,1 RUCHT Zomervakantie blijft favoriet Kust blijft favoriet Vakantiebeurs vol plezier en informatie Grootste ergenis: vuile kamer trt tenaar moet gebouwd ie afbreken DESTEM VEEL MENSEN VERZEKEREN ZICH VAN STRALENDE ZOMERZON kRKTEN ONDANKS GROTERE CONCURRENTIE VAN LENTE, HERFST EN WINTER Breskens Oostburg Schoondijke De zomervakantie wordt minder goedkoop dan in eerste instantie verwacht. De 'agressieve prijzen politiek' die Neckermann Reizen-directeur René Klawer begin deze maand aankondigde, wordt slechts in zeer geringe mate door andere tour-ope rators gevolgd. Bij nadere bestudering van het zo- merprogramma van Neckermann blijkt ook dat de prijsverlagingen niet op alle bestemmingen slaan. VRIJDAG 15 JANUAR11988 KAARTING - De Arjaonbol- Iers houden vanavond vanal 19.30 uur een kaarting in de spelsoorten bieden en joke- ren. Zaterdag 16 januari is er vanaf 13.30 uur een seriebol- ling. R. J. 'an kn- KOOR - Zondag wordt de eucharistieviering van 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Eligius opgeluisterd door het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans koor. BRIDGE - De bridgesocië- teit Oostburg speelde een wedstrijd voor promotie en degradatie. Uitslag groep A: 1. mevrouw Verstraete-de heer Lako, 2. heren Van Dronkelaar-Visser, 3. heren Ouweneel-Neve. Groep B: 1. de, mes Knuyt-Tan en de heren Ar. kenbout-Van Dael, 3. echtpaar Verbist SOOS - Morgen, zaterdag, p. houdt de soos voor alleen- ub- staanden afdeling West- r, 2. Zeeuwsch-Vlaanderen een e, 4. avond in zaal Wijffels. Er b. wordt bingo gespeeld en men ja- houdt een verloting. De dans- een muziek wordt verzorgd door i F. de Apollo's. Aanvang 20.00 uur. den, zullen meer dan twintig buitenlandse delegaties ver van tegenwoordigd zijn. Daar naast doet ook nog een aantal ja- regionale toeristische streken De uit verschillende landen ai- dat zonderlij k mee. De belang stelling voor een plekje op 'de deze vakantiebeurs was zo igin groot, dat de organisatoren pbod tal van toeristische diensten als hebben moeten afwijzen. De met openingsplechtigheid van het salon staat overigens dit keer in het teken van Nederland De vakantiebeurs is met uit zondering van dinsdag en het vrijdag elke dag geopend van n- 11 tot 19 uur. Zaterdags en dat zondags gaan de deuren al om tot 10 uur open. Dinsdag en vrij- het dag is de beurs geopend van hou- 13 tot 22 uur. Zomervakantie minder goedkoop Cox Ik). 1 -0,96, T-2,48, KI. 2 0,85, -2^6, El- J65/70 Oden 80/70 80/90 70/80 ,70/75 skoop, 70/75 85/95 Ijn de 70/80 0,62- -i,ia >0,86- -228, KI 2 I kg: 15-122. 0,61- 0-80- Gieser Wildeman, 400 kg: kt 1 50/55 023, 55/60 1,45, 60/70 129. Saint Remy, 7.600 kg; kl. 1 60/70 0,71-0,75, 70/80 0,71-0,79. KL 2 50/60 024-022. Winterrietpeer, 1900 kg: kl. 2 50/60 0,18,60/70 0,23- 0,46,70/80 027-0,52,80/90 022-051 Doyenne du Cornice, 78.700 kj: KL 1 65/75 0,68-0,70,75/85 121- KL 2 65/75 023-0,45, 75/85 0,63-142, 85/95 025-0,78 Totaal aantal col li: 17.628. Cox Orange Pippin, 2710 5 2,60-2,66, 7! kg: kl. 1 70/75 2,60-2,66, 2,90, 80/85 221. Elstar, 700 kg: kL 1 75/80 22L Jonagold, 2850 kg: kL 1 75/80 227, 80/85 2,11-221, 85/00 2,05, 90 1,84. Totaal aantal colli: 878 AMSTERDAM, 14 januari - Aardappeltermijnmarkt: B» Bintje 50mm oogst 1987 werden 34 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs vsn ƒ17,40 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50mm oogn 1988, werden 30 contracten ver handeld voor levering april WJ een prijs van ƒ27,00 per 100 kg. v* stemming was kalm. erland. natio- lande- /an het ïm een ben, zo zal het in een Land de toe- doeling jouwen oorma- stburgse college heeft de kritiek gemeentelijke beleid ten aanzien el de laatste maanden niet naast I it na- Slijkplatenaar verzocht de ir A. raad