaakster bezoekt zij haar moeder in Montenegro, waar ze de dromerige Duitser Peter (Horst-Günter Marx) ontmoet - een man die op zoek is naar zijn identiteit en in Joe goslavië geconfronteerd wordt met het nazi-verleden van zijn vader. Hij voelt zich zeer schul dig aan het Duitse oorlogsver leden en wijdt er tal van pseu- do-filosofische beschouwingen aan. Gaandeweg komt Katherina er achter waarom Peter naar Joegoslavië is gegaan: om in het reine te komen met zijn verleden. Zij reageert tegen overgesteld en merkt dat zij niets meer te zoeken heeft in het land dat zij als gastarbei derskind verliet. Hoewel zij nauwelijks tijd heeft, want ze moet voortdurend telefoneren met Berlijn en New york, waar zij een baan kan krijgen, neemt zij het initiatief voor een lief desverhouding. Peter belooft het verleden van zijn vader te laten rusten. Katherina zal zich T2 minder om haar werk bekom meren. Na een veelbelovende liefdesnacht volgt een grotesk slot. Meerapfel plaatste haar personages tegen de nadrukke lijk mooi gefilmde achtergrond van het Joegoslavische land schap. Het geheel doet wat ge kunsteld aan en is vaak te sen timenteel en semi-intellectueel om te ontroeren en te overtui gen. 'Die Verliebten' van Jeanine Meerapfel draalt tot en met 20 ja nuari in Filmhuis Concordia in Breda. ..v.a. 25 „v.a. „v.a. ,„v.a. 50«" Zondag 31 januari laatste dag Let op onze openingsadvertentie Te 01158-3698 .nor Marjan Mes Ifat beperkt lijkt te zullen blijven tot een week- ndje seksueel plezier loopt in de thriller 'Fatal Attraction' van Adrian Lyne uit op een gruwe lijke wraakactie van een teleurgestelde minna- s een Griekse godin neemt Glenn Close in haar rol van eenzame Alex Forrest wraak op de gehuwde jurist iCallagher (Michael Douglas). waarna een paar zeer span nende en gruwelijke scènes volgen, die het einde van het gezinnetje dreigen te wor den. hebben elkaar tijdens een sptie ontmoet en vielen met- i op elkaar. Omdat Dans iuw (Anne Archer) er een tandje tussenuit gaat, is de t vrij voor twee dagen van htelijk overspel. Maar voordat de tweede dag om is, >pt de gepassioneerde zich als een gekwelde iuw, die haar polsen door lijdt om Dan aan zich te bin- l Hoewel zij zich later ver- itschuldigt voor haar angst- injagende gedrag blijkt al i! dat zij niet van plan is om iter bij te laten zitten. Zij wil i een gebruiksvoorwerp lor haar minnaar worden af- t wanneer die zich weer zijn rol van toegewijde 'ader moet wijden. _aam maar zeker komt st ideale gezinnetje Callagher een nachtmerrie terecht uit geen ontsnappen meer 'ijk is. Eerst blijft de kige Alex haar min- tegen diens zin in lastig dien, later breidt zij haar agressiever wordende uit naar de aardige iuw van Dan en hun schat- p dochtertje. Ze beweert bo- dien zwanger van Dan te |n en wil het kind, met zijn erantwoordelijkheid, ge il laten worden. De man durft de politie igst voor openbaarma- nauwelijks hulp te fcgen. Nadat hij zijn avon dje heeft opgebiecht aan [n vrouw doet hij het toch. 