De dokter was tevreden met een dubbeltje' POLITIERAPPORT 'EINDE MAKEN AAN CONFLICTEN IN RAAD TERNEUZEN' Meer ontslagen bij schoonmaakbedrijf ZMF tegen Terneuze(ns sprong over de kreek IDDIENSTEN nE STEM VAN ZEELAND 3 VRIJDAG 15 JANUAR11988 Kloosterzande St.-Jansteen TERNEUZEN - De voorzitters van de Ter- geuzense raadsfracties n dinsdag bespre ken hoe de problemen ju de raad kunnen wor den opgelost. In af wachting daarvan heeft de PvdA voorlo pig geen behoefte aan een gesprek hierover t Commissaris der Koningin dr. C. Boer- tien. Commissies SSSSSSWnfM debergparkieten. Oud-wielrenner Cesar Bogaart overleden Titels voor vogelhouders WILFRIED DEKKER TERUG UIT PAKISTAANS BINNENLAND Lahore Moskees Inbraak kantine Deuren stuk Autodiefstal Aanrijding Jas gestolen EX-WERKNEMER PETERS CLEANING: Man gewond bij ongeval Dow Geen contact De Vossen naar Princenhage BOUWEN IN AXEL EN HULST' PAPIER VOOR UW PEN WOV k T16 het te verwachten grote aan. tal te bakken wafels vindt d bezorging plaats tussen 10 e 15 uur. HARMONIE - Zaterdag avond komen de leden van Koninklijke Harmonie st Cecilia met echtgenotes bij! een in zaal Van Leuven vooi de jaarlijkse feestavond. Tjj. dens dit feestelijk gebeurei worden vier leden gehuldi» voor jaren trouwe dienst. is er een jubilaris met veert» jaar trouwe dienst en drie an dere kunnen op 25 jaar iy maatschap bogen. Ook zale^ vertegenwoordiger van West-Brabantse- en Zeeuws, Muziekbond aanwezig yj, om de jubilarissen te huldi. gen. BEJAARDENSCHIETING Zaal de Kroon, bejaarden schieting met deelname van Ij aar- 40 personen. Hoge voge] mu- D'Hooghe, Verrebroek; eerste staat en tweede zijvogel: Janssen orgen, Moerbeke; grootste aantal (4; leden S. Pieters, St.-Jansteen. Koe- KAARTING - Woensdag ellin- januari wordt in gemeen- ag 23 schapscentrum De Warandi fckker- een prijskaarting jokeren ge ezien houden. Aanvang 13.30 uur. em- budt i het art- nen i in- brten krten luur. Rol- van- dour vang Beren [peel- shuis id te- Koe- pende ■ingse ver- stand Fracties zoeken oplossing jan onze verslaggever Raadslid A. van Himme van Links Perspectief Ter- neuzen, die zelf centraal staat in de Terneuzense perikelen, gaat vanmiddag wèl naar Boertien. Het initiatief voor het gesprek van komende dinsdag (half acht in het gemeentehuis) is ge nomen door CDA-fractievoor- zitter P. Hamelink. PvdA en LPT verzochten Boertien om een gesprek naar aanleiding van de regelmatige aanvaringen tussen Van Himme en burgemeester C. Oc- keloen, die tijdens de raadsver gadering van 17 december uit mondden in een demonstratief vertrek van PvdA en LPT. „Er is meer gebeurd dan een enkel incident, dan zou ik zeg gen zand erover. Maar het is verschillende keren uit de hand gelopen. De steunfractie van LPT heeft een gesprek met Oc- iceloe'. en wethouder Van Rooijen gehad, maar er werden toen geen concrete toezeggin gen gedaan over de te volgen procedures in de raad en of er door de raadsvoorzitter minder snel zou worden ingegrepen", aldus Van Himme. Hij vindt het correct Boer tien precies van zijn grieven op de hoogte te stellen. „Zeggen waarom ik bepaalde zaken on redelijk vind. Loopt het later nog eens spaak, dan heb ik de handen vrij om andere stappen te zetten, maar de commissaris kan je hierbij niet passeren". De PvdA trok het verzoek in zodra bekend