technica nova 119 159 6,25 Voor deze SABA verwijzen wij unaarde Consumentengids van mei. 'ORDT 'T EEN COMPROMIS OF WORDT 'T EEN SABA. 198 PALESTIJNSE VOLKSWOEDE SCHIJNBAAR ONGEORGANISEERD 'VS onderschatten Sovjet-dreiging in Derde Wereld' Einde van een familie-regering RIJDEN GiWELDjj* y Aborigines beginnen protestmars van 4000 km BUITENLAND Bouterse wijst Nederlandse bemiddeling af sn zult u op vele plaatsen een J en, waar u gewoonlijk chroom j t de auto niet alles overgeno- orbeeld. Wat dat betreft blijft! se een uiterst concurrerende)! is uitleggen door uw dealer vertellen waar we nu niet eens j anceerde cockpit-elektronika. techniek of de styling van het ;ker. We zullen iet kort te houden. STUDIO BRABANT VIDEO breda - wilhelminastraat 32-34-36 - tel. 076-224500 PARTEM BUITENLAND DONDERDAG 14 JANUAR11988 CHIANG VOERDE TAIWAN NAAR SPECTACULAIRE BLOEI NIEUWSOVERZICHT Nieuw standpunt YS in KAL-incident '83 Eerste toeristen op Zuidpool 16 rnafia-inoordenaars gepakt in Catania Ex-minister Mulder Z.-Afrika overleden Kurden nemen Iraakse grensstad in Italië beperkt vloot in Golf Faillisement 'Le Matin' onafwendbaar Miskito's staken verzet tegen Sandinisten ms&m Andy ).6 liter 1*79 JERUZALEM - Terwijl de ongeorganiseerde rel len voortwoeden, zoekt Israël naarstig naar een partij of persoon om mee te onderhandelen over le problemen in de bezette gebieden. Het schijnt dat niemand belast is met de leiding of orga nisatie van het verzet en zodoende valt er dus niets te re gelen of te bepraten. De veiligheidstroepen weten jan ook niet goed wat ze met de situatie aanmoeten. En dat is Kn van de redenen waarom ïitzhak Rabin, de minister van defensie, zijn. 'harde aanpak' heeft gelanceerd. Een aanpak die er niet op is gericht de orde te herstellen door middel van onderhandelingen, maar door vertrouwen in het leger. Als zijn beleid slaagt, zal het moeilijker zijn dan ooit Pales tijnse leiders te vinden die in staat zijn respect en gehoor- aamheid af te dwingen bij de ongeren die zich nu in de voor- te gelederen bevinden van wat ij 'de opstand' noemea Driekwart van de Pales- ijnse bevolking in de bezette ;ebieden is jonger dan 26. Zij ;ennen geen andere situatie lan die van bezetting en onder- Irukking. Voor de ouderen lebben ze weinig ontzag, om- lat zij, naar hun mening, ge aaid hebben in de strijd tegen le Israëliërs. Alleen de meer adicalen van de oudere gene- atie genieten nog enig aan- ien Wat nog het dichtst bij een lerkenbare organisatie komt is de 'Shabiba' (Kameraden), die beschouwd wordt als de jonge renafdeling van el-Fatah, de belangrijkste vleugel van de Palestijnse Bevrijdings Orga nisatie PLO. Zij worden om schreven als een kruising tus sen padvinders, criminelen en een afpersersbende, met een zweem van politieke gedreven heid. De Shabiba is met name sterk vertegenwoordigd in de kampen van de westelijke Jor- daanoever en de aanvoerders zijn hoofdzakelijk afkomstig uit de studenten-gelederen. Naar verluidt zijn drie van de negen Palestijnen die gisteren van de westelijke Jordaanoe- ver zijn gedeporteerd naar de 'veiligheidszone' in Zuid-Liba- non, Shabiba-leiders. In de kampen dragen zij zorg voor de openbare werken. Zo leggen zij rioleringen aan, be heren coöperatieve winkels en werpen zelfs verkeersdrempels op. Maar ze nemen ook collabo rateurs onder handen en hou den huis bij winkeliers die pro beren een stakingsoproep te negeren. In Balata, het grootste kamp 'ARAMARIBO (ANP) - De lurinaamse legerleider )esi Bouterse heeft zich fel litgesproken tegen het aan- lod van Nederland om te lemiddelen tussen de ;roep-Brunswijk en de re- lering in Paramaribo. Er valt niks te bemiddelen, [ergens in de wereld wordt mderhandeld met