'ar dan is het bijna te ft Alex dringt het huis de familie binnen ofd JCHT - Jan Tie- (46) uit Hilversum tlt de nieuwe hoofdre- W/directeur van Om- P Limburg. volgt per 1 april Ben Jans- °P die tijdelijk in die func- *as aangesteld. Het stich- ïsbestuur en de program ed van de Omroep Lim- I hebben gisteren hiertoe Poten. Niets is minder waar, want Adrian Lyne heeft kennelijk een boodschap gehad. Het overspel wordt hard gestraft, maar uiteindelijk blijft het fa miliegeluk intact, want zo hoort het kennelijk weer in deze tijd. In Amerika heeft men de film opgevat als een harde waarschuwing tegen promiscu gedrag en die onmid- delijk in verband gebracht met het gevaar voor aids. Zover zou ik niet willen gaan, want dat is mij te eng en te moralistisch. Je zou hem evengoed als feministisch kun nen beschouwen; een vrouw laat zich niet als wegwerparti kel gebruiken door een man. Maar dat is ook onzin want Alex weet tevoren heel precies waar ze aan begint Ik houd het toch maar liever op een geeste lijk gestoorde vrouw, al neemt het personage dat Glen Close zo griezelig gestalte geeft, bijna onwereldse trekken aan. Dat Adrian Lyne meer met 'Fatal Attraction' op het oog heeft gehad dan alleen het ma ken van een spannende thriller valt nauwelijks te ontkennen. Opmerkelijk in dit verband is ook de woonplek van Alex; een appartement boven een slacht huis dat door belichting en fo tografie iets van een lugubere onderwereld krijgt. Het eerste deel van de film is voorspel baar en clichématig. Pas wan neer het thriller-element wordt ingebracht, ontstaat een voel bare dreiging. Lyne toonde eerder in het minder sterke '9% Weeks' een zelfde soort obsessie voor sek sueel gedrag met een sinistere achtergrond. Glenn Close, zo geestig (als verpleegster Jenny Fields) in "The world according to Garp' en aardig in The Big Chili' heeft van meet af aan iets onaangenaams. Eerst lacht ze teveel, later is ze een uitge sproken eng mens. Dat die aar dige Dan, goed gespeeld door Michael Douglas, op haar valt terwijl hij zelf een veel leukere vrouw heeft, is kennelijk een kwestie van seksuele bliksem inslag. 'Fatal Attraction' van Adrian Lyne draait in Casino 1 in Breda en Cinem'actueel 2 in Bergen op Zoom. Glenn Close en Michael Douglas in 'Fatal Attraction'. ANGELES (AP) - Dertig films dingen dit jaar mee ;n7e Oscar voor de beste buitenlandse film, is door de jsatie van de Amerikaanse filmprijs bekendge- LOp 18 februari zullen de vijf genomineerde films «n aangekondigd. De toekenning van de Oscars ge- ~°P 11 april. nd mag maar een film voor de buitenlandse Oscar worden Oc inzendingen dit jaar zijn: Cn,Sn^_Soutileaat' (Argentinië), 'Welcome in Vienna' (Oostenrijk), «dal 'ie (B^Sië), 'Subway to the Stars' (Brazilië), 'Night Zoo' 1fek,^. .uSSessfui Man' (Cuba), 'Forbidden Dreams' (Tsjechoslowa- SnJ?ÏT 8 east' (Denemarken), 'Wings of Desire' (Westduitsland), SmloiSwï?, (Finland), 'Goodbye, Children' (Frankrijk), 'Theofilos' I,'Nats? P1.ary For My Loves' (Hongarije), 'White Whales' (IJs- Hl (T?? '("dia), 'Nagabonar' (Indonesië), 'I Don't Give a Damn' fcól 'rï, .tlCPy' (ito"®). 'Zegen' (Japan), 'Living Is What Matters' «oi t Your Blessings' (Nederland), 'Pathfinder' (Noorwegen), Hiel 'HooS. (China), 'Hero of the Year' (Polen), 'Course Completed' l(WP JJtP Hurrah' (Zweden), 'If the Sun Never Returns' (Zwitser- ""kvië)'1 Alley' (Taiwan), 'Repentance' (USSR) en 'Reflections' Door Maijan Mes Hoe een onverbetelijke ge vangenisboef op illegale wijze vader wordt van an dermans baby en vervol gens samen met zijn vrouw in een vreemd parket be landt, laat de misdaadko medie 'Raising, Arizona' van de gebroeders Joel en Ethan Coen op verrassende wijze zien. De broers vielen eer der op door hun originele thriller 'Blood Simple'. 