tevergeefs om een voorbe- n het reidingsbesluit vast te stellen, al bij Hij verzuimde echter zijn ver- 'zet te zoek te beargumenteren. B en W. van Oostburg Óen bouw- dan ook geen enkele aanleiding •ollege om de bouw van de schuur te raad, legaliserea Oosterlee zal dan Dit ook verzocht wordt om het ge- chuur houwtje af te breken. Doet ra wver- dit niet vrijwillig, dan wordt de okken, politie ingeschakeld, is met De gemeenteraad van Oost- nings- burg buigt zich donderdag januari over het voorstel, sterlee raadsvergadering in het g®" liseren meentehuis begint om 19'3" 'd. De uur. Iige sportveld. Dat werd enig® tijd geleden door de praktijd' school van de gemeente Oost burg gekocht. Behalve de school en de Tas- organisatie zijn verschillen* andere organisaties nauw W het project betrokken, zoals ae SIVAK, de regionale laraj bouworganisaties ZLM, CBTB en NCB, de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, het land bouwonderwijs en de provin ciale en gemeentelijke over heid. Ook zullen particulier® organisaties zoals handel en banken bij het centrum worde" betrokkea Tijdens een achtdaagse toertocht door de Pyreneeën biIjlt de OM)- Msvolgbus bij het Door Jack Arentsen yprus daalt dan wel in en- m kele perioden van het jaar met zo'n 20 en het min der in trek zijnde- Griekenland een enkele maal met 15 maar een va kantieland in opkomst als Tunesië, kent geen financiële voordelen. Nec kermann blijft overigens wel de enige touroperator die in vergelijking met vorig jaar, toch een gemiddelde prijsdaling heeft van rond 7 De aangekondigde prijzenslag is voor ANVR-voorzitter A.H. Blok wel aanleiding om de toerist al bij voor baat te waarschuwen voor het feit dat ieder financieel voordeel bij een touroperator uit de lengte of uit de breedte moet komen. „De consu ment moet uitkijken. Hij moet besef fen dat kwaliteit zijn prijs kent", stelt de eerste man in de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbu reaus (ANVR). Neckermann zegt dat de prijsvoor delen zijn ontstaan door een scherpe inkoop, de harde gulden en door het verscherpen van de eigen marges, waardoor een miljoenenbedrag in de reismarkt is geïnvesteerd. „De zo- mertoerist", zegt René Klawer, „kan daarvan voorlopig profiteren. Om een beter evenwicht te krijgen tus sen ons nu te lage zomermarktaan- deel ten opzichte van de winter, heb ben we voor een forse produktuit- breiding gezorgd met vooral reizen naar Mallorca, de Canarische Eilan den en Tunesië". HOTELPLAN De reiswereld heeft nauwelijks ge reageerd op de solo-actie van René Klawer. Bij Hotelplan zijn de prijzen nagenoeg gelijk gebleven, met hier en daar een lichte daling. Hotelplan directeur Frans van Steenis waar schuwt wel tegen onverantwoorde uitspraken omtrent mogelijke prijs dalingen. „Te vaak wordt het instru ment prijs misbruikt om nieuws te maken" zegt hij. Elke besparing in reizen door de gedaalde dollar of een efficiëntere bedrijfsvoering, dient besteed te worden aan een ver dere optimalisatie van de kwaliteit van de vakantiereis. „Overboekingen moeten bijvoorbeeld uit de wereld. Dit probleem - dat extra geld vraagt omdat touroperators in een vroeg stadium de onderkomens in het bui tenland betalen - dient alle aandacht op te eisen van de reisorganisaties". ZON Het grote aantal winterboekingen voor vliegreizen naar de zon noemt Arke Reizen-directeur Ferry Fran sen, een gevolg van de natte, koude en trieste zomer van dit jaar. „Het slechte weer heeft in eerste instantie al geleid tot een hausse in het nasei zoen. De behoefte aan een zonnige vakantie is op dit moment nog altijd groot bij vele Nederlanders. Ver wacht mag worden", aldus Ferry Fransen, „dat de vakantiegangers zodra de reisgidsen zijn verschenen, zich snel van een plaatsje in