werd datCDA- fractievoorzitter Hamelink ai- les in het werk wilde stellen om de fractievoorzitters rond de tafel te krijgen. Dat is dus ge lukt. Bedoeling van het gesprek is een procedure af te spreken voor het behandelen van de in gekomen stukken. In de ogen van Hamelink is dat de angel die in de rust van de raadsver gadering steekt. Hamelink staat een procedure voor ogen waarbij kort en za kelijk over de ingekomen stuk ken wordt gepraat, eventueel met stemverklaring. „Wil men er toch over discussiëren, dan moet de zaak terug naar de commissie". Van Himme ziet dit niet zit ten. „Wij zitten maar in twee commissies. Dikwijls betreft het zaken op gebied van Open bare Werken of Sociale Zaken en in die commissies zitten wij niet. Dat betekent dan dat de kleine fracties de mond wordt gesnoerd". De afdeling Terneuzen van de PvdA bespreekt de gang van zaken tijdens de decemberver- gadering op 20 januari, tijdens de algemene ledenvergadering. - Van f'dokter (ijstr. 8, u. tot efman, '"-1555. jj.30 en IJzen- aand. Burg. et, tel. steen |nd. 8 u. ofdstr. 112928. l>kter A. Bres- weekuur nent de nd. 8 u. irapastr. 01103- vrijd. 19 Keizer, Goes, P19 u. tot lager, J. 01100- ond. 10- eburgl nd. 22 u. 1131-3520. ijk voor gevallen H Rilland- han vrijd. lokter J. schap- 10 uur. 111-11.15 nde - land. 8 u. ■t, Groe nde, tel. spoedge- i praktijk i praktijk i C. Mier- nen door Üara'spad 11106-3074, aand. 8.30 Arends- Wol- |ijk van de •iel, Aar- |rdt waar- Harten, szand, tel. en tussen tot zond. Wilhel- el. 01140- dgevallen i zo. 11 en - Van llokter van Spreek- 11.15 en 17- arklaan 1, g dokter J. im 22, tel. G. Meyjer, ,664. Visites ir. Spreek- t en zond. 8 uur (zon- estdorpe - naand. 8 u. raaf Jans- tel. 01158- üitend voor n 10.30 uur Sas van en Hoek - Julianastr. 56. Spreek- at en zond. 8 uur tot enhout, van tel. 01150- tot maand, raïm, Mich, tel. 01150- oedgevallen 7 uur. 24 u. dokter 65498. Van okter Thia- Visites aan- Spreekuur 13 uur en C. Verboom, ag, tel. 01153- ttendijke en Tel. 01100- -Tel. 01130- eland - Tel. - Tel. 01140- laanderen - en nacht be- e boodschap pen inspreken op antwoordappa. raat). Oost Zeeuwseh Vlaanderen Voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar onder tel, nr. 011% 12191 (boodschap inspreken op antwoordapparaat). Kruisver. Kanaalzone Zeeuwseh-Vlaanderen - Dag en nacht bereikbaar voor dringende hulpverlening onder tel. 01150- 19049. U kunt naam en telefoon, nummer inspreken, zodat d« dienstdoende wijkverpleegkun dige u kan bereiken. VERLOSKUNDIGEN Zeeuwch Vlaanderen - Mevrouw H. Haak, St Maartenlaan 48, Axel, tel. 01155-3982. DIERENARTSEN Goes, Heinkenszand en Noord- Beveland - Dierenarts H.v. Dijk, Simonswei 2, Heinkenszand, tel. 01106-1290. Ovezande, Goes, Kapelle en merswaal - Dierenarts man, Hogenakkerweg 8, Krui ningen, tel. 01130-1233. Hulst en Hengstdijk - Dierenarts R. Versol en J. Versol-ten Hoope, Plevierstr. 18, Hengstdijk, tel 01148-2365. Spreekuur za. en zo om 13 u. Breskens - Dierenarts G.A.M. do Bruijckere, Dorpsstraat 133, tel 01172-2769. Spreekuur za. en za 11.30 u. en volgens afspraak Midden-Zeeuwsch-Vlaanderen, Terneuzen, Axel en Zaamslag- Dierenarts A. Evers, Axelsestr, 108, Zaamslag, tel. 01153-1366, za terdag; Terneuzen, W. de Zwjj- gerlaan 2b, tel. 01150-95017 spreekuur 13.30-14 u. en Axe Dierenkliniek, Bastionstr. 