terroristen ii dit zal in Suriname dus ook liet gebeuren", zo zei Bouterse. Premier Lubbers liet vorige {week weten dat Nederland be leid is te onderhandelen tussen lie autoriteiten in Paramaribo en de opstandelingen van Ron nie Brunswijk als een van de partijen daarom vraagt. De Su rinaamse politieke leider Jag- gernath Lachmon reageerde positief op het aanbod en ook de vertegenwoordiger van het Junglecommando in Neder land, Eddy Jozefzoon, zei er (ADVERTENTIES) SABA stereo-kleurentelevisie. Met vlag en wimpel door de :van de Consumentengids (meinummer 1987). De nieuwe SABA Superplanar Black Matrix. Met de platste eldbuis ter wereld, die een nieuwe dimensie toevoegt aan 'eeldkwaliteit Bovendien: optimaal beeldcontrast, perfecte kleur- 'Cheiding, 2 sublieme bas-reflex speakers. Kom 'm nu vast testen bij de SABA-dealer. CA DA' r informatie? Bel J. Domp B.V., tel. 02979-91600. ÏTtTzTTuIt Uw dealer ^ejaart electronics __9innekenwea 41 - breda - telefoon 076-219281 ÉLEFOON 076-223549. BRESKEN* IÖOSENDAAL: VERHOEVEN, BÜ$! Statenlaan 105, Rijen, Telefoon 01612-4464 De echte videospeciaalzaak beneden de Moerdijk. Israël tast in het duister WASHINGTON (IPS) - De Verenigde Staten moeten meer aandacht schenken aan Sovjet-invloeden in de derde wereld en zich min der zorgen maken over de directe confrontatie tussen Washington en Moskou. Tot die conclusie komt een door president Reagan benoemde adviescommissie voor het Amerikaanse defensiebe leid. In een gisteren gepubliceerd rapport waarschuwt de com missie dat Washington slecht is voorbereid op de conflicten en spanningen in de derde wereld. De VS zouden bevriende naties meer militaire en economische hulp moeten geven. De commissie stond onder leiding van de staatssecretaris van defensie, Fred Iklé, en be stond verder uit voormalige beleidsmakers als ex-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, de ex-adviseur voor nationale veiligheid, Zbigniew Brzezinski en ex-voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, generaal John Vessey. Zij moesten een advies uit brengen over een Amerikaans defensiebeleid voor de ko mende twintig jaar. Conflicten in de derde we reld hebben op velerlei fronten gevolgen voor de Verenigde Staten, stelt het rapport. De strijd in Midden-Amerika jaagt veel vluchtelingen naar de Verenigde Staten. Op de Fi- lipijnen liggen strategisch be langrijke Amerikaanse bases die toegankelijk moeten blijven en de Golfoorlog is een voort durende bedreiging voor be langrijke scheepvaartroutes. Volgens de commissie zijn conflicten in de derde wereld waarbij de Sovjetunie is be trokken, „natuurlijk minder bedreigend dan een Sovjet- Amerikaanse oorlog". Maar ze zijn bedreigend voor de Ameri kaanse toegang tot „kritische regio's, de Amerikaanse geloof waardigheid en het Ameri kaanse zelfvertrouwen". Washington zou kleinere conflicten in de derde wereld serieuzer moeten nemen, meent de commissie. „Amerikaanse strategen lijken deze strijd eer der als geïsoleerde crises te be schouwen, terwijl ze in feite een fundamentele, vaak door de Sovjetunie gesteunde, be dreiging voor de Amerikaanse veiligheid zijn". De commissie denkt dat steun van veel derde wereld landen verloren gaat als Wash ington de „kleine strijd" laat liggen. „De landen gaan er vanuit dat de Verenigde Staten in staat zijn vrienden te hel pen", aldus het rapport. De 'wijze mannen' hadden geen goed woord over voor Amerikaanse politici die ver zoeken van president Reagan voor meer militaire steun aan de derde wereld afwijzen. Bo vendien, zo vindt de commissie, worden er aan steun teveel voorwaarden gesteld. „Beperkte uitgaven in veel derde wereldlanden kunnen onze strategische positie op de lange termijn