'Raising Arizona' zit vol actie en grappen, die betrekking hebben op het huidige politiek- sociale klimaat in Amerika. Misdaad en geweld tieren we- ,lig, maar ook de behoefte van kinderloze ouders aan adoptie en kunstmatige bevruchting. Terwijl zij aan de ene kant de mond vol hebben over 'verant woordelijkheid' en een ideaal gezin fluiten aan de andere kant de kogels. De ouders van een groot gezin met traditio nele opvattingen voelen gelijk tijdig de behoefte aan partner ruil. Maar daarvoor worden ze door hoofdpersoon Hi McDun- nough (Nicolas Cage) wel op hun bek geslagen. Hi mag dan wel een recidi vist zijn, hij is ook een goedzak die uit medelijden met een vrouwelijke politie-agent (Holly Hunter) trouwt. Uit me delijden met haar onvrucht baarheid kidnapt hij ook een baby. Zijn goedaardige, maar onstuitbare criminele aanleg voert hem naar de woning van een ordinaire meubelkoning, Nathan Arizona en diens echt genote. Zij zijn zojuist op de te levisie verschenen vanwege de geboorte van een vijfling. Eentje minder kan volgens Hi en zijn vrouw geen kwaad en dus steelt Hi een van de kinde ren in een bizarre, thrillerach tige scène vol wegkruipende baby'si Het jonge echtpaar, mid denin de woestijn van Arizona wonend in een schamel optrek je, wordt echter achtervolgd door zijn dubieuze verleden. Het krijgt onverwachts bezoek van twee maten uit de bajes van Hi, die op wonderbaarlijke wijze uit de modder komen ge kropen na hun ontsnapping uit de gevangenis. Hoewel de jonge moeder hen meermalen dreigt met uitzetting - wat moet een 'decent family' nou met twee boeven onder haar dak? - ne men ze er hun gemak van en vreten en zuipen er op los op Hi's kosten. Die kan het over vallen niet laten en bedreigt een winkelier onder medene ming van een pak babyluiers. Er volgt een malle achtervol ging door politie en een trits honden, die geen nare conse quenties heeft. Ondertussen moet het echtpaar de schijn ophouden dat de baby van henzelf is. Ook als zij be zoek krijgen van Hi's baas en diens vrouw; een hysterisch stelletje met een auto vol onge- zeggehjke kinderen - ook al weer zo'n doorsnee Ameri kaanse familie met een dubbele moraal. Hi's slechte geweten laat hem in zijn dromen niet los. Daarin heeft hij visioenen van een 'ruiter van de apoca lypse'; een monsterachtige baardaap die van top tot teen bewapend op een motor rond- raast. Deze figuur gaat zich be moeien met de baby die inmid- Nicolas Cage en Holly Hunter als echtpaar in de misdaadkomedie 'Raising Arizona'. foto twenthieth century fox. dels door Hi's gevangenisma- ten is meegenomen nadat zij achter de waarheid zijn geko men en geld ruikea Werkelijkheid en fantasie raken verrassend met elkaar verweven in een aantal gro teske actiescènes, waarbij de twee gevangenisboeven hele maal gecharmeerd raken van de baby en Hi er tenslotte in slaagt om de motorduivel uit te schakelen. Het slot is sentimen teler dan verwacht. Liefde overwint alles in deze speelse actiefilm die aanvankelijk toch vooral een grimmige parodie lijkt op het 'heilige' Ameri kaanse gezin in een door ge weld geteisterde samenleving. "Raising Arizona' van Joel en Ethan Coen draait hl Casino 2 in Breda. ZATERDAG Herbie goes bananas (USA 1980, Ned. 1, 20.28 uur). Laatste Herbie-film, waarin het Volkswagentje Mexicaanse avon turen