3, tel 01155-1488. Spreekuur 11-12 a Verder volgens afspraak, tel 01150-95017, 01155-1488 en 01153- 1366. Terneuzen e.o. - Peter de Vos, Polikliniek voor kleine huisdie ren 'De Steenberghe', v. Steen- u. Verder na telefonische af spraak. J.P. de Vos, Kliniek van kleine huisdieren en bijzondere dieren, v. Diemenstr. 83, Terneuzen, tel 01150-19628. Spreekuur zat. 12.30- 14 u. en na telefonisch overleg. Sluis, Aardenburg en Oostburg- Dierenarts W. Kapsenberg, I No* vemberstr, 1, Sluis, tel. 01178- 1225. Spreekuur zat. en zond. om 13 uur. Praktijk IJzendijke - Dierenarts H.v.d. Vijver, IJzendijke, tel 01176-1388. Spreekuur zat. om 13 uur en zond. om 12 uur in de die renkliniek Minnepoortstr. 14, IJ" zendijke. TANDARTSEN West-Zeeuwsch-Vlaanderen Tandarts I. Buize, Nieuwstr. Oostburg, tel. 01170-3580, pnvj- Poolster 54, Oostburg, tel. 01170- 2498. Spreekuur zat. en zond. 12* 12.30 uur. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen Tandarts G. Fassaert prakty» Margrietstr. 9, Kloosterzande,^ 01148-1905, privé: 01148-21* Spreekuur zat. 10-10.30 en i0* 18.30 u. zond. 12-12.30 u. Walcheren - Tandarts H. Steu nenberg, Westerbaan 18, W-Sou- burg, tel. 01184-60104. Spreekuur zat en zond. 11-12 uur. Tandarts G. Koopmans, Staten hof 4, Goes, tel. 01100-11?» Spreekuur zat. en zond. uur. 10-11 APOTHEKEN Axel - Apotheek Axel, Oranje^ .6, tel. 01155-2888. Geop. zat. JJJ en 16-17 uur. Verder uitsluiten voor spoedgevallen en recepten Goes - Apotheek Goese de Spinne 1162, tel. 28228. Hulst - Apotheek Hulst. GW zat 11-12 uur en 15.30-17.30 "7 zond. 11-11.30 u. en 16.30-1WJ* Voor spoedgevallen buiten ow ningstijden is de dienstdoen apothekersassistente thuis reikbaar tel. 01140-14255. 1 Middelburg - Apotheek D- Boogert, Vrijlandstr. 79, 27471. (vanaf vrijd. 17.30 uur). Terneuzen - Apotheek Klaa tel. 01150-12090. Geop. zat 8.30-17.30 il, zond. 11.30-12.30 U-* u. „.„„j Vlissingen - Apotheek de Smg Singel 9, tel. 12739. ZIEKENHUIZEN ZEEUWS*#' VLAANDEREN Voor eerste hulp bij ongelu eerst dienstdoende hui— raadplegen a Hulst - St. Liduinaziekenhui»w 01140-12651. Oostburg - St AntorüuszieK" huis, tel. 01170-3355. „yi Terneuzen - Julianazieke»" 01150-12851 „H^s Sluiskil - St Elisabethziekenn»' 01157-1451 AMBULANCE EN WEER Zeeuwsch-Vlaanderen 01150-12200. br^ Tel Kan onze correspondente SINT-JANSTEEN - In zijn woonplaats Sint-Jansteen overleed op 77-jarige leef tijd Cesar Bogaart. In zijn jonge jaren was Cesar een wielrenner van Bij de beroepsrenners hij in de dertiger jaren zelfs kampioen van Nederland. Naam maakte hij ook op de wielerpiste in Kapellebrug. Vele jaren was hij uitbater van café bij het sportpaleis in Antwerpen. Later had hij een café aan de Belgisch-Nederlandse grens te Kemzeke-Paal. Toen hij zelf niet meer actief in de wieler sport was, was hij tijdens het baankoersen gangmaker van Steense prof-wielerenner TheoVerschueren. Van onze verslaggever BREDA - Drie Zeeuws- Vlaamse vogelliefhebbers hebben een kampioenstitel behaald op de Nederlandse kampioenschappen in het Turfschip te Breda. Het meeste succes oogstte P. de Cock uit Vogelwaarde. Hij ver overde het kampioenschap bij Zijn vier vogels scoorden al- iemaal 91 punten. Met dezelfde tergparkieten sleepte De Cock meteen ook het kampioenschap to in de wacht