flink verhogen", aldus het rapport. Voorts zou Washington zijn politieke en sociale basis in landen met een sleutelpositie moeten vergroten door diplomaten, bankiers, eco nomen, landbouw- en water- deskundigen te sturen. Het rapport ligt op tafel als het ministerie van defensie dit jaar een nieuw vijfjarenplan ontwerpt, maar de woordvoer der van Buitenlandse Zaken, Charles Redman, onderstreepte dat het „geen regeringsverkla ring" is. Een oude Palestijn tracht de speciale VN-afgezant Marrack Golding te omhelzen, maar wordt daarvan afgehouden door Israëlische veiligheidsagenten. Golding bezocht gisteren na eerdere mislukte pogingen het vluchtelingenkamp Rafah in de Gaza-strook, vlak bij de grens met Egypte. - fotoap op de Westoever, is de Shabiba zelfs zo goed georganiseerd dat het kamp op het randje balan ceert van overheersing door de in zwart gehulde 'Kameraden'. Begin vorige maand werd de grenspolitie naar het kamp ge stuurd om te proberen een eind te maken aan deze dreiging. Dit had echter een averechtse uitwerking; bijna de hele kampbevolking keerde zich te gen de politielegers. Een andere bindende factor voor de jongeren is de Islam. Alleen dan niet als organisatie, maar als inspiratie. Cellen van de islamitische'Jihad bestaan hier wel degelijk, vooral in de Gaza-strook, maar zijn relatief klein in aantal en leunen zwaar op de PLO. Overal in de bezette gebie den heerst nog een vage loyali teit jegens de PLO. In een groot aantal huizen hangt een ver bleekte foto van PLO leider Yasir Arafat aan de muur. Van de oude PLO is echter niet veel meer over; de organisatie is ho peloos versplinterd. Bij het Is raëlische ministerie van bui tenlandse zaken staan niet minder dan 15 PLO-splinter- groeperingen geregistreerd. Aangezien al deze afschei dingsbewegingen geclassifi ceerd staan als 'terroristen or ganisaties' zal Israël met geen van hen in onderhandeling tre den. Van de overige leiderfiguren zijn de meest prominente per sonen inmiddels gedeporteerd of gevangen gezet. Gematigde leiders, zoals Elias Freij, de burgemeester van Bethlehem, genieten weinig steun en ko men eigenlijk alleen voor zich zelf op. Hanna Siniora, de krantenuitgever die vorige week probeerde een actie van burgerlijke ongehoorzaamheid van de grond te krijgen met het boycotten van Israëlische siga retten, staat nu terecht wegens oproerkraaien. Aan de andere kant bestaat er geen twijfel dat potentiële gematigde Palestijnen zich la ten afschrikken door de ge welddadige intimidatiepraktij ken. Tussen 1978 en 1981 wer den zeker twintig gematigden vermoord nadat ze zich bereid hadden verklaard met Israël te onderhandelen. (THE TIMES) „niet onwelwillend" tegenover te staan. Volgens Bouterse zijn in de Surinaamse politieke „ontwik kelingen gaande die zorgen ba ren omdat de waardigheid en de soevereiniteit van de natie op het spel worden gezet". Hij onderstreepte dat het leger de strijd zal voortzetten „tot de laatste terrorist is opgeruimd. Als Holland en zijn trawanten zich bevriende naties noemen en steun willen verlenen aan de nieuwe regering, kunnen ze dat het beste doen door de poorten te sluiten voor de terroristen", aldus de legerleider. I SYDNEY (AFP) - De Abori- genes, de afstammelingen van de oorspronkelijke be woners van Australië, zijn woensdag aan een tocht van 4.000 km begonnen naar de eerste blanke nederzetting die in Australië 200 jaar ge leden werd gesticht. Ongeveer 10.000 Aborigenes en sympathisanten zullen vanuit de grootste steden vertrekken naar Sydney, uit protest tegen de vieringen die momenteel in Australië plaatsvinden rond het 200-jarig bestaan van het land. De aborigenes hebben 1988 uitgeroepen tot een 'jaar van rouw' omdat het ontstaan