deel. Kras Reizen samen met Stervakanties ËOT 309 w Vakantiekrant voor de smalle beurs THUKE ORDENING DE STEM PERMANENT IN SPANJE VERBLIJVENDE NEDERLANDERS VERGRIJZEN STERK INSPELEN OP DE VERWENDE CONSUMENT gemeente tSSING MIT. 18A WET OP MED VILLA BUISSCHE HEIDE" e schone motor. to met allure die ïkjepast. oord goed. NIEUW AULEENSTAANDENBAL Duizenden en nog eens duizenden Nederlanders zijn weggetrokken naar zuidelijk gelegen landen rondom de Middellandse Zee. In de jaren 1960/ 1970 was het vooral Spanje waar men zich ging vestigen. Die mensen wor den steeds ouder. In feite gaat het om een generatie die gaat verdwijnen. OP 10 van vakantie-landen van Aardenburg maakt ter voldoe- iaalde in artikel 19a, lid 4 van de ilijke Ordening bekend, dat met in- lari 1988, gedurende 14 dagen ter lie, afdeling Algemene Zaken, de plannen ter inzage liggen: j.A.M. Verstraete, voor het oprich- arging aan het adres Grenspad 2a Kg. Henry voor het oprichten van ran het adres Weststraat 55 te Aar- moemd onder a. kan niet voldoen ;hriften van „Wederopbouwplan /plan genoemd onder b. kan niet voorschriften van „Wederopbouw- wethouders zijn derhalve voorne- epassing van artikel 18a, lid 1 van uimtelijke Ordening vrijstelling van ieropbouwplannen te verlenen. Irmijn van terinzagelegging kan een bezwaren tegen genoemde bouw- lijk indienen bij burgemeester en januari 1988. de burgemeester voornoemd, mr. E.F. Jongmans S3 VRIJDAG 15 JANUAR11988- lil /lila „De Bulssche Helde" t zaterdag 16 Januari a.s. lowel dames en heren |anvang 20.00 uur. snsedreef 36 Achtmaal (Gem. Zundert). '-825 (1 km-v.d. Belgische ;en Achtmaal en Schijf). Bij frsrust rechtdoor, daarna 2e weg links. A Mlure heeft een kostbare katalysator indert niet alleen de maar ook de Bijzon- Vandaar ook zijn interessante aantrekkelijke extra's, betekent van f 1.800,-. bben dat deze Peugeot 309 een i verkrijgbaar in de speciale kleu- raarbij de kleur van de extra's tel- d op de kleur van de carrossene le Peugeot 309 Allure tot een lie in geen enkel hokje is in te vandaag nog bij de Peugeot 11 EN 1:12 IN DE STAD (ECE-NORM). TW) OP BASIS VAN +8 MAANDEN EN 20.000 KM PBRJAAK WÊÊÈBm Uitstervende zonzoekers Door Wim Verwey Want het waren vooral, de landgenoten uit het voormalige Ne derlands Indië die lang buitenlands hadden gewoond en gewerkt, die zich daar gingen vestigen. Wat wa ren destijds hun motieven? Er is een veelheid van redenen. De een zegt 'dat rotklimaat in Nederland', de an der zegt 'als ik in Holland ben, erger ik me de hele dag' en weer een an der zegt het vooral gedaan te heb ben omdat men in Spanje gemakke lijker kan bouwen, wonen en leven dan in Nederland. Wat hun motieven ook waren, velen hebben er tenslotte min of meer wortel geschoten. Dat heeft wel consequenties. De belang stelling voor wat er in Nederland ge beurt, is aan het vervagen. Ach ja, meestal luistert men 's avonds of 's morgens nog wel even naar de Wereldomroep. Maar Nederlandse kranten kopen, wordt toch te duur en dat plaatselijke nieuws kan ze eigen lijk niet veel meer schelen. Het langst worden nog de Nederlandse week bladen gelezen. Toch blijft het een riskante zaak een algemeen geldend beeld te' schetsen over de naar Spanje, Por tugal of Italië verhuisde Nederlan ders. Er zijn zo ontzettend veel varia ties. Zijn er nog kinderen of andere familieleden waar men in Nederland contact mee heeft? Gaat men nog elk jaar voor een medische check-up naar Nederland? Het moeilijkst heb ben het ongetwijfeld de mensen die geen definitieve keuze hebben willen of kunnen maken. Die als het ware in twee vaderlanden zijn blijven leven. Ze voelen zich niet thuis in Spanje en evenmin in Nederland, men wil van twee kanten profiteren en dat brengt onherroepelijk teleurstelling met zich mee. Je hoort dan tenslotte nergens meer bij. Uit gesprekken met de mensen die er gingen wonen, blijkt