de zon verzekeren". Scherpe inkoop op grote schaal van zowel vervoer als verblijf en verregaande automatise ring, hebben er bij Arke Reizen toe geleid dat binnen Europa het prijsni veau wat lager is geworden. DREIGING De reiswereld hangt een nieuwe dreiging boven het hoofd. Door een uitspraak van de Europese Commis sie zijn reisagenten (boekingskanto ren) niet langer gebonden aan de prijzen die in de gidsen staan ver meld. Reisagenten kunnen uit con- currentie-overwegingen overgaan tot het verlagen van prijzen door dit zelf te financieren uit de commissie (geldelijke beloning) die men van de touroperators krijgt bij het afsluiten van een boeking. „Arke zal niet schromen om agenten die kortingen geven en die dus schijnbaar te veel commissie ontvangen, lager te gaan belonen. Voor de toerist zou dit kun nen betekenen, dat alle reizen in de toekomst goedkoper worden". Hotelplan-directeur Van Steenis denkt dat het loslaten van de verti- kale prijsbinding leidt tot vermin derde kwaliteit van de geleverde diensten. „Een reisagent die uit zijn commissies financiële voordeelak- ties kan financieren, voert een ver koopbeleid dat onze produkten niet waardig is. Onze reisgidsen zullen dan ook zeker bij hen worden weg gehaald". De zomerreisgidsen brengen opval lende nieuwtjes. Er wordt bijvoor beeld veelvuldiger gebruik gemaakt van de luchthavens Maastricht en Eindhoven. Vele, nieuwe Griekse eilanden zijn in de gidsen opgeno men. Hotelplan heeft zogeheten Sil ver Class-programma's geïntrodu ceerd voor de verwende toerist. Aparte behandelingen op Schiphol, taxivervoer naar en van het hotel, vliegen per charter en/of lijndienst waardoor variabele reisduur moge lijk is, horen tot het pakket. Silver Class (niet extreem snobistisch maar wel comfortabel) lijkt een goede ver vanger te worden van de voormalige Zuid Europa Stichting. In de buswereld, waarin de prijzen in het hoogseizoen met enkele pro centen stijgen, doet zich ook een aantal noviteiten voor. De Jong intra Vakanties, waarin ook de vroegere busprogramma's van Holland Inter national zijn ondergebracht, heeft de Kwibus in het leven geroepen. Deze vrolijk opgeschilderde bus is spe ciaal bestemd voor het vakantiever- voer van gezinnen met kinderen. In de bus, die pendelt naar vier bestem mingen in Frankrijk, bevindt zich een veilige kinderspeelruimte met speel goed, spelletjes en strips. Aan ta feltjes kan gekliederd worden, terwijl video-kinderfilms in de bus worden afgedraaid. FIETSEN Goed getrainde toerfietsers kunnen hun hart ophalen bij OAD-Reizen. Voor toerfietsers op 'smalle bandjes' is de Fietsvolgbus geïntroduceerd voor zware bergetappes (met vele cöls uit de Tour de France) in de Py reneeën met als finish de Cote d'A- zur. Tijdens deze achtdaagse trip (prijs onder 1.000.-) over een af stand van ruim 800 km, blijft de be zemwagen in de buurt. Verder heeft OAD het Rusland programma uitgebreid. Als eerste gaat een buitenalndse bus door de staten Estland, Letland en Litauen rijden. De Jumbo Camper, dit jaar in Afri ka, gaat ook toeristische rondreizen door Turkije en IJsland maken. Een groot aantal Arke-bussen wordt het komend seizoen uitgerust met een speciale oven, waardoor busreizigers naar Spanje een warme maaltijd geserveerd krijgen. Door Jack Arentsen Het aantal Nederlanders dat in de winter op va kantie gaat - zowel naar de sneeuw als naar de zon - neemt de laatste jaren in versneld tempo toe. Daarnaast heeft ook de herfst- en de crocusvakantie een vaste plaats gekregen in ons leef- en werk patroon. Deze veranderingen op de vakantiemarkt hebben er overigens nog altijd niet toe geleid dat de zo mervakantie naar het tweede plan is verdwenen. Winter-, herfst- en lentevakanties trekken gezamenlijk nog altijd min