beleeft, voordat het aan de Grote Prijs van Brazilië deelneemt Midnight lace (USA 1960, Ned. 1,23.56 uur). Thriller met Do ris Day, die wordt bedreigd door een stem in de mist. Er vol gen nog veel meer niet mis te verstande incidenten. Rex Harrison speelt haar man. Avalanche Express (USA 1978, Did. 1, 22.55 uur). Overgelo pen KGB-agent wordt als lokmiddel gebruikt om een Rus sisch spionagenet in West-Europa op te rollen. Met Robert Shaw en Lee Marvin. The gentleman bandit (USA 1981, Did. 2,14.30 uur). Een so ciaal bewogen priester in Baltimore wordt ervan verdacht een reeks roofovervallen te hebben gepleegd. Een waar ge beurde geschiedenis. Le guignolo (It./Frankrijk 1979, Did. 2, 20.15 uur). Interna tionale kunstdief heeft zonder het te weten een microfilm in handen. Jean-Paul Belmondo in een van de bekende stunt komedies van Georges Lautner. The night walker (USA 1964, Did. 2, 00.40 uur). Psychologi sche thriller met Barbara Stanwyck als een gefortuneerde weduwe, die door de geest van haar overleden echtgenoot wordt achtervolgd. Robert Taylor is haar advocaat. Blonde Venus (USA 1932, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Mariene Dietrich neemt haar oude beroep van nachtclubdanseres weer op om de behandeling van haar zieke man te kunnen bekostigen. Tijdens zijn afwezigheid raakt playboy Cary Grant in haar baa Melodrama van Josef von Sternberg. Hot millions (USA 1968, België 1,16.00 uur). Ironische mis daadkomedie met Peter Ustinov in de rol van een geniale oplichter, die in de computer-business duikt. ZONDAG Bad timing (Engeland 1980, Ned. 2, 22.13 uur). Laatste film van Nicolas Roeg bij de VPRO. Jonge Amerikaanse pro beert na een stormachtige verhouding met een psycholoog zelfmoord te plegen. Tijdens het wachten in het ziekenhuis kijkt de psycholoog terug op hun relatie. Met Theresa Rus sell en Art Garfunkel. Ich dachte, ich ware tot (W.-Duitsland 1973, Did. 2, 22.55 uur). Een zeventienjarig meisje kan het leven niet aan, maar haar zelfmoordpoging mislukt. Debuutfilm van Wolf Gremm, die de prijs van de Duitse filmkritiek kreeg. MAANDAG Hanky panky (USA 1982, Ned. 2,19.27 uur). Misdaadkomedie met argeloze architect Gene Wilder, die nietsvermoedend bij een spionage-complot betrokken raakt. Le thé au harem d'Archimède (Frankrijk 1984, Did. 1, 23.00 uur). Een Algerijnse jongen in Parijs groeit op in een milieu van drugs en prostitutie. Hij wordt verliefd op de zus van zijn vriendje, die prostituée is. DINSDAG Der Hexer (W.-Duitsland 1964, Did. 2,20.15 uur). Edgar Wal- lace-mysterie rond een man uit Australië, die naar Londen terugkeert om de dood van zijn zuster te wreken. Met Joa chim Fuchsberger en Heinz Drache. WOENSDAG Slingre valsen (Denemarken 1981, Ned. 2, 20.20 uur). Twee gescheiden dertigers proberen ondanks alle desillusies sa men een nieuw leven op te bouwen. Relativerend portret met veel zelfspot. De Witte van Sichem (België 1980, Ddl. 1,10.23 uur). Verfil ming van het boek van Ernest Claes door Robbe de Hert Erik Clerckx is de bekende Vlaamse deugniet aan het begin van deze eeuw. Boom Town (USA 1940, Did. 1, 23.50 uur). Clark Gable en Spencer Tracy als twee avontuurlijke vrienden, die een oliebron vinden. Met verder Claudette Colbert en Hedy La- marr. Die Anstalt (W.