dat zij die defini tief kozen voor een permanent ver blijf in Spanje het gelukkigst zijn. Ve len van hen beheersen min of meer de landstaal en dat maakt de contac ten met de plaatselijke bevolking ook veel gemakkelijker. Dat betekent ook weer niet, dat je het contact met an dere Nederlanders moet vermijden. Het komt heel vaak voor, dat groe pen Nederlanders in eikaars buurt wonen. Het gevaar dreigt dan wel eens dat er zich kliekjes gaan vor men, met allerlei dwingende sociale verplichtingen. Samen verjaar- en feestdagen vieren. Het wordt daar door een 'moetje' en er ontstaat ook vaak ruzie. Veel beter is in zo'n situa tie een Nederlandse vereniging op te richten. NUTTIG Men kan die onderlinge belangen veel beter en efficiënter regelen, zonder dat men genoodzaakt is tot knellende sociale verplichtingen. In verschillende delen van Spanje zijn Nederlandse verenigingen actief die over het algemeen heel nuttig werk doen op het gebied van sociale, maatschappelijke en culturele con tacten. Een apart probleem is in die lan den de ouder wordende en hulpbe hoevend rakende Nederlander. Ge zien tegen de ruime emigratie van al op leeftijd zijnde Nederlanders in de jaren 1960/1970, is verzorging van de ouder wordende mens langza merhand een urgent probleem aan het worden. Er zijn wel een paar ser vice-flats in Spanje, maar die zijn on voldoende voor de stijgende behoef te, bovendien is de verspreide lig ging van heel wat naar Spanje ver huisde Nederlanders zodanig, dat bij verhuizing naar een service-flat men vaak noodgedwongen afscheid moet nemen van zijn laatste sociale con tacten. OPLOSSING In de praktijk kan men op die voor de samenleving van Nederland vanzelf sprekende service-flats of bejaar dentehuizen niet rekenen. Theore tisch kan een in Spanje of ander land wonende Nederlander naar het va derland terugkeren om daar van de goede verzorging te gaan profiteren, maar in de praktijk gebeurt dit toch nog niet vaak. Door onderling hulp betoon - de meestal ruim beschik bare en ook goedkope huishoude lijke hulpen - bieden vaak, ook als men al sterk hulpbehoevend is, op lossingen waardoor men zich nog lang zelfstandig staande weet te houden. Op zich is deze ontwikkeling toe te juichen. In principe ook veel beter dan een beroep te moeten doen op een aantal gemeenschapsvoorzie ningen. In wezen ook een sterk psy chologisch punt: men kan tot op hoge leeftijd zelf en eventueel met de hulp van buren zichzelf bijven red den. ZIEKENFONDS Opmerkelijk is de over het algemeen grote waardering voor doktoren en ziekenhuizen in Spanje. Zit men in het Nederlandse ziekenfonds dan krijgt men te maken met een lagere voorziening dan in Nederland. Is men daarentegen particulier verze kerd, dan is geneeskundige verzor ging praktisch van hetzelfde niveau als in Nederland. De soms minder goede ervaringen van toeristen met vreemde buitenlandse artsen kan meestal aan het taalprobleem wor den geweten. Het is en blijft onder alle omstandigheden een eis, dat de Nederlander die zich permanent dan wel voor langere tijd in het buiten land gaat vestigen, de taal van het land van inwoning redelijk beheerst. Al willen velen eigenlijk zo min mogelijk met Nederland te maken hebben, er zijn toch zaken waar men op Nederland blijft aangewezen. Met name de sociale verzekeringen blij ven uitermate belangrijk. De volks verzekeringen (AOW/AWW) kunnen - wanneer men dat tenminste tijdig met de Sociale Verzekeringsbank re gelt als men zich in het buitenland vestigt-van kracht blijven. CONSULATEN Ook arbeidsongeschiktheidsuitkerin gen worden na overleg met de uit voeringsorganisaties (bedrijfsvereni gingen) doorgaans ook in het bui tenland uitbetaald. Wel blijkt vaak dat de correspondentie met de uit voeringsorganisaties vanuit het bui tenland erg moeizaam verloopt. Er moet vaak maanden op antwoord worden gewacht. Over de