van Australië voor hen 'de grootste ramp' uit him geschiedenis was. De mars zal op 26 januari, 'Australia Day', worden afge sloten. TAIPEI (AP) - Met de dood van de president Chiang Ching-kuo komt een eind aan een kleine veertig jaar familieregering op Taiwan, vroeger 'Formosa' en later 'Nationalistisch China' ge heten. Chiang was de zoon van wijlen president Chiang Kai-shek, die met zijn regering in 1949 uit week naar Taiwan na de machtsvestiging van de communisten. De bekendmaking van het overlijden van Chiang Ching- kuo werd uitgezonden door alle drie de tv-stations en door de radio, die daarvoor overscha kelde op plechtige muziek. Er is een periode van nationale rouw afgekondigd. De nieuwe president Lee riep bij zijn beëdiging alle leden van de regerende Nationalisti sche Partij op zich te verenigen „en de missie te vervullen die de heer Chiang niet kon afma ken". De nieuwe president doelde hiermee op de herover ing van het Chinese vasteland, nog altijd een officiële doelstel ling van het buitenlands beleid van Taiwan. Een legerwoordvoerder heeft bekend gemaakt dat alle verlo ven en vakanties zijn ingetrok ken, en dat de defensie van het eiland in verhoogde staat van paraatheid is gebracht. Het afgelopen jaar had Chiang een aantal belangrijke politieke veranderingen op sta pel gezet, waarvan een van de meest opvallende was de beëin diging van de staat van beleg, die sedert 1949 op Taiwan had gegolden. Door deze opheffing konden Taiwanezen voor het eerst familieleden op het Chi nese vasteland bezoeken. Chiang Ching-kuo werd op De overleden president Chü 18 maart 1910 geboren als zoon van Chiang Kai-sheks eerste vrouw Mao Fu-mei, in het dorp Chikow in de Chinese kustpro vincie Zhejang. In 1925 ging hij studeren aan de Sun Yat-sen Universiteit in Moskou, waar hij lid werd van de Communis tische Jeugdliga (Komsomol). Hij werkte in de Sovjetunie op een collectieve boerderij, in een goudmijn in Siberië, en in een metallurgische fabriek in de Oeral. In 1937 keerde hij terug naar China, waar hij zich echter spoedig tegen het communisme keerde; kort voor de commu nistische machtsovername hield hij zich bezig met de be strijding van de valuta-mani pulaties op de zwarte markt en de grote zakenlieden in Shang hai. In Taiwan bekleedde hij ver scheidene posities; in 1965 werd hij minister van defensie, in 1969 vice-premier en in 1972 premier. In 1975 volgde hij zijn vader op als president, waarbij hij een geheel andere regeer- stijl ontwikkelde dan zijn va der. Hij maakte regelmatig on- ig Ching-kuo - fotoap aangekondigde uitstapjes naar het platteland waar hij de boe ren aanhoorde die zich be klaagden over de trage gang van de bureaucratie. Onder zijn leiding maakte Taiwan een spectaculaire eco nomische groei door, maar kreeg het land tegelijkertijd een aantal diplomatieke tegen slagen te verwerken toen de Verenigde Staten en een aantal andere landen de formele be trekkingen met Taipei verbra ken om vriendschappelijke banden te kunnen aanknopen met de ontdooiende Chinese Volksrepubliek. Chiang bleef zich hardnek kig verzetten tegen de avances van Beijing, dat probeerde Tai wan over te halen tot een her eniging, waarbij werd beloofd dat Taipei zijn eigen kapitalis tische systeem mocht behou den. Chiangs regering hield echter vol dat een hereniging alleen zou plaatsvinden op de voorwaarden van Taiwan. „Om met de Chinezen over de vrede te praten staat gelijk aan de dood in huis te halen", liet hij zich eens ontvallen. WASHINGTON (AFP/UPI) - De autoriteiten van de Sovjet unie wisten waarschijnlijk niet dat de Boeing-747 van de Zuid- koreaanse luchtvaartmaatschappij KAL die zij op 1 september 1983 neerschoten, een burgervliegtuig was. Dit