der toeristen aan als het zomersei zoen in z'n eentje. Rond 60 van de in totaal ruim 8 miljoen Nederlanders die vorig jaar op vakantie gingen, kiest nog altijd voor de maanden ju ni, juli en augustus. Toch zijn er - wanneer de cijfers nader worden be keken - er duidelijke verschillen met zo'n vijf jaar geleden. Gemiddeld is de vakantieperiode in de zomer kor- ter geworden: niet alleen om de kos ten te drukken, maar natuurlijk ook om dagen te reserveren voor andere vakantievormen in de loop van het jaar. De gemiddelde verblijfsduur voor langere zomervakanties in het bui tenland ligt tegenwoordig op rond 17 dagen; voor het binnenland op plus minus 13 dagen. De gemiddelde uit gaven voor binnenlandse langere zomervakanties bedroegen het afge lopen jaar 384.- (in 1986 op 378.- en voor buitenlandse langere zo mervakanties 935.- (het jaar daar voor 929.-). VLUCHT De laatste, regenachtige zomer heeft overigens niet als gevolg gehad, dat het aantal doorgebrachte vakanties in het buitenland spektaculair is ge stegen. Op het laatste moment trok ken nog wel 200.000 Nederlanders extra naar het buitenland, maar deze 'vlucht' betekende niet dat in juni, juli en augustus minder vakanties in ons land werden doorgebracht. Inte gendeel zelfs. In vergelijking met het jaar daarvoor nam het aantal binnen landse vakanties toe met liefst 11 tot 4,2 miljoen zomervakanties van vijf dagen en langer. De stijging voor het buitenland was veel minder sterk; plus 4 met een totaal van 4,7 miljoen. In de maanden juni, juli en augus tus 1987 werden naast de 9 miljoen vakanties ook nog eens 3,2 miljoen kortere recreatieve verblijven door gebracht (2-4 dagen): 2,7 miljoen in Nederland en een half miljoen met een buitenlandse bestemming. FRANKRIJK Als naar het buitenland wordt geke ken, dan is Frankrijk voor de Neder landers het meest geliefde vakantie land. Met 1,2 miljoen vakanties trekt dit land 24 van alle buitenlandse zomervakanties naar zich toe. in de zelfde volgorde als in 1986 wordt Frankrijk gevolgd door West-Duits- land (16 Spanje (11 en Oos tenrijk (10 Griekenland en Joe goslavië zijn enigszins uit de gratie. De opmars die nog in de zomer van 1986 viel te constateren, is abrupt af gebroken. Gegevens uit het Continu Vakantie Onderzoek (samengesteld door het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toerisme, het Neder landse Bureau voor Toerisme en het CBS) laten zien dat de afgelopen zo mer meer mensen gebruik hebben gemaakt van het vliegtuig om naar het buitenland te gaan. Het aantal vliegtoeristen steeg met 10 tot 600000 vliegvakanties. AUTO Het aantal zomervakanties met tou ringcar of pendelbus bleef vorig jaar gelijk (545.000). Met een aandeel van respectievelijk 13 en 12 ne men beide vervoersmiddelen een be scheiden plaats in ten opzichte van de auto. Ondanks een geringe pro centuele daling van het aandeel van 70% naar 68%, nam het absolute aantal zomervakanties met de auto toch toe tot 3,2 miljoen. De eerste reisgidsen voor hel zomerseizoen hebben al voor de eerste drukte bij de reisagenten gezorgd. Na de natte, trieste zomer van dit Jaar verlangen veel mensen naar zon. Naar palmen In een koesterende warmte, zoal» hierin het Spaante Denla aan de Costa Blanca. De Noorzeebad plaatsen hebben - ook op Nederlan ders - nog altijd de belangrijk ste aantrekkingskracht als het om het uitkiezen van een bin nenlandse vakantie gaat. In de zomerperiode van 1987 wer den opnieuw de meeste va kanties doorgebracht in deze streek (18 gevolgd door de toeristengebieden Veluwe en Veluwerand (11 en de zandgronden in Groningen, Friesland en Drente (9 Vakanties op de zandgron den in het algemeen en met name Twente, Saliend en de Vechtstreek waren wat minder in trek; in de meeste gebieden was zelfs