van de Ne derlandse parkieten speciaal- lubs. Eenzelfde titel veroverde lij tenslotte bij de halsband parkieten. Vogelliefhebber Eric Kint uit Joewacht sleepte eveneens een Nederlands kampioenschap in ie wacht. Zijn Cubavink kreeg "an de keurmeesters 91 punten. he witte mus van J. van Boom uit Hoek scoorde zelfs 92 punten. De kampioenstitel in de categorie 'mus in mutatie' "as dan ook voor hem. Aan het Nederlands kam pioenschap in het Turfschip te dreda doen 1361 vogelliefheb bers mee. Die hebben bij elkaar rj® vogels van verschillende SSSSS'ÏÏM Efg* ingestuurd. Ze zijn in weda nog tot zondag door het publiek te bewonderen. Eind november vorig jaar vertrok Wilfried Dekker uit Terneuzen naar Pakistan. Samen met 44 andere Europeanen bouwde hij in de dorpjes Newamangat en Quajampura twee kerkjes. In het kader van het jaar voor de jeugd stuurde de kerk van de Zevende Dags Adventisten de groep naar het Aziatische land. Vijf weken lang verbleef Wilfried Dek ker in een voor hem totaal onbekend land. Vier j anuari keerde hij terug in Nederland. Met in zijn bagage tientallen foto's en veel verhalen. plakt in een album. „Toen wij er waren, was het hartje winter. Het was onge veer 25 graden. Ja, lekker tempera- tuurtje, maar die Pakistani vonden het koud. In Newamangat mochten de jon gens hun T-shirt uit trekken. In dat an dere dorp mocht dat niet. De vrouwen en meisjes moesten een hoofddoek om hebben. Alleen een deel van de armen mocht bloot. De rest moest bedekt zijn". Door Romain van Damme TERNEUZEN - In de Pakistaanse dorpjes Newamangat en Quajampura staan sinds kort twee kerkjes. Met veel pijn en moeite gebouwd door een groep Europese jongeren. Vijf Nederlanders hielpen mee. „Het was niet gemakke lijk", zegt Wilfried Dekker, een bijna twintigjarige scholier uit Terneuzea „Er was weinig materiaal en binnen de groep waren er slechts drie echte metselaars. Bovendien moest er veel met de hand gebeuren. Zo kregen we pas na een aantal weken de beschik king over een elektrische cementmolen. Het werk was toen bijna klaar". De groep die in Pakistan werkte be stond uit Ieren, Britten, Joegoslaven, Polen, Zweden, Noren, Finnen, Denen en Nederlanders. Zij zagen elkaar voor het eerst in Londen. „In Londen werden we geïnformeerd over Pakistan. Over de cultuur, de gewoontes, over het feit dat we terecht kwamen in een strenge moslimstaat. Verder leerden we in Lon den metselen". Na een paar dagen vertrok het gezel schap naar de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, zestien uur vliegen. Van daar uit reisde de Europese jeugd naar de basis nabij de miljoenenstad Lahore. „Die basis lag op een uur rijden van de stad. In Pakistan rekenen ze in uren, niet in kilometers. Het was een grote school met een internaat. We sliepen in een ziekenhuisje. Dat moest eerst gron dig schoon gemaakt worden, het zag er nogal vies uit". nnHHol-Ho De jongeren sliepen alleen in de UUDDcICJc weekends in het ziekenhuisje. De an- dere dagen bivakkeerden ze in tenten in De bouw van de kerkjes vorderde ge- de dorpen waar de kerkjes gebouwd staag. Al moest er soms lang gewacht In Pakistan moest er hard gewerkt worden om de kerkjes op tijd klaar te hebben. Desondanks was er nog vol doende tijd over om wat meer van Pa kistan te zien. Zo keek Wilfried Dekker rond in