contacten met de Nederlandse consulaten is men over het algemeen wel te spre ken. De Nederlandse verenigingen vervullen daarbij vaak een bemidde lende rol. Zich op oudere leeftijd in een warm land vestigen, lijkt een minder riskante onderneming dan een nieuwe toekomst op te bouwen in een heel nieuw en ver land. Toch zitten er aan de verplaatsing van oudere landgenoten, die veelal in hun derde levensfase zitten, nog heel wat haken en ogen. Als men al leen al denkt aan de geweldige bu reaucratie die doorgeworsteld moet worden om een vestigingsvergun ning te krijgen. VOORAVOND Een feit is, dat vele oudere landge noten in Spanje en andere warme landen aan de vooravond van grote veranderingen staan. De Neder landse groeperingen die in de jaren 1960/1970 naar Spanje c.a. kwa men, bestonden voornamelijk uit personen in de leeftijd van 50 60 jaar. Er treedt dus ook daar een ver grijzing op. Zitten we in Nederland al met het probleem, dat er te weinig jongeren zullen zijn om voor de ouderen te zorgen, in Spanje gaat dit waarschijnlijk nog veel sterker spe len. Want de oorspronkelijke genera tie is over tien twintig jaar uitge storven. Komen er in de periode van de komende twintig jaar wel vol doende Nederlandse zonzoekers naar de zuidelijke warme landen, die de plaats van de eerste emigraties kunnen innemen en een steun zou den kunnen blijven voor de erg oude Nederlanders? De Nederlandse ambassade weet niet nauwkeurig te zeggen hoeveel Nederlanders zich in Spanje c.a. ge vestigd hebben. De schattingen lo pen erg uiteen. Voor de provincie Alicante schat men het aantal op 30.000. Maar de vraag blijft dan weer hoe permanent men zich in werke lijkheid gevestigd heeft. Het probleem van de in Spanje, Portugal en Italië vergrijzende Ne derlander komt er in ieder geval aan. Ouder wordende Nederlanders genieten van de milde Spaanse winterzon. Maar zij staan aan de vooravond van grote veranderingen. FOTO GER DIJKSTRA ÏÜTS Hotelplan biedt meer exclusieve vakanties VS West-Dultsland heeft het vorig jaar het duidelijkst 3eProflteerd van de grotere toeristenstroom uit ons land. In totaal brachten 752.000 Nederlanders hun 'jjtantle in de Bondsrepubliek door en dat Is ruim 100. ooo meer dan de zomer daarvoor, wkFrankrijk (plus 80.000 Nederlanders), Oosten- Wen Italië (met ieder een stijging van 60.000 va- Wandse toeristen) scoorden In 1987 hoger dan 12 panden daarvoor. Joegoslavië en Griekenland le- °n respectievelijk een verlies van 50.000 en 000 Nederlandse vakantiegangers. °e „Top 10" onder de buitenlandse vakantiebe- wnmlngen van Nederlandse zomervakantiegan- 8«s ziet er (In procenten) als volgt uit: Frankrijk 24%; West Duitsland 16%; Spanje 11 <&-, Oostenrijk 10 10. Selglë 5 Joegoslavië 4%; Griekenland 3 Luxemburg 3 "Zwitserland 3%. ,i,'er9e,ilking met 1986 verdween Groot Brittanlë "'de'TOP 10'. Extra comlortabel vliegen en een extra service maken deel uit van de speciale Silver Class-relzen die Hotelplan biedt. Deze drukte bij het Inchecken op Schiphol wordt vermeden. FOTOANP Door Jack Arentsen I ■■■ti iefst 84 van de Neder landse toeristen laat kwali- Iteit, zekerheid over de ac commodatie en extra service, preve- leren boven het 'prijskaartje' dat aan een vliegvakantie hangt. Voor Hotelplan is deze uitkomst de basis geweest voor het ontwikkelen van een speciaal reisprogramma: Sil ver Class. „De belangrijkste en duidelijkste verschillen met alle andere produk- ten op de Nederlandse reismarkt", zegt Hotelplan-directeur Frans van Steenis, „zijn de onderdelen die in spelen op de 'gevoelige snaar' van de wat verwende consument". Silver Class-Reizen, voor het eerst in het zomerprogramma opgenomen met een speciale 100 pagina's tel lende brochure, onderscheiden zich o.a. op de volgende punten van de normale vliegvakantiereizen: bij aan komst en bij het vertrek van de be stemming in het buitenland