sprake van een da ling met enkele procenten. Wanneer een Nederlander in eigen land zijn vrije dagen doorbrengt, kiest die in de re gel voor een kampeervakantie; 33 overnacht in een cara van of een vouwwagen en 12 in een tent. Daarnaast zijn zomerhuisjes en vakantiebun galows (28 erg geliefd. Ieder jaar vormt de Vakantie beurs in Utrecht een voortreffelijk oriënteringspunt voor degenen die nog niet precies weten waar en op welke wijze men de zomervakantie doorbrengt. Vakantie '88 biedt niet alleen de mogelijkheid om meer informa tie te krijgen over tanden en gebieden die ai in de belangstelling staan: omdat zo'n zestig landen op de Jaarbeurs hun aktivifei ten op het gebied van toerisme en rekreatie verzameld hebben, kan men ook vele nieuwe ideeën opdoen. Europa is in Utrecht prominent aanwezig met presentaties van vrijwel alle buitenlandse verkeersbureaus. West-Duitsland (met ieder jaar een imposant eigen paviljoen) biedt ongekende mogelijkheden, direct gevolgd door Frankrijk, Groot Brittanië, Oostenrijk, Italië, Zwitserland, Griekenland en Scandinavië. RUIMTE IN Opvallend dit jaar is het grote aantal campings op de Vakantie beurs. Op een speciaal ingericht camping-eiland zijn 24 Euro pese campings ondergebracht; dit als aanvulling op de cam pingvakanties die ook bij de buitenlandse verkeersbureaus zijn te vinden. Voor elke denkbare vakantie en over alle mogelijke en onmo gelijke vakantiebestemmingen over de hele wereld, is informatie voorhanden. Er zijn cruises per kajak of zeekasteel, zwerftoch ten door Montenegro, de Azoren en IJsland, zeiltochten door de Hebriden, jungletrektochten door China, Tibet en Nepal. Ter wijl lange termijnplanners de mogelijkheid hebben om voor f 100.000.- een acht uur durende ruimtereis te boeken in 1992. Als dat tenminste in dat jaar lukt, gezien de pech die de Ameri kanen de afgelopen tijd hebben gehad met hun Space Shuttle programma. De Vakantiebeurs wordt van'13 tot en met 17 januari in de Utrechtse Jaarbeurs gehouden en duurt dus nog drie dagen. De beurs is geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 10.-; kinderen 8.-. De vakantieganger naar het buiten land gaat met een reisorganisatie, is met name ontevreden over dé wijze waarop de accommodatie wordt schoongemaakt. Een deel van de toeristen vindt ka mer, appartement of bunga low in meer of mindere mate vies. Dit blijkt uit een onderzoek dat door tour-operator Arke Rei zen vorig jaar is ingesteld on der vakantiegangers die via verschillende reisorganisaties hun bestemmingen hadden gekozen. Ook over de maaltij den was men relatief ontevre den. Het vertrekuur en aan komstuur van de reis per vliegtuig of bus werd ook als ongunstig ervaren. Uit hetzelfde marktonder zoek blijkt verder dat 84 van de vakantiegangers andere motieven dan de hoogte van de prijs heeft, bij het kiezen van het verblijf in het buiten land. Kwaliteit en service sco ren bij die beslissing hoog. Over de ongunstige vertre kuren van de vliegtuigen zegt Arke Reizen-directeur Ferry Fransen; „Nederlandse char termaatschappijen laten hun vliegtuigen dagelijks zoveel mogelijk vliegbewegingen ma ken. En dat betekent dat veel vliegtuigen onderweg zijn en men moet wachten tot de ma chine weer op de grond staat. Dit intensieve gebruik van de toestellen heeft wel een gun stige invloed op de prijzen. De ongunstige vertrek- en aan komsttijden worden tevens in de hand gewerkt door de enorme toename van het Europese luchtverkeer, waar door luchtvaartautoriteiten landings- en vertrektijden toe wijzen die vrij zijn tussen het schema van de normale lijn diensten die men iedere dag te verwerken heeft". WEKELIJKSE CONSUMENTENBIJLAGE.EINDREDAI IE HEIN SLUIJTER. VORMGEVING AD COUVU-'NBERGH

de Stem | 1988 | | pagina 13