Lahore en Peshawar. „Je keek je ogen uit. Sommige wijken waren vies. In Peshawar stond bijvoorbeeld iemand fruit te verkopen. Pal achter hem liep een open riool en daarachter lag een vuilstortplaats. Maar niemand die zich daar aan stoorde". Hij laat de foto zien. En wijzend naar een andere foto: „Een kippenslachterij in een steegje. Nee, dat zag er ook niet zo fris uit. Het stonk verschrikkelijk". In Peshawar liep hij rond in een ge bied dat aan Afghanistan grensde. „Dat was gevaarlijk terrein. Het is een ge bied waar de regering niets te vertellen heeft. Je moest uitkijken, want ze ston den zo klaar met een geweer. In die ste den is het trouwens enorm druk. Het verkeer is nauwelijks te volgen. Ieder een doet maar wat. Op de drukke kruispunten staat meestal een agent die af en toe eens op een fluitje blaast. Maar dat heeft geen enkele zin, nie mand schenkt daar aandacht aan". werden. „Eerst bouwden we in Newa mangat. Een dorp van 10.000 inwoners. Je zit dan midden in Pakistan. Je moest via een asfaltweg met verschrikkelijke putten naar dat dorp toe. Langs die weg wonen mensen. Soms onder erbarme lijke omstandigheden. Het verschil tus sen rijk en arm is onvoorstelbaar groot. Maar wat opvalt, is het saamhorig heidsgevoel. De mensen zijn snel tevre den en bijzonder gastvrij". De tenten stonden op een schoolterrein. „Op dat terrein wonen christenen. Daaromheen staan allemaal moskees. Dat hebben we geweten. De moslims worden op materiaal. „De mensen daar maken zich niet al te dïiik. Als het van daag niet kan, doen we het morgen wel. En daarna komt er weer een dag. Soms was het gevaarlijk werken. De stellin gen waren gammel. Een Joegoslaaf en een Noor duikelden op een gegeven mo ment van die stellingen af. Allebei een gebroken been. In het ziekenhuis moes ten ze voor het maken van foto's 1,50 betalen. De dokter was tevreden met een roepie, dat is een dubbeltje". Wilfried Dekker aarzelt geen mo ment als hem gevraagd wordt of hij nog eens naar Pakistan zou gaan als hij de kans kreeg. „Jazeker, het was een schit terende ervaring. Het grote probleem was de taal. Niet met de Pakistani, die bidden vijf keer per dag. En iedereen over het algemeen redelijk Engels spre- moet dat horen. Daarpm staan er op die yen. Na het ordu, de eigenlijke taal, is moskees luidsprekers. Dat bidden be- Engels de tweede taal van het land. gint 's morgens om vier uur. De eerste Nee, de taal was vaak een barrière in keer dat we het hoorden, zaten we ge- onze groep. Niet iedereen sprak Engels. lijk rechtop in bed". Wilfried Dekker vertelt zijn verhaal aan de hand van de foto's, keurig opge- Verder vond ik dat we eigenlijk wat te weinig wisten over het land. Ja, we zijn wel geïnformeerd maar niet genoeg. En Wilfried. Dekker in Pakistaanse dracht voor zijn huis in Terneuzen. - FOTODESTEM/COHJ.DEBOER dan gaat het om kleine dingen, over de over had ik vooraf wat meer willen we- gebruiken, over de gewoontes. Daar- ton". BIERVLIET - Namens de voetbalvereniging Biervliet werd bij de gemeentepolitie in Terneuzen aangifte gedaan van inbraak in de kantine van de vereniging. Men had zich toegang verschaft door het verbreken van een ruit. Meegenomen werd een mi crofoon plus standaard. Ver der werd de bedrading van omroepinstallatie onklaar ge maakt en verdwenen uit de kantine