krijgt men individueel taxi-vervoer; aparte incheck-balie op Schiphol voor pas sagiers voor de chartervluchten; meldingstijd op Schiphol is daardoor tot 1 uur teruggebracht; gratis toe gang tot de Executive Lounge op Schiphol met gratis drankjes en hap jes; in het buitenland verblijf in 4- of 5-sterrenhotels en extra service tij dens de vliegreis. „De prijsstelling van de Silver Class Reizen", zegt Frans van Stee nis, „is in principe, afhankelijk van de lengte van de taxitransfers en zal slechts enkele tientallen guldens ho ger liggen dan de prijsstelling in ver gelijking met onze andere reispro- dukten." Gemiddeld moet 50 tot 75 gulden extra uitgegeven worden. BETEREHOTELS Een 8-daagse chartervlucht naar Tu- nesi"e kost als Silver Class-passa- gier 1.015 gulden; een 8-daagse vliegreis per lijndienst naar Malta heeft een prijs van 1.354 gulden; een 15-daagse vliegreis naar de Maledie- ven is er voor 2.780 gulden. In het Silver Class-programma zijn uitslui tend de betere hotels en apparte menten in het Middelandse Zeege bied te vinden en bestemmingen in het z.g. Verre Reizen-programma. DOELGROEP Een aantal jaren heeft de inmiddels uit de reiswereld verdwenen Zuid Europa Stichting dergelijke reispro gramma's ook aangeboden. „Wij hebben die formule in een moderner jasje gestoken; niet extreem snobis tisch maar uiterst degelijk. Onze doelgroep zit in de top van de massa-reismarkt", stelt Van Steenis. Net als Arke Reizen heeft ook Ho telplan zich niets aangetrokken van de prijzenslag die Neckermann Rei zen voor het komend zomerseizoen heeft aangekondigd. In het voorsei zoen zijn de vliegreizen bij Hotelplan wel rond 3 goedkoper geworden, maar daar tegenover staat dat in het hoogseizoen rekening moet worden gehouden met prijsstijgingen van 2 tot 4 Ook bij de bus- en treinrei zen is een soortgelijke prijsontwikke ling. De autoreizen naar Spanje zijn 5 in prijs gestegen. Het Nederlands Bureau voor Toerisme gaat op korte termijn een krant uitgeven met vakantie- tips voor minder draagkrachti- gen. De oplage is voorlopig vast gesteld op 150.000 stuks. Het NBT heeft hiertoe besloten omdat 15% van de bevolking of wel ruim twee miljoen mensen tot deze groep behoort. Voor verre weg de meesten van deze men sen is vakantie niet of nauwelijks weggelegd omdat men zich dat eenvoudig niet kan permitteren. „Maar", zo zegt het NBT, „het blijkt ook dat veel mensen te wei nig op de hoogte zijn van de mo gelijkheden om in eigen land voor weinig geld op pad te gaan". De bedoeling is dan ook om in deze krant, die zestien pagina's zal tellen, veel goedkope maar niettemin aantrekkelijke moge lijkheden te presenteren. Daarbij is de hulp gevraagd van tal van toeristische organisaties en be drijven, die de nodige suggesties hebben gegeven. Ook vanuit Brabant en Zeeland is een aantal suggesties aangeleverd. De vakantiekrant zal onder meer verspreid worden via ge meentelijke sociale diensten, wijk- en buurtcentra en bureaus voor maatschappelijk werk in ste den met 30.000 inwoners of meer. Nadat eerder het busprogramma van Holland International door De Jong Intra Vakanties Is overgenomen, hebben nu ook Kras Reizen en Stervakanties (Oosterom BV) besloten hun reisaktiviteiten te bundelen. Na De Jong Intra Vakanties, OAD-Relzen en Arke Reizen Is deze nieuwe reiscomblnatle nu de vierde bustouroperator op de Nederlandse markt. Het samengaan zal voor de vaste medewerkers van Sterva kanties geen directe gevolgen hebben. De zomerprogramma's, die in de eerste week van het nieuwe jaar verschijnen, komen voor de komende zomer nog onder de namen Kras Reizen en Stervakanties uit. Pas met ingang van de winter 1988-1989 zal het reisproduct onder de naam Kras Stervakanties op de reis markt. De directie van Kras Reizen verwacht in de komende tijd nog meer marktconcentraties in de buswereld.

de Stem | 1988 | | pagina 17