vermoedt de Amerikaanse inlichtingendienst in documenten die door het Congres werden gepubliceerd. Dit standpunt botst met verkla ringen die indertijd door de Amerikaanse regering en presi dent Reagan werden afgelegd, dat de VS 'definitief bewijs' hadden dat de Sovjets „dat ongewapende burgervliegtuig met opzet neerschoten". Het toestel van de dienst Seoul-Anchorage was van zijn route afgeweken en in Sovjetrussisch luchtruim terechtgekomen. Getroffen door een raket stortte het neer in de Japanse Zee, waarbij alle 269 inzittenden om het leven kwamen. PUNTA ARENAS (UPI) - Twee met ski's toegeruste vliegtui gen waren dinsdag de eerste commerciële vluchten die op de Zuidpool landden. Zestien Amerikaanse en Australische toe risten brachten drie en een half uur door met het heffen van glazen champagne en het nemen van foto's, vertelde de woord voerster van de desbetreffende luchtvaartmaatschappij. De twee achtzitter-Twin Otters landden na een vlucht van 2.875 mijl vanaf Punta Arenas in het zuiden van Chili.De toeristen, overwegend Amerikanen die voor de vlucht 25.000 dollar had den betaald, werden uitgenodigd om te komen praten met ge leerden op de Amerikaanse Amundsen-Scott-basis op de Zuid pool. ROME - De Italiaanse politie maakt grote vorderingen in de strijd tegen de mafia. Er komen steeds meer scheuren in de be schermende dijk van de 'omerta', de zwijgplicht, die de Sici- liaanse mafia omgeeft. Steeds meer mafiosi vertrouwen hun kennis toe aan de politie. De bekentenissen van de 53-jarige mafia-leider Giuseppe Alleruzzo hebben gisteren geleid tot de arrestatie van 16 moordenaars. Tegen 60 andere mafiosi, bazen en killers is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Alle arrestaties vonden plaats in de zogenaamde 'driehoek van de dood' in het achterland van Catania, de tweede stad van Si cilië. Bij de actie waren meer dan 500 politiemensen betrokken. Dankzij de blauwdruk van de Catanese mafia die Alleruzzo de politie verstrekt heeft, is de georganiseerde misdaad in de streek een zware slag toegebracht. Alleruzzo is tegenover de politie gaan 'zingen', omdat hij in de strijd tussen de Catanese mafia-families het onderspit heeft moeten delven. Een aantal familieleden van hem is vermoord. Alleruzzo heeft zijn vijanden alleen nog kunnen treffen door hun identiteit aan de politie bekend te maken. Met een massale gecoördineerde actie heeft de justitie het maximale profijt pro beren te trekken van zijn bekentenissen. Bij de arrestanten is niet Benedetto 'Nitti' Santa Paulo, de grote baas van de Catanese mafia. Santa Paulo, in het maxi- proces van Palermo tot levenslang veroordeeld, maakte waar schijnlijk deel uit van het moordcommando dat in 1982 de cara- binieri-generaal Alberto dalla Chiesa vermoordde. JOHANNESBURG (RTR) - De vroegere Zuidafrikaanse mi nister Connie Mulder is dinsdagnacht in een ziekenhuis in Jo hannesburg overleden. In 1978 moest hij zijn ministersfunctie neerleggen nadat bekend was geworden dat hij in het geheim binnenlandse en buitenlandse media had betaald om het apartheidssysteem te verdedigen ('Muldergate'). Mulder maakte snel carrière in de regerende Nasionale Partij van Zuidafrika. In 1968 kreeg hij een plaats in de regering als minister van informatie en zes jaar later werd hij leider van de Nasionale Partij in de provincie Transvaal. De weg naar het nationale leiderschap leek voor hem open te liggen, maar in 1978 werd hij in de strijd om de opvolging van premier John Vorsfer met miniem verschil verslagen door Pieter Botha. NICOSIA (RTR) - Iran heeft gisteren gemeld dat Kurdische opstandelingen met Iraanse steun een belangrijke garnizoens stad in Iraq hebben ingenomen. Volgens het Iraanse nieuws