een blauwe sporttas en wat versnaperingen. TERNEUZEN - Namens de woningbouw vereniging werd gisteren bij de gemeen tepolitie te Terneuzen aan gifte gedaan van vernieling van twee deuren aan een ber ging aan de Alvarezlaan. Uit de bergingen werd niets ver mist. De aangebrachte schade bedraagt ongeveer 600 gul den. AARDENBURG - Woens dagmorgen is op de Markt de personenauto van de heer L. gestolen. De auto stond niet afgesloten voor het restau rant van de heer L. en deze was bezig met het uitladen van zijn personenauto. Toen hij net uit zijn restaurant te rugkeerde was zijn auto ver dwenen. Degene die met de auto was weggereden zou een ongeveer 25-jarige jongeman zijn die door getuigen was ge zien en deze was in de rich ting België vertrokken. De auto is later in Eeklo gesigna leerd. Enige tijd later heeft een inwoner van Aardenburg een Belgische personenauto, een blauwe Opel Kadett, zien stoppen in een van de straten waaruit een jongeman kwam die aan het eerdere signale ment voldeed. De jongeman heeft zich echter snel uit de voeten gemaakt. Uit een inge steld onderzoek bleek, dat de achtergelaten auto vermoe delijk in Antwerpen is ont vreemd. Vandaag (donder dag) heeft nader overleg met de BOB (Belgische Opspo- rings Brigade) plaats gevon den, daar ook in Eeklo een auto was ontvreemd. Men gaat er vanuit, dat men steeds met dezelfde dader te doen gehad heeft. OOSTBURG - Donderdag morgen om 11.10 uur is op de kruising Maaidijk en Rijks weg en Philipsweg een aan rijding ontstaan toen een vrachtwagen, bestuurd door J.A.R. uit Terneuzen, geen voorrang verleende aan M.A. de R. uit IJzendijke met een personenauto. Alleen de per sonenauto liep schade op. AARDENBURG - Uit de sportzaak van de heer De C. in de Marktstraat is een leren jas ontvreemd. De jas is 650 gulden waard. Van onze verslaggever SAS VAN GENT - Er zouden meer dan vijf werknemers ontslagen zijn door Peters Cleaning in Sas van Gent. Dat zegt ex-werknemer J. Markenhof. Volgens Markenhof, wiens ar beidscontract eind december van vorig jaar afliep, zou het gaan om in totaal tien mensen. Van die tien zijn er enkele die geen nieuw contract hebben gekregen plus enkele uitzend krachten, naast de door direc teur Peters eergisteren ge noemde vijf voor wie bij het kantongerecht ontslag is aan gevraagd. „Peters' verhaal klopt van geen kanten", stelt Markenhof. Zo bestrijdt hij onder meer dat er een bijeenkomst zou zijn ge weest waarin de situatie van het bedrijf werd uitgelegd. „We hebben gewoon een brief thuis gekregen en daar konden we Van onze verslaggever TERNEUZEN - Bij een on geval op de Dow Chemical fabriek Aromaten 1 is giste ren de 27-jarige F. van 't W. uit Terneuzen gewond ge raakt. Hij is met een zware hersen schudding in het Julianazie- kenhuis opgenomen. Het slachtoffer, als contractor van het industrieel reinigingsbe- drijf Stoffels en Van Maurik bij Dow werkzaam, is vermoe delijk geraakt door de koppe ling van een bluswaterslang toen hij deze probeerde los te draaien. De slang stond echter onder druk,waardoor de koppeling waarschijnlijk plotseling los schoot en hem aan het hoofd raakte. Het ongeval gebeurde om kwart voor negen in de och tend. het mee doen", aldus Marken hof. Verder worden er in tegen stelling tot wat Peters woens dag vertelde nog wel degelijk inleenkrachten