-Duitsland 1978, Did. 2,22.40 uur). Jonge psy chologe twijfelt aan de orthodoxe behandelingsmethoden van geesteszieken Ze laat zich daarom als patiënt opnemen Met Susanne Granzer. The Philadelphia story (USA 1940, België 2,20.15 uur). Voor loper van 'High Society' met Katharine Hepburn als het rijke verwende meisje, dat opnieuw gaat trouwen Sensatie journalist James Stewart stuurt het society-huwelijk in de war. DONDERDAG The window (USA 1949, Did. 1,00.50 uur). Thriller over jon getje dat voortdurend de meest fantastische verhalen ver zint Als hij op een avond een moord ziet gebeuren, wordt hij dan ook niet geloofd. Dernier domicile connu (Frankrijk 1969, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Integere politieman wordt gedegradeerd naar een af gelegen bureau. Samen met een vrouwelijke partner krijgt hij een bijna onmogelijke opdracht Met Lino Ventura. UJk •Dirty Dancing" is geprolongeerd in Grand Theater in Bre da, City 2 in Roosendaal, Roxy 1 in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst Succesvolle muziek-dans- film waarin de nieuwe 'dirty mambo' wordt geïntroduceerd in een overigens mager verhaaltje. Een brave tiener wordt ingewijd in erotisch dansen aan het begin van de jaren zes tig- The Last Emperor1 van Bertolucci draait thans in Casino 3 in Breda. Grootscheeps filmepos over het schizofrene leven van de laatste keizer van China, Pu Yi, die in 1908 op drieja rige leeftijd wordt gekroond maar nooit macht kan uitoefe nen. Hij overlijdt in 1967 na door de communisten van Mao te zijn 'heropgevoed'. Schitterend, ambitieus spektakel dat echtere weinig ontroert 'Donna Donna' van de broers Van Beek gaat door in Cinésol 1 in Breda, City 1 in Roosendaal, Cinem'actueel 3 in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst Met René van 't Hoff als mislukkeling in de liefde die uiteindelijk zijn droomvrouw in levende lijve ontmoet Aardig probeersel van twee oud-Bredanaars, maar als komedie mislukt *Bigfoot and the Handersons' blijft in Mignon in Breda. Wat al te brave fantasiefilm over de komst van een lief monster in een Amerikaans gezinnetje. 'Angel Heart' met Robert De Niro, Lisa Bonet en Mickey Rourke is te zien in Roxy 2 in Bergen op Zoom. •Hector* met Urbanus gaat weer door in Cinésol 1 en 2 in Breda, Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom en in De Koning van Engeland in Hulst The Witches of Eastwick', waarin Jack Nicholson wordt omgeven door merkwaardige vrou wen, is te zien in Luxor in Terneuzen. Tnnerspace' van Joe Dante is geprolongeerd in Casino 4 in Breda en draait ook in Centraal in Geertruidenberg en De Koning van Hulst Mooi gemaakte, komische science fic- tionf ilm over de tocht van een mini-astronaut door de inge wanden van een keurige supermarktbediende. Niet echt verrassend na de eerste verbazing. Op woensdag 20 januari draait in Filmhuis Roosendaal 'Or- phée' van Jean Cocteau uit 1949. Een persoonlijke variant op de Orpheus-mythe met een bijzondere picturale symboliek. Jean Marais speelt de dichter Orpheus die na een ongeluk door een mysterieuze prinses naar het hernamaals wordt gevoerd waar hij zijn overleden geliefde Eurydice mag zoe ken. Hij vindt haar maar raakt haar ook weer kwijt omdat de prinses, die tevens de Dood blijkt, verliefd op hem is ge worden. We zien verder o.a. Juliette Gréco en Roger Blin. Op 22 januari in Filmhuis Oosterhout, 24 januari bij Film liga Dongen.

de Stem | 1988 | | pagina 21