agentschap IRNA verwoestten Kurdische guerrillastrijders verder een militaire basis bij het oliecomplex van Kirkuk. Volgens IRNA namen pro-Iraanse Kurdische guerrillastrij ders de grensstad Deirlouk dinsdag in. Daarbij vernietigden zij een inlichtingencentrum, een hoofdkwartier van de regerende Baath-partij en het kantoor van de districtsgouverneur. De Kurdische Democratische Partij van Kurdistan zei in een af zonderlijke verklaring dat bij de aanval op Deirlouk 120 Iraakse soldaten werden gedood en 62 krijgsgevangen ge maakt. ROME - De Italiaanse regering heeft besloten een deel van zijn vloot in de Perzische Golf terug te trekken. Een van de drie mijnenvegers en een verzorgingsschip zullen de steven naar Italië wenden. Wellicht komt ook een van de drie fregatten te rug. Volgens de regering kan de omvang van de vloot in de Perzische Golf verminderd worden. De mijnen zijn praktisch opgeruimd. Verder hoeven er minder Italiaanse handelssche pen en olie-tankers in de Golf geëscorteerd te worden. De ver zekeringspremies die de scheepvaartmaatschappijen moeten betalen zijn zo hoog opgelopen dat ze de gevaarlijke wateren zo min mogelijk aandoen. De Italiaanse maatschappij 'Messina', die veel op het Midden-Oosten vaart, laat zijn schepen niet verder gaan dan de kusten van de Verenigde Arabische Emeri- taten. De Italiaanse minister van defensie Valerio Zanone heeft gis teren in het parlement een toelichting gegeven op het voorne men. Officieel praatte het parlement alleen over de financiën die voor de missie in de Golf zijn uitgetrokken. Binnen het ka binet hebben tot het laatste toe verschillen van mening bestaan over het sturen van schepen. Zanone was vóór, maar de chris tendemocratische minister van buitenlandse zaken Andreotti was fel tegen. Uiteindelijk gaven de socialisten van ex-premier Bettino Craxi de doorslag. Craxi koos de zijde van de minister van defensie. PARIJS (RTR/UPI) - De eigenaars van de Franse dagblad 'Le Ma tin', een belangrijke spreekbuis van de socialistische partij van president Mitterrand, hebben het faillisement van de krant aangevraagd. Pierre Morville, een van de directeuren, verklaarde woensdag dat de eigenaars niet in staat zijn geble ken investeringen voor de redding van de krant bij elkaar te krijgen. In mei 1986 wist een groep journalisten van Le Matin de krant nog van een dreigend bankroet te redden, maar volgens de eigenaars is dit maal geen redding mogelijk. Volgens politieke waarnemers betekent de verdwijning van de elf jaar oude krant, vier maanden voor de presidentsverkiezingen, een ge voelige klap voor de Franse socialisten. De eigenaars spraken de hoop uit dat zich tijdens het faillise- mentsproces een nieuwe eigenaar zal aandienen. Een van de mogelijke kopers is Jean-Frangois Kahn, eigenaar ven het suc cesvolle weekblad 'l'Evenement du jeudi'. Kahn zei dat er een vacuüm is ontstaan en dat dit vacuüm moet word°n opgevuld, omdat het pluralisme van de Franse pers al genoeg is vermin derd. TEGUCIGALPA (UPI) - Ongeveer achthonderd Miskito-in- dianen hebben hun verzet tegen het linkse bewind in Nicara gua gestaakt wegens gebrek aan steun van de Verenigde Sta ten. Dat hebben Miskito-leiders woendag in Honduras meege deeld. De indianen hebben ook president Reagan van hun be sluit op de hoogte gesteld. De rebellen verklaarden dat het door de Amerikanen geleide distributiecentrum in Tegucigalpa te weinig middelen be schikbaar stelt aan de Miskito's. Zij beschuldigen de Verenigde Staten ervan de hulp oneerlijk te verdelen. Zo kreeg een guer rillagroep van 158 man 125.000 dollar toegewezen, terwijl een andere groep van meer dan duizend man niets kreeg, aldus de Miskito's.

de Stem | 1988 | | pagina 5