gebruikt. Ten slotte klopt het volgens hem ook niet dat de ontslagen werk nemers nog aan het werk zijn: „Die zitten nu gewoon thuis." Bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Terneuzen is men niet van het juiste aantal op de hoogte. Woordvoerder H. van Luik: „Er is geen enkel contact met de werkgever geweest. Die heeft gekozen voor een ontslag procedure via het kantonge recht. Dat is een mogelijkheid, zij het minder gebruikelijk dan via het arbeidsbureau." Wel heeft het GAB contacten gehad met werknemers die het niet eens waren met de gang van zaken rond hun ontslag. „De indruk die we daaruit hebben is dat het dat het om zeven mensen gaat. Maar we hebben daarvan geen officiële bevesti ging", aldus Van Luik. Van onze correspondente HULST - De Hulster carna valsstichting de Vossen gaat morgen, zaterdag, op bezoek bij de collega's in Princen hage, de 'koninklijke voor stad' van Breda. Het is de tweede achtereenvol gende keer dat Prins Emiel met gevolg naar 't Haagje trekt om feest te vieren met' de Braban ders. De Hulster Vossen worden vergezeld door de hofkapel 'de Kallesaien'. töES - Als het aan de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) maakt Terneuzen niet de sprong over de Otheense ■reek, die de gemeente in gedachten heeft om toekom- 'ge uitbreiding veilig te stellen. Dat blijkt uit de reactie suae ZMF op het ontwerp-streekplan Zeeland. er behoefte is aan nieuw- n Jf in Oost-Zeeuwsch- b„ uen' laat men dan far bouWen in Axel of Hulst; ,.,r meer mogelijkheden," si MF-coördinator Jan de "es desgevraagd in een toe- ln/ °P de bezv/Eiren. kriel aan provinciale ®len worden te redenen' landschappe- vrees voor aan- eelrt" Van kreek bijvoor ent .a?nS.evoerd om Terneu- .„„r ^idtog in oostelijke Lengte verwerpen, ar De Vries ziet ook een goede maatschappelijke reden: „In feite kun je oostelijk van die kreek alleen maar op grote schaal bouwen, want het ge bied ligt veel te ver van de eigenlijke stad af. Zomaar een plukje huizen daar neerzetten is niet verantwoord." Dat het advies om dan maar verder te bouwen in Axel en Hulst hem door Terneuzen niet in dank zal worden afgenomen, verontrust De Vries in het ge heel niet. „We moeten toch af van dat plaatselijke chauvinis me," zegt hij. Bij alle berichten over een toekomstige Vaste Oever verbinding over de Wester- schelde mis ik nog steeds het opnoemen van de nade len daaraan verbonden. Voor Zeeland in zijn geheel, een verlies van vele honder den arbeidsplaatsen. Voor West-Zeeuwsch-Vlaande ren en het meest oostelijke deel: het noodgedwongen omrijden van tientallen ki lometers. Vooral voor bedrijven in West-Zeeuwsch-Vlaande ren en op Walcheren is dit financieel niet op te bren gen, hetgeen vertrek van bedrijven naar elders te weeg brengt en dus weer verlies van werk en verdere leegloop van 't westelijke deel. Tevens komt daarbij het oponthoud bij de brug te Sluiskil hetgeen nog zal toe nemen door de groei van het scheepvaartverkeer naar Gent. Het gereedkomen van de Liefkenshoektunnel bij Antwerpen zal het ver voersaanbod met minstens 25-30 procent doen teruglo pen hetgeen nadelige gevol gen heeft voor de WOV. Het exploitatietekort zal toene men, hetgeen weer hogere tolgelden tot gevolg heeft. Wat een brug betreft, daar hoeft men niet lang over na te denken, met een hoogte van 70 meter (Belgi sche eis) is er bij wind kracht 7 al geen passeren meer mogelijk en zijn we dagenlang van verder Zee land afgesloten. Wat die kortere afstand betreft, zoals men ons wil doen geloven is het nog steeds zo dat men met een veerverbinding Breskens/ Vlissingen een half uur tijd of meer uitspaart. B.v. Oost burg-Middelburg 18 km met veer, wordt 78 km. Via Ter- neuzen-Beveland, plus het oponthoud bij Sluiskil. Hulst-Bergen op Zoom met veerdienst 40 km, wordt via Terneuzen 85 km. Dit bete kent in beide gevallen (en er zijn nog ongunstigere) 1 a lïé uur langer onderweg. Als men dan nog de pech heeft een trekker of zo voor zich te hebbenGelooft men nu heus dat iemand uit Hulst en omstreken eerst naar Terneuzen zal komen als men naar Bergen op Zoom of verder moet? Ook uit het Westen zal men de express-weg via de tunnel van Zelzate nemen en zo verder naar Bergen op Zoom. Met alle reclame erom heen staan wij Zeeuwen nu wel bekend als zuunig, maar dat betekent niet noodzakelijk dat we allen dom moeten zijn. Als in 1992 in EEG-verband de tolgren zen vervallen en de nieuwe snelweg naar Bergen op Zoom gereed is, is de tunnel onder de dokken al in ge bruik aansluitende wegen naar de express-weg van Zelzate. Dit zal verstrek kende gevolgen hebben voor de WOV temeer daar de tunnel in België na verloop van tijd tolvrij wordt Uit het antwoord op mijn brief aan Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat wordt daarop gezinspeeld als zij schrijft dat een uitge breide studie ook op milieu gebied noodzakelijk is. Ondanks alle verkeers- prognoses blijft de WOV een lokale aangelegenheid tussen Terneuzen en Goes en de tekorten zijn voor Zeeland met zijn inwonertal van een middelgrote stad, en dus niet op te brengen. Wat het zogenaamde iso lement betreft, dit wordt door de bevolking niet ge voeld, dus daar hoeft de WOV-aannemer zich geen zorgen over te maken. Ik denk eerder dat een miljoe nenwinst de drijfveer is om misleidende advertenties te plaatsen. Indien het geen brug maar een tunnel moet wor den zal die door zijn lengte (minstens 10 km) en vier baans te duur worden en het einde van dagtoerisme van Engelsen, Fransen en Bel gen naar Walcheren, want een tunnel is niet aantrek kelijk op zo'n diepte van meer dan 30 meter in gezel schap van tankwagens met benzine, LPG en verdere chemische stoffen die toch ook vervoerd moeten wor den. Wat het dagdromen be treft over internationaal vervoer: vergeet dit maar, dit is alleen mogelijk met vierbaanswegen door de Be- velanden met verdubbeling van de brug over de Ooster- schelde, een tunnel bij Kats en verdere tunnels en we gen over de voormalige eilanden. Een miljardenprojekt waar het Rijk zich niet voor zal hasten daar er een goede verbinding richting Ant werpen en Breda enz. is. Daar mijn budget niet zo groot is als dat van de VOW-aannemers, hoop ik maar dat mijn stem via de krant te horen is, daar ad verteren te duur is. Hopelijk worden de Zeeuws-Vlamingen en Wal- chenaars eindelijk eens wakker om ook de nadelen te zien aan de VOW verbon den zijn en wij niet afge scheept worden met een voetveertje zoals in de jaren begin 1900, dus een terug gang van 80 jaar in de tijd. Het is nog niet te laat, maar wel 5 voor 12. IJzendijke B. M. lJsebaart

de Stem | 1988 | | pagina 11